+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAmerikaKanadaYukon - Dalton Trail LodgeReportážeKrátké zprávy a postřehy

Kanada - Yukon - Dalton Trail Lodge - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 2.8.2023

Siven obrovský-namaycush Dalton Trail Lodge, začátek července 2023

A je tu červenec. Dny jsou dlouhé a teplé, občas lehce zaprší... prostě ideální počasí. Výpravy na lipany, pstruhy nebo štiky dopadly vždy dobře, všichni si zachytali dosyta a unavení a šťastní si své zážitky sdělovali u večeře v lodgy. Ale nadprůměrné bylo chytání sivenů. Naši hosté ulovili nespočet těchto ryb a byly mezi nimi úlovky, na které budou vzpomínat do konce svých dní: 111, 110, 105, 104, 101, 100cm...

Do nabídky nerybářských výletů do okolí jsme nově zařadili možnost návštěvy dolu na zlato. Kdo chce, může zažít zlatou horečku na vlastní kůži a vyrýžovat si trochu pravého yukonského zlata. Na zbohatnutí to není, ale je vidět, jak dokáže tato činnost člověka zcela pohltit. Ten divný lesk v očích, když hledají zlatinky v rýžovací pánvi... jako za starých časů zlaté horečky!

Hardy a Jacky


Dalton Trail Lodge 25.6-6.7.2023

Pobyt v Dalton Trail Lodge se nám opět vyvedl a užili jsme si to.

Karel V.

Lipan z Daltonu
Lipan z Daltonu
Obrovský siven obrovský
Obrovský siven obrovský
Siven obrovský - namaycush
Siven obrovský - namaycush
Štika z yukonského jezera
Štika z yukonského jezera
Štika z jezera
Štika z jezeraTrofejni siven obrovský - namaycush Dalton Trail Lodge, druhá polovina června

Teplé počasí dorazilo do Daltonu, kytky kvetou a vzduch voní. A samozřejmě ryby berou! Hladina jezer lehce stoupla a začali neskutečně brát siveni obrovští (namaycush). Je jedno, zda má rybář v ruce prut muškařský nebo vláčecí, ulovit se dají na oboje.

Jeden z našich dlouholetých zákazníků, který k nám jezdí každoročně více než 15 let, ulovil na řece duháka 65 cm, což je za dlouhou dobu největší duhák z řeky, kterého chytil “náš” rybář. Jinak se chytají duháci spíše do 60 cm.

Několik rybářů, které jsme tu měli, cílilo především na štiky. A byli velmi úspěšní. Kromě kvanta štik “do metru” ulovili i zhruba desítku štik z trojciferné kategorie, největší měřila 106 cm.

Zajímavé je, že dříve byla lodge obsazená skoro jen rybáři. Letos máme i hodně návštěvníků, kteří si prostě přijeli užít přírodu. Chodí na výlety, fotí...

Z Kanady zdraví
Jacky


Siven obrovský - namaycushJaro 2023 v Daltonu

A je to zase tady, začala nová sezóna na Yukonu v Dalton Trail Lodge. Konec května byl poměrně chladný, ale s prvním červnovým dnem slunce ukázalo svou sílu a voda se začala rychle ohřívat. Ryby braly od prvního náhozu, hlavně štiky a siveni obrovští (namaycush). Zdolali jsme i několik sivenů kolem 100 cm délky.

V řekách je teď trochu nižší stav vody, takže chytání, hlavně pro muškaře, je trochu jednodušší. Lipani a duháci šli skoro na hod. Prostě paráda! Ale i tak by mělo trochu zapršet.

Jinak v lodgy je vše při starém, jen jsme přes zimu udělali pár drobných vylepšení a přijali nového rybářského průvodce. Jmenuje se Colin a první zkušenosti ukazují, že bude plnohodnotným a přínosným členem našeho týmu.
Uvidíme, co na něj řeknou “staří známí zákazníci”.

Z Yukonu zdraví
Jacky
Metrovka z Yukonu
Metrovka z Yukonu
Štika z jezera
Štika z jezera
Siven obrovský-namaycush
Siven obrovský-namaycush
Jezero
Jezero
Siven obrovský-namaycush
Siven obrovský-namaycushZápad slunce nad jezerem Aishihik Dalton Trail Lodge 2022

Po dvou nejistých sezónách jsme se těšili, že letošní sozńa konečně proběhne víceméně normálně a investovali jsme spoustu času a peněz do toho, aby stála za to. Koupili jsme novou, dobře vybavenou, rybářskou loď a dali jí jméno BellaTrix. Chytat z ní je zážitek. Do naší flotily přibyl další pickup pro dopravu rybářů i materiálu, několik čtyřkolek a koupili jsme i pět elektrokol, které lze využít na výlety po okolí lodge.
Přibyli také tři nový průvodci: Matt, Jordan a Wayne. Všichni jsou zkušení a nadšení rybáři a do našeho teamu rychle zapadli.

Na konci května odešel poslední sníh a sezóna konečně začala. A to hned ve velkém stylu. Ryby braly, snad jako nikdy předtím. Hned během prvních pár dní bylo uloveno několik trofejí a bylo vidět, jak jsou zahraniční rybáři rádi, že mohou na Yukonu chytat. Někteří si zarezervovali pobyt již na rok 2020, ale mohli přijet až nyní, v roce 2022.

Trofejní siven obrovský - namaycushKromě jednoho červnového týdne, který propršel, bylo krásné počasí s minimem větru, takže každý mohl svého času u nás využít naplno. Někteří ho využili hlavně pro rybaření, někteří kombinovali rybolov s výlety do okolí. Díky dešti a teplému počasí začaly rostliny kvést skoro naráz a byla to pastva pro oči. Nová elektrokola byla v permanenci, zákazníci si je rychle oblíbili. Asi jich ještě pár přikoupíme.

Červenec nám ukázal všechny svoje tváře, od bezvětří s teplotou blížící se k 30°C, po chladné dny s deštěm, větrem a teplotami do 15°C. Díky teplým dnům odtával sníh v horách rychleji, než obvykle a hladina řek byla výše, než je touto dobou běžné. Rybám to nevadilo. Braly.

Ulovena byla více než desítka sivenů obrovských (namaycush) s délkou přes metr (největší měl 108 cm) a mnoho velkých štik (do 110 cm). Chytání lipanů a pstruhů duhových bylo rovněž excelentní.
A přišel srpen, počasí jako na houpačce, od tropů, po chladnější dny s deštěm. Začaly růst houby. Hlavně hřiby. Celá lodge voněla sušenými houbami. Siveni namaycush se pomalu začali stahovat do mělčích částí jezer a k přítokům. Konečně je budou moci lovit i muškaři.

Sezóna sice ještě nekončí, ale už teď můžeme říci, že letos se ulovilo více velkých sivenů obrovských, než kdykoliv v minulosti.
Za chvíli se začnou listy barvit do všech odstínů podzimní palety, noci se zase o kus prodlouží a noční oblohu ozdobí polární záře. Prostě nastane čas bilancovat a přemýšlet, co vylepšíme do další sezóny.

Z kanadského Yukonu zdraví
Hardy a Trix
Štika ulovená na streamer
Štika ulovená na streamer
Siven ulovený na mušku
Siven ulovený na mušku
Lipan, standardní velikost
Lipan, standardní velikost
Siven obrovský - namaycush
Siven obrovský - namaycush
Dvě metrovky
Dvě metrovky
Siven obrovský - namaycush
Siven obrovský - namaycush
Štika cca 90 cm
Štika cca 90 cm
Nová elektrokola
Nová elektrokola
Nová elektrokola v akci
Nová elektrokola v akci
Výlet na kánoích
Výlet na kánoíchsilnice z Haines Junction na jare21.3.2021, první jarní den

Když se podívám z okna, napadá mne, že tohle opravdu není jaro, jak si ho představuje většina lidí na planetě: tady před domem je nejméně metr sněhu a vítr nafoukal sníh až do výšky oken v přízemí. Občas bývá přes den nad bodem mrazu, ale včera v noci bylo nepříjemných -26°C.
Do začátku rybářské sezóny v Yukonu zbývají ještě dva měsíce, ale všichni, kdo pracujeme s turisty, čekáme, jaké budou další kroky naší vlády. Už dva měsíce jsme v Yukonu neměli ani jeden případ výskytu koronaviru. Prakticky všichni z necelých 40.000 obyvatel Yukonu obdrželi alespoň první dávku vakcíny proti onemocnění covid-19 a velká část má už i druhou dávku. Celé očkování by mělo být hotové do Velikonoc. Vzhledem k očkování většina obyvatel podporuje návrat k úplně normálnímu režimu práce a života. Restaurace, hotely, školy, obchody, to vše je sice otevřené, ale stále jsou částečně uzavřené hranice a omezené skupinové akce.
Zejména po volném pohybu osob přes hranice, alespoň těch očkovaných, volá většina lidí. A jak se bude blížit turistická sezóna, budou ty hlasy sílit. Bohužel otevření hranic a zrušení současné povinné dvoutýdenní karantény při vstupu do Kanady je v kompetenci vlády v Ottawě a tam dole na jihu je situace úplně jiná: naočkováno mají jen 6% obyvatel, tedy ještě méně než v Evropě a USA. My na severu, tedy Severozápadní teritoria a Yukon budeme usilovat o urychlené otevření hranic našich teritorií, ale uvidíme, zda u centrální vlády v Ottawě pochodíme.

Ze zasněženého Yukonu zdraví
Hardy, Jacky a Mike

Hardy se sivenem obrovskym (namaycush)Dalton Trail Lodge 2020

Tak to vypadá, že letos žádné zákazníky mít nebudeme. Nutnost karantény pro všechny návštěvníky je nepřekonatelná překážka a množství nakažených covidem stále mírně roste díky sezónním zahraničním pracovníkům...

Takže na základně vylepšujeme co se dá, relaxujeme, chodíme na houby, jezdíme na ryby a objevujeme nová místa pro naše zákazníky. Na Kluane Lake jsme našli skvělé místo na lov sivenů obrovských (namaycush). A i přes to, že rybolovu na Kluane Lake moc nepřeje větrné počasí, toto místo je tak trochu v závětří a dá se tam tedy chytat i při větru, který by rybolov kdekoliv jinde na jezeře značně komplikoval. Uvidíme, co na náš objev řeknou naši zákazníci.

Vzhledem k tomu, že kromě nás tady teď nikdo nerybaří, budou ryby v příští sezóně odpočaté a na nástrahy budou skákat sami!

Z Daltonu zdraví
Hardy
Obrovský siven obrovský (namaycush) z nového místa na Kluane Lake
Obrovský siven obrovský (namaycush) z nového místa na Kluane Lake
taky ulovek
taky ulovek
Siven obrovsky (namaycush)
Siven obrovsky (namaycush)
Muskareni na rece
Muskareni na rece
Proste nadhera
Proste nadheraSiven namaycush Srpen 2019 v Dalton Trail Lodge

Srpen nás uvítal bezvětřím a krásným počasím. Navíc jsme měli začátkem měsíce poměrně dost hostů nerybářů, takže jsme měli (nebo alespoň naši rybářští průvodci) o něco méně práce než obvykle. Sešli se nám tu hosté s různými zájmy. Někteří se věnovali turistice, další raftingu, fotografování... a měli jsme tu i dva zlatokopy, kteří se snažili rýžovat zlato.

A začaly růst houby. Několikrát jsme se vydali sbírat houby, ale nikdy jsme nedošli daleko. Do půl hodiny byl i ten největší koš plný. A to jsme sbírali jenom čerstvé houby a obrovské praváky jsme nechávali napospas lesu.
Siven namaycush ulovený u přítokuV průběhu měsíce se začalo ochlazovat, sem tam zapršelo a hlavně se začal znatelně krátit den. Podzim se přihlásil. Stromy se začaly barvit do odstínů červené a přišly první noční mrazíky, což bývá impuls i pro ryby, aby se začaly intenzivně připravovat na zimu. V sobotu 24.8. poprášil vrcholky okolních hor první letošní sníh. A také jsme měli zase možnost spatřit polární záři.

Rybaření bylo celý srpen stejné jako vždy, tedy skvělé (jak jinak). Uloveno bylo mnoho velkých štik (největší měla 109 cm) i sivenů namaycush. Siveni se s ochlazením začali stěhovat do mělčí vody. Nastala doba, kdy se i ti největší dají ulovit v mělké vodě na umělé mušky. Normálně žijí v hlubších (chladnějších) částech jezer a když je chceme ulovit, musíme chytat v hloubkách 10 a více metrů. Podzimní ochlazení je pro namaycushe impuls k přesunu do mělčí vody a následně do přítoků za třením. A to je zase šance hlavně pro muškaře.

Z Daltonu zdraví
Hardy
Siven namaycush
Siven namaycush
Lipan z Dalton
Lipan z Dalton
Siven namaycush
Siven namaycush
Losice
Losice
Rostou!
Rostou!Siven namaycush 103 cm Červenec v Dalton Trail Lodge

Už v posledním červnovém týdnu byly denní teploty hodně nad 20°C, ale v červenci se přes den blížily až k 30°C. Noční teploty většinou nepřekročily 10°C. K tomu bylo jasno nebo polojasno a až na pár dni v druhé polovině měsíce v podstatě nefoukal vítr.

Vlivem teplého počasí zmizeli siveni namaycush z mělčích částí jezer do hloubek nebo k chladným přítokům, čímž značně snížili hlavně muškařům šanci na úlovek. Ale na přívlač se jich v hlubší vodě chytilo i tak dost. Největší červencoví namaycushové měřili 103 cm a bylo jich chyceno celkem pět této velikosti a dokonce jeden ještě o tři centimetry delší.

Štika 116 cmOpět jsme jeli zkusit štiky na jedno jezero, které jsme do revíru zařadili až letos a výsledek nás všechny ohromil. Chytili jsme neuvěřitelné množství štik s vysokou průměrnou délkou. Značná část ulovených štik byla z kategorie „90+“, některé byly dokonce přes metr. Jeden z našich hostů ulovil štiku dlouhou 116 cm, což je jednoznačně zatím nejdelší štika sezóny 2019.
S duhákama a lipanama je to pořád stejné, počasí na ně nemá skoro vliv a žerou pořád.

Aniž by jsme se na ně jakkoliv zaměřovali, podařilo se náhodou chytit letošní první lososy kokanee, což je místní stacionární populace lososů nerka. Kdysi (před cca 15.000 lety) zde došlo k obrovskému sesuvu půdy, který trvale zamezil migraci lososů nerka do moře a tak jim nezbylo nic jiného, než se adaptovat na trvalý život ve sladké vodě. Jejich cílený lov sice neprovozujeme, ale obhčas se prostě nějaký chytí při lovu jiných druhů ryb.

Jedna ze dvou nových chat u Frederik Lake je kompletně hotová a už v ní byli ubytováni první rybáři. Cesta k chatě trvá skoro 4 hodiny a zážitek je už samotná cesta. Jede se na čtyřkolkách po trase, která kopíruje starou loveckou stezku a po cestě je mnoho zajímavých míst s krásným výhledem.

Z Yukonu zdraví
Hardy
Lipan z Dalton
Lipan z Dalton
Siven namaycush
Siven namaycush
Lipan z Dalton
Lipan z Dalton
Siven namaycush
Siven namaycush
Dokončená chata u Frederik Lake
Dokončená chata u Frederik LakeSiven namaycush 90 cm, ulovený na umělou mušku Dalton Trail Lodge
Třetí červnový týden


V první polovině týdne bylo značně větrno, ale naštěstí jen tak, že to nijak zásadně nekomplikovalo rybaření. V průběhu týdne jsme měli dokonce chvíli času dořešit to, na co předtím nezbýval čas, protože jedna skupina rybářů se vypravila na tři dny do vzdálených částí revíru na štiky a nám tím pádem trochu ubyla práce. A když se vrátili, vyrazila do oněch končin skupina jiná.

V tom obrovském množství ulovených štik byla tentokrát kupodivu ulovena pouze jedna štika přes metr délky, měřila 107 cm. Nicméně štik s délkou těsně pod metr bylo zdoláno desítky. Když se ve druhé polovině týdne vítr utišil, jezdili jsme chytat štiky na povrchové nástrahy, což je zábava, která snad nikdy neomrzí.

Za zmínku stojí ulovení krásného „lakera“ (sivena namaycush) délky 90 cm na muškařský prut. Sice nebyl tento týden největší (ten měl 102 cm), ale jediný této velikosti ulovený jinak než na přívlač.

Z Daltonu zdraví
HardyLipan na muškuDalton Trail Lodge
druhý červnový týden 2019


Lodge je kompletně obsazená a my máme hodně práce. Ještěže k nám začátkem sezóny jezdí hlavně stálí zákazníci, kteří už za ta léta vědí „co a jak“. Se stavbou dvou chat u Frederik Lake jsme zase kousek pokročili a už teď se těšíme, až sem vezmeme první rybáře.
Počasí je až příliš pěkné, potřebovalo by trochu zapršet. Ta trocha deště na konci týdne nestačila a příroda by jistě ocenila, kdyby zapršelo trochu více. Podle předpovědi na další dny by nějaký déšť měl přijít, ale to se teprve uvidí.

"Laker" - siven namaycushSiveni namaycush jsou sice stále na mělčinách ale voda se již ohřívá a tak se pomalu přesouvají tam, kde jim bude lépe, tedy k chladným přítokům nebo do hlubší vody. Siveni Namaycush mají teplotní optimum kolem 12°C, pokud je voda v jezeře chladnější, vyjíždějí do prohřátých mělčin nebo k teplejším přítokům. Když se voda v jezeře ohřeje nad těch cca 12°C, uchýlí se do hlubší a chladnější vody nebo vyhledávají ty části jezera, kam přitékají potoky z hor se studenou vodou. Ten největší tento týden ulovený „laker“, jak se namaycushům tady v Kanadě říká, měřil 102 cm.

Jak se voda otepluje, tak i duháci a lipani jsou aktivnější. To samé platí i o štikách, ty navíc s oteplením vody začaly neskutečně bojovat. Štik se dá teď za týden v jednom člověku chytit i stovky a je jedno, jestli rybář chytá na přívlač nebo na streamery s muškařským prutem. Nejdelší štiky tohoto týdne: 106, 106, 105 cm.

Jediný český návštěvník tohoto týdne za týden ulovil:
štika: minimálně 300 kusů, největší měřila 106 cm
lipan: 60 kusů
siven Namaycush: 50 kusů
pstruh duhový: 40 kusů

Z Daltonu zdraví
Hardy
Pstruh duhový
Pstruh duhový
Štika z Daltonu
Štika z Daltonu
Štika z Daltonu
Štika z Daltonu
"česká" štika z Daltonu - 106 cm
"česká" štika z Daltonu - 106 cm
Duhák na mušku
Duhák na muškusiven namaycush 105 cm - první letošní trofej Dalton Trail Lodge – začátek sezóny 2019

Zima na Yukonu byla tentokrát průměrná a bez jakýchkoliv extrémů. Ani sněhu nebylo nějak extra moc. Jaro přišlo brzy a bylo hned nečekaně teplo a taky sucho. Už 11. května bylo jezero Dezadeash kompletně bez ledu a teploty se během slunných dní blížily k 25°C.
Zapracovali jsme opět na zlepšení vybavení lodge, pořídili jsme novou tryskovou loď, čtyřmístnou čtyřkolku, nové motory k některým lodím a v lodgi jsme vyměnili okna. U Frederick Lake stavíme dvě nové chaty, aby měli rybáři kde přenocovat. Bohužel část materiálu byla při převozu poškozena a tak se podařilo dostavět zatím jen jednu, ta druhá bude dokončena někdy v průběhu roku.

První letošní duhákZačátek června - je to tu, nová sezóna v Dalton Trail Lodge začala.
První týden se vyvedl, počasí teplé a parádní, jen je trochu sucho a potřebovalo by zapršet. V lesích je dost sucho a i hladina většiny jezer je pod normálem.
Siveni Namaycush jsou teď vyjetí do mělkých partíí jezer u přítoků, což dává hlavně muškařům skvělou šanci poměřit síly s pořádnou rybou.

Frederick Lake - nová chataLov štik je aktuálně velmi úspěšný, i když některá dobrá místa, kam na štiky v tomto období jezdíme, jsou teď díky nízké vodě hůře dostupná a některá dokonce nedostupná. Ještě že máme tak zkušené průvodce, kteří si dokáží poradit a v záloze mají několik míst, kde lze lovit štiky i při nízké hladině vody. Lipani už také berou obstojně a zdolán byl i letošní první duhák.
První výpravy do vzdálenějších rybářských revírů dopadly skvěle. Jedna skupinka rybářů se pod vedením našeho průvodce vydala do těch nejvzdálenějších částí revíru, kde nachytali krásné štiky s délkou přesahující 110 cm a spousty namaycushů. Přespali ve stanech na ostrově a druhý den se celý nadšení vrátili zpět do lodge.
První letošní trofejní siven namaycush (ryba přes 100 cm délky), respektive vůbec první letošní trofejní ryba, byl uloven jedním z pravidelných návštěvníků z Česka. Tento siven měřil krásných 105 cm. Gratulujeme!

Každý začátek nové sezóny jsme nadšení, když vidíme, jak si naši návštěvníci užívají pobyt v divočině a rybaření v nedotčených končinách Yukonu.

Z Yukonu zdraví
Hardy a všichni z Daltonu


Video z červnové výpravy do Dalton Trail Lodge