+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast Lofoty-VesterályReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Lofoty-Vesterály - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 15.4.2019

skrei - breznova treskaSkrei -
březen 2016


A je to tady. Poslední únorový den jsme vyrazili k severu a 2. března jsme byli na Lofotech v Hemmingodden.
První den jsme dospávali cestu autem, protože venku foukal silný vítr a po těch skoro 48 hodinách cesty jsme toho měli fakt dost.
Máme půjčenou plastovou loď Oien, která je pro nás dva sice až dost velká, ale má nízké borty a ve větších vlnách to na ní není takové pohodlíčko jako na Kvernu.
Dva dny jsme jezdili jen do 15 minut jízdy od přístavu (foukalo 5-10 m/s) a chytali jsme obecňačky 60-80 cm.
breznovy lov tresek - skreiPak nás počasí konečně pustilo dál do Vestfjordu, kam jezdí kutry s místními rybáři na lov skrei - tažných tresek ze severního Atlantiku (Barentsova moře). Kdybych chtěl, šlo nachytat plnou loď tresek. Skoro všechny byly jak přes kopírák 85-95 cm, takže pěkný ryby. Pár tresek bylo 100-110 cm. Hned první den, co jsme našli skrei, jsme si bez problémů nachytali povolený limit 15 kg. Kdybych věděl, že skrei jsou opravdu tak dobré ryby, jak se píše a povídá, tak bych první den nevzal ani jednu rybu. Je to obrovský rozdíl - maso je bělejší, pevnější a opravdu dobrý. Z ryb mám asi nejradši vepřový kolínko, ale čerstvý skrei mu vážně konkuruje.
Noci jsou krátké, ale viděli jsme a fotili polární záři. Nádhera.

Martin

suseni tresek za svitu polarni zare
jarni krajina na Lofotech


skrei 2015Skrei -
březen a duben 2015


Stále více rybářů vyráží do Norska v brzkých jarních termínech s cílem ulovit skrei – arktické tresky táhnoucí k norskému pobřeží do oblasti kolem Lofot za třením. Dobrá loviště skrei nabízí například oblast Steigen na březích Vestfjordu. Velká hejna Skrei se u pobřeží objevují v lednu až březnu, což je období, kdy v Norsku panuje zimní počasí, které dokáže rybolov snadno zkomplikovat a dokonce i úplně znemožnit. Přesto rybářů toužících po tomto dobrodružství každoročně přibývá. Není neobvyklé, že se v tomto období uloví i jiné ryby než tresky, každoročně rybáři při svých cestách za skrei chytí i pěkné halibuty.

7. března 2015, Nordskot - Jarní oceánské tresky - skrei jsou tady!
Už od začátku března se ve vodách v okolí Nordskot běžně loví tresky obecné o hmotnosti okolo 20 kg a v prvním březnovém týdnu byli uloveni i první letošní halibuti délky okolo 100 cm. Bude-li počasí i nadále rozumné, pak profesionální rybáře v kraji Steigen i turisty-rybáře čeká v březnu a dubnu skvělé rybaření.

14.-15.3. 2015, Nordskot
Víkendové rybaření v Nordskot přineslo slušné množství zimních tresek obecných (skrei) kolem 15 kg, které do Vestfjordu touto dobou připlouvají za třením. Kupodivu se podařilo ulovit i šest halibutů. Největší halibut cca 50 kg byl puštěn zpět a bohužel se nepodařilo tuto rybu zvěčnit.
M. Ch.

25. března, Nordskot
Vestfjord je plný tresek obecných a rybáři z Norska, Švédska, Čech, Slovenska a Německa si užívají od minulého týdne dobrého rybaření za příjemného počasí. Začátek března byl velmi větrný a některé dny nebylo možné na moře vyjet, ale od poloviny měsíce převažuje příjemné počasí s mírným větrem a teplotami okolo +5-10°C.
Chytají se hlavně tresky obecné-skrei okolo 10-20 kg, ale švédskému teamu "Fishing Bros" se zadařilo i při lovu halibutů. Včera ulovili 4 rybáři na jedné lodi za jediný den 8 halibutů délky 80-105 cm. Z toho čtyři halibuty ulovili v jediné chvíli, kdy všichni čtyři zdolávali současně každý jednoho halibuta. Březen není zpravidla dobrým obdobím pro lov halibutů, ale když se daří, tak se daří...
J. H.

Liland 29.3.-5.4. 2015
V nedeľu 29. marca nás Liland privítal veterným a zamračeným počasím. Pondelok však priniesol už len slabý vietor a zvýšenú aktivitu rýb. Dá sa povedať že náš prvý deň na vode bol aj z celého týždňa najúspešnejší. Môj 13 ročný syn zdolal na ľahký prívlačový prút halibuta o ktorom sníval celú zimu. 12kg halibut preveril jeho výstroj a skúsenosti v 15 minútovom boji. Najväčšou rybou celého týždňa bola 125cm treska(19kg), ktorá mi zabrala tiež v pondelok. Počasie v tomto ročnom období je premenlivé a tak sa počas týždňa striedalo sneženie s dažďom ale aj s jasnou oblohou. Z pohľadu vetra sme mali šťastie a z celého týždňa sa nedalo vyjsť na vodu len v jednom dni.
Liland ponúka veľmi priestranne chatky s nádherným výhľadom, výborne podmienky na spracovanie rýb a kotvenie lodí. Keď k tomu pridáme pohodového majiteľa chatiek Randulfa a zaujímavé rybárske miesta, ktoré nie sú veľmi vzdialené, tak mi z toho vychádza miesto ktoré je schopné ponúknuť pohodlnú a príjemnú dovolenku. Z našej strany veľká spokojnosť :)
L. J.

Skrei
Skrei
Skrei
Skrei
treska
treska
jarni halibut
jarni halibut
jarni halibutek
jarni halibutek
Skrei
Skrei
zimní pobřeží
zimní pobřeží
breznovy halibut
breznovy halibut
jarni halibut
jarni halibut
breznova traseka 22,5 kg - 118 cm
breznova traseka 22,5 kg - 118 cm
breznova treska
breznova treska
breznova treska z Vestfjordu
breznova treska z Vestfjordu
brezen - rybareni ve vanici
brezen - rybareni ve vanici
brezen - a je po vanici
brezen - a je po vanici
breznova treska z Vestfjordu
breznova treska z VestfjorduHalibut 185 cm, cervenecElgsnes 7-12 července

Počasí se v červenci konečně umoudřilo a rybáři jsou na vodě skoro 24 hodin denně. Tomu odpovídají i výsledky.
Za poslední týden se kromě běžných úlovků tresek, mníků a mníkovců podařilo ulovit i okouníky délky nad 60 cm, lososa o hmotnosti 6,5 kg a halibuta délky 185 cm.
Po červnu, kdy nám počasí většinu dnů dělalo potíže, přinesl červenec konečně jasnou oblohu a stabilnější počasí.

Tore Ruud

okounici delky 60 cm, cervenec
losos 6,5 kg, cervenec


berou az jsem z toho nakrivoElgsnes
14.-21.5.


Celý náš pobyt v Norsku byl díky termínu v trochu horších klimatických podmínkách než vloni. Teploty nepřesáhly pět nad nulou a o loňských třicítkách jsme si mohli jen nechat zdát. Na druhou stranu na moře se nedalo jet jen jeden den a jeden den odpoledne byla velká mlha.
Co se týká úlovků, tak početně byl letošek poměrně slabší. Co se týká velikosti ryb, byl o hodně lepší. Podařilo se nachytat hodně tresek větších než jeden metr. Dokonce se podařilo chytit dost tresek nad 110 cm.
Slabší byly letos úlovky koček, ale to asi bylo tím, že jsme jezdili na jiná místa než vloni a to spíš víc na moře.
Dokonce jsme ulovili i nějaké halibuty. Nebyla to žádná hitparáda, ale potěšilo to.
Pan domácí zapracoval a pobyt v domku už byl jako pro lidi. Přibyly skříňky, věšáky a další vybavení, takže jsme nemuseli zatloukat hřebíky do zdí, aby jsme si mohli pověsit oblečení. Trochu nás zklamal na závěr při placení benzínu, který jsme během pobytu projeli, protože se mu nezdály nádrže plné. Ale to je prkotina. Jinak vše OK.

Břetislav K.


Lofoty - zavody v lovu jarnich tresekLofoty
VM i skreifiske 28.-29.3.


Posielam Vám fotky z akcie „VM i skreifiske“ (Svetový pohár v lovu tresek), ktorá sa uskutočnila 28.-29.3.2014 v Svolvaeri.
Prihlásení sme boli ako Team Slovakia v zložení Viliam Horniš, Filip Horniš, Ján Švec, Geir Borno (původně Nor, o jehož účasti ve slovenském družstvu rozhodla jeho slovenská manželka – pozn. editora).
Do súťaže bolo prihlásených 660 pretekárov, ktorí tvorili dvoj a štvorčlenné družstvá. Pretek sa konal pod záštitou Ministerky rybolovu Nórska p. Elisabeth Aspaker, ktorá sa ho osobne zúčastnila.
Prvý deň sa lovilo 6 hodín, druhý deň 3 hodiny. Celkovo sa vylovilo 75 ton rýb.

My sme pretekali na lodi Kjetel. Čo je pre nás najradostnejšie, získali sme tri ocenenia (výsledky sú oficiálne – viz http://www.vmiskreifiske.no/resultater/resultater-2014/ )!

Boli sme vyhodnotení ako šiesty najúspešnejší team oboch pretekov s rybami o celkovej váhe 1243,78 kg.
Ďalej Janko Švec získal piate miesto v prvý deň keď ulovil 392,22 kg tresiek.
A to najcenejšie je tretie miesto v hodnotení najvačšej ryby oboch dní s treskou 27,06 kg.

Za Team Slovakia
Vilo Horniš

Team Slovakia - Svolvaer 2014
Team Slovakia - Svolvaer 2014
Svolvaer 2014
Svolvaer 2014
Team Slovakia - Svolvaer 2014
Team Slovakia - Svolvaer 2014
jarni tresky z Lofot
jarni tresky z Lofot
jarni tresky z Lofot
jarni tresky z Lofot


halibut 50 kg, cervenecElgsnes 15.7.

15.7.2013 byli v Elgsnes uloveni parádní okouníci a jeden halibut rovných 50 kg.
cervencovi okounici

halibut 122 cm, cervenElgsnes 15. 6.

Počasí se trochu umoudřilo a kromě větru, deště a nízké oblačnosti, jak tomu bylo před týdnem, bylo na programu i sluníčko a občasné bezvětří.
Na hloubkách okolo 170-210 m se daří lovit množství okouníků v délkách od 40 do 48 cm, ve sloupci nad hloubkami se občas podaří narazit na hejna tresek tmavých délky 90-105 cm, u podmořských hor na hloubkách 50-80 m berou tresky 80-120 cm a v nejbližším okolí Elgsnes na hloubkách 15-40 m ulovila skupina německých rybářů i šest metrových halibutů. Největší z platýsů měřil 122 cm a byl uloven na jig s nastraženou gumovou rybou.


Elgsnes - pohled od zapadu
Elgsnes 6. - 12. 6.

Čtvrtek 6.6.2013
Jasno, slunečno, jen mírný vánek. Teplota přes den až 23°C ve stínu. Okolo půlnoci se na obzoru objevily mraky. Hladina byla většinou jak olej.

Petr, Pavel, Martin a Robert
Mníkovci, tresky tmavé, tresky obecné do 70 cm. Zkoušeli přívlač i pilker, ale chytali jen malé ryby.

Saša, Vašek, Kája a Zdeněk
Během ranního a poledního chytání jen tresky obecné do 88 cm, mníkovce a 4 halibuty – jeden 111 cm (ulovil Kája na Giant Jighead na hloubce 30-35 m), ostatní halibuti byli 50-60 cm. Několik minut pozorovali ve fjordu i rodinku kosatek, která pravděpodobně lovila ryby.
Večer mezi 21.00-24.00 zkoušeli chytat na podmořských horách na hloubce okolo 30 m (jen tresky obecné) a pak na hloubkách 150-210 m, kde se povedlo jen několik mníkovců do 80 cm a dva okouníky 50 cm.

Vlastík, Mirek a Břeťa
Chytali od 12.00 do 18.00. Měli 4 tresky obecné přes metr (největší 109 cm - Břeťa), tresky tmavé do 70 cm a několik mníkovců do 90 cm.


Pátek 7.6.2013
Oblačno až zataženo, mírný vítr do 20 km/h, občas mírný déšť.

Petr, Pavel, Martin a Robert
Mníkovci, tresky tmavé okolo 90 cm a tresky obecné do 111 cm. Vše na pilkr a návazce na hloubkách 50-90 m.

Vlastík, Mirek a Břeťa
Chytali hodně tresek obecných okolo metru, jedna měla 122 cm (Vlastík). Jedna treska jednoskvrnná měla skoro 80 cm.

Saša, Vašek a Kája
Zkoušeli jsme halibutí loviště na hloubkách 20-60 m, ale bez úspěchu. Občas jsme se strefili do tresek obecných, pořád nás obtěžovala hejna malých tresek tmavých do 40 cm a v hloubkách nad 50 m mníkovci. Náhodně jsme ulovili i jednu tresku jednoskvrnnou délky 80 cm.


duha provazi rychle zmeny pocasiSobota 8.6.2013
Zataženo, větrno (do 40 km/h) a občas déšť.

Petr, Pavel, Martin a Robert
Mníkovci, tresky tmavé a tresky obecné do 70 cm. Zkoušeli přívlač i pilker, ale chytali jen malé ryby, do velkých se nestrefili.

Vlastík, Mirek a Břeťa
Chytali hodně tresek obecných okolo metru, ale nic zásadního. Zkoušeli i halibuty, ale bez záběru. Tak raději dopili Zakapu.

Saša, Vašek a Kája
Po vzoru ostatních lodí opustili halibutí loviště a věnovali se lovu tresek na hloubce 60-80 m. Tresek okolo metru nachytali spousty a jednoho kelera – tresku tmavou 103 cm. Největší treska 103 cm.


okounici 40-48 cm, cervenNeděle 9.6.2013
Zataženo, severní vítr asi 20 km/h. Chytali jsme všichni mezi 10.00 až 18.00 hodin. Vrchol přílivu byl ve 14.00. Tresky obecné jsme nachytali na hloubce 50-80 m, okouníky na hloubce 170-200 m a nad nimi velké tresky tmavé.

Petr, Pavel, Martin a Robert
Mníkovci, tresky tmavé a tresky obecné do 106 cm. Ulovili i jednoho mníka mořského-lenga cca 80 cm.

Vlastík, Mirek a Břeťa
Nachytali hromadu (celkem 43 okouníků) od 35 do 49 cm na hloubkách okolo 190 cm, na stejném místě i několik tresek tmavých 100-104 cm, Když pak zkoušeli na gumy lovit halibuty, tak chytli mníka mořského-lenga 110 cm a halibuta 109 cm.

Saša, Vašek, Kája a Zdeněk
Nejprve zachytali v okolí podmořských hor tresky obecné od 70 do 112 cm na pilkery na hloubce 60-80 m. Pak chytali okouníky na hloubkách 170-200 m a náhodně jednu tresku tmavou délky 102 cm.


Pondělí 10.6.2013
Zataženo, severní vítr 10-40 km/h, odpoledne chvílemi mírný déšť.

Petr, Pavel, Martin a Robert
Vítr nevítr, vyrazila čtyřka na včera úspěšná loviště u podmořských hor asi 6 km západně od Elgsnes. S ohledem na severní vítr byl drift dosti rychlý a rybaření výrazně složitější než o den dříve. Mníkovci, tresky tmavé a tresky obecné do 95 cm. Ulovili i jednoho vlkouše cca 80 cm.

Vlastík, Mirek a Břeťa
Vzhledem k větrnému počasí vynechali celý den rybaření a jeli na vodu až o půlnoci z pondělí na úterý, když se vítr trochu uklidnil.

Saša, Vašek, Kája a Zdeněk
Ráno dvě hodiny chytání v nejbližším okolí Elgsnes, ale jen malé tresky obecné. Odpoledne pokus lovit halibuty v okolí Elgsnes, ale byl příliš silný vítr a tak se posádka nakonec připojila k ostatním a v obývacím pokoji relaxovala u televize. Protože se vítr měl pozdě v noci uklidňovat, vyrazili pak na ryby až před půlnocí z pondělí na úterý.

treska 120 cm, cervenÚterý 11.6.2013
Zataženo až oblačno, občas přeháňky, většinu dne silný vítr od severu rychlosti asi 11 m/s (40 km/h). V noci byl vítr jen mírný, okolo 4 m/s. Protože na středu byl naplánovaný náš odlet a skoro celý den foukal silný severní vítr, na ryby vyrazili už jen někteří a většina relaxovala, vařila, pomalu se balila...

Martin a Robert zkoušeli lovit halibuty v nejbližším okolí Elgsnes, ale chytali jen tresky tmavé do 60 cm na přívlač, občas nějakou tresku obecnou. Dvakrát měli rychlou jízdu přes brzdu – asi halibut. V obou případech byl výsledkem přetržený návazec. Ale u mělčin (u tyčí) před Elgsnes byla obrovská hejna malých tresek tmavých a na přívlač byl jejich lov celkem zábavný.

Vlastík a Mirek vyrazili o půlnoci z pondělí na úterý na západní pobřeží fjordu (asi 15 km jihozápadně od Elgsnes) lovit halibuty. Když po třech hodinách chytání neměli ani záběr, zkoušeli vrcholky podmořských hor 5 km jihozápadně od Elgsnes, ale marně. Okolo páté ranní, když opět začal sílit vítr, tak rybaření vzdali a jeli se vyspat.

Saša, Vašek, Kája a Zdeněk
O půlnoci z pondělí na úterý vyrazili společně s Vlastíkem a Mirečkem na západní pobřeží fjordu (asi 15 km jihozápadně od Elgsnes) lovit halibuty. Po třech hodinách chytání měl Saša na přívlač (100 g jighead s gumovou rybkou) dva malé halibuty 60 a 70 cm a Václav měl na jighead jednoho halibuta cca 70 cm. Bohužel bylo v této části fjordu úplné bezvětří a původně slibný drift okolo 1-2 km/h úplně ustal. Posádka se musela přemístit do střední části fjordu k vrcholkům podmořských hor 5 km jihozápadně od Elgsnes, ale marně – kromě několika malých tresek obecných do 80 cm se žádný zajímavější úlovek nedostavil. Okolo šesté ranní, když opět začal sílit vítr, tak rybaření vzdali a jeli se vyspat.
Odpoledne mezi 15.00 – 24.00 zkoušeli Zdeněk a Saša lovit halibuty v nejbližším okolí Elgsnes, do 1,5 km od přístavu. Ačkoli byl vítr přes 10 m/s, drift byl méně než 1 m/s a dalo se dobře chytat. Zdeněk chytal na jigy-střední Stormy o hmotnosti do 300 g, na magické oko s gumovou rybou a na jighead. Jediné zdolané ryby však byly tresky obecné do 70 cm. Dvakrát byl záběr jako od halibuta, ale ryba se hned po záseku vypnula. Saša chytal na jighead s mrtvým kelerem délky cca 30 cm, ale měl jen pár záběrů, které mohly být od halibuta nebo od tresky. Žádného platýse se však nepodařilo zaseknout.

Jinými slovy, ani extrémní snaha a výdrž nepřinesly do dosavadního pořadí v úspěšnosti úlovků žádnou změnu a držitelem zlaté medaile pro nejlepšího rybáře výpravy se stal Vlastík s treskou obecnou délky 122 cm, kterou ulovil už v pátek.


mnik morsky 125 cm, uloven 10.6. na maso na hloubce 250 m10. června 2013

Počasí nám letos ve Skutviku přálo a tak jsme se kromě rybářských zážitků i opálili.
Kromě tresek a polaků (většinou na tvistry 10-15 cm), jsme chytali mníkovce a mníky. Největší mník mořský naší výpravy měřil 125 cm a byl uloven na maso na hlouvce cca 250 m.

Václav H.


Elgsnes 29.5.-5.6.

Výprava z Valašska dorazila na tropický sever - tak nějak by se mohl jmenovat nadpis jejich krátkého reportu. Celý týden jasno a slunečno, většinou bezvětří. Namísto kombinéz bylo třeba připravit kraťasy a trika.
Od třetího dne trápil výpravu akutní nedostatek krému proti slunci.
Na pláži před chatou se denně příjížděli koupat Norové z nedalekého města Harstad.

Lovily se především tresky obecné (80-90 cm) - největší 106 cm, vesměs na hloubkách 60-100 m, tresky tmavé a vlkouši. Vlkouše dlouhé až 100 cm nachytali ogaři především na druhé straně fjordu od Elgsnes (u tunelu a u vesnice) a pak na okrajích mělčin východně od sádek (ve fjordu jihovýchodně od chaty).
Bohužel žádný halibut. Zvláštní - v loňském roce jsme na mělčinách jen pár set metrů od domku Elgsnes chytali halibuty jak na běžícím pásu...
Společnost dělaly rybářům ve fjordu kosatky a sviňuchy, v zátoce před Elgsnes hlídkoval každý den tuleň.