+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast TromsoReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Tromso - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 17.10.2022

vlkouš z LarsengLarseng, začátek července 2021

Začátkem roku jsme měli prázdný mrazák, protože žádní rybáři k nám na ryby dlouho nemohli a my sami na ryby moc nejezdíme. Ale tentokrát jsme museli, aby jsme mohli mít rybu na talíři. Naštěstí jsou vody v okolí bohaté na ryby a tak jsme si rybu nakonec snadno obstarali.

Letošní sezóna začala kvůli protiepidemickým opatřením až koncem června, ale teď už je v plném proudu.

Léto je u nás na severu letos jak ve Středomoří: modrá obloha a přes den teploty někdy i přes 25°C. Protože je voda teplejší než obvykle a také bývá dost často bezvětří, je obecně úspěšnější rybařina přes noc, tedy mezi 20.00-04.00 hodin.

Větší tresky se chytají spíše na hloubkách, zhruba od 60 do 110 m. V mělké vodě je hodně malých tresek a kelerů. A občas nějaký halibut, jak ukazují i obrázky z prvního červencového týdne.
A mezi běžné úlovky patří i slušní vlkouši.

Z Larseng zdraví Trine
Larseng - halibut 25 kg (cca 130 cm)
Larseng - halibut 25 kg (cca 130 cm)
Larseng - treska obecná 24 kg
Larseng - treska obecná 24 kg
Larseng - halibut 20 kg (cca 120 cm)
Larseng - halibut 20 kg (cca 120 cm)
Larseng - halibut
Larseng - halibut
Larseng - výhled na přístaviště
Larseng - výhled na přístaviště
Larseng - halibut
Larseng - halibut
Treska obecná z okolí Tromso
Treska obecná z okolí Tromso
Keler - treska tmavá, Larseng
Keler - treska tmavá, Larseng
Halibut z Larseng
Halibut z Larseng
Tromso z kopce za městem
Tromso z kopce za městemLarseng - rijnova treskaLarseng v říjnu 2020

Říjen asi nikdy nebude tím nejoblíbenějším měsícem norské rybářské sezóny, ale zrovna letos se říjen zatím více než jen vydařil. No, v každém případě byl u nás na severu díky počasí rybářsky zajímavější než září a dokonce možná i lepší než srpen.
Mořská rybařina na norském pobřeží je hodně o počasí a to bylo zrovna letos v září, hlavně v jeho druhé polovině velmi větrné. Skoro bych řekla, že za posledních 10 let takhle mizerné počasí v září, jaké bylo letos, asi nepamatu.
rijnovy halibut 171 cmVlastně až s úplňkem, který byl 1.října, se větrné počasí uklidnilo a začalo takové běžné podzimní počasí: občas sluníčko, někdy trochu deště, ráno většinou nízká oblačnost, kolem poledne trochu větřík a odpoledne-večer obvykle bezvětří. Pro rybáře prostě ideální podmínky a tomu odpovídaly i úlovky. Zpravidla míváme v říjnu už docela volno, ale letošní sezóna nám díky koronaviru přesunula část zákazníků z května a června na říjen a tak máme všechny chaty stále plné a lodě v provozu. A myslím, že úspěchy letošního října přesvědčí část našich hostů o tom, že říjen může být dobrou volbou.
Hned 1.10. ulovili naši hosté v proudu západně od Larsengu halibuta 171 cm a halibuti kolem metru byli loveni skoro každý den, takže mi je zákazníci ani nehlásili jako nějakou zvláštnost. Obvykle se většina hostů v září a říjnu zaměřuje na lov tresek tmavých, které bývají ve fjordu na hloubkách 50-100 m kolem hejn krevet a drobných rybek, ale letos bylo velkých kelerů relativně málo. Za to do Malangen-fjordu, kde jsou skoro vždy velká henja sleďů, najely velké tresky obecné. Obecňaček 100-120 cm tam bylo mezi 1-12 říjnem uloveno každý den několik. Uvidíme, jak se bude vyvíjet říjen dál. Zatím slibuje předpověď teploty kolem 5-8°C, mírný nebo žádný vítr a jen mrholení nebo drobný déšť. A tak si užíváme podzimní pohody. Když budou i v druhé půlce října nějaké zajímavé úlovky, pošlu fotky.

Trine

rijnove tresky z Larseng
rijnove tresky z Larseng
rijnova treska z Larseng
rijnova treska z Larseng
rijen - podzimni ulovek z Larseng
rijen - podzimni ulovek z Larseng
metrovy halibut z Larseng - rijen
metrovy halibut z Larseng - rijen
rijnovy halibut z Larseng
rijnovy halibut z Larseng
halibut 171 cm, 1. rijen v Larseng
halibut 171 cm, 1. rijen v Larseng
rijnova metrovka z Larseng
rijnova metrovka z Larseng
rijnova metrovka z Larseng
rijnova metrovka z Larseng
rijnova treska z Larseng
rijnova treska z Larseng
rijnova treska z Larseng
rijnova treska z Larseng


Larseng - halibut 167 cmLarseng 7.-18.9. 2020

Cesta autem přes Polsko a dál přímým letem do Tromso byla v pohodě. V letadle bylo celkem 30 lidí včetně nás. V Polsku žádná velká opatření nebyla, jenom roušky.
V Tromso se nás po příletu zeptali, zda víme o karanténě, ukázali jsme jim voucher na deset dní pobytu a bez problémů.

Nákup potravin jsme vyřešili tak, že jsme paní domácí předali nákupní seznam, počkali jsme v autě před obchodem a ona nám vše zařídila. Je velice ochotná a vypadá to, ze má opravdový zájem, aby se nám tu líbilo a taky dařilo.
Navečer jsme si jenom odskočili pro pár menších tresek před chalupu na večeři a zítra se na to podíváme důkladněji.
Překonání toho metrového vlkouše z minulého týdne si bereme jako stranický úkol!

Larseng - treska obecná 124 cm8.9.
Dnes bylo první větší seznámení s místními lovišti. Nedaleký průliv nám hned ráno vydal halibuta 108cm (14kg). Bohužel to byla jediná zajímavá ryba během celého dne. Chytilo se spoustu malých obecnaček cca do 60 cm. Zítra máme v plánu vyrazit na vzdálenější loviště.
Stranický úkol zatím nesplněn.

9.9.
Plni očekávání jsme vyrazili k majáku Kobben. Na hranách jsme chytali menší tresky a pak přišla rána do prutu. Obecnačka 124 cm byla jediná velká treska tohoto dne a o spestření se už postaraly jen vojenské hlídkující lodě.
Na zítra jsme dostali zajímavý tip od paní domácí.

10.9.
Včera jsme vyrazili směr Malanngen za ostrůvek Foroya podle rady paní domácí s vidinou plného sonaru ryb, jak nám říkala. Je to kus cesty, ale občas jsme cestou prochytali zajímavá místa, ale bez úspěchu.
Larseng - treska tmavá (keler)Na místo jsme přijeli včas s ohledem na příliv, prochytávali jsme hrany hloubek, ale celkem nic moc. Pak jsme našli jedno místečko v 80 m, kde jsme tahali tresky obecné do 80cm. Pak se ve sloupci v 50 m objevilo pár ryb, tak jsem to tam přimotal a po chvilce přišla rána do prutu. Po prvním výpadu si ryba vzala 20 m šňůry z cívky, chvíli jsme se přetahovali a nakonec získala svobodu a já byl naštvaný, slušně řečeno.
Mezi dalšími přejezdy jsme zastavili na hloubce 230 m a rázem se na sonaru objevily symboly ryb v hloubkách 50-150 m. Ve sloupci bylo spousty tresek jednoskvrnných, keleri a makrely. Vytáhlo se pár kelerů cca 80 cm, některé větší nešlo udržet a spadli z háčku. Nakonec to byl celkem vydařený den a společně jsme měli vrchovatý kalfas (bednu).

11.9.
Ráno bylo docela deštivé počasí, ale nic zvláštního v tomto období. Vítr se uklidnil až na 0, což už trochu zvláštní je vzhledem k předpovědi (5-7 m/s).
Co se týče ryb, tak začátek dne nebyl podle našich představ, ale odpoledne naše loď bodovala. Na hloubce přes 200 m jsme ve sloupci chytali převážně tresky tmavé do 100cm, mezi nimi se chytlo i pár obecných.
Druhá loď si na svůj den musí ještě počkat, ale zítra prý konečně splní stranický úkol.

Larseng - halibut 167 cm12.9.
Včera večer jsme si určili strategii, že ráno vyjedeme za průliv políčit na halibuta, protože včera kolegové z jiné chaty ulovili halibuta 180 cm. Přijeli jsme hodinu před vrcholem přílivu s tím že budeme ještě hodinu po vrcholu. Chytli jsme si pár malých kelerů a šlo se na věc. První záběr přišel po 20 minutách, ale ryba nedobrala. Hned jsme nahodili znovu a po 15 minutách přišel další záběr a po 5 minutách jsme přišli o další rybu, ale bylo jasné, že nešlo malou rybu. Další záběr na sebe nenechal dlouho čekat a konečně jsme vytáhli rybu do lodi. Krásná treska obecná přes 100 cm. Další záběr přišel při vytahovani montáže z vody, 20 minut přetahování a výsledek byl halibut 160 cm a 50 kg.
Ranní vyjížďka dopadla skvělé, ale to jsme nevěděli, co nás čeká odpoledne. Po obědě jsme vyjeli obě lodě. Na mělčině jsme si chytli nástražní kelery a jeli jsme na ranní loviště. Za deset minut hlásí druhá loď že mají záběr. V tom okamžiku máme záběr taky, po dvaceti minutách máme v lodi Halíka 137 cm. Druhá loď stále bojovala, po půl hodině volali o pomoc. Přijeli jsme a kluci nám ukázali narovnaný gaf, tak nám bylo jasné že to bude velká ryba. Nakonec jsme jim pomohli rybu zdolat, halibut 167 cm (56 kg). Po chvíli jsme si ještě nahodili a za dalších 5 minut záběr, halibut 90cm. Dnes to prostě byla halibuti nirvana.

Larseng - halibut14.9.
Dnešní den byl co se týče počasí, naprosto úžasný. Vítr 0, nikde ani vlnka, jen po lodích, a těch tu jezdí požehnaně. Rybářský to bylo slabší. Celý den jsme zkoušeli na živé rybky. Celkem jsme měli 4 záběry, ale vytáhli se jen 2 halíci - dorostenci 80 a 90 cm a jeden kolem 130 cm se uvolnil těsně u lodi. Vše šlo zpět do vody. Jelikož už máme nachytáno, tak používáme montáže pouze s jednoháčkem, ať ryby šetrně vracíme zpět.

15.9.
Úterní rybolov byl ve znamení pohody. Vyrazili jsme na vzdálenější loviště v Malangenfjordu. Nachytalo se spoustu tresek obecných, tmavých, mník a i halibut se podíval do lodi. Všechny ryby se vrátily zpět do vody. Kočku se nám zatím nepodařilo chytit a na dotaz paní domácí, kam na ně odpověděla,ze tu jsou na jaře

Larseng - keler standardní velikosti13., 16. a 17.9. se nestalo nic, co by stálo za napsání byť pár slov. Prostě standardní dny na rybách bez zvláštních úlovků a situací.

Cesta zpět proběhla hladce a v naprostém pořádku. Jelikož po nás v domě nebyli žádní hosté, tak jsme opouštěli dům až kolem půl druhé a ne v 10:00, jak je normálně požadováno. To bylo velmi milé od paní majitelky a taky vzhledem k počasí, které venku panovalo. Opravdu Norské počasí, vichr, déšť, zima.
Na letišti proběhlo taky vše v pořádku, odbavení rychlé bez komplikací, jen zkontrolovali baterky k elektrickým navijákům, ale to je standard.
Ani roušky jsme na letišti nemuseli mít, protože jsme byli po 10denní karanténě. V letadle už ano. V letadle opět jen pár lidí (cca 20-30).
Cesta autem přes Polsko do Ostravy proběhla taky v pořádku. Dorazili jsme domů po půlnoci přesně podle předpokladu.

Hodnocení
Co se týče ryb, místa a celého zázemí, tak není mnoho co vytknout. Místo je velice pěkné, navíc jen kousek od letiště.
Vybavení domků v pohodě, snad jen sprcha mohla být větší. Silnější postavy s tímto sprchovým koutem musí mít trochu problém :-)
Místo na filetování bylo v pohodě. V Larseng se dá ubytovat dost lidí a kdyby přijely dvě, nebo tři party z vody současně, tak se do filetárny určitě nevlezou (v době covidu tam stejně muže být jen jedna parta a docela se to dodržovalo).
Rybolov jako takový byl v pohodě a díky zkušenostem a radám majitelky Trine i velmi plodný, hlavně v oblasti Malangenfjordu.
Je vidět, že halibutů v této oblasti žije opravdu dost.
Lodě byly v pořádku, není třeba komentovat.

Nej ryby
Letošní rekordy byly treska obecná 124 cm, chycená u ponorkové základny v 90 m na papričku.
Halibut 167cm chycen za průlivem na hloubce cca 60 m na montáž s mrtvým kelerem. Celkem uloveno 10 halibutů.
Tresky tmavé na hloubkách, uloveno opravdu mnoho kusů 80-110 cm.
Stranický úkol nesplněn.

Celkově jsme se všichni shodli, že tato výprava byla opravdu vydařená a že se na toto místo ještě vrátíme.

Zdraví Milan, Martin, Petr a Jarek
Larseng - halibut
Larseng - halibut
Larseng - malý halibut
Larseng - malý halibut
Larseng - halibut 108 cm, 14 kg
Larseng - halibut 108 cm, 14 kg
Larseng - halibut 160 cm, cca 50 kg
Larseng - halibut 160 cm, cca 50 kg
Larseng - výhled
Larseng - výhled
Larseng - výhled
Larseng - výhled
Larseng - odpoledne na lodi
Larseng - odpoledne na lodi
Larseng - na rybách ve fjordu
Larseng - na rybách ve fjordu
Larseng - vojenská loď
Larseng - vojenská loď
Larseng - houby
Larseng - houby


Larseng 25.8.-1.9.2020
Zdravíme z Larsengu. Počasí není na toto roční období nic moc, ale ryby se dají chytit a houby rostou.
Tresky jsou kolem metru, kočky taky, a ukázal se i halibut.
Jsme spokojení a ještě máme tři dny chytání.

Luděk T.
Larseng - vlkouš
Larseng - vlkouš
Larseng - treska obecná
Larseng - treska obecná
Larseng - duha nad přístavištěm
Larseng - duha nad přístavištěm
Larseng - apartmá v přístavišti
Larseng - apartmá v přístavišti
Larseng
LarsengMetrová treska z okolí ostrova Vannoya Vannoya 10.-18.8. 2020

Tak ako po iné roky, aj tento rok sme sa tešili na našu vytúženú rybačku v Nórsku. Termín sme si zarezervovali v polovici roku 2019, trajekt sme si zaplatili vo februári 2020 a netrpezlivo sme čakali kedy nastane deň D.

Náš trajekt, ktorým cestujeme každý rok, mal aj teraz ísť po trase Gdansk-Nynashamn. Všetko bolo pripravené, naplánované, no cestu nám skrížila celosvetová pandémia s názvom Koronavírus. Aj napriek všetkému sme čakali až do poslednej chvíle, pretože sme si neboli istí, či vôbec vycestujeme. V stanovenom termíne sme nakoniec nevycestovali, nebylo to možné.

Keď otvorili nórske hranice, cestovná kancelária nám ponúkla náhradný termín, ktorý sme prijali. Zabookovaný trajekt sme museli zrušiť, nakoľko Švédsko sa nachádzalo v červenej zóne. Trajektová spoločnosť nám vrátila zo zaplatených 1300€ iba 800€. Trasu, ktorou sme mali cestovať, sme boli nútení nakoniec zmeniť.
Po dlhom čakaní konečne prišiel ten deň, kedy sme sa mohli vydať sa na dlhú cestu do Nórska. Naša nová trasa bola Poľsko-Litva-Lotyšsko-Estónsko, a odtiaľ trajektom do Finska. Cez všetky hranice sme prešli bezproblémovo.

Po príchode do cieľa nás privítal majiteľ, ktorý nám odovzdal ubytovanie a lode, ktoré sme si prenajali. Hneď na druhý deň po príchode sme vyšli na vodu. Počasie nám prialo, bolo pekne a slnečno. Zoznámili sme sa s podvodnými horami, s prostredím, v ktorom sme neskôr lovili. Chytili sme zopár tresiek a mieňov, ktoré sme si urobili na večeru.

Treska obecná z VannoyTretí deň sme sa tiež vybrali rybárčiť. Môžem povedať, že sa nám naozaj celkom darilo. Chytili sme päť metrových tresiek, šesť 90 cm tresiek, desať 80 cm tresiek a jedného 8kg halibuta. Štvrtý deň bol podobný ako predchádzajúci. Chytili sme tri metrové tresky, osem 90cm tresiek a jedného 7kg halibuta.
Piaty deň ráno nám majiteľ posielal sms správy o prichádzajúcom silnom vetre, pred ktorým nás chcel varovať a doporučoval nám, aby sme nešli na vodu. Nakoľko sa nám počasie nejavilo veľmi zlé, či nevhodné, na vodu sme vyrazili. Oplatilo sa nám to, pretože sme chytili ešte zopár tresiek.

Večer sa však počasie výrazne zhoršilo a naozaj prišiel silný vietor s rýchlosťou 8-10m/s. V sobotu a nedeľu bolo ešte horšie, rýchlosť vetra bola 13-15m/s. Vietor a dážď nám už nedovolili vyjsť ani z domu. Keďže rýchlosť vetra a predpoveď počasia na nasledujúce dni sa nezlepšovala, rozhodli sme sa náš výlet skrátiť a odísť domov o jeden deň skôr. Cez víkend sme sa chceli venovať lovu halibuta, to nám žiaľ už nevyšlo.

Domov sme sa vracali tou istou trasou, ktorú sme zvládli bez problémov a bez hraničných kontrol. Aj napriek všetkým komplikáciám, sme spolu s našou partiou prežili skvelý čas, a nemuseli sme vynechať náš každoročný rybolov v Nórsku.

Branislav P.Okounik z Larseng Larseng v červenci 2020

V podstatě celý červenec jsme tu měli regulérní léto. Těch pár rybářů, co nakonec přijelo, si to maximálně užilo. Jen si to představte: počasí jako z pohádky, nikde nikdo... a k tomu ryby, které letos ještě neviděly jedinou nástrahu. A to je také jediná pozitivní věc na celé té coronalapálii. Díky tomu, že sem nikdo nesměl, byl od začátku sezóny rybářský tlak na nejnižší možné úrovni a to prostě znát je.
Zatím poslední skupina rybářů, která včera odjela, nachytala krásné ryby. Halibuty chytili každý den a přivezli také pěkné tresky tmavé a okouníky. A to nejezdili nikam daleko, dost často jsme je viděli z přístaviště, jak rybaří.

Z Larsengu zdraví
Trine
Zapad slunce
Zapad slunce
Racek na vode
Racek na vode
Krajina kolem Larseng
Krajina kolem Larseng
Pristaviste v Larseng
Pristaviste v Larseng
Okounik z Larseng
Okounik z Larseng
Halibut z Larseng
Halibut z Larseng
Zdolany halibut
Zdolany halibut
Treska tmavá
Treska tmavá
Treska tmava - keler
Treska tmava - keler
Treska tmava-keler z Larseng
Treska tmava-keler z LarsengLarseng - červen a červenec 2019

I v červnu a červenci se v nejbližším okolí Larsengu loví pěkní halibuti a tresky. Ale vlkoušů se v okolí Larsengu loví více a více. Je možné, že sem rybáři začali na vlkouše jezdit cíleně nebo se prostě vlkouši loví náhodně při chytání jiných druhů.
Vlkouš z Larseng
Vlkouš z Larseng
Halibut
Halibut
Vlkouš
Vlkouš
Vlkouš z Larseng
Vlkouš z Larseng
Treska z vod v okoli Larsengu
Treska z vod v okoli Larsengu


Vlkouš 100 cm z LarsengLarseng 7.-14.6.2019

Paní majitelka nám dala veškeré informace krásně strukturovaně a byla velmi ochotná, takže na jedničku.
Lodě nám předala naprosto čisté, ve výborném stavu včetně vybavení (kýbl, gafy na tresky, hák na halibuta atd. - není vždy pravidlem) a požadovala lodě takto i vrátit (vybavila nás houbičkami na nádobí a požadovala vydrhnout lodě i zvenčí).
Rozmrzele jsme také přijali povinnost registrovat výjezdy lodí a úlovků on-line (nepřijeli jsme administrovat), ale samozřejmě jsme to akceptovali a dodržovali. Výborně fungovalo doplňování benzínu. Chata byla dobře vybavená. Na saunu nebyl čas.

Ve vzdálenostech do 20min jízdy lodí byly úlovky podprůměrné (nikoli co do množství, ale co do velikosti). Chytali jsme sice 3 druhy tresek, ale tak 20-50 cm délky, ojediněle několik obecňaček nad 70 cm, vlkouše, halibuta. Nutno také dodat, že půlka výpravy byli nováčci.

treska tmavá 9 kg z LarsengTeprve 2 dny před odjezdem a asi při pohledu do mrazáků nás majitelka informovala o dobrém lovišti ve vzdálenosti 1 hodiny jízdy lodí na plný výkon (při dobrém počasí) u ústí řeky Malselva do Malangen fjordu, tam jsme to zlomili a na hloubkách na vertikální přívlač zdolali mnoho tresek tmavých 80-108 cm a pod hejny potěru, na kterém se svrchu živili racci, i mnoho tresek obecných a jednoskvrnek pěkných velikostí. Nakonec tedy bylo ryb požehnaně. S výjimkou jednoho větrnějšího dne , kdy jsme nevyjeli, skvěle vyšlo i počasí.

úlovky:
Tresek obecných délky 50-100 cm jsme chytili pres 40 ks.
Tresek tmavých 80-108 cm jsme chytili přes 30 ks.
Tresek jednoskvrnných 40-70 cmjsme chytili přes 20 ks.
Dále jsme ulovili jednoho vlkouše (100 cm), jednoho halibuta (90 cm) a jednoho okouníka (25 cm).

Nejdelší treska tmavá měřila 108 cm, vážila 9 kg a ulovena byla na pilkr 80 g.
Nejdelší obecňačka (100 cm) byla ulovena na pilkr z hloubky 30 m a vlkouše délky 100cm (5 kg) jsme chytili na přívlač na gumu z hloubky 15 m.

David K.
Treska tmava 108 cm
Treska tmava 108 cm
Treska obecná z Larseng
Treska obecná z Larseng
Oba snad dorostou
Oba snad dorostou
Vlkouš 100 cm z Lenangen
Vlkouš 100 cm z Lenangen
Treska tmava-keler z Larseng
Treska tmava-keler z Larseng