+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAmerikaKanadaYukon - Dalton Trail LodgeReportážeKrátké zprávy a postřehy

Kanada - Yukon - Dalton Trail Lodge - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 19.6.2024

Siven obrovský - namaycush, ulovený v mělké vodě na streamerDalton Trail Lodge, začátek sezóny 2024

Přípravy na novou sezónu začaly již hluboko v zimních měsících. Lodge jsme vybavili solárními panely s takovým výkonem, že bude možné po celé léto pokrýt provoz jenom z nich.
Rozšířili jsme flotilu lodí o novou velmi stabilní loď a také jsme přikoupili nové čtyřkolky na výlety ke vzdálenějším jezerům, kam nevede klasická cesta pro auta.

Tým v lodge a tým průvodců je v podstatě stejný, jako v minulých letech. Někteří z nich u nás pracují i více než 15 let. Mají se tu dobře a na sezónu v Dalton Trail Lodge se vyloženě těší.

Letos přišlo jaro na Yukon o něco dříve, než v minulých letech. A protože jezera rozmrzla dávno před příjezdem prvních návštěvníků, rozhodli jsme je sami vyzkoušet, hlavně jezero přímo u lodge. Hardy, majitel lodge, s rodinou v jeden den ulovili hezkou řádku sivenů obrovských (namaycush) ve velikosti 75-90 cm.

Začátkem června začali přijíždět první hosté, skoro samé známé tváře, pár nových.
Siveni obrovští (namaycush) jsou začátkem června poměrně agresivní a dají se lovit v mělčích pasážích jezer, u přítoků a na plážích. To ocení hlavně muškaři, pro které jsou siveni touto dobou dobře ulovitelní na streamery. Několikrát rybáři viděli, jak se při zdolávání snaží další siven sdolávánemu sivenovi ukrást streamer zaseknutý v tlamě.

A úlovky? Největší ulovený siven měřil 104 cm, štiky 106 a 108 cm... krásný začátek sezóny.

Protože pobyt na Yukonu je nejen o rybaření, ale i o pozorování přírody a divoké zvěře, máme vždy radost, když naši hosté zahlédnou (ideálně z bezpečné vzdálenosti) některé z typických místních zvířat. Tento týden byli viděni losi, medvědi, bizoni, jeleni...

Teplé počasí má pokračovat i v dalších týdnech, voda v jezerech bude stoupat, jak bude v horách odtávat zbylý sníh. A to bývá na ryby většinou dobré období.

Z Yukonu zdraví
Hardy, Jacky a celé osazenstvo lodge
Petr, první letošní Čech v Daltonu, a štika 104 cm
Petr, první letošní Čech v Daltonu, a štika 104 cm
Siven ulovený z lodě
Siven ulovený z lodě
Štika ulovená na přívlač
Štika ulovená na přívlač
Siven namaycush ulovený na streamer
Siven namaycush ulovený na streamer
Hardy (majitel lodge) na testování před příjezdem návštěvníků
Hardy (majitel lodge) na testování před příjezdem návštěvníkůDalton Trail Lodge, postaveno z cedrového dřeva Dalton Trail Lodge – září 2023

Nejbarevnější měsíc v roce přišel. Značně se ochladilo, ale stále bylo o něco tepleji, než je touto dobou běžné. V polovině měsíce se listy na stromech začaly barvit do žluta a oranžova. První noční mrazíky pak přidaly i odstíny červené a v noci bylo možné poprvé pozorovat polární záři.

Siveni obrovští (namaycush) začali migrovat ke svým trdlištím u přítoků a na mělčinách a rybáři (muškaři i vláčkaři) měli tím pádem jedinečnou možnost lovit siveny v mělké vodě klasickým způsobem. Ve zbylých částech sezóny se totiž siveni obrovští loví hlavně na hlubších částech jezer a ti trofejní převážně na trolling.
Zejména v druhé polovině září byl lov sivenů namaycush na umělou mušku v řece Kathleen velmi úspěšný. Dříve byli siveni v řece již v závěru srpna, ale v posledních letech (možná v důsledku vyšších teplot v červenci a srpnu), se siveni v řece objevují až v září. Nemáme sice přesné statistiky úlovků, ale je evidentní, že počty i velikost lovených ryb byla letos i loni lepší v druhé polovině září a nikoli na přelomu srpna a září, jak tomu bývalo dříve. Zda se jedná o náhodný výkyv způsobený vysokými letními teplotami nebo je to důsledek globální změny klimatu, to nevím.
Za zmínku ještě stojí, že bobří hráz u jezera Mush se protrhla, takže je opět možné brodit na přítoku a tím se otevřela další pěkná loviště lipanů a sivenů.

siven obrovsky - namaycushCelkově ulovili v roce 2023 naši hosté více trofejních sivenů, než v jiných sezónách. Částečně je to tím, že kromě standardních jezer, kam pořádáme výpravy již více než 30 let, jsme letos začali pravidelně rybařit i na jezeře Kluane, ale vyšší počet velkých ryb může souviset i s nižším rybářským tlakem v letech 2020-2022, kdy protiepidemická opatření naši část Kanady pro zahraniční návštěvníky v podstatě uzavřela.
Co se štik týče, velmi dobré byly letos úlovky na našem domácím jezeře Dezadeash a pak na jezerech Aishihik a Kloo. Velmi málo bylo letos uloveno lososů kokanee (jezerní forma nerky z jezera Kathleen), ale těch je vždy méně v lichých letech, proto věříme, že rok 2024 bude na kokanee zas lepší. Nejen dle našeho názoru, ale i podle sledování vědců přibývá pstruhů duhových v říčním systému řeky Kathleen a častěji se tam loví i duháci nad 50 cm. Proč duháků přibývá, to nevíme. Faktem je, že zde všechny lovené duháky pouštíme a tak se metoda "chyť a pusť" po těch letech možná konečně projevila na jejich četnosti.

A to je letos z Dalton Trail Lodge vše. Sezóna 2023 je u konce. Přes zimu budeme spřádat plány na sezónu další, vymyslíme, co vylepšit, opravíme, co je potřeba opravit... Naši průvodci Allan, Marek, Colin a Wayne změnili na zimu svá působiště, ale příští rok koncem května budou zase zpět, aby hostům Dalton Trail Lodge usnadnili jejich cestu k úlovkům. Už teď se těšíme na všechny, kdo si k nám přijedou příští rok užít dovolenou v nedotčené kanadské přírodě!

Z Yukonu zdraví
Hardy a Jacky

Štika z Yukonu
Štika z Yukonu
Siven obrovský - namaycush
Siven obrovský - namaycush
Lipan ulovený na umělou mušku
Lipan ulovený na umělou mušku
Siven Obrovský
Siven Obrovský
Siven obrovský v dokonalé kondici
Siven obrovský v dokonalé kondici


Siven obrovský - namaycush Dalton Trail Lodge, srpen 2023

Začátkem měsíce se konečně trochu ochladilo a přišel dlouho očekávaný déšť. Hladina vody v řekách byla před deštěm v normálu a po něm lehce přizvedlá. Vítr foukal pouze slabý, tedy po všech směrech ideální podmínky pro rybáře. Začaly růst houby, hlavně hřiby-praváci. Hosté si je suší a berou s sebou domů a náš kuchař z nich připravuje skvělé pokrmy od toustů po omáčky ke steakům.

V polovině měsíce se zase začalo oteplovat a padaly dokonce rekordy. Ve Whitehorse naměřili 29°C, doposud bylo naměřené maximum 26°C. U nás v Dalton to ten den nebylo o moc lepší, možná tak o stupeň.
Rybám vysoké teploty nevadily, braly úplně normálně a rybáři si krásné počasí užívali. Všímáme si, že mezi rybáři, kteří k nám jezdí, je stále více muškařů. Dříve jich bylo v poměru k vláčkařům méně, ale dnes je to skoro „půl na půl“.

Závěr srpna už byl takový, jaký by měl být. Příjemně teplo, ale ne vedro, polojasno, občas krátký déšť, mírný vítr. Až se začnou barvit listy stromů, a to nebude dlouho trvat, bude jasné, že se blíží konec další úspěšné sezóny v Daltonu.

Z Kanady zdraví
Jacky


Siven obrovský-namaycush Dalton Trail Lodge, červenec 2023

A je tu červenec. Dny jsou dlouhé a teplé, občas lehce zaprší... prostě ideální počasí. Výpravy na lipany, pstruhy nebo štiky dopadly vždy dobře, všichni si zachytali dosyta a unavení a šťastní si své zážitky sdělovali u večeře nebo v baru. Ale nadprůměrné bylo chytání sivenů. Naši hosté ulovili nespočet těchto ryb a byly mezi nimi úlovky, na které budou vzpomínat do konce svých dní: 111 cm, 110 cm, 105 cm, 104 cm, 101 cm, 100 cm... Obvykle přichází úlovky trofejních sivenů nad metr délky hlavně v červnu a pak zase v září, ale letos byl (co se počtu trofejních sivenů) nadstandardně štědrý červen i červenec.

Do nabídky nerybářských výletů do okolí jsme nově zařadili možnost návštěvy dolu na zlato. Kdo chce, může zažít zlatou horečku na vlastní kůži a vyrýžovat si trochu pravého yukonského zlata. Na zbohatnutí to není, ale je vidět, jak dokáže tato činnost člověka zcela pohltit. Ten divný lesk v očích, když hledají zlatinky v rýžovací pánvi... jako za starých časů zlaté horečky!

Hardy a Jacky


Dalton Trail Lodge 25.6-6.7.2023

Pobyt v Dalton Trail Lodge se nám opět vyvedl a užili jsme si to.

Karel V.

Lipan z Daltonu
Lipan z Daltonu
Obrovský siven obrovský
Obrovský siven obrovský
Siven obrovský - namaycush
Siven obrovský - namaycush
Štika z yukonského jezera
Štika z yukonského jezera
Štika z jezera
Štika z jezeraTrofejni siven obrovský - namaycush Dalton Trail Lodge, druhá polovina června

Teplé počasí dorazilo do Daltonu, kytky kvetou a vzduch voní. A samozřejmě ryby berou! Hladina jezer lehce stoupla a začali neskutečně brát siveni obrovští (namaycush). Je jedno, zda má rybář v ruce prut muškařský nebo vláčecí, ulovit se dají na oboje.

Jeden z našich dlouholetých zákazníků, který k nám jezdí každoročně více než 15 let, ulovil na řece duháka 65 cm, což je za dlouhou dobu největší duhák z řeky, kterého chytil “náš” rybář. Jinak se chytají duháci spíše do 60 cm.

Několik rybářů, které jsme tu měli, cílilo především na štiky. A byli velmi úspěšní. Kromě kvanta štik “do metru” ulovili i zhruba desítku štik z trojciferné kategorie, největší měřila 106 cm.

Zajímavé je, že dříve byla lodge obsazená skoro jen rybáři. Letos máme i hodně návštěvníků, kteří si prostě přijeli užít přírodu. Chodí na výlety, fotí...

Z Kanady zdraví
Jacky


Siven obrovský - namaycushJaro 2023 v Daltonu

A je to zase tady, začala nová sezóna na Yukonu v Dalton Trail Lodge. Konec května byl poměrně chladný, ale s prvním červnovým dnem slunce ukázalo svou sílu a voda se začala rychle ohřívat. Ryby braly od prvního náhozu, hlavně štiky a siveni obrovští (namaycush). Zdolali jsme i několik sivenů kolem 100 cm délky.

V řekách je teď trochu nižší stav vody, takže chytání, hlavně pro muškaře, je trochu jednodušší. Lipani a duháci šli skoro na hod. Prostě paráda! Ale i tak by mělo trochu zapršet.

Jinak v lodgy je vše při starém, jen jsme přes zimu udělali pár drobných vylepšení a přijali nového rybářského průvodce. Jmenuje se Colin a první zkušenosti ukazují, že bude plnohodnotným a přínosným členem našeho týmu.
Uvidíme, co na něj řeknou “staří známí zákazníci”.

Z Yukonu zdraví
Jacky
Metrovka z Yukonu
Metrovka z Yukonu
Štika z jezera
Štika z jezera
Siven obrovský-namaycush
Siven obrovský-namaycush
Jezero
Jezero
Siven obrovský-namaycush
Siven obrovský-namaycushZápad slunce nad jezerem Aishihik Dalton Trail Lodge 2022

Po dvou nejistých sezónách jsme se těšili, že letošní sozńa konečně proběhne víceméně normálně a investovali jsme spoustu času a peněz do toho, aby stála za to. Koupili jsme novou, dobře vybavenou, rybářskou loď a dali jí jméno BellaTrix. Chytat z ní je zážitek. Do naší flotily přibyl další pickup pro dopravu rybářů i materiálu, několik čtyřkolek a koupili jsme i pět elektrokol, které lze využít na výlety po okolí lodge.
Přibyli také tři nový průvodci: Matt, Jordan a Wayne. Všichni jsou zkušení a nadšení rybáři a do našeho teamu rychle zapadli.

Na konci května odešel poslední sníh a sezóna konečně začala. A to hned ve velkém stylu. Ryby braly, snad jako nikdy předtím. Hned během prvních pár dní bylo uloveno několik trofejí a bylo vidět, jak jsou zahraniční rybáři rádi, že mohou na Yukonu chytat. Někteří si zarezervovali pobyt již na rok 2020, ale mohli přijet až nyní, v roce 2022.

Trofejní siven obrovský - namaycushKromě jednoho červnového týdne, který propršel, bylo krásné počasí s minimem větru, takže každý mohl svého času u nás využít naplno. Někteří ho využili hlavně pro rybaření, někteří kombinovali rybolov s výlety do okolí. Díky dešti a teplému počasí začaly rostliny kvést skoro naráz a byla to pastva pro oči. Nová elektrokola byla v permanenci, zákazníci si je rychle oblíbili. Asi jich ještě pár přikoupíme.

Červenec nám ukázal všechny svoje tváře, od bezvětří s teplotou blížící se k 30°C, po chladné dny s deštěm, větrem a teplotami do 15°C. Díky teplým dnům odtával sníh v horách rychleji, než obvykle a hladina řek byla výše, než je touto dobou běžné. Rybám to nevadilo. Braly.

Ulovena byla více než desítka sivenů obrovských (namaycush) s délkou přes metr (největší měl 108 cm) a mnoho velkých štik (do 110 cm). Chytání lipanů a pstruhů duhových bylo rovněž excelentní.
A přišel srpen, počasí jako na houpačce, od tropů, po chladnější dny s deštěm. Začaly růst houby. Hlavně hřiby. Celá lodge voněla sušenými houbami. Siveni namaycush se pomalu začali stahovat do mělčích částí jezer a k přítokům. Konečně je budou moci lovit i muškaři.

Sezóna sice ještě nekončí, ale už teď můžeme říci, že letos se ulovilo více velkých sivenů obrovských, než kdykoliv v minulosti.
Za chvíli se začnou listy barvit do všech odstínů podzimní palety, noci se zase o kus prodlouží a noční oblohu ozdobí polární záře. Prostě nastane čas bilancovat a přemýšlet, co vylepšíme do další sezóny.

Z kanadského Yukonu zdraví
Hardy
Štika ulovená na streamer
Štika ulovená na streamer
Siven ulovený na mušku
Siven ulovený na mušku
Lipan, standardní velikost
Lipan, standardní velikost
Siven obrovský - namaycush
Siven obrovský - namaycush
Dvě metrovky
Dvě metrovky
Siven obrovský - namaycush
Siven obrovský - namaycush
Štika cca 90 cm
Štika cca 90 cm
Nová elektrokola
Nová elektrokola
Nová elektrokola v akci
Nová elektrokola v akci
Výlet na kánoích
Výlet na kánoíchsilnice z Haines Junction na jare21.3.2021, první jarní den

Když se podívám z okna, napadá mne, že tohle opravdu není jaro, jak si ho představuje většina lidí na planetě: tady před domem je nejméně metr sněhu a vítr nafoukal sníh až do výšky oken v přízemí. Občas bývá přes den nad bodem mrazu, ale včera v noci bylo nepříjemných -26°C.
Do začátku rybářské sezóny v Yukonu zbývají ještě dva měsíce, ale všichni, kdo pracujeme s turisty, čekáme, jaké budou další kroky naší vlády. Už dva měsíce jsme v Yukonu neměli ani jeden případ výskytu koronaviru. Prakticky všichni z necelých 40.000 obyvatel Yukonu obdrželi alespoň první dávku vakcíny proti onemocnění covid-19 a velká část má už i druhou dávku. Celé očkování by mělo být hotové do Velikonoc. Vzhledem k očkování většina obyvatel podporuje návrat k úplně normálnímu režimu práce a života. Restaurace, hotely, školy, obchody, to vše je sice otevřené, ale stále jsou částečně uzavřené hranice a omezené skupinové akce.
Zejména po volném pohybu osob přes hranice, alespoň těch očkovaných, volá většina lidí. A jak se bude blížit turistická sezóna, budou ty hlasy sílit. Bohužel otevření hranic a zrušení současné povinné dvoutýdenní karantény při vstupu do Kanady je v kompetenci vlády v Ottawě a tam dole na jihu je situace úplně jiná: naočkováno mají jen 6% obyvatel, tedy ještě méně než v Evropě a USA. My na severu, tedy Severozápadní teritoria a Yukon budeme usilovat o urychlené otevření hranic našich teritorií, ale uvidíme, zda u centrální vlády v Ottawě pochodíme.

Ze zasněženého Yukonu zdraví
Hardy, Jacky a Mike

Hardy se sivenem obrovskym (namaycush)Dalton Trail Lodge 2020

Tak to vypadá, že letos žádné zákazníky mít nebudeme. Nutnost karantény pro všechny návštěvníky je nepřekonatelná překážka a množství nakažených covidem stále mírně roste díky sezónním zahraničním pracovníkům...

Takže na základně vylepšujeme co se dá, relaxujeme, chodíme na houby, jezdíme na ryby a objevujeme nová místa pro naše zákazníky. Na Kluane Lake jsme našli skvělé místo na lov sivenů obrovských (namaycush). A i přes to, že rybolovu na Kluane Lake moc nepřeje větrné počasí, toto místo je tak trochu v závětří a dá se tam tedy chytat i při větru, který by rybolov kdekoliv jinde na jezeře značně komplikoval. Uvidíme, co na náš objev řeknou naši zákazníci.

Vzhledem k tomu, že kromě nás tady teď nikdo nerybaří, budou ryby v příští sezóně odpočaté a na nástrahy budou skákat sami!

Z Daltonu zdraví
Hardy
Obrovský siven obrovský (namaycush) z nového místa na Kluane Lake
Obrovský siven obrovský (namaycush) z nového místa na Kluane Lake
taky ulovek
taky ulovek
Siven obrovsky (namaycush)
Siven obrovsky (namaycush)
Muskareni na rece
Muskareni na rece
Proste nadhera
Proste nadheraSiven namaycush Srpen 2019 v Dalton Trail Lodge

Srpen nás uvítal bezvětřím a krásným počasím. Navíc jsme měli začátkem měsíce poměrně dost hostů nerybářů, takže jsme měli (nebo alespoň naši rybářští průvodci) o něco méně práce než obvykle. Sešli se nám tu hosté s různými zájmy. Někteří se věnovali turistice, další raftingu, fotografování... a měli jsme tu i dva zlatokopy, kteří se snažili rýžovat zlato.

A začaly růst houby. Několikrát jsme se vydali sbírat houby, ale nikdy jsme nedošli daleko. Do půl hodiny byl i ten největší koš plný. A to jsme sbírali jenom čerstvé houby a obrovské praváky jsme nechávali napospas lesu.
Siven namaycush ulovený u přítokuV průběhu měsíce se začalo ochlazovat, sem tam zapršelo a hlavně se začal znatelně krátit den. Podzim se přihlásil. Stromy se začaly barvit do odstínů červené a přišly první noční mrazíky, což bývá impuls i pro ryby, aby se začaly intenzivně připravovat na zimu. V sobotu 24.8. poprášil vrcholky okolních hor první letošní sníh. A také jsme měli zase možnost spatřit polární záři.

Rybaření bylo celý srpen stejné jako vždy, tedy skvělé (jak jinak). Uloveno bylo mnoho velkých štik (největší měla 109 cm) i sivenů namaycush. Siveni se s ochlazením začali stěhovat do mělčí vody. Nastala doba, kdy se i ti největší dají ulovit v mělké vodě na umělé mušky. Normálně žijí v hlubších (chladnějších) částech jezer a když je chceme ulovit, musíme chytat v hloubkách 10 a více metrů. Podzimní ochlazení je pro namaycushe impuls k přesunu do mělčí vody a následně do přítoků za třením. A to je zase šance hlavně pro muškaře.

Z Daltonu zdraví
Hardy
Siven namaycush
Siven namaycush
Lipan z Dalton
Lipan z Dalton
Siven namaycush
Siven namaycush
Losice
Losice
Rostou!
Rostou!