+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast Hitra-SmolaReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Hitra-Smola - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 10.11.2010

SulaSula 3.-12. srpna 2022
Byl jsem na Sule už podruhé, prvně v červenci-srpnu 2017.
Je to nádherné klidné místo. Rybářsky krásné revíry, na které jsme se letos díky velmi nepříznivému počasí po dobu našeho pobytu pořádně nedostali.

Místní nepamatují tak extrémně špatné letní počasí. Kvůli větru a vlnám jsme se na osvědčená místa na moři prostě nedostali. Mělčiny na severní a východní straně ostrova byly téměř bez ryb. Pár polaků, sem tam nějaká menší treska obecná.
Žádné tmavé tresky, žádný okouník na hloubkách, žádné makrely. Byla to smůla v čase. Na moři ryby byly, tam jsme po dobu dvou dní, kdy jsme mohli vyjet nachytali, ale žádné kapitální kusy. Do jednoho metru treska obecná, pěkní mníci ve sloupci kolem metru a na dně samozřejmě mníkovci, kteří skáčou téměř na vše, co jim na dno hodíte.
Sula - zakoupení lososiJeden malý žralok ostroun, šel zpátky do moře k mamince.

Poprvé v životě mi bylo na vlnách blbě, jak to houpalo.
Nalovili jsme cca 2/3 limitu a to docela pracně. Po nás a i nyní už byla a je situace mnohem příznivější a určitě se tam nasunuly ryby, které jsme postrádali.

Trajekty z Froya - Dyroy kai na Sulu i Mausund vše zdarma. Našli jsme na Froye farmu s distrubucí čerstvých lososů, na Hitře v Dolmoy jsme objdenali zaplatili a před tím vyzvedli na Froya. Výborná cena. Přivezli jsme si jich přes 40 kg.
Na Hitře pěkné houby a hromada klíšťat.

Jinak je Sula kouzelné místo, léčí to nervy, hlavu i tělo...super.

Janis V.
Sula - přístaviště

Sula - treska obecná z chaluh Sula 25.6.-4.7.2022

Konečně jsem se dostal k tomu, abych poslal nějaké foto z letošní super rybářské dovolené v Norsku na ostrově Sula.
Byli jsme zde na přelomu června a července a musím napsat jen samá pozitiva.

Prožili jsme parádní dovolenou, počasí jsme vychytali úplně parádně a úlovky také super. O kapitální tresky, mníky, halibuty nebyla nouze.

V příštím roce jedeme do Norska opět, ale o trochu dál na sever, do Somnesviky.

Už se moc těšíme!

Stanislav Š.

Treska tmavá-keler
Treska tmavá-keler
Halibut z okolí Suly
Halibut z okolí Suly
Halibut z okolí ostrova Sula
Halibut z okolí ostrova Sula
Západ slunce nad ostrovem Sula
Západ slunce nad ostrovem Sula
Ubytování na Sule
Ubytování na Sule2.-12. červenec 2010
Rybařina u severního pobřeží ostrovů Smola a Veiholmen byla velmi dobrá.
Skupina severočeských rybářů hlásí velmi hezké úlovky velkých polaků, tresek obecných a podařil se i jeden halibut. Největší ryby byly:
polak - 100 a 96 cm
treska obecná - 111 a 108 cm
platýs obecný-halibut - 100 cm

radost z dobreho ulovku - cervenSmola - treska obecna, cervenČerven 2008
První rybářská sezóna v domku Iverstua na severním pobřeží postrova Smola se od května vyvíjí velmi dobře. Po velmi nestabilním počasí v dubnu a počátkem května, se karta obrátila a konec května a červen snad uspokojil každého rybáře, který na ostrov Smola nebo do veiholmen zavítal.
Nemáme hlášeny zatím žádné výrazné trofeje, ale bylo uloveno množství tresek obecných délky 100-110 cm a tresek tmavých 90-100 cm.
Smola - morsky dasSmola - treska tmava, cervenPříjemným překvapením byl pro několik zákazníků úlovek mořského ďasa.

Květen 2006
Poznámky rybářů z Valašska:
Když jsme oslavovali konec války v Kristiansundu, chodili jsme po městě v triku s krátkým rukávem. Po příjezdu na ostrov Veiholmen se však počasí začalo rychle kazit a stejně jako v celém Norsku, zasáhla i tento kout pobřeží vlna dešťů, občasného sněžení, ochlazení a silného větru.
Počasí nám tentokrát opravdu nepřálo. Naši oblíbenou přívlač jsme díky větru a ochlazení přiliš často nepoužívali a na pilkery jsme lovili především mníkovce bělolemé (lumb), kterých bylo v okolí Veiholmen tolik, že jsme se museli snažit je "nechytit". Kupodivu jsme více tresek obecných než v Norsku ulovili při zpáteční cestě ve Švédsku - u severního pobřeží ostrova Oland.
Majitel domku Veiholmen byl velmi příjemný, sehnal nám dokonce za velmi slušnou cenu i třetí loď (v chatě nás bylo celkem devět). Je velmi smutné, že čeští rybáři, kteří navštívili Veiholmen před námi, odjeli z místa pobytu aniž by uhradili benzín, který projeli v zapůjčených lodích. Prý se jim 2 Eura za litr zdálo hodně. No, ono to není málo, ale když je normální cena u pumpy více než 1,5 Eura + se do benzínu musí přidat olej a to všechno musí někdo udělat, tak jsou 2 Eura celkem přiměřená cena...

treska tmavaDuben 2006
Majitel chaty Veiholmen vyměnil jeden z motorů 15 HP za motor 25 HP, na této lodi je funkční i elektrické startování! Snad se v budoucnu objeví ve Veiholmen i větší lodě. Tyhle staré sice stačí, ale větší lodě by výrazně zpříjemnily rybaření.
Posledních deset dnů dubna bylo ve znamení slunečného počasí. Dva dny sice foukal silný vítr, který v podstatě znemožnil rybaření a plavbu po oceánu, ale za celých deset dní jsme ani jednou nezmokli!
Největším úlovkem naší výpravy byla treska tmavá 120 cm (13,5 kg), podařilo se nám ulovit i několik mníků leng délky až 100 cm a polaků 80-90 cm. Mníkovci bělolemí (lumb) byli tak při chuti, "že jsme se museli snažit je NECHYTAT".
Většinu ryb jsme lovili na pilkrovací pruty. Polaky jsme lovili na počátku pobytu na hloubce 30-60 m, ale především koncem dubna už se polaci dali chytit i na přívlač, když vyráželi za potravou blíže k hladině...
...Polovina dubna připravila jihočeským rybářům v okolí ostrova Veiholmen týden slušného rybaření. Počasí bylo relativně stálé a umožnilo každodenní rybolov. Na závěr týdenního pobytu tak mohlo 8 rybářů prohlásit, že celkem ulovili "něco přes tunu ryb..."

24.9.-2.10.2005
...Když jsme přijížděli do Norska, potkali jsme se se skupinkou Slováků, kteří se právě vraceli z Veiholmen. Nebyli moc nadšení, po pravdě řečeno, byli tak trochu přešlí mrazem. Podle jejich slov "za deset dní pobytu v Norsku jeden den nepršelo a jen tři dny se moře uklidnilo tak, že se nechalo vyjet na oceán". Tahle zpráva nás samozřejmě nepotěšila a tak jsme na Smolu, resp. do Veiholmen přijížděli připraveni na nejhorší. Jaké bylo naše překvapení, když celý týden bylo skvělé počasí, které navíc okořenila vynikající rybařina. Především lov tresek na přívlač přinášel úspěchy v podobě hezkých úlovků. Žádná z tresek sice nepřesáhla délku 110 cm, ale přesto jsme si dobře zachytali. Holt počasí v Norsku je nevyzpytatelné.Treska obecna v zaverecne fazi zdolavani
Škoda, že majitel chaty Veiholmen nekoupí nějaké silnější motory. Ty 10-ti, resp. 15-tikoňové motory, které jsou na lodích ve Veiholmen, stačí sice za dobrého počasí, ale když se prudce zhoršuje počasí nebo když sedí v lodi tři "urostlí" rybáři , tak by se deset koní navíc hodilo...
Zdraví
rybáři z Valašska

23.-30.4.2005
Poslední dubnový týden se v Norsku začalo počasí umoudřovat a po velmi větrném začátku sezóny dorazilo jaro i na norské pobřeží.
Skupina rybářů z Dobříše a Prahy nám z ostrova Veiholmen hlásí úlovky velkých tresek tmavých (103, 97, 94 cm...) a baculatých mníků o hmotnosti až 9 kg.
Zajímavým zpestřením rybaření pak bylo opakované pozorování kosatek.