+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAmerikaKostarikaNicoyaReportážeKrátké zprávy a postřehy

Kostarika - Nicoya - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 10.12.2017

kohoutovec - rooster 122 cm uloveny na poppKostarika – Nicoya
2.-10. prosince 2017


Zatímco před rokem nás koncem listopadu trápil v Kostarice déšť, který sem zanesl zcela nečekaně tajfun z Karibiku, v letošním roce je počasí jak má být: nad mořem jasno a slunečno, chvílemi oblačno a nad horami ve vnitrozemí se vrší mraky, ze kterých občas zaprší.
Někteří z nás přiletěli do Kostariky už ve středu a udělali si malý výlet po Kostarice a někteří dorazili až v pátek 1.12.
V sobotu 2.12. jsme měli relaxační-aklimatizační den – udělali jsme si výlet do přírodní rezervace na pláž, kde kladou želvy vejce (a kde zrovna skupina domorodých rybářů úspěšně vláčela v ústí říčky – měli ulovené kranasy 55-70 cm a malé chňapaly okolo 40-50 cm).
Odpoledne jsme si navazovali pruty a připravovali nástrahy na nadcházejících šest dnů intenzivního rybaření.

vyplouvame z plaze na oceanNeděle
3. prosince
Celý den krásně jasno-slunečno, chvílemi oblačno, teplota 26-30°C. Příjemně osvěžující vánek 1-3 m/s. V noci byl úplněk, který zářil na jasné obloze, což obvykle není pro denní lov dravců moc dobré, ale tentokrát to neplatilo. Když krátce po osmé začínáme chytat, zrovna je nejnižší hladina odlivu a pomalu se začíná zvedat.
Jedeme na jih k velké pláži. Moře je úplně klidné, až když se okolo 9. Hodiny udělá mírný vítr, tak jsou vlnky 30-50 cm. Chytáme celý den jen na přívlač – nejvíce na poppy 14-23 cm a na vláčené jigy, resp. těžké plandavky 60-100 g.
Když přijíždíme k ústí řeky, tak se doslova vaří voda: hejna kranasů, bonit, kohoutovců a makrel masakrují hejna drobných rybek a garnátů od kterých je moře místy úplně červené a na to vše útočí hejna pelikánů a fregatek. Kamkoli nahodí je ryba. Skoro na každý nához taháme rybu nebo máme alespoň záběr. Tohle šílenství trvá asi tři hodiny, než jsme úplně vyřízení.

kohoutovec - rooster 103 cm uloveny na poppPetr – 1x zlak nachový-dorado 132 cm, 1x kranas dvouskvrnný-jurel 65 cm, 5x makrela španělská-sierra 45-70 cm, 3x bonito 40-50 cm
Václav - 1x kranas dvouskvrnný-jurel 70 cm, 4x makrela španělská-sierra 50-70 cm, 5x bonito 40-50 cm a 1x sledovačka kohoutovce.
Josef - 1x kranas dvouskvrnný-jurel 65 cm, 5x makrela španělská-sierra 45-70 cm, 3x bonito 40-50 cm
Jarda – vše na přívlač (vláčený pilkr-plandavka 100 g s jednohákem a na popp 23 cm Strike-Pro):
6x kranas dvouskvrnný-jurel 45-70 cm, 9x makrela španělská-sierra 60-80 cm, 9x bonito 40-50 cm
Zdeněk – vše na popp (Fraser a malý popp 15 cm): 2x kohoutovec-rooster 80 cm a 103 cm, 8x kranas dvouskvrnný-jurel 50-75 cm, 3x makrela španělská-sierra 60-85 cm, 3x bonito 40-50 cm.

hejna lovicich tunaku, makrel a kohoutovcu

kranas modroploutvy-bluefin 73 cm a chnapal zlutoocasyPondělí
4. prosince
Celý den krásně jasno-slunečno, teplota 27-31°C. Příjemně osvěžující vánek 1-3 m/s. V noci byl úplněk, který zářil na jasné obloze. Když krátce po osmé začínáme chytat, zrovna je nejnižší hladina odlivu a pomalu se začíná zvedat, když se v 16.00 odpoledne vracíme, vrcholí příliv.
Josef, Petr a Václav jeli ráno chvílí jigovat asi 5 km od kotviště lodí, ale když jim to moc nešlo, resp. ulovili jen jednoho okouna-snappera asi 35 cm a nebyl žádný drift, tak se rozhodli, že raději zvolí trolling a vyplatilo se – ulovili tři dorada a po obědě si dali pauzu při koupání na sousední pláži – bylo tam opravdu narváno, na 2 km pláže se tísnilo skoro 15 lidí...

jehlice 111 cm ulovena na plandavkuCelkem měli Josef-Petr-Vaclav na jig 1x snapper 35 cm a na trolling (povrchové dráždidlo-chobotnici) 3x dorado 125 cm, 120 cm a 105 cm.
Jarda a Zdeněk jeli jigovat a vláčet do okolí skal a vyvýšenin dna asi 20 km severně od kotviště lodí.
Jarda: na jig 1x kranas dvouskvrnný-jurel 70 cm a na přívlač (vláčený jig-rybku) 2x jehlice 95 cm a 111 cm a na nastraženou rybku chňapal žlutoocasý (colla amarilla) 50 cm + 1x útok skupiny asi pěti metrových kohoutovců, ale žádného se nepodařilo zaseknout.
Zdeněk: na popp 1x jehlice 97 cm a 1x kranas modroploutvý (bluefin) 73 cm + 2x útok skupiny kohoutovců, ale žádného se nepodařilo zaseknout.

Úterý
5. prosince
Ráno krásně jasno-slunečno, před polednem se zatáhlo a po poledni dokonce krátce drobně sprchlo. Teplota 26-31°C. Příjemně osvěžující vánek 1-5 m/s. V noci byl úplněk, který zářil na jasné obloze. Nejnižší hladina odlivu je po desáté ranní, když se v 16.00 odpoledne vracíme, vrcholí příliv, který je dnes za letošní měsíc maximální.
Jedna loď jela trollovat na volné moře a druhá jela vláčet na jih k ústí řeky na velké pláži.

dorado 132 cm ulovene na poppLoď Josef, Petr a Václav s Adrienem a Rolandem jela trollovat na volný oceán asi 30 km od pobřeží. Během dne potkávali velká hejna delfínů, bonit a tuňáků. Nejprve ulovili 3 nástražní bonita na mečouna, nastražili bonita, ballyhoo a povrchová dráždidla a pak trolovali na velmi klidném moři za velmi mírného vánku. Za 6 hodin trollingu měli 1x záběr od velkého plachetníka – nejprve zaútočil na dvě krajní povrchová dráždidla a pak mu Rolando poslal nastražené ballyhoo. Plachetník ho popadnul, vyskočil, vyplivnul a byl pryč. Byl to extrémně velký plachetník, mohl mít okolo 3,5 metru, cca 50 kg. Pak přišel záběr od dorada na umělou nástrahu – hladinovou chobotnici. Josef ho pár minut zdolával, ale po třetím výskoku se dorado vypnulo a bylo po srandě. Také to byla velká ryba přes 120 cm.

kohoutovec - rooster 126 cm uloveny na popp, vyloveniLoď Jarda a Zdeněk s kapitánem Nanem a lodníkem Johnym jela na jih k ústí řeky u velké pláže. Cestou narazili na obrovská hejna ryb pohybující se u hladiny. Byly to bíložravé ryby, ale občas v jejich hejnech zalovili kranasi a kohoutovci. Po půlhodině chytání však měli jen dva plané záběry a tak poračovali až na místa, kde první den nachytali množství kranasů, makrel a bonit. Zde však na hladině nebyla znatelná žádná aktivita ryb, dokonce zde nebyla ani hejna fregatek a pelikánů. Protože při ústí řeky nebyly žádné záběry, přesunuli se nad podmořský útes nedaleko ústí řeky, kde pak vláčeli poppy až do odpoledne. První hodina rybaření sice vyšla naprázdno a výsledkem bylo jen několik výjezdů-sledovaček kranasů a kohoutovců, pak měl Jarda deprimující sérii pěti ryb, které po záseku spadly a teprve pak se začalo dařit a celkem se na palubu lodi podívalo 7 kohoutovců 80-126 cm.
Jarda – 5x kohoutovec 80 cm , 80 cm, 85 cm, 90 cm a 126 cm (cca 18-20 kg), vše na popp
Zdeněk – 2x kohoutovec 75 cm a 95 cm, vše na popp

chnapal - cubera snapper 86 cm uloveny na poppStředa
6. prosince
Ráno bylo krásně jasno-slunečno, odpoledne se zatáhlo a večer při západu slunce přišla bouřka a pořádný tropický liják, který pokračoval asi 2 hodiny. Teplota 26-31°C. Příjemně osvěžující vánek 1-3 m/s. V noci byl skoro úplněk, který zářil na jasné obloze. Nejnižší hladina odlivu je v jedenáct dopoledne, když se v 16.00 odpoledne vracíme, vrcholí příliv.
Dopoledne (po jasné noci za úplňku a navíc za odlivu) ryby nežraly, ale jen sledovaly nástrahy a startovaly na poppy, ale nedobíraly je. Brát začaly ryby až odpoledne, když se zvedal příliv.
Několikrát jsme viděli vyskakovat nad hladinu rejnoky. Nechtěně jsme podsekli želvu, kterou Jarda asi 30 minut urputně zdolával a pak jsme ji vytáhli do lodi a zbavili poppa zaseklého do zadní nohy, resp. ploutve. Ani nepoděkovala, jen vztekle odplavala.

zelva - kareta zelenaLoď Josef, Petr a Václav s Nanem a Rolandem jela na jih k ústí řeky na velké pláži.
Josef: 1x kranas dvouskvrnný-jack 70 cm na popp a kohoutovec 110 cm na flapper
Petr: 1x kranas dvouskvrnný-jack 75 cm
Václav: 1x kranas dvouskvrnný-jack 72 cm a chňapal-cubera snapper 86 cm, oboje na popp

Loď Jarda a Zdeněk s Adrienem a Johnym jela nejprve jigovat v okruhu asi 10 km od kotviště lodí, ale po dvou hodinách jiggingu byly jen dva mizerné záběry. Pak posádka zamířila na sever, kde chytala ve vlnách v okolí podmořských útesů, kde bylo množství sledovaček, ale žádný pořádný záběr. Skoro na každý hod byl nějaký útok jehlice, ale vytáhnout se podařilo jen jedinou. Až odpoledne byly ryby opravdu aktivní a kromě výjezdů byly i opravdové záběry a na místech, kde jsme ráno měli jen výjezdy, byl záběr na každý druhý hod a zdolaná ryba na každý desátý hod.
Jarda: 1x jehlice-aguja 136 cm na pilkin, 4x minikanic, 4x bodlok, 1x ostenec (vše na pilkin-jig 80 g), a na popp 4x kohoutovec 82 cm, 85 cm, 90 cm a 98 cm a 2x kranas dvouskvrnný 74 cm a 90 cm a želva-kareta zelená 30 kg (za pravou zadní)
Zdeněk: 2x kranas dvouskvrnný-jurel 70 cm a 86 cm na popp

kohoutovec-rooster 110 cm uloveny na flapperČtvrtek
7. prosince
V noci přišel tropický liják, ale ráno bylo zase hezky. Dopoledne se cestou na velkou pláž zatáhlo a přišel tropický liják, kterému jsme se dokázali částečně vyhnout, ale nakonec jsme všichni zmokli. Stačilo však půl hodiny usilovně vláčet a hned bylo tak teplo, že jsme se těšili na další déšť.
Odpoledne se vyjasnilo a večer při západu slunce bylo skoro jasno. Teplota 25-29°C. Ráno vánek 1-3 m/s, odpoledne úplné bezvětří.
Ráno 6.00 byl tak vysoký příliv, že jsme při ranním běhání po pláži museli přebrodit potok, kde bylo vody po pás (normálně tam bývá vody po kotníky). Nejnižší hladina odlivu je před polednem, když se v 17.00 odpoledne vracíme, vrcholí příliv.
kanic 88 cm (bobo) uloveny na jig-twisterObě lodě jedeme směrem na jih k velké pláži. Adrien, Jarda a Zdeněk se cestou zastavují a jigují v okolí podmořských kopců, posádka Josef-Petr-Václav s kapitánem Nanem a Rolandem jedou rovnou poppovat k velké pláži.
Během rybaření jsme dnes viděli pářícíse želvy a několikrát jsme pozorovali skákající rejnoky-manty.

Jarda: 1x kanic mramorovaný 88 cm na gumu (oranžový twister 15 cm).
Zdeněk: 1x kohoutovec-rooster 115 cm a 1x mikrokanic na jig 200g-Vortex a 2x spadlý kranas na popp
Adrian: 3x bonito 60-65 cm a 1x chňapal (oranžový) 58 cm + 1x ukousnutá metrová makrela u lodě, vše na jig
Josef: 1x kranas dvouskvrnný 70 cm na popp a na wobbler-redhead (trolling) makrela španělská 65 cm a jehlici 75 cm
Petr: 3x kranas dvouskvrnný 67 cm, 70 cm a 75 cm na popp
Václav: 2x kranas dvouskvrnný 65 cm a 75 cm na popp 20 cm

chnapali (pargo seda) 62 cm a 68 cm uloveni na jigPátek
8. prosince
V noci chvílemi pršelo a ráno bylo zataženo. Cestou na loviště pršelo, ale při teplotě 26°C a za bezvětří to až tak nevadilo. Hlavně jsme se brzy zahřáli při poppingu-vertikální přívlači.
Odpoledne se chvílemi roztrhala oblačnost a vykouklo slunce, ale většinu dne bylo zataženo. Teplota 25-28°C. Ráno vánek 1-4 m/s, odpoledne úplné bezvětří.
Ráno 6.00 byl vysoký příliv. Nejnižší hladina odlivu v poledne. Aktivita ryb byla evidentně nejnižší okolo poledne.
Během rybaření jsme dnes viděli pářícíse želvy a několikrát jsme pozorovali skákající rejnoky-manty.
Obě lodě se setkaly s hejny delfínů, chvílemi bylo vidět i 20 dvoumetrových delfínů najednou. Chvílemi doprávázeli naše lodě před lodní přídí po skupinkách 3-7 jedinců.

dorado 118 cm ulovene na trollingLoď Jarda-Josef-Petr s kapitánem Nanem a lodníkem Rolandem jela trollovat na otevřený oceán asi 30 km od pobřeží.
Celkem se na trolling (povrchová dráždidla) podařilo ulovit 5x dorado 115 cm-129 cm.
Jedno velké dorado, které mohlo mít cca 140 cm přetrhlo Josefovi návazec při vylovení.
Podařilo se zaseknout a asi minutku zdolávat plachetníka, který se Petrovi bohužel vypnul.
Během trollingu narazila posádka na nelegálně nastraženu šňúru na dorada: na několika stech metrech vlasce byly nastražené návazce s kousky žraločího masa. Podle typu šňůry a chybějícího označení se zřejmě jednalo o šňůru z některé z čínských lodí, které tu a tam "omylem" zabrousí do teritoriálních vod středoamerických zemí. Posádka šňůru sbalila a odvezla na policii.


unaven lovemLoď Václav a Zdeněk s Adrienem a Johnym dopoledne chytala na vertikální přívlač-jig a odpoledne na poppy v okolí útesů u mysu asi 30 minut severně od kotviště.
Václav: na jig 1x oranžový chňapal (pargo seda) 63 cm, 1x kanic 62 cm (coral trout-pintada) a 1x kranas indický-pompano 45 cm a na popp 1x kranas velkooký (horseeye jack) 65 cm
Zdeněk: na jig 1x oranžový chňapal (pargo seda) 68 cm a kohoutovec 100 cm a na popp (růžový Fraser) kohoutovec-rooster 122 cm

Po šesti dnech intenzivního rybaření už se těšíme na zítřejší relaxační den, který hodláme trávit procházkami po pláži, povalováním v houpací síti a lenošením u bazénu...

ranni vypluti na ocean
ranni vypluti na ocean
kohoutovec - rooster 126 cm uloveny na popp
kohoutovec - rooster 126 cm uloveny na popp
kohoutovec - pusteni na svobodu
kohoutovec - pusteni na svobodu
kohoutovec 100 cm uloveny na jig
kohoutovec 100 cm uloveny na jig
kohoutovec-rooster 122 cm uloveny na popp
kohoutovec-rooster 122 cm uloveny na popp
kanic 88 cm (bobo) uloveny na jig-twister
kanic 88 cm (bobo) uloveny na jig-twister
kanic 62 cm (pintada) uloveny na jig
kanic 62 cm (pintada) uloveny na jig
chnapali - snapper 62 cm a 68 cm (pargo seda) uloveni na jig
chnapali - snapper 62 cm a 68 cm (pargo seda) uloveni na jig
jehlice 111 cm ulovena na plandavku
jehlice 111 cm ulovena na plandavku
lod lovcu krevet obklopena fregatkami a pelikany
lod lovcu krevet obklopena fregatkami a pelikany
kranasi dvouskvrnni - navrat na svobodu
kranasi dvouskvrnni - navrat na svobodu
kranas dvouskvrnny - jurel 80 cm uloveny na popp
kranas dvouskvrnny - jurel 80 cm uloveny na popp
kranas indicky - pampano uloveny na jig
kranas indicky - pampano uloveny na jig
kranas velkooky 65 cm uloveny na popp
kranas velkooky 65 cm uloveny na popp
kranas modroploutvy-bluefin a chnapal zlutoocasy
kranas modroploutvy-bluefin a chnapal zlutoocasy
zlak nachovy - koryfena - dorado 118 cm
zlak nachovy - koryfena - dorado 118 cm
zlak nachovy - koryfena - dorado 132 cm uloveny na popp
zlak nachovy - koryfena - dorado 132 cm uloveny na popp
petice dorad 116-122 cm ulovenych na trolling
petice dorad 116-122 cm ulovenych na trolling
jehlice - aguja 136 cm ulovena na popp
jehlice - aguja 136 cm ulovena na popp
jehlice - aguja 136 cm ulovena na popp
jehlice - aguja 136 cm ulovena na popp
kranas dvouskvrnny, bonito a makrela uloveni ve stejnou chvili
kranas dvouskvrnny, bonito a makrela uloveni ve stejnou chvili
kranas dvouskvrnny - jurel 80 cm uloveny na popp
kranas dvouskvrnny - jurel 80 cm uloveny na popp
chnapal (seda) 62 cm
chnapal (seda) 62 cm
kohoutovec - pusteni na svobodu
kohoutovec - pusteni na svobodu
kohoutovec - pusteni na svobodu
kohoutovec - pusteni na svobodukohoutovec délky 100 cm a kranas 74 cm uloveni na poppNicoya 1.-8. dubna 2017

První dubnový týden vůbec nebylo rybaření v Kostarice jednoduché, jak by se mohlo zdát podle fotek. Na pobřeží Pacifiku panovala extrémní vedra, teplota vody dosahovala 30°C a každé odpoledne bylo ve stínu okolo 35°C. A vláčet v takovém vedru a téměř bezvětří velké poppy nebo dokonce jigovat, byla pořádná makačka.
Ale v druhé polovině týdne se cosi zlomilo a ryby začaly brát nějak víc. Možná to bylo tím, že měsíc se blížil úplňku, možná tím, že začal alespoň trochu pofukovat větřík, teplota vzduchu klesla o 2 a teplota vody o 1°C. Možná. Anebo jsme si jen zvykli a rozchytali jsme se...


kranas dvouskvrnny uloveny na poppSobota,
1.dubna
Celý den úplně jasno a bezvětří. Ráno milosrdných 26°C, ale popoledni se teplota vyšplhala přes 30°C. Skoro na 30°C se pohybuje i teplota vody Tichého oceánu v zátokách u pobřeží poloostrova Nicoya.
Většina z nás přiletěla do Kostariky včera večer a tak máme na dnešek relaxační program – po snídani se jedeme podívat do odchovny želv v přírodní rezervaci Camaronal (dnes z líhně vypustili 30 čerstvě vylíhlých karet zelených), na pláži jsme našli dvě čerstvě založená želví „hnízda“. Odpoledne trávíme dílem na pláži, dílem v bazénu a pospáváním v houpací síti.

kranas dvouskvrnny uloveny na poppJura s Helenou, kteří dorazili do Kostariky už včera ráno, jeli vláčet do okolí pláží a útesů na severu poloostrova. Několikrát při lovu na poppy a jerky narazili na hejnka kranasů dvouskvrnných. Pár se jim nepodařilo zaseknout, některé vypnuli a dva ulovili (5 kg a 6 kg). Jura pak po tvrdém boji přidal ještě dva velké chňapaly – cubera snapper 10 a 19 kg.
Myslím, že v Jurových rukách by se neměly fotit ryby pod 1 m – věříte tomu, že ten kranas, kterého drží Jura, je větší než ten Helenin?


vrestan - howley monkeyNeděle,
2. dubna
Navečer se na střechy našeho pensionu vydala na promenádu tlupa opic – vřešťanů. Na noc se usadili v korunách stromů nad pensionem, aby nám pak o páté ranní uspořádali vřešťaní koncert na počest rozbřesku. Nu což, alespoň nás nemusel budit budík...
Podle předpovědi počasí se mělo zatáhnout a trochu i sprchnout, ale od rána je obloha jako vymetená a teplota vesele stoupá ke 30°C. Teprve po poledni se objevily mraky, mírný vánek trochu promíchal rozpálený vzduch a nad horami ve vnitrozemí dokonce hřmělo. Příroda poloostrova Nicoya už čeká na déšť – od prosince, kdy začalo období sucha, nepršelo. Lesy jsou suché, na několika místech ve vnitrozemí byly v posledních dnech hlášeny lesní požáry.

chnapal - cubera snapper 15 kg uloveny na poppZdeněk s Irenou vyrazili na ryby pod vedením Adriena a Johnem. Pro oba to byl první den rybaření v tropech, ale Adrien je dobrý učitel. Zapůjčil oběma vláčecí a jigový prut a pro krátké instruktáži je dostal do tempa, při které naši borci tak trochu zapomněli na vedro a spalující slunce. Ale slunce nezapomnělo na ně a večer se připomnělo spálenou kůží.
Celý den chytali na poppy – jedna velká cubera narovnala háčky a utekla, byla to ryba přes 30 kg. Jednoho chňapala-cubera vytáhli – 15 kg a k němu jednoho kranase cca 10 kg.

Jura, Zdeněk B. a Tonda jeli pod vedením průvodců Rolanda a Nanna na volný oceán vyzkoušet trolling a v případě, že narazí na hejna tuňáků žlutoploutvých, tak i přívlač na tuňáky. Za celý den však neměli ani záběr, viděli jen vyskočit jednoho plachetníka, potkali velká hejna delfínů, několik mořských želv a jednu velrybu.


plaz na pobrezi poloostrova NicoyaPonělí
3. dubna
Jasno, slunečno a skoro bezvětří. Ráno 29°C a odpoledne skoro 35°C. Domorodci tvrdí, že je děsný hic a my s nimi souhlasíme. Poctivě jsme od 8.00 do 15.00 na dvou lodích házeli a jigovali, ale záběrů bylo jen velmi málo. Občas se nějaká ryba za nástrahou otočila nebo vyjela, ale kontaktů s rybou jsme každý měli méně než prstů na jedné ruce. Těžký, hodně těžký den a navíc šílené vedro. Odpoledne v bazénu zapíjíme smutek a zaháníme žízeň lahví kolumbijského rumu.

chnapal - cubera snapperZdeněk, Zdeněk B a Tonda – ráno na popp před vrcholícím přílivem tři útoky kohoutovce, ale žádného se nepodařilo zaseknout. Přes poledne jigujeme, ale ulovili jsme jen jednoho malého tuňáka (skipjack tuna) cca 1,5 kg a chňapala (cubera snapper) 90 cm (cca 9 kg). Měli jsme ještě jeden záběr velké ryby, ale během zdolávání se vypnula. Mezi 2-4 odpolední, když se začal pomalu zvedat příliv, tak jsme měli na popp několik záběrů od kranase a kohoutovce. Ale bohužel se žádnou z ryb nepodařilo zaseknout.

Zdeněk a Jura
Na popp: 1x zlak nachový – koryféna 60 cm, kranas dvouskvrnný 65 cm a chňapal-cubera snapper 55 cm


kanic - grouper 70 cmÚterý
4. dubna
Celý den jasno, bezvětří nebo jen mírný vánek a bestiální vedro. Odpoledne prý bylo ve stínu 35°C.
Ten rum jsem včera u bazénu neměl raději pít...

Zdeněk a Zdeněk B
Vše uloveno na jig:
12x pargo (chňapal – vypadá jak okoun – oranžovohnědý se skvrnou na boku) – každý 48-53 cm
1x chňapal amarillo (jako malá cubera, ale žluté konce ploutví) – 48 cm (3 kg)
1x kanic černý (70 cm)
1x chňapal cubera 80 cm (8 kg)
Na nastraženého tuňáčka zabral žralok, ale ukousl to.
Sice to vypadá, že posádka nachytala velmi dobře, ale pravdou je, že ráno chytali na popp a za tři hodiny měli jen pár planých záběrů. Teprve na jig se podařilo najít dvě místa, kde během hodiny ulovili všechny ryby. Odpoledne, když byl úplný odliv, tak už neměli ani záběr.

Zdeněk R. a Jura
Na popp žádný pořádný záběr, jen 1x kohoutovec 80 cm (ulovil průvodce Nann)
na přívlač 5x koryféna – dorado (zlak nachový) 55-65 cm, 1x jehlice 60 cm, 5x tuňák okolo 1,5 kg
na trolling 1x zlak nachový-koryféna 60 cm
na jig 1x kohoutovec 100 cm


kranas dvouskvrnny - jurelStředa
5.dubna
Zataženo, oblačno, vlhký opar a celý den téměř bezvětří. Oceán chvílemi jak rybník. Krásných 30°C, ale protože bylo pod mrakem, šlo to docela dobře vydržet.
Jedna loď (Zdeněk, Zdeněk B a Tonda s Adrienem a Johnym) jela vláčet a jigovat na severní loviště a druhá loď (Zdeněk R a Irena) jela celý eden na trolling na volný oceán (kapitán Orlando a Nann).

Poppovali jsme nejprve s cílem ulovit velké chňapaly cubera, ale marně, kuberám se prostě nechtělo. Překvapivě jsme však měli několik výjezdů a ulovených jiných ryb – kohoutovců a kranasů dvouskvrnných (vesměs na menší poppy do 100 g). Na vertikál nejvíce fungovaly růžové jigy 200 g.
mecoun pruhovany - stripped marlin, detska velikostZdeněk – na popp 2x kohoutovec 74 cm a 70 cm + několik sledovaček,
Na jig 1x kranas dvouskvrnný 73 cm a 4x pargo (snapper) 45-55 cm
Zdeněk B – na popp 1x kranas dvouskvrnný 70 cm a 1x chňapal-cubera 65 cm + několik sledovaček kohoutovců. Ta cubera mu vzala popp, když už ho zastavil u lodě.
Tonda – na jig 1x kohoutovec 94 cm, na rybku 1x kranas dvouskvrnný 75 cm + 1x utržená ryba na jig.

plachetnik 210 cm (mereno od spicky spodni celisti do vyrezu ocasni ploutve)Zdeněk R a Irena byli celý den trollovat – trolovali ballyhoo a cípaly našité na samozasekávací circle-hooky.
Oceán byl jak rybník, skoro bezvětří a žádné vlny. Dopoledne bez záběru a odpoledne 1x malý mečoun pruhovaný (stripped marlin) 24 kg (160 cm) a 1x plachetník cca 210 cm (měřeno od spodní čelisti do vykrojení ocasu).


plachetnik 210 cm (mereno od spicky spodni celisti do vyrezu ocasni ploutve)Čtvrtek
6. dubna
Jasno, slunečno a jen mírný vánek. Ráno krásných 27°C a odpoledne 33°C. Dokonce i místní obyvatelé tvrdí, že je abnormální vedro. Odpoledne přišla do pensionu rodinka opic-vřešťanů. Za občasného zahuhlání a temného pořvávání obešli všešťani stromy v pensionu a po hodině zase táhli dál.

Zdeněk s Irenou si dali pauzu.

plachetnik 225 cm (mereno od spicky spodni celisti do vyrezu ocasni ploutve)Zdeněk, Zdeněk B a Tonda jeli s průvodci Rolandem a Rufinem celý den trollovat na volný oceán.
Chytali cca 25 km od pobřeží (pevnina už nebyla vidět), na hraně, kde pevninský šelf klesá do čtyřkilometrové hloubky. Oceán byl velmi klidný, jen táhlé oceánské vlny. Nikde nebyla vidět hejna tuňáků nebo lovící ptáci, panoval úplný klid, který po poledni umocnilo vedro.
Tonda – 1x plachetník 210 cm, cca 30 kg (měřeno od špičky spodní čelisti do vykrojení ocasní ploutve). Ryba vzala krátce po desáté dopolední na povrchovou nástrahu-chobotnici taženou jen cca 10 m za lodí. Zdolaná byla za 5 minut a po minutě focení puštěna svěží opět na svobodu.
Zdeněk - 1x plachetník 225 cm, cca 38 kg (měřeno od špičky spodní čelisti do vykrojení ocasní ploutve). Plachetník zabral těsně před druhou odpolední na rybu (cípala) našitou na samozasekávací circlehook a vlečenou přes outrigger asi 30 m za lodí. Ačkoli zdolával Zdeněk plachetníka na prut určený primárně na jigging a v jedné chvilce mu zbývalo v cívce navijáku jen cca 20 m vlasce, byl nakonec po 10 minutách úspěšně zdolán a po dvou minutkách focení puštěn úspěšně opět na svobodu.

veverka - squirrel
veverka - squirrel
veverka - squirrel
veverka - squirrel
leguan - iguana
leguan - iguana
odpocivajici vrestan - howley monkey
odpocivajici vrestan - howley monkey
vrestan na strese pensionu - howley monkey
vrestan na strese pensionu - howley monkey


kohoutovec 92 cm uloveny na poppPátek
7. dubna
Jasno, slunečno, mírný vítr. Ráno 28°C a odpoledne zase 35°C.
Stejně jako každý den snídáme v 6.30, z pensionu odjíždíme v 7.10 a v 7.30 vyplouváme na moře. Obě lodě jsme jeli směrem na loviště v okolí pláže B.
Zdeněk B. a Tonda jeli rybařit pod vedením Adriana a Rufina. Celý den vláčeli poppy a asi 30 minut jigovali. Záběrů a výjezdů bylo hodně, ale v lodi byly jen tři ryby. Drtivá většina ryb jen sledovala nástrahy až k lodi, ale na nástrahy doopravdy neútočila.

Zdeněk B. – na jig: 1x kranas pompano 50 cm
Na popp: 1x kohoutovec-rooster 92 cm
Tonda – 2x utržené dorado (jedno ukousla španělská makrela, která na něj zaútočila během zdolávání) a zdolaný jeden kranas dvouskvrnný 78 cm na rybku nastraženou u lodě

kohoutovec 123 cm uloveny na poppZdeněk R. a Zdeněk jeli na lodi řízené Rolandem s lodníkem Johnym. Celý den vláčeli poppy a jerky.
Zdeněk R. – na popp: 2x kohoutovec-rooster 123 cm a 90 cm, 2x kranas dvouskvrnný 65 a 78 cm
Na jig: 1x kohoutovec-rooster 84 cm
Zdeněk – na malý popp 1x kranas dvouskvrnný 70 cm a 1x kohoutovec-rooster 65 cm.
Na modrý jerk BF 1x utržená nástraha a zlomený prut Daiwa – na svědomí to měl chňapal - cubera cca 20-30 kg. Další cubeře, která zabrala také přímo u lodi, to raději uškubl „od huby“, protože si řekl, že jeden zlomený prut denně stačí.

chnapal - cubera snapperNový prut Daiwa Megaforce bohužel nepřežil první den chytání. Ale nemyslím, že by to bylo vadou výrobku. Spíš smůla: když už jsem měl popp dva metry od lodě, tak na něj vystartoval chňapal (cubera snapper) odhadem 20-30 kg. Jak se tahle ryba dostane hlavou směrem ke dnu, tak zamíří
do jeskyně nebo rozsedliny, kde "bydlí" a těžko ji něco zastaví. Ale naopak - když se ji podaří, ještě než se rozjede, zastavit a otočit hlavou k obloze, tak je většinou paralyzovaná a zdolat ji není
problém (proto se také loví s utaženou brzdou). Chtěl jsem tu rybu zastavit, ale jen mne 2 metry popotáhla po lodi, maloučko proklouzla brzda v navijáku Daiwa Saltiga (30 kg tah), pak se ozvalo prásknutí a mně zůstal v ruce jen naviják a rukojeť prutu. Zbytek zajel po šňůře do hlubin směrem za rybou.
Ještě pár vteřin se zdálo, že tu rybu na zbytku prutu držím, dokonce se mi podařilo pobytáhnout asi metr šňůry k sobě, ale když jsem chtěl získanou šňůru navinout do navijáku (což bez prutu a alespoň jediného očka fakt moc nejde), tak jsem jen hodil smyčku přes cívku. Tím byla ta ryba úplně na tvrdo a v zápětí šňůra o nosnosti 100 liber praskla. Takový tah při takhle krátké šňůře a zatažené brzdě Saltigy by těžko nějaký prut mohl vydržet. Mně nezbylo než smutně čumět do vody...
Škoda prutu a hlavně škoda ryby.

kohoutovec 90 cm uloveny na popp

kohoutovec - rooster uloveny na bily jerkSobota
8. dubna
Jasno, slunečno, mírný vítr, který chvílemi zesílil a byl příjemně osvěžující. Ráno 27°C a odpoledne 33°C.
Po týdnu intenzivního rybaření ve velmi teplém počasí už je čas na změnu programu.
Zdeněk s Irenou dnes odjeli cestovat po vnitrozemí Kostariky a vypadali že třicetistupňová vedra s potěšením vymění za chladné klima vrcholků sopek v nadmořské výšce přes 2000 metrů.
Zdeněk B. s Tondou si před zítřejším odletem dali den pauzu a věnovali se koupání na pláži, degustaci mořských plodů a relaxaci v bazénu.
Zdeněk s Adrianem jeli na ryby k pláži B pod vedením průvodců Nana a Rolada. Je o dva stupně chladněji než v předchozích dnech a chvílemi fouká svěží větřík. Paráda. Rybám se to také líbilo. Chytáme celý den jen na poppy a jerky. Najvětší ryby byly na jerky 14-18 cm a několik velkých kranasů na cubera-poppy. Ulovení kranasi byli 60-94 cm, kohoutovci 60-124 cm
kranas dvouskvrnny - jurel 82 cm uloveny na poppVe 14.00 vrcholí příliv a vychází měsíc, který je skoro v úplňku. Až do té doby jsou ryby velmi aktivní. Pak nastává útlum a po 14.30 už jsme nic neulovili. V 16.00 jsme zpátky na pláži a o 30 minut později v bazénu i s pivem. Nádhera.

Zdeněk – 2x kranas dvouskvrnný-jurel (jurel) a 1x kohoutovec (gallo) 75 cm
Adrien - 5x kranas dvouskvrnný-jurel (jurel) a 2x kohoutovec (gallo) 100 a 124 cm
Rolando – 3x kranas dvouskvrnný-jurel (jurel) a 1x kohoutovec (gallo) 60 cm

kohoutovec 123 cm uloveny na popp
kohoutovec 123 cm uloveny na popp
kohoutovec 124 cm uloveny na jerk
kohoutovec 124 cm uloveny na jerk
kohoutovec - navrat na svobodu
kohoutovec - navrat na svobodu
chnapal - cubera snapper 90 cm, uloveny na jig
chnapal - cubera snapper 90 cm, uloveny na jig
kohoutovec 94 cm uloveny na jig
kohoutovec 94 cm uloveny na jig
kanic - grouper 70 cm uloveny na jig
kanic - grouper 70 cm uloveny na jig
kranas dvouskvrnny - jurel 85 cm uloveny na popp
kranas dvouskvrnny - jurel 85 cm uloveny na popp
kohoutovec 100 cm a kranas 74 uloveni na popp
kohoutovec 100 cm a kranas 74 uloveni na popp
kohoutovec a kranas - navrat na svobodu
kohoutovec a kranas - navrat na svobodu
pargo uloveny na jig - vyborna vecere
pargo uloveny na jig - vyborna vecere
chnapal - snapper - pargo amarillo
chnapal - snapper - pargo amarillo
ranni odjezd na trolling
ranni odjezd na trolling
baby-mecoun - stripped marlin uloveny na trolling
baby-mecoun - stripped marlin uloveny na trolling
vyloveni zdolaneho plachetnika
vyloveni zdolaneho plachetnika
plachetnik - sailfish 225 cm (mereno od spicky spodni celisti do vyrezu ocasni ploutve)
plachetnik - sailfish 225 cm (mereno od spicky spodni celisti do vyrezu ocasni ploutve)