+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast TromsoReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Tromso - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 12.10.2023

Tromso z ptačí perspektivyOkolí Tromso 2021

Tak, jako v celém Norsku, i na severu v okolí města Tromso, začala letošní sezóna se značným zpožděním. Standardně sem přijíždějí první nedočkavci už koncem dubna a v květnu je sezóna za normálních okolností v plném proudu. Letos však začala až v červenci a poslední „naši“ rybáři navštívili tuto oblast ve druhé polovině září.
Rybaření mělo světlé i tmavší chvilky, někdo zachytal tak, jak je v Norsku zvyklý, a někdo se holt bohužel trefil do období, kdy to s rybami taková sláva nebyla. Nejen úspěchy, ale i neúspěchy patří k rybaření, Norsko nevyjímaje.

Larseng 18.-25.9.

V sobotu po poledni jsme do sedli na letiště v Tromso. Trocha zdržení na letišti. Kontrola covid passu. Vše proběhlo v pořádku. Následovala cesta do Larseng přes obchod a následné zabydleni, předání lodí. Na vodu jsme vyrazili až v neděli. Počasí bylo úžasné, jasná obloha, bezvětří prostě super.

Rybářsky to byla, ale kalamita. Za celý den 4 ryby v 6 lidech. Večer jsme zasedli na poradu a domluvili se co další den. Projeli jsme všechna známá místa na Mallangenu a nikde žádné ryby. Ani jeden keler, prostě nikde nic.
Úterý je ve znamení větru. Od rána foukal silný vítr a nevyjela žádná loď. Po poledni jsme se přesto rozhodli s Jarkem vyrazit na halibuty za pruliv, kde je vždy voda klidnější. Podařil se nám jeden záběr a do lodi se podíval náš první halík výpravy. Dál už se nedělo nic, tak uvidíme další den.

Larseng - treska tmaváVe středu se nám trochu změnilo počasí. Ráno déšť, vítr 10-16 m/s. V poledne přestalo pršet, tak jsme vyrazili za pruliv na halibuty. Problém nastal ihned při lovu nastrazek. Nikde nebyl ani jeden malý keler (velký už vůbec ne) osvědčené melciny i jiné melciny nikde žádný keler. Nakonec jsme chytli pár malých obecných a šli jsme na to. Po 6 hodinách na vodě ani záběr ve 3 rybářich. Těžko říct co se děje, ale ryby tu momentálně nejsou.

Poslední dva dny našeho rybolovu v Larseng byly ve stejném duchu. Ryby vůbec nešly. Ve čtvrtek se chytlo pár obecných u ponorkove základny, max 70cm. Pulka dne driftovani na ha halibuta před majakem, zcela bez záběru. Druhá lod na malangenu, bez úspěchu. Nebyly žádné hejna keleru, jako loni a ani při lovu halibuta nepřišel žádný záběr.

V pátek jsme vyrazili za pruliv a věnovali se celý den lovu halibutu. Vyzkoušeno mnoho gum různých velikostí a barev. V poslední jízdě přišel dlouho očekávaný záběr, ale byla to treska obecná cca 70cm. Druhá lod na tom byla velmi podobně. Halibut žádný. Kluci narazili na hejno, tak zkoušeli a chytli 2ks kelera cca 70cm a pod hejnem přišla jedna obecná 105cm. Na nic dalšího již nebyl čas. Odpoledne jsme zabalili věci, dopili a dojedli zásoby a v sobotu ráno jsme odletěli domu.

Fulan (Martin R.)

Larseng - treska obecnáAmber 1.-8.9.2021

Rybolov byl fajn, nicméně ovlivněn počasím - deštivo a větrno po valnou část pobytu.
Revír je to krásný, vyžaduje alespoň 30 minutové dojíždění, což ale není v Norsku nijak výjimečné, spíše naopak.

Dovolená se povedla, skoro ve všech směrech. Pouze problém s uzavřenou komunikací nás donutil opustit destinaci o noc dříve (jinak bychom nestihli letadlo), ale poslední dobou jsme nuceni překonávat jiné překážky, takže toto bylo k překonání a tak v pohodě.

Uloveno nejméně 120 nádherných, velmi bojovných, velkých makrel, 6 jedlých tresek obecných (60-80cm) 1 okouník a spousta drobotě - tresek obecných a bezvousých.
Ač jsme se zaměřili na halibuta, tento uloven nebyl. Jeden malý byl viděn pod lodí. Tak příště. Zajímavostí bylo, že nebyl uloven ani jeden kus tresky tmavé! To se nám za 20 let v Norsku nestalo a nedokážeme si to vysvětlit.

Martin Č.

Halibut z LarsengAmber 26.8.-2.9.2021

Kemp Amber je z hlediska zázemí, ubytování, lodí, echolotů... super, je na úrovni, není to žádný kutloch pro ožraly, je vyžadován řád ohledně třídění odpadu, manipulace s odpadem z ryb, pro "špinavé" oblečení je separátní vytápěná větraná místnost, krytá filetárna u mola, splachování hadicemi s pitnou vodou, stoly čisté z polyamidu, dobré osvětlení.
Ubytování prostorné, čisté, žádné palandy, kuchyně OK.

Kvality revíru: vždy to bude subjektivní věc závislá na zkušenostech rybáře, ročním období, aktuálním počasí a momentální migraci rybí potravy a tím i ryb větších. V Amberu (platí i pro sousední Maribell) jsou v zásadě 2 možnosti rybolovu, chytání mimo fjord na otevřeném moři, hledání hejn ryb echolotem, relativně náhodný proces.
Nebo chytání ve fjordu, kterým natéká voda k Tromso. V době největšího přílivu (nebo odlivu) je to téměř nechytatelné, drift cca 8,5 km/hod, na 20ti metrech nelze dostat 400 gr nástrahu ke dnu, dá se chytat na konci přílivu nebo odlivu, ovšem to je zase aktivita ryb téměř nulová. Halibut se v tomto případě nedá cíleně chytat, ale vetšina posádek během týdne zaznamenala alespoň náhodný úlovek halibuta na pilker při zdolávání jiné rybky na přívěsu.
Vše, co jsem popsal, platí pro období přelom srpen/září, v jednotlivých letech se může zejména oblast volného moře dost lišit.
Srpnový halibut z LarsengPředpokládám, že jarní zájezdy, či ty na počátku léta, mohou být na moři zajímavější, protože se budou líhnout kvanta potěru na mělčinách u pevniny a tyhle rybičky zase následují ty větší a pro halibuty je zde mraky písčin. Neovlivnitelný je vliv větru od moře-sever, severozápad, který v případě fjordu zcela zamezí možnosti chytání, na moře se nedá ani vyjet.

Proto asi doporučení "chytací" čas alespoň 9 dní pro všechny ty rybáře, kteří na tuto lokalitu jedou poprvé, je tak větší šance chytit dny s menším větrem a více zachytat.
Z hlediska krajinářského či vyžití rodiny s dětmi- samotný kemp je ryze rybářská záležitost, okolí je vhodné pro méně i více náročné treky a jsou i vyznačeny v přírodě a na mapách.
Dovolenkové atrakce pro děti jsem poblíž neviděl, ale logicky ani nehledal.

Vladimír F.

Larseng 18.7.2021
Zdá se, že vlna extrémně teplého počasí (to tady znamená nad 25°C) je asi za námi. V posledních dnech bylo na úlovcích vidět, že kdo nechytal dost hluboko, ten se k větším treskám nedostal. Ale za to jsem mezi úlovky viděla v závěru týdne několik vlkoušů kolem 90 cm a pár halibutů do 25 kg. Halibutů je letos zas o něco více, než v předchozích sezónách. Zejména těch kolem 50-60 cm se dá za den na malou gumu chytit v mělčinách třeba i tucet.

Z Larseng zdraví

vlkouš z LarsengLarseng, začátek července 2021

Začátkem roku jsme měli prázdný mrazák, protože žádní rybáři k nám na ryby dlouho nemohli a my sami na ryby moc nejezdíme. Ale tentokrát jsme museli, aby jsme mohli mít rybu na talíři. Naštěstí jsou vody v okolí bohaté na ryby a tak jsme si rybu nakonec snadno obstarali.

Letošní sezóna začala kvůli protiepidemickým opatřením až koncem června, ale teď už je v plném proudu.

Léto je u nás na severu letos jak ve Středomoří: modrá obloha a přes den teploty někdy i přes 25°C. Protože je voda teplejší než obvykle a také bývá dost často bezvětří, je obecně úspěšnější rybařina přes noc, tedy mezi 20.00-04.00 hodin.

Větší tresky se chytají spíše na hloubkách, zhruba od 60 do 110 m. V mělké vodě je hodně malých tresek a kelerů. A občas nějaký halibut, jak ukazují i obrázky z prvního červencového týdne.
A mezi běžné úlovky patří i slušní vlkouši.

Z Larseng zdraví Trine
Larseng - halibut 25 kg (cca 130 cm)
Larseng - halibut 25 kg (cca 130 cm)
Larseng - treska obecná 24 kg
Larseng - treska obecná 24 kg
Larseng - halibut 20 kg (cca 120 cm)
Larseng - halibut 20 kg (cca 120 cm)
Larseng - halibut
Larseng - halibut
Larseng - výhled na přístaviště
Larseng - výhled na přístaviště
Larseng - halibut
Larseng - halibut
Treska obecná z okolí Tromso
Treska obecná z okolí Tromso
Keler - treska tmavá, Larseng
Keler - treska tmavá, Larseng
Halibut z Larseng
Halibut z Larseng
Tromso z kopce za městem
Tromso z kopce za městemLarseng - rijnova treskaLarseng v říjnu 2020

Říjen asi nikdy nebude tím nejoblíbenějším měsícem norské rybářské sezóny, ale zrovna letos se říjen zatím více než jen vydařil. No, v každém případě byl u nás na severu díky počasí rybářsky zajímavější než září a dokonce možná i lepší než srpen.
Mořská rybařina na norském pobřeží je hodně o počasí a to bylo zrovna letos v září, hlavně v jeho druhé polovině velmi větrné. Skoro bych řekla, že za posledních 10 let takhle mizerné počasí v září, jaké bylo letos, asi nepamatu.
rijnovy halibut 171 cmVlastně až s úplňkem, který byl 1.října, se větrné počasí uklidnilo a začalo takové běžné podzimní počasí: občas sluníčko, někdy trochu deště, ráno většinou nízká oblačnost, kolem poledne trochu větřík a odpoledne-večer obvykle bezvětří. Pro rybáře prostě ideální podmínky a tomu odpovídaly i úlovky. Zpravidla míváme v říjnu už docela volno, ale letošní sezóna nám díky koronaviru přesunula část zákazníků z května a června na říjen a tak máme všechny chaty stále plné a lodě v provozu. A myslím, že úspěchy letošního října přesvědčí část našich hostů o tom, že říjen může být dobrou volbou.
Hned 1.10. ulovili naši hosté v proudu západně od Larsengu halibuta 171 cm a halibuti kolem metru byli loveni skoro každý den, takže mi je zákazníci ani nehlásili jako nějakou zvláštnost. Obvykle se většina hostů v září a říjnu zaměřuje na lov tresek tmavých, které bývají ve fjordu na hloubkách 50-100 m kolem hejn krevet a drobných rybek, ale letos bylo velkých kelerů relativně málo. Za to do Malangen-fjordu, kde jsou skoro vždy velká henja sleďů, najely velké tresky obecné. Obecňaček 100-120 cm tam bylo mezi 1-12 říjnem uloveno každý den několik. Uvidíme, jak se bude vyvíjet říjen dál. Zatím slibuje předpověď teploty kolem 5-8°C, mírný nebo žádný vítr a jen mrholení nebo drobný déšť. A tak si užíváme podzimní pohody. Když budou i v druhé půlce října nějaké zajímavé úlovky, pošlu fotky.

Trine

rijnove tresky z Larseng
rijnove tresky z Larseng
rijnova treska z Larseng
rijnova treska z Larseng
rijen - podzimni ulovek z Larseng
rijen - podzimni ulovek z Larseng
metrovy halibut z Larseng - rijen
metrovy halibut z Larseng - rijen
rijnovy halibut z Larseng
rijnovy halibut z Larseng
halibut 171 cm, 1. rijen v Larseng
halibut 171 cm, 1. rijen v Larseng
rijnova metrovka z Larseng
rijnova metrovka z Larseng
rijnova metrovka z Larseng
rijnova metrovka z Larseng
rijnova treska z Larseng
rijnova treska z Larseng
rijnova treska z Larseng
rijnova treska z Larseng


Larseng - halibut 167 cmLarseng 7.-18.9. 2020

Cesta autem přes Polsko a dál přímým letem do Tromso byla v pohodě. V letadle bylo celkem 30 lidí včetně nás. V Polsku žádná velká opatření nebyla, jenom roušky.
V Tromso se nás po příletu zeptali, zda víme o karanténě, ukázali jsme jim voucher na deset dní pobytu a bez problémů.

Nákup potravin jsme vyřešili tak, že jsme paní domácí předali nákupní seznam, počkali jsme v autě před obchodem a ona nám vše zařídila. Je velice ochotná a vypadá to, ze má opravdový zájem, aby se nám tu líbilo a taky dařilo.
Navečer jsme si jenom odskočili pro pár menších tresek před chalupu na večeři a zítra se na to podíváme důkladněji.
Překonání toho metrového vlkouše z minulého týdne si bereme jako stranický úkol!

Larseng - treska obecná 124 cm8.9.
Dnes bylo první větší seznámení s místními lovišti. Nedaleký průliv nám hned ráno vydal halibuta 108cm (14kg). Bohužel to byla jediná zajímavá ryba během celého dne. Chytilo se spoustu malých obecnaček cca do 60 cm. Zítra máme v plánu vyrazit na vzdálenější loviště.
Stranický úkol zatím nesplněn.

9.9.
Plni očekávání jsme vyrazili k majáku Kobben. Na hranách jsme chytali menší tresky a pak přišla rána do prutu. Obecnačka 124 cm byla jediná velká treska tohoto dne a o spestření se už postaraly jen vojenské hlídkující lodě.
Na zítra jsme dostali zajímavý tip od paní domácí.

10.9.
Včera jsme vyrazili směr Malanngen za ostrůvek Foroya podle rady paní domácí s vidinou plného sonaru ryb, jak nám říkala. Je to kus cesty, ale občas jsme cestou prochytali zajímavá místa, ale bez úspěchu.
Larseng - treska tmavá (keler)Na místo jsme přijeli včas s ohledem na příliv, prochytávali jsme hrany hloubek, ale celkem nic moc. Pak jsme našli jedno místečko v 80 m, kde jsme tahali tresky obecné do 80cm. Pak se ve sloupci v 50 m objevilo pár ryb, tak jsem to tam přimotal a po chvilce přišla rána do prutu. Po prvním výpadu si ryba vzala 20 m šňůry z cívky, chvíli jsme se přetahovali a nakonec získala svobodu a já byl naštvaný, slušně řečeno.
Mezi dalšími přejezdy jsme zastavili na hloubce 230 m a rázem se na sonaru objevily symboly ryb v hloubkách 50-150 m. Ve sloupci bylo spousty tresek jednoskvrnných, keleri a makrely. Vytáhlo se pár kelerů cca 80 cm, některé větší nešlo udržet a spadli z háčku. Nakonec to byl celkem vydařený den a společně jsme měli vrchovatý kalfas (bednu).

11.9.
Ráno bylo docela deštivé počasí, ale nic zvláštního v tomto období. Vítr se uklidnil až na 0, což už trochu zvláštní je vzhledem k předpovědi (5-7 m/s).
Co se týče ryb, tak začátek dne nebyl podle našich představ, ale odpoledne naše loď bodovala. Na hloubce přes 200 m jsme ve sloupci chytali převážně tresky tmavé do 100cm, mezi nimi se chytlo i pár obecných.
Druhá loď si na svůj den musí ještě počkat, ale zítra prý konečně splní stranický úkol.

Larseng - halibut 167 cm12.9.
Včera večer jsme si určili strategii, že ráno vyjedeme za průliv políčit na halibuta, protože včera kolegové z jiné chaty ulovili halibuta 180 cm. Přijeli jsme hodinu před vrcholem přílivu s tím že budeme ještě hodinu po vrcholu. Chytli jsme si pár malých kelerů a šlo se na věc. První záběr přišel po 20 minutách, ale ryba nedobrala. Hned jsme nahodili znovu a po 15 minutách přišel další záběr a po 5 minutách jsme přišli o další rybu, ale bylo jasné, že nešlo malou rybu. Další záběr na sebe nenechal dlouho čekat a konečně jsme vytáhli rybu do lodi. Krásná treska obecná přes 100 cm. Další záběr přišel při vytahovani montáže z vody, 20 minut přetahování a výsledek byl halibut 160 cm a 50 kg.
Ranní vyjížďka dopadla skvělé, ale to jsme nevěděli, co nás čeká odpoledne. Po obědě jsme vyjeli obě lodě. Na mělčině jsme si chytli nástražní kelery a jeli jsme na ranní loviště. Za deset minut hlásí druhá loď že mají záběr. V tom okamžiku máme záběr taky, po dvaceti minutách máme v lodi Halíka 137 cm. Druhá loď stále bojovala, po půl hodině volali o pomoc. Přijeli jsme a kluci nám ukázali narovnaný gaf, tak nám bylo jasné že to bude velká ryba. Nakonec jsme jim pomohli rybu zdolat, halibut 167 cm (56 kg). Po chvíli jsme si ještě nahodili a za dalších 5 minut záběr, halibut 90cm. Dnes to prostě byla halibuti nirvana.

Larseng - halibut14.9.
Dnešní den byl co se týče počasí, naprosto úžasný. Vítr 0, nikde ani vlnka, jen po lodích, a těch tu jezdí požehnaně. Rybářský to bylo slabší. Celý den jsme zkoušeli na živé rybky. Celkem jsme měli 4 záběry, ale vytáhli se jen 2 halíci - dorostenci 80 a 90 cm a jeden kolem 130 cm se uvolnil těsně u lodi. Vše šlo zpět do vody. Jelikož už máme nachytáno, tak používáme montáže pouze s jednoháčkem, ať ryby šetrně vracíme zpět.

15.9.
Úterní rybolov byl ve znamení pohody. Vyrazili jsme na vzdálenější loviště v Malangenfjordu. Nachytalo se spoustu tresek obecných, tmavých, mník a i halibut se podíval do lodi. Všechny ryby se vrátily zpět do vody. Kočku se nám zatím nepodařilo chytit a na dotaz paní domácí, kam na ně odpověděla,ze tu jsou na jaře

Larseng - keler standardní velikosti13., 16. a 17.9. se nestalo nic, co by stálo za napsání byť pár slov. Prostě standardní dny na rybách bez zvláštních úlovků a situací.

Cesta zpět proběhla hladce a v naprostém pořádku. Jelikož po nás v domě nebyli žádní hosté, tak jsme opouštěli dům až kolem půl druhé a ne v 10:00, jak je normálně požadováno. To bylo velmi milé od paní majitelky a taky vzhledem k počasí, které venku panovalo. Opravdu Norské počasí, vichr, déšť, zima.
Na letišti proběhlo taky vše v pořádku, odbavení rychlé bez komplikací, jen zkontrolovali baterky k elektrickým navijákům, ale to je standard.
Ani roušky jsme na letišti nemuseli mít, protože jsme byli po 10denní karanténě. V letadle už ano. V letadle opět jen pár lidí (cca 20-30).
Cesta autem přes Polsko do Ostravy proběhla taky v pořádku. Dorazili jsme domů po půlnoci přesně podle předpokladu.

Hodnocení
Co se týče ryb, místa a celého zázemí, tak není mnoho co vytknout. Místo je velice pěkné, navíc jen kousek od letiště.
Vybavení domků v pohodě, snad jen sprcha mohla být větší. Silnější postavy s tímto sprchovým koutem musí mít trochu problém :-)
Místo na filetování bylo v pohodě. V Larseng se dá ubytovat dost lidí a kdyby přijely dvě, nebo tři party z vody současně, tak se do filetárny určitě nevlezou (v době covidu tam stejně muže být jen jedna parta a docela se to dodržovalo).
Rybolov jako takový byl v pohodě a díky zkušenostem a radám majitelky Trine i velmi plodný, hlavně v oblasti Malangenfjordu.
Je vidět, že halibutů v této oblasti žije opravdu dost.
Lodě byly v pořádku, není třeba komentovat.

Nej ryby
Letošní rekordy byly treska obecná 124 cm, chycená u ponorkové základny v 90 m na papričku.
Halibut 167cm chycen za průlivem na hloubce cca 60 m na montáž s mrtvým kelerem. Celkem uloveno 10 halibutů.
Tresky tmavé na hloubkách, uloveno opravdu mnoho kusů 80-110 cm.
Stranický úkol nesplněn.

Celkově jsme se všichni shodli, že tato výprava byla opravdu vydařená a že se na toto místo ještě vrátíme.

Zdraví Milan, Martin, Petr a Jarek
Larseng - halibut
Larseng - halibut
Larseng - malý halibut
Larseng - malý halibut
Larseng - halibut 108 cm, 14 kg
Larseng - halibut 108 cm, 14 kg
Larseng - halibut 160 cm, cca 50 kg
Larseng - halibut 160 cm, cca 50 kg
Larseng - výhled
Larseng - výhled
Larseng - výhled
Larseng - výhled
Larseng - odpoledne na lodi
Larseng - odpoledne na lodi
Larseng - na rybách ve fjordu
Larseng - na rybách ve fjordu
Larseng - vojenská loď
Larseng - vojenská loď
Larseng - houby
Larseng - houby


Larseng 25.8.-1.9.2020
Zdravíme z Larsengu. Počasí není na toto roční období nic moc, ale ryby se dají chytit a houby rostou.
Tresky jsou kolem metru, kočky taky, a ukázal se i halibut.
Jsme spokojení a ještě máme tři dny chytání.

Luděk T.
Larseng - vlkouš
Larseng - vlkouš
Larseng - treska obecná
Larseng - treska obecná
Larseng - duha nad přístavištěm
Larseng - duha nad přístavištěm
Larseng - apartmá v přístavišti
Larseng - apartmá v přístavišti
Larseng
Larseng