+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAmerikaKanadaYukon - Dalton Trail LodgeReportážeKrátké zprávy a postřehy

Kanada - Yukon - Dalton Trail Lodge - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 14.11.2023

Lipan na muškuDalton Trail Lodge
druhý červnový týden 2019


Lodge je kompletně obsazená a my máme hodně práce. Ještěže k nám začátkem sezóny jezdí hlavně stálí zákazníci, kteří už za ta léta vědí „co a jak“. Se stavbou dvou chat u Frederik Lake jsme zase kousek pokročili a už teď se těšíme, až sem vezmeme první rybáře.
Počasí je až příliš pěkné, potřebovalo by trochu zapršet. Ta trocha deště na konci týdne nestačila a příroda by jistě ocenila, kdyby zapršelo trochu více. Podle předpovědi na další dny by nějaký déšť měl přijít, ale to se teprve uvidí.

"Laker" - siven namaycushSiveni namaycush jsou sice stále na mělčinách ale voda se již ohřívá a tak se pomalu přesouvají tam, kde jim bude lépe, tedy k chladným přítokům nebo do hlubší vody. Siveni Namaycush mají teplotní optimum kolem 12°C, pokud je voda v jezeře chladnější, vyjíždějí do prohřátých mělčin nebo k teplejším přítokům. Když se voda v jezeře ohřeje nad těch cca 12°C, uchýlí se do hlubší a chladnější vody nebo vyhledávají ty části jezera, kam přitékají potoky z hor se studenou vodou. Ten největší tento týden ulovený „laker“, jak se namaycushům tady v Kanadě říká, měřil 102 cm.

Jak se voda otepluje, tak i duháci a lipani jsou aktivnější. To samé platí i o štikách, ty navíc s oteplením vody začaly neskutečně bojovat. Štik se dá teď za týden v jednom člověku chytit i stovky a je jedno, jestli rybář chytá na přívlač nebo na streamery s muškařským prutem. Nejdelší štiky tohoto týdne: 106, 106, 105 cm.

Jediný český návštěvník tohoto týdne za týden ulovil:
štika: minimálně 300 kusů, největší měřila 106 cm
lipan: 60 kusů
siven Namaycush: 50 kusů
pstruh duhový: 40 kusů

Z Daltonu zdraví
Hardy
Pstruh duhový
Pstruh duhový
Štika z Daltonu
Štika z Daltonu
Štika z Daltonu
Štika z Daltonu
"česká" štika z Daltonu - 106 cm
"česká" štika z Daltonu - 106 cm
Duhák na mušku
Duhák na muškusiven namaycush 105 cm - první letošní trofej Dalton Trail Lodge – začátek sezóny 2019

Zima na Yukonu byla tentokrát průměrná a bez jakýchkoliv extrémů. Ani sněhu nebylo nějak extra moc. Jaro přišlo brzy a bylo hned nečekaně teplo a taky sucho. Už 11. května bylo jezero Dezadeash kompletně bez ledu a teploty se během slunných dní blížily k 25°C.
Zapracovali jsme opět na zlepšení vybavení lodge, pořídili jsme novou tryskovou loď, čtyřmístnou čtyřkolku, nové motory k některým lodím a v lodgi jsme vyměnili okna. U Frederick Lake stavíme dvě nové chaty, aby měli rybáři kde přenocovat. Bohužel část materiálu byla při převozu poškozena a tak se podařilo dostavět zatím jen jednu, ta druhá bude dokončena někdy v průběhu roku.

První letošní duhákZačátek června - je to tu, nová sezóna v Dalton Trail Lodge začala.
První týden se vyvedl, počasí teplé a parádní, jen je trochu sucho a potřebovalo by zapršet. V lesích je dost sucho a i hladina většiny jezer je pod normálem.
Siveni Namaycush jsou teď vyjetí do mělkých partíí jezer u přítoků, což dává hlavně muškařům skvělou šanci poměřit síly s pořádnou rybou.

Frederick Lake - nová chataLov štik je aktuálně velmi úspěšný, i když některá dobrá místa, kam na štiky v tomto období jezdíme, jsou teď díky nízké vodě hůře dostupná a některá dokonce nedostupná. Ještě že máme tak zkušené průvodce, kteří si dokáží poradit a v záloze mají několik míst, kde lze lovit štiky i při nízké hladině vody. Lipani už také berou obstojně a zdolán byl i letošní první duhák.
První výpravy do vzdálenějších rybářských revírů dopadly skvěle. Jedna skupinka rybářů se pod vedením našeho průvodce vydala do těch nejvzdálenějších částí revíru, kde nachytali krásné štiky s délkou přesahující 110 cm a spousty namaycushů. Přespali ve stanech na ostrově a druhý den se celý nadšení vrátili zpět do lodge.
První letošní trofejní siven namaycush (ryba přes 100 cm délky), respektive vůbec první letošní trofejní ryba, byl uloven jedním z pravidelných návštěvníků z Česka. Tento siven měřil krásných 105 cm. Gratulujeme!

Každý začátek nové sezóny jsme nadšení, když vidíme, jak si naši návštěvníci užívají pobyt v divočině a rybaření v nedotčených končinách Yukonu.

Z Yukonu zdraví
Hardy a všichni z Daltonu


Video z červnové výpravy do Dalton Trail Lodge
Siven namaycush Dalton Trail Lodge, červenec-srpen 2018

Na Yukonu vládlo léto a příjemné teploty obvykle v rozmezí 20-25°C, a ani vítr nijak nekomplikoval rybolov.
Siveni namaycush se začali ukazovat v řekách, kam připlouvají za síhy, kteří se začínají schromažďovat ke tření. Díky tomu je snazší je lovit na přívlač i umělou mušku.

Lososů čavyča (king salmon) je v řekách na pobřeží Pacifiku nevídaně málo, pouze pár ryb se ukázalo na trdlištích.
Losos čavyča - king salmonZato lososů nerka (sockeye salmon) je letos dost, v jedné tůni bylo napočítáno přes 6000 kusů. Bohužel první pokus o výpravu na lososy nerka nevyšel, voda v řece byla příliš zvedlá a příliš by komplikovala rybolov. V dalším týdnu bylo již vše tak, jak má být, voda se vrátila do normálu, a my jsme zorganizovali první výpravu hydroplánem na lososy nerka. Uloveno bylo spousty nerek a dokonce i několik kingů (losos čavyča).

Příjemným přkvapením letošního léta jsou siveni malma (dolly varden). V jednom malém jezeře máme velmi silnou populaci těchto krásně barevných ryb a letos se zde chytají v průměru větší ryby, než kdykoliv dříve.

Jeden z našich zákazníků ulovil na vzdálenějším jezeře trofejního mníka, což není tak úplně běžný letní úlovek. V zimě se zde loví na maso sice celkem běžně, ale během léta se tyto ryby schovávají na hloubkách v chladnější vodě a obvykle žerou jen v noci.

A za zmínku také stojí ulovení obřího sivena namaycush. Švýcarský rybář zdolal sivena o délce 108 cm, který byl tak těžký, že ho rybář sotva uzvedl, aby zapózoval pro fotografa. Fotka ale nakonec stejně nevyšla...

Překvapení nám připravil i mladý medvěd grizzly, který se uvelebil v lodi jednoho z průvodců zaparkované u břehu a moc se mu z ní nechtělo. Průvodce ho nakonec z lodě vystrnadil tak, že o sebe tloukl pánví a hrncem až si medvěd raději našel klidnější místo k odpočinku.

Z Yukonu zdraví
Hardy a Jacky
Mník z Daltonu
Mník z Daltonu
Stika z Daltonu
Stika z Daltonu
srpnovy siven namaycush u vytoku z jezera Kathleen
srpnovy siven namaycush u vytoku z jezera Kathleen
srpnovy siven namaycush
srpnovy siven namaycush
siven namaycush, srpen na rece Kathleen
siven namaycush, srpen na rece Kathleen
Siven namaycush Dalton Trail Lodge, červen a červenec 2018

V půlce června jsme měli jeden týden, kdy u nás bylo pouze 13 rybářů a tak trochu jsme si mysleli, že budeme mít pohodu. Ale všichni byli neskutečně aktivní a nakonec jsme stejně byli vytížení jako kdyby byla lodge úplně plná.
Druhá polovina června byla poznamenána silnými větry, takže na některých místech nebylo možné pořádně chytat, naštěstí vždy máme v záloze nějaká místa, která jsou od větru chráněna, takže nakonec nebylo úspěšné rybaření ohroženo.

Siveni Namaycush byli stále v mělkých částech jezer a jejich chytání na mušku s plovoucí šňůrou je hromada zábavy. Jak jsme ale očekávali, se stoupající teplotou vody se siveni přemísťují do hlubších partií jezer.

Stika z Daltonu V jeden z posledních červnových dnů byla ulovena montrozní štika, zatím největší ryba sezóny měřící 122 cm (kdoví, jestli to někdo letos překoná). A ve stejném období se začali chytat i velcí siveni namaycush, uloveno bylo i několik ryb přes metr délky (102, 102, 101, 100... cm).

Druhý červencový týden znamenal příchod léta. Teploty až 30°C, minimum větru. Díky vysoké teplotě zrychlil tání i sníh ve vyšších polohách, což znamenalo, že na jednom z jezer se zvedla hladina tak, že se na něm nedalo chytat. Všude jinde byly podmínky naprosto ideální.

Zajímavý zážitek měl jeden z návštěvníků na jednom z menších jezer. Za zdolávaným malým sivenem přijela metrová štika, která na sivena těsně u rybářových nohou opakovaně útočila. Po krátkem souboji byla štika podebrána i se sivenem v tlamě. Celé se to podařilo dokonce natočit, ale je naprosto jasné, že i bez videozáznamu se jedná minimálně pro lovce o nezapomenutelný zážitek.

Z Daltonu zdraví
Hardy a Jacky
Siven namaycush
Siven namaycush
Siven namaycush
Siven namaycush
Siven namaycush
Siven namaycush
Siven namaycush
Siven namaycush
Siven namaycush
Siven namaycush
Stika z Daltonu
Stika z Daltonu
Stika z Daltonu
Stika z Daltonu
Stika z Daltonu
Stika z Daltonu
Siven namaycush
Siven namaycush
Chata na přenocování v divočině
Chata na přenocování v divočině

Stika 115 cm Začátek sezóny 2018 v Dalton Trail Lodge

Nová sezóna je tu a my jsme připraveni. Udělali jsme pár vylepšení jako jsou nové rampy na lodě na jezeře Dezadeash, vylepšili jsme osvětlení v lodgi, přikoupili pár čtyřkolek a pickup na převoz lodí a materiálu. Ale hlavně jsme jsme postavili nový srub na ostrově na jednom ze vzdálenějších jezer, kde mohou rybáři během rybaření přespat. Okolní jezero je úplný štičí ráj bez rybářského tlaku. Protože je relativně daleko na jednodenní výpravu, tak jsme sem v minulosti skoro nejezdili, ale když je teď možnost přespat na ostrově a druhý den pokračovat v rybaření, budeme sem pořádat výpravy častěji. Naši průvodci také vytipovali místo pro stavbu nového srubu na přenocování u Frederik Lake. Plánujeme ho postavit ještě letos.

V prvním týdnu sezóny (koncem května) byla voda stále dost studená a ryby se držely spíše v mělké vodě. Zaměřovali jsme se hlavně na štiky a siveny namaycush, ale přeci jen to byl první-rozjezdový týden.

cervnovy siven z Dalton Trail LodgeDruhý týden už byl o něčem jiném, voda se trochu ohřála a ryby začaly být velmi aktivní, hlavně štiky. První rybáři přespali v nové chatě na ostrově uprostřed štičího ráje. Hranice 110 cm byla u štiky překonána hned dvakrát, 114 a 115 cm, a pěkné štiky se lovily od rána do večera. Absence rybářského tlaku v "novém" revíru je prostě znát.
V průběhu týdne se trochu zvedla voda, což nám dovolilo dojet jetboatem (loď s tryskový motorem) dolů po proudu řeky až na místa, která považujeme za nejlepší na lipany a duháky.
No a siveni? Až si prohlídnete záběry našich hostů z České republiky, tak pochopíte, že někdy je komentář zbytečný...

Začátek sezóny se vyvedl a doufáme, že to v tomto duchu bude pokračovat až do jejího konce.

Z Daltonu zdraví
Hardy a Jacky

Jaro v Dalton trail Lodge
Jaro v Dalton trail Lodge
Domovské jezero před Dalton Trail Lodge
Domovské jezero před Dalton Trail Lodge
medved cerny - baribal u silnice pred Dalton
medved cerny - baribal u silnice pred Dalton
jarni pohoda pred Dalton Trail Lodge
jarni pohoda pred Dalton Trail Lodge
Stika 114 cm
Stika 114 cm
jarni stika z domovskeho jezera
jarni stika z domovskeho jezera
cervnovy vecer pred Dalton Trail Lodge
cervnovy vecer pred Dalton Trail Lodge
jarni siven z jezera Dezadeash
jarni siven z jezera Dezadeash
siven namaycush z jezera Dezadeash
siven namaycush z jezera Dezadeash
siven 95 cm - cerven v Dalton Trail Lodge
siven 95 cm - cerven v Dalton Trail Lodgebreznovy pohled na Dalton Trail Lodge ze zamrzleho jezera DezadeashBřezen v Dalton Trail Lodge

Skoro všude, kde žijí normální lidé, už se hlásí jaro. U nás v provincii Yukon si na jaro ještě počkáme.
Zatímco většina našich rybářských průvodců si vyhřívá kosti v Kalifornii, Mexiku, Kostarice nebo Argentině, já s kuchařem Mikem střežíme pevnost. Silnice do Haines je sice sjízdná, ale pro veřejnost máme zavřeno. Ona po pravdě řečeno za celý den přejedou po okolní silnici jen auta našich sousedů a občas nějaký kamión. Na prvního turistu si ještě nejméně dva měsíce počkáme.
Sněhu je letos dost a dost, jak je vidět na fotce z přístupové cesty k jezeru, kterou čistíme velkým nakladačem, protože nic jiného na třímetrovou návěj neplatí.
Už pár dnů se chystáme vyrazit na ryby na dírky, ale musíme na jezeře najít místo, kde je led slabší než 70 cm, aby nám stačil vrták. Takovéhle starosti rybáři v Evropě při zimním rybaření asi nemají...

Z březnového Yukonu zdraví
Jackie

Dalton Trail Lodge pocatkem brezna
Dalton Trail Lodge pocatkem brezna
brezen v Dalton - bariery snehu u cesty k jezeru
brezen v Dalton - bariery snehu u cesty k jezeru
breznove odpoledne na jezere Dezadeash
breznove odpoledne na jezere Dezadeash
breznovy vecer nad jezerem Dezadeash
breznovy vecer nad jezerem Dezadeash
unor v Dalton - uplnek nad jezerem Dezadeash
unor v Dalton - uplnek nad jezerem Dezadeash


siven namaycush Dalton Trail Lodge
září-konec sezóny 2017


Ve vzduchu je cítit, že se blíží konec sezóny. Noci jsou stále chladnější a přes den nezřídka fouká silnější a studený vítr. Siveni namaycush se stahují do ústí řek, kde se krmí na hejnech síhů, kteří sem přijeli splnit svoji reprodukční povinnost. I štiky se cpou před zimou, jak jen můžou.

I přes silný vítr, který začátkem září v některých dnech dosahoval v poryvech k 50 km/h bylo rybaření úspěšné. Museli jsme sice volit místa k rybolovu, která jsou před větrem alespoň trochu chráněná, ale podařilo se ulovit spousty ryb. Naštěstí s ohledem na rozlohu našeho revíru je takových míst dostatek za každého směru větru.
Sice foukalo, ale i tak se našim návštěvníkům podařilo ulovit několik opravdu krásných ryb, z nichž vyniká především siven namaycush délky 104 cm, který byl nejen dlouhý, ale i slušně „vyžraný“.

lipanVe druhém týdnu měsíce září nám počasí, hlavně tedy ten proklatý vítr, dovolilo využít plného potenciálu našeho revíru. Nicméně s velkými rybami to tak žhavé nebylo. Sivenů namaycush jsme sice chytili slušný počet, ale všichni měli „jen“ do metru délky. Asi nejlepší ryba, která se tento týden chytila, byla štika délky 108 cm.
V noci poprvé mrzlo, čímž skončil pro letošek i sběr hub.

Třetí týden letošního září byl parádní, jakoby by si letošní sezóna nechávala to nejlepší na konec. Příroda hrála všemi barvami – žlutá, oranžová, červená všude okolo. Dokonce se trochu oteplilo, vítr skoro ustal a slunce svítilo... a ryby braly!

lososSkupina šesti rybářů podnikla výpravu na jednu řeku nedaleko pobřeží a cílem byl lov lososů. Celkem ulovili přes 160 ks lososů za dva dny.

Díky slabému větru si užili i muškaři-štikaři a pomocí velkých streamerů lovili neskutečně agresivní štiky. Ulovili jich fakt hodně, ale bohužel žádnou delší, než je magická metrová hranice.

A je to tady! Poslední týden sezóny v Daltonu byl krásný. Teplejší než obvykle touto dobou. Uspořádali jsme poslední výpravu na lososy na řeku nedaleko pobřeží. Lososů se chytilo hodně, i když o něco méně, než v minulém týdnu.

Když odjeli poslední rybáři, přijela ješte na tři dny skupina fotografů, kteří se pokoušeli zachytit krásy yukonského podzimu. Udělali krásné fotky, ale realita spatřená na vlastní oči je nenahraditelná. Někteří se do pozdních nočních hodin pokoušeli vyfotit polární záři, ale bohužel se to nepovedlo, záře v tyto dny prostě nebyla.

Po jejich odjezdu jsme začali lodge připravovat na přicházející zimu a hlavně už teď plánujeme novinky na příští rok.

Děkujeme všem, kteří nás v letošním roce navštívili!

Z Daltonu zdraví
Hardy a všichni z lodge
stika delky 108 cm
stika delky 108 cm
lipan
lipan
siven namaycush
siven namaycush
siven namaycush
siven namaycush
pstruh duhovy
pstruh duhovy
siven "tlustoch" 104 cm
siven "tlustoch" 104 cm
siven namaycush
siven namaycush
siven namaycush
siven namaycush
syslove
syslove
medvedice s medvidaty
medvedice s medvidatySiven namaycushDalton Trail Lodge, červen-první měsíc sezóny 2017

Na letošní sezónu jsme se začali připravovat již několik týdnů před příjezdem prvních hostů.
V hlavní budově a dvou chatách jsme vyměnili koberce. Úpravou prošla i trasa pro čtyřkolky na Frederik Lake, kde plánujeme v budoucnu postavit dvě chatky nedaleko od té, která tam již stojí od šedesátých let minulého století.
Vyzkoušeli jsme jedno z jezer, kde se v minulosti moc nechytalo, říkáme mu „Pike lake“, tedy štičí jezero. Během půl hodiny jsme měli 14 velkých štik, a to ze břehu, dříve než jsme dali loď na vodu...

První letošní rybáři si užili skvělý rybolov s minimem větru a deště až na jedno deštivé odpoledne v závěru týdne. Hned v počátku týdne bylo uloveno několik štik přes metr (110, 109, 105 cm...). Siveni namaycush byli také při chuti a na jedné z lodí napočítali přes 50 ulovených sivenů za jeden den, nejdelší měřil 97 cm.
Během lovu zaměřeného na siveny jsme ulovili i množství lososů kokanee (aniž by jsme je lovit chtěli).
Před 12 lety byli na vymření, protože nízký stav vody a její vyšší teplota jim neumožňoval zdárný výtěr. Vláda zakázala jejich lov a to i systémem „chyť a pusť“.
Před dvěma lety bilologové napočítali cca 1000 lososů kokanee na trdlišti a v loňském roce to bylo skoro 5000 ks, takže věříme, že už brzy budeme moct lososy kokanee cíleně chytat (a pouštět).
Těch 5000 ks ryb na trdlišti je více, než průměrný počet před tím, než byli na vymření.

stika z DaltonuV druhém týdnu byla teplota jako na houpačce, dny, kdy bylo 30 stupňů střídaly dny, kdy byla celkem zima. Teplo zapříčinilo rychlé stoupnutí hladiny v řekách, jak tály zbytky sněhu v horách. Jedna z okolních silnic dokonce musela být na pár dní uzavřena.
Rybám to ale bylo jedno, žraly stejně jako předtím.
Za zmínku rozhodně stojí ulovení štiky délky 120 cm (bohužel bez fotky).

Během třetího červnového týdne voda klesla na původní stav, ale v závěru přišel silný déšť, který ji zase zvedl. A v polovině týdne se počasí úplně zbláznilo. Bylo 30 stupňů a tři dny na to sněžilo. V lodgi sněžilo sice jenom asi dvě hodiny, ale ve městě Haines Junction (cca 40 km od naší lodge), nasněžilo přes 15 cm sněhu. Byl dokonce zrušen i 25. ročník místního tradičního cyklistického závodu.
Přetrvávající vyšší hladina řek nám dovolila navštívit místa, která jsou dostupná pouze jet boatem (trysková loď) a pouze v období, kdy je více vody. Chytali jsme tedy v místech, kam jezdíme jen párkrát do roka. Ryby nám na háček skákaly skoro samy...

Z Daltonu zdraví
Hardy

1. ryba sezony
1. ryba sezony
oprava cesty na Frederik Lake
oprava cesty na Frederik Lake
stika 104 cm
stika 104 cm
stika 112 cm
stika 112 cm
siven namaycush
siven namaycush