+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAmerikaKanadaYukon - Dalton Trail LodgeReportážeSiven obrovský - namaycush

Kanada - Yukon - Dalton Trail Lodge - Reportáže

Siven obrovský - namaycush 14.1.2005

siven obrovsky - namaycush, ocasni ploutevAmerický siven obrovský (Salvelinus namaycush) by právem mohl být erbovní rybou Severní Ameriky. Žádná jiná ryba v této části světa není tak jedinečná a málokterá se s ní může měřit svou bojovností.
Proč je vlastně lov sivenů namaycush pro mnohé Kanaďany vyvrcholením rybářské sezóny? A proč mnoho evropských rybářů, kteří přilétají na návštěvu Kanady o této rybě neví téměř nic?
Tyto a mnohé další otázky se mi honily hlavou, když jsem v červenci přilétal poprvé na návštěvu severokanadské provincie Yukon. Konečně jsem měl možnost získat informace o životě těchto nádherných ryb a vyzkoušet si na vlastní kůži, jaký je „namaycush" (čti „namajkaš") bojovník. Za svého rybářského života jsem měl možnost rybařit na jezerech a řekách celého světa, ale žádné mne svým půvabem a rybařením tak neuchvátilo, jako jezero Aishihik - domov kapitálních sivenů uprostřed nekonečných dálek Yukonu.

Faktické údaje
siven obrovsky - namaycush z jezera DezadeashSiven obrovský - namaycush (Salvelinus namaycush, Walbaum 1792), nazývaný v Kanadě také lake trout, laker, salmon trout, gray trout, mountain trout, tongue nebo taque patří do čeledi ryb lososovitých (Salmonidae) a vyskytuje se v severní a centrální části Kanady. V posledních staletích byl uměle vysazen na několika místech světa (např. ve Skandinávii, Rakousku a Šýcarsku). Je největším sivenem naší planety: jeho tělo dosahuje délky až 130 cm a hmotnosti 35 kg. Oficiální světový rekord registrovaný asociací IGFA uvádí hmotnost 32 kg. Metrové exempláře dosahují hmotnosti 15 - 20 kg. Ve studených vodách se tyto ryby dožívají téměř biblického stáří - vědci udávají 80 - 90 let! V období tření (září - listopad) kladou jikernačky až 20.000 jiker. Siveni namaycush rostou velmi pomalu a v závislosti na teplotě vody přibývají každoročně na hmotnosti jen 0,2 - 0,5 kg. Mladí siveni se zpravidla drží v mělčích vodách, velké ryby se pak stahují do jezerních hlubin. Jsou masožraví - hlavní část jejich potravy tvoří bezobratlí (převážně hmyz a vodní plži) a ryby (často síhovití).
Pan Hardy Ruf, který je majitelem nádherné rybářské základny v provincii Yukon, loví siveny namaycush řadu let. Z vlastní zkušenosti popisuje dvě variety této ryby: zelenošedě zbarvené jedince s velkými ústy (hlavní potravní složkou těchto sivenů jsou ryby) a žlutavě zbarvené jedince s oranžovočervenými ploutvemi a malými ústy (hlavní složkou potravy těchto ryb jsou bezobratlí, např. vodní měkkýši). Zástupci obou variet přijímali v červenci roku 1995 celkem ochotně naše třpytky, wobblery a streamery. „Velkoústí" siveni v našich úlovcích převažovali.

Lov na přívlač
jezero DezadeashV letním období je možné lovit siveny obrovské ze břehu pouze v místech, kde do jezer přitékají studené horské řeky a potoky. V chladné proudící vodě si hledají potravu lipani a síhové, proto zde najdeme i siveny.
V jezerech Dezadeash a Kluane (Yukon) jsem v červenci naměřil povrchovou teplotu vody 12 - 15 stupňů Celsia, zatímco teplota vody v přítocích dosahovala nejvýše 5 stupňů. A právě v chladné vodě u přítoků se siveni koncentrují. K lovu těchto ryb jsou vhodné vláčecí pruty s vrhací zátěží 10 - 40 g a plandavky nebo rotační třpytky velikosti 2-4. Na místech, kde se dno prudce svažuje na hloubku, je vhodnější použít jako nástrahy twistery nebo peříčka. Při lovu sivenů ze břehu lze očekávat úlovky ve velikostní třídě 1 - 3 kg.
Použijeme-li loď, budou naše úlovky pravděpodobně větší. Především pak ve večerních a nočních hodinách doporučujeme kotvit loď nedaleko přítoků.
siven obrovsky - namaycush uloveny za destiveho dneToužíte-li po trofejních úlovcích, pak je nejsnazší cestou k úspěchu trolling - přívlač za jedoucí motorovou lodí. V červenci jsme hledali velké exempláře sivenů především na hloubkách v blízkosti skalních stěn, na místech s členitým dnem, v okolí ostrovů a u přítoků. Pro lov velkých sivenů z lodě je přirozeně nutné požít poněkud těžší vybavení: pruty délky okolo 2,7 m s vrhací zátěží 30 - 80 g, tomu odpovídající naviják (nejlépe multiplikátor) a monofilní vlasec nebo splétanou šňůru o nosnosti alespoň 6 kg. Jako nástraha se doporučují plandavky hmotnosti okolo 45 g, nejčastěji stříbrné, zlaté nebo měděné barvy a wobblery délky cca 15 cm stříbrnomodré nebo kanárkově žluté barvy.

Předpisy
siven namaycush 98 cm uloveny na muskuNa mnoha jezerech Kanady je povolen pouze lov ryb na háčky bez protihrotů, případně na jednoháčky! V provincii Yukon je nutné věnovat pozornost lovným mírám ryb. V případě sivenů obrovských je povoleno ponechat si za jeden den rybolovu nejvýše 2 siveny délky maximálně 65 cm. Jedná se o mladé ryby, které příroda „produkuje" v dostatečné míře (dalo by se říci „s rezervou"). Tyto ryby jsou rovněž součástí jídelníčku velkých sivenů. Když si rybář ponechá několik ryb této velikosti, nikterak tím neovlivní populaci ryb v jezeře. Ulovení siveni ve velikostní kategorii 65 - 100 cm musí být bez výjimky vráceni ihned zpět do vody - tyto ryby patří totiž mezi důležité mateční kusy, které se v hlavní míře podílejí na dostatečné produkci jiker. Rybář si však každoročně smí ponechat jeden kus trofejního sivena délky nad 100 cm. Většina sportovních rybářů však této možnosti nevyužívá a i těmto velkým rybám daruje svobodu.

Každý návštěvník Kanady by měl přijmout za svá tři jednoduchá, původně indiánská pravidla:
1. respektuj přírodu
2. ber si z přírody jen to co nutně potřebuješ
3. vše, co si z přírody bereš, zužitkuj

losice na brehu jezera AishihikV průběhu naší rybářské výpravy k jezeru Aishihik jsme (3 rybáři) ve společnosti rybářského průvodce pana Hardyho ulovili za dva dny celkem 24 kapitálních sivenů. Ponechali jsme si však jen dva šedesáticentimetrové - pro okamžitou spotřebu naší skupiny nám bohatě postačili. Nutno podotknout, že byli výteční.

Lov na umělou mušku
siven 88 cm uloveny na musku u Dalton Trail LodgeV letním období má muškař nejlepší šanci na úlovek sivenů v blízkosti přítoků, nejlépe pak ve večerních hodinách. V závislosti na charakteru vody a počasí je však možné lovit siveny po celý den. Doporučujeme použít rychlý muškařský prut délky 9-10 stop, třídy 7-9 AFTMA (např. Sage RPL+ nebo LOOP zelené řady), odpovídající naviják a potápivou šňůru, případně plovoucí šňůru s rychle potápivým koncem. Mezi osvědčené nástrahy patří tmavé streamery (např. Black Flashabou nebo Olive Woolly Bugger).
Bezpodmínečnou nutností jsou brodicí kalhoty, nejlépe neopreny a kvalitní nepromokavá větrovka. Vodě a větru odolné oblečení je koneckonců nezbytnou součástí výbavy každého návštěvníka severní Kanady. V lokalitách, kde je přístup k vodě skrze husté křoví, se osvědčily pevné gumové brodicí boty nebo kalhoty, které nejlépe odolají chůzi skrze křoviny, větve a trní.
Vědecké výzkumy a pozorování uvádějí, že siveni se v letním období nejraději zdržují ve vodě o teplotě cca 11-12 stupňů Celsia. Kanaďané hovoří o 56-stupňové „komfortní zóně" (rozuměj stupně Farenheita). Pouze z důvodu nutnosti (zpravidla získání potravy) opouštějí siveni zóny s touto teplotou vody.
konec srpna - siven namaycushTeoreticky vzato jsou ve výhodě přívrženci přívlače, jejichž nástrahy snadno klesnou hlouběji, tedy do chladnější vody. Přesto je však pouze otázkou přípravy a volby správného stanoviště, aby ani muškař nepřišel zkrátka. V průběhu naší výpravy byla teplota vody na povrchu jezer asi 13 stupňů Celsia. Nezbylo nám tedy než zvolit takový typ šňůry, aby se nástraha pohybovala pokud možno v hloubce okolo 6-9 metrů, kde byla optimální teplota vody. Naše pomalu tažené streamery atakovali siveni o hmotnosti až 8 kg, kteří důkladně prověřili naše schopnosti i kvalitu vybavení . Osvědčili se nám šedé, žluté i bílé streamery z králičí srsti (Bunny Bugs) navázané na dvou jednoháčcích - háček velikosti 6/0 v těle streamera a háček 2/0 v ocásku mušky. Oba háčky je nutné spojit měkkou a pevnou pletenou šňůrou. Siluetě vlnícího se streamera nemohli kanadští siveni odolat. Nabízené mušky napadali velmi agresivně a až do okamžiku vylovení se urputně bránili.
K radosti našeho hostitele a rybářského průvodce, pana Hardy Rufa, jsme téměř všechny ulovené ryby pustili zpět na svobodu. O nádheře těchto ryb se můžete přesvědčit na fotografiích. Nicméně jejich síla a temperament se dá popsat jen těžko - to se musí zažít. Rovněž se dá jen ztěží popsat nálada večerního posezení u ohně, když si k vlastnoručně ulovené rybě otevřete láhev archivního vína...

Poděkování
trofejni siven obrovsky - namaycushRybářský pension Dalton Trail Lodge postavili Trix a Hardy Rufovi, švýcarský pár žijící v Kanadě. Leží přímo na břehu jezera, které je plné sivenů a štik. Bližší informace naleznete na www.dalton-trail-lodge.com Strávili jsme zde vpravdě luxusní rybářskou dovolenou, ale především nám bylo umožněno okusit jedinečnou atmosféru nekonečných prostor divoké přírody kanadského Yukonu. Naše poděkování pak patří zvláště Hardymu za vynikající služby rybářského průvodce a metrovým sivenům za jejich ochotu zajímat se o naše nástrahy. Snad příště překonáme i rekord zdejšího revíru - zatím je jím siven obrovský - namaycush délky 1,13 metru. Zatím...

Reportáž sepsal Wolfgang Schulte, 14.1.2005