+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoGafsele - LapponiaReportážeZprávy a krátké reportáže

Švédsko - Gafsele - Lapponia - Reportáže

Zprávy a krátké reportáže 14.12.2022

Dvě krásné štiky z letního GafseleGafsele 2022

Alban, majitel chat v Gafsele a velmi zkušený místní rybářský průvodce nám zaslal pár pěkných obrázků úlovku z letošní sezóny a celkové zhodnocení:
Letos to bylo dobré. Sice bylo pár výkyvů počasí, které rybolov v některých týdnech komplikovaly, ale celkově to považuji za úspěšný rok. Ulovilo se velké množství trofejních štik i pěkných okounů a rybáři vždy odjížděli spokojení. Takhle by to mohlo být každý rok.

Zimu mám v plánu strávit v teple. Domluvil jsem se s jedním Angličanem, že mu budu dělat na jeho lodi v Kostarice průvodce. Zatím na zkušenou přibližně na měsíc, pak se uvidí. Jsem zvedavý, jaké to bude, ale jedno vím už teď naprosto jistě - bude tam tepleji, než v Gafsele. A když mě to bude bavit a majitel lodě bude spokojen, příští zimu to už bude naostro.
Do Gafsele se vrátím nejpozději před začátkem sezóny. Vše je potřeba připravit na příjezd prvních rybářů. Zkontrolujeme chaty, opravíme, co je třeba, necháme seřídit lodní motory...chaty a lodě prostě musí být ve 100% pořádku, ať se pak můžeme věnovat tomu podstatnému - rybám.

Zdraví
Alban R.

Štika "přes metr" z revíru Gafsele
Štika "přes metr" z revíru Gafsele
Štika cca 110 cm z Gafsele
Štika cca 110 cm z Gafsele
"Big mamma" z Gafsele
"Big mamma" z Gafsele
Gafsele - štika kolem metru délky
Gafsele - štika kolem metru délky
Gafsele - počty štik za týden rybolovu
Gafsele - počty štik za týden rybolovuGafsele 17-26.6.2021

Pobyt u Albana v Gafsele proběhl na výbornou. Vše bylo i přes loňský covidový výpadek bezproblémové. Lodě i všechno kolem perfektně zajištěné. Lodě jsme měli na klasickém místě na přehradě, jako minule na Samsjoan cca 8 minut od kempu autem.

Jinak úlovkově se povedly štiky 116, 116, 115, 101, 95 a 90 cm. Okouni 45, 44, 43, 42... cm. Jeden pstruh 55 cm. Ale celkově bylo braní spíše slabší než minule. Menších štik do 80 cm jsme dohromady za 8 dní nachytali cca 200 ks. Naopak okouni brali víc jak minule. V přehradě hýbali s vodou, počasí jak na kolotoči. Navíc 14 dní před naším příjezdem bylo extrémně teplé počasí, bílá ryba se vytřela a štiky byly očividně z této hostiny ještě
přežrané.

S pozdravem
Ivan G.

zdolavani stiky v Gafsele
zdolavani stiky v Gafsele
rybarsky pruvodce Alban a stastny lovec stiky
rybarsky pruvodce Alban a stastny lovec stiky
stika ulovena u mostu pres Angermanalven v Gafsele
stika ulovena u mostu pres Angermanalven v Gafsele
okoun z Gafsele
okoun z Gafsele
okoun z jezera Samsjon
okoun z jezera Samsjon
lipan z pritoku do jezera
lipan z pritoku do jezera
vodnim rostlinstvem zarostly breh jednoho z jezer
vodnim rostlinstvem zarostly breh jednoho z jezer
lov stik v Gafsele
lov stik v Gafsele
letni stika z Gafsele
letni stika z Gafsele
letni stika z Gafsele
letni stika z Gafsele


cervencova stika z Gafsele - hranice 110 cm prekonanaGafsele v červenci

Obvykle bývá červenec o menších rybách. Ale v letošním roce byl červen v jižním Laponsku relativně chladný a navíc silný vítr, který znepříjemňoval rybaření v prvním červencovém týdnu, promíchal a okysličil vodu.
Výsledkem je, že stále chytáme metrové štiky.

Čtveřice hostů, která dnes odjíždí, ulovila během týdne pobytu 10 štik přes metr a 5 přes 110 cm!

Nejdelší štika minulého týdne měřila 119 cm.
Celkem bylo za poslední týden uloveno 8 štik délky přes 110 cm.

Alban

hranice 110 cm prekonana!
cervencova metrovka z Gafsele


Gafsele,
letní rybaření v červenci


Červencová výprava do Gafsele from autor: Maxime Morin on Vimeo.
stika 106 cmGafsele
15.-19.června


V posledních dnech byly v Gafsele pravé rybářské žně.

Zatímco v prvním červnovém týdnu bylo rybaření na řece těžké - po přívalových deštích a vichřici, která se prohnala severem Švédska 31. května, byla v řece zvýšená hladina vody a štiky neustále měnily stanoviště, začala se hned v druhém červnovém týdnu karta obracet. Po té, co byla v neděli ulovena na mušku-streamer štika 112 cm, ulovila včera čtveřice lodí (celkem 8 rybářů) více než sto štik a největší byly 117 cm, 113 cm, 109 cm, 106 cm a 100 cm.

Parádní den, jen ty noční oslavy mne trochu porazily...

Z Gafsele zdraví
Alban


stika 106  cm, zariGafsele – od září do listopadu

Dnes je 17. listopadu a venku je šílené počasí – vichřice o rychlosti přes 150 km/h vyvrací stromy a poškodila i několik přístřešků na březích řeky. Naštěstí jediný strom, který vyvrátila v Gafsele, padl na cestu a nic nezničil. No, alespoň bude čím topit...

V září jsme měli v Gafsele ještě několik hostů (zasílám jedno foto štiky 106 cm), ale od října už se věnujeme jen přípravě na zimu a na příští sezónu.
V září byla letos asi nejefektivnější metoda vyhledávání hejn drobných rybek - jakmile jsem našel echolotem hejno plotic nebo okounů, bylo jen otázkou času, kdy chytnu první větší štiku. Případně jsem hejna okounů hledal tak, že jsem vláčel drobný twister nebo rotačku. Velké štiky se koncem sezóny vždy drží těchto hejn rybek a s potěšením mohu prohlásit, že jsem díky téhle metodě při každém výjezdu na vodu měl letos v září vždy nejméně jednu štiku délky nad 80 cm. Většina velkých štik byla v září ulovená na gumy (twistery a rippery) délky 10-15 cm s hlavičkou 10-20 g, obvykle na hloubce 5-10 m.

Jediným rozptýlením od půlky října je tady práce, práce a zase práce. No a večer, když je jasno, tak polární záře.

Váš
Alban

polarni zare - listopad


okoun 46 cm, cervenec
Gafsele
červen a červenec


Celé jaro jsem si plánoval, jak budu pečlivě každý dne (nanejvýš každý týden) posílat reportáže o rybaření, ale pak koncem května dorazili první hosté a já se zastavil až dnes, 10. července.
Sezóna začala velmi dobře. V červnu jsem evidoval (a osobně nebo podle fotek kontroloval) délku štik 116 cm, 114 cm, 3x 110 cm, 108 cm, 3x 106 cm, 2x 105 cm...
Oproti minulým sezónám bych řekl, že jsou štiky letos nějaké silnější – tlustější, ale možná se mi to jen zdá.
Od začátku července chytáme hlavně okouny. Pokud vím, tak hranici 50 cm zatím nikdo nepřekročil, ale okounů 45, 46, 47 a 48 cm byla ulovena celá řada.

Váš
Alban

Gafsele - stika 114 cm, cerven


Gafsele
Štika 107 cm na okounový prut (2012)

stika
Gafsele
2.-9.6.2012


Pripájam reportáž z rybačky v Gafsele.
Cesta bola nekonečná. Išli sme autom z východného Slovenska. Celkovo sme prešli do 5000 km.
Počasie sme nevymákli akurát najlepšie. Dosť často sa menilo a bolo chladno, čo sa odzrkadlilo aj na aktivite rýb.
Hneď prvý deň rybačky som prvú šťuku chytil zjavne cez meter. Otec ju ani na štvrtý krát nevedel dať do člna a ešte po výpade sa pretrhol silón o kliešte. smola. Tie od zlosti putovali do rieky.
Prvé dva dni boli ešte šťuky aktívne – hlavne tie väčšie /okolo 80-90 cm/. Potom so stálou zmenou počasia ich aktivita klesala.
okounSklamaním boli ostrieže – majiteľ kempu /inak super frantík/ nám vravel citujem ´catch perch it´s so easy´,10 chytených kusov je vraj zlý deň. Asi to bol zlý týždeň.
Až neskôr som na jazere chytil dva ostrieže nad 40cm. Kolega chytil na rieke jednu šťuku nad meter a pár tesne pod meter. Rieka bola úspešnejšia na lov.
Ak to porovnám s Alandom /boli sme tam 3 krát/ tak počet šťúk bol podstatne menší, ale veľkosť bola podstatne väčšia. Určite je to tým,že Gafsele je revír chyť a pusť.
pstruh obecny, jezerni formaPredposledný deň sa mi podarilo chytiť potočáka 52cm – vraj 5 rokov nikto na rieke nechytil pstruha. Stal som sa prvým rybárom, ktorý chytil COMBO – šťuku, ostrieža a pstruha nad stanovenú mieru /Lapland Trophy Club/
Ak to zhrniem, počasie je jediná vec, ktorú si nekúpite. Nekonečná cesta a menej rýb ako sme čakali. Som presvedčený, že pri dobrom počasí tam musí byť dobrá rybačka s veľkými úlovkami.
No,uvidíme.Možno další rok to vyjde.
S pozdravom
Patrik F.stika 111 cm, Gafsele, kveten Gafsele 27.5.-3.6.2012
Tak se po zimní odmlce zase hlásím z Gafsele.
Stejně jako jinde ve Švédsku jsme i my na severu zažili extrémně teplý březen a duben. Už to vypadalo, že jaro začne o měsíc dříve, ale pak se v květnu ochladilo a nakonec jsme zahajovali sezónu jako obvykle - předposlední víkend v květnu.
Minulý týden jsem zde měl partu Italů. Přijeli jen na 3 dny rybaření, ale stihli ulovit dvě trofejní štiky - 105 cm a 111 cm! Pak se prudce zhoršilo počasí - ochladilo se na 5°C, foukal nárazový vítr, často pršelo. Počet úlovků rychle poklesl, ale stále se lovily a loví velké ryby nad 90 cm.
Rybáři ze Slovenska měli u lodě štiku, kterou odhadovali na 115 cm. Když ji však chtěli vylovit a fotografovat, podařilo se rybě přetrhnout návazec. Škoda. Pro jistotu jsem jim do lodi dal podběrák. Mimochodem, jestli se nepletu, jsou to naši první hosté ze Slovenska a mají k rybám 100% sportovní přístup.
Okouni zatím ještě nejdou, teprve končí jejich tření.

Na příští rok přemýšlím, že bych do Gafsele pořídil pár rybářských kajaků. Myslím, že je to loď přesně pro náš typ vody a šlo by s kajaky chytat i na menších jezerech v okolí a v mělčinách, kam se s motorovou lodí nedá zajet...

Podařilo se mi zakoupit nové lodě: 4 krátké lodě 3,7 m vhodné pro 2 rybáře a tři větší, délky 4,3 m vhodné pro 3 rybáře. Je to velmi lehký a rychlý typ lodí, který bude lepší než starší laminátky, které už pomalu dosluhují.
Na příští rok bych rád koupil ještě několik echolotů a pak už bude echolot na každé lodi.

Z jarního Gafsele zdraví
Alban


Video z letní návštěvy Gafsele

Fishing in Swedish Lapland from Cyril Chateau on Vimeo.
Úlovky testovací rybářské výpravy do Gäddtrasket 28.5.-6.6.2011

Pondělí 6.6.

Poslední den chytání jsme si chtěli co nejlépe zarybařit a tak jsme zvolili nejúspěšnější řeku. Dopoledne to byla dost tragedie, ale s odpoledním sluncem se to výrazně zlepšilo. Nakonec jsme měli 62 štik a 7 okounů. Největší štika měla 86 cm, nejčastější velikost 70 cm.

Neděle 5.6.
Ráno a dopoledne rybaříme na dvou lodích na jezeře u domu. Celkem jsme ulovili 4 štiky a dva okouny (všechno malé).
Odpoledne jsme pak vyrazili na lipany na jezero Stentrasket. Vzhledem k větru a rozloze vody jsme neměli úspěch. Jen já jsem chytil svoji první štiku na mouchu (asi 60 cm).

Sobota 4.6.
Ráno jsme všichni čtyři byli na Malé řece a chytili jsme 28 štik, největší 86 cm a jednoho okouna. Museli jsme se vrátit, protože byl silný vítr a elektromotory neměly šanci vítr přetlačit.
Odpoledne jsme dva ( já a Eda) vyrazili na to nové jezero, kam jste převezli ty gumové čluny. Vydrželi jsme tam do 21 hod. Bylo to slabé, chytili jsme 6 štik (50 – 70 cm) a 7 okounů ( největší 41 cm).
Celý den byl silný vítr, který přecházel do vichřice. Cestou z ryb jsme museli autem odtahovat ze silnice padlé stromy, aby bylo možné projet.

stika 112 cm, jezero SandPátek 3.6.2011
Polojasno, slunečno. Celý den čerstvý vítr. Teplota 10-18°C.

Jezero Gäddtrasket
Posádky dvou lodí s elektromotorem chytaly mezi 10.00-17.00 na domácím jezeře Gäddtrasket. Nejprve chytaly obě posádky okolo břehů a na ploše jezera, ale po čtyřech hodinách chytání měly jen dvě štiky a teprve, když dojely do zátoky k přítoku, tak tam nachytaly všechny ryby. Vypadalo to, že jsou štiky stažené k přítoku, který byl o něco teplejší, než zbytek jezera. Dokonce i v potoce, kterým do jezera přitéká voda a kam šlo asi 30 m zajet lodí, byly chyceny tři štiky. V podstatě na každý desátý hod byl v této zátoce nějaký kontakt s rybou. Nejvíce se osvědčily bílé rippery 8-10 cm, rippery perleťové 12 cm a třpytky-travnatky . Jedna štika byla chycená na hladinovou nástrahu – žábu.
Tomáš – celkem 4 štiky od 60 do 85 cm
Martin – celkem 7 štik od 58 do 75 cm
Luboš – celkem 5 štik od 55 do 72 cm
Jirka – celkem 8 štik od 50 do 70 cm

Jezero Sand
Většina ryb na trolling, jen dvě na klasickou přívlač. Kupodivu žádná štika nebyla ulovena v mělčinách u trav, ale vše na hloubce okolo 1-1,5 metru při trollingu podél břehu.
Radek – 2 štiky 75 cm a 68 cm
Eda – 2 štiky 80 a 87 cm
Libor – 1 štika 90 cm
Jirka – 1 štika 112 cm

stika 88 cm - Mala RekaČtvrtek 2. 6. 2011
Ráno zataženo a chvílemi mírný déšť, odpoledne jasno až oblačno. Teplota 14-18°C. Chvílemi docela silný vítr, ale elektromotor to zvládal i když jsme byli 3 na lodi.

Malá Řeka
Nejvíce jsme nachytali na rippery (10-14 cm) a na rotačky č. 4-5. Na trolling jsme chytli pár menších štik. Štika 88 cm byla na červenou rotačku č. 4.
Tomáš – celkem 8 štik od 25 do 68 cm, 3x okoun 15-25 cm
Martin – celkem 5 štik od 50 do 65 cm
Zdeněk – celkem 23 štik od 30 do 68 cm, 1x štika 88 cm, 4x okoun 15-25 cm
Luboš – celkem 10 štik od 50 do 70 cm
Jirka – celkem 10 štik od 50 do 70 cm, 1x okoun 40 cm

stika 104 cm - UmealvenŘeka Umealven
Nejvíce nachytaly posádky obou lodí na twistery a na plandavky. Jedna z těch metrovek byla na wobbler a jedna na plandavku. Většina ulovených ryb byla v okolí kamenů na hlavním korytě. V malém bočním rameni nebyla ulovena žádná ryba.
Radek – celkem 9 štik 60-70 cm, jedna měla 90 cm a tři okouny okolo 25-30 cm.
Eda – 9 štik 50-70 cm a 104 a 104 cm, 6x okoun 30-40 cm
Libor – celkem 9 štik 60-70 cm, 4 okouny 30-39 cm
Jirka – celkem 8 štik 90, 81 a 60-70 cm, několik okounů do 35 cm

Středa 1.6.2011
Ráno zataženo a mírný déšť, odpoledne jasno, slunečno. Teplota 8-17°C. Během noci hodně pršelo a řeka byla zvedlá o 20-30 cm, ale čistá, průzračná. Bylo téměř bezvětří, hladina jako zrcadlo, těžké chytání.

Bysstrask
Jen malé štiky.
Eda – celkem 10 štik 40-50 cm
Radek – celkem 9 štik 40-55 cm
Libor – celkem 9 štik 40-50 cm
Jirka – celkem 4 štik 30-50 cm, 4 malí okouni

Gaddtrask - Mala RekaMalá Řeka
Teplota vody 10,4°C, bezvětří. Chytali jsme mezi kotvištěm lodí a cca 5 km proti proudu. Protože byla voda v řece díky nočnímu dešti zvednutá o cca 30 cm, vůbec nebyly patrné peřeje a jeli jsme až ke zúžení s peřejí, které je u písčitého sesunutého břehu, 5 km proti proudu od kotviště.
Tomáš – celkem 5 štik 50-62 cm, 1x okoun 35 cm
Martin – celkem 6 štik 30-69 cm, 2x okoun cca 20 cm
Zdeněk – celkem 3 štiky 30-68 cm, 6x okoun 15-30 cm
Luboš – celkem 12 štik 50-72 cm
Jirka – celkem 15 štik 50-60 cm, 1x okoun 30 cm

Gaddtrask - Mala RekaÚterý 31.5.2011
Celý den zataženo, teplota 10-12°C, odpoledne déšť. Silný vítr, chvílemi na vlnách hřebínky. Jezdit v tom větru s lodí s elektromotorem byl problém. Žádná pohoda. Večer přišla první letní bouřka se vším všudy – blesky, hromy, průtrž mračen.

Jezero Bysstrask
Štiky moc nežraly a když, tak jen malé ryby. Kupodivu se nepodařil ani žádný okoun, ačkoli se o ně posádky obou lodí snažily. Byl dost silný vítr, který komplikoval rybaření i pohyb s elektromotorem po jezeře. Stulíky nebyly ještě na hladině, ale už rostly, takže se muselo buď vláčet hladinové nástrahy nebo chytat mimo stulíková pole. Nejvíce štik bylo uloveno na trolling a některé na pop, některé na rotačky. S ohledem na porosty stulíků a velké vlny díky, kterým nebylo vidět, kde stulíky jsou a kde ne, chytali rybáři jen na hladině nebo na nástrahy tažené pod hladinou.
Tomáš – 3 štiky od 40 do 60 cm.
Martin – 5 štik od 40 do 60 cm
Luboš – 7 štik od 25 do 60 cm
Jirka – 4 štiky od 40 do 60 cm

stika 90 cm - UmealvenMalá Řeka
Ráno se hoši vypravili na řeku Umealven, ale protože byla z důvodu opravy zavřená silnice, vrátili se zpátky a jeli na Malou řeku. Vyjeli cca 2 km nad kotviště, kde parkují lodě. Nejvíce štik nachytali okolo první peřeje, především těsně pod peřejí, kde je okolo metru vody a pak na prvních 400 metrech nad peřejí. Cestou nad peřejí byl ještě proudící úsek v zákrutě říčního toku. Protože pršelo a foukal vítr, tak nakonec nemuškařili.
Eda – celkem 21 štik od 30 do 75 cm, 2x okoun cca 25 cm
Radek – celkem 26 štik od 30 do 95 cm, 2x okoun 20 a 25 cm
Libor – celkem 14 štik od 50 do 70 cm, 2x okoun – oba cca 35 cm
Jirka – celkem 17 štik od 50 do 83 cm, 2x okoun cca 35 cm