+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoGiman - HelesjoReportážeGiman 5.-12. června 2016

Švédsko - Giman - Helesjo - Reportáže

Giman 5.-12. června 2016 21.6.2016

pulnocni rybareni na jezere BodtjarnenPočátkem června pořádáme již tradičně rybářské výpravy, jejichž cílem je otestovat některé nové švédské rybářské revíry, případně po několika letech znovu navštívit revíry, ve kterých došlo k nějakým změnám. Protože v sousedství revíru Giman probíhala před dvěma lety výstavba areálu větrných elektráren a rybářský kemp i revír byly pro veřejnost dočasně uzavřeny, padla volba právě na tuto lokalitu. Prvním pozitivním zjištěním byl fakt, že areál 32 větrníků o celkovém výkonu 150 MW je tak šikovně umístěn, že není z údolí řeky Giman vidět. Větrníky jsou vidět pouze z některých pstruhových jezírek (Norrsjön, Orasjön) a od lovecké chaty Jaktstuga. Dokonce ani z nejblíže položených jezírek nejsou větrníky slyšet, o čemž jsme se měli možnost přesvědčit za bezvětří i za pořádného vichru.
Když srovnáme úlovky letošní výpravy s úlovky z jiných sezón, nezdá se, že by během výstavby větrného parku došlo k nějakému „vychytání ryb“ v revíru, jak jsme se mnozí domnívali. I podle líčení intenzity stavebních prací, měli stavaři tolik práce, že neměli na toulky po okolních lesích a rybaření ani pomyšlení. Když bylo v létě světlo přes noc, pracovalo se dokonce na směny non-stop.
cervnovy okoun z reky GimanV průběhu výpravy jsme měli k dispozici motorové lodě na průtočných jezerech Alan-Hemsjön (u kempu), Drogsön (pod peřejí Drogsjöforsen asi 12 km od kempu) a na jezeře Masjön (asi 2 km proti proudu od osady Albacken). Na lodích jsme se střídali tak, aby každý z rybářů měl v průběhu týdne možnost vyzkoušet všechny lokality. Ve večerních hodinách jsme se pak věnovali většinou malým lesním jezerům v soukromém revíru Karlsson – jak těm pstruhovým, tak štikovým.
Úlovky na pstruhových jezerech byly především v režii počasí a denní doby lovu. Zatímco v prvních dnech, kdy bylo jasno a slunečno, jsme lovili jen malé pstroužky okolo 25 cm, v druhé polovině výpravy, když dorazila oblačnost a někteří z nás se odhodlali i k půlnočnímu rybaření, byli loveni i pstruzi obecní délky okolo 40 cm.
Na některých lesních štikových jezerech bylo zřejmé, že se jedná o letos ještě nechytané vody – štiky i okouni se tam k nástrahám chovali více než důvěřivě a první návštěva takového jezírka přinesla rybářům více než 10 ryb ulovených za 1-2 hodiny lovu.
jezero Drogsjon pod pereji DrogsjoforsenÚspěchy na průtočných jezerech Masjön, Alan-Hemsjön a Drogsjön kolísaly především v závislosti na počasí. V prvních dnech, kdy bylo jasno a slunečno, bodovali hlavně rybáři, kteří na nich lovili v pozdních nočních hodinách. Pak přišly dva dny silného vichru, kdy bylo těžké udržet se na lovišti a v některých částech jezer byly takové vlny, že se tam jeden vůbec necítil bezpečně. Asi nejhorší bylo rybaření ve dnech, kdy bylo naprosté bezvětří a hladina jezer byla jak zrcadlo. Štiky pak měly o pohybu lodí a přítomnosti rybářů dost jasný přehled a větší ryby se podařilo ulovit jen pod peřejemi, kde zvlněná hladina v proudech znemožňuje rybám snadnou kontrolu dění nad hladinou.
Aktivita ryb zřetelně poklesla s ochlazením, které dorazilo třetí den našeho pobytu. PPRH kleslo ze 2 na 1 a poslední den výpravy dokonce na 0,5.
Největší štiky délky 90-95 cm byly během našeho pobytu uloveny na jezeře Drogsjön pod peřejí Drogsjöforsen a na jezeře Alan-Hemsjön (jedna hned pod osadou Albacken, ale většina až dále – směrem po proudu řeky od vedení vysokého napětí). Sluší se dodat, že drtivou většinu velkých štik ulovili vyšebrodští rybáři, kteří do revíru Giman jezdí pravidelně řadu let a revír mají do značné míry „přečtený“, zatímco ostatní rybáři byli v Giman poprvé.
pstruhove jezirko SonnetjarnenV průběhu našeho pobytu byla voda v řece Giman sice velmi čistá, ale stále cca 40-50 cm nad letním normálem a relativně studená (cca 12°C). V souladu s doporučeními místních rybářů jsme se prakticky nevěnovali muškaření v peřejích, protože to je za zvýšeného stavu vody v řece jednak technicky složité a především aktivita lipanů v peřejích byla minimální. Teprve koncem týdne se začaly ve větší míře objevovat líhnoucí se jepice (drobné i ty velké – májovky). Občas jsme viděli lipany, kteří je sbírali, ale jednalo se spíše o jednotlivá sebrání než o pravidelný sběr. Roman věnoval koncem týdne několik hodin muškaření na peřejích, ale výsledkem byli jen malí lipani okolo 25 cm. Místní rybáři, kteří se muškaření na peřejích řeky Giman pravidelně věnují, si teprve připravovali muškařské nádobíčko a čekali, až klesne voda.

jezero Delsjon
jezero Delsjon
jezero Delsjon
jezero Delsjon
jezero Delsjon
jezero Delsjon
jezero Delsjon
jezero Delsjon
jezero Delsjon
jezero Delsjon
jezero Delsjon
jezero Delsjon
jezero Alan u kempu Albacken
jezero Alan u kempu Albacken
jezero Drogsjon pod pereji Drogsjoforsen
jezero Drogsjon pod pereji Drogsjoforsen
jezero Bodtjarnen
jezero Bodtjarnen
jezero Bodtjarnen
jezero Bodtjarnen

Přehled úlovků v průběhu týdne:

stika 85 cm z jezera Drogsjon5.6.
Rybařila pouze dvojice Roman a Petr, ostatní přiletěli do Stockholmu až v 18.00 hodin večer a do Giman dorazili krátce před půlnocí.

Přes den na jezeře Drogsjön u Ljunga ulovili Roman s Petrem celkem 7 štik, všechny nad 60 cm délky. Nejdelší měřila 85 cm.
Na okounovém jezeře č. 5 (Lakatjärnen), kde chytali večer, ulovili 3 štiky 60-70 cm a několik malých okounů okolo 15 cm délky.
Na jezeře č. 4 (Norrsjön) 1x pstruh obecný 30 cm

stika 75 cm z rozlitiny na rece Giman6.6.2016
Jasno, slunečno, bezvětří. Nad ránem chvíli mrzne, ale přes den stoupá teplota nad 20°C.
Odpoledne, když se oteplilo a bylo bezvětří, objevila se na rašelinných jezírkách mračna komárů. Na lodích jsme si komárů ani nevšimli, ale kdo brodil po břehu po rašelinných březích, ten si jich užil.

Jezero Sönnentjärn (č. 8) a Södra Örasjötjärnen (č. 11) – dopolední přívlač
Martin – 6x pstruh obecný do 20 cm
Tomáš – 1x pstruh obecný 25 cm
Zdeněk – 5x pstruh obecný 15-38 cm

Jezera Norrsjön (č. 4) – dopolední muškaření z lodě
Luboš – 3x pstruh obecný 32-40 cm
Pepa - 1x pstruh obecný 37 cm

Jezero Lill-Tivsjön (č. 25)
Roman a Petr – šest malých štik do 60 cm.

Jezero Alan u Albacken – dopolední přívlač
Filip – 2x štika 40 cm
Luděk – 1x štika 50 cm a 1x malý okoun

Odpoledne – večer:
Jezero Lakatjärnen (č. 5)
Luděk a Filip – 6 štik 50-75 cm a 10 okounů 10-15 cm

Jezero Alan u Albacken
Roman a Petr – dopoledne jen dvě malé štičky
Martin a Tomáš – 2x malá štika, Martin jednu 80-ku vypnul

Jezero Drogsjön u Ljunga
Broďáci ulovili štiky: 2x 95 cm, 1x 86 cm a několik mezi 60-70 cm
V noci pak jeden z vyšebrodských rybářů chytal na jezeře Alan a kromě několika šedesátek měl i jednu 90 cm ulovenou v travách pod vesnicí Albacken.

pstruhove jezirko Sonnentjarnen
pstruhove jezirko Sonnentjarnen
pstruhove jezirko Sodra Orasjotjarnen
pstruhove jezirko Sodra Orasjotjarnen
pstruhove jezirko Sodra Orasjotjarnen
pstruhove jezirko Sodra Orasjotjarnen
muskareni na jezirku s raselinnymi brehy
muskareni na jezirku s raselinnymi brehy
pulnoc na jezere
pulnoc na jezere
pstruhove jezirko Sonnetjarnen
pstruhove jezirko Sonnetjarnen
pstruh z lesniho jezirka
pstruh z lesniho jezirka
siven 54 cm z lesniho jezirka
siven 54 cm z lesniho jezirka
siven alpsky - seversky, uloveny na privlac
siven alpsky - seversky, uloveny na privlac
pstruh 65 cm, cerven v Giman
pstruh 65 cm, cerven v Giman

bobri hrad u pstruhoveho jezirka Orasjotjarnen7.6.2016
Jasno, odpoledne se postupně zatahuje. Denní teplota 12-20°C. Ráno bezvětří, odpoledne se trochu rozfoukává vítr.
Na pstruhových jezerech bylo ve větru sice těžší najít ryby (nebylo vidět, kde sbírají), ale za to nelétali žádní komáři...

Martin, Tomáš a Zdeněk vláčeli mezi 10.00-14.00 na jezeře Masjön. V proudech pod peřejí Nyängesforsen ulovil Martin na gumu tři okouny mezi 30-37 cm, Tomáš vypnul štiku. Jinak po dvou hodinách chytání ani záběr. Následně se trojice přesunula do slepého ramene, kde byla výrazně teplejší voda a kde si každý chytil nejméně pět štik. Vesměs na hloubce 0,5-2 metry.
Martin – 3x okoun 30-37 cm, 7x štika 45-78 cm
Tomáš – 5x štika 50-70 cm
Zdeněk – 6x štika 40-74 cm
pstrouzek z lesniho jezera
Večer vyjeli Martin, Tomáš a Filip opět vláčet na jezero Masjön.
Martin – 10x štika 30-75 cm a 1x okoun 38 cm
Tomáš – 5x štika 30-65 cm, 1x okoun 32 cm
Filip – 2x štika 40 a 55 cm

Filip a Luděk vyrazili dopoledne na pstruhová jezírka – chytali z veslice na jezerech Norrsjon (č. 4 a 3). Na jezerech bylo v podstatě bezvětří, voda průzračná a šance na úlovek minimální.
Luděk nechytil nic
Filip na mušku ulovil dva pstruhy – jednoho cca 15 cm a jednoho 30 cm

okoun 32 cm z prutocneho jezera MasjonLuboš a Pepa muškařili dopoledne na pstruhových jezerech. Pepínovi spadnul během zdolávání jezerák, který mohl mít okolo 50 cm. Luboš měl dva malé obecňáky okolo 25 cm.
Večer mezi 17.00-23.00 chytali na jezeře Drogsjön u Ljunga, ale zvedl se silný vítr a na jezeře byly velké vlny. Ve větru a vlnách se jim muškařilo, resp. strýmrovalo dost těžko a ulovili dohromady jen dvě štiky 55 a 65 cm.

Roman a Petr vláčeli mezi 8.00-16.00 na jezeře Drogsjön u Ljunga. Každý ulovil 5 štik mezi 55-70 cm a několik malých okounů do 25 cm.

pstruh z lesniho jezirka8.6.2016
Jasno, chvílemi oblačno, velmi silný vítr přes 50 km/h. Ochladilo se a přes den se teplota drží okolo 10°C.

Luděk a Filip vláčeli mezi 10.00-15.00 na jezeře Masjön.
Luděk – 2x štika 60 a 65 cm a 2x okoun 30 cm
Filip – 5x štika 50-65 cm a 3x okoun 30-35 cm

Martin, Tomáš a Zdeněk mezi 12.00-15.00 vláčeli zcela bez záběru na jezeře Norra Örasjötjärnen (č. 12).
Luboš na mušku na Norra Örasjötjärnen (č. 12) také bez záběru, Pepíno tam měl na mušku sivena, ale spad mu.
Na jezeře Langtjarnen (č. 14) měli všichni na přívlač i na mušky spousty okounků 10-15 cm a dva okouny 25 cm. Malých okounů je tam kvanta, skoro na každý nához jsme měli záběr. Jezero je doslova zamořeno okouny.

Večer mezi 22.00-01.00 chytali Luděk, Filip, Martin a Tomáš na jezeře Västanbäck (č. 10).
Filip – 3x pstruh obecný okolo 25 cm (na peříčka)
Luděk – 5x pstruh obecný 25-35 cm
Tomáš – 5x pstruh obecný 25-40 cm rotačkowobbler (střevle)
Martin – 7x pstruh obecný 25-43 cm (černá rotačka č. 3)

Vyšebrodští rybáři chytali večer na jezeře Drogsjön u Ljunga, kde vyvláčeli celkem 6 štik, mezi nimi dvě velké 93 a 86 cm.

perej Drogsjoforsen na rece Giman
perej Drogsjoforsen na rece Giman
perej Drogsjoforsen na rece Giman
perej Drogsjoforsen na rece Giman
jezero Drogsjon pod pereji Drogsjoforsen
jezero Drogsjon pod pereji Drogsjoforsen
jezero Drogsjon pod pereji Drogsjoforsen
jezero Drogsjon pod pereji Drogsjoforsen
jezero Drogsjon pod pereji Drogsjoforsen
jezero Drogsjon pod pereji Drogsjoforsen
pereje Drogsjoforsen
pereje Drogsjoforsen
lipan z pereje Drogsjoforsen
lipan z pereje Drogsjoforsen
lipan z reky Giman
lipan z reky Giman
pstruh z pereje reky Giman
pstruh z pereje reky Giman
Giman nad pereji Drogsjoforsen
Giman nad pereji Drogsjoforsen

jesen uloveny pod pereji Drogsjoforsen9.6.2016
Oblačno až polojasno, studený vítr. Teplota chvílemi pod 10°C. Celý den se ochlazuje a ryby přestávají žrát. Zatímco dopoledne štiky jakž takž jdou, odpoledne a večer je těžké dosáhnout záběru.

Martin, Tomáš a Zdeněk vláčeli mezi 11.00-17.00 na jezeře Alan, většinu času okolo vedení vysokého napětí pod silničním mostem.
Martin – 3x štika 50-75 cm
Tomáš – 4x štika 35-50 cm
Zdeněk – 2x štika 40 a 65 cm, 1x okoun 30 cm

Roman a Petr vláčeli dopoledne na jezeře Masjön, každý měl 5 štik 55-80 cm

perej Drogsjoforsen na rece GimanFilip s Luďkem vláčeli mezi 11.00-16.00 na jezeře Drogsjön u Ljunga.
Luděk – 2x malý okoun a 1x jelec jesen 45 cm
Filip – 3x štika 40-45 cm a 2x okoun 25 cm

Luboš a Pepínem muškařili od 11.00 do 15.00 v proudech nad peřejí Drogsjoforsen, ale vzhledem ke zvýšené hladině vody trávili většinu času hledáním míst, kde se dá nahodit. Chytili jen jednu štiku 60 cm a jesena 40 cm.

Večer mezi 20.00-24.00 se Luděk, Filip, Tomáš a Roman věnovali lovu pstruhů na jezeře Västanbäck (č. 10).
Každý chytil 2-4 pstruhy obecné, ale jen malé ryby okolo 25 cm.

Luboš s Pepínem muškařili mezi 19.00-24.00 hodinou na jezeře Masjön. Dovedli sice až pod loď velkou štiku délky okolo 1 metru, ale zůstali bez ryby.

Martin a Petr byli večer mezi 20.00-24.00 vláčet na jezeře Drogsjön u Ljunga.
Petr 2x štika 60 cm, Martin 1x štika 60 cm.

okoun 36 cm z prutocneho jezera Masjon10.6.2016
Během noci se zatáhlo a začalo drobně pršet. Teplota se ustálila na cca 6°C a když mírně zafoukal vítr tak byla při rybaření pekelná zima na ruce. Vydrželi jsme na vodě každý 4-5 hodin a pak jsme se stáhli do příjemně vyhřátých chat.

Martin, Tomáš a Zdeněk chytali od 11.00 do 15.00 na jezeře Masjön. Pod peřejí měli jen jeden záběr od větší štiky a většinu ryb nachytali u trav na východním břehu řeky pod zúžením a u trav na rozhraní řeky a slepého ramene.
Martin – 5x štika 55-80 cm
Tomáš – 4x štika 45-60 cm
Zdeněk – 4x štika 55-68 cm

Luděk s Filipem chytali na jezírku Bodtjärnen (č. 24), kde jak se zdálo, letos ještě nikdo nechytal. Štiky i okouni brali nástrahy zcela poctivě a nekompromisně. Ačkoli bylo sychravo a zima, Filip se v jezírku dokonce vykoupal, když zachraňoval třpytku, kterou mu věnovala jeho dcera. Chytali na rotačky, plandy, gumy i wobblery a ryby braly poctivě skoro všechny nabízené nástrahy. Většina štik byla 45-55 cm.
Luděk – 12x štika 40-65 cm, 10x okoun 15-28 cm
Filip – 7x štika 40-80 cm, 7x okoun 15-42

Večer se úplně uklidnil vítr, jezera byla jak zrcadlo.
Roman s Petrem muškařili na peřejích, ale ulovili jen malé lipany okolo 25 cm.

privlac na jezere Masjon za deste a vetruLuděk s Filipem vláčeli mezi 21.00-24.00 na jezeře Dalsjön (č.15). Jezero moc hezké v relativně vyšší nadmořské výšce. Bohužel byla příliš klidná hladina a ryby opatrné.
Luděk – 1x malá štika a 15x okoun okolo 15 cm
Filip – 1x štika 60 cm a 10x okoun okolo 15 cm

Luboš s Pepínem muškařili na jezeře č. 24 (Bodtjärnen).
Luboš – 8x malá štika okolo 50 cm
Pepíno – 1x štika 70 cm a 1x okoun

Martin, Tomáš a Zdeněk vláčeli mezi 21.00-24.00 na jezeře Masjön, kde byla hladina jak zrcadlo a chytání velmi těžké.
Martin – 1x štika 40 cm
Tomáš – 2x štika 40 cm
Zdeněk – 4x štika 35-55 cm


stika z jezera Drogsjon11.6.2017
Zataženo, bezvětří nebo jen mírný vánek a chvílemi lehké přeháňky, teplota mezi 14-17°C.

Luboš a Pepíno muškařili, resp. streamerovali na jezeře Masjön.
Celkem 7x štika – 87 cm, 65 cm, 64 cm a čtyři okolo 50 cm, 1x okoun 30 cm

Filip a Luděk vláčeli na jezeře Alan. Do 12.00 jim to celkem šlo a pak začalo bezvětří a ryby přestaly jít.
Filip – 4x štika 45-60 cm a hodně výjezdů na žábu.
Luděk - 2x štika okolo 60 cm

Martin, Tomáš a Zdeněk vláčeli od 9.00 do 15.00 na jezeře Drogsjön u Ljunga. Chytali pod peřejí a dojeli až za bývalý most přes jezero u drátů vysokého napětí, ale ryby vůbec nebraly.
Celkem ulovili 6 štik mezi 50-70 cm a z toho polovinu v zóně levostranného přítoku, který je pár set metrů pod bývalým mostem.

zde pracoval bobrRoman s Petrem muškařili na peřeji, ale ulovili jen lipany okolo 25 cm.

Večer byl Filip mezi 20.00-24.00 na jezírku Bodtjärnen (č.24), na mušku (streamer) chytil celkem 5 štik (30-55 cm) a 4 okouny (15-30 cm). Bylo úplné bezvětří, hladina jako zrcadlo a rybám se moc nechtělo…

Luboš s Pepínem muškařili mezi 21.00-24.00 z veslice na jezeře Norrsjön (č.3 a 4). Ulovili celkem 3 pstruhy 25-40 cm a jeden velký jim utekl.

Luděk, Martin a Tomáš vláčeli večer mezi 21.00-24.00 na jezeře Norrsjon.
Luděk – 3x pstruh obecný okolo 25 cm a v noci ve 3.00 ráno ještě duhák 50 cm
Martin – 4x pstruh obecný (37-39 cm)
Tomáš měl několik záběrů, ale ryby mu padaly, protože chytal sportovně na háčky bez protihrotu.

pereje nad jezerem Masjon
pereje nad jezerem Masjon
okoun uloveny pod pereji na jezere Masjon
okoun uloveny pod pereji na jezere Masjon
stika 75 cm z prutocneho jezera Masjon
stika 75 cm z prutocneho jezera Masjon
okoun 36 cm z prutocneho jezera Masjon
okoun 36 cm z prutocneho jezera Masjon
vecer na jezere Drogsjon
vecer na jezere Drogsjon

Reportáž sepsal Zdeněk Edelmann, 21.6.2016