+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoLesjönReportážePostřehy, aktuality a krátké zprávy

Švédsko - Lesjön - Reportáže

Postřehy, aktuality a krátké zprávy 8.7.2020

Lesjon v zari - okounZáří 2017 v Lesjön 8. - 15.9.

Když jsem na začátku léta přemýšlel, kam se podívat na nějaké zajímavé podzimní rybaření, padla volba na revír Lesjön. Především rozhodly dobré reference z reportáží, ale také informace rybářů, kteří tento revír navštívili.
Předpověď počasí nebyla zrovna příznivá. Celý týden má pršet a tato předpověď se naplnila mírou vrchovatou včetně cesty. Tolik vody jsme neviděli spadnout už dlouho.
Po příjezdu na místo byla první otázka kde, jak a na co chytat. Kolegové byli zaskočeni informací, že pokud chceme chytat okouny, na které jsme se těšili, jsou v hloubce 6 až 10 m, což se nám tak docela nepotvrdilo.
Ranní příchod na molo druhý den našeho pobytu nás trochu překvapil. Pod molem ve vodě leželo asi sto vyfiletovaných okouních zbytků. V čisté vodě nic moc pohled.
stika 110 cm, zari v LesjonCelé rybaření bylo velkým trápením. Každý den jsme vyráželi na jinou stranu jezera až po přehradní hráz. Tam, kde jeden den ryba byla, druhý den nebylo nic. Na hloubkách jsme nechytili vůbec nic, přes zkoušení všech možných technik. Nejvíce se osvědčilo chytání na okraji rákosí a travních ok v mělčích částech jezera. Dobrými místy byly i břehy přehrady, kde byla nějaká vegetace.
Prostředí bylo nádherné, ubytování bez chyby, a když jsme dostali od domácího ochutnávku losího masa (něco na způsob naší svíčkové) tak to nemělo chybu.
Ryb jsme však moc nenachytali. Náhodný úlovek jedné štiky 110 cm na úseku mezi jezerem a peřejemi a jedné 102 cm, chycené na přehradě, nebylo nic moc. Bez záběru jsme byli někdy i tři až čtyři hodiny a to je při intenzivním házení depresívní.
Okouny jsme nachytali jen malé a málo. Radost jsem měl z tří velkých jelců, největší 50 cm.
Celkem jsme nachytali 115 štik ( většinou 50 – 60 cm ), 72 okounů ( největší 37 cm, většinou 15 – 20 cm), 4 jelci (45 – 50 cm).

Radek Ž.

Lesjon v zari - stickaLesjön 9-16 září
V Lesjön jsme si zachytali štiky, okouny a jeseny.
Největší námi ulovená štika měřila rovných 100 cm a byla ulovena 10.9. na přívlač, na plandavku.
Matěj K.

Lesjön 26.8.-2.9.
Celkem jsme ulovili 90 ryb. Nejvíce bylo uloveno malých štik, dále okouni a několik cejnů.
Největší štika měla 87 cm a největší okoun 43 cm.
Větších ryb jsme se nedočkali, ale za to jsme zaučili další tři rybáře a doufám, že jim jejich nadšení přeroste stejně jako u nás ve vášeň z rybolovu.
Zbyněk H.

pulmetrovy jesen uloveny na twister
pulmetrovy jesen uloveny na twister
okoun - zari v Lesjon
okoun - zari v Lesjon
stika 102 cm, zari v Lesjon
stika 102 cm, zari v Lesjon
metrovka z Lesjon - zari
metrovka z Lesjon - zari
stika 110 cm, zari v Lesjon
stika 110 cm, zari v Lesjon


stika 109 cm ulovena nad pereji 18.cervnaLesjön 18. června 2017

V Lesjön nás přivítalo nádherné počasí.
Hned první den rybaření se vydařil. Dopoledne jsme šli muškařit na jezírka na pstruhy. Ulovil jsem jich pět a jednoho sivena, vše 40-44 cm.
Odpoledne a večer jsme si vzali loď na průtočném jezeře nad peřejí a jeli až k horní peřeji. Ze začátku to bylo marný, ale pak Dalibor ulovil štiku 109 cm, jesena 47 cm a pak začaly brát štiky. Sice jen malé ryby 50-65 cm, ale byla zábava. Na peřeji někdo ulovil padesátku lipana (1,2 kg).
Honza S.


Lesjön 3-10 června 2017

I přes velmi proměnlivé, přímo aprílové počasí, se náš pobyt v prvním červnovém týdnu vydařil. Celkem jsme ulovili cca 150 štik a 50 okounů.
Jen 3 štiky byly nad 90 cm, největší okoun měřil 43 cm, největší jesen 56 cm.
Miroslav V.

Děkujeme za skvělé zajištění cesty i pobytu. Letadlo i auto bez problémů. Pan Steiner s manželkou byli jako vždy výborní, krásné záběry a i to počasí nakonec docela vyšlo.
Děkujeme a těšíme se na příště
RH


okoun, navrat na svoboduLesjön 27.5.-3.6. 2017

Letos jsme byli v Lesjonu již po několikáté a chytání bylo výrazně složitější, než při našich dřívějších návštěvách, kdy jsme zde byli v pozdějších termínech. Navíc rybolov letos komplikovalo počasí a vítr. Některé dny vítr dokonce neumožnil vyjet na jezero Lesjön, které je přímo před chatami.

První den nám sousedi z vedlejší chaty sdělili zásadní informaci, že ryby jsou stále ještě na hloubkách, čímž nám dost usnadnili hledání. Štiky i okouny jsme chytali na hranách v hloubkách až kolem 9 metrů.

Voda byla neskutečně čistá (viditelnost do 3 m) a na mělčinách nebyla vidět ryba.

stika 101 cmDokonce i na horním průtočném jezeře jsme ryby chytali na hraně koryta a nikoliv kolem břehů, jako dříve v červnových a červencových termínech. Jediná výjimka byla oblast kolem jednoho z pravostranných přítoků, kde byla evidentně teplejší voda a bylo zde spousty rybiček.

Většinu ryb na jezerech jsme nachytali na gumy, nejvíce na rippery v přírodních barvách. Fungovala i modrá barva. Vypozorovali jsme, že na ryby platí spíše kývavý pohyb nástrah, rippery s jemným pohybem pouze ocásku ryby nechávaly poměrně klidnými.
Zkoušeli jsme i velké gumové nástrahy (přes 20 cm délky), ale nejlépe fungovaly nástrahy dlouhé kolem 15 cm... navíc to není taková dřina.
Na povrchové nástrahy jsme neudělali ani jeden záběr.

Teprve v posledních dnech pobytu začaly být vidět nové výhonky rákosí.

Celkem jsme ulovili ve čtyřech rybářích za týden pobytu cca 150 štik, největší měla 101 cm (dále 97, 95, 94, 92, 90 cm), cca 15 štik 80-90 cm a zbytek ulovených štik byl menší.

Okounů se chytilo nespočet, největší měřil 49 cm (na mlého rippera na dropshot), několik okounů délky 42 cm, jednoho 41 cm a 40 cm a mnoho okounů mezi 35-40 cm, menších tolik nebylo - nazabývali jsem se jimi.
Okouni nebyli ještě vytření.

Na průtočném jezeře se podařilo ulovit několik jesenů, největší měl kolem 50 cm.

Na řece mezi jezerem Lesjon a horním průtočným jezerem jsme chytali lipany 40-45cm (cca 5ks) a pstruhy - cca 30ks (25-40 cm). Úspěšné byly malé woblery.
Pstruhová jezera jsme tentokrát vynechali.

David M.

jezero Lesjon
jezero Lesjon
okoun z jezera Lesjon
okoun z jezera Lesjon
jarni okouni z jezera Lesjon
jarni okouni z jezera Lesjon
okoun z jezera Lesjon
okoun z jezera Lesjon
pulnocni privlac na prutocnem jezere
pulnocni privlac na prutocnem jezere
okouni uloveni v jezere Lesjon na dropshot
okouni uloveni v jezere Lesjon na dropshot
okoun
okoun
stika
stika
jarni stika z reviru Lesjon
jarni stika z reviru Lesjon
cervnova stika z reviru Lesjon
cervnova stika z reviru Lesjon


98 cm z Lesjon Sezóna 2016 v Lesjön

Sezóna začala v Lesjön stejně jako každý rok v červnu a poslední hosté odjeli v září. Začátkem června byly štiky již vytřené a nedočkavě vyhlížely prvního rybáře.
Letošní červen byl v Lesjön úspěšný, počasí bylo vesměs velmi dobré až na pár dní s deštěm, který byl beztak potřeba, protože hladina řeky byla nižší než tou dobou běžně bývá.
Čeští rybáři, kteří byli v Lesjön druhý červnový týden revír dobře znají, byli tu po několikáté, a tak věděli „kde a jak“. Věnovali se jak přívlači, tak muškaření. Zajímavé je, že nachytali buď velké štiky (největší 106 cm) nebo naopak malé štiky do cca 60 cm. Středních štik kolem 70 cm ulovili jen několik. Těžko říci, co je toho příčinou. Možná je někdo pozval na večeři...
Muškařská sekce slavila úspěchy na řece mezi průtočným jezerem a jezerem, které je před chatami. V tomto peřejnatém úseku řeky chytili velké množství lipanů kolem 35 cm a několik kusů přes 40 cm (největší 43 cm). Velcí lipani stojí většinou v tom největším proudu (kam na ně nemohou všudypřítomné štiky), což komplikuje lov – řeka je nebroditelná, místy dost hluboká a plná velkých kamenů.
V řece je také celkem dost malých pstruhů obecných kolem 20 cm, ale povedlo se i pár pstruhů 34-38 cm. Ryby braly hlavně v nočních hodinách, často až kolem půlnoci.

stika z Lesjonu V červenci byly úlovky o něco slabší, což se dalo očekávat. Teplota vody se zvýšila a ryby byly zase o něco zkušenější... nicméně na povrchové nástrahy útočily stále, i když nástrahu dobíraly opatrněji než začátkem června. Hodně štik nástrahu sledovalo až k lodi a na poslední chvíli si útok rozmyslelo.
V druhé polovině měsíce už rostly houby a borůvky a teplota vody v jezeře umožňovala otužilejším jedincům i koupání. Někteří návštěvníci Lesjönu jako Jan s manželkou byli pozváni majitelem chat Steinerem na pozorování medvědů (Steiner vybudoval přes zimu újeď a medvědí pozorovatelnu) a skutečně medvěda viděli.

Srpen byl rybářsky slabší zvláště v první polovině, relativně vysoká teplota vody velké aktivitě ryb zrovna nenahrávala, ale zato lesy byly plné borůvek, brusinek a hub.
Na přelomu srpna a září dva čeští rybáři strávili na jezeře mnoho hodin téměř bez úspěchu i přes to, že jeden z nich je v chytání mistr, ne-li vyloženě legenda. A ani obrovská snaha místního rybářského průvodce jejich bilanci moc nevylepšila. Prostě se rybám nechtělo a s tím se nedalo nic dělat.
Tou dobou byla v Lesjön ještě jedna parta českých rybářů. Po příjezdu nedokázali první tři dny ulovit kloudnou rybu, ale čtvrtý den se vše zlomilo. Zjistili, že štiky a okouni reagují velmi dobře na povrchové nástrahy v peřeji nad jezerem i v zátokách hlavního jezera a nakonec si zachytali velmi dobře.

pstruh obecny z rekyV září začaly být ryby s ochlazující se vodou opět aktivnější a začaly se připravovat na zimu. Bylo dobré kromě povrchových nástrah vyzkoušet i plandavky a woblery, na které štiky na podzim reagují o něco lépe.
Zbyněk s kolegou chytili za 6 dní cca 30 štik o průměrné délce 70 cm, okouny kolem 30 cm a na pstruhových jezírcích v okolních lesích 5 sivenů o délce kolem 40 cm. Největší rybu ulovili 3.9. v podvečer na 18 cm potápivého woblera – zubatá měřila 98 cm.

Letošní sezóna v Lesjön je za námi, majitel chat Steiner měl vše vzorně připraveno, tak jak jsme v Lesjön již zvyklí. Jediné drobné výtky zazněly na motory na lodích na průtočném jezeře, kde jeden hůře startoval a druhý je pouze s výkonem 2,3 HP. Na druhou stranu větší nebo nové motory na tuto část revíru Steiner dát nechce, protože riziko jejich odcizení na odlehlém místě existuje i v tak bezpečné a blahobytné zemi, jakou je Švédsko.
Teď už zbývá pouze počkat, co přinese další sezóna.
stika
stika
okoun
okoun
vecer na jezere
vecer na jezere
chata v Lesjon
chata v Lesjon
zapad slunce
zapad slunce
stika
stika
stika
stika
lode na jezere pred chatami
lode na jezere pred chatamiLesjön - červen a červenec 2014

cervnova metrovka z LesjonČerven 2014 byl v Lesjon jiný než v předchozích letech. V řece bylo větší část měsíce o metr víc vody, nad peřejemi nebylo vidět žádné staré rákosí, voda byla až v lese a štiky zalezly někam do rozlitin a do křoví.
Pod peřejí větší část měsíce, jen malé štiky a málo, za to více okounů. Na spojnici hlavního jezera a jezer Bolena bylo štik podstatně více.
Celá řada velkých štik 100+ byla na imitace žáby nebo myši, úspěšní byli rybáři i na jerky a storm-gumy. Okouni brali týden od týdne více a v červenci pak někteří rybáři zcela přešli na lov okounů.
V červenci už se voda ustálila na normálu a štiky se ve větší míře chytaly i na řece. Výrazně přibylo úlovků okounů, včetně ryb délky 40-45 cm a jak se voda oteplovala byli stále agresivnější i jeseni. Kuriozitou bylo ulovení dvou jesenů na jeden wobbler – nejprve jedna ryba atakovala nástrahu a když pak druhý jesen chtěl tomu prvnímu „ukrást žrádlo“, tak se chytil také (viz foto níže).

Davidova cervnova metrovka z LesjonOd Davida M – třetí týden června:
Sice nás trochu trestalo počasí a stále se měnící výška hladiny vody, ale poradili jsme si poměrně dobře. Ubytování a služby majitele chaty bylo špičkové, lodě pěkné a dostačující. Povedlo se nám ve čtyřech ulovit přes 400 štik, z toho 8 přes 100 cm, největší 106 cm.
Okouny jsme ani nepočítali. Přestože jsme je nějak cíleně nelovili, tak jich bylo opravdu mnoho, největší těsně nad 40 cm.
Jesenů bylo skoro 50, největší 50 cm.
Krásné bylo chytání na pstruhových jezerech, chytili jsem jich skoro 30 pstruhů a sivenů a nejdelší měl 45cm.
Byl to moc pěkný týden v klidném prostředí, krásné krajině a ryby jsme brali hlavně jako příjemný bonus...

Lesjon - cerven
Lesjon - cerven
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
cerven v Lesjon
okouni uloveni v jezere Lesjon na prelomu kvetna a cervna
okouni uloveni v jezere Lesjon na prelomu kvetna a cervna
okoun - navrat na svobodu
okoun - navrat na svobodu
cervnovy okoun z Lesjon
cervnovy okoun z Lesjon
cervnova stika z Lesjon
cervnova stika z Lesjon
stihla cervnova stika z reviru Lesjon
stihla cervnova stika z reviru Lesjon
dva jeseni na jeden wobbler - cervenec
dva jeseni na jeden wobbler - cervenec


podzimni jesen, zariLesjön
10.-20.9. 2013


Oproti letnímu chytáni se v Lesjön nachytalo v září méně ryb, ale zpravidla větší velikosti.
Největší štiky byly 99 a 108 cm dlouhé. Největší jelec jesen měřil cca 50 cm a největší okoun 45 cm. Hodně štik se nám sklepalo při zdolávání a kolikrát to byly ryby kolem metru.
Nahoře v peřejích jsme ulovili štiky, siveny a lipany.
Majitel chat je super týpek, upekl nám koláč z lesních plodů – byl výborný. Chata taky super a vše proběhlo bez problémů.
V lesích hromada hub, borůvek a brusinek…

Vítek B.

podzimni okoun, zaripodzimni stika, zari
podzim - sezona houbaru


cervencova metrovka z reviru LesjonLesjön
29.6.-5.7.2013


Musím Vám za naši partičku moc poděkovat za skvělý výběr lokality, byla to jednoznačně naše nejúspěšnější výprava, co se štik týká. Především nám vyšlo počasí, každý den slunečno, téměř bezvětří, užili jsme si taky jednou chytání v tričku.
Největší ryba měřila sice „jen“ 101 (další 99,87,86,84,80…) ale za 6 dní chytání (poslední den jsme si naordinovali jen odpočinek bez rybaření a váleli jsme se u telky a pili pivo – zkazilo se počasí a začalo fičet) jsme chytli 150 štik (nad cca 60cm) a 50 okounů nad 20cm – paradoxně největší měli kolem 36cm.
A pak jsme chytili ještě 7 velkých bojovných jesenů kolem 55-60 cm. Do vytažení z vody jsme netušili jestli to není štika, jak bojovali…
Ve vedlejší chatě byli švédi a na stejných místech ulovili štiku 116. Asi měli víc štěstí nebo věděli jak…
Se štikami jsme si neskutečně užili, štičích záběrů jsme mohli mít tak 400, ale jen třetinu z nich jsme dokázali ulovit. Štiky útočily neskutečně dravě, nebylo žádnou vyjímkou, že štika vyskočila po nástraze z úkrytu třeba metrovým skokem těsně nad hladinou, často minula a útočila opakovaně (třeba 4x během jednoho náhozu) a klidně i na další dva náhozy, dokud se nepíchla.
cervencova metrovka z reviru LesjonChytali jsme na gumy a místní žáby a často jsme jim to vytáhli z tlam aniž by se píchly o háček nebo se jinak uvolnily. Některé skákaly při zdolávání a téměř všechny se při zdolávání „praly“ tak, že jsme vždy čekali podstatně větší štiku, než třeba 70 nebo 75.
Chytali jsme povětšinou ve stulíkách a na kraji rákosí, někdy štiky minuly nástrahu i o půl metru a překously šňůru před lankem a když to byl POP, zůstal na hladině :-) Souboje se štikami na 2,10 a 2,40m pruty byla nádhera – špička o 180 stupňů, drnčely brzdy navijáků, štiky jezdily pod loď a ujiížděli do stulíků… Opravdu nádherné rybaření.
Spoustu ryb jsme ani neměřili, pokud bylo možné vyprostit nástrahu mimo loď. Taky se nám stalo, že nám velká štika skočila sama do lodi, jako kdyby na nás zaútočila a chtěla nás kousnout…
Snad jedinou „nevýhodou“ byla mračna komárů, museli jsme být buď na vodě dál od břehu, v autě nebo v chatě – jinak by nás okamžitě požrali.
A když připočtu tu nádhernou přírodu, majestátného losa v rákosí na břehu, orla, který tam létal a fakt, že jsme tam nikde nikdy nikoho nepotkali, byla to jednoznačně nejúžasnější dovolená!

Díky
Petr H.


20. června 2013, Lesjon
Ve čtvrtek 20. června byla v průtočných rozlitinách nad peřejí ulovena zatím nejdelší štika sezóny. Měřila 120 cm a k překvapení všech ji neulovil nikdo z věhlasných rybářů, ale partnerka jednoho z rybářů…
Ryba byla ulovena z lodě, fotografována a měřena ve vodě a po uvolnění háčku puštěna zpět na svobodu.


stika ulovena na jerkLesjon 8.-15.6. 2013

Byli jsme dva rybáři a celkem jsme za týden chytili cca 200ks krásných ryb s tím, že absolutní většinu jsme chytli od soboty do úterý (114 štik a všechny nad 80 cm). Potom se změnilo počasí a úlovky výrazně poklesly.

Štika celkem 133 kusů, největší 80,81,82,82,83,84,88,88,90,95,95 a 100cm a minimálně 10 dalších mezi 70 a 80 cm.
Okoun celkem cca 50 až 60 ks mezi 25-40 cm.
Jelec jesen 7ks.

Absolutní většinu ryb jsme nachytali na Lesjon - cestou od chat k peřejím a na spojnici jezer Bolena.
V rozlitinách nad peřejí jsme byli pouze ve středu, kdy ryby přestaly brát a chytili jsme pouze 6 menších štik.

Ještě k majiteli chat. Přijeli jsme o den dříve a majitel nás velmi ochotně ubytoval a odmítl jakoukoli finanční kompenzaci. Stejně tak nám o půlnoci dovezl novou kotvu, když jsme starou museli pod peřejí odříznout a opět odmítl její úhradu a to nemluvím o benzínu volně k dispozici. Myslím, že trochu jižnějí bychom za tyto položky zaplatili. Doufejme, že jeho ochoty a dobroty nebudou jiní rybáři zneužívat...

A pro úplné dokreslení: cestou domů jsem v Hokensas jsem chytil 3 duháky 55, 57 a 50 a kolega 45 cm.

Takže velká spokojenost.

Zdraví
Pavel Sedláček