Revíry - destinace ► Asie ► Maledivy ► Maledivy ► Reportáže ► Maledivy - sezóna 2023
Maledivy - Maledivy - Reportáže
Maledivy - sezóna 2023 6.3.2023

Někteří z nás už na Maledivách na obytné lodi byli, pro dva z nás to byla v tropech premiéra. Nejvíc nás baví hladinová přívlač a té jsme také věnovali většinu času. Jigovací pruty jsme s sebou ani neměli, protože nás jigging moc nebere. Rovněž večernímu rybaření na maso neholdujeme a trolling bereme jako nutnost během přesunů mezi lovišti. Proto také naše výsledky odpovídají většímu množství času, který jsme věnovali přívlači.
V neděli 26.2. ráno jsme přiletěli do Male. Hned po příletu jsme se nalodili a vyrazili na ryby. První den odpolední rybaření špatné - byli jsme ještě moc blízko města, všude hotely, lodě...
Za to v pondělí 27.2. už to bylo lepší:
David - 1x kranas GT 93 cm, chňapal-red snapper 65 cm a žralok útesový 85 cm, vše na popp
Marcel - 1x kranas GT 60 cm na popp a kranas GT 90 cm na trolling

Tomáš - 2x chňapal-jobfish 45 a 50 cm na jerka
Tak si myslím, že pro zahájení výpravy to je dobrý výsledek. Rozchytáme se a uvidíme, jak nám to půjde v dalších dnech!
28.února
Pavel - Pro mne dnes den blbec: chytil jsem na pop dva menší kranasy, ale dvě veliké ryby mi uřízly návazec o korál. Nebyli to kranasi-asi velký chňapal nebo kanic, a tak jsem přišel o dva nejlepší popy. Ale to by nebylo to nejhorší, v poledne mi trolovací prut zmizel do vody …..30 tis. v prdeli a hlavně nemohu trolovat. Už jsem si objednal novou sestavu!
David- chňapal-red snapper 50 cm a chňapal velký 45 cm na popp, pelamida-bonito 50 cm na trolling
Marcel- Kranas-GT 75 cm, chňapal-red snapper 74cm, chňapal velký-jobfish 50 cm, jehlice 80 cm, kanic 55 cm - vše na jerk
Tomáš- 2x kranas-GT 106 cm a 72 cm, chňapal velký-jobfish 55 cm, vše na popp
Takže až na ztrátu prutu to docela jde, občas zabere i pěkná ryba. Trolling dnes nulovej.

Pavel - já dnes 5 výjezdů, byly i záběry, ale vše mi spadlo!!
David- 2x chňapal-red snapper 64 cm na popp
Marcel- 1x barrakuda 80 cm a 2x kanic 83 cm a 53 cm, vše na jerk
Tomáš - 1x kranas obrovský-GT 55 na popp, 1x kranas modroploutvý-bluefin 50 cm na popp a chňapal-red snapper 50 cm na jerk.
Jinak dnes to moc nebralo, bylo ještě pár výjezdů, ale ne vše se podaří zaseknout...
2. března
Pavel - dopoledne kranas obrovský-GT 65 cm a chňapal red snapper 52 cm, oba na popp. Odpoledne na velkého popa nic, ani výjezd! Ti co chytali jerky a menši poppy, tak měli ryby. Pavel čekal na pořádný útok megaryby, ale bohužel...
David - 1x kranas modroploutvý-bluefin 55 cm a 2x chňapal-red snapper 55 cm, oba na jerk, kanic sedlatý 55 cm na jerk a další korálové rybky

Tomáš - kranas modroploutvý-bluefin 52 cm na jerk.
Takže ti, co vsadili na jerk, tak odpoledne něco chytili, ale jen menší ryby do 60 cm.
Na veliké popy ani výjezd.
3.3.
Tak pořád chytám na velký popp a čekám na velkou rybu. Ostatní na menší nástrahy (hlavně na jerky) docela chytají, ale na velký popp se rybám nechce.
Pavel - 1x pelamida-bonito 50 cm na trolling a jehlice 70 cm na pop
David- 1x žralok útesový 90 cm, 1x pelamida-bonito 63 cm, 1x chňapal-red snapper 50 cm a 1x kanic 52 cm - vše na jerk.
Tomáš - 1x kranas-GT 83 na jerk
Marcel- 2x grouper 52 cm na jerk
Bralo to na jerka a já makal s velkým a těžkým popem celý den marně!

Tak dnes to bylo zase opačně než včera a předevčírem, tentokrát popp bodoval! Na jerky to dnes vůbec nešlo, na popp sice záběrů jen pár, ale když, tak pořádná ryba.
David - 1x tuňák žlutoploutvý 72 cm na trolling
Tomáš- 1x chňapal velký-jobfish 45 na pop
Marcel - 0 na jerk
Pavel - 3x kranas obrovský-GT: 100 cm, 87 cm a 80 cm vše na veliký a těžký pop!!!!!
A 1x bonito na trolling.
Dnes jsme se přesunuli zpět do Male atolu. Prakticky na každém ostrově je tady vidět nějaký hotel nebo resort nebo se tam něco staví. Za pár let tu asi nebude k hnutí.
Zitra, v neděli máme dopoledne ještě na chytání, pak se vykoupeme, dáme oběd a pojedem směr letiště a budeme pomalu balit.
Uteklo to jako voda...
Pavel





















Prvý deň som vyzdvihol tretiu skupinu na letisku, v ktorej bola aj moja manželka Zdenka so synom Maťom.
Keď som rodine prvýkrát doma oznámil, že pôjdu so mnou na Maldivy nevedel som, či to nebudu mať za trest. Iba ja som vedel, že predstava maledivskeho rezortu je na hony vzdialena tomu, čo im podsúvam:
-nevolnosť pri presune do dalšieho atolu, (absolvovali aj so zvracaním-obaja)
-spanie v malej zadnej dvojkajute na nenormalne uzkych hornych posteliach a jednom zachode, (Maťo padol v noci s hornej postele až na šiesty deň, potom spal na zemi raz on raz Zdenka s pocitom, kto na nich stúpi v noci pri preskakvaní kufrou iduc na zachod)
-možnosť vypadnutia z lode, ta hrozí aj nepozornému dospelému, u podnapitého je to skoro istota (Mato sa len tak tak zachytil lode, keď naberal vodu, chcel pomôcť Nishanovi umyť palubu pri trolingu, ale vedro blúdi oceánom doteraz (na ospravedlnenie-ešte nemal fyziku)
-zdravá strava, ryba základ výživy (ešteže prsty z wahoo vyzerajú ako kuracie prsty, dokonca Maťo odprisahal, že aj tak chutia a sú najlepšia na svete)
-keď na palube prijemne fúka, to neznamená, že sa nespálite na uhol (Mato sa nechcel natierať, ale pochopil hneď na začiatku, že časť ksichtu, ktorú si zle rozotrel zostala o poznanie červenšia ako ostatok, ale "upokojil" nás tým, že aj jeden pikaču tak vyzerá)

-nemôžem byť pri každom rozhovore s posádkou (na počudovanie komunikácia po prvotnom ostychu nadobudla rodinne parametre a pri lúčení a mávaní posádke mame povedal, "mami mne bude smutno", obaja pomocnici mu prirástli k srdcu. Zdenka už predtým skonštatovala, že sú to ešte deti. Hrali sa spoločne všetci traja hry na mobiloch, ale medzi sebou bojovali, alebo čo).
Až dnes, keď som Maťa odprevádzal do školy som sa ho spýtal aké, to bolo? Povedal, že fantastické, ale povedal to akosi inak ako o dovolenkách pred tým, vnútorne povyrástol, ale on o tom ešte nevie. Zdenky som sa ešte nepýtal, nato som ešte nepovyrástol ja, snád večer, že.
Personal fungoval na jednotku, boli sme jeden veľký kolektív, kapitán mi pred príchodom skupiny povedal, aby som sa mu nebál povedať ako si predstavujeme deň, že on to zariadi.
Čo ti poviem, na lodi som oslavoval narodenie syna, aj svoju šesdesiatku, takže posadke prišlo prirodzené, že narodeniny tam teraz oslavujeme spolu a ta tortička bola pre všetkých a bola skvela. A dokonca ked som raz sedel so Zdenkou pod kapitánovým oknom, riadiac lod nohou sa vystrčil a až nemoslimský povedal v mojej prítomnosti Zdenke nejaku lichotku, čo už jej ani ja nehovorím!

1.deň
Hneď po prípitku na uvítanie začíname s trolingom. Udice zostali v držiakoch po predchádzajúcej skupine, iba sa pripli nove nástrahy. Jednou s nich je chemlonová nástraha bez háčika, ktorú som nazval vrkoč. Nikto jej neveril až do chvíle, keď bol na ňu prvý záber a vylovila sa 110 cm ihlica, ktorej zuby sa zamotali do vlákien pri jej útoku na nástrahu. Pri nočnej rybačke sa chytilo zopar lodivodov a chobotnica. Posledným úlovkom bol žralok pestúnka (žralok rezavý) s úctyhodnými 253cm.
2.deň
Cez deň iba amberjack a tri malé gruperi na jiging, ale večer bol skvelý. Veľa koralových rýb na kúsky masa, gruper (kanic), red snapper, žralok útesový, raja a opäť žralok pestúnka. Maťo nabral odvahu a fotil sa prvýkrát so žralokom pred jeho pustenim.
3.deň
Na troling sa chytili tri wahoo a jedenásťročný Matej tiež zdoláva svoje prvé na multiplikátor. Cez den pozorujeme stovky delfínov, ktoré sa prichádzajú hrat k lodi a predlžujeme si kupanie na dlhom ostrove na dve hodiny. Večer sme sa oddali nočnej prívlači a jigingu chytilo sa osem kranasov veľkookých jeden kranas strieborný (indický) 85 cm a zo desať barakud. Pekný kanic 80 cm a žralok útesový na jig ukončili deň.
4.deň
Rybársky bol deň slabší: 1x wahoo a večer 2x bonito na jig. Ale stratili sme ryby pri nezastaviteľných záberoch.
5.deň
Na roling 3x wahoo. Večer lovíme žralokov na malé kúsky masa. Chytili sa traja malý útesový žraloci a zopár koralových rýb.
6. deň
2x wahoo na trolling. Na jig sa chytil prvý dogtooth 70 cm. Večer v znamení torty a mojej narodeninovej oslavy prerušenej jedným úlovkom žraloka bielocípeho (žralok hedvábný).
7.-8.den
Popping stale bez úspechu. Prechádzame na jiging a chytáme malé bonita a tečkovaných kanicov, nič veľké. Večerné rybačky sú výborne lebo aktívne jigujeme a vláčime malé nástrahy. Odmenou sú kranasi a množstvo malých barakud. Šokom je vytiahnutie po ťažkom boji troch malých zubatých žralokov.
Plný zážitkov balíme a letíme domov.
Peter











Presun cez ocean z letiska Male bol bez zaberov a nocna rybacka po unavnom lete velmi slaba. Chytili sa dve cervene male koralove ryby s pichlavymi ziabrovymi oblukmi (pruhatec).
Dalsi den 1xGT na poping a viacero nepremenenych zaberov. V noci red snaper 50cm, chnapal ruby snapper, 3x mala barakuda a sleeping shark 253 cm a chobotnicka.
Táto partia už bola na Maldivoch niekolkokrat. Neponahlaju sa, lovit ryby vedia a bavi ich aj snorchlovanie a navstevy ostrovou. 3.den sme dlhsie snorchlovali a cez den malo chytali. Vecer barakudy, kranasi velkooky, maly zralok.

5.den bol v znameni jigingu - kanici, chnapali, kranasi, barakudy..., ale nic velke.
Cez den chytame na jig kanicov a v noci zralokov. Kamarat hovori ze to ide vecer lepsie ako na sukromaku.
Cez den sa na popp chytil krasny kranas onrovsky a aby toho nebolo malo, na troling v jedmom okamihu zabrali 3!!! plachetnici. Postopne sa pri vyskoku jeden zbavil chobotnice, druhy sa vypol pri zbesilom uniku, iba posledny zostal vysiet na Rapale. Super den.
A na záver snorchlujeme, lovime wahoo na trolling, male kranasy a je dobre.
Peter











Ráno sme přileteli do Male a hned sa presunuli na lod. Pak trolling co nejdale od Male az do sousedniho atolu. Na troling ani zaber.
Ale vecer sme vydolovali na jig 3 kranasy velkooke-horseeye jack. A pozdeji na maso jeste zraloka hedvabneho. Jak vidite, mame na palube skvely model. Ale pozor - ten svalovec so zralokom je otec.
Na druhy den pokracujeme dal od Male. A zase na trolling ani záber. Až po obede na trolling 2x metrové wahoo a vecer na maso cervene koralove rybky a malý kanic.
Tretí den bol najlepší. Na trolling 8x wahoo, 1x tunak zlutoploutvy, 1x kranas duhovy a vecer jeste žralok rezavy-chuva 242 cm.
Další den bol pokus naucit nerybarov jigging. Po hodině som v riti s nervami a mínus dva jigy. Jig vetsinou ostal v koraloch alebo vyletel nad hladinu a zabíjal cestou všetko, čo bolo v jeho drahe. Výsledkom bol malý kanic a dve korálové potvory. Na trolling jen kanic mesacny a 1x wahoo.

Záver výpravy bol velmi zvláštný. Mali sme 3x útok plachetníka. Prvykrat povolila original trubicka na spojce kovoveho lanka u chobotnice. Druhykrat sa roztrhla šňura po 200metrovom tahu a tretikrat sa vypol po dvoch minutach a troch vyskokoch. Vecer pak uz jen male ryby.
Po ceste do Male-atolu sme mali 3 utoky marlina. Kapitan videl putvu a vopred nas na rybu upozornil. Ryba opakovane utocila. Neviem prečo, ale ani raz sme ho nezasekli. Mal som nervy. Vecer obrovska raja (rejnok). Ale bola taka tazka, ze sa pri vytahovani z vody vyrezala z gafu. Ale napravil to tunak jednobarvy-dogtooth 12 kg chyteny na zivu polmetrovu barakudu hned pod lodou.
A posledny den ani koXXXX. Pardón, klienti vyjebali láhev whisky a pak som jich odviezol na letisko.
Peter











Když se v pondělí ráno 23.1. scházíme na letišti v Male, je zataženo a teplota se pohybuje kolem pouhých 25°C. O hodinu později jsme již na palubě obytné rybářské lodě, zdviháme kotvy a vyplouváme vstříc zážitkům. Zatažená obloha zůstává po celý den, kdy se přesouváme z životem pulsujícího letiště kolem hotelových resortů do méně turistické části souostroví. Chvílemi dokonce sprchlo a pohled z lodní jídelny na nízkou oblačnost uhánějící nad zpěněnými vlnami šedočerného oceánu nijak nenasvědčoval tomu, že se nacházíme v zemi, která je pro mnohé symbolem exotické dovolené snů.
Během plavby trollujeme za lodí wobblery a povrchové nástrahy, postupně připravujeme i vybavení na vertikální a povrchovou přívlač. V průběhu téměř celodenního přesunu jsme na trolling zaznamenali jen jeden planý záběr.
Odpoledne opouštíme atol Male a při vjezdu do sousedního atolu využíváme příznivého proudu k protažení našich dlouhou cestou unavených těl. Ke slovu přicházejí vláčecí pruty. Pro některé z nás je to první příležitost k seznámení s těžkou povrchovou přívlačí. Máme necelých dvacet minut času, protože se blíží západ slunce a nás čeká ještě asi 30 minut plavby na kotviště, ale i ten krátký čas stačil Lubošovi k ulovení dvou kranasů obrovských-GT (oba na popp 18 cm). Ten první cca 70 cm padá lodníkům při podebírání, ten druhý (58 cm) se podíval na chvilku na palubu a pak ho vracíme zpět do oceánu.


Vstávám ještě za tmy a na dvě velká povrchová dráždidla-chobotnice navazuji bříška z wahoo. Když před šestou vyplouváme z atolu na oceán, jsou obě nástrahy na mečouna připravené. Jenže realita lovu mečounů nepřála: ačkoli nefoukal vítr, na oceánu byly velmi nepříjemné krátké, až tři metry vysoké vlny, které vytvořil silný mořský proud. Nejen, že se nedalo chytat, ale ono bylo těžké zůstat na lodi stát. Vše, co není na lodi přišroubováno, postupně padá – hrnky, židle odpadkové koše… Po necelém kilometru plavby konečně vyjíždíme z proudu, vlny se zmenšují, ale úplně klidný oceán rozhodně není. Snídat se odvažujeme až ve chvíli, kdy se před námi objevuje ostrov, za kterým je mořská hladina relativně klidná. Jakmile však opouštíme ostrovem chráněnou zónu, vlny se znovu objevují a houpání lodi ustává až v poledne, když přijíždíme do sousedního atolu. Za téměř šest hodin trollingu jsme neměli ani záběr.

Kolem desáté mizíme jeden po druhém v kajutách.

V 6.30 ráno je posádka již na nohou, kuchař krájí zeleninu, ale v kajutách rybářů je stále ticho. Předpověď sice slibovala na ráno a dopoledne déšť, ale kam až oko dohlédne je modrá obloha a nic nenasvědčuje tomu, že by mělo pršet. Na palubě leží pět mrtvých olihní, které sem během noci naskákaly, když prchaly před útočícími dravci. Jednu jsem našel dokonce na střeše naší lodě, tedy ve výšce téměř čtyři metry nad vodní hladinou! Když je v půl osmé snídaně na stole, panuje v kajutách stále klid a tak nezbývá, než rybáře jednoho po druhém vzbudit.




Když před šestou večerní kotvíme u ostrova Bangladéšanů, opět se přibližují deštové mraky. Kotvíme na dohled porostu korálů, kotva leží v hloubce cca 5 metrů a loď se pohupuje nad hranou, 25-29 m nade dnem. Nastražené kousky bonita docela spolehlivě likvidují barakudy a drobné korálové rybky a tak se nám o večerní zábavu postaraly především velké olihně, které se objevily po setmění. Většina hlavonožců na prezentované nástrahy nereaguje – kupodivu se jim nelíbily nástrahy v barvě krevet (růžové a oranžové), ale k útoku je zlákaly deseticentimetrové nástrahy modrobílé. Ve vodě měly olihně barvu červenohnědou a po vytažení na palubu mění barvu do slonové kosti s odlesky zelenomodré, na délku měřily mezi 30-60 cm.
Únava z celodenního rybaření a houpání na oceánu je ještě umocněna vydatnou večeří a několika panáčky třtinového rumu. Před desátou už na palubě zase vládne klid rušený jen vrčením generátoru.
Jindra – 1x kranas modroploutvý-bluefin 60 cm na popp, 2x makrela Solandrova-wahoo 103 cm a 110 cm (obě na wobbler-trolling)
Luboš – 1x kranas obrovský-GT 65 cm na popp a večer olihně
Radek – 1x kranas duhový-rainbowrunner 50 cm a 1x žralok hedvábný (oba na povrchovou nástrahu-chobotničku na trolling)
Vlasta – 1x bonito 53 cm na povrchovou nástrahu-chobotničku na trolling a večer na maso na položenou barakudy a žralok rezavý-chůvička cca 150 cm
Zdeněk – 1x utržený kranas

Nejnižší hladina odlivu je v 9.30 a příliv vrcholí v 16.00. Celý den polojasno až jasno, teplota 30-31°C, mírný vítr 4-7 m/s od severovýchodu. Měsíc v první čtvrtce.
Krátce po východu slunce nás lodník Nissan odvezl k ostrovu Bangladéšanů, od kterého šnorchlujeme skoro kilometr k zakotvené lodi. Pod námi jsou úžasné porosty korálů a hub, spousty korálových rybek, no prostě moc hezká procházka, resp. proplavba před snídaní. Takhle zahajovat každý den, to by asi nebylo špatné…

Před obědem šnorchlujeme u Mariova ostrůvku – na hraně, kde hloubka padá z cca 3 m na více než 20 m jsou hezké porosty korálů a viděli jsme tam fůry ryb včetně murény, chňapalů, velkého rejnoka-trnuchy…


Jindra – 1x kranas obrovský-GT 96 cm, 1x kranas modroploutvý-bluefin 63 cm a 1x žralok hedvábný 65 cm – vše na popp YoZuri 14 cm a večer na jig barakudy 40-60 cm
Luboš – 1x wahoo-makrela Solandrova 109 cm, 1x kranas obrovský-GT 61 cm, 3x kanic měsíční 45-50 cm, 1x jehlice 95 cm – vše na jerk IceFish 90 g (14 cm)
Radek – 1x kanic měsíční 50 cm
Vlasta – večer na položenou na kousky ryb 1x žralok rezavý-chůvička 2 m
Zdeněk – 1x spadl kranas-GT na jerk

Nejnižší hladina odlivu je v 10.00 a příliv vrcholí v 16.30. Celý den polojasno až jasno, teplota 30-31°C, mírný vítr 5-7 m/s od severovýchodu. Měsíc je v za první čtvrtkou.
Ráno chvilku trollujeme bez jediného záběru, pak zkoušíme vertikální přívlač na hloubkách 40-90 m u průlivu mezi K-resortem a H-resortem. Chytli jsme tam 3x kranase ostrovního 45-52 cm, 2x kranase modroploutvého 49 a 52 cm, dva malé kanice 30 a 55 cm a Luboš vytáhl žralokem překouslého chňapala „ruby jobfish“ cca 75 cm (ale zbyla mu z něj jen hlava a prsní ploutve).

Rovněž odpoledne, když vláčíme kolem thil ve vnitřní části atolu, jsme na trolling neměli ani záběr. Ostatně i odpolední přívlač na thilách byla přehlídkou marnosti. Hned na první thile sice Jindrovi za 14-cm poppem vystartovali dva 80-centimetroví kranasi-GT, ale to bylo vše a pak už se žádný pořádný záběr nekonal.
Vlastně jsme si zachytali až večer po zakotvení u ostrova M. Podařilo se nám loď ukotvit tak, že stojíme nad hloubkou 40-60 m. Nejprve jsme chytali barakudy 40-65 cm, pak kranasy velkooké 35-52 cm, povedl se i kranas obrovský-GT 65 cm. Pak byla série záběrů (asi tuňáci, protože ryba vždy rychle odjela 10-30 m, pak se ji kus podařilo dostat zpět a pak to buď ukousla nebo utrhla). Finále pak patří Radkovi s Vlastou, kteří nám předvádějí drezůru žraloků hedvábných 125-160 cm.

Jindra – na jig 1x kanic „coral trout“ 55 cm, 1x mu asi tuňáka vzal žralok, 1x mu velká ryba přeřízla šňůru o lodní kýl… No, moc toho nechytil, ale dost ryb měl na prutě a ukousnuto nebo utrženo měl sedm jigů…
Na popp 14 cm mu krásně zaútočili dva osmdesáticentimetroví kranasi, ale zaseknout se žádného nepodařilo.
Luboš – na jig 1x žralokem překouslý chňapal „ruby jobfish“ cca 75 cm, večer 3x barakuda.
Radek – na jig 1x kanic 40 cm a večer na jig barakudy a kranasi velkoocí a večer na položenou na kus ryby 1x žralok hedvábný 125 cm.
Vlasta – večer na položenou na kus barakudy 1x žralok hedvábný 160 cm
Zdeněk – na jig 2x kranas ostrovní 45 a 52 cm, 1x kranas modroploutvý 52 cm a večer na jig 1x kranas obrovský-GT 65 cm, 4x kranas velkooký 35-50 cm
Honza – rybářská premiéra: na jig 1x kranas ostrovní 50 cm, 1x kranas modroploutvý 49 cm a 1x kanic 30 cm. Jak sám řekl: rybařil jsem v životě jen půl hodiny a chytil jsem tři ryby. Do budoucna si nebudu kazit slušný výkonnostní průměr.

Nejnižší hladina odlivu je v 10.30 a příliv vrcholí v 17.00. Celý den polojasno až jasno, teplota 30-31°C, mírný vítr 5-7 m/s od severovýchodu až severu. Měsíc se blíží k první půli.
Plánovali jsme vstát ráno na příliv a rybařit v okolí zakotvené lodě, protože jsme správně předpokládali, že se ryby stáhnou za světlem. Jenže nakonec vstal jen Radek a ten si opravdu zachytal – na dohoz od lodě byla hrana korálového útesu, kde stály snad desítky kranasů obrovských a modroploutvých, takže na první náhozy měl hned záběry: kranas obrovský-GT 70 cm, kranas modroploutvý 55 cm. Pak chytal na jigy a měl půlmetrového chňapala „red snapper“ a dalšího kranase-GT, který mohl mít přes 80 cm, ale během zdolávání ho vzal žralok a tak z něj vytáhl jen přední ¾ délky 65 cm.


Před obědem se někteří z nás jedou na loďce podívat na ostrov Bangladéšanů, někteří šnorchlují ad porosty korálů. Hned po obědě vyplouváme vnitřkem atolu směrem ke včerejšímu kotvišti u ostrova M. Cestou máme pět korálových thil, kolem kterých vláčíme poppy a jerky, bohužel však bez úspěchu. Ačkoli jsou téměř ideální podmínky (vrcholí příliv, je mírný vítr od severu, klidná hladina), neměli jsme jediný pořádný záběr.


Luboš – 1x kranas obrovský-GT 66 cm na popp 18 cm. Večer na jig 1x chňapal red snapper 55 cm a na popp kranasi velkoocí 45-50 cm.
Radek – ráno mezi 5.00-6.00 chytal na popp a jig v okolí lodě – 2x kranas obrovský-GT 75 cm, 1x kranas modroploutvý 60 cm a 1x chňapal „red snapper“ 55 cm). V poledne 1x kranas duhový-rainbow runner 55 cm na trolling (na povrchovou chobotničku). Večer na jig a popp kranasi velkoocí a barakudy. Na položenou žralok hedvábný 125 cm a 180 cm.
Vlasta - Večer na položenou žralok hedvábný 160 cm
Zdeněk – 1x kranas modroploutvý 75 cm na popp 14 cm Fraser modrý. Večer na jig kranasi ostrovní 30 cm a kranasi velkoocí 35-45 cm.

Nejnižší hladina odlivu je v 10.45 a příliv vrcholí v 17.30. Ráno jasno a později polojasno až zataženo, teplota 29-31°C, mírný vítr 3-5 m/s od severovýchodu až severu. Měsíc je za první půlí.
Dnes nás čeká přesun zpět směrem k Male. Musíme přejet přes volný oceán, který je mezi atoly a to bude nejméně 6 hodin plavby. Ještě před 6.00, než zvedneme kotvu, jiguje Radek chvíli kolem lodě, ulovil dva kranase velkooké kolem 45 cm.
Oceán byl během celé naší ranní a dopolední plavby jak rybník – úplně hladká hladina, lodí pohupovaly táhlé oceánské vlny a za celých šest hodin plavby ani záběr. Ani jsme neviděli ýádná hejna ryb nebo ptáků – úplně mrtvo. Před polednem přijíždíme k malému atolu a začínáme vláčet, když tu se trochu rozfoukal vítr, obloha zčernala a přihnal se pořádný tropický liják. Během necelé hodiny napršelo snad 5 cm vody. Rozhodně lilo tak, že v tom nešlo rybařit a tak se trollingem přesouváme dál až do Male-atolu. Cestou obědváme a Luboš utroloval jedno půlmetrové bonito.


Krátce po západu slunce přijíždíme na kotviště v průlivu mezi dvěma thilami na dohled od písčiny Aff. Hladina vody je jak na rybníce, ale pod lodí táhne docela silný proud. Zkoušíme chytat na jigy, ale daří se jen barakudy 40-60 cm a malí chňapali cca 15 cm. Reputaci nakonec zachraňuje Vlasta žralokem útesovým-černocípým 120 cm uloveným na položenou a po chvilce ho podpořil Radek metrovou murénou. A to bylo asi dnes večer vše, protože pak jsem šel spát…
Jindra – 1x kanic 35 cm a 1x barakuda 65 cm na jig. Večer na jig barakudy a kranasi velkoocí.
Luboš – 1x kranas modroploutvý 60 cm na jerk 12 cm, 1x bonito na trolling
Radek – 1x utržený velký kranas na popp a ráno 2x kranas velkooký 45 cm na jig a večer na položenou metrová muréna.
Vlasta – večer na položenou 1x žralok útesový černocípý 120 cm
Zdeněk – 1x kranas modroploutvý 62 cm na jerk 20 cm a 1x velké bonito 66 cm na modrý popp Atol 14 cm, 1x kranas duhový 60 cm na jig

Jak už to tak poslední den dovolené bývá, většina z nás je od rána myšlenkami opět doma nebo v práci. Kolem sedmé se budíme do krásného slunného dne. Hladina moře v atolu je jak na rybníce a z kuchyně se ozývá cinkot nádobí. Hned po snídani vyplouváme vláčet kolem thil ve vnitřní části atolu. Voda je zde extrémně čistá, hladina jak zrcadlo, téměř bezvětří. Hned u prvního atolu nás vítají hejna lovících ryb. Nahazujeme poppy a jerky mezi ně, ale marně. Ačkoli všude před námi útočí dravci do hejn drobných rybek, našich nástrah si nevšímají. Teda, alespoň většina si jich nevšímá. Jindrovi přijel za popem až k lodi metrový tuňák jednobarvý-dohtooth a Luboš ulovil jednoho kranase-GT délky 60 cm. Ale tím to skončilo. Ačkoli i u dalších thil loví u hladiny desítky nebo snad stovky ryb, my zůstáváme bez úlovku, Těžko říci proč ryby naše nástrahy ignorovaly, asi zřejmě lovily jen drobný potěr nebo kořist zcela jiné velikosti nebo typu, než tu, kterou by mohly imitovat naše wobblery a poppy.


Ale mečoun nezabral a tak jsme odlet letadla a návrat k povinnostem všedních dnů stihli.
Ačkoli to díky počasí byla jedna z rybářsky nejméně úspěšných výprav, které jsme za posledních 16 let na Maledivy podnikli, přesto jsme si společnou dovolenou v dobré partě užili. Velký dík patří léty osvědčené posádce, zejména kapitánovi za bezpečnou plavbu v extrémně proměnlivém počasí a kuchaři za nadstandardní péči o naše žaludky. Rádi se na Maledivy zase vrátíme.
Úlovky a poznámky z výpravy zapsal Zdeněk














