+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast SteigenReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Steigen - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 11.6.2018

rybareni z paddleboardu25. březen 2014

Jarní lov tresek je v plném proudu. Tady na severu Norska v posledních týdnech už nikdo o ničem jiném nemluví než o treskách, treskách a zase treskách. Tedy přesněji řečeno skrei, skrei a zase skrei.

Naši hosté v Nordskot nedostatkem úlovků rozhodně netrpí. Myslím, že svou kvótu povolených 15 kil ryb si většina březnových hostů ulovila hned první den a pak už si jen užívali rybaření. Počasí je standardní - v průběhu března připadal na každý týden tak jeden den, kdy nebylo možné výjet na vodu, protože foukal příliš silný vítr.

Kromě spousty tresek (zatím největší březnová obecňačka vážila 24 kg) jsme zaznamenali i celkem hezké úlovky několika mořských ďasů, kterým do metru moc nechybělo a loví se i halibuti (největší březnový halibut vážil 25 kg).

Já jsem si pořídil novou hračku – paddleboard. Je to vlastně surfařské prkno s pádlem, se kterým se vydávám rybařit v okolí Nordskot. Pokud je dobré počasí a jenom rybařím, je to celkem normálka. Ale když jsem se dostal do skupiny lovících tuleňů a jednou na dohled hejna kosatek, byl to zážitek a pocit, který v motorové lodi nezažijete.

Z Nordskot zdraví
John Age

breznova treska
breznovy halibut 25 kg
polarni zare v Nordskot

breznova treska - skrei z oblasti Steigen
Březen 2014

Tah jarních tresek - skrei probíhá podle očekávání.
Při lovu na udici se asi nepozná, že je letos jarních tresek více, než bývá obvyklé, ale úlovky komerčních rybářů tento údaj ze satelitních snímků hejn tresek u norského pobřeží potvrzují.
Jarní obecňačka z Nordskot na obrázku byla ulovená 23.3. vážila jen 17kg (byla již vytřená). Rybáři v Nordskot i v dalších lokalitách oblasti Steigen si skoro každý večer mohli úživat pohledu na polární záři, viz foto.

polarni zare v kraji Nordland

jarni - unorova treska obecna 120 cm
Únor 2014

Od Sandnessjoen po Tromso vyrazily malé i velké rybářské lodě na oceán – „jarní“ tresky jsou tady.
Zatímco v minulých letech bylo množství jarních tresek obecných, resp. skrei, které si profesionální rybáři mohli pro komerční účely ponechat, omezeno kvótou, v roce 2014 se kvóta pro majitele malých rybářských lodí nezavádí. Proč? Důvod je jednoduchý – v minulých letech majitelé malých rybářských lodí neulovili tolik tresek obecných, kolik bylo plánováno a „jarních“ tresek přibývá.
Podle informací z pobřeží u Sandnessjoen, Lovund, Steigen, Lofot a v okolí ostrova Senja je letos táhnoucích tresek obecných více než obvykle a zatím (12. února) se loví převážně na hloubkách okolo 120 m.
Na pobřeží krajů Nordland a Troms se letos v období únor-duben očekávají mezi komerčními rybáři nadprůměrné úlovky. Nu, snad se nadprůměrných úlovků dočkají i rybáři sportovní, jako ten na obrázku ze 12. února (lokalita Nordskot v kraji Steigen).


halibut 240 cm, 145 kg, uloveny na jig 4. rijnaNordskot
4. října 2013


Trofejní halibut o hmotnosti 145 kg a délce 240 cm byl uloven dánským rybářem na dipovaný jig v hloubce cca 15 m nedaleko Nordskot dne 4. října 2013.
Zdaleka to není první halibut ulovený ve zdejším kraji v průběhu září a října.
Lovci halibutů považují za nejvhodnější období k jejich lovu obvykle období od května do srpna, ale jak je vidět, trofejní ryby se lze dočkat i v říjnu!


mnik morsky 165 cm, 23 kg, Nordland
Efjord,
20. září 2013


Sezóna končí, ale ryb se loví pořád hodně. Skoro se mi chce napsat “čím dál, tím víc”.
Nevím jestli je to tím, že se v září naučili jezdit “lepší” rybáři nebo tím, že ryby více žerou, ale tak jak vidím odpoledne a večer naše hosty vozit ryby, zdá se mi, že velkých ryb bylo letos v září uloveno více než během května, června a července.
Mník mořský – leng na obrázku měřil 165 cm a vážil 23 kg. Je to asi nejdelší ryba ulovená v záři v Efjordu a kromě několika tresek a halibutů asi i nejtěžší.

Zdraví
Eling


Nordskot - rybareni pro celou rodinuNordskot - rybareni pro celou rodinuNordskot
5. srpna 2013


Dobré počasí a velké množství lovených ryb co do počtu i co do počtu druhů.
Počátek srpna přál rodinám s dětmi, kteří byli v Nordskot na dovolené.


Nordskot
14. července 2013


Pokračuje velmi dobrá sezóna. Metrové tresky a halibuti jsou na denním pořádku.

cervencovy ulovek - tresky a halibut
cervencova treska obecna

Nordskot
9. července 2013


Dnes byl v Nordskot překonán místní dámský rekord ve velikosti uloveného halibuta. Rybu o hmotnosti 40 kg ulovila manželka jednoho z rybářů a na pánskou část posádky zbyly jen tresky…

cervencova treskahalibut 40 kg uloveny manzelkou z jednoho rybaru v kraji Steigen


Nordskot - arkticka koupel 18. cervna (voda i vzduch 12 stupnu)Nordskot – květen a červen 2013

Stavební práce při dokončování apartmá a kotviště lodí v Nordskot se (jak už to bývá) protáhly, ale vše se nakonec podařilo stihnout v termínu, tedy koncem května.
V květnu proběhlo v Nordskot několik testovacích výprav a pobytů v„předpremiéře“. Byla ulovena celá řada okouníků okolo 50 cm, tresek obecných nad 120 cm a několik slušných halibutů. Největší halibuti byli 46 a 52 kg.
Výprava holandských specialistů – lovců halibutů ukázala, že se jedná o rybáře s velkým R. Ulovit za jediný den v šesti osobách 22 halibutů (jen dva platýse si rybáři ponechali, ostatní pustili na svobodu), to je velmi slušný výkon.
Oslavit dobrý lov koupelí ve 12°C „teplé“ vodě? Stalo se 18.6. v Nordskot. No, proti gustu…

okounik
okounik
treska obecna 22 kg, kveten
treska obecna 22 kg, kveten
Nordskot - 15. cerven: sest rybaru za den 22 halibutu
Nordskot - 15. cerven: sest rybaru za den 22 halibutu
Nordskot - 15. cerven: sest rybaru za den 22 halibutu
Nordskot - 15. cerven: sest rybaru za den 22 halibutu
halibut 52 kg, kveten v Nordskot
halibut 52 kg, kveten v Nordskot
srpnovi okounici
srpnovi okounici
mnik morsky 158 cm, zari v kraji Steigen
mnik morsky 158 cm, zari v kraji Steigen
platys - flundra
platys - flundra
treska obecna - srpnova metrovka
treska obecna - srpnova metrovka
treska polak, zari v kraji Steigen
treska polak, zari v kraji SteigenNordland - treska obecna 118 cmStraumfjorden 8.-18.6.
Dobré počasí a skvělá rybařina.
Treska obecná nad 1 m přes 20 kusů
Největší tresku obecnou jsme chytli 136 cm - 28 kg.
Největší ulovený halibut měřil 154 cm, ale nevážili jsme (máme váhu jen do 30 kg...)
V domku nás bylo 8 a pro 8 chlapů je jeden záchod a sprcha na hraně. Pro 6 je domek ideální.

Jindřich M.


Bogoy 5. - 12. 5. 2012
I přes větrné počasí se v kraji Steigen v první polovině května rybářům dařilo.
Trofejní úlovky sice hlášeny nejsou, ale o pěkné ryby nouze nebyla.
V okolí Bogoy se lovily především tresky obecné a tmavé. Halibutů bylo chyceno jen několik kusů, vše do 15 kg. Největší treska obecná v Bogoy v týdnu 5.-12.5. měřila 106 cm - 10,5 kg.

Karel V.


vlkous 104 cm, 10 kg z okoli SteigenDypingkaia - srpen

To je pane kočka!
Takhle krásný vlkouš (104 cm, 10 kg) se moc často nepodaří.
Vlkouš byl uloven na hloubce cca 60 m na pilkr "ovoněný" kouskem ryby.
Gratulujeme lovci - Filipu Majerovi.

vlkous 104 cm, 10 kg z okoli Steigen

Straumfjorden 31.5.-8.6. 2011
Tak špatné počasí jsme v Norsku ještě nikdy neměli. Všem jsem vykládal, že když já jedu do Norska, tak je tam jak na Jadranu a když jsem s sebou konečně vzal partu kamarádů, tak je všechno jinak. Každý den pršelo alespoň chvilku, někdy také půl dne. Prakticky pořád bylo zataženo, takže výhledy na okolní určitě nádherné hory nic moc...
Ale na ryby super. Všechno jsme chytali na hloubce do 30 metrů. Velký tresky i halibuti byli vyjetí na mělčinách. Nádherný chytáni na přívlač, na gumu. Každý z nás si chytil tresky mezi 100-110 cm, což je na vláčecí vybavení pěkný.
3x tahal kolegy na druhé lodi halibut po fjordu, dokud jim to neurval. Mně vzal halibut jenom jednou - vyjel si pro to ze třicetimetrový hloubky až na hladinu (80 cm).

Milan U.


Steigen Tur 20.-29.5. 2011
Srdečně zdravím a přináším poděkování za tip na Steigen Tur….
Užili jsme si moc příjemný týden, i když počasí nebylo valné…

Majitel Steigen Tur - Bjornulf je velmi příjemný pán, původně zemědělec, který začal po vzoru Danielssenů od naproti rozjíždět stejný business. Je na začátku a moc znalý není. Původní stavba mu v prosinci spadla, dodnes jsou vidět kolem poházená prkna s hřebíky…. Inu postavil nově a dobře. Vybavení super včetně pračky, sprcha se záchodem u každé ložnice je komfortním prvkem. Pro větší osádku (přes 4 na chalupu) je ale málo místa na sušení a skladování věcí, nikde žádné háčky kam zavěsit ramínko... Nové modely Kvaerna lodí jsou širší a komfortní, mají 10 trubkových úložišť na pruty a výtečné úsporné Suzuki 60HP motory (projezdili jame za týden jen 60 litrů benzínu). Mrazáky mezi domky nejsou kryté. Hodně věcí z praxe jsme mu poradili, zatím neměl ani dodělané osvětlení uvnitř a ryby se čistily na stole pod oblohou venku, což bylo v noci při dešti a větru docela nepříjemné. V tuto dobu dodělává světla v koupelnách i obývacím prostoru a dodělává zastřešené čistící stoly v budově nad ubytovacími domky cca 150 m. Až to bude mít zajeté, bude to výtečné…

Na hloubkách jsme se vůbec nechytali, mezi 60-120 metry neťuklo vůbec nic, ze 40 metrů jen jeden mníkovec a jedna treska cca 70 cm, zato krásné chytání obecných (a několika jednoskvrnných) tresek na přívlač (pouze žluté, modré a oranžové perleťové twistry a rybičky s těžším závažím), všechno jen pomalým vláčením ze dna, ve sloupci jsme náhodně narazili jen na pár kelerů… Viděli jsme plavat těsně pod hladinou i halibuta a kolem nás křižovali sem a tam ti tlustí malí místní delfíni…
Našli jsme ale dobrá přívlačová místa (10-20 metrů), na jednom z nich jsem dal na lehký 10-30gr prut a 0,25 vlasec na 14 náhozů 14 tresek, skoro všechno šlo zpátky, ale radost z chytání veliká, stálo to za to.

Vít P.


kvetnovy halibutek ze Steigenkvetnova treska29.4.-6.5. 2011
Hledali jsme klid a to se vyplnilo,
chteli jsme lovit ryby a to se také vydařilo,
navíc i s hezkým počasím.

Ubytování nad očekávání a k tomu perfektní lodě.

Ryby jsme lovili hlavně na ripery do 20 metrů a to tresky obecné i tmavé do 80 cm.
"Metrovka" nebyla žádná, pouze dva míroví halibuti, ale nevadí - krásná rybařina, úžasná krajina.

Příští rok opět Straumfjorden !
Marcel N.


15.-29.5. 2010
V druhé polovině května se skupina zkušených středočeských rybářů z Dobříše a okolí vypravila do lokality Skottsfjord.
Po třech dnech rybaření si však rybáři připadali, že chytají v mrtvé vodě - skoro žádné ryby a ani echoloty neukazovaly hejna ryb tolik typická pro zdejší kraj v jarním období. Vše se však mělo rychle změnit.
Čtvrtý den vjela do fjordů hejna sleďů a za nimi se táhlo množství dravců - tresek obecných, tmavých a halibutů. Druhá polovina pobytu pak připomínala rybářské závody.
Nejlepším lovištěm byl závěr Skottsfjordu, kde jsou trdliště sleďů a kde se na hloubce 60-70 m nachytalo nejvíce ryb, především tresek tmavých. Jen asi třetina ryb byla ulovena na přívlač, většina na pilker.
Nejdelší treska obecná měřila 127 cm, tresky tmavé byly vesměs mezi 70-90 cm, uloveni byli jen dva vlkouši a dva halibuti 98 a 91 cm.
Úžasným zážitkem pak bylo pozorování hejna sleďů, do kterého v naprosto čisté vodě na hloubce okolo 12 metrů najížděli dravci - tresky tmavé a halibuti.


Dyping - srpen je mesic hubaruDypingkaia, srpnova treska31.5.-7.6. 2008
Ahoj Zdeňku,
výlet na lokalitu Dyping byl senzační - moc jsme si to užili!
Počasí ideální, oblačno a 12 až 14 stupňů.
Hned první den chytání treska obecná 125 cm a 18 kg! Další dny ještě tresky obecné 90, 94 a 107 cm. Pak najednou "obecňačky" jako by zmizely. To najely velké tresky tmavé do fjordu. Na hloubkách od 150 metrů jsme je chytali ve sloupci od 25 do 70 metrů. Doslova "masakr"! Poslední dva dny jsme ani nechytali, protože jsme měli bedny plné (limit) a vylovené tresky tmavé zůstávaly na hladině a nemohly se potopit. Pravděpodobně nemohly vyrovnat tlak. Raději jsme přestali chytat, protože na plující velkou tresku na hladině není pěkný pohled! Ty tmavé byly doslova všude a byly od 75 do 90 cm.
treska tmava - kraj Steigen, srpenBylo fantastické, že jsme za rybami vůbec skoro nemuseli jezdit. Loviště byla v okruhu 700 metrů až 2 km - maximálně! Takže jsme projeli minimum benzínu.
Mínus: menší prostor na filetování, ale pro dva rybáře OK. Chybí ale zastřešení a světlo!
Jinak spokojenost veliká - rádi bychom se někdy vrátili. Jen ta vzdálenost - 2 800 km z Nového Města nad Metují.

Zdraví
Vašek Liška

31.5.-7.6. 2008
Vestfjorden Brygge
...vse probehlo v pohode, revír se nám moc líbil, na rozdíl od Steigenu to
není taková komerce. Majitel je pohodár, mám Vás pozdravovat.
Úlovky patrily k prumeru, z tresek 2x90 cm, ryby kolem 80 celkem bezné. Sly
velké tresky tmavé - prumer kolem 70 - 90 cm, nejvetsí rovný metr.
Halibut (spís halibutek) byl taky, ale v podstate základní míra 70 cm a
asi 3 kg.
Zatím zdravím z CB.JL

Září-říjen 2007
Když jsme jeli na sever, vypadalo počasí hodně špatně. Ve Steigen jsme potkali partu chlapů, kteří tvrdili, že za týden pobytu byli na rybách jenom 3 dny, jinak, že pořád lilo, padal sníh a foukal děsnej vítr.
Nám za celej tejden ani nekáplo! A to nás v cestovce strašili, že konec září může být ve Steigen očístec.
My jsme si Bogen užili suprově: tmavejch a obecnaček nad metr bylo aspoň 20 a chytili jsme i jednoho halibuta 70 cm.
Zdraví
Štěpán

treska obecna ve vodeČerven 2007
Rybáři z Dolní Kounice, kteří navštívili kraj Steigen 16.-27.6. si "povolených 15 kg ryb domů" ulovili během prvních tří dnů a pak si užívali skvělé rybařiny. kromě polaků (největší 75 cm) a tresek obecných (největší 115 cm) se již v revíru objevily i makrely a uloven byl rovněž jeden vlkouš 90 cm.
Zážitkem pak bezpochyby bylo pozorování kosatek, které se pohybovaly ve Vestfjordu.

...V Bogoy sme boli velmi spokojný: ubytovanie je trocha skromnejšie, ale na
dobrej urovni. Ulovky boli fantastické. Treska obecna 124 cm, 115cm, 110cm, 105cm. Treska tmava kapitálny kus 122cm a neuveritelné množstvo tresiek tmavých od 70 do 100 cm za den sa dalo nachytať aj 300kg takýchto rýb.
Cln je nový dostatočne priestranný s novým motorom Honda 20k. Jediné co by bolo potrebné vylepšiť je priestor na čistenie rýb, inač vrelo doporučujem.
S pozdravom Mochnay

10.6. - SMS druhý den pobytu: Zdravim z neuveritelne zarybnene lokality Steigen Sjohus. Denne se sem priveze alespon deset tresek 10-20 kilo. Na cerven uzasne.
Zdravi Ota

Rybáři z Příbrami si červnové rybaření v kraji Steigen nemohou vynachválit: Oproti dubnovému počasí, které nám v minulých letech komplikovalo rybaření, je přelom května a června pohádka. Nejenom, že jsme letos v Dyping a v Bogoy mohli chytat 24 hodin denně od prvního do posledního dne, ale i ryb bylo více a větších. Nejdelší treska obecná, kterou jsme v termínu 23.5. a 4.6. ulovili měřila 120 cm, nejdelší treska tmavá rovných 100 cm a ulovili jsme i jedhono mníka mořského - lenga 115 cm...

Treska obecnaKvěten 2007
Skupina českobudějovických rybářů, která navštívila Steigen koncem května hlásí:
Ačkoli některé dny foukal silný vítr, přesto jsme se na ryby dostali každý den. Žádný zázrak se nekonal, ale zachytali jsme si dobře. Často jsme chytali schovaní za ostrůvky nebo ve fjordu - pod mostem šli nádherně keleři (tresky tmavé) okolo 60 cm. Když byl slabší vítr, jezdili jsme na oceán. Nejdelší ulovené tresky obecné měřily 115, 110 a 110 cm, chytili jsme jednoho mníkovce (lumba) 103 cm a jeden den, když se udělaly velké vlny, jsme na hraně příboje nachytali velké tresky tmavé, nejdelší měřila 107 cm.
Dvakrát jsme na prutě měli asi halibuta. Ta větší ryba jela naprosto nekompromisně přes brzdu a když mi vytočila z navijáku 60-80 metrů šňůry, tak šňůra praskla. Snad příště...
Zdraví
J.L.

ryba ze 150 m hloubkyryba ze 150 m hloubkyHádanka
Tyto drobné, asi 30 cm dlouhé rybky byly v létě 2006 uloveny u Steigen Sjohus. Rybky zaútočily na hloubce cca 150 m na tvistříky opatřené světélkující tyčinkou.
Znáte český, případně anglický nebo latinský název této rybky?


Vestfjorden - halibut 65 kg.Halibut 30 kgHalibuti 2006
Halibutí "horečka" doslova zachvátila množství návštěvníků Norska. Ačkoli je úlovek halibuta vždy svým způsobem sváteční událostí, množství sportovních rybářů touží právě po této rybě.
V oblasti Steigen se halibuti pravidelně loví a občas se objeví i nějaký větší kousek. Visící exemplář je z rybářského domku Vestfjorden a vážil plných 65 kg, detail hlavy byl pořízen halibutovy o hmotnosti 30 kg.
Většina halibutů z této oblasti je ulovena na přívlač na velké twistery a rippery nebo na velký stříbrný pilker Solvkrokken, vesměs na hloubkách do 60 metrů. Více než polovina halibutů byla ulovena od července do září, méně jich bylo uloveno v jarním období (ale to může být rovněž důsledek faktu, že většina "jarních" rybářů se zaměřuje na lov tresek obecných).
Asi největší zkušenosti s lovišti halibutů má majitel domku Vestfjorden, který se dlouhá léta živil jako profesionální rybář.