Revíry - destinace ► Evropa ► Norsko ► oblast Senja ► Reportáže ► Krátké zprávy a postřehy
Norsko - oblast Senja - Reportáže
Krátké zprávy a postřehy 16.11.2022

Vše klapalo podle plánu, ubytování výborné, apartmán uklizený. Ubytovatele jsme ani neviděli a přesto bylo vše v naprostém pořádku a pohodě.
Pobřeží u Torsken je výborný revír. Zajímavá místa jsou nedaleko od chaty. Velmi dobrý výjezd na moře, opět se zajímavými místy.
Ryby nám tentokrát moc nešly, ale to nemůže snižovat celkový zážitek z dovolené. To je přece příroda. Na počet úlovků byla dovolená docela chudá. Oceánské tresky již byly pryč, takže přicházely jednotlivé záběry od tresek obecných o velikosti 50-80 cm. Uloveny 2 tresky kolem metru (8 kg), několik tresek jednoskvrnných o velmi pěkné velikosti a velké množství mníkovců bělolemých (lumb) a to i v pěkných velikostech.
Čluny v naprostém pořádku, dobře vybavené a čerpací stanice pro lodě jen 500 metrů od chaty.
Náš rybolov poznamenala trochu smůla: jeden noční výjezd na moře zhatil zákaz vojáků z důvodu probíhajícího cvičení a dvakrát jsme se museli vrátit z moře z důvodu nevolnosti člena posádky. Mořská nemoc je prostě prevít.
Měli jsme jeden parádní záběr, zřejmě jsme zdolávali velkého halibuta, ale po pár minutách boje se vyhákl. Jednoho skvělého, velkého, halibuta se povedlo vylákat za právě vytahovaným mníkovcem až pod loď. 2x na něj zaútočil, ale nakonec v klidu odejel. Poslední dva dny pobytu byly už jen ve znamení nárazového větru a sněžení, ale protože probíhalo mistrovství světa v hokeji, nebyla nouze o program.
Martin Č.
Senja Havfiskecenter 4-12 dubna
Jako je to u rybářského výletu vždy, celková spokojenost vyplývá z rybaření. To bylo letos v dubnu mimořádně špatné, v lokalitě se nevyskytovaly ani skrei, ani jiné ryby. Na místě byly tři skupiny, všichni se stejným výsledkem, a to i při cca 30 km výjezdech na volné moře. To je přirozené riziko tohoto druhu dovolené a může se to stát.
Dubnové severní Norsko může připravit ledacos, s tím musí každý počítat (nás při příjezdu potkala kombinace sněžení a silných mrazů, tak to bylo náročné). Pozor na skutečně extrémní příjezd do Sifjordu (osada před kempem), kde jsou při sněžení nutné sněhové řetězy.
Chaty v Senja Havfiskecenter jsou příjemné a slušně vybavené, přímo na břehu. My jsme byli tři, pro nás úplná pohoda. Pokud by tam však mělo být šest lidí, bude to dost natěsno, nebude dostačovat ani kapacita lednice ani teplá voda. Topení jak v hlavní místnosti, tak v koupelně je dimenzováno spíš na jaro, pokud bylo pod nulou, nedostačovalo.
Po našem příjezdu bylo přes noc hluboko pod nulou, takže venkovní filetovací prostor měl zamrzlou vodu a byl mimo provoz. K dispozici byl mini náhradní krytý prostor, kde byl (ostatně jako i v dalších prostorech) poměrně velký nepořádek a prostor max. pro tři lidi. V dalších dnech se už oteplilo, voda normálně tekla, ale žádná snaha o zprovoznění toho běžného prostoru nenastala. Zřejmě při vědomí, že nikdo žádné ryby stejně nepřiveze. Vzhledem k tomu to žádný problém nebyl. Kdyby se zaplnilo všech šest chat, tak je i ten standardní prostor pro filetování je malý.
Mrazící místnost je od léta mimo provoz, jsou tam náhradní pultové mrazáky. My jsme měli velký před vchodem do místnosti, další však byly na 6 lidí docela malé.
Lodě fajn, stabilní se silným motorem 75 HP, dostatek úložného prostoru (pro 3 lidi). Ale: postupně jsme vystřídali čtyři lodě, ani jedna nebyla "ta pravá". První ztrácela výkon, u druhé nešel hloubkoměr, třetí jsme si ani nepřebrali, protože nefungovala GPS a čtvrtou jsme druhý den ráno nenastartovali. Po výměně baterie ano, ale pak se to opakovalo na moři. Když už jsme chtěli volat SOS, asi na patnáctý pokus motor naskočil. Každá taková závada se nepochybně může stát, ale když se stanou všechny najednou, nesvědčí to o dobré péči.
Správce Detlef je samostatná kapitola. Nepochybně znalý člověk, hovořící velmi dobře německy i anglicky. Jeho sebeprezentace je omračující. Když byl problém, objevil se brzy a problém řešil. Nicméně pokud ten problém nastal, viděl vždy potenciál chyby u nás. Konkrétně: ztráta výkonu motoru - "lidi by chtěli závodit se studeným motorem", nefunkční hloubkoměr - "lidi při rybaření omotají čidlo šňůrou", motor nejde nastartovat - "lidi vybijou baterii, protože si připojí elektrický naviják na baterii lodě". To vše tak trochu stylem hovoru znalce s blbcem. Když pak vždy zjistil, že to je jinak, než se domnívá, ani náznak omluvy, a to ani když se závady opakovaly.
V rybařině nám ani ostatním taky neporadil, ale je možné, že nebylo co radit, což zase tak naplno asi říci nemůže.
Nový správce je tam nějaký Němec, příjemný a ochotný, nicméně je to zatím víceméně pomocná síla.
Benzín do lodě: Bez problémů, přirážka cca 10 NOK/litr oproti cenám u čerpacích stanic
Zahajovali jsme provoz po zimní přestávce a celé to budilo dojem, že tenhle nepříjemný čas potřebují nějak překlepat a to hlavní a zajímavé přijde v létě.
Martin B.

Na ostrově Senja v roce 2021 přibyla nová destinace, která se jmenuje Torsken. Torsken je původní rybářská osada na západním pobřeží ostrova Senja, cca 8 km severně od Senja Havfiskesenter. Ideální místo pro rybolov!
První parta rybářů z Čech se v Torsken ubytovala hned, jak Norové otevřeli svoje hranice, což bylo přibližně na začátku druhého červencového týdne.
Dojmy, postřehy a výsledky rybářského snažení ze dvou výprav, které letos v destinacích na ostrově Senja rybařily, naleznete níže.
Senja Havfiskesenter 3.9.2021
Do Senja Havfiskecenter jsme dojeli bez větších obtíží. Trajektem z Rostocku do Trelleborgu, takřka bez covidových restirkcí. Následovala klasická cesta na sever přes Stockholm a Kirunu, kolem národního parku Abisko.

Zavazadlové prostory nekontrolovali, zajímala je jen covidová opatření.
Novinky v SenjaHavfiskesenter - možnost pojištění škod na lodích, správce nabídl možnost pojištění lodí se spoluúčastí. Na celou délku pobytu byla cena pro obě lodě vykalkulována na nějakých 120 euro. Pochopitelně se spoluúčastí, myslím 10000 NOK.Počasí je dnes nestabilní, mezi chvilkovým prosvitelm sluníčka se střídají dešťové přeháňky a velmi zrádný nárazový vítr, který dosahuje ke 20 m/s. Počasí se má zklidňovat směrem k víkendu.
Co se týká úlovků, tak včera německý pár ulovil metrovou obecnou tresku s váhou 8kg a ďasa tuším 17kg.
Chaty, servis, mrazáky, zařízení - to je celkem v pohodě.
6.9.
Až dnes se nám tady poněkud umoudřilo počasí, tedy lépe řečeno, již neprší, ale neustále nám fouká velmi nepříjemný vítr. Co se úlovků týká, tak zasílám úspěšného lovce halibuta, který dorostl 150 cm a váhy 42 kg (ten halibut).
Tentýž den se podařila ještě jedna kočka, neměřená, ale chutná. Tresek pomálu, keleří prakticky vůbec. Pokusy o lov polaků se také nedají nijak zvlášť prezentovat. Každopádně nám ještě několik dnů do konce pobytu zbývá, tak se snad ještě zadaří a počasí nás pustí na vodu.

Včerejší den nám poskytl okénko v nepříjemném počasí, které nás trápí takřka celý pobyt. Oproti dnešnímu dni jsme se včera alespoň dostali na vodu a pár hodin jsme se mohli věnovat i hranám, které jsou posledními zajímavými místy před rozlehlou vodní plochou. No a zadařilo se. Bohužel až se změnou větru, po několika hodinách strávených marnými pokusy.
Konečný sumář - dva halibuti a několik tresek obecných, které již splňovali naše představy. Oproti odulým něměckým turistům, kteří zde filetují takřka veškeré na nástrahách uviselé ryby, jsme pobrali pouze několik kusů, jejichž velikost přesáhla pro nás minimálních 90 cm. Halibuti nedosáhli velikosti předchozího exempláře. Oba kusy byly váhově lehce pod dvaceti kilogramy s délkou 119 a 115cm.
Vojta R.
Norsko – Senja Torsken 6.-14.7.2021
Cesta proběhla v pohodě a podle plánu: trajektem z Rostock do Trelleborgu. V Rostocku kontrolovali před vjezdem na trajekt jen evropský certifikát - jestli máme očkování nebo test.
Pak jsme jeli celým Švédskem přes Stockholm-Umea-Kiruna a dál do norského Narviku. Na hranicích Norska jsme měli připravené pasy, evropské očkovací certifikáty a pro jistotu jsme měli i vyplněný ten norský příjezdový formulář. Přijeli jsme na kontrolu jako třetí auto v pořadí, ale když norský policista viděl, že máme všichni očkovací certifikáty, tak jen překontroloval pasy s certifikáty a nechal nás předjet auta před námi, takže jsme se nezdrželi ani pět minut.
Teď už jsme na Senje a večer vyrážíme na vodu!
Domek, lodě a přístav všechno moc pěkný. Večery ve vířivce super. Chtělo by to ještě doladit, takovýma drobnostma, jako více beden na ryby do lodě, nějaký rezervní gaf a nějaký místo, kam dávat věci na ryby, kde sušit hadry... Ale to on asi ještě dodělá.
Žádný úplný obry jsme nenachytali, ale metrový tresky byly, keleři tak do 80 cm a pěkný makrely. Tak jsme zase udělali makrely naložený v tomatě a zavináče. A taky fůra pěknejch šelfišů (treska jednoskvrnná), tak ty byly k večeři.
Počasí pěkný, až cestou domů přes hory pak pršelo.
Čau
Jarda


20.-30.9.2020
Chtěl jsem napsat reportáž z naší podzimní výpravy na Senju, ale ve finále není moc co psát. Stručně řečeno jsme měli takové počasí, jaké jsme v Norsku dosud nikdy nezažili: 7 dní z deseti jsme byli v chatě, vítr 26-30 m/s a místní mluvili něco o tom že za 30 let tohle nepamatují. A centrum té větrné bouře bylo přímo nad námi. Na chatě byla z jedné strany připevněna zateplovací těžká silná deska, kterou to utrhlo. Co nebylo přivázané, to odnesl vítr nebo spadlo do moře apod.
Těsně před odjezdem se začalo dělat hezky, ale to jsme již měli zabaleno a koupené lososy z místní rybí továrny. Mimochodem i na ty lososy jsme museli 3 dny čekat, jestli vůbec kvůli té bouři budou, protože ani personál sádek nemohl s velkou lodí vyjet na moře.
Na vodu jsme vyjeli vlastně jen třetí a čtvrtý den pobytu, ale to proběhlo jen takové seznámení s vodou na kraji našeho malého fjordu.
Pak mělo být podle předpovědi rozumné počasí, ale nebylo.
Na to, že byl konec sezóny, byl kemp zcela plný. Většina chat v Norsku je kvůli koronaviru zavřená a tam, kde je otevřeno, mají asi plno.
Jediné plus snad bylo, že jsme si vyfotili polární záři...
Takže bohužel vzhledem k přetrvávajícímu větrnému počasí byl tohle jeden z našich rybářsky nejméně úspěšných zájezdů do Norska. Nedalo se však nic dělat. Ale jsme rádi, že jsme vůbec někam mohli vyjet. Ta cesta přes Švédsko - Skeleftea nebyla vůbec špatná a časově stejná jako třeba na naši oblíbenou na Bolgu.
Jirka N.

6.-16.9.2020
Cesta do Norska byla zcela bez problémů, kontroly na hranicích úplně běžné, pouze kontrola pasů a na norských hranicích kontrola voucheru k pobytu a bezproblémový průjezd.
Na Senje jsme byli poprvé. Ubytování na nás působilo velmi pěkně. Dům Veimann byl čistý a dobře vybavený. Krytá filetárna byla vzhledem k počasí velmi příjemná. Lodě byly kvalitní s dobrými motory.
Co se týká rybolovu, první den uloven první a také poslední halibut 93 cm a mořský ďas. Během celého pobytu nás trápil vítr, což dle místích obyvatel byl jeden z hlavních důvodů proč proč jsme zachytali relativně málo ryb. Podařilo se nám chytit několik kellerů kolem metru, obecné tresky do 95 cm, spoustu okouníků, největší až 60 cm. To, že tolik nebraly ryby jsme si vynahrazovali houbařením, které bylo perfektní.
Zpáteční cesta opět bez problémů, proběhla pouze kontrola pasů.
Jindřich M.

5-15 září 2020
Rybaření nám šlo, měli jsme několik pěkných kousků od 9 kg až po 12 kg. Kromě tresek obecných a tmavých i pěkného ďasa, vlkouše...
Lodě jsou v pohodě, cena benzínu přemrštěná, majitel je příjemný také. Správce-místní picmoch, který se o má starat o kemp, je kapitola sama pro sebe.
Posílám pár fotek chladicí místnosti, kterou hygienik uzavřel kvůli koronaviru. Tak tam dali pultové mrazáky. Jakou to má logiku, to moc nechápu. U vstupu na molo je malé staveniště, na kterém za 10 dní nikdo nezatloukl ani hřebík. Takový malý běh přes překážky.
Kdyby správce Krokodýl Dundee staral o vše tak, jako je pedant na lodě, tak je to tu 1a.
Jediné co nás zarazilo, byla cena benzínu o proti pumpě předražená o 11 norků což znamená přirážka 80%, což je přehnané, ale to přežijeme.
Jinak vše proběhlo bez problémů. Cesta byla v pohodě. Až na to, jak říkám já: pro důchodce byla dlouhá.
Celá parta děkuje za krásných 10 dní. Těšíme se na další rok.
Martin Š. z bandou
K té ceně benzínu v Senja Havfiskecenter:
Je to poučná historka o norské mentalitě.
Benzín stával v Senja HFC před cca 3 lety stejně jako jinde, tedy cca o 10-20% více než u pumpy. A vzhledem k tomu, jak je to k pumpě ve Finnsnes daleko, nikomu se tam jezdit nechtělo a tak ho vozil správce Krokodýl Dundee. A jak tak každý druhý den jezdil k pumpě do Finnsnes, tam natankoval do cca 20 nádrží/kanystrů a zase jel zpátky, tak si toho transportování benzínu někdo všimnul a přičinlivě ho prásknul. Správce zastavili policajti, dostal pokutu několik tisíc NOK za neoprávněný převoz nebezpečného-hořlavého nákladu a firma dostala výstrahu, že takhle vozit benzín nesmí.
Nezbylo jim, než koupit benzín nejdříve formou jednorázové dodávky v sudech, pak zkoušeli nechat si přivézt každý týden cca 2000 litrů malou cisternou, pak zkoušeli zprovoznit vlastní pumpu. Každé to řešení bylo strašně drahé, protože v Norsku je všechno, co je jen trochu nestandardní, strašně drahé.
Aktuálně se snaží prosadit otevření samoobslužné pumpy v Medby, aby nemuseli objednávají oficiální dovoz paliva z Finnsnes...
Zdeněk Edelmann






Cesta letadlem a pak autem z půjčovny proběhla v pohodě, jen bylo trochu zpoždění letu z Oslo.
Domek a loď v pohodě. Pouze trochu stísnění prostor na filetování a filetovací stůl by mohl být jinak řešen - nemá řádně vymyšlen odtok po vyčištění a omytí stolu po filetování
V okolí Skrolsvik je velmi zajímavá struktura dna a hloubek.
Horší to bylo s aktivitou ryb. Obecně lze říci, že lokalita je to asi dobrá, ale zkrátka v daném termínu bylo chytání horší.
Většinou když přijedete do lokality, kde jste poprvé, jsou první dny o hledání vhodných lovných míst. Samozřejmě musí být k tomu i trochu dobré počasí, zejména přiměřený vítr. Po našem příjezdu se změnilo výrazně počasí. První 4 dny foukal vítr do 4 m/s a bylo slunečno. Ideál pro nás, ale ne pro ryby. To mělo pravděpodobně, jak jsme se dozvěděli od polských rybářů, kteří zde byli již týden před námi, vliv na sníženou aktivitu ryb.
Prvních 5 dní bylo nakonec o hledání a snaze vyprovokovat ryby k záběrům. V podstatě až v druhé polovině pobytu byl vidět návrat ryb do fjordu a jejich trochu lepší aktivita.
Do té doby se jednalo jen o náhodné úlovky tresek obecných ve velikosti 50-80 cm, kelerů okolo 50 cm a pár okouníků ve velikosti kolem 40 cm. Zkrátka nic moc.
Pátý den pobytu jsme již chytili 3 tresky okolo 1 m a 12 tresek 80-90 cm, k tomu 2 kelery 96 a 94 cm. Na hloubce 240 m pak 6 okouníků velikosti 40-45 cm.
Ulovili jsme celkem cca 120 ks tresek obecných, ve velikostech převážně 50-80 cm, kelery, asi 20 ks okouníka vel.20-45 cm a snad 100 ks mníkovců bělolemých.
Trofejní rybu jsme neměli žádnou, nejdelší treska byla 102 cm.
Vláďa B.