+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAmerikaKanadaYukon - Dalton Trail LodgeReportážeKrátké zprávy a postřehy

Kanada - Yukon - Dalton Trail Lodge - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 21.3.2021

silnice z Haines Junction na jare21.3.2021, první jarní den

Když se podívám z okna, napadá mne, že tohle opravdu není jaro, jak si ho představuje většina lidí na planetě: tady před domem je nejméně metr sněhu a vítr nafoukal sníh až do výšky oken v přízemí. Občas bývá přes den nad bodem mrazu, ale včera v noci bylo nepříjemných -26°C.
Do začátku rybářské sezóny v Yukonu zbývají ještě dva měsíce, ale všichni, kdo pracujeme s turisty, čekáme, jaké budou další kroky naší vlády. Už dva měsíce jsme v Yukonu neměli ani jeden případ výskytu koronaviru. Prakticky všichni z necelých 40.000 obyvatel Yukonu obdrželi alespoň první dávku vakcíny proti onemocnění covid-19 a velká část má už i druhou dávku. Celé očkování by mělo být hotové do Velikonoc. Vzhledem k očkování většina obyvatel podporuje návrat k úplně normálnímu režimu práce a života. Restaurace, hotely, školy, obchody, to vše je sice otevřené, ale stále jsou částečně uzavřené hranice a omezené skupinové akce.
Zejména po volném pohybu osob přes hranice, alespoň těch očkovaných, volá většina lidí. A jak se bude blížit turistická sezóna, budou ty hlasy sílit. Bohužel otevření hranic a zrušení současné povinné dvoutýdenní karantény při vstupu do Kanady je v kompetenci vlády v Ottawě a tam dole na jihu je situace úplně jiná: naočkováno mají jen 6% obyvatel, tedy ještě méně než v Evropě a USA. My na severu, tedy Severozápadní teritoria a Yukon budeme usilovat o urychlené otevření hranic našich teritorií, ale uvidíme, zda u centrální vlády v Ottawě pochodíme.

Ze zasněženého Yukonu zdraví
Hardy, Jacky a Mike

Hardy se sivenem obrovskym (namaycush)Dalton Trail Lodge 2020

Tak to vypadá, že letos žádné zákazníky mít nebudeme. Nutnost karantény pro všechny návštěvníky je nepřekonatelná překážka a množství nakažených covidem stále mírně roste díky sezónním zahraničním pracovníkům...

Takže na základně vylepšujeme co se dá, relaxujeme, chodíme na houby, jezdíme na ryby a objevujeme nová místa pro naše zákazníky. Na Kluane Lake jsme našli skvělé místo na lov sivenů obrovských (namaycush). A i přes to, že rybolovu na Kluane Lake moc nepřeje větrné počasí, toto místo je tak trochu v závětří a dá se tam tedy chytat i při větru, který by rybolov kdekoliv jinde na jezeře značně komplikoval. Uvidíme, co na náš objev řeknou naši zákazníci.

Vzhledem k tomu, že kromě nás tady teď nikdo nerybaří, budou ryby v příští sezóně odpočaté a na nástrahy budou skákat sami!

Z Daltonu zdraví
Hardy
Obrovský siven obrovský (namaycush) z nového místa na Kluane Lake
Obrovský siven obrovský (namaycush) z nového místa na Kluane Lake
taky ulovek
taky ulovek
Siven obrovsky (namaycush)
Siven obrovsky (namaycush)
Muskareni na rece
Muskareni na rece
Proste nadhera
Proste nadheraSiven namaycush Srpen 2019 v Dalton Trail Lodge

Srpen nás uvítal bezvětřím a krásným počasím. Navíc jsme měli začátkem měsíce poměrně dost hostů nerybářů, takže jsme měli (nebo alespoň naši rybářští průvodci) o něco méně práce než obvykle. Sešli se nám tu hosté s různými zájmy. Někteří se věnovali turistice, další raftingu, fotografování... a měli jsme tu i dva zlatokopy, kteří se snažili rýžovat zlato.

A začaly růst houby. Několikrát jsme se vydali sbírat houby, ale nikdy jsme nedošli daleko. Do půl hodiny byl i ten největší koš plný. A to jsme sbírali jenom čerstvé houby a obrovské praváky jsme nechávali napospas lesu.
Siven namaycush ulovený u přítokuV průběhu měsíce se začalo ochlazovat, sem tam zapršelo a hlavně se začal znatelně krátit den. Podzim se přihlásil. Stromy se začaly barvit do odstínů červené a přišly první noční mrazíky, což bývá impuls i pro ryby, aby se začaly intenzivně připravovat na zimu. V sobotu 24.8. poprášil vrcholky okolních hor první letošní sníh. A také jsme měli zase možnost spatřit polární záři.

Rybaření bylo celý srpen stejné jako vždy, tedy skvělé (jak jinak). Uloveno bylo mnoho velkých štik (největší měla 109 cm) i sivenů namaycush. Siveni se s ochlazením začali stěhovat do mělčí vody. Nastala doba, kdy se i ti největší dají ulovit v mělké vodě na umělé mušky. Normálně žijí v hlubších (chladnějších) částech jezer a když je chceme ulovit, musíme chytat v hloubkách 10 a více metrů. Podzimní ochlazení je pro namaycushe impuls k přesunu do mělčí vody a následně do přítoků za třením. A to je zase šance hlavně pro muškaře.

Z Daltonu zdraví
Hardy
Siven namaycush
Siven namaycush
Lipan z Dalton
Lipan z Dalton
Siven namaycush
Siven namaycush
Losice
Losice
Rostou!
Rostou!Siven namaycush 103 cm Červenec v Dalton Trail Lodge

Už v posledním červnovém týdnu byly denní teploty hodně nad 20°C, ale v červenci se přes den blížily až k 30°C. Noční teploty většinou nepřekročily 10°C. K tomu bylo jasno nebo polojasno a až na pár dni v druhé polovině měsíce v podstatě nefoukal vítr.

Vlivem teplého počasí zmizeli siveni namaycush z mělčích částí jezer do hloubek nebo k chladným přítokům, čímž značně snížili hlavně muškařům šanci na úlovek. Ale na přívlač se jich v hlubší vodě chytilo i tak dost. Největší červencoví namaycushové měřili 103 cm a bylo jich chyceno celkem pět této velikosti a dokonce jeden ještě o tři centimetry delší.

Štika 116 cmOpět jsme jeli zkusit štiky na jedno jezero, které jsme do revíru zařadili až letos a výsledek nás všechny ohromil. Chytili jsme neuvěřitelné množství štik s vysokou průměrnou délkou. Značná část ulovených štik byla z kategorie „90+“, některé byly dokonce přes metr. Jeden z našich hostů ulovil štiku dlouhou 116 cm, což je jednoznačně zatím nejdelší štika sezóny 2019.
S duhákama a lipanama je to pořád stejné, počasí na ně nemá skoro vliv a žerou pořád.

Aniž by jsme se na ně jakkoliv zaměřovali, podařilo se náhodou chytit letošní první lososy kokanee, což je místní stacionární populace lososů nerka. Kdysi (před cca 15.000 lety) zde došlo k obrovskému sesuvu půdy, který trvale zamezil migraci lososů nerka do moře a tak jim nezbylo nic jiného, než se adaptovat na trvalý život ve sladké vodě. Jejich cílený lov sice neprovozujeme, ale obhčas se prostě nějaký chytí při lovu jiných druhů ryb.

Jedna ze dvou nových chat u Frederik Lake je kompletně hotová a už v ní byli ubytováni první rybáři. Cesta k chatě trvá skoro 4 hodiny a zážitek je už samotná cesta. Jede se na čtyřkolkách po trase, která kopíruje starou loveckou stezku a po cestě je mnoho zajímavých míst s krásným výhledem.

Z Yukonu zdraví
Hardy
Lipan z Dalton
Lipan z Dalton
Siven namaycush
Siven namaycush
Lipan z Dalton
Lipan z Dalton
Siven namaycush
Siven namaycush
Dokončená chata u Frederik Lake
Dokončená chata u Frederik LakeSiven namaycush 90 cm, ulovený na umělou mušku Dalton Trail Lodge
Třetí červnový týden


V první polovině týdne bylo značně větrno, ale naštěstí jen tak, že to nijak zásadně nekomplikovalo rybaření. V průběhu týdne jsme měli dokonce chvíli času dořešit to, na co předtím nezbýval čas, protože jedna skupina rybářů se vypravila na tři dny do vzdálených částí revíru na štiky a nám tím pádem trochu ubyla práce. A když se vrátili, vyrazila do oněch končin skupina jiná.

V tom obrovském množství ulovených štik byla tentokrát kupodivu ulovena pouze jedna štika přes metr délky, měřila 107 cm. Nicméně štik s délkou těsně pod metr bylo zdoláno desítky. Když se ve druhé polovině týdne vítr utišil, jezdili jsme chytat štiky na povrchové nástrahy, což je zábava, která snad nikdy neomrzí.

Za zmínku stojí ulovení krásného „lakera“ (sivena namaycush) délky 90 cm na muškařský prut. Sice nebyl tento týden největší (ten měl 102 cm), ale jediný této velikosti ulovený jinak než na přívlač.

Z Daltonu zdraví
HardyLipan na muškuDalton Trail Lodge
druhý červnový týden 2019


Lodge je kompletně obsazená a my máme hodně práce. Ještěže k nám začátkem sezóny jezdí hlavně stálí zákazníci, kteří už za ta léta vědí „co a jak“. Se stavbou dvou chat u Frederik Lake jsme zase kousek pokročili a už teď se těšíme, až sem vezmeme první rybáře.
Počasí je až příliš pěkné, potřebovalo by trochu zapršet. Ta trocha deště na konci týdne nestačila a příroda by jistě ocenila, kdyby zapršelo trochu více. Podle předpovědi na další dny by nějaký déšť měl přijít, ale to se teprve uvidí.

"Laker" - siven namaycushSiveni namaycush jsou sice stále na mělčinách ale voda se již ohřívá a tak se pomalu přesouvají tam, kde jim bude lépe, tedy k chladným přítokům nebo do hlubší vody. Siveni Namaycush mají teplotní optimum kolem 12°C, pokud je voda v jezeře chladnější, vyjíždějí do prohřátých mělčin nebo k teplejším přítokům. Když se voda v jezeře ohřeje nad těch cca 12°C, uchýlí se do hlubší a chladnější vody nebo vyhledávají ty části jezera, kam přitékají potoky z hor se studenou vodou. Ten největší tento týden ulovený „laker“, jak se namaycushům tady v Kanadě říká, měřil 102 cm.

Jak se voda otepluje, tak i duháci a lipani jsou aktivnější. To samé platí i o štikách, ty navíc s oteplením vody začaly neskutečně bojovat. Štik se dá teď za týden v jednom člověku chytit i stovky a je jedno, jestli rybář chytá na přívlač nebo na streamery s muškařským prutem. Nejdelší štiky tohoto týdne: 106, 106, 105 cm.

Jediný český návštěvník tohoto týdne za týden ulovil:
štika: minimálně 300 kusů, největší měřila 106 cm
lipan: 60 kusů
siven Namaycush: 50 kusů
pstruh duhový: 40 kusů

Z Daltonu zdraví
Hardy
Pstruh duhový
Pstruh duhový
Štika z Daltonu
Štika z Daltonu
Štika z Daltonu
Štika z Daltonu
"česká" štika z Daltonu - 106 cm
"česká" štika z Daltonu - 106 cm
Duhák na mušku
Duhák na muškusiven namaycush 105 cm - první letošní trofej Dalton Trail Lodge – začátek sezóny 2019

Zima na Yukonu byla tentokrát průměrná a bez jakýchkoliv extrémů. Ani sněhu nebylo nějak extra moc. Jaro přišlo brzy a bylo hned nečekaně teplo a taky sucho. Už 11. května bylo jezero Dezadeash kompletně bez ledu a teploty se během slunných dní blížily k 25°C.
Zapracovali jsme opět na zlepšení vybavení lodge, pořídili jsme novou tryskovou loď, čtyřmístnou čtyřkolku, nové motory k některým lodím a v lodgi jsme vyměnili okna. U Frederick Lake stavíme dvě nové chaty, aby měli rybáři kde přenocovat. Bohužel část materiálu byla při převozu poškozena a tak se podařilo dostavět zatím jen jednu, ta druhá bude dokončena někdy v průběhu roku.

První letošní duhákZačátek června - je to tu, nová sezóna v Dalton Trail Lodge začala.
První týden se vyvedl, počasí teplé a parádní, jen je trochu sucho a potřebovalo by zapršet. V lesích je dost sucho a i hladina většiny jezer je pod normálem.
Siveni Namaycush jsou teď vyjetí do mělkých partíí jezer u přítoků, což dává hlavně muškařům skvělou šanci poměřit síly s pořádnou rybou.

Frederick Lake - nová chataLov štik je aktuálně velmi úspěšný, i když některá dobrá místa, kam na štiky v tomto období jezdíme, jsou teď díky nízké vodě hůře dostupná a některá dokonce nedostupná. Ještě že máme tak zkušené průvodce, kteří si dokáží poradit a v záloze mají několik míst, kde lze lovit štiky i při nízké hladině vody. Lipani už také berou obstojně a zdolán byl i letošní první duhák.
První výpravy do vzdálenějších rybářských revírů dopadly skvěle. Jedna skupinka rybářů se pod vedením našeho průvodce vydala do těch nejvzdálenějších částí revíru, kde nachytali krásné štiky s délkou přesahující 110 cm a spousty namaycushů. Přespali ve stanech na ostrově a druhý den se celý nadšení vrátili zpět do lodge.
První letošní trofejní siven namaycush (ryba přes 100 cm délky), respektive vůbec první letošní trofejní ryba, byl uloven jedním z pravidelných návštěvníků z Česka. Tento siven měřil krásných 105 cm. Gratulujeme!

Každý začátek nové sezóny jsme nadšení, když vidíme, jak si naši návštěvníci užívají pobyt v divočině a rybaření v nedotčených končinách Yukonu.

Z Yukonu zdraví
Hardy a všichni z Daltonu


Video z červnové výpravy do Dalton Trail Lodge
Siven namaycush Dalton Trail Lodge, červenec-srpen 2018

Na Yukonu vládlo léto a příjemné teploty obvykle v rozmezí 20-25°C, a ani vítr nijak nekomplikoval rybolov.
Siveni namaycush se začali ukazovat v řekách, kam připlouvají za síhy, kteří se začínají schromažďovat ke tření. Díky tomu je snazší je lovit na přívlač i umělou mušku.

Lososů čavyča (king salmon) je v řekách na pobřeží Pacifiku nevídaně málo, pouze pár ryb se ukázalo na trdlištích.
Losos čavyča - king salmonZato lososů nerka (sockeye salmon) je letos dost, v jedné tůni bylo napočítáno přes 6000 kusů. Bohužel první pokus o výpravu na lososy nerka nevyšel, voda v řece byla příliš zvedlá a příliš by komplikovala rybolov. V dalším týdnu bylo již vše tak, jak má být, voda se vrátila do normálu, a my jsme zorganizovali první výpravu hydroplánem na lososy nerka. Uloveno bylo spousty nerek a dokonce i několik kingů (losos čavyča).

Příjemným přkvapením letošního léta jsou siveni malma (dolly varden). V jednom malém jezeře máme velmi silnou populaci těchto krásně barevných ryb a letos se zde chytají v průměru větší ryby, než kdykoliv dříve.

Jeden z našich zákazníků ulovil na vzdálenějším jezeře trofejního mníka, což není tak úplně běžný letní úlovek. V zimě se zde loví na maso sice celkem běžně, ale během léta se tyto ryby schovávají na hloubkách v chladnější vodě a obvykle žerou jen v noci.

A za zmínku také stojí ulovení obřího sivena namaycush. Švýcarský rybář zdolal sivena o délce 108 cm, který byl tak těžký, že ho rybář sotva uzvedl, aby zapózoval pro fotografa. Fotka ale nakonec stejně nevyšla...

Překvapení nám připravil i mladý medvěd grizzly, který se uvelebil v lodi jednoho z průvodců zaparkované u břehu a moc se mu z ní nechtělo. Průvodce ho nakonec z lodě vystrnadil tak, že o sebe tloukl pánví a hrncem až si medvěd raději našel klidnější místo k odpočinku.

Z Yukonu zdraví
Hardy a Jacky
Mník z Daltonu
Mník z Daltonu
Stika z Daltonu
Stika z Daltonu
srpnovy siven namaycush u vytoku z jezera Kathleen
srpnovy siven namaycush u vytoku z jezera Kathleen
srpnovy siven namaycush
srpnovy siven namaycush
siven namaycush, srpen na rece Kathleen
siven namaycush, srpen na rece Kathleen
Siven namaycush Dalton Trail Lodge, červen a červenec 2018

V půlce června jsme měli jeden týden, kdy u nás bylo pouze 13 rybářů a tak trochu jsme si mysleli, že budeme mít pohodu. Ale všichni byli neskutečně aktivní a nakonec jsme stejně byli vytížení jako kdyby byla lodge úplně plná.
Druhá polovina června byla poznamenána silnými větry, takže na některých místech nebylo možné pořádně chytat, naštěstí vždy máme v záloze nějaká místa, která jsou od větru chráněna, takže nakonec nebylo úspěšné rybaření ohroženo.

Siveni Namaycush byli stále v mělkých částech jezer a jejich chytání na mušku s plovoucí šňůrou je hromada zábavy. Jak jsme ale očekávali, se stoupající teplotou vody se siveni přemísťují do hlubších partií jezer.

Stika z Daltonu V jeden z posledních červnových dnů byla ulovena montrozní štika, zatím největší ryba sezóny měřící 122 cm (kdoví, jestli to někdo letos překoná). A ve stejném období se začali chytat i velcí siveni namaycush, uloveno bylo i několik ryb přes metr délky (102, 102, 101, 100... cm).

Druhý červencový týden znamenal příchod léta. Teploty až 30°C, minimum větru. Díky vysoké teplotě zrychlil tání i sníh ve vyšších polohách, což znamenalo, že na jednom z jezer se zvedla hladina tak, že se na něm nedalo chytat. Všude jinde byly podmínky naprosto ideální.

Zajímavý zážitek měl jeden z návštěvníků na jednom z menších jezer. Za zdolávaným malým sivenem přijela metrová štika, která na sivena těsně u rybářových nohou opakovaně útočila. Po krátkem souboji byla štika podebrána i se sivenem v tlamě. Celé se to podařilo dokonce natočit, ale je naprosto jasné, že i bez videozáznamu se jedná minimálně pro lovce o nezapomenutelný zážitek.

Z Daltonu zdraví
Hardy a Jacky
Siven namaycush
Siven namaycush
Siven namaycush
Siven namaycush
Siven namaycush
Siven namaycush
Siven namaycush
Siven namaycush
Siven namaycush
Siven namaycush
Stika z Daltonu
Stika z Daltonu
Stika z Daltonu
Stika z Daltonu
Stika z Daltonu
Stika z Daltonu
Siven namaycush
Siven namaycush
Chata na přenocování v divočině
Chata na přenocování v divočině

Stika 115 cm Začátek sezóny 2018 v Dalton Trail Lodge

Nová sezóna je tu a my jsme připraveni. Udělali jsme pár vylepšení jako jsou nové rampy na lodě na jezeře Dezadeash, vylepšili jsme osvětlení v lodgi, přikoupili pár čtyřkolek a pickup na převoz lodí a materiálu. Ale hlavně jsme jsme postavili nový srub na ostrově na jednom ze vzdálenějších jezer, kde mohou rybáři během rybaření přespat. Okolní jezero je úplný štičí ráj bez rybářského tlaku. Protože je relativně daleko na jednodenní výpravu, tak jsme sem v minulosti skoro nejezdili, ale když je teď možnost přespat na ostrově a druhý den pokračovat v rybaření, budeme sem pořádat výpravy častěji. Naši průvodci také vytipovali místo pro stavbu nového srubu na přenocování u Frederik Lake. Plánujeme ho postavit ještě letos.

V prvním týdnu sezóny (koncem května) byla voda stále dost studená a ryby se držely spíše v mělké vodě. Zaměřovali jsme se hlavně na štiky a siveny namaycush, ale přeci jen to byl první-rozjezdový týden.

cervnovy siven z Dalton Trail LodgeDruhý týden už byl o něčem jiném, voda se trochu ohřála a ryby začaly být velmi aktivní, hlavně štiky. První rybáři přespali v nové chatě na ostrově uprostřed štičího ráje. Hranice 110 cm byla u štiky překonána hned dvakrát, 114 a 115 cm, a pěkné štiky se lovily od rána do večera. Absence rybářského tlaku v "novém" revíru je prostě znát.
V průběhu týdne se trochu zvedla voda, což nám dovolilo dojet jetboatem (loď s tryskový motorem) dolů po proudu řeky až na místa, která považujeme za nejlepší na lipany a duháky.
No a siveni? Až si prohlídnete záběry našich hostů z České republiky, tak pochopíte, že někdy je komentář zbytečný...

Začátek sezóny se vyvedl a doufáme, že to v tomto duchu bude pokračovat až do jejího konce.

Z Daltonu zdraví
Hardy a Jacky

Jaro v Dalton trail Lodge
Jaro v Dalton trail Lodge
Domovské jezero před Dalton Trail Lodge
Domovské jezero před Dalton Trail Lodge
medved cerny - baribal u silnice pred Dalton
medved cerny - baribal u silnice pred Dalton
jarni pohoda pred Dalton Trail Lodge
jarni pohoda pred Dalton Trail Lodge
Stika 114 cm
Stika 114 cm
jarni stika z domovskeho jezera
jarni stika z domovskeho jezera
cervnovy vecer pred Dalton Trail Lodge
cervnovy vecer pred Dalton Trail Lodge
jarni siven z jezera Dezadeash
jarni siven z jezera Dezadeash
siven namaycush z jezera Dezadeash
siven namaycush z jezera Dezadeash
siven 95 cm - cerven v Dalton Trail Lodge
siven 95 cm - cerven v Dalton Trail Lodge