+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast TromsoReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Tromso - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 14.7.2022

Larseng - halibut 167 cm12.9.
Včera večer jsme si určili strategii, že ráno vyjedeme za průliv políčit na halibuta, protože včera kolegové z jiné chaty ulovili halibuta 180 cm. Přijeli jsme hodinu před vrcholem přílivu s tím že budeme ještě hodinu po vrcholu. Chytli jsme si pár malých kelerů a šlo se na věc. První záběr přišel po 20 minutách, ale ryba nedobrala. Hned jsme nahodili znovu a po 15 minutách přišel další záběr a po 5 minutách jsme přišli o další rybu, ale bylo jasné, že nešlo malou rybu. Další záběr na sebe nenechal dlouho čekat a konečně jsme vytáhli rybu do lodi. Krásná treska obecná přes 100 cm. Další záběr přišel při vytahovani montáže z vody, 20 minut přetahování a výsledek byl halibut 160 cm a 50 kg.
Ranní vyjížďka dopadla skvělé, ale to jsme nevěděli, co nás čeká odpoledne. Po obědě jsme vyjeli obě lodě. Na mělčině jsme si chytli nástražní kelery a jeli jsme na ranní loviště. Za deset minut hlásí druhá loď že mají záběr. V tom okamžiku máme záběr taky, po dvaceti minutách máme v lodi Halíka 137 cm. Druhá loď stále bojovala, po půl hodině volali o pomoc. Přijeli jsme a kluci nám ukázali narovnaný gaf, tak nám bylo jasné že to bude velká ryba. Nakonec jsme jim pomohli rybu zdolat, halibut 167 cm (56 kg). Po chvíli jsme si ještě nahodili a za dalších 5 minut záběr, halibut 90cm. Dnes to prostě byla halibuti nirvana.

Larseng - halibut14.9.
Dnešní den byl co se týče počasí, naprosto úžasný. Vítr 0, nikde ani vlnka, jen po lodích, a těch tu jezdí požehnaně. Rybářský to bylo slabší. Celý den jsme zkoušeli na živé rybky. Celkem jsme měli 4 záběry, ale vytáhli se jen 2 halíci - dorostenci 80 a 90 cm a jeden kolem 130 cm se uvolnil těsně u lodi. Vše šlo zpět do vody. Jelikož už máme nachytáno, tak používáme montáže pouze s jednoháčkem, ať ryby šetrně vracíme zpět.

15.9.
Úterní rybolov byl ve znamení pohody. Vyrazili jsme na vzdálenější loviště v Malangenfjordu. Nachytalo se spoustu tresek obecných, tmavých, mník a i halibut se podíval do lodi. Všechny ryby se vrátily zpět do vody. Kočku se nám zatím nepodařilo chytit a na dotaz paní domácí, kam na ně odpověděla,ze tu jsou na jaře

Larseng - keler standardní velikosti13., 16. a 17.9. se nestalo nic, co by stálo za napsání byť pár slov. Prostě standardní dny na rybách bez zvláštních úlovků a situací.

Cesta zpět proběhla hladce a v naprostém pořádku. Jelikož po nás v domě nebyli žádní hosté, tak jsme opouštěli dům až kolem půl druhé a ne v 10:00, jak je normálně požadováno. To bylo velmi milé od paní majitelky a taky vzhledem k počasí, které venku panovalo. Opravdu Norské počasí, vichr, déšť, zima.
Na letišti proběhlo taky vše v pořádku, odbavení rychlé bez komplikací, jen zkontrolovali baterky k elektrickým navijákům, ale to je standard.
Ani roušky jsme na letišti nemuseli mít, protože jsme byli po 10denní karanténě. V letadle už ano. V letadle opět jen pár lidí (cca 20-30).
Cesta autem přes Polsko do Ostravy proběhla taky v pořádku. Dorazili jsme domů po půlnoci přesně podle předpokladu.

Hodnocení
Co se týče ryb, místa a celého zázemí, tak není mnoho co vytknout. Místo je velice pěkné, navíc jen kousek od letiště.
Vybavení domků v pohodě, snad jen sprcha mohla být větší. Silnější postavy s tímto sprchovým koutem musí mít trochu problém :-)
Místo na filetování bylo v pohodě. V Larseng se dá ubytovat dost lidí a kdyby přijely dvě, nebo tři party z vody současně, tak se do filetárny určitě nevlezou (v době covidu tam stejně muže být jen jedna parta a docela se to dodržovalo).
Rybolov jako takový byl v pohodě a díky zkušenostem a radám majitelky Trine i velmi plodný, hlavně v oblasti Malangenfjordu.
Je vidět, že halibutů v této oblasti žije opravdu dost.
Lodě byly v pořádku, není třeba komentovat.

Nej ryby
Letošní rekordy byly treska obecná 124 cm, chycená u ponorkové základny v 90 m na papričku.
Halibut 167cm chycen za průlivem na hloubce cca 60 m na montáž s mrtvým kelerem. Celkem uloveno 10 halibutů.
Tresky tmavé na hloubkách, uloveno opravdu mnoho kusů 80-110 cm.
Stranický úkol nesplněn.

Celkově jsme se všichni shodli, že tato výprava byla opravdu vydařená a že se na toto místo ještě vrátíme.

Zdraví Milan, Martin, Petr a Jarek
Larseng - halibut
Larseng - halibut
Larseng - malý halibut
Larseng - malý halibut
Larseng - halibut 108 cm, 14 kg
Larseng - halibut 108 cm, 14 kg
Larseng - halibut 160 cm, cca 50 kg
Larseng - halibut 160 cm, cca 50 kg
Larseng - výhled
Larseng - výhled
Larseng - výhled
Larseng - výhled
Larseng - odpoledne na lodi
Larseng - odpoledne na lodi
Larseng - na rybách ve fjordu
Larseng - na rybách ve fjordu
Larseng - vojenská loď
Larseng - vojenská loď
Larseng - houby
Larseng - houby


Larseng 25.8.-1.9.2020
Zdravíme z Larsengu. Počasí není na toto roční období nic moc, ale ryby se dají chytit a houby rostou.
Tresky jsou kolem metru, kočky taky, a ukázal se i halibut.
Jsme spokojení a ještě máme tři dny chytání.

Luděk T.
Larseng - vlkouš
Larseng - vlkouš
Larseng - treska obecná
Larseng - treska obecná
Larseng - duha nad přístavištěm
Larseng - duha nad přístavištěm
Larseng - apartmá v přístavišti
Larseng - apartmá v přístavišti
Larseng
LarsengMetrová treska z okolí ostrova Vannoya Vannoya 10.-18.8. 2020

Tak ako po iné roky, aj tento rok sme sa tešili na našu vytúženú rybačku v Nórsku. Termín sme si zarezervovali v polovici roku 2019, trajekt sme si zaplatili vo februári 2020 a netrpezlivo sme čakali kedy nastane deň D.

Náš trajekt, ktorým cestujeme každý rok, mal aj teraz ísť po trase Gdansk-Nynashamn. Všetko bolo pripravené, naplánované, no cestu nám skrížila celosvetová pandémia s názvom Koronavírus. Aj napriek všetkému sme čakali až do poslednej chvíle, pretože sme si neboli istí, či vôbec vycestujeme. V stanovenom termíne sme nakoniec nevycestovali, nebylo to možné.

Keď otvorili nórske hranice, cestovná kancelária nám ponúkla náhradný termín, ktorý sme prijali. Zabookovaný trajekt sme museli zrušiť, nakoľko Švédsko sa nachádzalo v červenej zóne. Trajektová spoločnosť nám vrátila zo zaplatených 1300€ iba 800€. Trasu, ktorou sme mali cestovať, sme boli nútení nakoniec zmeniť.
Po dlhom čakaní konečne prišiel ten deň, kedy sme sa mohli vydať sa na dlhú cestu do Nórska. Naša nová trasa bola Poľsko-Litva-Lotyšsko-Estónsko, a odtiaľ trajektom do Finska. Cez všetky hranice sme prešli bezproblémovo.

Po príchode do cieľa nás privítal majiteľ, ktorý nám odovzdal ubytovanie a lode, ktoré sme si prenajali. Hneď na druhý deň po príchode sme vyšli na vodu. Počasie nám prialo, bolo pekne a slnečno. Zoznámili sme sa s podvodnými horami, s prostredím, v ktorom sme neskôr lovili. Chytili sme zopár tresiek a mieňov, ktoré sme si urobili na večeru.

Treska obecná z VannoyTretí deň sme sa tiež vybrali rybárčiť. Môžem povedať, že sa nám naozaj celkom darilo. Chytili sme päť metrových tresiek, šesť 90 cm tresiek, desať 80 cm tresiek a jedného 8kg halibuta. Štvrtý deň bol podobný ako predchádzajúci. Chytili sme tri metrové tresky, osem 90cm tresiek a jedného 7kg halibuta.
Piaty deň ráno nám majiteľ posielal sms správy o prichádzajúcom silnom vetre, pred ktorým nás chcel varovať a doporučoval nám, aby sme nešli na vodu. Nakoľko sa nám počasie nejavilo veľmi zlé, či nevhodné, na vodu sme vyrazili. Oplatilo sa nám to, pretože sme chytili ešte zopár tresiek.

Večer sa však počasie výrazne zhoršilo a naozaj prišiel silný vietor s rýchlosťou 8-10m/s. V sobotu a nedeľu bolo ešte horšie, rýchlosť vetra bola 13-15m/s. Vietor a dážď nám už nedovolili vyjsť ani z domu. Keďže rýchlosť vetra a predpoveď počasia na nasledujúce dni sa nezlepšovala, rozhodli sme sa náš výlet skrátiť a odísť domov o jeden deň skôr. Cez víkend sme sa chceli venovať lovu halibuta, to nám žiaľ už nevyšlo.

Domov sme sa vracali tou istou trasou, ktorú sme zvládli bez problémov a bez hraničných kontrol. Aj napriek všetkým komplikáciám, sme spolu s našou partiou prežili skvelý čas, a nemuseli sme vynechať náš každoročný rybolov v Nórsku.

Branislav P.Okounik z Larseng Larseng v červenci 2020

V podstatě celý červenec jsme tu měli regulérní léto. Těch pár rybářů, co nakonec přijelo, si to maximálně užilo. Jen si to představte: počasí jako z pohádky, nikde nikdo... a k tomu ryby, které letos ještě neviděly jedinou nástrahu. A to je také jediná pozitivní věc na celé té coronalapálii. Díky tomu, že sem nikdo nesměl, byl od začátku sezóny rybářský tlak na nejnižší možné úrovni a to prostě znát je.
Zatím poslední skupina rybářů, která včera odjela, nachytala krásné ryby. Halibuty chytili každý den a přivezli také pěkné tresky tmavé a okouníky. A to nejezdili nikam daleko, dost často jsme je viděli z přístaviště, jak rybaří.

Z Larsengu zdraví
Trine
Zapad slunce
Zapad slunce
Racek na vode
Racek na vode
Krajina kolem Larseng
Krajina kolem Larseng
Pristaviste v Larseng
Pristaviste v Larseng
Okounik z Larseng
Okounik z Larseng
Halibut z Larseng
Halibut z Larseng
Zdolany halibut
Zdolany halibut
Treska tmavá
Treska tmavá
Treska tmava - keler
Treska tmava - keler
Treska tmava-keler z Larseng
Treska tmava-keler z LarsengLarseng - červen a červenec 2019

I v červnu a červenci se v nejbližším okolí Larsengu loví pěkní halibuti a tresky. Ale vlkoušů se v okolí Larsengu loví více a více. Je možné, že sem rybáři začali na vlkouše jezdit cíleně nebo se prostě vlkouši loví náhodně při chytání jiných druhů.
Vlkouš z Larseng
Vlkouš z Larseng
Halibut
Halibut
Vlkouš
Vlkouš
Vlkouš z Larseng
Vlkouš z Larseng
Treska z vod v okoli Larsengu
Treska z vod v okoli Larsengu


Vlkouš 100 cm z LarsengLarseng 7.-14.6.2019

Paní majitelka nám dala veškeré informace krásně strukturovaně a byla velmi ochotná, takže na jedničku.
Lodě nám předala naprosto čisté, ve výborném stavu včetně vybavení (kýbl, gafy na tresky, hák na halibuta atd. - není vždy pravidlem) a požadovala lodě takto i vrátit (vybavila nás houbičkami na nádobí a požadovala vydrhnout lodě i zvenčí).
Rozmrzele jsme také přijali povinnost registrovat výjezdy lodí a úlovků on-line (nepřijeli jsme administrovat), ale samozřejmě jsme to akceptovali a dodržovali. Výborně fungovalo doplňování benzínu. Chata byla dobře vybavená. Na saunu nebyl čas.

Ve vzdálenostech do 20min jízdy lodí byly úlovky podprůměrné (nikoli co do množství, ale co do velikosti). Chytali jsme sice 3 druhy tresek, ale tak 20-50 cm délky, ojediněle několik obecňaček nad 70 cm, vlkouše, halibuta. Nutno také dodat, že půlka výpravy byli nováčci.

treska tmavá 9 kg z LarsengTeprve 2 dny před odjezdem a asi při pohledu do mrazáků nás majitelka informovala o dobrém lovišti ve vzdálenosti 1 hodiny jízdy lodí na plný výkon (při dobrém počasí) u ústí řeky Malselva do Malangen fjordu, tam jsme to zlomili a na hloubkách na vertikální přívlač zdolali mnoho tresek tmavých 80-108 cm a pod hejny potěru, na kterém se svrchu živili racci, i mnoho tresek obecných a jednoskvrnek pěkných velikostí. Nakonec tedy bylo ryb požehnaně. S výjimkou jednoho větrnějšího dne , kdy jsme nevyjeli, skvěle vyšlo i počasí.

úlovky:
Tresek obecných délky 50-100 cm jsme chytili pres 40 ks.
Tresek tmavých 80-108 cm jsme chytili přes 30 ks.
Tresek jednoskvrnných 40-70 cmjsme chytili přes 20 ks.
Dále jsme ulovili jednoho vlkouše (100 cm), jednoho halibuta (90 cm) a jednoho okouníka (25 cm).

Nejdelší treska tmavá měřila 108 cm, vážila 9 kg a ulovena byla na pilkr 80 g.
Nejdelší obecňačka (100 cm) byla ulovena na pilkr z hloubky 30 m a vlkouše délky 100cm (5 kg) jsme chytili na přívlač na gumu z hloubky 15 m.

David K.
Treska tmava 108 cm
Treska tmava 108 cm
Treska obecná z Larseng
Treska obecná z Larseng
Oba snad dorostou
Oba snad dorostou
Vlkouš 100 cm z Lenangen
Vlkouš 100 cm z Lenangen
Treska tmava-keler z Larseng
Treska tmava-keler z Larseng


Larseng - vlkousKvěten 2019 v Larseng

Rybářský revír v okolí Larseng sice nevypadá na první pohled nijak extra zajímavě, ale svoje kvality jistojistě má.
Zatímco v jiných částech Norska byl květen poměrně problematický a některé výpravy měly problém vůbec něco kloudného chytit, v Larseng vše fungovalo tak, jak má.
K pravidelným úlovkům halibutů a velkých tresek tmavých v poslední době přibývají úlovky krásných vlkoušů, kteří se délkou často blíží jednomu metru.
Příkladná je i starostlivost paní Trine, majitelky Larseng, která vládne Larsengu pevnou rukou a dokonce rybaření rozumí lépe, než kdejaký mořem ošlehaný Nor. A když někomu poradí, kam má jet na ryby, ví, co říká!
Halibut v lodi
Halibut v lodi
Halibut
Halibut
Halibut z Larseng
Halibut z Larseng
"malej a placatej"
"malej a placatej"
Larseng - treska obecná
Larseng - treska obecná


Lenangen - úspěšná výpravaLenangen 18-27.5. 2019

Většinou jsme chytali hlavně tresky obecné délky kolem 90 cm, ale ulovili jsme i několik halibutů. Všichni halibuti měřili do 90 cm.
Úspěšně jsme zdolali i několik mníků mořských délky cca 1m a čtyři vlkouše-kočky kolem 80 cm.

Trofejní ryba tentokrát nebyla žádná, největší treska obecná měla 105 cm.

Záběry jsme měli hlavně při přílivu na hloubkách 50-80m na větší gumové nástrahy.

Vladimír K.


Koppangen 11.-18.5.2019

Kombinace vysokých hor a moře bývá často velmi působivá. Nepřekvapí tedy, že Koppangen je opravdu krásné místo na lyžování, nicméně dle mého názoru, v tomto ročním období ne úplně vhodné pro rybaření. Z důvodu tání sněhu, kterého ho tam bylo opravdu hodně (s námi tam bydleli ještě skialpinisti), byla teplota vody 2°C, což mělo, za následek skutečnost, že za rybami bylo nutno jet ven z fjordu za teplejší vodou. To by zas tak velký problém nebyl (dostali jsme tu největší větší loď, která tam je, protože ta námi objednaná nebyla připravená), ale bohužel celý týden bylo hrozné počasí. Sněžilo a pršelo, ale hlavně bylo hodně větrno, většinou byl nárazový vítr 8-12 m/s a vzhledem k velké vzdálenosti na otevřené moře byla taková cesta dost riskantní (u protějšího břehu se utopili dva rybáři z Ruska). Na vodu jsme se dostali třikrát a vzhledem k výše uvedenému jsme se pohybovali pouze v okolí a podél břehu na sever. Tam jsme chytili dvě malé tresky a středního mníka a to bylo bohužel vše.
Jinak majitel byl v pohodě, pravidelně kontroloval loď a družně s námi debatoval. Jak sám řekl, rybaření začátkem sezóny může být problematické, ryby do fjordu připlouvají později a dobře se tu dá rybařit do půlky září.
Nedá se nic dělat, rybaření není nákup v supermarketu, občas to prostě nevyjde.
V létě ještě jedeme do oblasti Mo I Rany, tak snad si to tam vynahradíme.
Josef T.

Amber - treska z konce březnaAmber 31.3.-7.4. 2019

Počasí nám nedovolovalo kromě jednoho dne vyjet někam dál, takže jsme chytali převážně v nejbližším okolí Amberu a nic moc.
Chytali jsme jen malé tresky kolem 50-60 cm. Ten jeden den, kdy nám počasí dovolilo vyjet blíže k otevřené vodě, jsme si zachytali celkem slušně, ulovili jsme něco málo přes desítku tresek velikostní kategorie 95-105 cm.
Zvláštní je, že kromě pár malých jikrnaček z okolí Amberu, byly všechny ulovené tresky mlíčáci.

Václav M.

Amber - březnový vlkoušAmber 26.3.-2.4. 2019

Počasí bylo neskutečně agresivní, zažili jsme husté sněžení i vítr kolem 25 m/s (90 km/h).
Lodě musely být převezeny přes zátoku do relativního závětří kotviště v Maribel.
Ve fjordu jsme skoro nic nechytili, první úlovky přišly až při výjezdu na otevřené moře. Jezdili jsme 18 km k posledním ostrovům u otevřeného moře pokud to počasí dovolilo.
Chytali jsme na hranách 50-110 m, tam kde dno přecházelo z větších hloubek kolem 150-200 m. Chytaly se tresky obecné do 5 kg a nebyly to skrei - na ty by asi bylo třeba jet až na šelf dalších 20 km a tam jsme se kvůli počasí nedostali.
Pořádně jsme zachytali až poslední dva dny. Kromě tresek obecných jsme ulovili i jednu kočku (vlkouše).
Ryby jsme si vezli domu nezamražené, letěli jsme letadlem a za 12 hodin jsme byli doma, takže k úhoně úlovku nedošlo.

Luboš D.


cervencovy halibut od ostrova KvaloyaAmber a Maribell 14.-20. července 2018

Společná britsko-holandská výprava do lokalit Amber a Maribell na ostrově Kvaloya měla v druhé polovině července na počasí i ryby opravdu štěstí.
Po extrémně větrném červnu byl červenec na pobřeží v kraji Troms k rybářům výrazně pozitivněji nakloněn. Vítr foukal jen ojediněle a denní teploty se na moři pohybovaly v příjemném rozmezí 10-20°C.
A když přeje rybářům počasí, stačí se jen trochu snažit a úspěch se časem dostaví. V druhé půli července sklízeli rybáři těch úspěchů při pobřeží ostrovů Kvaloya a Ringvassoy víc než obvykle. Na tresky obecné okolo metru narazily posádky obou lodí z Amber a Maribell prakticky denně a ty největší dosahovaly délky 125 cm.
letni treska tmava z kraje TromsAčkoli se na tresky tmavé nikdo z rybářů vyloženě nezaměřoval, přesto se několik pěkných kelerů délky 85-100 cm podařilo ulovit.
Ale hlavní slovo měly tentokrát sestavy pro lov halibutů a tomu odpovídaly i výsledky: největší halibut 148 cm, několik dublet (tedy dva halibuti ulovení z jedné lodě zároveň) a poukázka k návštěvě fyzioterapeuta. Inu každodenní zdolávání halibutů, to je pořádná fuška a kdo si nedá pozor, snadno ho chytnou záda, ramena...
Z vydařené výpravy se časem snad dočkáme i filmového zpracování.

zdolavani halibuta
zdolavani halibuta
zdolani halibuti u lode
zdolani halibuti u lode
cervencova dubleta od ostrova Kvaloya
cervencova dubleta od ostrova Kvaloya
cervencova dubleta od ostrova Kvaloya
cervencova dubleta od ostrova Kvaloya
treska tmava - keller od ostrova Kvaloya
treska tmava - keller od ostrova Kvaloya
letni treska od ostrova Kvaloya
letni treska od ostrova Kvaloya
cervencova treska od ostrova Kvaloya
cervencova treska od ostrova Kvaloya
cervencovy halibut od ostrova Kvaloya
cervencovy halibut od ostrova Kvaloya
pousteni halibuta
pousteni halibuta
pousteni halibuta
pousteni halibuta
15 kilo letní radosti od ostrova Kvaloya
15 kilo letní radosti od ostrova Kvaloya
letni halibut od ostrova Kvaloya
letni halibut od ostrova Kvaloya
letni hitparada halibutu od ostrova Kvaloya
letni hitparada halibutu od ostrova Kvaloya
letni halibut od ostrova Kvaloya
letni halibut od ostrova Kvaloya
cervencova pulnoc u ostrova Kvaloya
cervencova pulnoc u ostrova Kvaloya