Revíry - destinace ► Evropa ► Finsko ► Souostroví Aland ► Reportáže ► Krátké zprávy a reportáže
Finsko - Souostroví Aland - Reportáže
Krátké zprávy a reportáže 10.5.2025

V sobotu po příjezdu na místo bylo nádherné pošasí. Foukal pouze slabý vítr a bylo slunečno. Neděle nám taky přála. V ponděli se ale rapidně ochladilo a začal foukat silnější vítr. Ve středu a ve čtvrtek jsme byli rádi, že jsme se dostali alespoň večer na chvíli na vodu - když se vítr trochu uklidnil.
V pátek se udělalo odpoledne trochu lépe. V sobotu (v den odjezdu) jsem vyrazil už v 5:15 ráno sám na poslední lov.
Voda byla bez vlnky a bylo jasno. Za 2 hoďky se mi povedlo na severu revíru zdolat 8 štik. Největší 71cm.
Celkem jsme za celý pobyt ve třech lidech chytili zhruba 140 - 150ks štik. Z toho jich pod 50 cm bylo cca 10. Většina ryb se pohybovala okolo 60-70cm.

Okounům jsme se skoro vůbec nevěnovali ale i přesto jsme jich pár ulovili.
Jediné co mi trochu vadilo bylo to, že na jediných klidných místech (zátoky), kde se dalo chytat i za silného větru, byl zákaz rybolovu. Ale i tak je zde hodně zajimavých míst. Rybu si tu chytí snad úplně každý.
Ubytování bylo skvělé. Na týdenní pobyt zcela vyhovující plně vybavená chata.
Shrnutí: Příroda je zde opravdu krásná a doufám, že jsem zde nebyl naposledy.
Jiří R.

Stejně jako v předchozích termínech, ani my jsme nenachytali moc ryb poblíž rákosí, ale v podstatě všechny ryby jsme „vyházeli“ z otevřené vody v jižní části revíru.
S kolegou jsme na jedné lodi měli uloveno cca 100 štik za šest dní chytání, což není ani málo a ani moc.
Největší ulovená štika měřila 87 cm a největší okoun 40 cm.
Podařilo se chytit i jednoho candáta, ten měl 65 cm.
Většinu času jsme vláčeli rotačky a plandavky.
Tomáš K.






Musím souhlasit s kolegy, že letošní rybaření na Alandech bylo o píli a vytrvalosti. Zažili jsme dá se říci čtvero ročních dob, kdy po příjezdu bylo přes den pouze 6 stupňů a v noci mráz až po pátečních krásných 25 stupňů a téměř bezvětří.
Ryby jsme chytali pouze na Krakonošovu a na otevřené vodě s průměrným počtem 6 kusů na rybáře a den. Nejlepší dny byly středa a čtvrtek, kdy se počet kusů vyšplhal až na 16. Tedy počty nic moc, když to porovnám s minulými lety. Pozitivem bylo, že ulovené ryby byly v průměru kolem 75 cm.
Celkem jsme ulovili ve 4 lidech 153 štik, z toho bylo 135 kusů nad 60 cm. 19 kusů bylo nad 80 cm,13 kusů bylo nad 90 cm, 3 ryby 100+.

Šampionem zájezdu byl Tonda, který ve čtvrtek zahájil rybaření lehkým spánkem na lodi a poté jako první úlovek dne započal štikou 100cm. Vše pak dovršil poslední štikou před odpolední pauzou a to štikou 105cm. Jak se říká z minima vytěžil maximum a ani mých 67 štik za týden a 6 kusů přes 90 na něj prostě nestačilo.
Zdraví Mirda

Druhý květnový týden byl na Alandu chladný až mrazivý. Přes noc mrzlo a dvakrát dokonce ráno ležel všude kolem sníh. Stromy byly stále bez listí (loni touto dobou byly stromy už zelené), až ke konci týdne se začaly klubat zelené listy.
Štiky se lovily převážně na otevřené vodě. Rákosí a další typická štičí místa moc produktivní tentokrát nebyla. Přívlačáři nachytali nejvíce ryb na gumové nástrahy, případně na plandavky. Zajímavé je, že klasické woblery na alandské štiky platí rok od roku méně.
Největší štika z uplynulého týdne, o které víme, byla ulovena 6.5. v revíru Svartsmara a měřila slušných 107 cm.
Někteří rybáři nemohli dlouhé hodiny na přívlač nic ulovit a tak se snížili k lovu na rybičku, což nakonec nějaké úlovky přeci jen přineslo.
Čtyři rybáři z chaty Bjorkudden lovili pouze na přívlač a během týdne ulovili několik desítek štik, vše do metru délky. Největší štiku ulovili až poslední den pobytu na jerk Salmo, měřila 98 cm. Ostatní ulovené štiky zajímavějších velikostí (82, 83, 86, 88 cm) byly přelstěny na gumové nástrahy.
Ochlazení v druhém květnovém týdnu evidentně rybám neprospělo a v průměru se lovilo méně ryb než o týden dříve.

Ve středu 26.4 jsme večer přistáli v Mariehamnu. Zatímco v Helsinkách bylo jen hnusně, Aland byl zasypán sněhem. Předpověď počasí na další dny ale vypadala nadějně.
Nakonec jsme kromě jednoho odpoledne a následujícího dopoledne, kdy foukal vítr až 10 m/s, měli počasí nečekaně dobré. Až na občasný mrak svítilo slunce každý den a bylo znát, jak nabírá na síle. Snahu slunce nás ohřát, sabotoval v prvních dnech studený vítr. Měli jsme zmrzlé i spálené ruce zároveň.
Voda se oteplovala každým dnem, při našem příjezdu měla cca 6 stupňů a v den našeho odjezdu měla hodně přes deset. Stromy v kempu byly holé i při našem odjezdu. Zatímco loni jsme odjížděli a v Nordqvist byly zelené břízy, letos měly zatím jen pupeny.
Okouni se začali třít u přístavu, kde je voda teplejší, již poslední dubnový den. Poslední nevytřené štiky jsme ulovili 2.5.
Všechny velké ryby jsme nachytali v Krakonošovu, kde jsme byli úspěšní i loni. A poslední 2 až 3 dny projížděly štiky celou plochu revíru.
Vzhledem k faktu, že se velké ryby opakovaně lovily na stejných místech, neměl nikdo moc tendence k experimentům a nikdo nevyzkoušel například severní část revíru Nordqvist.
Štiky se pohybovaly na volné vodě a větší ryba se v rákosí nezdržovala.

Na cca 12 cm stříbrnošedého smáčka vytáhl štiku dlouhou 118 cm.
Na tomto místě a v jeho okolí stálo v následujících dnech chvílemi i devět zakotvených lodí najednou.
Každou chvíli měl někdo na prutě pěknou rybu a chytilo se tam za celou dobu minimálně deset štik přes metr, z toho polovina přes 110 cm. Menších ryb desítky.
Buď jsme stáli zakotvení na místě a házeli kolem lodi do zblbnutí, nebo jsme driftovali přes poměrně rozlehlou oblast na jihu revíru. Štiky v hejnech po tření evidentně pronásledovaly sledě, aby nabraly sílu. Záběry přicházely v sériích a různě dlouhých intervalech.

Nám ostatním letos fungovaly opět gumové nástrahy (rippery) ve světlých barvách. Většina rybářů používala nástrahy bílé, perleťové, průhledné s flitry, stříbrné, světle modré…, ale jedna posádka nachytala i na svítivou oranžovou.
Na nástrahy dlouhé cca 12-15 cm se daly chytit ryby všech velikostí. Byly však i chvíle, kdy štiky aktivní nebyly, jen ležely ve vodních rostlinách nade dnem, a vydrážďil je jen opravdu pořádný kus pomalu vedené gumy.
Kromě štik se chytili také dva candáti (45 a 69 cm) a hodně okounů spíše menší velikosti a jen pár okounů kolem 40 cm (nej 43 cm).
Celkově by se dalo říci, že bylo letošní zahájení sezóny na Alandu velmi úspěšné. Když srovnáme výsledky statistik úlovků za posledních více než 15 let, je zřejmé, že roky 2016-2017 přinesly největší ulovené ryby a rovněž celkový počet ulovených ryb na jednoho rybáře patří k nejvyšším. Realitou je, že počasí nám (stejně jako při loňském zahájení) opravdu přálo.
Borek Zajíček
















Led na Alandu sice roztál již v březnu, ještě před Velikonocemi rozkvetly petrklíče a vše nasvědčovalo tomu, že jaro dorazí dříve než jindy. Ale pak do střední i severní Evropy koncem dubna přišlo prudké ochlazení a 28.dubna na Alandu (ale i u nás na Šumavě) dokonce napadlo 20 cm sněhu. Mokrý sníh sice rychle roztál, ale i za slunečného počasí bylo jasné, že opravdové jaro na Alandu ještě nezačalo. Teplota vody v zátokách byla okolo 7°C, na břízách ani lístečku, v rákosinách žádné zelené výhonky a foukal zatraceně studený vítr. Zatímco jindy Nordqvistovi, kterým patří podstatná část rybářského revíru, který každoročně navštěvujeme, vyhánějí ovce na pastvu, letos si ovce na volný výběh budou muset ještě dva týdny počkat.
Když jsem s Tomášem na Aland přiletěl 27.dubna na prodloužený víkend, bylo už z letadla vidět, že místy ještě leží sníh, který přineslo ochlazení minulých dnů. Ačkoli hned další den bylo zcela jasno a slunečno, na vodě byla pořádná zima, kterou další dva dny umocňoval vítr dosahující 40 km/h. Jenže my přiletěli na Aland jen na prodloužený víkend a tak jsme využívali každou volnou minutu dne – nebyl čas ztrácet čas.

Štiky se v posledních dubnových dnech chytaly především na „Buzeráku“ severně od kotviště lodí, podél rákosiny naproti garáži a v Krakonošovu. Největší štiky byly uloveny na západním okraji revíru Svartsmara (118 cm), na okraji rákosiny jihovýchodně od garáže (113 cm a 103 cm), v Novákovu (104 cm) a v Krakonošovu (99 cm). S ohledem na teplotu vody jsme vůbec nezkoušeli rybařit v severní části revíru v okolí „Hraničního ostrůvku“ nebo „U Posranýho kamene“. Většina štik byla ulovena na světlé nebo pestré gumy délky 12-18 cm, pár pěkných ryb bylo i na velké gumy délky okolo 20 cm. Ale výsledky byly i na jerky a plandavky. Obecně platilo, že bylo třeba vodit vláčené nástrahy pomalu u dna – jako vždy, když se zjara ochladí…
Okouni koncem dubna ještě nebyli vytření a chytlo se jich jen málo. Kdo se na jejich lov zaměřil, dokázal za den ulovit 20-30 okounů délky 15-30 cm, ale chytlo se i pár ježatců okolo 40 cm, největší 41 cm.
Sleďů bylo všude v revíru spousty a štiky, které už byly vytřené nebo se teprve třely, čeká pořádná hostina.
Nejsilnější dojem z celého víkendu: zatracený vítr a svinská zima. Ale i tak tam bylo hezky.
Zdeněk










28.března 2017 - roztál led
Po dvou velmi teplých dnech doprovázených silným větrem od severu úplně zmizel led z okolí Nordqvist i sousedních revírů.
To je docela brzo, ale žádný extrém to není: v roce 2016 roztál led 10.března a v roce 2015 až koncem dubna.
V každém případě už se podle Petera, který dělá hospodáře revíru a rybářskou stráž, už dokonce místy štiky začínají třít.
Z Nordqvist zdraví Erja

Na Alandech v revíru Nordqvist vládlo ještě v září skoro léto a někteří návštěvníci dokonce tvrdili, že tam bylo úplné vedro. To je asi dobré brát s rezervou, ale i tak bylo letošní září na Alandech o něco málo teplejší než obvykle.
Dvojice pravidelných hostů Jaroslav a Silvie (otec a dcera), kteří společně navštívili Nordqvist již po patnácté a revír velmi dobře znají, ulovili nespočet štik a okounů.
Slečna Silvie je dobrá rybářka a jak nám sama řekla, není lepší oslavy patnácté návštěvy kempu Nordqvist, než úlovek pěkné ryby. Silvie ulovila nejprve pěknou štiku „přesmetrovku“ (přesně 101 cm) a následující týden nádherného okouna, který měl centimetr přes bájnou hranici padesáti centimetrů. Obě ryby byly uloveny na 9 cm dlouhého plovoucího woblera od firmy Salmo.
Uvidíme, čím slečna Silvie oslaví příští rok šestnáctou návštěvu Nordqvistu, tipuji, že ten okoun bude mít přes šedesát...


27.4.-7.5. 2016
Na letišti se scházíme ve skoro stejné sestavě jako loni. Před polednem nastupujeme do letadla a s přestupem v Helsinkách jsme po osmé večerní na Alandech.
Po příletu nás vítá slušné počasí. Skoro nefouká a podle předpovědi počasí na následující dny nemá ani pršet. Krátká zastávka v supermarketu a jdeme ladit formu - navázat klacky a zkouknout, co kdo má nového.
Ve čtvrtek ráno jdeme konečně na to.
Čtvrtek - první den chytání je o malých štikách a o okounech. Okouni berou spolehlivě. Boduje jak klasický lov na gumy s hlavičkami kolem 5g, tak i dropshot. Ten funguje hlavně v hlubších částech revíru. U průplavu potkáváme české rybáře ze sousedního revíru, kteří přijeli o tři dny dříve. Dozvídáme se nepříliš pozitivní informaci - dva dny foukal studený vítr a teplota vody šla o dva a půl stupně dolů a nyní je jen 7 stupňů.

V sobotu bylo nádherně. Celý sen svítilo slunce a bylo až nezvykle teplo. Ryby braly o něco lépe než předchozí den. Pochytali jsme několik štik u jižního vraku na jerky i na gumy a spousty menších a malých a ještě menších okounů. Den jsme zakončili opět v Krakonošovu. Při pomalém driftu jsme udělali asi 8 záběrů a Jirka si zvenul štičí osobáček na 105 cm. Honza z Krakonošova vydoloval během půl hodiny jednu přesdevadesátku a jednu metrovku. Já se nedostal přes 75 cm i když jsem měl několik slibných záběrů na 30 cm dlouhého gumového úhoře, ale štiky tuto nástrahu pravdpodobně jen odháněly a tak na háčku neskončila žádná.

Jarda zdolal fakt pěknou štiku dlouhou 97 a Honza během pár desítek minut vyházel z rozlehlé plochy tři štiky - 92, 93 a 111 cm, což je doposud největší štika pobytu. Jak to dělá, že snad nemá rybu pod 90 cm…
I na úlovcích ostatních posádek je znát, že teplo braní ryb prospívá. A nejen rybám. I nám je samozřejmě na lodích lépe, než kdyby pršelo a byla zima.
V pondělí je stejně krásně jako v neděli. Jižní část revíru, tedy Krakonošovo, vydává další slušné ryby - 99, 97, 89, 90, 88, 86... cm. Ryba dne, ale byla tentokrát ulovena u rákosí nedaleko můstku. Posádka lodě č. 14 ulovila na nastraženou plotici štiku o délce 113 cm.
Je vidět vzestupná tendence ve velikosti lovených ryb a i posádky, které neměly ze začátku tolik štěstí, začínají chytat více štik. Počasí se nemá v následujících dnech měnit, což zní slibně.

I na naší lodi byly uloveny dvě skoro stejně velké štiky během pár minut.
Středa byla jako přes kopírák. Teplo. Slunečno. Mírný vítr.
Za úterý a středu se sice chytlo „jen“ 6 štik přes 90 cm, ale celkový počet ulovených štik za úterý a středu je vysoký - přes 160 štik na 13 lodích a to zdaleka ne všichni se věnují lovu celý den a někteří na vodě nebyli vůbec a udělali si výlet do Mariehamnu.
Čtvrtek, už i já chytám v krátkém rukávu. Jirka mě na lodi demoralizoval tak, že jsem už ani neměl chuť dál nahazovat. Měl každou chvíli rybu nebo aspoň záběr, já nic. Stejná nástraha, stejné vedení nástrahy… je to rukama. Nakonec jsem nachytal aspoň sledě na pozdní oběd, který mi značně zvedl náladu.
Jarda s Danem objevili, že štiky jsou na místě, kterému nikdo doteď nevěnoval žádnou pozornost, ale tentokrát tam vytáhli dost štik.

Některé posádky chytaly v oblasti, kde byl ve čtvrtek Dan s Jardou, a zažily neskutečnou rybačku, která se nebude jen tak opakovat.
Ten den bylo uloveno 24 štik přes metr, z toho 3 přes 110 cm. Největší měřila neuvěřitelných 118 cm a byla dokonce před puštěním zvážena - 15,2 kg.
Rekordní den jak na velikost, tak i na počet velkých štik!
Díky nevídaně teplému počasí jsme během pobytu mohli pozorovat, jak se břízy v kempu zazelenaly. Když jsme přijeli, byly úplně holé, v den odjezdu měly hotové listy. V průplavu u kempu vyrostly nové výhonky rákosí o dobrých 25-30 cm. Teplota vody se během těch devíti dní zvedla o 6 stupňů, ze 7 na 13.
Letošní zahajovací pobyt na Alandech lze hodnotit jen kladně. Počasí a nakonec i ryby stály na naší straně (až na výjimky jako jsem já).
Statistiku úlovků naleznete zde:
statistika 2016
Borek Zajíček




















Nordqvist 29.4.-4.5.2015
Středa 29. dubna
Když přistáváme na Alandu, fouká silný vítr, je 7°C a chvílemi prší. Večer je v Nordqvist takový vítr, že na vodu vyrážejí jen ti největší nedočkavci. Odměnou je jim několik malých štik.
Podle našich kolegů, kteří do Nordqvist dorazili už v sobotu 25.4., bylo rybaření až do dnešního ochlazení velmi dobré a ulovili několik štik délky přes 90 cm.

Prudké ochlazení, které včera zasáhlo Evropu, se nevyhnulo ani Alandu. Celý březen a duben byly teplotně nadprůměrné a denní teploty v Nordqvist přesahovaly často i 15°C, ale včera se ochladilo na 7°C a dnes ráno bylo jen 5°C a pěkně ostrý vítr. Na každé lodi jsme chytli 1-5 štik a jen jedna z pěti byla mírová (nad 60 cm). Výjimkou byli Dan s Ondrou, kteří díky stoprocentnímu nasazení a skvělé formě udělali přes 20 štik.

Pokles teplot se negativně projevil na aktivitě štik. V podstatě se opakoval scénář ze čtvrtka:
Na každé lodi jsme denně chytli 1-5 štik (výjimečně přes 10 štik) a jen jedna z pěti byla mírová (nad 60 cm). Výjimkou byli Dan s Ondrou – ti každý den ulovili 20-35 štik. A podařily se jim i dvě devadesátky.
Voda v jižní a jihovýchodní části revíru (Krakonošovo, u Vraku...) má jen 9°C, voda u hraničních ostrůvků a u „Posranýho Kamene“ má jen 7°C.
Nejproduktivnější části revíru jsou zatím: mělká část „Buzeráku“ okolo tyče asi 300 m severně od kotviště lodí a rákosina naproti garáži asi 400 m jihovýchodně od můstku. Úplně bez záběru jsme byli v Krakonošovu, v okolí mělčiny u tyče severovýchodně od Buzeráku a v severní části revíru (hraniční ostrůvky, Posraný Kámen). V Novákovu jen sporadické záběry.
Nejvíce štik bylo uloveno na malé gumy do 7 cm – vlastně na okouní nástrahy. Může to být i tím, že okouni jsou na rozdíl od štik velmi aktivní a jejich lovu se věnuje více rybářů než obvykle. Většina okounů měří jen okolo 20 cm, dva okouni byli přes 40 cm (41 a 42 cm).

Zdá se, že se ryby daly do pohybu a štiky začínají žrát. Několik dvojic na lodích dnes ulovilo 10-25 štik (Dan s Ondrou samozřejmě přes 30 ks) včetně 4 ryb délky přes 90 cm.
Okouni žerou jak vzteklí. Jedná se sice o drobné rybky 15-25 cm, ale některé dvojice rybářů ulovily za pár hodin lovu i více než 50 okounků.
Jardovi dnes utekla obrovská štika délky 120-130 cm. Jirka zdolávání ryby filmoval až do chvíle, kdy se Jarda pokusil rukou rybu vylovit uchopením za skřele. Bohužel v té chvíli praskla šňůra nad návazcem a ryba odplula. I z filmového záznamu je velmi dobře patrné, jak velká ryba to byla. O pár hodin později ulovil Jarda pěknou devadesátku, ale z výrazu jeho tváře na fotce je vidět, že to byla po předchozím zážitku jen velmi chabá náplast na jeho smutek.

Očekávaný pohyb štik zatím nenastal – na slunci je sice relativně teplo, voda se pomalu ohřívá, ale vítr je stále dost studený a často mění směr. Většina lodí nachytala do deseti štik za den. Do Krakonošova už nikdo ani nejezdí, zatím toto jindy tak produktivní místo na velké štiky letos nevydalo ani jednu. Okouni berou stále velmi dobře, jen ty velikosti nejsou nijak závratné i když se občas chytí nějaký větší. Ondra s Danem opět nezklamali, v úterý měli v lodi 25 štik (největší 80 cm) a ve středu dokonce 27 štik (největší 82), což bylo opět nejvíce ze všech. Bratia zo Slovenska se činili hlavně v úterý, kromě dvou pětasedmdesátek ulovili také metrovku (přesně 100 cm).

Žádná očekávaná revoluce se nekoná. Polojasné počasí s poměrně silným a chladným větrem, který komplikuje lov, není zrovná ideální. Voda má místy již 12 stupňů, ale rybám to je jedno. Jen dvě lodě nachytaly přes 20 štik, jinak ostatní obvykle do 10 kusů. Slováci ale opět slaví, zdolali jednoho z místních krokodýlů – rovných 110 cm a tak zatímco my balíme a uklízíme chaty, z jedné ze „slovenských“ chat se do ranních hodin ozývá bujaré veselí. Mohou si to dovolit, odjíždí až v sobotu...
Statistika úlovků:
Celkem bylo uloveno na 13 lodích za 8 dní 659 štik, z toho 224 přes 60 cm délky.
176 štik délky 60-69 cm
32 štik délky 70-79 cm
8 štik délky 80-89 cm
6 štik délky 90-99 cm
2 štiky nad 100 cm délky
Největší zdolaná štika měřila 110 cm.
Okounů nepočítaně, největší 42 cm.
Absolutními pomyslnými vítezi jsou Dan s Ondrou – sami dva nachytali z výše uvedeného množství 198 štik (98 cm, 90, 82, 80…), ale nutno podotknout, že na vodě trávili oproti většině ostatních posádek násobně více času a navíc opravdu umí!









