+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoStegeborg a Santa AnnaReportážePostřehy, aktuality a krátké zprávy

Švédsko - Stegeborg a Santa Anna - Reportáže

Postřehy, aktuality a krátké zprávy 20.10.2020

stika 105 cm, srpen ve StegeborgStegeborg,
srpen 2013


Srpen určitě není hlavní sezónou lovu štik, ale když žerou, tak žerou i v srpnu.
Během července a srpna jsme většinu času věnovali sice lovu okounů a candátů, ale protože v půlce srpna začaly být štiky opět aktivní, podnikli jsme několik výprav i do travnatých mělčin okolo chaty Karlshamn. Na streamery i povrchové nástrahy jsme ulovili několik zubatic, na které jejich lovci hned tak nezapomenou!
Už aby byl podzim, moje letošní náklady na krém proti sluníčku vypadají, jako bych nepracoval ve Švédsku, ale v Karibiku!

Ze slunečného Stegeborgu zdraví
Kari


kvetnova stika ze souostrovi Santa AnnaStrommen 18.-25.5.2013

Letos jsme navštívili stejnou lokalitu jako loni.
Zkušenosti se zhodnotily v počtu 357 štik, největší 103 cm.
Tahle výprava byla to extrém v každém ohledu, počasí si dělalo co chtělo: mlha byla, že by se dala krájet, déšť, kroupy, blesky, hromy. Opravdu není radno podceňovat orientaci mezi tisíci ostrovy. Bloudění 4 hodiny v mlze nás dost ponaučilo. Není špatné počasí, je jen špatně oblečený rybář. Konbinézy Fladen byly vyzkoušeny na maximum.
Rybářský zážitek neskutečný.

Petr F.
kvetnova stika ze souostrovi Santa Anna
pobrezi v souostrovi Santa Anna


stika 115 cm, 10. kvetnaStegeborg 5.-11.5. 2013

Začátkem května štiky nežraly.
Led roztál až 25. dubna a voda byla až do 9.5. hodně studená (pod 10°C). Ale od 7.5. svítilo slunce a foukal vítr - voda se trochu prohřála a promíchala, což se ihned projevilo na aktivitě štik. Tření štik se na plné obrátky rozběhlo 6. nebo 7.5. a okolo 10.5. se zdálo, že už jsou všechny štiky vytřené.

Asi nejvíce štik bylo počátkem května uloveno na plandavky (10-12 cm) a jerky (10-16 cm), něco i na gumy 10-16 cm, wobblery délky cca 12 cm a rotačky. Nezdálo se, že by ryby preferovaly selektivně nějakou barvu nástrahy, spíše šlo o to pohybovat s nástrahou co nejpomaleji (voda je studená a ryby štiky tak trochu líné...).

Nejlepší loviště se aktuálně nacházejí v blízkém okolí Stegeborg - především u rákosin na hloubce 1-3 metry a v průlivu, kde jsou zrovna obrovská hejna sleďů. Jezdit za rybami do vnější části souostroví nebo na okraj volné vody rozhodně nemá smysl. Jestli se nějak dramaticky neoteplí, tak by tahle situace měla vydržet až do druhé poloviny, možná do konce května.

Trochu nešvar je zbytečné hromadění rybářů na lovištích - tam, kde někdo včera chytil jednu pěknou rybu, stojí dnes 3 lodě s jeho přáteli a posádky si vzájemně ryby plaší. Samozřejmě tam nikdo nic nechytí a druhý den se zase všichni jako stádo hrnou tam, kde zachytal někdo jiný. Přitom je tady v okolí stovky lovišť a každý může celý den chytat tak, aby nepotkal žádné jiné rybáře...

9.5. ukázal průvodce Kari skupině belgických rybářů u Stegeborgu dobré místo na štiky, kde se již prohřála voda. O den později zde ke své velké radosti ulovili Belgičané štiku délky 115 cm, cca 14 kg.
Belgičané byli ve Stegeborg jen na 3 dny a celkem ulovili 20 štik a 8 candátů. Vůbec to nebylo snadné rybaření, voda je stále velmi studená a úlovky byly těžce vydřené.

Andrej


Strommen 26.5.-2.6. 2012
Celkem jsme chytili ve 4 lidech 180 štik, 15 okonů a jednoho cejna.
Největší štika 85 cm.

Petr F.


stika 85 cmLjuskon 25.9.-1.10. 2011

Vše fungovalo a bylo v pořádku jako vždy.
Ale na rybách se podepsalo doslova a do písmene letní počasí (denní teploty kolem 19°C - slunce a vanul západní vítr), takže záběry pouze ráno a večer.

Největší ulovená štika 81 cm ve výtečné kondici. Celkem chyceno ve 4 rybářích 128 kusů štik v rozmezí 35-81 cm (převládaly štiky kolem 60 cm, také v dobré kondici).

Bohužel okouni pouze malí cca 20 cm. Nic dalšího jsme nechytili.

Co se týká hub, tak akorát při příjezdu pár hřibů, křemenáčů a kozáků, jinak celý týden hrozné sucho, takže jsme neměli ani do bramboračky!

S pozdravem
Petr Kadlec


Strommen 25.6.-2.7. 2011

pobrezi a ostruvky v souostrovi Santa Anna... Celá dovolená byla super, akorát počasí zklamalo, celou dobu jsem kluky strašil, jak bude pořád pršet, a že je to jen pro chlapy, a vono nic…, pořád jen to slunce, koupačka atd.
S rybama to bylo těžké – štiky v mělčinách a v rákosí skoro vůbec nebyly – musely se hledat a bylo to dost o intuici ale i náhodě. Kromě ústí toho propojení s mořem do jezera, kde čekali okouni (ale spíše menší) na sledě, nebylo žádné místo jisté, ryby dost migrovaly a v místě, kde jsi je nachytal jedno ráno, druhý den nebyla ani šupina. Obecně to šlo hodně brzo ráno (vstávali jsme ve 4) a pak pozdě večer (chodili jsme spát o půlnoci).
První den odpoledne jsme projížděli místa na hloubce, která nám doporučil Lars (nebo jak se jmenuje) – 1 malá štika
Druhý den jsme projížděli místa v mělčinách, která nám doporučil – 1 malá štika, kterou ale chytil Davídek (sám si nahodil, sám ji zasekl a vytáhl), takže nás všechny přechytal.
Pak jsem začal hledat okouny a případně štiky podle sebe a už to docela šlo – chytili jsme pár hezkých sedmdesátek a největší rybu zasekl zase Dáda – nemohl s ní ani pohnout, takže to prohlásil za vázku a předal mi prut, chvilku jsem tu vázku vytahoval a pak se z toho vyklubala štika cca 90 cm…. Chytal jsem pak spíše na jezeru, které pro mne bylo přeci jen trochu čitelnější.
Obecně to ale pro náš konkrétní případ splnilo účel, protože kluci nachytali docela dost okounů na všechny možné způsoby - nejlepší byli asi twistři – spíše menší, a případně skitter popy, na které okouni reagovali, i když zrovna nelovili sledě u hladiny.
Dělali jsem ale také krásné výlety na člunu docela dost daleko, takže celkově pohodička a spokojenost. Místo je to moc sympatické, na chytání v toto období docela těžké, možná v květnu by to bylo jednodušší alespoň na ty štiky.

Zdraví
Martin S.


Strommen 7.5.-14.5. 2011
Voda byla ještě relativně studená, jen 10°C a i když celý týden nádherně svítilo sluníčko, jaro nastupovalo pomalu - rákosí ještě vůbec nebylo zelené a břízám teprve rašily lístky.
Štik jsme nachytali dost, ale vesměs malé. Na začátku týdne bylo vidět, že se po zimě teprve "rozežírají" a chytali jsme každý tak 4-5 štik denně, ale koncem týdne už jsme chytali 15-30 štik na osobu a den. Na počet tedy velmi dobré, ale bohužel jsme se netrefili do velkých ryb - největší štika, kterou jsme ulovili, měřila jen 80 cm.
Okouni ještě nebyli vytření a nežrali - chytli jsme za celý týden jen dva, ale na jejich lov jsme se nijak nezaměřovali.
Na pobřeží byly spousty sleďů, které jsme také chytali a pravidelně pekli.
Bydleli jsme v chatě Gamlahuset u Larse a vše fungovalo perfektně, okolo klid, pohoda, na vodě jsme potkávali jen 3 další lodě.
Ten příští týden bude ve Strommen utčitě ještě lepší.
Pavel Š.

29.5.-4.6. 2010
cervnova stika
Souhrn úlovků skupiny 14 rybářů v prvním červnovém týdnu 2010.

29.5.
Do Stockholmu jsme přiletěli v 11.00, vyzvedli jsme si auta v půjčovně a v 15.30 jsme přijeli do Ljuskon. Část výpravy vyrazila z Čech auty včera okolo poledne a do Ljuskon přijeli v sobotu okolo 17.00 hodin.

Na ryby jsme vyrazili jen dvě lodě, chytali jsme v zátoce Dalbyviken do 400 m od chaty Svinkullen. Zátoky jsou plné cejnů, kteří se zde třou.
Já s Milanem jsme zůstali bez záběru a Luboš s Jirkou chytili v zátoce Dalbyviken tři štiky 65 cm, 75 cm a 85 cm. Také se jim podařilo podseknout jednoho půlmetrového cejna.
Joakim nás informuje, že díky dešťům je ve Slatbacken velmi kalná voda a musíme na ryby jezdit až do zátoky Merumsfjorden (mezi Stegeborgem a ostrovem Eknon) nebo ještě lépe k ostrůvkům okolo Djursö, kde je čistá voda.

cervnove stiky - osmdesatkyNeděle 30. 5.
Jasno, slunečno, okolo poledne mírný vítr. Ráno a večer úplné bezvětří. Přes den teplota okolo 20°C, večer se ochlazuje na +5°C.
Cesta z Ljuskon k ostrůvkům u Djursö nám s lodí s motorem 15-18 HP trvá 45 minut, když jedeme na skoro plný plyn. Z Ljuskon ke Stegeborgu to máme asi 25 minut.
Já s Milanem rybaříme u ostrůvků (Svedholm a Langholmen) : Milan 4 štiky, já 3. Největší byla 74 cm, ostatní 50-65 cm.
Luboš s Jirkou: U ostrůvků jen jednu štiku 55 cm a odpoledne chytali jen v zátoce Dalbyviken u chaty Svinkullen, kde chytli jednu štiku 75 cm a několik podseklých cejnů 40-55 cm.
Roman a spol. – 0
Havránci u ostrůvku 10 štik od 50 do 75 cm
Martin s Lubošem na mušku-streamer v zátokách u ostrůvků celkem 10 štik 60-80 cm

Pondělí 31.5.
Polojasno, chvílemi slunečno. Přes poledne opět východní vítr, večer úplné bezvětří.
Já s Milanem jsme opět chytali u ostrůvků (St. Puko) : celkem 14 štik, z toho 5 nad 80 (max. 85 cm) a 5 (60-75 cm) a 4 štiky mezi 50-60 cm. Dvanáct z uvedených štik jsme chytli mezi 10.30 a 12.30 na návětrné straně dvou ostrůvků. Dokud foukal vítr a byly vlny, tak ryby šly, pak jako když utne nic. Od 17.00 do 21.00 jsme chytli už jen jednu rybu.
Luboš s Jirkou chytali jen v zátoce Dalbyviken u chaty Svinkullen , chytli jednu štiku 87 a jednu 45 cm. Také podsekli asi 20 cejnů.
Roman a spol. chytali okolo ostrova-rezervace Eknön – u rákosin, kde byla částečně čistá voda, ulovili 3 štiky 60-70 cm.
Havránci rybařili dopoledne u ostrůvků, ale protože se drželi jen v závětří tak v době, kdy my jsme si nádherně zachytali, lovili jen malé ryby. Celkem měli jen 4 štiky 50-65 cm.
Martin s Lubošem byli ráno ve městě a odpoledne opět zkoušeli muškařit a vláčet, ale už se začala zklidňovat voda a ryby byly málo aktivní. Celkem 5 štik od 65 do 80 cm.

stika 86 cm, cervenÚterý 1.6.
Zataženo až polojasno, chvílemi vítr.
Já jsem nechytal, Milan chytal jen v zátoce Dalbyviken u chaty, kde chytil jednoho okouna.
Luboš s Jirkou chytali jen odpoledne, ale chytali opět jen v Dalbyviken, kde měli 4 štiky 50-60 cm.
Roman a spol. jeli až k ostrůvkům u Djursö, ale ve větru jim nešlo chytat, tak se vrátili do Merumsfjorden a u rákosin jihovýchodně od Stegeborg chytli tři štiky 65, 72 a 85 cm.
Havránci ulovili jen 2 malé štiky 50-60 cm
Martin s Lubošem měli 15 štik, největší 85 cm

Středa 2.6.
Celý den bylo úplně jasno, velmi ostré slunce a žádný vítr. Rybaření v okolí ostrůvků, kde je čistá voda, bylo za bezvětří marným bojem – štiky vidí loď na nejméně 20 metrů. Čtyřikrát nám přijela štika až k lodi, ale pak se otočila a odjela.
Já s Milanem celkem 4 štiky od 45 do 68 cm. (U ostrůvků jsme byli 4 hodiny zcela bez záběru až dokud jsem při rybaření ze břehu nenarazil na hejnko štik – na čtyři po sobě jdoucí hody jsem čtyřikrát zasekl štiku!). Zjistili jsme (a později se nám tento názor potvrdil), že za jasného a bezvětrného počasý byla efektivnější přívlač ze břehu než z lodě (ryba zaregistruje rybáře později).
Luboš s Jirkou byli u ostrůvků bez ryby a pak chytli u rákosin v Ettersundu 7 štik okolo 60 cm
Roman a spol. byli dnes bez ryby
Havránci měli celkem 11 štik (největší 90 cm a 78 cm), většinu-včetně té devadesátky chytli v zátoce Dalbyviken. Na rotačku chytli rovněž jednoho jelce asi 50 cm.
Martin s Lubošem měli devět štik, vše vesměs okolo 60 cm.
Jejich přátelé ze Slovenska ulovili mořského pstruha délky 49 cm (na Shad Rap barvy firetiger).

cervnove stiky - osmdesatkyČtvrtek 3.6.
Opět jasno, slunečno. Teplota přes den až 25°C. Až do odpoledne foukal vítr, který výborně čeřil hladinu, takže štiky byly aktivní. Je těžké uvěřit, že v Čechách se v posledních dnech pohybovaly teploty okolo 10°C, pořád prší a na Moravě a v jižních Čechách jsou záplavy.
Já jsem dnes rybaření z pracovních důvodů vynechal.
Luboš s Jirkou chytali v zátokách do 2 km od chaty a měli jen pět štik, z toho dvě mírně přes 60 cm.
Roman a spol. dnes bodovali – celkem měli 10 štik, z toho 9 bylo přes 60 cm, největší 86, 85 a 78 cm.
Havránci jen 2 štiky, obě přes 60 cm, jedna z nich byla 74 cm.
Martin s Lubošem excelovali u ostrůvků v okolí ostrova Djursö s celkem 35 štikami, z toho 30 bylo nad 60 cm, ale žádná nebyla přes 80 cm. Jejich slovenští přátelé chytali v Ettersundu sledě, cejny a chytli i dvě štiky – 90 a 98 cm. Rovněž ulovili několik cejnů na smáčky.

Klippan - vecerni vyhledPátek 4.6.
Opět jasno a slunečno. Ráno bylo 15°C, ale přes den až 25°C. Dopoledne bylo nejprve bezvětří a ryby vůbec nešly. Teprve, když se okolo poledne trochu rozfoukal vítr, začaly štiky brát. Zkoušeli jsme rybařit i z ostrovů a prohazovat slibně vypadající návětrné strany. Kupodinu jsme měli možná více záběrů, než při rybaření z lodě. Zdá se, že když nástraha jede směrem ke štice, tak ji to možná více dráždí (a také se štika tak často v čisté vodě nevyplaší)?
Já s Milanem jsme dnes měli smolný den. Asi dvě hodiny jsme se za bezvětří trápili bez záběru a pak bylo záběrů přes deset, ale drtivá většina ryb nám spadla. Já měl na prutě 8 ryb a ani jednu jsem nedotáhl až do lodi. U lodě mi spadnul i jeden candát cca 45 cm. Milan chytl 3 štiky mezi 60-68 cm.
Luboš s Jirkou ulovili u rákosin okolo ostrova Eknön 4 štiky, z toho 2 byly přes 60 cm.
Roman a spol. dnes 4 štiky, největší 75,75, 65 cm.
Havránci zakončili s jednou ulovenou štikou.
Martin s Lubošem a jejich slovenští přátelé dnes relaxovali a ulovili celkem jen 4 štiky.

Souhrn
Rybářská výprava do Ljuskon v termínu 29.5.-4.6. byla zcela poznamenána slunečným počasím a kalnou vodou v zátoce Slätbacken. Protože se zima protáhla, stále přitéká do zátoky kalná voda z Göta kanálu. Některé úseky zátoky Slätbacken byly v extrémně kalné vodě chytatelné jen těžko a tak jsme za štikami jezdili většinou do Merumsfjordu nebo za úplně čistou vodou až k ostrůvkům severně od ostrova Djursö. Já s Milanem jsme s lodí s motorem 15 HP jezdili každý den z Ljuskon k ostrovu Djursö (cca 45 minut jízdy na plný plyn) a za 6 dní rybolovu a provozu lodě jsme spotřebovali 60 litrů benzínu, který prodává správce za 18 SEK / litr.
Štiky byly aktivní a chytatelné především za větru, kdy za slunného počasí měly v čisté vodě omezenou možnost zpozorovat rybáře a loď. Osvědčilo se nám vláčet na návětrných stranách ostrůvků zalitých sluncem (ne ve stínu).
Většinou bylo uloveno více štik najednou za krátkou dobu a pak byla v braní pauza, často i několik hodin.
Co do počtu ryb byly úspěšné ty posádky, které často střídaly loviště a vlastně neustále hledaly skupiny aktivních štik.
Velmi dobrá byla velikost lovených ryb. Nadpoloviční většina ulovených štik měřila nad 60 cm a cca 10% ulovených ryb bylo ve velikostní kategorii 80-85 cm. Největší štiky byly 98, 90 a 90 cm.
Celkem nás bylo 14 rybářů (6 lodí), celkem jsme za 6 dní rybaření za ulovili 180 štik a za celý týden jsme usmrtili jen 10 štik.


12.-19. 9. 2009
Chtěl bych Vám touto cestou krátce poděkovat za tip, který jste nám dal. Naprostá spokojenost se vším: příjemný majitel, nezkažená pověst a celkem slušná rybařina i když to chtělo asi vyrazit na přelomu září - října.
Štika brala velice opatrně a okounů jsme nachytali velice pomálu.
Za týden v 5-ti rybářích celkem 76 štik, 8 okounů.
Největší stika 84 cm, okoun 41 cm.
Ještě jednou děkuji a těším se na příští rok.

S pozdravem
Petr Kadlec


26.6-11. 7. 2009
Po deštivém červnu se nám sezóna slibně rozjíždí. Zatím největší štika byla ulovena koncem června - 117 cm. Začátkem června ulovil jeden z rakouských hostů candáta 87 cm a jeho kolega lososa 80 cm (5,5 kg).
Z letního Ljuskon zdraví
Joachim