+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast Lofoty-VesterályReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Lofoty-Vesterály - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 29.3.2024

Elgsnes-Halibut Elgsnes 30.8.-12.9. 2020
Na prelome mesiacov August - September sme patrili medzi tých šťastlivcov, ktorým sa podarilo navštíviť Nórsko - konkrétne Elgsnes vzdialený 20 km od mesta Harstad.

Bola to už naša tretia návšteva tejto lokality. Ako to už chodí vždy je to iné a to, čo platilo na ryby pred dvoma rokmi už v tomto roku neplatilo. V prvý deň kamaráti z druhej lode priniesli troch halibutov 10, 11 a 12 kg. Na druhý deň sme sa trošku trápili, čo sme pripisovali silnejšiemu južnému vetru, ktorý nás sprevádzal skoro celý 12 dňový pobyt. Napokon sme tresky obyčajné našli v hĺbkach okolo 100 m. Vláčiť na podmorských horách v hĺbkach okolo 10-20 m bolo skoro zbytočné. 5 minút plavby loďou od našej chaty sa v hĺbkach 120 m nachádzali obrovské hejná tresky tmavej od 2 do 4 kg. To bola pre nás ďaľšia obrovská výzva ako pochytať aj väčšie ryby.
Napokon to prišlo a našli sme tresky obyčajné od 10 do 14 kg. Najťažšia mala 22 kg. Taktiež sa podaril halibut 19,5 kg.

Elgsnes - západ slunceElgsnes je čarovné miesto, kde ste sami, bez toho, že by vás niekto vyrušoval. Keď si po rybačke sadnete na lavičku tak počujete úžasné ticho. V každom prípade doporučujem všetkým, kto si chce dobre zaloviť a odpočinúť si od zhonu a stresu v ktorom žijeme.

Viliam H.


Elgsnes 3.8. 2020
Dneska naši hosté ulovili halibuta délky 95 cm (kromě jiných ryb), ale mnohem hezčí úlovek je úžasná fotografie západu slunce, která se jim povedla po návratu z rybaření.

Nedalo mi to a musím se pochlubit, jaké tu máme scenérie.

Žiju v Norsku celý život a tohle se prostě neokouká.

Tore z Elgsnes
Elgsnes-treska obecná
Elgsnes-treska obecná
Molnarodden - ďas mořský
Molnarodden - ďas mořský
Molnarodden - treska tmavá (keler)
Molnarodden - treska tmavá (keler)
Elgsnes - halibut
Elgsnes - halibut
Molnarodden - ďas mořský
Molnarodden - ďas mořský
Elgsnes, halibut 140 cm a 43 kgElgsnes 5-12 května 2019

Tresek se minulý týden chytalo poměrně málo a malé.
Vynahradili jsme si to halibuty 140 cm (43 kg) a 122 cm (22 kg). Na vyfocení těchto dvou ryb (hlavně toho 122 cm) je vidět, že když se ryba dobře vyfotí, vypadá mnohem větší.
Martin W.


Lofoty - Molnarodden 17.-24. dubna 2019

Molnarodden je krásné místo. Oceňuji výhodu samoty, kdy nelze zažít fronty ve filetárně apod. Zase není s kým konzultovat denní zkušenosti.
Bohužel jsme trefili větrný týden. Na "velkou" vodu do Vestfjordu jsme se dostali třikrát: v den nástupu, druhý den a asi předposlední den. Hejna tresek už nebyla kompaktní, ale roztrhaná na menší, kdy přicházely záběry, když se objevila na echolotu vodorovná čára nebo i když na obrazovce nic nebylo. Záběry jsme měli nejvíc od 62 m do 86 m. Nachytali jsme přibližně 34 tresek a dva slušné kelery (70 a 82 cm) ve Vestfjordu. Největší tresky byly 2x 117 cm (váhu nevím), jedna 123 cm s váhou 18,5 kg.
V sundu pod mostem a před lososími sádkami u ostrůvků jsme chytli 6 tresek z místní populace, tři malé kelery a jednu jednoskvrnku. Sledě jsme nechytili, i když byla na echolotu za mostem jeden den dosti velká hejna, snad právě sleďů.
Mám jeden raritní úlovek a to mušli velikosti dlaně, která měla tu smůlu, že ji padl pilkřík přímo před ústa.
Díky větru jsme měli příjemný poklidný výlet do obce A. Také jsem nasbíral hrnec slávek, uvařil, vyloupal, zamrazil. Tak jsem zvědav, jestli budou k jídlu, protože daly dost práce.
Kosatky už jsme neviděli, "jen" jednoho pořádně velkého tuleně.
Cestu tam jsme zvolili přes Švédsko s přespáním v Narviku (zajímavé místo), zpět jsme jeli po Norsku, chtěl jsem konečně vidět Saltstraumen. Dorazili jsme k němu při odlivu. Dodnes na dojem z valící se vody nemůžu zapomenout.
Ve Vestfjordu jsem podruhé zažil pocit, když nejde na moři nastartovat loď. Byl docela vítr, už jsme volali domácího, ale po chvilce jsem odkryl kryt baterie a nasadil spadlý kontakt. Drobnost, která může mít fatální následky.
Vítr nevítr, prožili jsme další parádní týden na rybách!
Ještě jednou děkuji.
Ať se všem, kdo letos míří na sever Norska daří.
Václav M.
Halibut 122 cm (22 kg) z Elgsnes
Halibut 122 cm (22 kg) z Elgsnes
Treska obecná cca 90 cm z Elgsnes
Treska obecná cca 90 cm z Elgsnes
Vlkouš z Elgsnes
Vlkouš z Elgsnes
Molnarodden "tresky v 75 metrech"
Molnarodden "tresky v 75 metrech"
Molnarodden, treska obecná
Molnarodden, treska obecnádubnovy lov tresek ve VestfjorduLofoty - Molnarodden
11.-16. dubna 2019


V druhém dubnovém týdnu nám počasí na Lofotech výjimečně přálo a jarních tresek-skrei bylo ve Vestfjordu tolik, že místní rybáři hovořili o nejsilnějším tahu skrei za posledních 10 let.

Ve středu 10. dubna večer jsme v 20.00 přistáli v Bodo a o půlnoci nám jel trajekt do Moskenes na Lofotech.
V Moskenes jsme byli 11. dubna ve 3.30 ráno, tam nás vyzvedl majitel naší chaty a v 5.00 už jsme všichni spali v chatě na břehu sundu.
treska obecna - skrei 90 cm, duben ve VestfjorduV 10.00 byl budíček, složili jsme pruty, navázali návazce a ve 13.00 jsme vyplouvali do Vestfjordu.
Po dvaceti minutách jízdy jsme byli na lovištích, která se nám osvědčila loni v březnu. Foukal čerstvý vítr od západu, ve fjordu metrové vlny, chvílemi sněžilo a zpod mraků halících Lofoty se nám otevíral výhled na sluncem zalité pobřeží v okolí Bodo.
Echolot ukazoval hloubku 97 metrů a v prostoru mezi 55-75 metry indikoval hejna ryb. O tom, že se jedná o tresky, resp. hejna skrei jsme se mohli přesvědčit hned po pár minutách, kdy jsme na pilkery o hmotnosti 400-750 g tahali do lodě jednu tresku za druhou. Vesměs se jednalo o pěkné ryby délky 80-110 cm, jen občas se na udici zavěsila treska menší, která putovala zpátky do fjordu.
rybarska vecere - tresci rizek s bramborovym salatemPo čtyřech hodinách rybaření, kdy jsme měli plné obě bedny i větší část podlahy v přední části lodě, jsme usoudili, že je čas na návrat do přístavu.
Zde už nás čekalo "jen" pár hodin filetování a balení úlovku. Blížila se desátá, když se setmělo a my měli hotovo. Povolený limit 20 kg ryb na osobu jsme měli uložený v mrazáku zhruba 24 hodin po našem příletu do Norska. Byla to fuška, za kterou nás Jirka odměnil skvělou polévkou a treskou s bramborem zapečenou ve smetaně. Do postelí padáme polomrtví únavou.

dubnovy lov tresek ve VestfjorduV pátek se budíme poněkud rozlámaní, ale s příjemným pocitem, že nás další zpracovávání ryb nečeká. Během snídaně se za oknem domku vystřídala čtyři roční období - chvílemi slunečno, vzápětí chumelenice střídaná přeháňkou. Co je však důležité, nefouká vítr a fjord je skoro jak rybník. Odpoledne bylo parádní počasí a chvílemi chytáme i bez bund.
Pilkrovací pruty měníme za vláčecí a namísto včerejších pilkerů chytáme na jigy-gumy o hmotnosti 80-200 g (a tak tomu bylo i v dalších dnech). Ryby opět na hloubce cca 55-75 m a zase žerou. Záběr střídá záběr a po čtyřech hodinách zdolávání a pouštění tresek jsme se silami u konce. Včera byla největší treska 116 cm, dnes 110 cm.
Tresčí halászle a pomazánka jsou skvělou tečkou za krásným dnem.
Cíl pro zítřek byl jasný: překonání hranice 120 cm.

treska obecna - skrei 125 cm, duben ve VestfjorduDalší den bylo na Lofotech sice zataženo, ale nepršelo ani nesněžilo a hlavně: nefoukal skoro žádný vítr. Vestfjord u Molnarodden i oceán u Ramberg byly jako rybník.
Chytali jsme s Jirkou a Michalem metodou start-cíl, což v případě rybaření znamená, že jsme po poledni vyjeli z přístavu, dojeli do míst, kde je hloubka okolo 110 m, tam jsme vypnuli motor, díky proudu jsme do páté odpolední oddriftovali asi 3 km, během té doby ulovili dohromady asi 80 tresek a pak jsem nastartoval a jel do přístavu. Tresky nebo chcete-li skrei byly úplně všude, tvořily ve Vestfjordu jakýsi oblak na hloubce 55-75 m.
Dal jsem si tu práci a chytal tak, že jsem za 3 hodiny rybaření neměl ani jedno spuštění nástrahy (15 cm twistera na hlavičce 150 g), které by nekončilo vytažením ryby! Za hodinu jsem chytl v průměru 8-10 ryb, vše tresky obecné 70-108 cm.
Stejně jako Jirka a Michal chytám díky pomalému driftu na vláčecí prut s nástrahou 100-200 g. Ani to nepouštíme na dno, ale odhadem do těch cca 60 metrů, tam chvíli zkoušíme vydráždit rybu k útoku, a když nic nezabere, tak popojedem o pár metrů níže nebo výše a tam už záběr obvykle přijde. Zda tam dáme twister nebo ripper nebo nějakou chobotničku je jedno, tresky zdatně útočí na všechny nástrahy a zdá se nám, že je rovněž jedno, jestli je nástraha černá, zelená nebo růžová...
treska obecna - skrei 123 cm, duben ve VestfjorduV každém případě úplně pohodové chytání s úspěšností, jakou jsem v Norsku ještě nezažil. Ale chytáme jen tresky obecné, zatím jsme neulovili jiný druh ryby (ale také jsme se nesnažili jinou rybu ulovit). Michal dnes největší 125 cm, Jirka 116 cm. Možná je to vše až moc jednoduché. Ale dobře víme, že stačí, aby zafoukal vítr a vše bude jinak.
Parádní počasí má ještě jednu výhodu: po třech dnech rybaření jsme spořebovali jen 23 l benzínu.

Jak slibovala předpověď, v neděli bylo už třetí den v řadě téměř bezvětří. A navíc jako bonus skoro jasno a celý Vestfjord zalitý sluncem. Teplota na vodě se vyšplhala až na 8°C, na břehu bylo dokonce tepleji. Teplota vody ve Vestfjordu je cca 3°C.
Posádka druhé lodě zkoušela každý den lovit i v sundu v okolí mostu, kde byla před týdnem hejna sleďů a kdosi tam dokonce ulovil halibuta, ale nenarazili ani na sleďě, natož na halibuty. Protože foukal jen mírný vánek, spíše bylo bezvětří, používali jsme gumové nástrahy na hlavičkách 80-150 g.
S Jirkou jsme si dali závod, kdo uloví a bezpečně pustí jako první 30 tresek. Začali jsme ve 13.30 a se skóre 27:30 jsme končili v šest večer. V průměru jsme tedy každý chytali cca 6 tresek na hodinu a jen když jsme se hodně soustředili, byli jsme schopni zdolat, nechat odpočinout a úspěšně pustit 10 tresek za hodinu.
treska obecna - skrei 129 cm, 18,5 kg, duben ve VestfjorduNa jigových hlavičkách jsme si zamáčkli protihroty a nezdá se, že by nám padalo více ryb, než když jsme chytali s háčky s protihrotem. Za to je pouštění ryb mnohem snazší a šetrnější.
Největší tresky dnes ulovil Jirka: 117 cm, 123 cm, 129 cm (18,5 kg). Já a Michal jsme se nedostali přes 110 cm.
Na kopcích za chatou jsem večer pozoroval bělokury a zajíce běláky.
Během rybaření jsme viděli papuchalky, orla mořského a u vjezdu do přístavu tuleně. Po kosatkách, které byly v okolí opakovaně pozorovány minulý týden, se však slehla zem. Nebo spíš voda.

Zdeněk Edelmann

duben ve Vestfjordu
duben ve Vestfjordu
dubnovy lov tresek ve Vestfjordu
dubnovy lov tresek ve Vestfjordu
dubnovy lov tresek-skrei ve Vestfjordu
dubnovy lov tresek-skrei ve Vestfjordu
dubnove metrovky z Vestfjordu
dubnove metrovky z Vestfjordu
treska obecna - skrei 110 cm, duben ve Vestfjordu
treska obecna - skrei 110 cm, duben ve Vestfjordu
navrat metrovky do Vestfjordu
navrat metrovky do Vestfjordu
treska obecna - skrei 116 cm, duben ve Vestfjordu
treska obecna - skrei 116 cm, duben ve Vestfjordu
treska obecna - skrei 117 cm, duben ve Vestfjordu
treska obecna - skrei 117 cm, duben ve Vestfjordu
treska obecna - skrei 129 cm, 18,5 kg, duben ve Vestfjordu
treska obecna - skrei 129 cm, 18,5 kg, duben ve Vestfjordu
destivy dubnovy den ve Vestfjordu
destivy dubnovy den ve Vestfjordu
treska obecna - skrei 129 cm, 18,5 kg, duben ve Vestfjordu
treska obecna - skrei 129 cm, 18,5 kg, duben ve Vestfjordu
navrat metrovky do Vestfjordu
navrat metrovky do Vestfjordu
treska obecna - skrei 125 cm, duben ve Vestfjordu
treska obecna - skrei 125 cm, duben ve Vestfjordu
dubnovy lov tresek ve Vestfjordu
dubnovy lov tresek ve Vestfjordu
vyloveni zdolane tresky
vyloveni zdolane tresky
treska obecna - skrei 90 cm, duben ve Vestfjordu
treska obecna - skrei 90 cm, duben ve Vestfjordu
navrat tresky na svobodu
navrat tresky na svobodu
treska obecna - skrei 118 cm, 18 kg
treska obecna - skrei 118 cm, 18 kg
netradicni, ale vyborne: svickova z tresky s knedlikem
netradicni, ale vyborne: svickova z tresky s knedlikem
dubnovy lov tresek-skrei ve Vestfjordu
dubnovy lov tresek-skrei ve Vestfjordu


treska obecna 132 cm, Vestfjord-Lofoty v dubnu Molnarodden 1.-5. dubna 2019

Letošní výprava na Lofoty mi konečně dala tresku nad 140 cm. Moje největší treska měřila 145 cm, 35 kg. Aleš zatím největší treska 132 cm.
Chytám zatím jen na pilkr Solvkrokken 600 g – ryby na něj berou a za stávajícího větru okolo 10-20 km/h mi to přijde jako optimální zátěž pro rybaření na hloubkách kolem 70 m, kde se tresky zrovna nacházejí. Tresky nejsou na dně, ale většinou tak 5-10 metrů nade dnem.
Vyrážíme na ryby každý den dopoledne nebo v poledne, když se trochu uklidní vítr. Zatím žádný den nebylo bezvětří, ale dá se to. Asi nejdrsnější byla středa 3.4., kdy to bylo jako na houpačce na Matějské. Nahoru dolů, 5 metrové vlny. Loď super stabilní, takže jenom lehký adrenalin. Ve čtvrtek a v pátek byl jen malý vítra a ukázala se i modrá obloha.
Lofoty v dubnu - treska obecna 145 cm Za 2 hodiny máme obvykle nachytáno. Předpisy jsou jasný a máme i tak trochu srdíčko ekologů, takže už druhý den jsme měli splněný limit a pak se chytalo jen pro zábavu a s cílem zkusit velkou rybu. Protože chytáme ve Vestfjordu jen do 20 minut od chaty, tak jsme schopni se rychle vrátit, když se žene přeháňka, ať už sníh nebo déšť. Většinou spíš padá sníh.
Největší zážitek byly ale kosatky. Ve středu jsme zahlídli jen dvě asi 20 metrů od lodi. Ale ve čtvrtek to byla pecka. Přijelo hejno osmi, klidně 10 metrů od lodě. Jezdí v páru. Pecka zážitek. V tu chvíli šlo všechno stranou, i rybaření. Pošlu video.

No a pro toho, kdo by sem chtěl jet v březnu nebo dubnu autem jako my, tak musí mít fakt dobrý gumy i auto. Cestou z Mo I Rana na sever zavřeli Norové hlavní silnici E6. Čekali jsme skoro 7 hodin, než trochu ustal vítr a sněhové frézy uvolnily silnici. Ani pak to nebylo úplně lehký. Chtěli jsme původně jet na trajekt Bognes-Lodingen a projet si celý Lofoty, ale nakonec jsme jeli do Bodo a trajektem do Moskenes. I na tom trajektu to dost houpalo.
Jarda

treska obecna 132 cm, 27 kg, brezen na Lofotech Lofoty-Molnarodden 23.-30. března 2019

Na Lofoty jsme dorazili letecky 23.3. Cesta v pohodě. Když jsem z letadla viděl, kolik leží na horách sněhu a jaký je vítr, byl jsem rád, že jsme nejeli autem. První den se na moře jet nedalo, byl silný vítr. Druhý den jsme za nádherného počasí vyrazili na otevřené moře, teda do Vestfjordu. Po třech hodinách co dovolilo počasí jsme se vraceli zpět s plnými lodnami. Většina tresek kolem metru, ale i 8 tresek přes 15 kg a 115 cm. Pak 3 hodinky ve filetárně. Ne že by nás bavila masařina, ale každý si rád doveze letadlem pár kilo skvělých filetů...
Letos jsou tresky menší, něco kolem metrů, ale jsou skoro všude.
Pak jsme chytali většinou každý den 2-4 hodinky, protože byl dost silný vítr. Ne každý den šlo chytat velké tresky ve Vestfjordu, protože foukal vítr chvílemi až 50 km/h. Tak jsme jezdili jen 5 minut od chaty pod most přes sund. Jsou tam hejna velkých sleďů přes 20 cm. Lahůdka. Je z nich super salát. Pod těma sleděma jsou i tresky a keleři, ale jen do 80 cm. Na ty větší se musí do Vestfjordu.
Dnes, jak se dívám z okna, se už asi nevyjede. Škoda, ale věřím, že ty větší kusy na nás rok počkají...
Jura

treska obecna - skrei, duben na Lofotech
treska obecna - skrei, duben na Lofotech
zdolavani tresek - brezen na Lofotech
zdolavani tresek - brezen na Lofotech
brezen na Lofotech - po navratu z lovu
brezen na Lofotech - po navratu z lovu
jarni tresky na Lofotech - nejbeznejsi velikost
jarni tresky na Lofotech - nejbeznejsi velikost
brezen na Lofotech - treska obecna - skrei 122 cm
brezen na Lofotech - treska obecna - skrei 122 cm

Treska 124 cm z Molnarodden na Lofotech Lofoty-Molnarodden 14.-22. března 2019

Chtěl bych vám sdělit několik postřehů z rabářské výpravy na jarně-zimní výpravu do Norska-Molnarodden 14.-22.3. 2019.
To, že jsem doma zapomněl fotoaparát, v Praze po cestě na letiště si koupil nový a ten přestal fungovat hned první den v Norsku - to už jsem překousal.
To, že se mnou do Bodo nepřiletěl jeden ze dvou kufrů ve kterém jsem měl veškeré nástrahy, oblečení na moře, cigára a pivo a musel jsem na něj čekat tři dny než ho dovezli na barák - to už jsem taky překousal. (moc děkuju Borkovi za ochotu a neustálou snahu se k mému kufru telefonicky dopátrat, což se nakonec podařilo.)
To, že se za mnou hned při první návštěvě WC v Molnarodennu rozpadl zámek ve dveřích a já zůstal uvězněn uvnitř - to už jsem taky překousal. (všem zúčastněným děkuju za složitou záchranu)
To, že jsem jako jediný utrhl o sítě 3 pilkry - to už jsem taky překousal. (Že by to bylo rukama? Asi jo.)
To, že jste mě všichni napchávali každý den rybama a já do té doby ryby vůbec nemusel - to už jsem taky překousal. (Vlastně jsem ani překousávat nemusel, protože skreie na pánvi byly opravdu lahůdkové a vlastně mi začaly moc chutnat. Takže zase dík.)
To, že jsem za celou výpravu nepřekonal svou zatím největší tresku z loňska z Dyroy 108 cm a 10 kg - tak to jediné jsem tedy nepřekousal. A jestli budete příští rok pořádat znovu výpravu pro jednotlivce a budete-li ochotni vzít mě sebou, rád bych se jí zúčastnil znovu.
Chtěl bych touto cestou poděkovat za krásně prožitý týden na moři.
Až na jedno dopoledne jsme byli každý den na vodě - super.
Nějaké ryby se nachytaly a vidět Honzového mobydicka (treska 132 cm a 27 kg) na vlastí oči na hladině a potom v lodi, to byl asi fakt největší zážitek z výpravy. Kdo ví, jestli něco tak velkého na vlastí oči ještě uvidím.
Počasí? Slunečno, déšť, sníh, vichr, vlny - to jsme asi všichni předpokládali a já se na to vlastně tak trochu těšil. Takže vše dle předpokladu.
Partie taky fajn. Žádná ponorka, nadávky či výčitky. Takže taky OK.
Přeji všem hodně zdaru do nadcházející rybářské sezony!
Libor N.

Molnarodden 15.-22. března 2019
Na volné vodě jsme vydrželi každý den asi tři-čtyři hodiny, protože díky větru bylo moře celkem rozbouřené a chvílemi byl problém i jen tak stát v lodi. Ale rybám to nevadilo a braly obstojně. Až na první dva dny chytání, kdy se povedly tresky od 120 cm do 132 cm, jsme v těch dalších dnech neulovili jsme žadného giganta, ale i ryby 80-110 cm jsou pěkný úlovek.
Když jsme měli houpání plné zuby, jeli jsme se dochytat pod most kousek od domku, kde jsou stabilně menší obecňačky a keleři do cca 70 cm.
Od začátku jsme nejvíce používali pilkry 150-400g, menší gumy na hlavách kolem 150g a velké gumy na hlavách nebo magickém oku až do 450g. Na barvě nijak zásadně nezáleželo.
Ryby byly nejčastěji ve sloupci kolem hloubky 75 metrů. Když byla hloubka 100 metrů, ryby byly zhruba 25 metrů nade dnem.
Libor přišel o dvě nástrahy ve staré síti na dně, jinak jsme neutrhli za celou dobu nic. Což je super.
Borek

treska obecná kolem 120 cm délky
treska obecná kolem 120 cm délky
standardní přesmetrovka
standardní přesmetrovka
Dvě naráz
Dvě naráz
často jsme zdolávali více ryb najednou
často jsme zdolávali více ryb najednou
...další kolem 120 cm
...další kolem 120 cm
Funkční nástrahy 10-40 cm, 150-450 g
Funkční nástrahy 10-40 cm, 150-450 g
Ryby na echolotu
Ryby na echolotu
Zdolávání na zlomený prut.
Zdolávání na zlomený prut.
Lofoty jsou krásné
Lofoty jsou krásné
Počasí, že bys rybáře ven nevyhnal.
Počasí, že bys rybáře ven nevyhnal.