+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAmerikaKanadaŘeka FraserReportážeKrátké zprávy a minireportáže

Kanada - Řeka Fraser - Reportáže

Krátké zprávy a minireportáže 24.11.2021

losos nerka - sockeye, mlicnakČervenec na Fraseru

Dneškem počínaje je na řece Fraser opět po dlouhé době povoleno ponechání ulovených lososů nerka - sockeye. Není divu, rok 2018 je podle předpovědí i údajů automatických odečtů počtu táhnoucích ryb rokem extrémně silného tahu lososů nerka, který příchází obvykle ve čtyřletých cyklech. Pro mnoho Kanaďanů je to rovněž příležitost nalovit si zásoby lososů na příštích několik let. Ne, že by v jiných letech netáhli lososi také, ale maso nerky je ze všech pěti druhů pacifických lososů považováno za nejkvalitnější a zejména milovníci uzených ryb si nerku cení velmi vysoko. A když jich letos potáhne hodně a předpisy to umožňují, tak proč se nezásobit. A tím hodně, tím tedy myslím fakt hodně: v roce 2018 by řekou Fraser na trdliště mělo táhnout 14 miliónů nerek!
letni trimetrovy jeseter Silný tah nerek přitáhl k řece Fraser nejen rybáře, ale i další dravce. Na trdliště se pomalu stahují medvědi a orli bělohlaví a za hejny nerek se táhnou z Pacifiku i jeseteři, kteří se těší na lososí jikry i na těla uhynulých lososů, která jsou důležitou sezónní složkou jejich jídelníčku.
Už v červenci se počty a hlavně velikost lovených jeseterů začaly blížit obvyklým podzimním maximům. Já měl na lodi každý červencový týden rybu délky přes 270 cm (měřeno do vidlice ocasní ploutve), tedy "třímetrák", měřím-li rybu na konec ocasu. Saša měl minulý týden jednu rybu délky 302 cm (měřeno do vidlice ocasu) a Mike s Adrianou ulovili v posledních dnech pod pensionem dva jesetery, kteří atakovali třímetrovou hranici: 295 cm a 296 cm, viz foto

Z letního Vancouveru zdraví
Chris

zdolavani jesetera - duben na rece FraserFraser v březnu a dubnu

Je polovina dubna a já už mám za sebou 30 dní trávených s rybáři na vodě. Vzhledem k tomu, že jsem v lednu a únoru prováděl údržbu lodí a s hosty na vodu nejezdil, to je asi nejživější jarní sezóna, kterou pamatuji. Není divu, na Fraseru totiž panují ideální podmínky a ryby jsou velmi aktivní. Ačkoli teplota vody vzrostla za minulý týden o celý 1°C a dosahuje 4,5-5,8°C, noci jsou relativně chladné a sníh na horách zatím netaje. To nám dává dobrou kombinaci relativně stálé hladiny vody a její pomalu rostoucí teploty.
Jeseteři jsou s ohledem na teplotu vody stále koncentrovaní na několika specifických lokalitách, což usnadňuje hledání ryb a nemusíme ztrácet čas přejezdy po řece. V posledních dvou týdnech lovíme denně ryby délky 180-250 cm a zatím jsme v žádném dni neměli méně než dvě zdolané ryby.
Sobota 14.4. byla zatím nejlepší - hosté na mojí lodi zdolali celkem 9 ryb, všechny délky přes 150 cm a tři délky přes 2 metry!
Tak, jak nám pomalu, ale jistě roste teplota vody, jsou jeseteři den ode dne znatelně bojovnější a v posledních dnech už začali při zdolávání skákat. A jako bonus máme řeku skoro celou jen sami pro sebe, protože většina průvodců a rybářů spí zimním spánkem (nebo si ohřívá klouby někde v Kostarice, na Floridě nebo v Panamě).
Dokud nezačne tát na horách sníh, věřím, že tahle jarní pohodička a skvělá rybařina vydrží.

Z jarního Vancouveru zdraví
Chris

zdolavani jesetera
zdolavani jesetera
dvoumetrovy jarni jeseter z reky Fraser
dvoumetrovy jarni jeseter z reky Fraser
duben na rece Frazer - zdolavani jesetera
duben na rece Frazer - zdolavani jesetera
dubnovy dvoumetrovy jeseter z reky Fraser
dubnovy dvoumetrovy jeseter z reky Fraser
dubnovy dvoumetrovy jeseter z reky Fraser
dubnovy dvoumetrovy jeseter z reky Fraser
brezen na rece Fraser - zdolavani jesetera
brezen na rece Fraser - zdolavani jesetera
breznovy jeseter z reky Fraser
breznovy jeseter z reky Fraser
brezen na rece Fraser - zacinaji brat
brezen na rece Fraser - zacinaji brat
zdolavani jesetera
zdolavani jesetera
jarni pozdrav z reky Fraser
jarni pozdrav z reky Fraser


Jeseter délky 274 cm (mereno do V ocasu)Kanada – Fraser, přelom října a listopadu 2017

Otec a syn, Petr a Petr, jezdí do Kanady na řeku Fraser každý rok. Na rozdíl od obvyklých návštěvníků cílí jen na velké ryby a o počet jim nejde. S průvodcem Chrisem tráví dny stopováním velkých jeseterů, obvykle dost daleko proti proudu Fraseru. V těchto místech bývá sice méně ryb, ale lovení jeseteři jsou obvykle větší. A o to tady jde.
Letos se jim podařilo zachytit pravděpodobně poslední slunečné dny babího (pardon v Kanadě se říká "indiánského") léta, od konce týdne má nepřetržitě pršet.
Průměrný počet záběrů je 10-15 za den a z těch se podaří proměnit v rybu 6 až 8. V neděli 29.10. se jim pomocí echolotu podařilo najít několik na dně ležících velkých jeseterů a jednoho z nich nakonec úspěšně zdolali. Měřil 274 cm (měřeno do „V“ ocasu) a v úterý jim přišla další pěkná ryba, jeseter délky 264 cm (měřeno do „V“ ocasu). O několik ryb obdobné velikosti přišli při zdolávání.

zdolavani jesetera delky 264 cm
zdolavani jesetera delky 264 cm
jeseter delky 264 cm
jeseter delky 264 cm
zdolavani jesetera
zdolavani jesetera
zdolavani jesetera delky 274 cm
zdolavani jesetera delky 274 cm
jeseter delky 274 cm
jeseter delky 274 cmjeseter bily 225 cmFraser – statistika úlovků výpravy 21.-26.10. 2017

Sobota 21. října 2017
Loď Chris s rybáři Borkem, Tomášem, Tomášem a Zdeňkem: zdoláni jeseteři délky 165 cm (183 cm na konec ocasní ploutve) a cca 130 cm (měřeno do výřezu ocasní ploutve, při měření na konec ocasní ploutve je to o cca 20 cm více) + další tři zdolávané ryby (jeden narovnaný háček a dvě vypnuté) a několik promarněných záběrů.
Loď Peter s rybáři Markom, Martinom, Mariánom a Štefanom: u jednoho zdolávaného jesetera zlomený háček a dvě ryby vypnuté.
Loď Cord s rybáři Alešem a Jardou: zdoláni jeseteři 170 a 190 cm (měřeno do výřezu ocasní ploutve, při měření na konec ocasní ploutve je to o cca 20 cm více).
Celodenní déšť nebyl nijak příjemný, ale o to více jsme si užili večerní koupel ve vířivce s výhledem na říční údolí.

konec rijna v Kanade - indianske letoNeděle 22.října 2017
Loď Chris s rybáři Markom, Martinom, Mariánom a Štefanom: zdolán jeseter délky 278 cm (měřeno až na konec ocasní ploutve, tedy cca 250 cm měřeno do výřezu ocasní ploutve) + dvě ryby vypnuté během zdolávání a několik nevydařených záběrů.
Loď Peter s rybáři Borkem, Tomášem L. a Tomášem Z.: zdoláni jeseteři 60 cm a 225 cm (měřeno až na konec ocasní ploutve, tedy 203 cm měřeno do výřezu ocasní ploutve) + dvě ryby vypnuté během zdolávání a několik nevydařených záběrů.
Loď Cord s rybáři Alešem, Jardou a Zdeňkem: 170 cm, 190 cm, 195 cm, 214 cm a 230 cm (měřeno na konec ocasní ploutve, tedy cca o 20 cm méně by to bylo při měření do výřezu ocasní ploutve) + tři ryby vypnuté během zdolávání a několik nevydařených záběrů.

losos keta - chum salmon z reky HarrisonPondělí 23. října 2017
Loď James s rybáři Borkem, Tomášem L. a Tomášem Z.: Borek 1x losos keta-chum, jikrnačka 80 cm na růžovou mušku, Tomáš L. 4x losos keta-chum na „plavačku“, resp vláčený fialový jig se splávkem., Tomáš Z. 3x losos keta-chum na „plavačku“, resp vláčený fialový jig se splávkem.
Loď Peter s rybáři Markom, Martinom, Mariánom a Štefanom: každý 8-10 lososů keta-chum na fialové a růžové mušky-jigy. 2x Jeseter v Harrisonu (cca 160 cm a cca 2m)
Loď Chris s rybáři Alešem a Jardou: Aleš 6x losos keta-chum 60-90 cm (nad 4,5 kg), Jarda 3x losos keta-chum 65-95 cm (5-7 kg) – vše uloveno na „plavačku“, resp vláčený fialový jig se splávkem.

zdolany jeseter v ciste vode reky HarrisonÚterý 24. října 2017
Loď Brayden s rybáři Borkem, Tomášem L. a Tomášem Z.: Tomáš L. 3x losos keta-chum, Tomáš Z. 3x losos keta-chum. Vše uloveno na plavanou s jigem. Borek nic, všechny zaseknuté ryby mu spadly.
Loď Peter s rybáři Markom, Martinom, Mariánom a Štefanom: Martin jeseter 2m (měřeno od začátku na konec ocasní ploutve), Marek nic, Marian 4x chum, Štefan 5x chum, jeseter 175 cm (měřeno od začátku do konce), lososi uloveni všichni na mušku.
Loď Chris s rybáři Alešem a Jardou: 10x losos keta-chum a jeseteři 100 cm, 160 cm a 280 cm (měřeno od začátku na konec ocasní ploutve, takže 255 cm do vykrojení ocasní ploutve)

losos keta - dog - chum salmon uloveny na muskuStředa 25. října 2017
Loď James s rybáři Borkem, Tomášem L. a Tomášem Z.: 20 jeseterů 90-235 cm (celková délka na konec ocasní ploutve, čili o cca 20 cm méně při měření do výřezu ocasní ploutve)
Loď Peter s rybáři Markom, Martinom, Mariánom a Štefanom: 12 jeseterů – jedna ryba těsně nad 2 metry, ostatní mezi 100-180 cm.
Loď Chris s rybáři Alešem, Jardou a Tomášem: 7 jeseterů, největší měřil 245 cm, přičemž jen jeden byl pod 2 m celkové délky.

Čtvrtek 26. října 2017
Loď James s rybáři Borkem, Tomášem L. a Tomášem Z.: Tomáš L. 6 lososů (5x keta-chum, 1x nerka-sockeye) vše na „plavanou“ a 2x jeseter (130 a 150 cm), Tomáš Z. 10x keta-chum, vše na plavanou a 2x jeseter (150 a 206 cm), Borek 2x keta-chum na mušku a jeseter 150 cm.
Loď Peter s rybáři Markom, Martinom, Mariánom a Štefanom: Marian 1x keta-chum, Štefan 6x keta-chum, Marek a Martin dnes bez ryby.
Loď Chris s rybáři Alešem, Jardou a Tomášem: 15x losos keta-chum na soutoku Harrisonu a Fraseru, 6x jeseter bílý – 80 cm, 120 cm, 110 cm, 165 cm, 170 cm, 180 cm + 2 velcí jeseteři spadli po výskoku, jeden z nich měl přes 240 cm.


Úlovky zapsali Borek a Zdeněk

rijnove rano v udoli reky Fraser
rijnove rano v udoli reky Fraser
ranni mlha nad rekou Harrison
ranni mlha nad rekou Harrison
podzim v udoli reky Fraser
podzim v udoli reky Fraser
rybari lovici lososy v rannim slunci
rybari lovici lososy v rannim slunci
rozlitiny na rece Harrison v rijnu
rozlitiny na rece Harrison v rijnu
rijnove odpoledne v udoli reky Fraser
rijnove odpoledne v udoli reky Fraser
Pinocchio - jeseter z kanonu delky 190 cm
Pinocchio - jeseter z kanonu delky 190 cm
jeseter bily 210 cm, rijen na rece Fraser
jeseter bily 210 cm, rijen na rece Fraser
mereni jesetera delky 230 cm ve vode
mereni jesetera delky 230 cm ve vode
a mereni jesetera delky 185 cm u lode
a mereni jesetera delky 185 cm u lode
zdolany jeseter v ciste vode reky Harrison
zdolany jeseter v ciste vode reky Harrison
jeseter delky 278 cm
jeseter delky 278 cm
losos keta - chum salmon z reky Harrison
losos keta - chum salmon z reky Harrison
losos keta - dog - chum salmon uloveny na musku
losos keta - dog - chum salmon uloveny na musku
losos keta - chum salmon z reky Harrison
losos keta - chum salmon z reky Harrison
losos keta - dog - chum salmon uloveny na musku
losos keta - dog - chum salmon uloveny na musku
losos keta - chum salmon z reky Harrison
losos keta - chum salmon z reky Harrison
jelenec cernoocasy rano u pensionu
jelenec cernoocasy rano u pensionu
vecere v pensionu u reky Fraser
vecere v pensionu u reky Fraser
pohled ze Stanley parku na centrum Vancouveru, rijen
pohled ze Stanley parku na centrum Vancouveru, rijen29. května - ulovení trofejního jesetera délky 340 cm
jeseter bily 340 cm uloveny 29.5.2017Jaro 2017 na Fraseru

Ještě než se pustím do rekapitulace letošní obzvláště vydařené jarní sezóny, musím se podělit o obrovskou radost, kterou nám 29. května udělal úlovek trofejního jesetera bílého délky 340 cm (měřeno od špičky hlavy na konec ocasní ploutve), resp. 306 cm (měřeno od špičky hlavy do výřezu ocasní ploutve). Ryba měla „přes prsa“ obvod 149 cm a tabulkovou hmotnost 275 kg. Je to třetí největší ryba, kterou ulovili moji hosté za 17 let, co pracuji jako rybářský průvodce.
Byla to nejen obrovská ryba, ale měla i zvláštní kresbu a zbarvení těla. Po celé hřbetní části měla výrazné černé tečky, namísto běžného hnědošedého zbarvení hrálo tělo monstra odstíny olivově zelené a zvláštní bylo i zbarvení a kresba mohutné hlavy. Myslím, že na fotkách je to dobře vidět.
Podle názoru vědců z oceánografického ústavu se jednalo o exemplář starý 90-150 let – no v každém případě, to byla starší ryba než jakýkoli rybář, kterého jsem na lovu jeseterů kdy potkal!

jeseter bily 340 cm uloveny 29.5.2017Po té, co byla tahle úžasná ryba zdolána, vyfotografována a puštěna na svobodu, se zdvihl silný vítr okolo 50 km za hodinu. Už jsem myslel, že budeme další rybaření muset vzdát, ale nakonec jsme za jedním říčním ostrovem našli závětří. Zakotvil jsem, vyměnil nástrahy a nahodil čtyři pruty. Jen, co jsem nahodil poslední prut, přišel záběr a další parádní ryba – 249 cm. Dvě superryby v jediném dni. Nádhera.

A teď pár poznámek k průběhu letošní jarní sezóny:

Únor-březen
Na začátku sezóny jsou ryby obvykle koncentrovány jen na několika specifickým místech dolního toku řeky Fraser. Rybaření to dělá jednoduchým, co se výběru loviště týče, a když ryby žerou, míváme za den na udici až 20 jeseterů. Jenže voda je tou dobou v řece dost studená (jen 3-5°C) a tak jsou ryby zpravidla pomalé, líné, prostě moc nebojují a jen výjimečně skáčou. Letos to bylo jako podle příručky – jezdil jsem na cca 10 lovišť, kde jsme každý den měli 5-30 záběrů a podařilo se nám zdolat 1-16 ryb.
Většinou se jednalo o menší ryby do 2 m, ale pár ryb bylo i v kategorii 220-250 cm.

zdolavani jesetera delky 260 cm, dubenDuben-květen
V dubnu se jako každoročně začala voda v řece oteplovat a jeseteři začali být aktivnější. To, že více a častěji žerou je sice fajn, ale také začínají bohužel migrovat a měnit stanoviště, takže se více času tráví hledáním ryb. Díky tajícímu sněhu na horách stoupá hladina řeky, což dělá trochu složitějším kotvení lodě a efektivní nahazování udic, které občas strhává proud. Navíc zdolávání velkých ryb za vyššího stavu vody bývá fyzicky výrazně náročnější.
Letos to s hladinou vody v řece bylo přesně tak akorát a podařilo se nám ulovit tři ryby atakující délku 270 cm + celou řadu těch od 200 do 240 cm.

Červen
Hladina vody v řece stoupá již od dubna a teprve 10.6. se vzestup hladiny zastavil. Teplota vody je přes 12°C, což je skvělé. Vlastně jediným zádrhelem je zvýšený průtok a tedy silný proud vody v řece. Hůř se kotví, občas proud bere nahozené udice a zdolat rybu v silném proudu, to není pro slečinky.
Celkově je záběrů méně než v březnu, dubnu a květnu, ale protože v červnu začínáme chytat i v kaňonu řeky Fraser, zvyšují se šance na úlovek trofejních kusů.

Věřím, že jsem všechny rybáře v daleké Evropě navnadil a těším se na společné rybaření v září, říjnu a listopadu!
Chris

zdolavani jesetera - duben na Fraseru
zdolavani jesetera - duben na Fraseru
vyskok zdolavaneho jesetera, duben na Fraseru
vyskok zdolavaneho jesetera, duben na Fraseru
zdolano - kveten na Fraseru
zdolano - kveten na Fraseru
zdolano - do 2,7 metru mu moc nechybi
zdolano - do 2,7 metru mu moc nechybi
radost pro celou rodinu
radost pro celou rodinu
zdolano - zatim nejvetsi jeseter teto sezony - 340 cm
zdolano - zatim nejvetsi jeseter teto sezony - 340 cm
jeseter bily 340 cm uloveny 29.kvetna
jeseter bily 340 cm uloveny 29.kvetna
jeseter bily 340 cm uloveny 29.kvetna
jeseter bily 340 cm uloveny 29.kvetna
jeseter bily 340 cm uloveny 29.kvetna
jeseter bily 340 cm uloveny 29.kvetna
jarnich 250 cm, duben na Fraseru
jarnich 250 cm, duben na Fraseru


jeseter 310 cm zdolany 8.11.2016 večerKanada-řeka Fraser
5.-12. listopadu 2016


8. listopadu mi v telefonu přistála zpráva plná radosti:
„Mise splněna!
Máme jesetera 310 cm.
Historie se opakuje: stejně jako předloni zabrala ryba 10 minut před koncem lovu, zdolávání probíhalo už za šera. A stejně jako předloni i tentokrát vybité baterky ve foťáku, takže foceno jen telefonem.
Ale stejně - velká radost!
Petr a Petr“

V sudých letech, když do řeky Fraser netáhnou lososi gorbuša, bývá zpravidla dobré rybaření v září. Ale na rok 2016 předpovídaly statistiky extrémně slabý tah lososů nerka a tak odborníci radili vyrazit do Britské Kolumbie za lososy i jesetery až v druhé polovině října nebo v listopadu. Dvojice Petr a Petr má s rybařením na Fraseru několikaleté zkušenosti a oba rybáři vědí, že když místní znalci něco řeknou, je dobré věnovat tomu pozornost a nechat si poradit. A tak letos vyrazili do Britské Kolumbie až v listopadu. A dobře udělali.

listopadove cekani na zaberPetr-šéf zdolal jesetera délky 310 cm, čímž se mu po pěti letech snažení splnil jeho sen a teď už si bude muset počkat na obra, jehož délka bude začínat číslicí 4...
Na Petra-juniora letos žádná třímetrovka nezbyla a tak posiloval při zdolávání dvoumetrovek.

Protože oba rybáři už patří na Fraseru k veteránům, úmyslně volí loviště a techniky, které zpravidla eliminují úlovky malých ryb, ale zvyšují šance na jesetery z rodu velkých. Někdy to znamená dlouhé hodiny čekání na jediný záběr, někdy je situace příznivější. Letos to Petrům vyšlo: dva dny chytali na standardních lovištích v okolí Chilliwack a pět dnů zkoušeli vzdálenější lokality. Na těch pět dnů záměrně vybrali loviště, kam jiní rybáři nejezdí a objížděli stanoviště, kde oni i Chris měli v minulých letech úspěchy a zkusili „na slepo“ i některé jámy, kde se obvykle nechytá. Za celých pět dnů rybaření neviděli na vodě ani jednu loď! A to jen o pár desítek kilometrů dál se z Chilliwacku vydává na vodu nejméně 20-30 lodí každý den. A teď fakta, prostá fakta: každý z těch pěti dnů zdolali Petr a Petr pod Chrisovým velením několik ryb nad 2 metry délky. Poslední den byl asi nejproduktivnější: zaseknuto bylo 12 jeseterů a zdoláno 10. Všechny ryby nad 2 metry délky!
Co dodat? Štěstí přeje připraveným a vytrvalým.

listopadove rano na Fraseru
listopadove rano na Fraseru
Petr junior v plne jizde
Petr junior v plne jizde
vecerni zdolavani trimetrovky
vecerni zdolavani trimetrovky
vecerni zdolavani trimetrovky
vecerni zdolavani trimetrovky
listopadovy jeseter 2m+
listopadovy jeseter 2m+


jeseter bily, polibek na rozloucenouZáří 2016 na Fraseru

Prognóza odborníků-ichthyologů se vyplnila. Bohužel realita ještě předčila očekávání. Máme letos velmi slabý letní tah lososů. Zpravidla v sudých letech (když netáhnou lososi gorbuša) bývá silný tah lososů nerka. Ale protože byly silné tahy nerky v předchozích třech letech, statistiky ukazovaly, že letos potáhne nerek jen velmi málo. Podle údajů z digitálních počítadel přitáhlo letos do řeky Fraser nejméně lososů nerka za posledních 100 let. A protože s letním tahem lososů vstupuje do řeky i množství jeseterů, kteří už se nemohou dočkat, až si nacpou břicha jejich jikrama a později jejich mršinama, máme ve Fraseru od srpna i rekordně málo jeseterů.
Všichni už se těší, že se začátkem podzimního tahu lososů keta (chum) a čavyča (podzimní king), což bývá na přelomu září a října, přitáhne do řeky i více jeseterů a zvýší se jejich aktivita.
Zatím však kety a kingové teprve začínají táhnout a jsou jen na dolním toku řeky u Vancouveru, kde se loví i více jeseterů (2-6 jeseterů na loď za den).
Včera, v sobotu 1.10. zasekli moji hosté na lodi během rybaření ve Vancouveru celkem 14 ryb a zdolali 10. To není špatný výsledek, ale největší ryba byla jen 160 cm. Kolegové u Chilliwacku mi hlásili od 0 do 6 ryb v lodi.
Podobná situace byla i v roce 2012, kdy po dvou silných letech 2010-2011 přišel velmi slabý tah lososů nerka. Celé září jsme se trápili a pak se vše zlomilo 5. října. Najednou bylo v řece spousty lososů keta a jeseteři začali žrát. Tak se necháme překvapit, co nám přinese první říjnový týden...

Chris