+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAmerikaKostarikaNicoyaReportážeKrátké zprávy a postřehy

Kostarika - Nicoya - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 12.3.2021

kohoutovec délky 100 cm a kranas 74 cm uloveni na poppNicoya 1.-8. dubna 2017

První dubnový týden vůbec nebylo rybaření v Kostarice jednoduché, jak by se mohlo zdát podle fotek. Na pobřeží Pacifiku panovala extrémní vedra, teplota vody dosahovala 30°C a každé odpoledne bylo ve stínu okolo 35°C. A vláčet v takovém vedru a téměř bezvětří velké poppy nebo dokonce jigovat, byla pořádná makačka.
Ale v druhé polovině týdne se cosi zlomilo a ryby začaly brát nějak víc. Možná to bylo tím, že měsíc se blížil úplňku, možná tím, že začal alespoň trochu pofukovat větřík, teplota vzduchu klesla o 2 a teplota vody o 1°C. Možná. Anebo jsme si jen zvykli a rozchytali jsme se...


kranas dvouskvrnny uloveny na poppSobota,
1.dubna
Celý den úplně jasno a bezvětří. Ráno milosrdných 26°C, ale popoledni se teplota vyšplhala přes 30°C. Skoro na 30°C se pohybuje i teplota vody Tichého oceánu v zátokách u pobřeží poloostrova Nicoya.
Většina z nás přiletěla do Kostariky včera večer a tak máme na dnešek relaxační program – po snídani se jedeme podívat do odchovny želv v přírodní rezervaci Camaronal (dnes z líhně vypustili 30 čerstvě vylíhlých karet zelených), na pláži jsme našli dvě čerstvě založená želví „hnízda“. Odpoledne trávíme dílem na pláži, dílem v bazénu a pospáváním v houpací síti.

kranas dvouskvrnny uloveny na poppJura s Helenou, kteří dorazili do Kostariky už včera ráno, jeli vláčet do okolí pláží a útesů na severu poloostrova. Několikrát při lovu na poppy a jerky narazili na hejnka kranasů dvouskvrnných. Pár se jim nepodařilo zaseknout, některé vypnuli a dva ulovili (5 kg a 6 kg). Jura pak po tvrdém boji přidal ještě dva velké chňapaly – cubera snapper 10 a 19 kg.
Myslím, že v Jurových rukách by se neměly fotit ryby pod 1 m – věříte tomu, že ten kranas, kterého drží Jura, je větší než ten Helenin?


vrestan - howley monkeyNeděle,
2. dubna
Navečer se na střechy našeho pensionu vydala na promenádu tlupa opic – vřešťanů. Na noc se usadili v korunách stromů nad pensionem, aby nám pak o páté ranní uspořádali vřešťaní koncert na počest rozbřesku. Nu což, alespoň nás nemusel budit budík...
Podle předpovědi počasí se mělo zatáhnout a trochu i sprchnout, ale od rána je obloha jako vymetená a teplota vesele stoupá ke 30°C. Teprve po poledni se objevily mraky, mírný vánek trochu promíchal rozpálený vzduch a nad horami ve vnitrozemí dokonce hřmělo. Příroda poloostrova Nicoya už čeká na déšť – od prosince, kdy začalo období sucha, nepršelo. Lesy jsou suché, na několika místech ve vnitrozemí byly v posledních dnech hlášeny lesní požáry.

chnapal - cubera snapper 15 kg uloveny na poppZdeněk s Irenou vyrazili na ryby pod vedením Adriena a Johnem. Pro oba to byl první den rybaření v tropech, ale Adrien je dobrý učitel. Zapůjčil oběma vláčecí a jigový prut a pro krátké instruktáži je dostal do tempa, při které naši borci tak trochu zapomněli na vedro a spalující slunce. Ale slunce nezapomnělo na ně a večer se připomnělo spálenou kůží.
Celý den chytali na poppy – jedna velká cubera narovnala háčky a utekla, byla to ryba přes 30 kg. Jednoho chňapala-cubera vytáhli – 15 kg a k němu jednoho kranase cca 10 kg.

Jura, Zdeněk B. a Tonda jeli pod vedením průvodců Rolanda a Nanna na volný oceán vyzkoušet trolling a v případě, že narazí na hejna tuňáků žlutoploutvých, tak i přívlač na tuňáky. Za celý den však neměli ani záběr, viděli jen vyskočit jednoho plachetníka, potkali velká hejna delfínů, několik mořských želv a jednu velrybu.


plaz na pobrezi poloostrova NicoyaPonělí
3. dubna
Jasno, slunečno a skoro bezvětří. Ráno 29°C a odpoledne skoro 35°C. Domorodci tvrdí, že je děsný hic a my s nimi souhlasíme. Poctivě jsme od 8.00 do 15.00 na dvou lodích házeli a jigovali, ale záběrů bylo jen velmi málo. Občas se nějaká ryba za nástrahou otočila nebo vyjela, ale kontaktů s rybou jsme každý měli méně než prstů na jedné ruce. Těžký, hodně těžký den a navíc šílené vedro. Odpoledne v bazénu zapíjíme smutek a zaháníme žízeň lahví kolumbijského rumu.

chnapal - cubera snapperZdeněk, Zdeněk B a Tonda – ráno na popp před vrcholícím přílivem tři útoky kohoutovce, ale žádného se nepodařilo zaseknout. Přes poledne jigujeme, ale ulovili jsme jen jednoho malého tuňáka (skipjack tuna) cca 1,5 kg a chňapala (cubera snapper) 90 cm (cca 9 kg). Měli jsme ještě jeden záběr velké ryby, ale během zdolávání se vypnula. Mezi 2-4 odpolední, když se začal pomalu zvedat příliv, tak jsme měli na popp několik záběrů od kranase a kohoutovce. Ale bohužel se žádnou z ryb nepodařilo zaseknout.

Zdeněk a Jura
Na popp: 1x zlak nachový – koryféna 60 cm, kranas dvouskvrnný 65 cm a chňapal-cubera snapper 55 cm


kanic - grouper 70 cmÚterý
4. dubna
Celý den jasno, bezvětří nebo jen mírný vánek a bestiální vedro. Odpoledne prý bylo ve stínu 35°C.
Ten rum jsem včera u bazénu neměl raději pít...

Zdeněk a Zdeněk B
Vše uloveno na jig:
12x pargo (chňapal – vypadá jak okoun – oranžovohnědý se skvrnou na boku) – každý 48-53 cm
1x chňapal amarillo (jako malá cubera, ale žluté konce ploutví) – 48 cm (3 kg)
1x kanic černý (70 cm)
1x chňapal cubera 80 cm (8 kg)
Na nastraženého tuňáčka zabral žralok, ale ukousl to.
Sice to vypadá, že posádka nachytala velmi dobře, ale pravdou je, že ráno chytali na popp a za tři hodiny měli jen pár planých záběrů. Teprve na jig se podařilo najít dvě místa, kde během hodiny ulovili všechny ryby. Odpoledne, když byl úplný odliv, tak už neměli ani záběr.

Zdeněk R. a Jura
Na popp žádný pořádný záběr, jen 1x kohoutovec 80 cm (ulovil průvodce Nann)
na přívlač 5x koryféna – dorado (zlak nachový) 55-65 cm, 1x jehlice 60 cm, 5x tuňák okolo 1,5 kg
na trolling 1x zlak nachový-koryféna 60 cm
na jig 1x kohoutovec 100 cm


kranas dvouskvrnny - jurelStředa
5.dubna
Zataženo, oblačno, vlhký opar a celý den téměř bezvětří. Oceán chvílemi jak rybník. Krásných 30°C, ale protože bylo pod mrakem, šlo to docela dobře vydržet.
Jedna loď (Zdeněk, Zdeněk B a Tonda s Adrienem a Johnym) jela vláčet a jigovat na severní loviště a druhá loď (Zdeněk R a Irena) jela celý eden na trolling na volný oceán (kapitán Orlando a Nann).

Poppovali jsme nejprve s cílem ulovit velké chňapaly cubera, ale marně, kuberám se prostě nechtělo. Překvapivě jsme však měli několik výjezdů a ulovených jiných ryb – kohoutovců a kranasů dvouskvrnných (vesměs na menší poppy do 100 g). Na vertikál nejvíce fungovaly růžové jigy 200 g.
mecoun pruhovany - stripped marlin, detska velikostZdeněk – na popp 2x kohoutovec 74 cm a 70 cm + několik sledovaček,
Na jig 1x kranas dvouskvrnný 73 cm a 4x pargo (snapper) 45-55 cm
Zdeněk B – na popp 1x kranas dvouskvrnný 70 cm a 1x chňapal-cubera 65 cm + několik sledovaček kohoutovců. Ta cubera mu vzala popp, když už ho zastavil u lodě.
Tonda – na jig 1x kohoutovec 94 cm, na rybku 1x kranas dvouskvrnný 75 cm + 1x utržená ryba na jig.

plachetnik 210 cm (mereno od spicky spodni celisti do vyrezu ocasni ploutve)Zdeněk R a Irena byli celý den trollovat – trolovali ballyhoo a cípaly našité na samozasekávací circle-hooky.
Oceán byl jak rybník, skoro bezvětří a žádné vlny. Dopoledne bez záběru a odpoledne 1x malý mečoun pruhovaný (stripped marlin) 24 kg (160 cm) a 1x plachetník cca 210 cm (měřeno od spodní čelisti do vykrojení ocasu).


plachetnik 210 cm (mereno od spicky spodni celisti do vyrezu ocasni ploutve)Čtvrtek
6. dubna
Jasno, slunečno a jen mírný vánek. Ráno krásných 27°C a odpoledne 33°C. Dokonce i místní obyvatelé tvrdí, že je abnormální vedro. Odpoledne přišla do pensionu rodinka opic-vřešťanů. Za občasného zahuhlání a temného pořvávání obešli všešťani stromy v pensionu a po hodině zase táhli dál.

Zdeněk s Irenou si dali pauzu.

plachetnik 225 cm (mereno od spicky spodni celisti do vyrezu ocasni ploutve)Zdeněk, Zdeněk B a Tonda jeli s průvodci Rolandem a Rufinem celý den trollovat na volný oceán.
Chytali cca 25 km od pobřeží (pevnina už nebyla vidět), na hraně, kde pevninský šelf klesá do čtyřkilometrové hloubky. Oceán byl velmi klidný, jen táhlé oceánské vlny. Nikde nebyla vidět hejna tuňáků nebo lovící ptáci, panoval úplný klid, který po poledni umocnilo vedro.
Tonda – 1x plachetník 210 cm, cca 30 kg (měřeno od špičky spodní čelisti do vykrojení ocasní ploutve). Ryba vzala krátce po desáté dopolední na povrchovou nástrahu-chobotnici taženou jen cca 10 m za lodí. Zdolaná byla za 5 minut a po minutě focení puštěna svěží opět na svobodu.
Zdeněk - 1x plachetník 225 cm, cca 38 kg (měřeno od špičky spodní čelisti do vykrojení ocasní ploutve). Plachetník zabral těsně před druhou odpolední na rybu (cípala) našitou na samozasekávací circlehook a vlečenou přes outrigger asi 30 m za lodí. Ačkoli zdolával Zdeněk plachetníka na prut určený primárně na jigging a v jedné chvilce mu zbývalo v cívce navijáku jen cca 20 m vlasce, byl nakonec po 10 minutách úspěšně zdolán a po dvou minutkách focení puštěn úspěšně opět na svobodu.

veverka - squirrel
veverka - squirrel
veverka - squirrel
veverka - squirrel
leguan - iguana
leguan - iguana
odpocivajici vrestan - howley monkey
odpocivajici vrestan - howley monkey
vrestan na strese pensionu - howley monkey
vrestan na strese pensionu - howley monkey


kohoutovec 92 cm uloveny na poppPátek
7. dubna
Jasno, slunečno, mírný vítr. Ráno 28°C a odpoledne zase 35°C.
Stejně jako každý den snídáme v 6.30, z pensionu odjíždíme v 7.10 a v 7.30 vyplouváme na moře. Obě lodě jsme jeli směrem na loviště v okolí pláže B.
Zdeněk B. a Tonda jeli rybařit pod vedením Adriana a Rufina. Celý den vláčeli poppy a asi 30 minut jigovali. Záběrů a výjezdů bylo hodně, ale v lodi byly jen tři ryby. Drtivá většina ryb jen sledovala nástrahy až k lodi, ale na nástrahy doopravdy neútočila.

Zdeněk B. – na jig: 1x kranas pompano 50 cm
Na popp: 1x kohoutovec-rooster 92 cm
Tonda – 2x utržené dorado (jedno ukousla španělská makrela, která na něj zaútočila během zdolávání) a zdolaný jeden kranas dvouskvrnný 78 cm na rybku nastraženou u lodě

kohoutovec 123 cm uloveny na poppZdeněk R. a Zdeněk jeli na lodi řízené Rolandem s lodníkem Johnym. Celý den vláčeli poppy a jerky.
Zdeněk R. – na popp: 2x kohoutovec-rooster 123 cm a 90 cm, 2x kranas dvouskvrnný 65 a 78 cm
Na jig: 1x kohoutovec-rooster 84 cm
Zdeněk – na malý popp 1x kranas dvouskvrnný 70 cm a 1x kohoutovec-rooster 65 cm.
Na modrý jerk BF 1x utržená nástraha a zlomený prut Daiwa – na svědomí to měl chňapal - cubera cca 20-30 kg. Další cubeře, která zabrala také přímo u lodi, to raději uškubl „od huby“, protože si řekl, že jeden zlomený prut denně stačí.

chnapal - cubera snapperNový prut Daiwa Megaforce bohužel nepřežil první den chytání. Ale nemyslím, že by to bylo vadou výrobku. Spíš smůla: když už jsem měl popp dva metry od lodě, tak na něj vystartoval chňapal (cubera snapper) odhadem 20-30 kg. Jak se tahle ryba dostane hlavou směrem ke dnu, tak zamíří
do jeskyně nebo rozsedliny, kde "bydlí" a těžko ji něco zastaví. Ale naopak - když se ji podaří, ještě než se rozjede, zastavit a otočit hlavou k obloze, tak je většinou paralyzovaná a zdolat ji není
problém (proto se také loví s utaženou brzdou). Chtěl jsem tu rybu zastavit, ale jen mne 2 metry popotáhla po lodi, maloučko proklouzla brzda v navijáku Daiwa Saltiga (30 kg tah), pak se ozvalo prásknutí a mně zůstal v ruce jen naviják a rukojeť prutu. Zbytek zajel po šňůře do hlubin směrem za rybou.
Ještě pár vteřin se zdálo, že tu rybu na zbytku prutu držím, dokonce se mi podařilo pobytáhnout asi metr šňůry k sobě, ale když jsem chtěl získanou šňůru navinout do navijáku (což bez prutu a alespoň jediného očka fakt moc nejde), tak jsem jen hodil smyčku přes cívku. Tím byla ta ryba úplně na tvrdo a v zápětí šňůra o nosnosti 100 liber praskla. Takový tah při takhle krátké šňůře a zatažené brzdě Saltigy by těžko nějaký prut mohl vydržet. Mně nezbylo než smutně čumět do vody...
Škoda prutu a hlavně škoda ryby.

kohoutovec 90 cm uloveny na popp

kohoutovec - rooster uloveny na bily jerkSobota
8. dubna
Jasno, slunečno, mírný vítr, který chvílemi zesílil a byl příjemně osvěžující. Ráno 27°C a odpoledne 33°C.
Po týdnu intenzivního rybaření ve velmi teplém počasí už je čas na změnu programu.
Zdeněk s Irenou dnes odjeli cestovat po vnitrozemí Kostariky a vypadali že třicetistupňová vedra s potěšením vymění za chladné klima vrcholků sopek v nadmořské výšce přes 2000 metrů.
Zdeněk B. s Tondou si před zítřejším odletem dali den pauzu a věnovali se koupání na pláži, degustaci mořských plodů a relaxaci v bazénu.
Zdeněk s Adrianem jeli na ryby k pláži B pod vedením průvodců Nana a Rolada. Je o dva stupně chladněji než v předchozích dnech a chvílemi fouká svěží větřík. Paráda. Rybám se to také líbilo. Chytáme celý den jen na poppy a jerky. Najvětší ryby byly na jerky 14-18 cm a několik velkých kranasů na cubera-poppy. Ulovení kranasi byli 60-94 cm, kohoutovci 60-124 cm
kranas dvouskvrnny - jurel 82 cm uloveny na poppVe 14.00 vrcholí příliv a vychází měsíc, který je skoro v úplňku. Až do té doby jsou ryby velmi aktivní. Pak nastává útlum a po 14.30 už jsme nic neulovili. V 16.00 jsme zpátky na pláži a o 30 minut později v bazénu i s pivem. Nádhera.

Zdeněk – 2x kranas dvouskvrnný-jurel (jurel) a 1x kohoutovec (gallo) 75 cm
Adrien - 5x kranas dvouskvrnný-jurel (jurel) a 2x kohoutovec (gallo) 100 a 124 cm
Rolando – 3x kranas dvouskvrnný-jurel (jurel) a 1x kohoutovec (gallo) 60 cm

kohoutovec 123 cm uloveny na popp
kohoutovec 123 cm uloveny na popp
kohoutovec 124 cm uloveny na jerk
kohoutovec 124 cm uloveny na jerk
kohoutovec - navrat na svobodu
kohoutovec - navrat na svobodu
chnapal - cubera snapper 90 cm, uloveny na jig
chnapal - cubera snapper 90 cm, uloveny na jig
kohoutovec 94 cm uloveny na jig
kohoutovec 94 cm uloveny na jig
kanic - grouper 70 cm uloveny na jig
kanic - grouper 70 cm uloveny na jig
kranas dvouskvrnny - jurel 85 cm uloveny na popp
kranas dvouskvrnny - jurel 85 cm uloveny na popp
kohoutovec 100 cm a kranas 74 uloveni na popp
kohoutovec 100 cm a kranas 74 uloveni na popp
kohoutovec a kranas - navrat na svobodu
kohoutovec a kranas - navrat na svobodu
pargo uloveny na jig - vyborna vecere
pargo uloveny na jig - vyborna vecere
chnapal - snapper - pargo amarillo
chnapal - snapper - pargo amarillo
ranni odjezd na trolling
ranni odjezd na trolling
baby-mecoun - stripped marlin uloveny na trolling
baby-mecoun - stripped marlin uloveny na trolling
vyloveni zdolaneho plachetnika
vyloveni zdolaneho plachetnika
plachetnik - sailfish 225 cm (mereno od spicky spodni celisti do vyrezu ocasni ploutve)
plachetnik - sailfish 225 cm (mereno od spicky spodni celisti do vyrezu ocasni ploutve)


vanocni kanic z Kostariky26. prosince

Když jsem před několika lety odešel z Evropy do Belize a později do Kostariky, bylo to hlavně kvůli rybám a počasí. Nesnášel jsem ty plískanice, krátké dny a pošmourná rána. A přímo jsem nenáviděl, když jsem musel každý den do práce narvaným autobusem nebo tramvají, kde polovina lidí posmrkávala a pokašlávala.

Vím, že o Vánocích krátké dny nikomu zvlášť nevadí, ale přeci jen je to veselejší, když zasvítí sluníčko, jako tady u nás.

Zdraví
Adrien

kohoutovec - rooster 130 cm uloveny na Mikulase - 6.12.Listopad - zahájení rybářské sezóny

Letošní počasí je bláznivé. Obvykle máme na severozápadním pobřeží Kostariky od května do září období dešťů, v říjnu přestává pršet a od listopadu do dubna je období sucha, kterému místní říkají "léto", protože bývá nejtepleji.
No, letos v srpnu skoro nepršelo, ale za to vydatně pršelo až do druhé poloviny listopadu a 25.listopadu se nad severem Kostariky dokonce přehnal hurikán, což byl první hurikán po asi 150 letech.
ranni vypluti na oceanCelý listopad bylo rybaření ovlivněné deštivým počasím - voda u pobřeží byla zakalená, rozvodněné řeky přinášely do moře množství potravy a rybám se nijak zvlášť žrát nechtělo. Na trolling na volném moři jsme mohli zapomenout, protože dál od pobřeží bylo moře často rozbouřené.
Až teprve koncem měsíce se počasí začalo uklidňovat, na což ryby ihned zareagovaly. Začátek prosince máme ve znamení opravdových rybářských orgií. V některých dnech jsme na popp z jedné lodi ulovili i více než 30 ryb!

kopulujici zelvy-karety u pobrezi poloostrova NicoyaSnad jediný tvor, kterému bláznivé listiopadové počasí vyhovovalo, jsou mořské želvy - karety. Za deštivých nocí se jim na plážích snáze kladou vejce a mají i větší šanci uniknout pozornosti predátorů, hlavně mývalů a nosálů, kteří slídí okolo pláží a hledají želví snůšky. V listopadu připlouvalo k plážím u poloostrova Nicoya tolik karet zelených, že jsme některé pláže museli objíždět velkým obloukem - taková srážka s metrovou želvou nemusí končit jen poškozeným motorem...

Adrien


zdolavani dravce z rybarske lodiNicoya – testování lodí

Ještě před podzimní sezónou, která na pobřeží poloostrova Nicoya začíná v říjnu, jsme využili překvapivě hezkého počasí počátkem srpna a vyzkoušeli celkem pět typů místních rybářských lodí.
Šlo vlastně o projetí nových nebo čerstvě servisovaných motorů a vyzkoušení upravených outriggerů.
Obvykle bývá v srpnu velmi deštivo, silný vítr a velké vlny, ale letošní rok byl jiný. Sice skoro každý den prší, ale už skoro týden fouká jen mírný vítr a moře je klidné.
Dali jsme si vlastně takové malé dvoudenní rybářské závody – na každé lodi jen kapitán a lodník. A výsledek? No, nechci se vytahovat, ale zvítezil na celé čáře náš team tří lodí „admirála“ Adriena, které obsadiliy první, druhé a třetí místo. Soutěžily sice i větší a lépe vybavené lodě, ale přeci jen je znát, že Adrienovy posádky jsou složené z místních rybářů, kteří mají okolí dokonale přečtené.
Nejzajímavějšími úlovky závodu byly: kohoutovec 96 cm, cubera 93 a kanic 102 cm. Uloveno bylo i několik plachetníků, ale vše menší kusy do 2,3 m


Dubnové rybaření v Kostarice