+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast Sogn-FjordaneReportážeAktuality, novinky, krátké reportáže

Norsko - oblast Sogn-Fjordane - Reportáže

Aktuality, novinky, krátké reportáže 8.2.2013

Únor 2016

Konečně pořádná zima.
Fjord je zamrzlý a dá se chytat na dírkách. Chytají se většinou tresky obecné, platýsi a polaci.
Dnes by rybaření zrovna šlo, celý den svítilo slunce a přes den bylo okolo nuly, ale ráno ostrých -15°C.

Ole

domek Bremanger v unoru - zamrzly fjord
unor na brehu zamrzleho fjordu

morsky uhor - conger 180 cm, 40 kgÚnor 2013

Včera jsme si byli s přáteli nachytat tresky do mrazáku. Žádný sport, ale čistě "těžba ryb" pro potřebu našich hladových rodin. Chytali jsme do sítě a největší prací bylo filetování ryb. Tresky obecné se v našem kraji právě připlouvají třít do některých zátok a tam jsme na ně měli políčeno. Myslel jsem si, že pošlu pár fotografií, ale nebylo to nic hezkého - stovky ryb okolo 80-90 cm. Jinými slovy - žádný sport, ale maso a spousta práce a práce a práce...

Abych poslal alespoň něco, tak zasílám fotografii mořského úhoře - conger, kterého ulovil jeden z našich štamgastů loni v srpnu. Ryba měřila 180 cm a vážila skoro 40 kg. Chlapík, který ho zdolal, má za poslední tři roku uloveno v Bremanger pět congerů, takže tady asi opravdu jsou...

Zdraví
Ole

Bremanger - kotviste lodiČerven 2012
Do letošní sezóny vstupujeme s upraveným místem na čištění ryb - udělal jsem rozvody vody, tak, aby si každý rybář mohl nezávisle oplachovat filetované ryby a pracovní plochu.
Konečně nám také dorazila nová loď s kajutou - Rana, kterou uvítají především hosté, kteří jezdí rybařit dál od chat.
Úlovky byly letos zatím spíše průměrné až podprůměrné. S výjimkou mníkovců a mníků, zasílám pár obrázků.

Z Bremanger zdraví
Ole

mnik morsky - lengmnikovec belolemy - lumb


rybolov na dirkach - lov platysu23. prosince 2010
Já vím, že jsem se celý rok neozval, ale znáš to - když nejsem v práci, tak provádím údržbu lodí, řeším dotazy zákazníků, jezdím s nimi na ryby a občas se také věnuji rodině.
Tohle léto uběhlo ani nevím jak - měli jsme hodně plno a po pravdě řečeno jsem jen těžko stíhal. Hlavně v létě, kdy se nám střídala jedna skupina zákazníků za druhou jsem často chodil spát dlouho po půlnoci a zatímco klienti si ráno vyspávali, já musel do práce...
Zasílám pár obrázků ze zimního Bremangeru. Když se udělá dobré počasí a je pevný led, rybaříme na dírkách - chytáme hlavně malé kelery a platýse a když je hnusně (a to tady v zimě umí být), tak se občas vypravíme do Bergenu, třeba do akvária.

Veselé Vánoce přeje z Bremanger
Ole
vanocni atmosfera v Bremanger
akvarium Bergen - treska obecna


halibut 14 kg a treska obecna z Bremanger, cervenČerven 2009
Vím, že ulovit dnes halibuta není na severu Norska "žádný problém". Alespoň, to tak vypadá, když poslouchám vyprávění mojich přátel-rybářů a zákazníků, kteří v posledním roce rybařili v krajích Nordland, Troms a Finnmark.
Zdá se, že zákaz lovu krilu do sítí opravdu přináší výsledky - ne možná přímo ve výrazném nárůstu množství krilu, ale jak se zdá, tak se v masách krilu daří přežít stále většímu množství malých halibutů.
Nicméně halibuti se loví i tady u nás v kraji Sogn og Fjordane. Loni jsmě měli halibuta chyceného v srpnu a letos chytli asi čtrnáctikilového halibuta naši zákazníci v polovině června.
Květen se díky počasí moc nevydařil, za to ale červen byl opravdu dobrý. Kromě tresek obecných dělají rybářům radost hlavně tresky tmavé. Skoro každý den se podaří ulovit pár "kelerů" okolo 80-90 cm.

Z Bremanger zdraví
Ole
Treska tmava, cerven

Červenec 2008
"Takhle teplo v jižním Norsku dlouho neměli. Teplota vody ve fjordu u chat Bremanger dosahovala 22°C. Nejen domorodí Vikingové, ale dokonce i my - zhýčkaní Středoevropané jsme se ve fjordu koupali!
Teplé slunečné počasí bylo sice ideální pro relaxační část naší rodinné dovolené, ale rybářské podmínky byly trochu těžší. Přesto jsme dosáhli velmi dobrých úlovků: na 100 g pilkříky, které jsme nechávali po odhozu vyklesávat nebo jsme je jen spouštěli ke dnu, jsme ulovili celou řadu tresek tmavých délky okolo 1 metru! Nejvíce zajímavých úlovků bylo z hloubek okolo 100-150 m."
Tolik zprávy Moravanů, kteří zamířili na sever zateplem!
relaxacni bazenek u chaty Bremangervelka lod v BremangerKvěten-červen 2008
Kdyby někdo nevěřil, že v Norsku může být krásné letní počasí, tak posílám pár fotek. Naše děti se koupou i ve fjordu, ale to je jenom pro Vikingy. Normální Evropané zůstanou raději u relaxačního bazénku...
Když nejdou ryby ve fjordu u Bremanger, beru občas s novou rychlou lodí klienty na volné moře.
Zdraví Ole
morsky das

halibut z kraje Sogn-Fjordane, srpenMnik morsky-leng z kraje Sogn-Fjordane, srpenSrpen 2007
Koncem července začalo pravé norské počasí - jasná obloha zalitá sluncem se někdy i několikrát denně vystřídala s mraky, deštěm a zažili jsme i kroupy.
V řece je letos dobrý stav vody a celkem slušné jsou úlovky mořských pstruhů a lososů, kteří do řeky natahují. Nejvíce mořských pstruhů bylo chyceno na přívlač ve fjordu v okolí ústí řeky.
Minulý týden byl v Bremnager opravdu slavnostní - nejprve naši zákazníci ulovili parádního mníka-lenga a pak byli během jediného dne uloveni dva halibuti! Nebyli to sice žádní metrákoví obři, ale 15 kg pro začátek není málo a my hlavně víme, že i tady u nás "na jihu" se na velké platýse dá narazit.
Z letního Bremangeru zdraví
Ole

Červenec 2007
Letos si užíváme hezkého slunného léta. Občas jsou přeháňky, ale denní teploty jen zřídka klesají pod 15°C.
Minulý týden ulovili naši zákazníci mníka mořského (lenga) o hmotnosti 9,5 kg - délka 1,2 m a jednoho mníkovce (lumb - brosma) 6 kg.
Velká a rychlá loď, kterou jsem koupil na jaře, je už v provozu, snadno a hlavně rychle s ní mohu se zákazníky vyrazit i na volné moře...
Z Bremanger zdraví Ole

krabTreska tmavaKvěten 2007
Koncem května konečně začalo hezké, slunečné počasí. Teploty dosahují až 23 stupňů a konečně se ve fjordu objevily i trochu větší ryby.
Chytají se především tresky obecné a tmavé, ty větší dosahují hmotnosti okolo 6 kg. Zajímavostí byl úlovek dvou lososů - jeden byl uloven na přívlač přímo z kotviště lodí před chatami.
Začátkem června konečně zapojíme novou saunu a tento týden spustím na vodu dvě nové lodě (Oyen 530 se čtyřtaktním motorem 40 HP).
tetrevi slepiceLod pro vylety a vypravy na volne more s kapitanemNovou velkou loď, kterou jsem koupil před časem už dodělávám - od léta ji budu používat především pro výlety na volné moře a případně i k vyhlídkovým plavbám.
Bremanger nám minulý týden navštívila tetřeví slepice, které se u nás zalíbilo a nechala se dokonce fotografovat...

Zdraví Ole