+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAmerikaKanadaŘeka FraserReportážeKrátké zprávy a minireportáže

Kanada - Řeka Fraser - Reportáže

Krátké zprávy a minireportáže 29.3.2023

Harrison River - zdolávání velkého jesetera Fraser, konec září 2023

V lichých letech bývá ve druhé polovině září velmi silný tah lososů gorbuša (pink salmon), letos jich do řeky Fraser natáhlo odhadem 20 miliónů kusů. Tato část roku bývá velmi dobrá na jesetery, protože lososi gorbuša jsou pro ně nejen pochoutkou, ale i snadnou potravou. V době tahu lososů gorbuša je řeka plná jeseterů čekajících na potravu. Začátkem října tah lososů gorbuša končí a jeseteři si dají chvíli klid. V tento čas bývá úlovků jeseterů o něco méně. Intenzivně krmit se budou zase v okamžiku, kdy do řeky začnou táhnout lososi keta (chum, dog salmon). Kety začínají táhnout do řeky přibližně ve druhém říjnovém týdnu a odstartují závěr sezóny lovu jeseterů na řece Fraser.

Včera (23.9.) jsem byl s klienty chytat jesetery v řece Harrison a skvěle jsme si zachytali. Zdolali jsme asi desítku jeseterů včetně ryb délky 211 a 257 cm. Ten jeseter 257 cm měl obvod těla v nejmohutnější časti 109 cm a vážil odhadem 160 kg. Sotva se vešel do „nosítek“ na lodi, které někdy používáme místo podběráku a nebo když potřebujeme rybu očipovat. A jen pro informaci, my tady ryby měříme do „V“ ve vykrojení ocasní ploutve. Tak jak měříte ryby v Evropě, byste naměřili ještě o nějaký ten centimetr více (přibližně o 30 cm).

Chris

Jeseter bílý - výskok při zdolávání
Jeseter bílý - výskok při zdolávání
Řeka Harrison - zdolávání jesetera
Řeka Harrison - zdolávání jesetera
Jeseter 257 cm, cca 160 kg v "nosítkách"
Jeseter 257 cm, cca 160 kg v "nosítkách"
Losos gorbuša (pink salmon)
Losos gorbuša (pink salmon)
Losos keta (chum, dog salmon)
Losos keta (chum, dog salmon)
Je tam!Jaro na Fraseru

Většina rybářů, kteří si chtějí ulovit velkého jesetera na řece Fraser, míří do Kanady hlavně v září a v říjnu, kdy jsou podmínky pro lov jeseterů v podstatě ideální. Ale málokdo ví, že rybaření na Fraseru je stejně dobré i v období od února do dubna.
V předjaří a na jaře se jeseteři koncentrují na určitých místech, kdo ta místa zná nebo najde, nachytá i více ryb, než v oblíbeném období na konci sezóny, v září a říjnu.
Jen pro představu, na místě, kde se jeseteři koncentrují, může být až stovky kusů všech velikostí. Na echolotu to pak vypadá, jako když na dně leží velké množství kmenů stromů.

Když na jaře najdu místo, kde je jeseterů hodně, vždy je to záběr za záběrem. Chytání je mnohem zajímavější, než v období květen-červenec, kdy je v řece obvykle hodně vody a jeseteři jsou rozjetí po celém toku a někdy je obtížnější je najít.

To, co vypadá jako klády na dně, jsou jeseteřiOsobně rybařím na jaře rád, má to svoje kouzlo. Jediné negativum jarního chytání ve Fraseru je studená voda, takže ryby bojují o trošku méně a nemají tendenci vyskočit nad hladinu.
Ale když je na druhém konci prutu jeseter, který má alespoň 150 cm, je to jízda, jak má být.

Fraser je tak mohutný tok, že ovlivňuje klima v celém obrovském údolí, kterým na své cestě k moři protéká. Díky tomu, že v údolí řeky je příznivější klima, i začátkem roku je venkovní teplota přes den kolem 5-10°C, může sice klesnout až k 0°C, ale to bývá zřídkakdy. Ano, může pršet, ale to řeší kabina na lodi a kvalitní nepromokavé oblečení.

Naposledy jsem v řece lovil jesetery v únoru a za 6 hodin chytání jsme jich zdolali 17, největší měl něco přes dva metry. Skvěle jsme si to užili. A ani zima nebyla a ještě jsme se u zdolávání hezky zahřáli.

Jeden "fakt pěknej" z únorové výpravyPro pravověrné ryáře, kteří touží ulovit opravdu velkou rybu, je začátek roku na Fraseru dobrá volba. Navíc, jak vím, bývá začátek roku v Evropě trochu „mrtvé“ období se spoustou hájení a nepříjemným počasím. A rybáři se přitom těší na novou sezónu a nové zážitky, které jim tento krásný koníček nabídne.

Proč si tedy čekání neukrátit výpravou do Kanady za jednou z nejstarších a největších ryb naší planety - jeseterem bílým, který žije pouze v této části světa (jesetři bílí žíjí pouze v Kanadě v řece Fraser a v USA v řece Columbia), jinde tento druh jesetera nenaleznete.

Z Kanady zdraví
Chris

Zdolávání jesetera
Zdolávání jesetera
I takoví prckové se chytnou
I takoví prckové se chytnou
Tenhle už je slušný
Tenhle už je slušný
Únor na Fraseru
Únor na Fraseru
Oheň, oběd...únor na Fraseru
Oheň, oběd...únor na Fraseru
Jeseter cca 2,5 m
Jeseter cca 2,5 m
Zásek sedí!
Zásek sedí!
Další dorostenec
Další dorostenec
Poslední foto a mazej zpět do řeky!
Poslední foto a mazej zpět do řeky!
Jeseteři na echolotu
Jeseteři na echolotuJeden z menších jeseterůKanada - Fraser 4.1.2023

Konečně můžu považovat rok 2022 za uzavřený. Posledním zákazníkům, kteří si rezervovali moji loď na jeden den v prosinci, jsem musel rybaření přeložit na jindy kvůli počasí. Včera to konečně vyšlo. A bylo to náročné. Všichni do jednoho byli totální začátečníci bez jakékoliv zkušenosti s rybolovem.
Nakonec jsme ale úspěšně zdolali 15 jeseterů a minimálně stejný počet záběrů jsme nesekli. Největší jeseter měřil 2,4 m.
Na to, že voda ve Fraseru má teď kolem 3°C a že nikdo z nich v podstatě nevěděl, jak se správně drží rybářský prut, to považuji za super úspěch.
Jediná vada na kráse byla, že zdolávaní jeseteři díky nízké teplotě vody neskáčou. Skákající velký jeseter je vždy zážitek i pro zkušené rybáře, natož pro totální nováčky.
Ale i tak byli nadšení a plní zážitků.

Pozdrav z Kanady posílá
Chris


Jeseter 305 cm Sezóna 2022 na řece Fraser

Letošní rok byl asi nejdivnější za celou dobu, co chytám na řece Fraser. Rybaření, počasí, stav vody..., to vše bylo jinak, než jsem zvyklý a než je normální. Nejprve jsme měli velmi dlouhé, studené a deštivé jaro. Normálně začíná sníh odtávat již v dubnu, voda v řekách se zvedne a klesat začíná, když je většina sněhu na horách pryč, což bývá začátkem července. Protože bylo jaro dlouhé a studené, sníh se udržel déle a tát začal až s příchodem teplého počasí koncem června. A protože se teplo udělalo v podstatě ze dne na den, tály najednou ohromné masy sněhu a Fraser se během krátké doby zvednul tak, že se místy rozlil z koryta. Zatopeno bylo spousty domů v nížině kolem řeky a hodně lidí muselo být dokonce evakuováno. Do normálu se řeka vrátila během srpna, skoro o měsíc později, než normálně. Chytat jesetery sice šlo, ale některá dobrá místa byla použitelná až když voda opadla.

Potom, co se Fraser vrátil do normálu, bylo období, kdy deset týdnů nepršelo. Od poloviny srpna do konce října ani kapka! Jak ve Fraseru, tak v řece Harrison, bylo tak málo vody, že to nepamatuji. Dokonce i teď, v listopadu, je v řece nezvykle nízký průtok. Sice během listopadu občas zapršelo, ale málo. Dalo by se říci, že letní počasí vydrželo až do konce října. Celou dobu bylo na tričko... A pak se ze dne na den udělala zima, že jsem musel ze skříně vytáhnout kulicha.

Harrison River - zdolávání lososa na muškuLetos měl být extrémně silný tah lososů nerka (sockeye). Očekávalo se, že do řeky natáhne na 10 milionů lososů nerka, ale později byl odhad upraven na 6 milionů, což je pořád velmi dobré. V očekávání velkého množství nerek, jsme se připravovali na excelentní chytání jeseterů. Většina jeseterů totiž žije „kočovným“ způsobem života. Část roku žijí v moři a do řeky se přemístí v době tahu za lososy, kteří jsou jejich hlavním zdrojem potravy.

Zpočátku bylo rybaření skvělé, ale vlivem teplého počasí bez deště teplota vody stále rostla. Ve druhé polovině srpna překročila teplota vody ve Fraseru 20°C a jeseteři začali stávkovat. V řece jich byla spousta, nebyli aktivní, ale občas se nějaký přemluvit nechal. Koncem srpna měla voda již 22°C a se záběry byl v podstatě konec. Jak je voda přes 20°C, je to problém. Jeseteři vyšší teploty snášejí špatně, jsou letargičtí a přijímají velmi málo potravy. V případě ulovení navíc moc nebojují a roste riziko jejich uhynutí i po šetrném zdolání a puštění.

Jeseter cca 2,6 mJak teplota vody v říjnu klesala, čekali jsme, že jeseteři začnou žrát. Chyba. Jeseteři dál pokračovali v ignoraci našich nástrah. Jsem si skoro jistý, že tohle je důsledek dlouhého období bez deště. Většinou je právě déšť (a trochu vyšší průtok) to, co ryby po období letargie rozhýbe a donutí začít se znovu aktivně krmit. Když začalo v listopadu konečně pršet, jeseterům se vrátila obvyklá chuť k jídlu. Včera (19.11.) jsem byl na vodě a za 6 hodin jsme zdolali 12 jeseterů.

Řeka Harrison měla na podzim stále podstav, hladina byla o minimálně 1,5 m níž, než má být. Lososi keta (chum salmon) se díky tomu dali chytat velmi jednoduše. Všichni byli natlačeni do hlavního-nejhlubšího proudu v řece, protože všude jinde bylo mělko. Rybáři cílící na lososy kisuč (coho) slavili úspěchy také. Málo vody znamená v tomto případě jednodušší chytání lososů, což je výhodné pro rybáře, méně však pro ryby.
Bohužel podzimní tah lososů čavyča (king, chinook) do Harrisonu byl letos nepatrný a na řece Fraser byl lov všech lososů zakázán až do 3. listopadu z důvodu ochrany steelheadů a losoů kisuč (coho salmon) na jejich tahu k výše proti proudu ležícím trdlištím.

Harrison River - 1,5 m vody podstavNakonec jsme i přes nepřízeň snad všech myslitelných vlivů zdolali celkem slušné množství jeseterů. Ten úplně největší dokonce překonal 3 m. Měřil přesně 120“ (jeden palec je 2,54 cm), v Evropě by mu rybáři naměřili poctivých 305 cm. Uloven byl na hlavním toku Fraseru kousek pod soutokem s řekou Harrison na lodi našeho nového průvodce Pata.

Jeden z posledních letošních dnů na lovu jeseterů jsem si náramně užil. Na lodi jsem měl dva hokejisty z NHL, držitele zlatých olympijských medailí a výherce Stanley cupu. Mike Richter i Joe Newendyke jsou fajn chlapíci, kteří to umí nejen s hokejkou na ledě, ale i s pruty na lodi. A ještě je s nimi zábava.
Byla to taková milá tečka za letošní ne úplně jednoduchou sezónou.

Z Kanady zdraví
Chris


Kanada - řeka Fraser
29.10.-5.11. 2021


V loňském roce nám každoroční výprava za jesetery kvůli covidu nevyšla, o to více jsme se těšili, že to vyjde letos. A vyšlo!

V neděli 6.11. jsme se vrátili z Kanady. Řeka Fraser byla na úlovky štědrá minimálně stejně, jako v předchozích letech. Zažili jsme snad celou škálu počasí od azůra po brutální déšť. A opět musím vyzdvihnout, jak se o nás průvodce Chris staral. Skoro jako o vlastní!

Většinu času jsme chytali v kaňonu řeky Fraser, protože to prostředí je naprosto okouzlující, ale když na to nebylo počasí, spokojili jsme se s chytáním na Fraseru pod kaňonem.

Jeseterů jsme ulovili spoustu, největší měřili 260, 255, 250, 227 a 219 cm. Zbytek měřil pod 2 m a tyhle „prcky“ jsme neměřili a až na úplné výjimky ani nefotili.
Naměřené centimetry jsou od špičky čumáku do „V“ vykrojení ocasu. Měřeno „po našem“, tedy od špičky čumáku po úplný konec ocasní ploutve, by ty ryby měly ještě o pěkných pár centimetrů více. V Kanadě se to prostě měří takhle.

Děkujeme Chrisovi a všem jeseterům z řeky Fraser!
Petr a Radek


Pár slov o výpravě s Petrem a Radkem a také o aktuálním dění v Kanadě nám zaslal i Chris:

Radek, Chris, Petr... a něco na zahřátí na konci "směny"Rybaření nebylo jednoduché, první den foukalo, ale dalo se to. Druhý den foukalo tak, že na většině známých míst se chytat nedalo. Třetí den to bylo ještě horší, než den druhý. První tři dny jsme chytali proti proudu od Hope, protože tam tolik nefouká díky vyšším břehům. Čtvrtý den sice přestalo foukat, ale spadnul skokově atmosferický tlak a jeseteři přestali aktivně žrát. Znamenalo to mnohem více hledat, kde jsou ryby. Normálně jeseteři aktivně hledají, co se dá kde sníst, ale teď jen leželi na dně jako klády a vůbec nebyli aktivní.
A ani štěstí úplně nestálo na naší straně. O největší ryby jsme přišli. Jednoho jesetera jsme viděli při výskoku a Radek by odpřísáhl, že to byla ryba hodně přes 2,5 m. Další dva jsme ani nezahlédli, ale podle tahu se dá soudit, že to byly ryby z podobného ranku, ne-li větší.
Dovedu si představit, že by ryby mohly brát lépe, ale tak to holt při rybaření chodí. Na dané podmínky jsme neúspěšní rozhodně nebyli. Každý den jsme ryby chytili a to i jesetery slušných velikostí. A jako bonus jsme za celou dobu na vodě neviděli žádnou další loď s rybáři.

Zprávy o záplavách na dolním toku řeky Fraser obletěly koncem minulého týdne celý svět. Během 3 dnů napršelo cca 300 mm srážek (300 litrů vody na metr čtvereční), což fakt není málo. Řeka Fraser toto množství vody relativně bez problémů zvládne (na jaře teče mnohem více vody), ale problém jsou přítoky, které s tímto množstvím vody už problém mají. V okolních kopcích došlo k sesuvům půdy a některá nízko položená místa byla zatopena, například dálnice v okolí Abbottsfordu.
Hladina Fraseru se zvedla o dobré 4 metry a v jednu chvíli to vypadalo jako plovoucí koberec. Vše, co se v období nízké hladiny nashromáždilo na březích (větve, kmeny...) najednou začalo plavat na hladině směrem na Vancouver. Po pár dnech už bylo zase čisto a dalo se jet lodí po řece. Kromě těch pár nejhorších dní, jsem byl na rybách každý den. Jediný problém je zatopená dálnice v Abbottsfordu, takže musím dávat loď na vodu níž po proudu a do Chilliwacku, kde obvykle nabírám zákazníky, přijedu po vodě.
Ale hlavně, že se dá chytat!

Chris
Ryba výpravy, jester bílý 260 cm
Ryba výpravy, jester bílý 260 cm
Radek zdolává jesetera
Radek zdolává jesetera
Počasí, že bys jesetera ven nevyhnal...
Počasí, že bys jesetera ven nevyhnal...
Jester bílý, monstrum z řeky Fraser
Jester bílý, monstrum z řeky Fraser
Jeseter z řeky Fraser
Jeseter z řeky Fraser
Jeseter z řeky Fraser
Jeseter z řeky Fraser
"I malej je krásnej"
"I malej je krásnej"
Jeseter a chrisova loď
Jeseter a chrisova loď
Jeseter v "nosítkách" na čipování jeseterů
Jeseter v "nosítkách" na čipování jeseterů
Konec šichty!
Konec šichty!


Jeseter bílý, monstrum z řeky FraserZáří a říjen 2021 na řece Fraser

Od podzimu 2019 jsme neměli na lodi jediného zahraničního rybáře. Až teď konečně jsme měli prvního, po dvou letech! Na druhou polovinu října máme pár rybářů z Anglie a už teď se na ně těšíme. Museli svoji výpravu přesunout z roku 2020 na 2021, protože turisté do Kanady prostě cestovat nemohli. Pokud do toho zase covid nehodí vidle, předpokládáme, že sezóna 2022 už proběhne normálně.

A teď něco k rybaření. Podle našeho Ministerstva pro rybolov a oceány byl letošní tah lososů gorbuša (pink salmon) naprosto výjimečný, do řeky Fraser táhlo letos kolem 8 miliónů kusů tohoto druhu lososa. Je to více, než za poslední dva tahy dohromady. Průměrně jich vždy táhne kolem 2-3 miliónů. A více táhnoucích lososů v řece Fraser je vždy předzvěst toho, že lov jeseterů bude stát za to. A je to tak, chytání jeseterů bylo v srpnu a v září naprosto excelentní a perfektní je i teď v říjnu. Teď sice do řeky táhnou další čerství lososi gorbuša, ale tah už končí a většina je již vytřena nebo se právě na trdlištích tře.

losos gorbuša (pink salmon)Lososi gorbuša táhnou do Fraseru pouze v lichých letech a za normálních okolností bývá po jejich tahu období slabší aktivity jeseterů trvající 1-2 týdny. Jak ale začne podzimní tah dalších druhů lososů (nerka, keta, kisuč a v omezeném množství i čavyča), jeseteři opět začnou brát. Letos se toto období nekonalo, losoů gorbuša bylo prostě tolik, že si jeseteři mohli cpát břicha bez jakékoliv přestávky.

Před pár dny jsem jel rybařit s jedním zákazníkem, na lodi jsme byli pouze my dva, takže jsme mohli chytat jen na dva pruty. Za den jsme ulovili (respektive on ulovil) 20 jeseterů, z nichž většina měla přes 2 m délky a největší měřil 2,5 m (235 cm do „V“ vykrojení ocasu – tak se měří jeseteři v Kanadě). Pán byl naprosto nadšen. A já velmi mile překvapen, vše zvládnul sám, ani jednou jsem mu nemusel jakkoliv pomáhat při zdolávání. Ono se to nezdá, ale jeseteři bojují opravdu do poslední chvíle a mají strašnou páru. Zažil jsme i rybáře, kteří neměli sílu na celé zdolání a museli v průběhu předat prut někomu dalšímu. A tenhle chlapík jich dal 20 úplně sám!

Výpravy na jesetery prokládáme chytáním lososů v Harrison River. Už teď je tam plno lososů keta (chum salmon) a výsledky jsou velmi dobré. Podzimní tah bude vrcholit během následujících týdnů a minimálně do poloviny listopadu bude v řece lososů dost pro nás i pro jesetery.

Z Fraseru zdraví
Chris


Říjen a listopad na řece Fraser
Jeseter bílý Fraser, říjen 2020

„Sezóna“ je skoro u konce a musím říct, že takhle blbou sezónu jsme tady ještě neměli. Tím nemyslím rybaření, to bylo stejné jako vždy, tedy skvělé. Myslím tím to, že díky covidu jsme neměli letos jediného zahraničního zákazníka. Všechny výpravy jsme nejdříve odkládali, aby jsme je nakonec museli úplně zrušit. Kdyby jsme neměli alespoň pár místních zákazníků, byl by zásadní problém zaplatit i základní účty. Takhle to nějak zvládneme, ale sranda to opravdu není.

A teď k tomu zajímavějšímu, k rybaření. V srpnu a září bylo chytání jeseterů trochu složitější, protože tah lososů nerka (sockeye) byl nejslabší od dob, kdy se síla tahu sleduje. A u lovu jesterů platí velmi jednoduchá rovnice: čím silnější tah lososů je, tím úspěšnější je i lov jeseterů.
Jeseter - focení u břehuV první polovině října začali táhnout i další druhy lososů a začalo to být velmi znát na úlovcích jeseterů. Začali ochotně brát a berou až doteď. Obzvlášť ve spodním úseku řeky jsme chytali v průměru 20-30 jeseterů denně, někdy i víc. Samozřejmě že ne všechny ryby byly trofejní, ale byl to hezký mix jeseterů všech velikostí. Od menších až po kusy s délkou kolem 2,5 m.

Před pár týdny se výrazně ochladilo a teplota vody klesla během chvíle, což jesetery v konzumaci lososích zbytků trochu přibrzdilo, ale pak přišel déšť, který teplotu vody zase skokově zvedl. Jesteři začali žrát jako smyslů zbavení a jsem si skoro jist, že do konce sezóny (konec listopadu), se to nezmění.

Losos kisuč - coho salmonPodzimní tah lososů je letos velmi dobrý. Aktuálně táhnou hlavně lososi keta (chum salmon), jejichž letošní tah je nadprůměrný (přes 1,2 milionu ryb). Lososi čavyča (king) svou cestu na trdliště právě končí stejně jako lososi kisuč (coho salmon). První dva týdny v listopadu jsou moje nejoblíbenější období pro lov lososů keta. V řece je tou dobou spousta natažených čerstvých ryb (mňam) a na břehu skoro nikoho nepotkáte.

A zajímavost závěrem. Naše úřady se tak trochu probraly a zjistily, že v označených reportovaných úlovcích sportovních rybářů chybějí malí jeseteři. Asi na to přišel nějaký génius, ale nějak mu nedošlo, že rybáři cílí primárně na ty velké a ještě větší ryby. Že prcky cíleně nikdo nechytá. Nicméně na to konto vznikl projekt na zjištění množství jeseteřího dorostu v dolním toku řeky Fraser. A já jsem součástí toho projektu. Sice moc dobře vím, kolik malých jeseterů v řece žije (hodně), ale je potřeba to dokázat. Jinak může hrozit i to, že nám lov jeseterů na Fraseru zakáží.

Jeseteří dorost před označkovánímTakže místo toho, abych si dal den dva úplného volna, jezdím sám po řece nad Vancouverem a chytám, měřím a značkuji jeseteří dorost s maximální délkou jeden metr. Používám výrazně jemnější vybavení, menší nástrahy... asi nic, k čemu bych přemluvil platícího zákazníka. Už mám označkováno a zaznamenáno poměrně dost úlovků. Na listopad mám náplánovány ještě tři dny a v prosinci jeden den pro projekt chytání a značkování jeseteřího „potěru“, tak snad to k něčemu bude.

Doufejme, že covid brzy ustoupí, svět se bude zase dál normálně točit a rybáři z celého světa budou moci přijet poměřit svoje síly s králem Fraseru – jeseterem bílým.

Z Kanady zdraví
Chris


Jeseteří double
Jeseteří double
Jeseter bílý
Jeseter bílý
Jeseter - focení u břehu
Jeseter - focení u břehu
Jeseter - focení u břehu
Jeseter - focení u břehu
Jeseter bílý
Jeseter bílý
Zdolávání dvou jeseterů naráz
Zdolávání dvou jeseterů naráz
Jeseter - focení u břehu
Jeseter - focení u břehu
Jeseter bílý
Jeseter bílý
Jeseter bílý
Jeseter bílý
Jeseter bílý - měření u lodi
Jeseter bílý - měření u lodi