+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAsieThajskojižní ThajskoMořský rybolov

Thajsko - jižní Thajsko - Mořský rybolov

Mořský rybolov

Protože je pobřeží Thajska pod velkým rybářským tlakem a vyhlídky na zajímavé úlovky zde nejsou nikterak dobré, cestovní kancelář PEPA se mořským rybolovem v Thajsku komerčně nezabývá. Níže uvedené informace získané na základě našich několikaletých zkušeností dáváme k dispozici individuálně cestujícím rybářům, kteří si rybolov na pobřeží Thajska přeci jen budou chtít vyzkoušet.


pobrezi Andamanskeho moreplachetnikRybolov je možný z domorodých lodí se závěsným motorem - „long-tail-boat" nebo z velkých motorových lodí upravených pro rybolov na otevřeném moři - tzv „big game fishing".

Nejčastěji používaným způsobem lovu ryb je přívlač za jedoucí motorovou lodí - trolling. Vláčí se povrchová dráždidla, střapce, filátka z ryb, celé ryby, umělé chobotnice, plandavky i wobblery. Současně se za jednou lodí vláčí 2-10 udic, které nastražuje lodník a v případě zájmu (a schopností) o ně pečují jednotliví rybáři. Tímto způsobem lovu ryb, který vyžaduje dobře sehranou posádku a alespoň částečně zkušené rybáře, se loví převážně větší druhy ryb - barakudy, wahoo, jehlice, pelamidy-bonita, občas plachetníci a velmi vzácně mečouni nebo tuňáci. Každoroční úlovky mečounů a velkých plachetníků na každé lodi se počítají na jednotlivé kusy, nikoli na desítky...

rybareni - bonito
rybareni - bonito
rybareni - kanic toulavy
rybareni - kanic toulavy
rybareni - nastrahy na olihne
rybareni - nastrahy na olihne
rybareni - ulovky u dna
rybareni - ulovky u dna
rybareni - ulovky u dna
rybareni - ulovky u dna
rybareni - ulovky u dna
rybareni - ulovky u dna
rybareni - ulovky u dna
rybareni - ulovky u dna
rybareni - zdolavani
rybareni - zdolavani
rybareni - vidlatka
rybareni - vidlatka
rybareni - kanic a "okounek"
rybareni - kanic a "okounek"

Jednodušším a často i efektivnějším způsobem lovu ryb je lov na přírodní nástrahy. Ryby, případně části ryb se spustí se zátěží na hloubku a rybáři pak s nástrahami pohybují (obdoba pilkrování). Při tomto způsobu rybolovu bývají úlovky častější, ale zpravidla se jedná o menší a sportovně méně ceněné druhy ryb - barrakudy, kranasi, wahoo, královská makrela, rejnoci, žraloci, murény, kanici...

Rybářské vyjížďky v mnoha turistických centrech jsou většinou organizovány pro turisty a sváteční rybáře. Chcete-li si dopřád opravdový rybolov, doporučujeme najmout si celou loď pro uzavřenou společnost.

Thajsko - pobrezi Andamanskeho more, longtail-boatpobrezi Andamanskeho more, longtail-boatLongtailboat
Domorodý longtailboat je plavidlo, které sice pojme až 16 cestujících, ale pro rybaření by nemělo být obsazeno více než 2-4 rybáři a řidičem-kapitánem lodě. Tvarem připomíná 6-8 metrů dlouhou kanoe s vysokými borty, zdviženou přídí a motorem. Longtailboat je nejrozšířenějším plavidlem v jihovýchodní Asii, používá se jako dopravní prostředek, rybářská i nákladní loď. Některé lodě mají i stříšku uprostřed lodě ale zpravidla se rybaří z otevřených lodí. Vzhledem k faktu, že s tímto typem lodě je možné rybařit pouze nedaleko pobřeží, zpravidla se pořádají 3-4-hodinové ranní nebo večerní výpravy. Možnost lovu na přívlač za jedoucí lodí (trolling), ale zpravidla se loví při dně nebo na klasickou přívlač.
Rybářské vybavení může být na lodi k dispozici, ale doporučujeme přivézt vlastní vybavení pro přívlač, případně trolling nebo lov na přírodní nástrahy u dna.

rybareni - povrchove nastrahyrybareni - trollingBig game fishing
Pro big game fishing se používají upravené motorové lodě délky 8-12 metrů s kajutou a vestavěným motorem. Lodě řídí kapitánem, v některých případech bývá na palubě ještě lodník. Na lodi může současně rybařit až 8 osob, ale má-li být cílem opravdový rybolov, doporučujeme obsazovat lodě nejvýše 3-6 rybáři.
Pořádají se zpravidla 4-hodinové nebo 8-hodinové rybářské výpravy. Možnost lovu na přírodní nástrahy u dna nebo na klasickou přívlač, ale zpravidla se loví na trolling (přívlač za jedoucí motorovou lodí).
Rybářské vybavení je na lodi k dispozici. Zájemci si mohou vzít na palubu i vlastní vybavení pro přívlač, případně trolling nebo lov na přírodní nástrahy u dna.

Orientační ceny nájmu lodí pro mořský rybolov
Pronájem lodě typu long-tail-boat na 3-4 hodiny pro 2 rybáře – 70 USD
Pronájem lodě typu long-tail-boat na 6-7 hodin pro 2 rybáře – 110 USD
Pronájem velké lodě pro big game fishing na 4 hodiny pro 4 rybáře – 150 USD
Pronájem velké lodě pro big game fishing na 8 hodin pro 4 rybáře – 300 USD


Počasí a oblečení
Teploty vzduchu se v období rybářské sezóny pohybují mezi 22-35°C, teplota vody bývá 22-30°C. Po celý rok může přijít vydatný tropický déšť, ale standardně bývá období dešťů od května do září.
Rybaří se obvykle v sandálech nebo jiné vzdušné obuvi, v lehké košili nebo triku a krátkých kalhotech / bermudách. Vhodné jsou čepice nebo klobouk a sluneční brýle