+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAsieMaledivyMaledivyReportážeMaledivy - sezóna 2023

Maledivy - Maledivy - Reportáže

Maledivy - sezóna 2023 6.3.2023

kranas obrovsky-GT 93 cm uloveny na privlacMaledivy 26.2.-5.3.2023

Někteří z nás už na Maledivách na obytné lodi byli, pro dva z nás to byla v tropech premiéra. Nejvíc nás baví hladinová přívlač a té jsme také věnovali většinu času. Jigovací pruty jsme s sebou ani neměli, protože nás jigging moc nebere. Rovněž večernímu rybaření na maso neholdujeme a trolling bereme jako nutnost během přesunů mezi lovišti. Proto také naše výsledky odpovídají většímu množství času, který jsme věnovali přívlači.

V neděli 26.2. ráno jsme přiletěli do Male. Hned po příletu jsme se nalodili a vyrazili na ryby. První den odpolední rybaření špatné - byli jsme ještě moc blízko města, všude hotely, lodě...

Za to v pondělí 27.2. už to bylo lepší:
David - 1x kranas GT 93 cm, chňapal-red snapper 65 cm a žralok útesový 85 cm, vše na popp
Marcel - 1x kranas GT 60 cm na popp a kranas GT 90 cm na trolling
chnapal - red snapper uloveny na poppPavel - 1x kranas GT 105 cm (osobáček) a 1x kranas GT 91 cm - oba na popp, chňapal-red snapper na popp, kanic 50 cm na jerk, chňapal velký 55 cm na jerk a wahoo 120 cm na trolling
Tomáš - 2x chňapal-jobfish 45 a 50 cm na jerka
Tak si myslím, že pro zahájení výpravy to je dobrý výsledek. Rozchytáme se a uvidíme, jak nám to půjde v dalších dnech!

28.února
Pavel - Pro mne dnes den blbec: chytil jsem na pop dva menší kranasy, ale dvě veliké ryby mi uřízly návazec o korál. Nebyli to kranasi-asi velký chňapal nebo kanic, a tak jsem přišel o dva nejlepší popy. Ale to by nebylo to nejhorší, v poledne mi trolovací prut zmizel do vody …..30 tis. v prdeli a hlavně nemohu trolovat. Už jsem si objednal novou sestavu!
David- chňapal-red snapper 50 cm a chňapal velký 45 cm na popp, pelamida-bonito 50 cm na trolling
Marcel- Kranas-GT 75 cm, chňapal-red snapper 74cm, chňapal velký-jobfish 50 cm, jehlice 80 cm, kanic 55 cm - vše na jerk
Tomáš- 2x kranas-GT 106 cm a 72 cm, chňapal velký-jobfish 55 cm, vše na popp
Takže až na ztrátu prutu to docela jde, občas zabere i pěkná ryba. Trolling dnes nulovej.

kranas obrovsky-GT 106 cm uloveny na popp1.března
Pavel - já dnes 5 výjezdů, byly i záběry, ale vše mi spadlo!!
David- 2x chňapal-red snapper 64 cm na popp
Marcel- 1x barrakuda 80 cm a 2x kanic 83 cm a 53 cm, vše na jerk
Tomáš - 1x kranas obrovský-GT 55 na popp, 1x kranas modroploutvý-bluefin 50 cm na popp a chňapal-red snapper 50 cm na jerk.
Jinak dnes to moc nebralo, bylo ještě pár výjezdů, ale ne vše se podaří zaseknout...

2. března
Pavel - dopoledne kranas obrovský-GT 65 cm a chňapal red snapper 52 cm, oba na popp. Odpoledne na velkého popa nic, ani výjezd! Ti co chytali jerky a menši poppy, tak měli ryby. Pavel čekal na pořádný útok megaryby, ale bohužel...
David - 1x kranas modroploutvý-bluefin 55 cm a 2x chňapal-red snapper 55 cm, oba na jerk, kanic sedlatý 55 cm na jerk a další korálové rybky
kanic sedlaty uloveny na jerkMarcel - kranas modroploutvý-bluefin 55 cm, chňapal-red snapper 72 cm, chňapal velký-jobfish 50 cm a kanic 52 cm, vše na jerk
Tomáš - kranas modroploutvý-bluefin 52 cm na jerk.
Takže ti, co vsadili na jerk, tak odpoledne něco chytili, ale jen menší ryby do 60 cm.
Na veliké popy ani výjezd.

3.3.
Tak pořád chytám na velký popp a čekám na velkou rybu. Ostatní na menší nástrahy (hlavně na jerky) docela chytají, ale na velký popp se rybám nechce.
Pavel - 1x pelamida-bonito 50 cm na trolling a jehlice 70 cm na pop
David- 1x žralok útesový 90 cm, 1x pelamida-bonito 63 cm, 1x chňapal-red snapper 50 cm a 1x kanic 52 cm - vše na jerk.
Tomáš - 1x kranas-GT 83 na jerk
Marcel- 2x grouper 52 cm na jerk
Bralo to na jerka a já makal s velkým a těžkým popem celý den marně!

kranas obrovsky-GT 100 cm uloveny na poppSobota 4.3.
Tak dnes to bylo zase opačně než včera a předevčírem, tentokrát popp bodoval! Na jerky to dnes vůbec nešlo, na popp sice záběrů jen pár, ale když, tak pořádná ryba.
David - 1x tuňák žlutoploutvý 72 cm na trolling
Tomáš- 1x chňapal velký-jobfish 45 na pop
Marcel - 0 na jerk
Pavel - 3x kranas obrovský-GT: 100 cm, 87 cm a 80 cm vše na veliký a těžký pop!!!!!
A 1x bonito na trolling.

Dnes jsme se přesunuli zpět do Male atolu. Prakticky na každém ostrově je tady vidět nějaký hotel nebo resort nebo se tam něco staví. Za pár let tu asi nebude k hnutí.
Zitra, v neděli máme dopoledne ještě na chytání, pak se vykoupeme, dáme oběd a pojedem směr letiště a budeme pomalu balit.
Uteklo to jako voda...

Pavel

kranas obrovsky-GT 105 cm uloveny na popp
kranas obrovsky-GT 105 cm uloveny na popp
kranas obrovsky-GT 106 cm uloveny na popp
kranas obrovsky-GT 106 cm uloveny na popp
kranas obrovsky-GT 106 cm uloveny na popp
kranas obrovsky-GT 106 cm uloveny na popp
kranas obrovsky-GT uloveny na jerk
kranas obrovsky-GT uloveny na jerk
kranas obrovsky 90 cm uloveny na popp
kranas obrovsky 90 cm uloveny na popp
kranasi obrovsti uloveni soucasne na privlac
kranasi obrovsti uloveni soucasne na privlac
kranas modroploutvy-bluefin uloveny na jerk
kranas modroploutvy-bluefin uloveny na jerk
kranas modroploutvy-bluefin uloveny na jerk
kranas modroploutvy-bluefin uloveny na jerk
chnapal - red snapper uloveny na popp
chnapal - red snapper uloveny na popp
chnapal - red snapper uloveny na popp
chnapal - red snapper uloveny na popp
kanic toulavy uloveny na popp
kanic toulavy uloveny na popp
kanic mesicni uloveny na jerk
kanic mesicni uloveny na jerk
kanic mesicni uloveny na jerk
kanic mesicni uloveny na jerk
kanic sedlaty uloveny na jerk
kanic sedlaty uloveny na jerk
kanic 83 cm uloveny na jerk
kanic 83 cm uloveny na jerk
barakuda 80 cm ulovena na privlac
barakuda 80 cm ulovena na privlac
pelamida - bonito 63 cm ulovene na jerk
pelamida - bonito 63 cm ulovene na jerk
tunak zlutoploutvy 72 cm uloveny na trolling
tunak zlutoploutvy 72 cm uloveny na trolling
tunak zlutoploutvy uloveny na trolling
tunak zlutoploutvy uloveny na trolling
kranas obrovsky 87 cm uloveny na popp
kranas obrovsky 87 cm uloveny na popp


wahoo - ulovek pro celou rodinuMaledivy 17.-25.2.2023

Prvý deň som vyzdvihol tretiu skupinu na letisku, v ktorej bola aj moja manželka Zdenka so synom Maťom.
Keď som rodine prvýkrát doma oznámil, že pôjdu so mnou na Maldivy nevedel som, či to nebudu mať za trest. Iba ja som vedel, že predstava maledivskeho rezortu je na hony vzdialena tomu, čo im podsúvam:
-nevolnosť pri presune do dalšieho atolu, (absolvovali aj so zvracaním-obaja)
-spanie v malej zadnej dvojkajute na nenormalne uzkych hornych posteliach a jednom zachode, (Maťo padol v noci s hornej postele až na šiesty deň, potom spal na zemi raz on raz Zdenka s pocitom, kto na nich stúpi v noci pri preskakvaní kufrou iduc na zachod)
-možnosť vypadnutia z lode, ta hrozí aj nepozornému dospelému, u podnapitého je to skoro istota (Mato sa len tak tak zachytil lode, keď naberal vodu, chcel pomôcť Nishanovi umyť palubu pri trolingu, ale vedro blúdi oceánom doteraz (na ospravedlnenie-ešte nemal fyziku)
-zdravá strava, ryba základ výživy (ešteže prsty z wahoo vyzerajú ako kuracie prsty, dokonca Maťo odprisahal, že aj tak chutia a sú najlepšia na svete)
-keď na palube prijemne fúka, to neznamená, že sa nespálite na uhol (Mato sa nechcel natierať, ale pochopil hneď na začiatku, že časť ksichtu, ktorú si zle rozotrel zostala o poznanie červenšia ako ostatok, ale "upokojil" nás tým, že aj jeden pikaču tak vyzerá)
kanic - vecerni ulovek-neplavá sa v bazéne s umelými vlnami a živočíchy sa tu živia živočíchmi (prvé kúpanie bolo mimo ostrova a Zdenka dostala strach s hlbokej vody a chcela späť na loď, ja som zas dostal strach ako vylezie na čln z vody, ale nielen redbul, ale aj strach ti dava krídla, Mato so mnou vydržal až do chvíle kým prvý nezbadal veľkú raju a pochopil, že nie je pred telkou, ale je to fakt, nezdupkal a dokonca pri poslednom šnorchlovaní ma prehováral, aby sme ostali dlhšie)
-nemôžem byť pri každom rozhovore s posádkou (na počudovanie komunikácia po prvotnom ostychu nadobudla rodinne parametre a pri lúčení a mávaní posádke mame povedal, "mami mne bude smutno", obaja pomocnici mu prirástli k srdcu. Zdenka už predtým skonštatovala, že sú to ešte deti. Hrali sa spoločne všetci traja hry na mobiloch, ale medzi sebou bojovali, alebo čo).
Až dnes, keď som Maťa odprevádzal do školy som sa ho spýtal aké, to bolo? Povedal, že fantastické, ale povedal to akosi inak ako o dovolenkách pred tým, vnútorne povyrástol, ale on o tom ešte nevie. Zdenky som sa ešte nepýtal, nato som ešte nepovyrástol ja, snád večer, že.
Personal fungoval na jednotku, boli sme jeden veľký kolektív, kapitán mi pred príchodom skupiny povedal, aby som sa mu nebál povedať ako si predstavujeme deň, že on to zariadi.
Čo ti poviem, na lodi som oslavoval narodenie syna, aj svoju šesdesiatku, takže posadke prišlo prirodzené, že narodeniny tam teraz oslavujeme spolu a ta tortička bola pre všetkých a bola skvela. A dokonca ked som raz sedel so Zdenkou pod kapitánovým oknom, riadiac lod nohou sa vystrčil a až nemoslimský povedal v mojej prítomnosti Zdenke nejaku lichotku, čo už jej ani ja nehovorím!

kranas oceansky - amberjack uloveny na jigRybačka:
1.deň
Hneď po prípitku na uvítanie začíname s trolingom. Udice zostali v držiakoch po predchádzajúcej skupine, iba sa pripli nove nástrahy. Jednou s nich je chemlonová nástraha bez háčika, ktorú som nazval vrkoč. Nikto jej neveril až do chvíle, keď bol na ňu prvý záber a vylovila sa 110 cm ihlica, ktorej zuby sa zamotali do vlákien pri jej útoku na nástrahu. Pri nočnej rybačke sa chytilo zopar lodivodov a chobotnica. Posledným úlovkom bol žralok pestúnka (žralok rezavý) s úctyhodnými 253cm.
2.deň
Cez deň iba amberjack a tri malé gruperi na jiging, ale večer bol skvelý. Veľa koralových rýb na kúsky masa, gruper (kanic), red snapper, žralok útesový, raja a opäť žralok pestúnka. Maťo nabral odvahu a fotil sa prvýkrát so žralokom pred jeho pustenim.
3.deň
Na troling sa chytili tri wahoo a jedenásťročný Matej tiež zdoláva svoje prvé na multiplikátor. Cez den pozorujeme stovky delfínov, ktoré sa prichádzajú hrat k lodi a predlžujeme si kupanie na dlhom ostrove na dve hodiny. Večer sme sa oddali nočnej prívlači a jigingu chytilo sa osem kranasov veľkookých jeden kranas strieborný (indický) 85 cm a zo desať barakud. Pekný kanic 80 cm a žralok útesový na jig ukončili deň.
4.deň
Rybársky bol deň slabší: 1x wahoo a večer 2x bonito na jig. Ale stratili sme ryby pri nezastaviteľných záberoch.
5.deň
Na roling 3x wahoo. Večer lovíme žralokov na malé kúsky masa. Chytili sa traja malý útesový žraloci a zopár koralových rýb.
6. deň
2x wahoo na trolling. Na jig sa chytil prvý dogtooth 70 cm. Večer v znamení torty a mojej narodeninovej oslavy prerušenej jedným úlovkom žraloka bielocípeho (žralok hedvábný).
7.-8.den
Popping stale bez úspechu. Prechádzame na jiging a chytáme malé bonita a tečkovaných kanicov, nič veľké. Večerné rybačky sú výborne lebo aktívne jigujeme a vláčime malé nástrahy. Odmenou sú kranasi a množstvo malých barakud. Šokom je vytiahnutie po ťažkom boji troch malých zubatých žralokov.
Plný zážitkov balíme a letíme domov.

Peter

wahoo ulovene na trolling
wahoo ulovene na trolling
cejnovka - nocni ulovek
cejnovka - nocni ulovek
cejnovka ulovena vecer na jig
cejnovka ulovena vecer na jig
makrela Solandrova - wahoo
makrela Solandrova - wahoo
kranas indicky uloveny na jig
kranas indicky uloveny na jig
wahoo - makrela Solandrova, uloveny na trolling
wahoo - makrela Solandrova, uloveny na trolling
kanic zlutoploutvy uloveny na jig
kanic zlutoploutvy uloveny na jig
zralok hedvabny - vecerni ulovek
zralok hedvabny - vecerni ulovek
jehlice ulovena na trolling
jehlice ulovena na trolling
vecere - kanic peceny v pare
vecere - kanic peceny v pare


plachetnik uloveny na trolling8.-15. Februára-února 2023

Presun cez ocean z letiska Male bol bez zaberov a nocna rybacka po unavnom lete velmi slaba. Chytili sa dve cervene male koralove ryby s pichlavymi ziabrovymi oblukmi (pruhatec).
Dalsi den 1xGT na poping a viacero nepremenenych zaberov. V noci red snaper 50cm, chnapal ruby snapper, 3x mala barakuda a sleeping shark 253 cm a chobotnicka.
Táto partia už bola na Maldivoch niekolkokrat. Neponahlaju sa, lovit ryby vedia a bavi ich aj snorchlovanie a navstevy ostrovou. 3.den sme dlhsie snorchlovali a cez den malo chytali. Vecer barakudy, kranasi velkooky, maly zralok.
kranas obrovsky-GT uloveny na poppNa pop sa ulakomilo iba jedno male GT, ale noc bola plna utokov na jig. 5-6 kranasov velkookych a 5 malych barakud a jeden zralok utesovy 130-140cm.
5.den bol v znameni jigingu - kanici, chnapali, kranasi, barakudy..., ale nic velke.
Cez den chytame na jig kanicov a v noci zralokov. Kamarat hovori ze to ide vecer lepsie ako na sukromaku.
Cez den sa na popp chytil krasny kranas onrovsky a aby toho nebolo malo, na troling v jedmom okamihu zabrali 3!!! plachetnici. Postopne sa pri vyskoku jeden zbavil chobotnice, druhy sa vypol pri zbesilom uniku, iba posledny zostal vysiet na Rapale. Super den.
A na záver snorchlujeme, lovime wahoo na trolling, male kranasy a je dobre.

Peter

kanic zlutoploutvy uloveny na jig
kanic zlutoploutvy uloveny na jig
kanic uloveny na jig
kanic uloveny na jig
poledne na plazi
poledne na plazi
morska zelva - kareta
morska zelva - kareta
zralok hedvabny
zralok hedvabny
chnapal - ruby snapper
chnapal - ruby snapper
snorchlovani
snorchlovani
plachetnik uloveny na wobbler
plachetnik uloveny na wobbler
oslava uloveneho plachetnika
oslava uloveneho plachetnika
kranas obrovsky-GT uloveny na popp
kranas obrovsky-GT uloveny na popp


uahooo, tedy vlastne makrela Solandrova1.-7. Februára-února 2023

Ráno sme přileteli do Male a hned sa presunuli na lod. Pak trolling co nejdale od Male az do sousedniho atolu. Na troling ani zaber.
Ale vecer sme vydolovali na jig 3 kranasy velkooke-horseeye jack. A pozdeji na maso jeste zraloka hedvabneho. Jak vidite, mame na palube skvely model. Ale pozor - ten svalovec so zralokom je otec.
Na druhy den pokracujeme dal od Male. A zase na trolling ani záber. Až po obede na trolling 2x metrové wahoo a vecer na maso cervene koralove rybky a malý kanic.
Tretí den bol najlepší. Na trolling 8x wahoo, 1x tunak zlutoploutvy, 1x kranas duhovy a vecer jeste žralok rezavy-chuva 242 cm.
Další den bol pokus naucit nerybarov jigging. Po hodině som v riti s nervami a mínus dva jigy. Jig vetsinou ostal v koraloch alebo vyletel nad hladinu a zabíjal cestou všetko, čo bolo v jeho drahe. Výsledkom bol malý kanic a dve korálové potvory. Na trolling jen kanic mesacny a 1x wahoo.
wahoo - lodnici se foti radiNásledujuci den sme mali v plánu popping. Já som chytil 3x kranasa-GT 55-70 cm, ale ostatný na to jebali a tak sme radšej trolovali - 2x wahoo. Večer pak 2x barakuda a žralok bělocípý.
Záver výpravy bol velmi zvláštný. Mali sme 3x útok plachetníka. Prvykrat povolila original trubicka na spojce kovoveho lanka u chobotnice. Druhykrat sa roztrhla šňura po 200metrovom tahu a tretikrat sa vypol po dvoch minutach a troch vyskokoch. Vecer pak uz jen male ryby.
Po ceste do Male-atolu sme mali 3 utoky marlina. Kapitan videl putvu a vopred nas na rybu upozornil. Ryba opakovane utocila. Neviem prečo, ale ani raz sme ho nezasekli. Mal som nervy. Vecer obrovska raja (rejnok). Ale bola taka tazka, ze sa pri vytahovani z vody vyrezala z gafu. Ale napravil to tunak jednobarvy-dogtooth 12 kg chyteny na zivu polmetrovu barakudu hned pod lodou.
A posledny den ani koXXXX. Pardón, klienti vyjebali láhev whisky a pak som jich odviezol na letisko.

Peter

wahoo - makrela Solandrova
wahoo - makrela Solandrova
tunak zlutoploutvy
tunak zlutoploutvy
kranas duhovy
kranas duhovy
chnapal velky - jobfish
chnapal velky - jobfish
tunak jednobarvy - dogtooth
tunak jednobarvy - dogtooth
kranas velkooky - herseeye jack uloveny na jig
kranas velkooky - herseeye jack uloveny na jig
zralok hedvabny, vecerni ulovek
zralok hedvabny, vecerni ulovek
tunak jednobarvy - dogtooth
tunak jednobarvy - dogtooth
tunak zlutoploutvy
tunak zlutoploutvy
wahoo - makrela Solandrova
wahoo - makrela Solandrova


poledni pauza u ostrova23.-30. ledna 2023

Když se v pondělí ráno 23.1. scházíme na letišti v Male, je zataženo a teplota se pohybuje kolem pouhých 25°C. O hodinu později jsme již na palubě obytné rybářské lodě, zdviháme kotvy a vyplouváme vstříc zážitkům. Zatažená obloha zůstává po celý den, kdy se přesouváme z životem pulsujícího letiště kolem hotelových resortů do méně turistické části souostroví. Chvílemi dokonce sprchlo a pohled z lodní jídelny na nízkou oblačnost uhánějící nad zpěněnými vlnami šedočerného oceánu nijak nenasvědčoval tomu, že se nacházíme v zemi, která je pro mnohé symbolem exotické dovolené snů.
Během plavby trollujeme za lodí wobblery a povrchové nástrahy, postupně připravujeme i vybavení na vertikální a povrchovou přívlač. V průběhu téměř celodenního přesunu jsme na trolling zaznamenali jen jeden planý záběr.
Odpoledne opouštíme atol Male a při vjezdu do sousedního atolu využíváme příznivého proudu k protažení našich dlouhou cestou unavených těl. Ke slovu přicházejí vláčecí pruty. Pro některé z nás je to první příležitost k seznámení s těžkou povrchovou přívlačí. Máme necelých dvacet minut času, protože se blíží západ slunce a nás čeká ještě asi 30 minut plavby na kotviště, ale i ten krátký čas stačil Lubošovi k ulovení dvou kranasů obrovských-GT (oba na popp 18 cm). Ten první cca 70 cm padá lodníkům při podebírání, ten druhý (58 cm) se podíval na chvilku na palubu a pak ho vracíme zpět do oceánu.
vecere na palube rybarske lodeNa dobře známé kotviště poblíže jednoho z průlivů přijíždíme za tmy. Echolot ukazuje hejna ryb u dna, rovněž ve světle reflektorů se míhají tisíce drobných rybek, ale na jigy nereagují. Až když Jindra s Radkem a Vlastou nastražují ke dnu patnácticentimetrové makrely a kousky masa, přicházejí první záběry a úlovky: žraloci rezaví (chůvičky) velikostní kategorie 180-220 cm. Dobrá příležitost k procvičení svalů i vyzkoušení kvality vybavení. Únava z desetihodinového letu a celodenního přejezdu lodí se však hlásí a krátce po večeři mizíme jeden po druhém ve svých kajutách.

kranas velkooky - veceni ulovek na jigÚterý 24.1.
Vstávám ještě za tmy a na dvě velká povrchová dráždidla-chobotnice navazuji bříška z wahoo. Když před šestou vyplouváme z atolu na oceán, jsou obě nástrahy na mečouna připravené. Jenže realita lovu mečounů nepřála: ačkoli nefoukal vítr, na oceánu byly velmi nepříjemné krátké, až tři metry vysoké vlny, které vytvořil silný mořský proud. Nejen, že se nedalo chytat, ale ono bylo těžké zůstat na lodi stát. Vše, co není na lodi přišroubováno, postupně padá – hrnky, židle odpadkové koše… Po necelém kilometru plavby konečně vyjíždíme z proudu, vlny se zmenšují, ale úplně klidný oceán rozhodně není. Snídat se odvažujeme až ve chvíli, kdy se před námi objevuje ostrov, za kterým je mořská hladina relativně klidná. Jakmile však opouštíme ostrovem chráněnou zónu, vlny se znovu objevují a houpání lodi ustává až v poledne, když přijíždíme do sousedního atolu. Za téměř šest hodin trollingu jsme neměli ani záběr.
i v raji muze poradne prsetPřed obědem dostávají naše rybářská ega další políček, když během šnorchlování pozorujeme pod hladinou hejna ryb, které se nám zatím nedaří ulovit. Kromě běžných korálových ryb a rybek od 10 do 60 cm jsme viděli i metrovou želvu, jen o něco menší chrochtaly, několik druhů kranasů, vidlatky blochovy, rejnoka siba a prohlídnout si nás připlul půldruhametrový žralok hedvábný. Ještě během šnorchlování začíná pršet a déšť nám znepříjemňuje celý zbytek dne. Párkrát jsme sice přerušili trolling, a zkoušeli vertikální přívlač, nicméně jigging v dešti nebyl nijak příjemný a ryby navíc nebraly. Teprve, když při západu slunce přijíždíme na kotviště, jsme na jigy ulovili první barakudy a bonito. Čím více se stmívá, tím častější jsou záběry a brzy na lodní zádi postupně defilují malé barakudy, půlmetrový chňapal žlutoploutvý, kranasi velkoocí 40-60 cm a 130-centimetrový žralok hedvábný. Nejprve braly ryby jen na maso, ale postupně jsme začali chytat i na jigy a kranasy velkooké nakonec i na poppy délky 12-14 cm. Z paluby nás vyhání až silný tropický liják.
Kolem desáté mizíme jeden po druhém v kajutách.

kranas modroploutvy 60 cm uloveny na poppStředa 25.1.
V 6.30 ráno je posádka již na nohou, kuchař krájí zeleninu, ale v kajutách rybářů je stále ticho. Předpověď sice slibovala na ráno a dopoledne déšť, ale kam až oko dohlédne je modrá obloha a nic nenasvědčuje tomu, že by mělo pršet. Na palubě leží pět mrtvých olihní, které sem během noci naskákaly, když prchaly před útočícími dravci. Jednu jsem našel dokonce na střeše naší lodě, tedy ve výšce téměř čtyři metry nad vodní hladinou! Když je v půl osmé snídaně na stole, panuje v kajutách stále klid a tak nezbývá, než rybáře jednoho po druhém vzbudit.
kranas duhovy-rainbow runnerPo osmé zdviháme kotvy a míříme na oceánskou stranu atolu. Je téměř bezvětří a z oceánu jdou pravidelné táhlé vlny, které slibují pohodlné rybaření. Nejnižší úroveň odlivu bude v 9.00 a příliv bude vrcholit v 15.00. Trollujeme podél korálového útesu k místům, kde chceme vláčet. Každým ujetým kilometrem však zesiluje mořský proud a zvyšují se vlny. Když konečně začínáme vláčet, jsou už vlny skoro dvoumetrové a udržet se během přívlače na palubě lodi dá docela práci. Po dvaceti minutách přívlače se pokorně vracíme zpět k trollingu – vlny jsou příliš velké. Přesouváme se podél korálového útesu asi o deset kilometrů dále do míst, kde se směr mořského proudu stáčí, a vlny jsou zde menší. Cestou jsme konečně prolomili náš trollovací půst – Jindra chytil na 18-centimetrový wobbler (žlutá makrela) wahoo 110 cm, Vlastík na povrchovou chobotničku půlmetrové bonito a Radek o něco většího kranase duhového (rainbow runner) a šedesáticentimetrovou jehlici.
kranas obrovsky-GT 65 cmKolem poledne, když je příliv na poloviční cestě k vrcholu, se aktivita ryb evidentně zvyšuje. To už vláčíme poppy a jerky: Radek s Jindrou z lodní přídě, kde jim kryje záda Vlastík a já z Lubošem ze střechy. Vlny jsou více než metrové, ale ustát se to dá. Alespoň nikdo z nás do vody nespadl. Občas vidíme, jak se Jidrovi a Lubošovi otočí za nástrahou cca půlmetrový kranas, ale jediné dva pořádné záběry přichází až před koncem chytaného úseku pobřeží: nejprve mi docela pěkný kranas hned po záseku utrhl dvaceticentimetrový jerk (krátce před tím mi na šňůru zaútočila jehlice a zřejmě ji ostrými zoubky poškodila). Jen co dozněla salva mých nadávek, kterou jsem vyprovázel ztracenou rybu i nástrahu, zasekl a zdolal kranase-GT Luboš: rovných 65 cm. Tím dopolední rybaření ukončujeme, míříme do atolu, kde se část z nás vydává na ostrov Bangladéšanů pro kokosové ořechy a někteří šnorchlují kolem velmi hezkých porostů korálů.
wahoo - makrela Solandrova 103 cmBěhem výtečného oběda (wahoo na česneku, kranas velkooký v těstíčku, hranolky, špagety a kari) se na obzoru stále zřetelněji rýsují šedočerná mračna, která se velmi rychle přibližují. Když v 15.00 zdviháme kotvy a vyplouváme na oceán, začíná pořádný tropický liják. Během chvilky máme celou loď krásně umytou a za pár dalších minut doplňujeme nádrže se sladkou vodou. Kdyby takhle pršelo každý den, tak nebudeme palubní desalinační jednotku vůbec potřebovat. Za necelou půlhodinku je po dešti a vzápětí přichází záběr na Lubošovu 18-centimetrovou Rapalu Magnum v barvě tlouště. Protože Luboš zrovna spí, ujímá se prutu Jindra a zdolává wahoo 103 cm. Jakmile kapitán snížil otáčky lodního motoru zaútočilo cosi na Radkovu povrchovou nástrahu-fialovou chobotničku. Podle razance útoku a bleskurychlého výpadu do strany tipujeme všichni na plachetníka. Ryba však během půlhodiny zdolávání neskáče, jen podniká výpady do stran a kapitán musel dvakrát otočit loď, aby v cívce multiplikátoru zůstalo alespoň něco z 300-metrové zásoby vlasce. Když unavený Radek dostal rybu k lodi, objevuje se před námi krásně stavěný žralok hedvábný délky cca 150 cm. Překvapení se mísí s trochou zklamání – přeci jen plachetník by byl vítanějším úlovkem. Vyčerpaní jsou oba- Radek i žralok. Háček chobotničky je zaseklý ukázkově v koutku zubaté tlamy a díky tomu dravec návazec nepřekousl. Když se lodník pokouší zdvihnout žraloka na palubu, ten ani na okamžik neváhá, návazec na jediný stisk čelistí překusuje a mizí v hlubině.
pulmetrova olihen - vecerni ulovekMezi pátou a šestou večerní vláčíme na oceánské straně útesu a v průlivu do atolu. Zaznamenali jsme jen tři nebo čtyři útoky na naše nástrahy a jediným úlovkem byl Jindrův kranas modroploutvý 60 cm (na popp 23 cm v barvě dorada).
Když před šestou večerní kotvíme u ostrova Bangladéšanů, opět se přibližují deštové mraky. Kotvíme na dohled porostu korálů, kotva leží v hloubce cca 5 metrů a loď se pohupuje nad hranou, 25-29 m nade dnem. Nastražené kousky bonita docela spolehlivě likvidují barakudy a drobné korálové rybky a tak se nám o večerní zábavu postaraly především velké olihně, které se objevily po setmění. Většina hlavonožců na prezentované nástrahy nereaguje – kupodivu se jim nelíbily nástrahy v barvě krevet (růžové a oranžové), ale k útoku je zlákaly deseticentimetrové nástrahy modrobílé. Ve vodě měly olihně barvu červenohnědou a po vytažení na palubu mění barvu do slonové kosti s odlesky zelenomodré, na délku měřily mezi 30-60 cm.
Únava z celodenního rybaření a houpání na oceánu je ještě umocněna vydatnou večeří a několika panáčky třtinového rumu. Před desátou už na palubě zase vládne klid rušený jen vrčením generátoru.

Jindra – 1x kranas modroploutvý-bluefin 60 cm na popp, 2x makrela Solandrova-wahoo 103 cm a 110 cm (obě na wobbler-trolling)
Luboš – 1x kranas obrovský-GT 65 cm na popp a večer olihně
Radek – 1x kranas duhový-rainbowrunner 50 cm a 1x žralok hedvábný (oba na povrchovou nástrahu-chobotničku na trolling)
Vlasta – 1x bonito 53 cm na povrchovou nástrahu-chobotničku na trolling a večer na maso na položenou barakudy a žralok rezavý-chůvička cca 150 cm
Zdeněk – 1x utržený kranas


kranas obrovsky-GT 96 cm uloveny na poppČtvrtek 26.1.
Nejnižší hladina odlivu je v 9.30 a příliv vrcholí v 16.00. Celý den polojasno až jasno, teplota 30-31°C, mírný vítr 4-7 m/s od severovýchodu. Měsíc v první čtvrtce.
Krátce po východu slunce nás lodník Nissan odvezl k ostrovu Bangladéšanů, od kterého šnorchlujeme skoro kilometr k zakotvené lodi. Pod námi jsou úžasné porosty korálů a hub, spousty korálových rybek, no prostě moc hezká procházka, resp. proplavba před snídaní. Takhle zahajovat každý den, to by asi nebylo špatné…
kranas modroploutvy - bluefin 63 cm uloveny na poppPo snídani asi půl hodiny trolujeme na vytrávení a pak střídavě vláčíme a trolujeme podél oceánské strany atolu až k Mariovu ostrůvku. Na moři jsou pravidelné vlny, jen silný proud od jihu občas vytváří pásy větších vln s bílými hřebeny. Záběrů bylo po skrovnu, většina z nás měla jen 1-2 výjezdy. Luboš bodoval jednou téměř metrovou jehlicí a třema malými kanici měsíčními (40-50 cm) (vše na jerk 12-14 cm) a jednoho kanice měsíčního si na konto připsal i Radek. Králem dopoledního lovu se stal Jindra kranasem obrovským-GT 96 cm a kranasem modroploutvým 63 cm (oba na popp YoZuri 14 cm).
Před obědem šnorchlujeme u Mariova ostrůvku – na hraně, kde hloubka padá z cca 3 m na více než 20 m jsou hezké porosty korálů a viděli jsme tam fůry ryb včetně murény, chňapalů, velkého rejnoka-trnuchy…
wahoo - makrela Solandrova 109 cm ulovene na privlac - jerk 14 cmPo obědě hodinu trollujeme na vytrávení a stejně jako dopoledne nemáme na trolling ani jeden záběr. Mezi 16.00-18.00 zajíždíme do atolu a vláčíme kolem thil v prostoru mezi Mariovým ostrůvkem a plochou jižně od K-resortu. V porovnání s poppingem na oceánu je to pohoda – žádné vlny, stanoviště ryb pěkně na dohoz, no paráda. Z thily jako takové jsme měli na jerky jen 2x kranase obrovského-GT 60 a 62 cm a malého žraloka hedvábného. Ale v okolí thil se po páté večerní rozpoutal hon na drobné rybky, kterých se shromáždila velká hejna. Dravci útočili na hejna rybek všude kolem nás. Podle rychlosti pohybu a razance útoků to však kranasi nebyli. Hádali jsme spíše na tuňáky nebo na plachetníky. Ale ulovit se podařilo jen Lubošovi jedno wahoo 109 cm (na jerk 14 cm) a Radkovi něco (asi také wahoo) ukouslo popp.
poledne u ostrovaJe krásný večer, zapadá slunce a v nadhlavníku svítí měsíc spějící do první čtvrtky. Na kotviště v atolu u FF přijíždíme už za tmy. Rozpoutává se klasické večerní rybaření – Jindra jiguje jednu barakudu za druhou, jednou mu s jigem odjelo cosi (asi tuňák), Radek s Vlastou chytají žraloky rezavé (130 cm-2 metry) a večerní rybaření přerušují jen hejna delfínů a skvělá večeře (oliheň s pikantní zeleninou, wahoo ve sladkokyselé omáčce, kanic v páře, rýže a samozřejmě kari). Jindra oslavuje úlovek kranase lahví Bacardi a po desáté se unaveni odebíráme na kutě.

Jindra – 1x kranas obrovský-GT 96 cm, 1x kranas modroploutvý-bluefin 63 cm a 1x žralok hedvábný 65 cm – vše na popp YoZuri 14 cm a večer na jig barakudy 40-60 cm
Luboš – 1x wahoo-makrela Solandrova 109 cm, 1x kranas obrovský-GT 61 cm, 3x kanic měsíční 45-50 cm, 1x jehlice 95 cm – vše na jerk IceFish 90 g (14 cm)
Radek – 1x kanic měsíční 50 cm
Vlasta – večer na položenou na kousky ryb 1x žralok rezavý-chůvička 2 m
Zdeněk – 1x spadl kranas-GT na jerk

kranas ostrovni uloveny na jigPátek 27.1.2023
Nejnižší hladina odlivu je v 10.00 a příliv vrcholí v 16.30. Celý den polojasno až jasno, teplota 30-31°C, mírný vítr 5-7 m/s od severovýchodu. Měsíc je v za první čtvrtkou.
Ráno chvilku trollujeme bez jediného záběru, pak zkoušíme vertikální přívlač na hloubkách 40-90 m u průlivu mezi K-resortem a H-resortem. Chytli jsme tam 3x kranase ostrovního 45-52 cm, 2x kranase modroploutvého 49 a 52 cm, dva malé kanice 30 a 55 cm a Luboš vytáhl žralokem překouslého chňapala „ruby jobfish“ cca 75 cm (ale zbyla mu z něj jen hlava a prsní ploutve).
zdolany chnapal ruby jobfish po utoku zralokaZáběrů tam bylo hodně, ale pak se přesouváme směrem k továrně na zpracování tuňáků a tam už záběrů bylo méně. Během přesunů mezi jigovacími místy i následující půl hodiny trollingu k thile uvnitř atolu jsme na trolling neměli ani záběr.
Rovněž odpoledne, když vláčíme kolem thil ve vnitřní části atolu, jsme na trolling neměli ani záběr. Ostatně i odpolední přívlač na thilách byla přehlídkou marnosti. Hned na první thile sice Jindrovi za 14-cm poppem vystartovali dva 80-centimetroví kranasi-GT, ale to bylo vše a pak už se žádný pořádný záběr nekonal.
Vlastně jsme si zachytali až večer po zakotvení u ostrova M. Podařilo se nám loď ukotvit tak, že stojíme nad hloubkou 40-60 m. Nejprve jsme chytali barakudy 40-65 cm, pak kranasy velkooké 35-52 cm, povedl se i kranas obrovský-GT 65 cm. Pak byla série záběrů (asi tuňáci, protože ryba vždy rychle odjela 10-30 m, pak se ji kus podařilo dostat zpět a pak to buď ukousla nebo utrhla). Finále pak patří Radkovi s Vlastou, kteří nám předvádějí drezůru žraloků hedvábných 125-160 cm.
kanic uloveny na jig
Jindra – na jig 1x kanic „coral trout“ 55 cm, 1x mu asi tuňáka vzal žralok, 1x mu velká ryba přeřízla šňůru o lodní kýl… No, moc toho nechytil, ale dost ryb měl na prutě a ukousnuto nebo utrženo měl sedm jigů…
Na popp 14 cm mu krásně zaútočili dva osmdesáticentimetroví kranasi, ale zaseknout se žádného nepodařilo.
Luboš – na jig 1x žralokem překouslý chňapal „ruby jobfish“ cca 75 cm, večer 3x barakuda.
Radek – na jig 1x kanic 40 cm a večer na jig barakudy a kranasi velkoocí a večer na položenou na kus ryby 1x žralok hedvábný 125 cm.
Vlasta – večer na položenou na kus barakudy 1x žralok hedvábný 160 cm
Zdeněk – na jig 2x kranas ostrovní 45 a 52 cm, 1x kranas modroploutvý 52 cm a večer na jig 1x kranas obrovský-GT 65 cm, 4x kranas velkooký 35-50 cm
Honza – rybářská premiéra: na jig 1x kranas ostrovní 50 cm, 1x kranas modroploutvý 49 cm a 1x kanic 30 cm. Jak sám řekl: rybařil jsem v životě jen půl hodiny a chytil jsem tři ryby. Do budoucna si nebudu kazit slušný výkonnostní průměr.

kranas obrovsky-GT 66 cm uloveny na poppSobota 28.1.2023
Nejnižší hladina odlivu je v 10.30 a příliv vrcholí v 17.00. Celý den polojasno až jasno, teplota 30-31°C, mírný vítr 5-7 m/s od severovýchodu až severu. Měsíc se blíží k první půli.
Plánovali jsme vstát ráno na příliv a rybařit v okolí zakotvené lodě, protože jsme správně předpokládali, že se ryby stáhnou za světlem. Jenže nakonec vstal jen Radek a ten si opravdu zachytal – na dohoz od lodě byla hrana korálového útesu, kde stály snad desítky kranasů obrovských a modroploutvých, takže na první náhozy měl hned záběry: kranas obrovský-GT 70 cm, kranas modroploutvý 55 cm. Pak chytal na jigy a měl půlmetrového chňapala „red snapper“ a dalšího kranase-GT, který mohl mít přes 80 cm, ale během zdolávání ho vzal žralok a tak z něj vytáhl jen přední ¾ délky 65 cm.
kranas modroploutvy 75 cm uloveny na poppPo snídani vyplouváme trollovat a vláčet na vnější stranu atolu. Oceán je úplně klidný, alespoň tak se nám to jeví, dokud se útes nestočí a mořský proud tím pádem nezmění svůj směr. Najednou se udělaly metrové a pak dokonce dvoumetrové vlny a když k tomu zesílil vítr od severovýchodu, byla to docela fuška zůstat na palubě stát a ještě u toho vláčet. Místy nám vítr foukal z boku a to jsme měli pocit, že s živly svádíme marný souboj, ale nakonec jsme se s těmi vlnami a větrem nějak popasovali a přišly první úlovky: jeden po druhém jsme si chytli kranasy obrovské-GT (65 cm, 66 cm, 71 cm – Jindra, kuchař Šadíz a Luboš) a kranasy modroploutvé – Jindra 57 cm a Zdeněk 75 cm. Všechny ryby byly na popp (14-18 cm), protože na jerky v tom větru skoro ani nešlo chytat. Lubošovi pak vzala popp pěkná ryba, ale než přešel z lodní přídě na záď, tak zajela na hloubku do korálů a nakonec nástrahu o korál utrhla (zdálo se nám, že to byl kanic).
kranas duhovy-rainbow runner 55 cmPo poledni už jsme byli houpáním lodě a vláčením tak unaveni, že jsme zaveleli k přesunu trollingem do atolu. Během půl hodinky jsme utrolovali 1x wahoo 98 cm na zlatý wobbler Rapala X-rap a půlmetrového kranase duhového (rainbow runner) na plastovou povrchovou chobotničku.
Před obědem se někteří z nás jedou na loďce podívat na ostrov Bangladéšanů, někteří šnorchlují ad porosty korálů. Hned po obědě vyplouváme vnitřkem atolu směrem ke včerejšímu kotvišti u ostrova M. Cestou máme pět korálových thil, kolem kterých vláčíme poppy a jerky, bohužel však bez úspěchu. Ačkoli jsou téměř ideální podmínky (vrcholí příliv, je mírný vítr od severu, klidná hladina), neměli jsme jediný pořádný záběr.
chnapal - red snapper uloveny na jigNa kotviště u ostrova M připlouváme ještě před západem slunce, spouštíme kotvu a brzy se naše loď pohupuje nad hloubkou 48 metrů. Zatímco včera foukal silný vítr, dnes je vítr slabý, hladina klidná a ve světlech lodních reflektorů se brzy objevují první hejna rybek a olihní. Ke slovu přicházejí jigy 80-150 g a brzy se na palubě objevují první barakudy 45-60 cm, kranasi ostrovní a kranasi velkoocí kolem 40 cm, jeden půlmetrový chňapal „red snapper“. Když pak Radek s Vlastou nastražují na položenou (resp. na visačku z lodě u dna) kousky barakudy, začíná přehlídka těžké váhy a u lodní zádě defilují žraloci hedvábní 150-180 cm. Rybolov těžké váhy ukončuje přetahovaná s rejnokem, kdy vítězí rejnok. A protože v nejlepším je dobré přestat, ukončujeme pro dnešek rybaření v nejtěžší váhové kategorii a dál se věnujeme už jen vertikální přívlači a po té, co začnou kolem lodě lovit kranasi, tak i povrchové přívlači. Mořská hladina je dnes klidná, měsíc ji ozařuje z jasné oblohy a kolem lodě jsou vidět hejna rybek, na které útočí kranasi, občas se objeví skupinky olihní a kolem lodě se motá i několik mořských hadů délky 20-60 cm.

zralok hedvabny 125 cm, vecerni ulovek na polozenouJindra – 1x kranas obrovský-GT 71 cm a 1x kranas modroploutvý 57 cm (oba na popp Yo-zuri 14 cm s jednohákama) a 1x wahoo 98 cm na trolling na wobbler X-rap zlatý a večer na jig barakudy, kranasi velkoocí 35-55 cm, kranas ostrovní 40 cm a 2x ukousnutá ryba žralokem
Luboš – 1x kranas obrovský-GT 66 cm na popp 18 cm. Večer na jig 1x chňapal red snapper 55 cm a na popp kranasi velkoocí 45-50 cm.
Radek – ráno mezi 5.00-6.00 chytal na popp a jig v okolí lodě – 2x kranas obrovský-GT 75 cm, 1x kranas modroploutvý 60 cm a 1x chňapal „red snapper“ 55 cm). V poledne 1x kranas duhový-rainbow runner 55 cm na trolling (na povrchovou chobotničku). Večer na jig a popp kranasi velkoocí a barakudy. Na položenou žralok hedvábný 125 cm a 180 cm.
Vlasta - Večer na položenou žralok hedvábný 160 cm
Zdeněk – 1x kranas modroploutvý 75 cm na popp 14 cm Fraser modrý. Večer na jig kranasi ostrovní 30 cm a kranasi velkoocí 35-45 cm.


bonito 66 cm ulovene na poppNeděle 29.1.2023
Nejnižší hladina odlivu je v 10.45 a příliv vrcholí v 17.30. Ráno jasno a později polojasno až zataženo, teplota 29-31°C, mírný vítr 3-5 m/s od severovýchodu až severu. Měsíc je za první půlí.
Dnes nás čeká přesun zpět směrem k Male. Musíme přejet přes volný oceán, který je mezi atoly a to bude nejméně 6 hodin plavby. Ještě před 6.00, než zvedneme kotvu, jiguje Radek chvíli kolem lodě, ulovil dva kranase velkooké kolem 45 cm.
Oceán byl během celé naší ranní a dopolední plavby jak rybník – úplně hladká hladina, lodí pohupovaly táhlé oceánské vlny a za celých šest hodin plavby ani záběr. Ani jsme neviděli ýádná hejna ryb nebo ptáků – úplně mrtvo. Před polednem přijíždíme k malému atolu a začínáme vláčet, když tu se trochu rozfoukal vítr, obloha zčernala a přihnal se pořádný tropický liják. Během necelé hodiny napršelo snad 5 cm vody. Rozhodně lilo tak, že v tom nešlo rybařit a tak se trollingem přesouváme dál až do Male-atolu. Cestou obědváme a Luboš utroloval jedno půlmetrové bonito.
kanic mesicniNa okraji Male atolu zkoušíme vertikální přívlač na jindy osvědčených místech v pásu hloubek 50-100 m. Ale je to bída, skoro žádné záběry. Jen Jindra ulovil 35-cm kanice a já půlmetrového kranase duhového, kterého mi pár metrů pod hladinou zkoušel atakovat žralok, ale „utrhl jsem mu ho od huby“. Jenže to byly za dvě hodiny vertikální přívlače jediné pořádné záběry a tak se přesouváme do jednoho z průlivů, kterými proudí voda do/z atolu. Voda z atolu jen pomalu vytéká a tak jedeme proti proudu a prohazujeme s poppy a jerky hranu korálového útesu. Brzy mám na modrý 14-cm popp pěkný záběr a na palubě končí vypasené bonito 66 cm, Luboš brzy kontruje kranasem modroploutvým 60 cm na jerk a já přebíjím také kranasem modroploutvým 62 cm (na modrý jerk délky 20 cm). Radkovi na 18-cm fialový popp strike-pro vystartoval velký kranas, dvakrát zaútočil a pak nekompromisně vypálil i s poppem do hlubin. Bohužel nevydržela šňůra o průměru 0,35 mm (možná byla někde poškozená) a praskla. Škoda, ten kranas mohl mít klidně kolem metru…
kranas modroploutvy 62 cm uloveny na jerkMáme pak ještě několik výjezdů a záběrů, ale žádný se už nepodařilo proměnit. Celá ta přívlačová seance trvala necelých 40 minut a byl to nakonec hezký večer.
Krátce po západu slunce přijíždíme na kotviště v průlivu mezi dvěma thilami na dohled od písčiny Aff. Hladina vody je jak na rybníce, ale pod lodí táhne docela silný proud. Zkoušíme chytat na jigy, ale daří se jen barakudy 40-60 cm a malí chňapali cca 15 cm. Reputaci nakonec zachraňuje Vlasta žralokem útesovým-černocípým 120 cm uloveným na položenou a po chvilce ho podpořil Radek metrovou murénou. A to bylo asi dnes večer vše, protože pak jsem šel spát…

Jindra – 1x kanic 35 cm a 1x barakuda 65 cm na jig. Večer na jig barakudy a kranasi velkoocí.
Luboš – 1x kranas modroploutvý 60 cm na jerk 12 cm, 1x bonito na trolling
Radek – 1x utržený velký kranas na popp a ráno 2x kranas velkooký 45 cm na jig a večer na položenou metrová muréna.
Vlasta – večer na položenou 1x žralok útesový černocípý 120 cm
Zdeněk – 1x kranas modroploutvý 62 cm na jerk 20 cm a 1x velké bonito 66 cm na modrý popp Atol 14 cm, 1x kranas duhový 60 cm na jig

relax na lodni pridiPondělí 30.1.2023
Jak už to tak poslední den dovolené bývá, většina z nás je od rána myšlenkami opět doma nebo v práci. Kolem sedmé se budíme do krásného slunného dne. Hladina moře v atolu je jak na rybníce a z kuchyně se ozývá cinkot nádobí. Hned po snídani vyplouváme vláčet kolem thil ve vnitřní části atolu. Voda je zde extrémně čistá, hladina jak zrcadlo, téměř bezvětří. Hned u prvního atolu nás vítají hejna lovících ryb. Nahazujeme poppy a jerky mezi ně, ale marně. Ačkoli všude před námi útočí dravci do hejn drobných rybek, našich nástrah si nevšímají. Teda, alespoň většina si jich nevšímá. Jindrovi přijel za popem až k lodi metrový tuňák jednobarvý-dohtooth a Luboš ulovil jednoho kranase-GT délky 60 cm. Ale tím to skončilo. Ačkoli i u dalších thil loví u hladiny desítky nebo snad stovky ryb, my zůstáváme bez úlovku, Těžko říci proč ryby naše nástrahy ignorovaly, asi zřejmě lovily jen drobný potěr nebo kořist zcela jiné velikosti nebo typu, než tu, kterou by mohly imitovat naše wobblery a poppy.
wahoo - makrela Solandrova 115 cm, ulovena na trollingAsi po hodině marného snažení se přesouváme na oceán (cestou chytil Vlasta na trolling-hladinovou chobotničku wahoo 115 cm) a zkoušíme vláčet podél vnější hrany atolu. Voda je zde tak čistá a hladina oceánu tak hladká, že pohled z lodě do vody je jak „šnorchlování na sucho“. Místy vidíme každý detail až do hloubky 20 m a zcela zřetelně pozorujeme, že se za našimi nástrahami žádné ryby nehoní. Ten pocit marnosti rybaření v křišťálově průzračné vodě bez ryb jsme vydrželi skoro hodinu, než jsme se jeden po druhém rozhodli kapitulovat. Ryby pro dnešek zvítězily. Jedeme se koupat do laguny, u které se začíná stavět nový turistický resort. Moře se s námi loučí přehlídkou širokého spektra korálových ryb a rybek, viděli jsme i žraloka černocípého, u dna spícího žraloka rezavého a jednu mantu.
wahoo - makrela Solandrova 114 cm, ulovena na trollingA pak už jen oběd a trollingem vpřed směr letiště! Během plavby balíme přívlačové pruty a vybavení, které už nebudeme potřebovat. Po dvou hodinách trollingu, když vjíždíme do jiného mořského proudu, se opět ozývají ryby. Nejprve záběr na jednu z povrchových chobotniček, ale ryba nezůstává viset. Za pár minut další záběr a je to wahoo 105 cm a po chvilce zdolává Luboš na wobbler další wahoo 114 cm. Neuplyne ani pět minut od opětovného nastražení wobblera a přichází na něj další záběr. Je to znovu wahoo, ale když ho Luboš dovedl k lodi a lodník se ho chystá gafovat, ryba se osvobozuje. Ve stejném okamžiku asi sto metrů za lodí vyskakuje nad hladinu plachetník. Bohužel už nemáme čas se vrátit – na letiště nám zbývají asi tři hodiny plavby, za necelé tři hodiny zapadá slunce a o hodinu později musíme být na letišti. A tak nezbývá než doufat, že nám nezabere mečoun. Toho bychom už zdolat nestihli. Ledaže bychom si nechali uletět letadlo…
Ale mečoun nezabral a tak jsme odlet letadla a návrat k povinnostem všedních dnů stihli.
Ačkoli to díky počasí byla jedna z rybářsky nejméně úspěšných výprav, které jsme za posledních 16 let na Maledivy podnikli, přesto jsme si společnou dovolenou v dobré partě užili. Velký dík patří léty osvědčené posádce, zejména kapitánovi za bezpečnou plavbu v extrémně proměnlivém počasí a kuchaři za nadstandardní péči o naše žaludky. Rádi se na Maledivy zase vrátíme.

Úlovky a poznámky z výpravy zapsal Zdeněk

snidane na palube obytne lode kategorie STANDARD
snidane na palube obytne lode kategorie STANDARD
vecere na palube obytne lode kategorie STANDARD
vecere na palube obytne lode kategorie STANDARD
kranas obrovsky-GT 96 cm uloveny na popp
kranas obrovsky-GT 96 cm uloveny na popp
kranas modroploutvy 62 cm uloveny na jerk
kranas modroploutvy 62 cm uloveny na jerk
kranas modroploutvy 67 cm uloveny na popp
kranas modroploutvy 67 cm uloveny na popp
kranas modroploutvy 75 cm uloveny na popp
kranas modroploutvy 75 cm uloveny na popp
pelamida - bonito 66 cm ulovene na popp
pelamida - bonito 66 cm ulovene na popp
wahoo - makrela Solandrova 110 cm, ulovena na trolling
wahoo - makrela Solandrova 110 cm, ulovena na trolling
wahoo - makrela Solandrova 114 cm, ulovena na trolling
wahoo - makrela Solandrova 114 cm, ulovena na trolling
zralok hedvabny 125 cm, vecerni ulovek na polozenou
zralok hedvabny 125 cm, vecerni ulovek na polozenou
zralok hedvabny 170 cm, vecerni ulovek na polozenou
zralok hedvabny 170 cm, vecerni ulovek na polozenou
pulmetrova olihen - vecerni ulovek
pulmetrova olihen - vecerni ulovek
pulmetrova olihen - vecerni ulovek a davka inkoustu na palube
pulmetrova olihen - vecerni ulovek a davka inkoustu na palube
pulmetrova olihen - vecerni ulovek
pulmetrova olihen - vecerni ulovek
pulmetrova olihen - vecerni ulovek
pulmetrova olihen - vecerni ulovek