+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast Lofoty-VesterályReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Lofoty-Vesterály - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 19.4.2023

morsky das 15 kgLofoty a Vesterály,
srpen 2018


Elgsnes 16-30 srpna 2018
Naši nórski priatelia z Harstadu nám po príchode do Elgsnes povedali, že sme prišli práve po vlne horúčav. To zrejme aj negatívne ovplyvnilo žravosť rýb, najmä tresiek.
Počasie bolo premenlivé, a tak sa stávalo, že na ryby sme kvôli silnému vetru chodili obdeň. Tu sme ocenili správne rozhodnutie ísť do tejto lokality na štrnásť dní. Nórsko máme radi, program sme si prispôsobili počasiu a každú možnosť nasadnúť do člnov sme využili.
Naša vytrvalosť bola odmenená v podobe pekných úlovkov.
Halibut 127 cm 24 kg, 130 cm 27 kg a na fotke 138 cm 40 kg,
treska obyčajná 121 cm 21 kg, morský diabol 105 cm, 15 kg.
Určite na túto lokalitu nezanevreme aj keď nám zase ráz Nórsko ukázalo, že tu nieje nič jednoduché a samozrejmé.
S pozdravom
Viliam H

leto na Lofotech ve znameni keleruMolnarodden 6.-13.8.2018
V Molnarodden jsme byli poprvé. Vše bylo dobře připravené a fungovalo dle dohody. Majitel chaty je profesionální rybář a protože zrovna se synem lovili tresky tmavé a halibuty, tak byl každý den na moři. Viděli jsme ho jen 2x, když se přijel zeptat, jestli něco nepotřebuje a my jsme nic nepotřebovali.
Rybačka parádní, revír je opravdu velmi pestrý - fjord, otevřené moře, mělčiny i hluboká místa.
Nejčastějším úlovkem byly tresky tmavé-keler a makrely. Ale ulovili jsme i tresky obecné (do 120 cm), polaky, mníky, mníkovce-lumby a okouníky.
Pro mne i pro manželku super dovolená a výborný relax.
Vlado S.

Hennes 9.-18. srpna 2018
V Hennes jsme byli prvně. Majitel vstřícný. Ubytování v apartmá č.3 nad očekávání kvalitní, jediné co bych vytkl, že na tak luxusně vybavený apartmán, by majitel mohl zapřemýšlet nad izolací terasy a jejím vybavení schody. Sice tam nějaký jedinec naskládal 3 palety, ale bylo to takové úsměvné v porovnání s tím komfortem okolo!
Lokalita krásná, počasí si holt nevybereš - tak vysoko jsme vodu o teplotě 14°C nečekali - asi i díky tomu byl fjord plný makrel, což nebylo úplně to co bychom chtěli... I přes letní období a vysokou teplotu jsme chytli pár pěkných obecňaček - 120, 116, 112....
Martin M.

srpnova treska obecna 121 cm
srpnova treska obecna 121 cm
sob na kopci za chatou
sob na kopci za chatou
morsky das 15 kg
morsky das 15 kg
hsrpnovy halibut 138 cm
hsrpnovy halibut 138 cm
srpnova treska tmava
srpnova treska tmava


Elgsnes - treska obecná 112 cm a 16 kg Lofoty a Vesterály, duben až květen 2018

Když jsme na konci března projížděli přes Lofoty a stavovali jsme se v Hennes a nedalekém Kvitnes, rybáři hlásili celkem slabé úlovky a mrazáky zely prázdnotou. Vody v okolí Hennes a Kvitnes byly skoro bez ryb. Z Elgsnes a okolí jsme neměli žádné zprávy.
První zprávy o úspěšném lovu dorazily z Elgsnes až ve druhé polovině dubna, dva rybáři na jedné lodi během jednoho dne (18.4.) zdolali kromě jiného tresku obecnou délky 125 cm (20 kg) a dva halibuty (130 a 135 cm). A dobré zprávy přišly i v květnu a červnu.

Martin H. nastoupil 26. května se svou skupinou na pobyt v Hennes, již třetí den měli splněný limit a přišel čas změnit taktiku. Vše podřídili ulovení halibuta. Vytipovali slibná místa, konzultovali vše s rybáři s ostatních apartmá (slovenští rybáři z vedlejšího apartmá ulovili ten den halibuta 129 cm). Při třetím driftu přes vytipované místo se jim konečně zadařilo a do lodi se podíval „placák“ délky 102 cm. To odstartovalo „halibutí horečku“. Následující den ulovila posádka druhé lodi, na skoro stejném místě, halibuta délky 152 cm (cca 45 kg). Celkové hodnocení? Za jedna!

Koncem května dorazila do Kvitnes (jen pár kilometrů od Hennes) paní Petra s rodinou. Rybařila nejen ona a její muž, ale i dvě malé dcery. Ulovili krásné tresky a i nějakého toho halibuta.

V květnu nám přišla zpráva o ulovení pěkných halibutů i z lokality Liland, ale fotografie jsou bohužel nepublikovatelné...

Mladec a moře
Mladec a moře
Paní Petra a její dcery (a treska obecná)
Paní Petra a její dcery (a treska obecná)
Kvitnes-halibut
Kvitnes-halibut
Dubnová treska obecná 125 cm a 20 kg z Elgsnes
Dubnová treska obecná 125 cm a 20 kg z Elgsnes
Elgsnes - halibut délky 135 cm
Elgsnes - halibut délky 135 cm




treska obecna-skrei 124 cm, brezen na Lofotech Molnarodden – březnové tresky

Čtyřdenní rybářskou návštěvu Lofot jsme si naplánovali jako doplněk k pracovní cestě na ostrovy Dyroy a Senja. Poněkud s obavami jsme sledovali zprávy o počasí, které varovaly před intenzivním sněžením a slibovaly teploty na místní poměry nezvykle nízké - trvale pod bodem mrazu. Realita splnila očekávání. Během neděle 25. března připadlo na severu Norska skoro 10 cm čerstvého sněhu, který sněžné pluhy na promrzlých silnicích doslova vyleštily do hladka. Naštěstí jsme si v půjčovně objednali auto s pneumatikami s ocelovými hroty a tak ačkoli silnice klouzaly a okolní auta vířila oblaka sněhového prachu, naše cesta z letiště Evenes do Molnarodden probíhala svižně a v pohodě. Chvílemi, když se vyjasnilo, nám na cestu zasvítila i polární záře a krátce po půlnoci jsme dorazili do prašanem zasypané rybářské osady Molnarodden.

brezen a duben na Lofotech - rybareni zacina odklizenim snehu Ráno v klidu dospáváme dlouhou cestu a noční slavnostní zahájení rybářské výpravy: náš hostitel Jim je profesionální rybář a protože zrovna vrcholí sezóna lovu velkých arktických tresek-skrei, tráví každé ráno a dopoledne se svým kutrem ve vodách Vestfjordu. Máme tedy alespoň dostatek času připravit si návazce, pruty, odklidit sníh z mola i naší lodě a uvařit oběd. S úderem dvanácté se Jim objevuje a bez okolků nás zasypává informacemi o poloze hejn tresek, počasí, jak se vyhnout sítím... Vysvětluje, že hejna velkých arktických tresek obecných (skrei) se aktuálně zdržují ve Vestfjordu na hloubkách od 60 do 90 metrů a na mapě ukazuje na kilometr široký pás podél pobřeží, kam nám doporučuje vyrazit. Není nám úplně jasné, proč zdůrazňuje, že sítě jsou dlouhé 500-800 metrů, vysoké asi 3 metry a nastražené přibližně 5 metrů nade dnem, paralelně vedle sebe od severozápadu směrem k jihovýchodu, přičemž dvě vlaječky na bójce označují severozápadní konec sítě a jedna vlaječka jihovýchodní konec sítě. Detailní informace o poloze sítí však rychle oceňujeme ve chvíli, kdy v první síti končí našich několik pilkrů a jigů.
Molnarodden v breznu Počasí bylo na místní poměry nezvykle chladné, ale typicky norsky proměnlivé: ráno sice vykouklo slunce, ale během dne několikrát ustoupilo sněhovým mrakům, které nás zasypaly čerstvou bílou nadílkou. Nicméně výhledy na zasněžené štíty Lofot za to stojí. Podle instrukcí našeho domácího jsme vyrazili na hloubky 60-80 m, které se táhnou jen pár set metrů od břehu. Na nejbližší doporučovaná loviště to máme jen deset minut lodí, a jak zjišťujeme po příjezdu na místo, v okolí se pohybuje i jeden kutr a tři malé motorové lodě.
breznovy lov tresek na Lofotech Nejprve jsme ryby nebyli schopní nalézt. Ani posádky okolních lodí nevykazují žádné úspěchy a tak po půlhodině pilkrování a přívlače měníme stanoviště. Míříme opět na hloubky mezi 60-80 metry, ale dále od pobřeží, tam, kde se ze dna v hlubině nad 100 m zdvihá podmořský hřbet. Prochytáváme svažité dno v hloubce 50-80 metrů a pošilháváme po skupině asi deseti kutrů, které loví tresky asi 5 km východně od nás. Občas z hlubiny vylovíme tresku obecnou nebo jednoskvrnnou či mníkovce, ale vše to jsou jen drobné ryby délky okolo 60 cm.
treska obecna-skrei 105 cm, brezen na Lofotech Zvědavost a touha po větších úlovcích pochopitelně zvítězily a po dvaceti minutách míříme do zóny, kde loví kutry. Podle údajů GPS-ky vidíme, že se kutry pohybují nad hloubkou 80-110 m, v oblasti, kde série mělčin a podmořských kopců lemujících pobřeží Lofot končí a dno se propadá do několikasetmetrové hloubky Vestfjordu. Během pár minut jsme konečně narazili na hejna arktických tresek – tvoří doslova rybí polévku v hloubce 70-100 metrů. Máme doslova záběr za záběrem a zdoláváme jednu tresku za druhou, všechno ryby 80 cm a více. Bednu jsme během půlhodiny zaplnili šesti baculatými treskami délky 90-105 cm, Borek přidal několik tresek jednoskvrnných a lenga.
Kromě tresek jsme našli také utrženou starou síť, která nás připravila o několik nástrah, ale to už k rybaření ve Vestfjordu patří...

breznovy lov tresek na LofotechNa následující ráno jsme se s Jimem domluvili, že mne a Borka vezme na palubu svého kutru, abychom si udělali představu, co obnáší běžný pracovní den při jarním lovu tresek. Ale zase tak úplně běžný pracovní den to nebyl, protože se jednalo o poslední den jeho lovné sezóny – z padesátitunové kvóty zbývalo Jimovi dochytat posledních 1,5 tuny, což byl tak akorát obsah jeho dvou pětisetmetrových sítí. Po dvou hodinách jsme měli sítě i jejich obsah na palubě a v poledne už úlovek i nás vyložil Jim v přístavu.
treska obecna-skrei 121 cm (20 kg), brezen na Lofotech Po obědě, který mezitím Jura připravil, jsme vyrazili na vodu. Nejprve jsme zamířili na 30 minut vzdálené loviště, které bylo úspěšné v závěru včereška. Ale tam, kde jsme nachytali včera, žádné větší ryby nebyly. Projíždíme tedy zlomy hloubek v okolí několika set metrů. Každý jednou nebo dvakrát spustíme nástrahy ke dnu, a když po deseti minutách nepřichází záběr, měníme loviště. Po necelé hodině jsme hejna skrei našli. Tresky jsou hlouběji než včera, zhruba na 100 metrech. Nejmenší ulovená treska měřila rovných 90 cm a ta největší 121 cm (přesně 20 kg). Během pár driftů jsme naplnili dvě bedny a vyrazili k domovu.
Slunečné počasí a bezvětří zrovna končilo, od severu se k nám přes Lofoty rychle blížily sněhové mraky. Když přijíždíme do přístavu, už hustě chumelí a fouká svěží větřík.

breznova metrovka z LofotTřetí den máme v plánu vyrazit na vodu o něco dříve. Ale po včerejším rybaření, následném filetování a balení úlovku a večerní degustaci Jurova halászle, je naše ranní tempo poněkud přibržděné. A tak se stane, že slunce svítící na jasné obloze od šesté ranní vystřídal v devět černý mrak, ze kterého se vysypal příval sněhu. Než přestalo sněžit a než jsme odhrnuli čerstvý sníh z mola i lodě, bylo už deset a obloha opět bez mráčku.
Stejně jako v minulých dnech jsme střídavě vláčeli a pilkrovali – za bezvětří a pomalého driftu na hloubkách okolo 70 m používáme vláčecí pruty s jigy-gumami 100-200 g. Na větších hloubkách nebo když se drift zrychlí nad 3 km/h, měníme jigy za těžší nebo za pilkry 200-450 g. K pilkrům jsme zpočátku přidávali 2-3 návazce s červenými úhoříky (gummimack), ale brzy zjišťujeme, že větší ryby stejně upřednostňují pilkry před návazci a tak dál pokračujeme jen se stříbrnými pilkry. Na počet lovených kusů byly stříbrné pilkry nejúspěšnější nástrahou, ale největší ryby (121, 123 a 124 cm) jsme ulovili na gumy 14-20 cm.
zatim je hezky, ale od severu uz se blizi snezeniSlunce má koncem března docela sílu, takže zima nám na vodě nebyla, dokonce jsme na notnou dobu sundali několik vrstev oblečení. Při zdolávání tresek jsme se ten den pěkně zapotili, ale když se ve čtyři odpoledne vracíme do zastíněného přístavu, klesá teplota opět pod nulu. Ještě, že nás z Vestfjordu vyhnaly mraky blížící se od severu, beztak nebylo další úlovky kam dávat...

Na další den máme naplánovaný přesun z Lofot na ostrov Dyroy. Zatímco chladné počasí posledních dnů kvalitu rybaření na Lofotech nikterak negativně neovlivnilo, Dyroy je úplně jiná kapitola. Podle údajů našich přátel, kteří zde již týden rybaří, víme, že nás čeká ještě chladnější počasí, častější sněžení a především výrazně méně úlovků.
echolot signalizujici hejno ryb na hloubce 50-80 metruS touhle vyhlídkou vyrážíme v Molnarodden ještě na závěrečnou – tříhodinovou dopolední vyjížďku. Projíždíme místa úspěšná v minulých dnech a když nám echolot signalizuje přítomnost hejn tresek, zastavujeme a lovíme tresku za treskou. Paráda.
V poledne se vracíme zpět do přístavu a je nejvyšší čas umýt loď, zabalit, poobědvat a vrátit uklizený domek Jimovi, který přijel dotankovat asi 60 litrů benzínu, které jsme v uplynulých čtyřech dnech projezdili. Nespornou výhodou Molnarodden je blízkost vynikajících lovišť tresek v březnu a dubnu, tím pádem jen 20-30 minut dlouhá dojezdová vzdálenost a relativně nízké náklady na palivo. Jak nám Jim nad mapou vysvětluje, později v létě a na podzim je možné ryby lovit nejen ve Vestfjordu, ale také v sundu, který u Molnarodden protíná souostroví Lofoty a případně je možné sundem jezdit i na 40-60 minut jízdy vzdálená loviště halibutů na severní-oceánské straně souostroví. Ale o tom snad někdy příště...

Zdeněk Edelmann

brezen na Lofotech - nejprve odhazeme cerstve napadly snih
brezen na Lofotech - nejprve odhazeme cerstve napadly snih
kdyz je v breznu hezke pocasi ve Vestfjordu
kdyz je v breznu hezke pocasi ve Vestfjordu
brezen na Lofotech - zprava se blizi snezeni
brezen na Lofotech - zprava se blizi snezeni
brezen na Lofotech - lov tresek ve Vestfjordu
brezen na Lofotech - lov tresek ve Vestfjordu
breznova treska 118 cm ulovena na jig
breznova treska 118 cm ulovena na jig
breznova metrovka z Vestfjordu
breznova metrovka z Vestfjordu
breznova metrovka z Vestfjordu
breznova metrovka z Vestfjordu
breznova dubleta
breznova dubleta
skrei - brezen na Lofotech
skrei - brezen na Lofotech
breznova treska 124 cm - jaro ve Vestfjordu
breznova treska 124 cm - jaro ve Vestfjordu


Hennes 26.5.-5.6. 2017

treska tmava z fjordu u HennesPo příjezdu do Hennes jsme se ubytovali, převzali lodě a po krátkém odpočinku vyrazili na vodu. Hned první den se podařilo chytit několik pěkných ryb. Převážně byla lovena treska obecná a to přívlačí na hloubkách od 10 do 30 m. Veškerá námi zvolená místa lovu přinášela každý den úspěšný lov. Naše skupina 8 rybářů měla limit splněn již třetí den. Nikdo ze dvou lodí nebral tresky pod 75cm a tudíž byly bedny brzo plné. Povedlo se chytit několik tresek tmavých atakujících 1 m a několik tresek obecných i nad 1m. Vzhledem k tomu, že byly bedny skoro plné, rozhodli jsme se zkusit cílený lov.
Celá naše skupina toužila chytit halibuta, tak jsme vybrali vhodná místa, dali řeč s místními rybáři a plní informaci, odhodlání a touhy vyrazili na cílený lov halibutů. Ještě víc nás k lovu platýsů vyburcovala skupina slovenských rybářů, kteří ten den chytili halibuta 129 cm. Cestou k lodím jsme gratulovali lovci a vyrazili zkusit štěstí.
platys obecny - halibut z HennesPo příjezdu na místo zvoleného lovu jeden po druhém spoustěl svou top nástrahu ke dnu. Pohodlně se každý usadil a proběhl první drift cca 900 m. Během tohoto přišlo pár lehkých ťukanců do nástrah a tak se jelo na druhý drift. V okamžiku, kdy čtvrtý člen posádky spustil nástrahu ke dnu, přišel mohutný záběr a následovalo zdolávání ryby. Po několika minutách zdolávání se u hladiny zjevil HALIBUT. Ten se však nechtěl vzdát, a jak uviděl loď, hurá zpět do hlubiny. Následoval další boj ryby a lovce. Když se opět ryba objevila u hladiny, tak již byla vyčerpaná stejně jako lovec. Následovalo vylovení z vody do lodě a měření, focení úlovku. Rybka 102 cm moc pěkná.
halibut 152 cm (45 kg) z pobrezi u HennesPo té, co byl Halibut zdolán, vypukla v obou lodích halibutí horečka. Jedno splavání za druhým, každý z lovců, který lehce zavadil o korály nebo chaluhu měl záběr od halibuta. Ale už se žádný neobjevil. Zato se začala chytat jedna jednoskrvnka za druhou, a to nás opět vyburcovalo natolik, že druhý den se pojede opět na halibuta.
Následující den skoro stejné místo, leč posádka druhé lodi, která zažila stejný scénář, jako den před tím jen s tím rozdílem, že byl chycen halibut 152 cm (45 kg). Krásná ryba. Lovec nikdy před tím neulovil metrovou rybu a to do Norska jezdí pravidelně několik let. Jeho radost z úlovku byla nefalšovaná, slyšitelná až na druhý konec světa.

treska obecna z fjordu u HennesK samotné lokalitě mohu uvést, že ubytování parádní, lodě suprové, místo na filetování s mrazákem a sušičkou plovoucích oblekú špicové. Majitel ochotný a sympatický, zprostředkuje i výlet za pozorováním verlyb což vřele doporučuji. Tankování benzinu do lodi vzdáleno cca 2,5 km autem a nebo je možnost zajet tankovat lodí. Přístaviště před apartmány je od domku cca 500 m. Zde bych pouze vytkl, že pokud se z moře vrátíte s větším úlovkem je třeba vše odvézt na kolečku do filetárny. Problém je ten, že je pouze jedno kolečko...

Martin H.


Treska obecna z Brettesnes - 110 cm Záříjové Lofoty

Lofoty nabízejí nejen neopakovatelné scenérie, ale i velmi dobré podmínky k lovu ryb. Členité pobřeží s velkým množstvím ostrovů, ostrůvků, mělčin a hloubek nabízí každému rybáři přesně to, co si žádá.
Lofoty patří celoročně k velmi dobrým lovištím tresek obecných a halibutů a v období od února do dubna sem jezdí rybáři, kteří cílí na skrei – tresky obecné, které se připlouvají do okolí Lofot vytřít.
V září letošního roku rybáři, kteří navštívili lokalitu Brettesnes, slavili úspěchy nejen díky solidnímu počasí, ale i díky dobré aktivitě ryb.
Uloveno bylo nespočet tresek obecných přes 110 cm délky (přibližně 15 kg). Za zmínku stojí také úlovek několika mníků mořských přes metr délky (cca 6-8 kg) a metrových polaků. Za trofej lze považovat úlovek halibuta délky 150 cm (42 kg) z lokality Hemmingoden.

halibut 150 cm a 42 kg
halibut 150 cm a 42 kg
mnik morsky
mnik morsky
treska obecna 110 cm
treska obecna 110 cm
halibut 150 cm a 42 kg
halibut 150 cm a 42 kg
treska obecna
treska obecna