Revíry - destinace ► Evropa ► Norsko ► oblast Alta-Kirkenes ► Reportáže ► Postřehy a krátké zprávy
Norsko - oblast Alta-Kirkenes - Reportáže
Postřehy a krátké zprávy 13.12.2015

Třetí červencový týden ulovili hosté na ostrově Ingoy spousty velkých okouníků a dva slušné halibuty - jeden vážil 21 kg a druhý 26 kg.
Celý týden bylo dobré počasí, jenom jeden den byla mlha a jezdit se dalo pouze podle GPS. Dneska je úplně nádherně a teplota vystoupila dokonce nad 15°C!
Z ostrova Ingoy zdraví
Stefan
12. července 2008
Skupina jihočeských rybářů, která hned první den pobytu (7.7.) ulovila severovýchodně od ostrova Ingoy 20 tresek obecných přes 1 m a hned několikrát překonala hranici 120 cm, se ve vodách v okolí ostrova činila dalších sedm dní, ale úspěch prvního dne se již nepodařilo zopakovat.
Ačkoli se Jihočeši ulovili celou řadu metrových tresek, každý další den bylo ulovení velké ryby těžší a těžší - nejdelší treska zbytku týdne měřila "jen" 115 cm. Většina tresek byla ulovena na hloubce 80-140 m. Po dobu pobytu se tresky jako-by stěhovaly stále hlouběji a hlouběji.
Kromě tresek se podařilo zdolat i 3 halibuty - všechny okolo 70 cm (5-7 kg). Halibuti byli vesměs uloveni mezi ostrovy Ingoy a Rosoy (hloubka 20-50 m), kde voda téměř vždy proudí a kde bylo během posledního měsíce uloveno několik placatců o hmotnosti až 35 kg.

Ačkoli se cena benzínu v Norsku v červenci 2008 pohybovala okolo 13 NOK / litr, na Ingoy se benzín musí vozit a tak je cena za litr na ostrově cca 17 NOK.
Doprava lodí (katamaránem) z Havoysund na Ingoy stála v červenci 150 NOK / osobu nebo za auto. Protože však katamarán negarantuje volné místo pro auto, je možná praktičtější (především pro větší skupiny rybářů) objednat u majitele domku transfer z Havoysundu jeho kutrem, který doveze rybáře z Havoysund přímo do místa pobytu za cca 2.000 NOK (pobere až 15 osob a veškerá zavazadla).
Ingoy určitě není "levnou" destinací, ale ostrov se zajímavější atmosférou v Norsku snad nenajdete. Majitel domku je výborný rybář, bohužel je velmi ostýchavý a musíte z něj každou informaci doslova páčit - celoroční pobyt na ostrově asi zanechává následky...
Jak na vlkouše skvrnité?
Tyhle až třicetikilové potvory žijí i u severního pobřeží Norska, ale zpravidla se vyskytují jen na místech s extrémním mořským prouděním, v případě Ingoy na hloubce okolo 250 m. V pásu jejich výskytu je tak silný mořský proud, že nástrahu tam ke dnu dostanete jen když se proud obrací, což je dvakrát denně, vždy 2-4 hodiny po vrcholném přílivu. Hodně štěstí!


Malý halibutek byl hezkým dárkem na rozloučenou jednomu s návštěvníků ostrova Seiland: když se přišel poslední den pobytu rozloučit s vodou, tak udělal poslední nához z přístavního mola v Honseby a na přívlač ulovil tohoto malého placatce.
Okouník byl uloven 6 km severně od ostrova Ingoy, na hloubce 250 m na gumimaka (úhoříka) s kouskem masa z tresky tmavé. Měřil 48 cm a zdaleka nebyl jediným okouníkem, kterého se u ostrova Ingoy výpravě českých rybářů podařilo ulovit. Rozhodně také nebyl největší ulovenou rybou - už při první šestihodinové výpravě se čtveřici jihočeských borců podařilo zdolat 20 tresek obecných délky nad 1 metr, nejdelší měřila 127 cm (hmotnost 21,82 kg).
Podaří se jihočeským dravcům ulovit i vlkouše skvrnitého? To se snad dozvíme během příštího týdne.
9. července 2008
Byl jsem na rybách se skupinou Holanďanů. Podařilo se jim chytit tresku obecnou 133 cm (20,1 kg). Dalších 5 metrových tresek jsme podsekli - zdá se, že ryby nežerou, ale na některých místech ve fjordu je dno treskami doslova vystláno...
Čeští rybáři, kteří tu jsou teď, pořád chytají na mělčinách, ale velké tresky jsou v posledních dnech 60 metrů a hloubš. Jinak moc sympatičtí a příjemní zákazníci.
Zdraví
Andre


Obě skupiny, které jsou u nás na Seilandu chytají velmi dobře.
Skupina Čechů pod vedením pana Šterna chytila dnes na Mefjord Grunnen na hloubce 90 m tresku 127 cm. Chytli i jednoho halibuta - včera byl na grilu a byl vynikající. Halibuta chytili na pilker ve Skreifjordu.
Dnes odjížděla skupina německých rybářů, kteří se zaměřovali na lov halibutů - chytali skoro pořád na jigheady 300-500 g s černobílým ripperem na hloubkách 20-40 metrů. Celkem ulovili za týden 12 halibutů. Největší měl 17 kg (116 cm), ostatní ryby byly mezi 6-13,5 kg. Největší treska minulého týdne byla 16 kg.

Dnes byl zlomen letošní rekord ve velikosti tresky obecné ulovené:
nový letošní rekord ulovený na udici je 25 kg, délka 131,5 cm.
Ryba byla ulovena na plató Mefjord na hloubce asi 80 metrů.
Nástraha Gigant Jigghead 400g s černobílou gumovou rybou (imitace tresky tmavé)
Vyrovná nebo překoná někdo letos úlovek německých rybářů?
Vzhledem k tomu, že nejdelší treska obecná ulovená na Seilandu měřila skoro 150 cm, tam určitý prostor ještě je...
Zdraví
Andre
20.-23. června 2008
"Karta se rychle obrátila!" Zasílám fotografii hostů z Německa, kteří ulovili tresky 125 cm (17,5 kg) a 120 cm (16 kg). Obě byly uloveny na hloubce 130 m (Mefjord plateau) na Svenskpilk (400-600g) a Giant Jigghead 400g.
Ryby ten den žraly skoro všude a tak rybáři toho dne ulovili a pustili celou řadu tresek 8-15 kg. Mezi treskami se objevil i jeden halibut 7 kg. Na místě zvaném plató Veggebåen, kde se tradičně loví kočky, bylo ten den uloveno 6 vlkoušů. A aby toho nebylo málo, tak se nám ve fjordu motá 6 velryb. Včera jsem se k nim přiblížil s dětma na 100 metrů - blíž jsem raději nejezdil...

Zdraví
André
8.-20. června 2008
Poslední dva týdny bylo u nás na Seilandu dobré rybaření, ale žádné zázraky se nekonaly. Loví se hlavně tresky obecné a tmavé 70-90 cm, občas nějaká přes metr. Za posledních 10 dní ani jeden halibut! Asi si potvory placatý nacpaly břicha na přelomu května a června.
V posledních dnech se ve fjordu mezi Seilandem a Soroyou pohybovaly skupiny kosatek - napočítal jsem až 20 kousků najednou!
Z téměř letního Seilandu zdraví
Andre Larssen
Naše už šestá výprava na Seiland proběhla v pohodě. Ryb jsme nachytali opravdu hodně, ale jenom dvě tresky byly přes metr - největší 114 cm. Vlkoušů také dost, ale největší tentokrát jenom 80 cm.
Halibut nebyl zdolán žádný, ale jednou, když jsem tahal tresku, tak ji ve sloupci něco draplo a nekompromisně ji táhlo pryč. Bohužel jsem rybě nepovolil, ale hned jsem to rval nahoru, takže dravec (asi to byl halibut) rybu pustil a já vytáhnul jenom podrápanou tresku obecnou 70 cm...
Zdraví
Vlasta


První červnový týden byl rybářsky velmi úspěšný.
Skupina německých rybářů ulovila celkem 6 halibutů, největší vážil 17 kg. Halibuti byli uloveni vesměs na klasický stříbrný pilker Solvkrokken na hloubce 20-40 metrů.
Největší tresku týdne ulovili hosté z Čech v místě, kterému říkáme Mefjord - ryba vážila 20 kg. Rovněž při lovu vlkoušů se našim rybářům dařilo - během jediného nočního lovu ulovili celkem 11 vlkoušů!
Stále je dobré rybaření v Gjøfjordu - tresky žerou především sledě. Když si chcete zachytat tresky, je třeba najít hejna racků a rybáků, která sledují hejna sleďů.
Konečně jsem si do počítače nainstaloval program, který mi umožňuje stahovat data-loviště a trasy osvědčené v posledních dnech a mohu tak novým zákazníkům trochu pomoci při hledání lovišť.
Z Honseby zdraví
Arne Larssen


Ani u nás na Seilandu se halibuti nechytají každý den, natož dva najednou!
Úspěšnými lovic jsou rybáři z Německa, kteří 26.5. ulovili halibuta 148 cm (40 kg) a 110 cm (12 kg).
Ten větší zabral na hloubce 40 m na giant-jighead 400 g s černostříbrnou gumovou rybkou (imitace tresky tmavé). Rybář si nejprve myslel, že vázne, ale když mu najednou vázka během pár vteřin vytočila z navijáku 40 m šňůry, pochopil, že to vázka nebude. Po padesáti minutách souboje byl v lodi 40-tikilový halibut.
Syn lovce velkého halibuta zdolával tresku tmavou a když ji přitáhl k lodi, uviděli rybáři, že tresku sledují dva halibuti. Jeden z rybářů ihned spustil pod loď giant-jigheada a na hloubce cca 2 metry mu zabral druhý - 12-kilový halibut!


Počasí v první polovině května rybářům v okolí ostrova Seiland přálo. Zatímco v dubnu a počátkem května byly úlovky v severním Norsku spíše průměrné, po 10. květnu o úlovky nebyla nouze.
Dvě lodě návštěvníků Honseby (Seiland) za jediný den (18.5.) ulovily celkem 700 kg ryb. Jednalo se vesměs o tresky nad 80 cm délky. Největší rybou byla treska obecná o hmotnosti 23,6 kg (126 cm) a celá řada ryb vážila 15-17 kg.


Tahle úvaha byla správná a přinesla výsledky! Ačkoli se rybáři zaměřili na lov větších ryb, přesto hned další den (19.5.2008) předali místním komerčním rybářům dalších 300 kg ryb. Mezi úlovky bylo několik tresek ve velikostní kategorii 12-18 kg (105-125 cm), treska tmavá 11,1 kg (109 cm). Největší radost však litevskému rybáři udělal první letošní halibut o hmotnosti 23,4 kg (118 cm).

První letošní rybáři právě odjíždějí ze Seilandu. Skupinka čtyř Němců přijela 29.února a kromě několika hezkých slunečných i když mrazivých dní si užili i vítr a sníh. Dva dny se kvůli větru nedostali vůbec na vodu, ale ty dny, kdy rybařili, byli na vodě alespoň 6 hodin. Chytali hlavně tresky obecné, vesměs ryby okolo 80 cm. Největší treska, kterou v prvním březnovém týdnu ulovili, vážila 8 kg.
Jenom pro zajímavost - chtěli si vzít domů nějaké tresčí filety - hned první den jich uložili do mrazáků rovných 50 kg!
Druhý den jejich pobytu klesla teplota skoro na -10 °C a foukal silný vítr. Ryby přestaly úplně žrát, resp. nedařilo se nic chytit a stejná situace byla i třetí den. Pak se rybářům začalo zase dařit.
Díky, zimě, větru a velkým vlnám nám polovina ze zákazníků onemocněla - někteří nastydli, další trpěli silnou mořskou nemocí. Přesto nevynechali jediný den, aby si užili sever plnými doušky - když nejeli na moře, tak jsme alespoň vyrazili společně na skútrech na zamrzlá jezera chytat na dírkách siveny. No a večer jsme občas poseděli u svařáku a pozorovali polární záři...
zdraví Andre


V některých přístavech, především na malých ostrovech, jakými je i Ingoy, není možné přistávat s velkými trajekty. Nakládání a vykládání zboží i aut probíhá jeřábem, který mají některé lodě a trajekty na zádi. Kapacita pro zboží a auta je na menších trajektech omezena a dopravu rozměrného nákladu je nutné objednat předem přímo u trajektové společnosti.
Stejný způsob dopravy aut musí občas volit i obyvatelé větších ostrovů v době, kdy s ohledem na hladinu přílivu a odlivu nebo při rozbouřeném moři, nemůže přistát klasický trajekt.
Nu a v neposlední řadě - a to je i případ na této fotografii, používají se jeřáby (v součinnosti s potápěči) při vylovení auta, které jeho majitel špatně zabrzdil na kopci nad fjordem!!! Možná byste nevěřili, ale stačilo pár hodin pobytu ve fjordu a i když bylo auto rychle vyloveno a vysušeno, znovu nastartovat už se nepodařilo.


Počasí bylo v září na dalekém severu velmi proměnlivé a problematické. Rybáři, kteří si nelibují v extrémních podmínkách to měli velmi těžké. Vítr, déšť a sníh byly téměř na denním programu.
Ke zlepšení počasí došlo nečekaně až na konci září a paradoxně teprve samotný závěr měsíce a začátek října bylo v kraji Finnmark celkem příjemné počasí, kdy denní teploty vystoupily i nad 10°C.
Andremu (majiteli domku na ostrově Seiland) udělal radost jeho synek, který přímo z mola, kde se kotví lodě, ulovil na gumovou rybku (ripper) malého halibuta.
Velké tresky obecné potěšily rybáře z Německa, kteří Seiland navštívili již po třetí.


Ahoj všem nadšencum rybolovu v Norsku.
Práve jsme se vrátili z ostrova Seiland. Pocasí hodne náladové!!!!! Jinak rybacka super. Keleru do 50cm miliony,nej keler 98 cm.
Doršu 45-90 hodne, nej dorš 114 cm 14 kg,111 cm 11 kg,106 cm 10 kg,104 cm 9kg
Halibut 8 kg 85 cm, 38 ks kocek mezi 60 - 90 cm, mníci mezi 60-85 cm asi 50 ks, 5 ks okouník morský okolo 30 cm, 2 ks morského dase 60 cm, jeden pyskoun 25 cm. Jinak cesta bez problému a to i na hranicích nás vubec nikdo nekontroloval.
Tak zatím cago Jenda


Sea-Waver je nástraha, která si rozhodně zaslouží pozornost - úspěšně ji v severním Norsku testovala i rybářská výprava pořádaná časopisem Český Rybář.


Kvality lovišť u severního pobřeží ostrova Seiland potvrdil již několikrát Vlasta Vyhlídal, pravidelný návštěvník severního Norska. Tentokrát se na počátku srpna mezi úlovky objevila treska obecná délky 135 cm (21,5 kg).
Červenec 2007
První polovina července byla téměř celá ve znamení hezkého počasí a dobrých úlovků. V týdnu 7.-14.7. vážila největší treska obecná 17,5 kg, největší halibut 22 kg a největší treska tmavá 10 kg. Zákazníci se rovněž vypravili k jezeru Per Vannet, kde na přívlač ulovili několik pstruhů délky 25-35 cm.
Z Honseby zdraví
Arne

Zasílám obrázek tresky obecné - délka Cod 1,3 m, hmotnost 20,8 kg. Ulovil ji jeden z našich zákazníků z Německa. Dnes byli rovněž uloveni dva halibuti 14 a 15 kg.
Včera ulovili rybáři z Čech tresku obecnou 17,5 kg, několik tresek 10-15 kg a malého halibuta 9,7 kg.
Zdá se, že letos se chytají čím dále tím větší ryby...
Minulý týden jsem řešil nepříjemnost na Norsko-Finské hranici. Celní stráž zde zadržela dvojici českých rybářů, která převážela z Norska skoro dva metráky mražených rybích filetů a nějaké lososy. S lososy problém nebyl - na ty měli rybáři doklad o nákupu, ale komplikaci udělala kvóta omezující množství exportovaných ulovených ryb na 15 kg / osobu. Ti dva Češi nevezli 200 kg ryb pro sebe, ale jednalo se o ryby skupiny 15 osob (čímž by zcela splnili stanovenou kvótu). Problém byl v tom, že 13 z těch 15 rybářů letělo domů letecky z Alta a ti dva jim vezli veškerá zavazadla a ryby. Ačkoli měli řidiči auta s sebou kopie letenek i poukazů na pobyt, které dokazovaly, že se opravdu jedná o ryby pro celkem 15 osob, celník jim přesto vyměřil pokutu skoro 3.000 Euro!
Volal jsem na celní správu do Hammerfestu, kde jsem se pokoušel těm dvěma pomoci, ale zatím to nebylo nic platné - ten celník na hranici byl nějaký tvrdohlavý, řekl, že ho to nezajímá, on že má na hranici jenom dva lidi a jestli je ten náklad jenom jejich nebo skupiny 15 osob, to že on řešit nebude...
Napsal jsem písemné odvolání a odvolání podají i osoby, kterých se pokuta a zabavení zásilky ryb týká, ale jestli to bude něco platné...
Bohužel, masaři, kteří jezdili a jezdí do Norska, komplikují život nejenom sobě, ale i rybářům, kteří si domů vozí rozumné množství ryb a snaží se dodržovat platné zákony...
André