+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAmerikaKanadaŘeka FraserReportážeKrátké zprávy a minireportáže

Kanada - Řeka Fraser - Reportáže

Krátké zprávy a minireportáže 13.11.2018

jeseter 310 cm zdolany 8.11.2016 večerKanada-řeka Fraser
5.-12. listopadu 2016


8. listopadu mi v telefonu přistála zpráva plná radosti:
„Mise splněna!
Máme jesetera 310 cm.
Historie se opakuje: stejně jako předloni zabrala ryba 10 minut před koncem lovu, zdolávání probíhalo už za šera. A stejně jako předloni i tentokrát vybité baterky ve foťáku, takže foceno jen telefonem.
Ale stejně - velká radost!
Petr a Petr“

V sudých letech, když do řeky Fraser netáhnou lososi gorbuša, bývá zpravidla dobré rybaření v září. Ale na rok 2016 předpovídaly statistiky extrémně slabý tah lososů nerka a tak odborníci radili vyrazit do Britské Kolumbie za lososy i jesetery až v druhé polovině října nebo v listopadu. Dvojice Petr a Petr má s rybařením na Fraseru několikaleté zkušenosti a oba rybáři vědí, že když místní znalci něco řeknou, je dobré věnovat tomu pozornost a nechat si poradit. A tak letos vyrazili do Britské Kolumbie až v listopadu. A dobře udělali.

listopadove cekani na zaberPetr-šéf zdolal jesetera délky 310 cm, čímž se mu po pěti letech snažení splnil jeho sen a teď už si bude muset počkat na obra, jehož délka bude začínat číslicí 4...
Na Petra-juniora letos žádná třímetrovka nezbyla a tak posiloval při zdolávání dvoumetrovek.

Protože oba rybáři už patří na Fraseru k veteránům, úmyslně volí loviště a techniky, které zpravidla eliminují úlovky malých ryb, ale zvyšují šance na jesetery z rodu velkých. Někdy to znamená dlouhé hodiny čekání na jediný záběr, někdy je situace příznivější. Letos to Petrům vyšlo: dva dny chytali na standardních lovištích v okolí Chilliwack a pět dnů zkoušeli vzdálenější lokality. Na těch pět dnů záměrně vybrali loviště, kam jiní rybáři nejezdí a objížděli stanoviště, kde oni i Chris měli v minulých letech úspěchy a zkusili „na slepo“ i některé jámy, kde se obvykle nechytá. Za celých pět dnů rybaření neviděli na vodě ani jednu loď! A to jen o pár desítek kilometrů dál se z Chilliwacku vydává na vodu nejméně 20-30 lodí každý den. A teď fakta, prostá fakta: každý z těch pěti dnů zdolali Petr a Petr pod Chrisovým velením několik ryb nad 2 metry délky. Poslední den byl asi nejproduktivnější: zaseknuto bylo 12 jeseterů a zdoláno 10. Všechny ryby nad 2 metry délky!
Co dodat? Štěstí přeje připraveným a vytrvalým.

listopadove rano na Fraseru
listopadove rano na Fraseru
Petr junior v plne jizde
Petr junior v plne jizde
vecerni zdolavani trimetrovky
vecerni zdolavani trimetrovky
vecerni zdolavani trimetrovky
vecerni zdolavani trimetrovky
listopadovy jeseter 2m+
listopadovy jeseter 2m+


jeseter bily, polibek na rozloucenouZáří 2016 na Fraseru

Prognóza odborníků-ichthyologů se vyplnila. Bohužel realita ještě předčila očekávání. Máme letos velmi slabý letní tah lososů. Zpravidla v sudých letech (když netáhnou lososi gorbuša) bývá silný tah lososů nerka. Ale protože byly silné tahy nerky v předchozích třech letech, statistiky ukazovaly, že letos potáhne nerek jen velmi málo. Podle údajů z digitálních počítadel přitáhlo letos do řeky Fraser nejméně lososů nerka za posledních 100 let. A protože s letním tahem lososů vstupuje do řeky i množství jeseterů, kteří už se nemohou dočkat, až si nacpou břicha jejich jikrama a později jejich mršinama, máme ve Fraseru od srpna i rekordně málo jeseterů.
Všichni už se těší, že se začátkem podzimního tahu lososů keta (chum) a čavyča (podzimní king), což bývá na přelomu září a října, přitáhne do řeky i více jeseterů a zvýší se jejich aktivita.
Zatím však kety a kingové teprve začínají táhnout a jsou jen na dolním toku řeky u Vancouveru, kde se loví i více jeseterů (2-6 jeseterů na loď za den).
Včera, v sobotu 1.10. zasekli moji hosté na lodi během rybaření ve Vancouveru celkem 14 ryb a zdolali 10. To není špatný výsledek, ale největší ryba byla jen 160 cm. Kolegové u Chilliwacku mi hlásili od 0 do 6 ryb v lodi.
Podobná situace byla i v roce 2012, kdy po dvou silných letech 2010-2011 přišel velmi slabý tah lososů nerka. Celé září jsme se trápili a pak se vše zlomilo 5. října. Najednou bylo v řece spousty lososů keta a jeseteři začali žrát. Tak se necháme překvapit, co nám přinese první říjnový týden...

Chris


rijen s Chrisem - cekani na zaber23.-30.9.2016

23.-30.9.2016 bola najhoršia rybačka, akú som v Kanade na rieke Fraser zažil. Takmer netiahli lososy, vďaka čomu sa do rieky natlačilo menej jeseterov, čo sa odzrkadlilo aj v počte ulovených rýb. Osem rybárov za celý pobyt chytilo iba asi 20 lososov a 15 jeseterov.
Keďže v druhý deň jedna loď chytila iba jedného malého jesetera, nahovoril ma sprievodca, aby som cez internet kúpil povolenky do prílivového pásma v okolí Vancouveru. Kúpil som ich, chytilo sa síce viac jeseterov (7 ks), ale i to nebol žiaden zázrak.
Celkovo vačšina rýb bola do 1,5 m, iba 6 ks bolo od 1,6 m-1,8 m. Jedna ryba bola výnimočná, 2,3 m a keďže sa chytila v prvý deň, stále sme boli v očakávaní, že sa to zopakuje. Mike povedal, že on si takýto slabý ťah lososov nepamätá.
Servis na penzióne aj sprievodcovské služby boli štandardne dobré, len z účastníkov výpravy som vycítil rybársku mrzutosť, ale keďže sú to slušní ľudia, nič mi nevyčítali - prírodu neovplyvníš.

Peter


listopadovy jeseter 270 cm, FraserNová pravidla pro lov jeseterů na řece Fraser 2016

Počínaje rokem 2016 platí na řece Fraser nová pravidla pro zacházení s ulovenými jesetery.
Jedná se o dvě celkem jednoduchá pravidla, která by měla zabránit poškození ulovených jeseterů během měření, čipování a především během fotografování:
Pravidlo č.1 - ulovený jeseter délky nad 150 cm nesmí být vytažen do lodě.
Pravidlo č.2 - Ulovený jeseter délky nad 150 cm nesmí být zdvižen z vody tak, aby se celé jeho tělo nacházelo nad vodou.
Jinými slovy ryby délky nad 150 cm, se kterými si rybáři budou chtít udělat fotografii, musíme dotáhnout ke břehu nebo na mělčinu, tam si rybáři vlezou do vody, jesetera jen přizvednou, aby jeho břicho zůstalo ve vodě a pak se může měřit, fotit...
Je to sice trochu omezující, ale stále to dává možnost udělat dobré fotografie a omezí to zranění ryb, ke kterým docházelo především při fotografování jikrnaček plných jiker.


Listopad 2015

jeseter 230, resp. 250 cm uloveny 22.11.Včera byla neděle 6.12. Naposledy v letošním roce jsem spustil loď na vodu, naložil dva rybáře a mezi městy Vancouver a Chilliwack jsme lovili jesetery. Teplota vody se ustálila na 6°C, což není mnoho, ale ryby žraly a během šesti hodin rybaření jsem zaregistroval devět záseků, osmkrát visela ryba na udici a šest jeseterů se podařilo zdolat. Nebyli to žádní obři, největší měřil 175 cm.

To 22. listopadu, to byla jinačí kafe: Nejen, že jsem měl na palubě kromě dvou rybářů i jejich sličný a veselý doprovod, ještě se navíc povedlo i počasí a ulovili jsme 9 jeseterů. Ten největší je na obrázku - od špičky hlavy do rozdvojení ocasní ploutve měřil 230 cm, na konec ocasní ploutve 250 cm. Hezká a pěkně tlustá tečka za letošní podzimní sezónou.

listopadovy jeseterCelkově se listopad povedl. První týden jsem měl na palubě čtveřici Němců, kteří k nám jezdí každoročně už pět let. Za pět dní rybaření jsme ulovili celkem 70 jeseterů, největší měli mezi 210-230 cm (měřeno do vidlice ocasní ploutve). Samozřejmě o spoustu ryb jsme přišli (a jak už to bývá – ryby, které utečou jsou ty největší...). Jeden den jsme trávili i lovem lososů, ale chytali jsme jen lososy keta od 3 do 5 kg. Tedy nic převratného, ale zrovna byl hezký podzimní den, kdy se ukázalo sluníčko, listí stromů zářilo barvami indiánského léta a teplota vylezla na 15°C. Takže pohoda – relax.

V druhé polovině listopadu jsme také měli každoroční školní semináře, kdy dětem (no dětem, je jim 13-15 let) vysvětlujeme, jak je to v řece s lososy a jesetery, většinou mají ráno exkurzi do lososí líhně a odpoledne pak pár hodin lovu jeseterů. Bývá to sranda, jak se kluci předváděj před holkama a když pak zabere větší ryba, jak jsou z reality vyplesklí. Obvykle se při zdolávání každé ryby střídá více lidí na palubě a nezřídka je to tak, že jeden z kluků drží prut, druhý drží jeho, další zkouší navíjet, případně ještě další brzdí cívku navijáku dokud si nespálí kůži... No a do toho holky ječej, fotěj, případně raděj a ze všeho nejraděj se motaj pod nohy.
První den byla na lodi pohoda – sluníčko, každou půl hodinu záběr a za odpoledne se chytlo šest malých jeseterů od 70 do 130 cm. Druhý den bylo sice teplo, ale pršelo a navíc jsem měl plnou loď holek. Nejdřív vypadaly otráveně, ale když po hodině konečně přišel záběr a slečinky měly zdolat jesetera, který měřil skoro 190 cm, byla na lodi velmi bojovná nálada. Musel jsem jim se zdoláváním trochu pomáhat, ale rozvášnily se tak, že jsem měl co dělat, aby při focení toho jesetera neumuchlovaly k smrti...

No, ale teď už je loď v garáži, během týdne udělám nějaké drobné opravy, promažu a natřu vše, co se na lodi promazat a natřít dá, pak si udělám údržbu prutů i navijáků a bude nejvyšší čas nakoupit vánoční dárky.

Z předvánočního Vancouveru zdraví
Chris

listopad na Fraseru - rackove a orli belohlavi na lososim trdlisti
listopad na Fraseru - rackove a orli belohlavi na lososim trdlisti
listopad na Fraseru - losos keta - chum salmon
listopad na Fraseru - losos keta - chum salmon
listopadovy jeseter
listopadovy jeseter
jeden z listopadovych jeseteru
jeden z listopadovych jeseteru
listopad na Fraseru - zapad slunce nad rekou
listopad na Fraseru - zapad slunce nad rekoujeseter bily delky 244 cmFraser 24.-29. října 2015

Tradiční podzimní výpravy za jesetery a lososy řeky Fraser se v letošním roce účastnilo sedm rybářů. Ještě před přistáním se nám Britská Kolumbie ze zcela bezmračného nebe vyjevila v plné kráse – hory, lesy, ledovce, jezera, řeky i moře pod naším letadlem běžely jako film. Nádhera.
Krásné slunečné počasí nám vydrželo po většinu výpravy a ta trocha deště poslední dva dny rybaření byla jen takovým malým upozorněním, že podzim v Kanadě nemusí být jen o slunci a barvách „indiánského léta“.
Bydleli jsme již tradičně v pensionu s výhledem na řeku, Adriana skvěle vařila a večery ve vířivce byly po celodenním rybaření příjemné a veselé.

jeseter 281 cmA ryby?
Jeseterů se nachytalo co do počtu průměrně, možná o něco méně, než v jiných letech, ale téměř každý den byla zdolána ryba přes dva metry. Po loňské superrybě délky 330 cm (měřeno na konec ocasní ploutve), resp. 295 cm (měřeno do vykrojení ocasní ploutve) se letos žádnou „třímetrovku“ ulovit nepodařilo, ačkoli jeseter délky 271/281 cm ulovený čtveřicí nováčků v pondělí 26. října byl nádherně stavěnou rybou s abnormálně mohutnou hlavou a úctyhodným obvodem těla. Parádní ryba a velmi napínavý zážitek ze zdolávání, při kterém jedna ryba překvapivě fyzicky udolala všechny čtyři rybáře na palubě lodě.
losos nerka - sockeye salmon, mlicakStejně jako jiné liché roky, byl i ten letošní ve znamení tahu lososů gorbuša – pink. Pinků však v září přitáhlo do Fraseru méně než v jiných letech (nejsilnější tahy dosahují až 30 milionů kusů, letos to byla ani ne třetina) a lososů nerka-sockeye bylo tak málo, že jejich lov nebyl ani povolen. Zájem rybářů se logicky soustředil na lososy čavyča –kingy, lososy keta-chum a kisuč-coho. Zatímco podzimní tah lososů čavyča (chinook-king) byl mimořádně vydařený a tření vrcholilo v polovině října, tah stříbrných lososů kisuč-coho byl opožděný a kisuči se v okolí města Chilliwack začali pravidelně lovit až v posledním říjnovém týdnu. Relativně slabší tah lososů gorbuša a nerka může být důsledkem nízkého stavu vody v řece – po mírné zimě, kdy napadlo málo sněhu, přišlo relativně suché léto a ve Fraseru teklo o třetinu méně vody, než bývá v letních a podzimních měsících obvyklé.

Soupis úlovků v jednotlivých dnech:

lososi kisuc a keta v potoce pod lihniSobota 24. října
Polojasno, mírný vítr, teploty 8-14°C
Posádka Mirek, Honza, Jarda, Aleš – 5x jeseter 90, 110, 110, 130, 178 cm
Petr a Petr navštívili lososí líheň na řece Chilliwack a podnikli výšlap k Lindemanovu jezeru

Neděle 25. října
Polojasno, mírný vítr odpoledne trochu zesílil, teplota 8-15°C.
Posádky obou lodí se zaměřily na lov jeseterů. Ryby však dnes nebraly, a když, tak velmi opatrně. Většina lodí dnes zabalila rybaření už okolo druhé hodiny odpoledne, protože na vodě bylo úplně mrtvo. Petr a Petr vydrželi až do pěti a vplatilo se - mezi třetí a pátou začaly ryby brát.
Mirek, Honza, Jarda, Aleš – 1x jeseter 187 cm

Petr a Petr – 1x jeseter 201 cm a čtyři malí jeseteři 100-160 cm.

losos keta - chum salmon, jikrnackaPondělí 26. října
Petr a Petr se věnovali lovu jeseterů, posádka druhé lodi chytala od 8.00 do 13.00 lososy a od 13.30 jesetery.
Mirek – 6x losos keta-chum 3-7 kg, 4x losos nerka-sockeye 2-3 kg
Honza – 3x losos keta-chum 3-5 kg, 1x losos nerka-sockeye 2 kg
Jarda – losos keta-chum 4 kg, 1x losos nerka 2 kg
Aleš – 3x losos keta-chum 3-7 kg, 1x losos nerka 2,5 kg
Aleš zasekl a celá posádka společnými silami zdolala jesetera délky 271 cm (od špičky hlavy-nosu do rozdvojení ocasní ploutve, resp 281 cm od špičky hlavy-nosu na konec ocasní ploutve).

Petr a Petr – 6x jeseter 120-186 cm

Úterý 27. října
Jasno až polojasno, mírný vítr. Ráno bylo 8°C, přes den skoro 15°C, ale večer se ochladilo a zatáhlo se.
Petr a Petr se věnovali lovu jeseterů, posádka druhé lodi chytala lososy.
Mirek – 11x losos keta-chum 2-6 kg, 1x losos nerka 3 kg a jeden king-losos čavyča mu to utrhl
Honza – nechytal
Jarda – 1x losos nerka 2 kg
Aleš – 7x losos keta-chum 2-6 kg

Petr a Petr – 6x jeseter: 120, 140, 160, 175, 190 a 244 cm.

jeseter 201 cmStředa 28. října
V noci začalo pršet a s přestávkami drobně pršelo celý den. Bylo téměř bezvětří, což se pozitivně projevilo na počtech záběrů jeseterů. Teplota 10-14°C.
Posádky obou lodí se věnovaly lovu jeseterů.
Mirek – 3x jeseter 120 cm, 166 cm a 220 cm
Honza – 2x jeseter 130 a 120 cm
Jarda – 2x jeseter 155 a 173 cm
Aleš – 2x jeseter 26 cm a 213 cm – nejmenší a největší ryba dne

Petr a Petr – 6x jeseter 150, 170, 175, 180, 201 a 220 cm + jeden zlomený prut o toho jesetera 201 cm.

Čtvrtek 29. října
Zataženo, ráno a večer pršelo, teplota 10-12°C
Petr a Petr se věnovali lovu jeseterů, posádka druhé lodi chytala od 9.00 do 12.00 lososy a od 12.30 jesetery.
Mirek – 2x jeseter 50 cm a 140 cm
Honza – 4x jeseter 110, 120, 130 a ten největší 161 cm do vidlice ocasní ploutve, resp. 183 na konec ocasu
Jarda – 4x losos keta-chum 4-6 kg, 1x jeseter 150 cm
Aleš – 1x losos keta-chum 5 kg, 2x jeseter 120 a 140 cm

Petr a Petr – 7x jeseter 120-185 cm

rijnovy lov lososu na rece Harrison
rijnovy lov lososu na rece Harrison
losos keta - chum salmon, mlicak
losos keta - chum salmon, mlicak
losos keta - chum salmon, mlicak
losos keta - chum salmon, mlicak
losos nerka - sockeye salmon, mlicak
losos nerka - sockeye salmon, mlicak
losos nerka - sockeye salmon
losos nerka - sockeye salmon


jeseter 190 cm, 27. rijna27. října
Dnes byl v údolí řeky Fraser asi poslední hezký podzimní den.
Když ještě za tmy jdeme na snídani, otevírá se nám z terasy pensionu nádherný výhled na řeku zalitou světlem měsíce, který je dnes v úplňku. Zatímco ráno nám šla pára od pusy a teplota byla jen 5°C, po poledni bylo na sluníčku už 15°C, ale začal foukat nepříjemný vítr. Zlatožluté listí javorů začíná padat. Podle předpovědi počasí má zítra ráno začít mírně pršet a přeháňky nám vydrží až do pátku, kdy z Kanady odlétáme domů.
Posádka Danovy lodě si den užívala při lovu lososů keta a nerka na řece Harrison a Chrisova loď s dvojící Petr a Petr vyrazila na lov jeseterů k městečku Hope.
Lososů keta a nerka se na řece Harrison podařilo ulovit dostatek, čímž byla zachráněna večeře, kterou nám dnes připravuje Adriana - majitelka pension. Většina ryb byla ulovena na fialové nebo růžové jigy s oranžovou či růžovou hlavičkou. Odpoledne zkusili Aleš, Jarda a Mirek pod Danovým velením štěstí při lovu kingů – lososů čavyča na spin-glow (vrtule nahozené ze břehu na položenou), ale bez úspěchu. Jediný king zabral v poledne Mirkovi při lovu na jig ale nekompromisně mu přetrhl šnůru.
Posádka Chris, Petr a Petr lovila celý den jesetery. Nejprve chytali na štingec – zasmrádlé kusy lososa gorbuša (pink) a dvaceticentimetrové kousky mihule mořské (pacific lamprey). Záběry byly na maso I na mihuli. Největší ryba ulovená dopoledne, byla na mihuli a měřila 190 cm. Přes poledne záběry ustaly a chytání komplikoval vítr, který pohyboval s lodí napříč proudem, takže bylo těžké postřehnout záběr. Odpoledne změnil Chris strategii a nastražil na udice jikry lososa keta zavázané v kousku punčochy-silonky. Záběrů přibývalo a k lodi se podívali jeseteři 140, 160 a nakonec i cvalík délky 244 cm (měřeno na konec ocasní ploutve). Při zdolávání posledního jesetera musel mladšího Petra vystřídat táta, protože junior ochaboval ve zdolávání a hrozilo, že zdolávaná ryba utrhne šňůru o čerpadlo s potrubím, ke kterému nás během první hodiny zdolávání zanesl proud. Velký Petr ukázal, že je ve formě a jesetera během dvaceti minut dozdolal a dovlekl ke břehu, kde se 244 cm dlouhá ryba při západu slunce dočkala fotografie. To, že je ve formě dokázal Petr starší ostatně ještě jednou, když později zlomil při zdolávání úplně nový 200-librový prut Shimano na jesetery, který dostal Chris k otestování.
Těch 244 cm dnešní největší ryby bylo vlastně tak trochu zklamáním, protože jeseter kladl během zdolávání nezvykle silný odpor a podle tahu na prut se zdálo, že se jedná o monstrum, jehož délka by mohla začínat číslicí 3.
Snad zítra.

rano - mesic nad rekou
rano - mesic nad rekou
27. rijna - reka Fraser u mestecka Hope
27. rijna - reka Fraser u mestecka Hope
vyskok zdolavaneho jesetera
vyskok zdolavaneho jesetera
zdolavani jesetera
zdolavani jesetera
zaverecna faze zdolavani jesetera
zaverecna faze zdolavani jesetera
jeseter 190 cm, 27. rijna
jeseter 190 cm, 27. rijna
zdolavani jesetera delky 244 cm
zdolavani jesetera delky 244 cm
jeseter bily delky 244 cm
jeseter bily delky 244 cm
prut zlomeny pri zdolavani jesetera
prut zlomeny pri zdolavani jesetera
Adriana serviruje veceri
Adriana serviruje veceri