+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoLesjönReportážePostřehy, aktuality a krátké zprávy

Švédsko - Lesjön - Reportáže

Postřehy, aktuality a krátké zprávy 12.10.2020

Západ slunce nad LesjonemLesjon 8.-15. června 2019

Byli jsme s kolegou na stejném místě a ve stejné chatě již potřetí a musím konstatovat, že je to pro nás mimořádně pěkná dovolená.
Místo je opravdu moc pěkné a ryb je dostatek, takže si každý rybář musí přijít na své, pokud to není cvok, který není bez štiky přes metr spokojený.

Naše největší štiky byly letos 96 cm, ulovena 11.6. a štika délky 97 cm, ulovena 12.6., obě na přívlač.

Správce je opravdu velmi vstřícný a dá se s ním domluvit téměř cokoli.
Snad jen ta vzdálenost je trochu nepříjemnost, ale nic nebývá úplně dokonalé.

Miloslav K.Okoun 45 cmHelesjo a Lesjon 18.5.-1.6.2019

Letos jsme v rámci výpravy zkombinovali dvě destinace, kde jsme již v minulosti na rybách byli.
V 10 lidech šlo o celkem velkolepou akci, která se povedla.

Celkem jsme v 10 lidech ulovili:

750x štika
180x pstruh
35x okoun


Top úlovky:

Štika 2x 109, 106, 105, 2x102, 101, 2x100 cm.
Pstruh 52 cm
Okoun 45 cm


Václav P.

Lesjön 1-8 června 2019

Na jezeře před chatami jsme zachytali jen běžné štičky v délkách od 30 do 60 cm a denně asi 4 štiky 70 až 80 cm.
Měli jsme 2 metrovky a několik ataků od větších štik na horním průtočném jezeře.
V peřejích několik lipanů na nymfy poslední den, když trochu klesla voda. Voda v řece byla většinu našeho pobytu po silných deštích metr nad normálem a tedy nechytatelná. Největší lipani byli 42 cm.
Chodili jsme muškařit na lesní jezírko, největší potočák tam měl 50 cm.
Myslím, že na velkém jezeře je těch štik i malých méně než dříve a na Boleně nejsou téměř vůbec. Tam jich přitom bývalo nejvíc. Nebo jestli to bylo tou vysokou vodou? Chytání velkých štik bylo během našeho pobytu možné jenom na horním průtočném jezeře a to večer po každodenní bouřce, jinak nebyly aktivní a při velké vodě jsou asi hluboko v podrostu v mělké vodě. Při poklesu hladiny se vrátí do řeky. Mezi zaplavenou trávou a keři se dalo chytat pouze na hladinové nástrahy a jednoháčkové woblery do trav. Rybářům, kteří přijedou v půlce června trochu závidím, snad jim už klesne a ohřeje se voda a budou sbírat lipani.
Zvednul jsem nad peřejí lipana určitě nad 45, ale jak jsem to vytahovat z té hloubky tak mi vzal přívěsek a šel z nymfou až na hladinu, kde to pustil. Vůbec jsem o něm nevěděl, až jsem ho viděl na hladině. Takže tam slušní lipani určitě jsou.
Zkusili jsme i okouny, většina do 30 cm, dva přes 40.
Celkově to bylo fajn, od pana domácího jsme ještě dostali vynikající večeři z losa, něco mezi gulášem a svíčkovou s mrkvičkou na skus, mistrovské jídlo.
Děkuji za fajn zážitek, vždycky se to nemusí podařit na 100%

Zdraví
Honza W.

Duha nad jezerem.


Červen v Lesjön
Honza s potočákem 60 cm a 2,3 kg Lesjön v první polovině června 2018

První letošní rybáři přijeli do Lesjonu 3. června. Hned následující den došlo k ochlazení na maximálně 10-12°C a začal foukat silný vítr. Chvílemi se nedalo ani odrazit lodí od mola. Zbytek týdne byli rybáři odkázaní na rybaření na závětrných místech, kde zase nebyly velké ryby.
Ve finále ulovili ve čtyřech rybářích cca 120 štik (do 85 cm, značná část byla do 50 cm délky), přibližně 80 okounů do 40 cm délky a 3 jeseny do cca 50 cm.

Ve druhém týdnu dorazila do Lesjonu skupina Honzy S., která zde byla již potřetí. Celou dobu měli slušné-polojasné počasí s teplotami kolem 20°C. Značnou část týdne věnovali lovu ryb na řece, kde na mušku i přívlač lovili okouny, pstruhy a lipany. Většina ryb byla běžné velikosti, ale Honzovi se povedl i krásný potočák délky 60 cm (cca 2,3 kg) na vzor mušky od Marcuse, místního znalce a průvodce, se kterým se seznámil loni.
Večer obvykle jezdili na lesní jezírka, kde je lov extrémně náročný díky nutnosti dlouhých náhozů a velmi čisté vody. Honza si vyladil na tento lov speciální přívlačovou sestavu, která mu umožnila velmi dlouhé náhozy i s relativně lehkou nástrahou a hlavně mu umožnila dobře detekovat záběry v propadu i při větru. Díky tomu se mu podařilo ulovit potočáky 45 a 49 cm a několik sivenů.
Kumpáni na jezírcích obvykle jen paběrkovali, brzy je to přestalo bavit, a jeli domu. Nicméně plánují na rok 2019 další, již čtvrtou, návštěvu tohoto úžasného švédského revíru.

jezero Bolenavattnet
jezero Bolenavattnet
pstruh obecný 60 cm
pstruh obecný 60 cm
lesní jezírko
lesní jezírko
jezero Lesjon-mapa hloubek
jezero Lesjon-mapa hloubekLesjon v zari - okounZáří 2017 v Lesjön 8. - 15.9.

Když jsem na začátku léta přemýšlel, kam se podívat na nějaké zajímavé podzimní rybaření, padla volba na revír Lesjön. Především rozhodly dobré reference z reportáží, ale také informace rybářů, kteří tento revír navštívili.
Předpověď počasí nebyla zrovna příznivá. Celý týden má pršet a tato předpověď se naplnila mírou vrchovatou včetně cesty. Tolik vody jsme neviděli spadnout už dlouho.
Po příjezdu na místo byla první otázka kde, jak a na co chytat. Kolegové byli zaskočeni informací, že pokud chceme chytat okouny, na které jsme se těšili, jsou v hloubce 6 až 10 m, což se nám tak docela nepotvrdilo.
Ranní příchod na molo druhý den našeho pobytu nás trochu překvapil. Pod molem ve vodě leželo asi sto vyfiletovaných okouních zbytků. V čisté vodě nic moc pohled.
stika 110 cm, zari v LesjonCelé rybaření bylo velkým trápením. Každý den jsme vyráželi na jinou stranu jezera až po přehradní hráz. Tam, kde jeden den ryba byla, druhý den nebylo nic. Na hloubkách jsme nechytili vůbec nic, přes zkoušení všech možných technik. Nejvíce se osvědčilo chytání na okraji rákosí a travních ok v mělčích částech jezera. Dobrými místy byly i břehy přehrady, kde byla nějaká vegetace.
Prostředí bylo nádherné, ubytování bez chyby, a když jsme dostali od domácího ochutnávku losího masa (něco na způsob naší svíčkové) tak to nemělo chybu.
Ryb jsme však moc nenachytali. Náhodný úlovek jedné štiky 110 cm na úseku mezi jezerem a peřejemi a jedné 102 cm, chycené na přehradě, nebylo nic moc. Bez záběru jsme byli někdy i tři až čtyři hodiny a to je při intenzivním házení depresívní.
Okouny jsme nachytali jen malé a málo. Radost jsem měl z tří velkých jelců, největší 50 cm.
Celkem jsme nachytali 115 štik ( většinou 50 – 60 cm ), 72 okounů ( největší 37 cm, většinou 15 – 20 cm), 4 jelci (45 – 50 cm).

Radek Ž.

Lesjon v zari - stickaLesjön 9-16 září
V Lesjön jsme si zachytali štiky, okouny a jeseny.
Největší námi ulovená štika měřila rovných 100 cm a byla ulovena 10.9. na přívlač, na plandavku.
Matěj K.

Lesjön 26.8.-2.9.
Celkem jsme ulovili 90 ryb. Nejvíce bylo uloveno malých štik, dále okouni a několik cejnů.
Největší štika měla 87 cm a největší okoun 43 cm.
Větších ryb jsme se nedočkali, ale za to jsme zaučili další tři rybáře a doufám, že jim jejich nadšení přeroste stejně jako u nás ve vášeň z rybolovu.
Zbyněk H.

pulmetrovy jesen uloveny na twister
pulmetrovy jesen uloveny na twister
okoun - zari v Lesjon
okoun - zari v Lesjon
stika 102 cm, zari v Lesjon
stika 102 cm, zari v Lesjon
metrovka z Lesjon - zari
metrovka z Lesjon - zari
stika 110 cm, zari v Lesjon
stika 110 cm, zari v Lesjon


stika 109 cm ulovena nad pereji 18.cervnaLesjön 18. června 2017

V Lesjön nás přivítalo nádherné počasí.
Hned první den rybaření se vydařil. Dopoledne jsme šli muškařit na jezírka na pstruhy. Ulovil jsem jich pět a jednoho sivena, vše 40-44 cm.
Odpoledne a večer jsme si vzali loď na průtočném jezeře nad peřejí a jeli až k horní peřeji. Ze začátku to bylo marný, ale pak Dalibor ulovil štiku 109 cm, jesena 47 cm a pak začaly brát štiky. Sice jen malé ryby 50-65 cm, ale byla zábava. Na peřeji někdo ulovil padesátku lipana (1,2 kg).
Honza S.


Lesjön 3-10 června 2017

I přes velmi proměnlivé, přímo aprílové počasí, se náš pobyt v prvním červnovém týdnu vydařil. Celkem jsme ulovili cca 150 štik a 50 okounů.
Jen 3 štiky byly nad 90 cm, největší okoun měřil 43 cm, největší jesen 56 cm.
Miroslav V.

Děkujeme za skvělé zajištění cesty i pobytu. Letadlo i auto bez problémů. Pan Steiner s manželkou byli jako vždy výborní, krásné záběry a i to počasí nakonec docela vyšlo.
Děkujeme a těšíme se na příště
RH


okoun, navrat na svoboduLesjön 27.5.-3.6. 2017

Letos jsme byli v Lesjonu již po několikáté a chytání bylo výrazně složitější, než při našich dřívějších návštěvách, kdy jsme zde byli v pozdějších termínech. Navíc rybolov letos komplikovalo počasí a vítr. Některé dny vítr dokonce neumožnil vyjet na jezero Lesjön, které je přímo před chatami.

První den nám sousedi z vedlejší chaty sdělili zásadní informaci, že ryby jsou stále ještě na hloubkách, čímž nám dost usnadnili hledání. Štiky i okouny jsme chytali na hranách v hloubkách až kolem 9 metrů.

Voda byla neskutečně čistá (viditelnost do 3 m) a na mělčinách nebyla vidět ryba.

stika 101 cmDokonce i na horním průtočném jezeře jsme ryby chytali na hraně koryta a nikoliv kolem břehů, jako dříve v červnových a červencových termínech. Jediná výjimka byla oblast kolem jednoho z pravostranných přítoků, kde byla evidentně teplejší voda a bylo zde spousty rybiček.

Většinu ryb na jezerech jsme nachytali na gumy, nejvíce na rippery v přírodních barvách. Fungovala i modrá barva. Vypozorovali jsme, že na ryby platí spíše kývavý pohyb nástrah, rippery s jemným pohybem pouze ocásku ryby nechávaly poměrně klidnými.
Zkoušeli jsme i velké gumové nástrahy (přes 20 cm délky), ale nejlépe fungovaly nástrahy dlouhé kolem 15 cm... navíc to není taková dřina.
Na povrchové nástrahy jsme neudělali ani jeden záběr.

Teprve v posledních dnech pobytu začaly být vidět nové výhonky rákosí.

Celkem jsme ulovili ve čtyřech rybářích za týden pobytu cca 150 štik, největší měla 101 cm (dále 97, 95, 94, 92, 90 cm), cca 15 štik 80-90 cm a zbytek ulovených štik byl menší.

Okounů se chytilo nespočet, největší měřil 49 cm (na mlého rippera na dropshot), několik okounů délky 42 cm, jednoho 41 cm a 40 cm a mnoho okounů mezi 35-40 cm, menších tolik nebylo - nazabývali jsem se jimi.
Okouni nebyli ještě vytření.

Na průtočném jezeře se podařilo ulovit několik jesenů, největší měl kolem 50 cm.

Na řece mezi jezerem Lesjon a horním průtočným jezerem jsme chytali lipany 40-45cm (cca 5ks) a pstruhy - cca 30ks (25-40 cm). Úspěšné byly malé woblery.
Pstruhová jezera jsme tentokrát vynechali.

David M.

jezero Lesjon
jezero Lesjon
okoun z jezera Lesjon
okoun z jezera Lesjon
jarni okouni z jezera Lesjon
jarni okouni z jezera Lesjon
okoun z jezera Lesjon
okoun z jezera Lesjon
pulnocni privlac na prutocnem jezere
pulnocni privlac na prutocnem jezere
okouni uloveni v jezere Lesjon na dropshot
okouni uloveni v jezere Lesjon na dropshot
okoun
okoun
stika
stika
jarni stika z reviru Lesjon
jarni stika z reviru Lesjon
cervnova stika z reviru Lesjon
cervnova stika z reviru Lesjon


98 cm z Lesjon Sezóna 2016 v Lesjön

Sezóna začala v Lesjön stejně jako každý rok v červnu a poslední hosté odjeli v září. Začátkem června byly štiky již vytřené a nedočkavě vyhlížely prvního rybáře.
Letošní červen byl v Lesjön úspěšný, počasí bylo vesměs velmi dobré až na pár dní s deštěm, který byl beztak potřeba, protože hladina řeky byla nižší než tou dobou běžně bývá.
Čeští rybáři, kteří byli v Lesjön druhý červnový týden revír dobře znají, byli tu po několikáté, a tak věděli „kde a jak“. Věnovali se jak přívlači, tak muškaření. Zajímavé je, že nachytali buď velké štiky (největší 106 cm) nebo naopak malé štiky do cca 60 cm. Středních štik kolem 70 cm ulovili jen několik. Těžko říci, co je toho příčinou. Možná je někdo pozval na večeři...
Muškařská sekce slavila úspěchy na řece mezi průtočným jezerem a jezerem, které je před chatami. V tomto peřejnatém úseku řeky chytili velké množství lipanů kolem 35 cm a několik kusů přes 40 cm (největší 43 cm). Velcí lipani stojí většinou v tom největším proudu (kam na ně nemohou všudypřítomné štiky), což komplikuje lov – řeka je nebroditelná, místy dost hluboká a plná velkých kamenů.
V řece je také celkem dost malých pstruhů obecných kolem 20 cm, ale povedlo se i pár pstruhů 34-38 cm. Ryby braly hlavně v nočních hodinách, často až kolem půlnoci.

stika z Lesjonu V červenci byly úlovky o něco slabší, což se dalo očekávat. Teplota vody se zvýšila a ryby byly zase o něco zkušenější... nicméně na povrchové nástrahy útočily stále, i když nástrahu dobíraly opatrněji než začátkem června. Hodně štik nástrahu sledovalo až k lodi a na poslední chvíli si útok rozmyslelo.
V druhé polovině měsíce už rostly houby a borůvky a teplota vody v jezeře umožňovala otužilejším jedincům i koupání. Někteří návštěvníci Lesjönu jako Jan s manželkou byli pozváni majitelem chat Steinerem na pozorování medvědů (Steiner vybudoval přes zimu újeď a medvědí pozorovatelnu) a skutečně medvěda viděli.

Srpen byl rybářsky slabší zvláště v první polovině, relativně vysoká teplota vody velké aktivitě ryb zrovna nenahrávala, ale zato lesy byly plné borůvek, brusinek a hub.
Na přelomu srpna a září dva čeští rybáři strávili na jezeře mnoho hodin téměř bez úspěchu i přes to, že jeden z nich je v chytání mistr, ne-li vyloženě legenda. A ani obrovská snaha místního rybářského průvodce jejich bilanci moc nevylepšila. Prostě se rybám nechtělo a s tím se nedalo nic dělat.
Tou dobou byla v Lesjön ještě jedna parta českých rybářů. Po příjezdu nedokázali první tři dny ulovit kloudnou rybu, ale čtvrtý den se vše zlomilo. Zjistili, že štiky a okouni reagují velmi dobře na povrchové nástrahy v peřeji nad jezerem i v zátokách hlavního jezera a nakonec si zachytali velmi dobře.

pstruh obecny z rekyV září začaly být ryby s ochlazující se vodou opět aktivnější a začaly se připravovat na zimu. Bylo dobré kromě povrchových nástrah vyzkoušet i plandavky a woblery, na které štiky na podzim reagují o něco lépe.
Zbyněk s kolegou chytili za 6 dní cca 30 štik o průměrné délce 70 cm, okouny kolem 30 cm a na pstruhových jezírcích v okolních lesích 5 sivenů o délce kolem 40 cm. Největší rybu ulovili 3.9. v podvečer na 18 cm potápivého woblera – zubatá měřila 98 cm.

Letošní sezóna v Lesjön je za námi, majitel chat Steiner měl vše vzorně připraveno, tak jak jsme v Lesjön již zvyklí. Jediné drobné výtky zazněly na motory na lodích na průtočném jezeře, kde jeden hůře startoval a druhý je pouze s výkonem 2,3 HP. Na druhou stranu větší nebo nové motory na tuto část revíru Steiner dát nechce, protože riziko jejich odcizení na odlehlém místě existuje i v tak bezpečné a blahobytné zemi, jakou je Švédsko.
Teď už zbývá pouze počkat, co přinese další sezóna.
stika
stika
okoun
okoun
vecer na jezere
vecer na jezere
chata v Lesjon
chata v Lesjon
zapad slunce
zapad slunce
stika
stika
stika
stika
lode na jezere pred chatami
lode na jezere pred chatamiLesjön - červen a červenec 2014

cervnova metrovka z LesjonČerven 2014 byl v Lesjon jiný než v předchozích letech. V řece bylo větší část měsíce o metr víc vody, nad peřejemi nebylo vidět žádné staré rákosí, voda byla až v lese a štiky zalezly někam do rozlitin a do křoví.
Pod peřejí větší část měsíce, jen malé štiky a málo, za to více okounů. Na spojnici hlavního jezera a jezer Bolena bylo štik podstatně více.
Celá řada velkých štik 100+ byla na imitace žáby nebo myši, úspěšní byli rybáři i na jerky a storm-gumy. Okouni brali týden od týdne více a v červenci pak někteří rybáři zcela přešli na lov okounů.
V červenci už se voda ustálila na normálu a štiky se ve větší míře chytaly i na řece. Výrazně přibylo úlovků okounů, včetně ryb délky 40-45 cm a jak se voda oteplovala byli stále agresivnější i jeseni. Kuriozitou bylo ulovení dvou jesenů na jeden wobbler – nejprve jedna ryba atakovala nástrahu a když pak druhý jesen chtěl tomu prvnímu „ukrást žrádlo“, tak se chytil také (viz foto níže).

Davidova cervnova metrovka z LesjonOd Davida M – třetí týden června:
Sice nás trochu trestalo počasí a stále se měnící výška hladiny vody, ale poradili jsme si poměrně dobře. Ubytování a služby majitele chaty bylo špičkové, lodě pěkné a dostačující. Povedlo se nám ve čtyřech ulovit přes 400 štik, z toho 8 přes 100 cm, největší 106 cm.
Okouny jsme ani nepočítali. Přestože jsme je nějak cíleně nelovili, tak jich bylo opravdu mnoho, největší těsně nad 40 cm.
Jesenů bylo skoro 50, největší 50 cm.
Krásné bylo chytání na pstruhových jezerech, chytili jsem jich skoro 30 pstruhů a sivenů a nejdelší měl 45cm.
Byl to moc pěkný týden v klidném prostředí, krásné krajině a ryby jsme brali hlavně jako příjemný bonus...

Lesjon - cerven
Lesjon - cerven
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
okouni uloveni v jezere Lesjon na prelomu kvetna a cervna
okouni uloveni v jezere Lesjon na prelomu kvetna a cervna
okoun - navrat na svobodu
okoun - navrat na svobodu
cervnovy okoun z Lesjon
cervnovy okoun z Lesjon
cervnova stika z Lesjon
cervnova stika z Lesjon
stihla cervnova stika z reviru Lesjon
stihla cervnova stika z reviru Lesjon
dva jeseni na jeden wobbler - cervenec
dva jeseni na jeden wobbler - cervenec