+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast FossenReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Fossen - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 13.7.2023

mnikovec belolemyKvěten 2011
V Norsku bylo dobře jako vždycky.
Zasílám obrázky slušného mníkovce a pak i jednu malou zajímavost - štítníka.

Z Bergfjordu zdraví
Kočí V.
stitnik11.-19. května

Dobré odpoledne,
Rybářská výprava do Vik proběhla až na mou střevní chřipku (kterou jesmi so dovezl z Čech)v pohodě.
Stručně: Revír velmi dobrý, zajímavý.
Pobyt-bydleli jsme v nové chatě-zřízení slušné,bohužel chybí odkládací prostory. Trochu jsme bojovali s nedostatečnou kapacitou mrazáků.
Domácí se začínají chovat tak nějak "chorvatsky"-např se mi pokusil za 3 litry oleje MT2 (největší shit) naúčtovat 40 Euro, přičemž v obchůdku 100 m vzdáleném stál v přepočtu 10 Euro.
K úlovkům-utekl mi haliut u lodě (tak 8 kg), tresky obecné-největší 8 kg, tmavé-největší 102 cm.
Největší tmavou tresku ulovili kolegové z Brna - 129 cm a to tedy již bylo zvíře.

Zdravím
JL

treska tmava5.-12. května

Čau Zdenku!

Setkání s norskými celníky dopadlo neslavně. Protože z kluků v autě nedostali anglicky ani slovo, tak předali kluky policii a ta nechala řidiče v cele až do doby než jsme dojeli/doletěli/ my. Po zanechání kontaktu na nás a adrese místa pobytu v Norsku byl Jarda propuštěn.
Asi jsme narazili na nějakého Supervola, protože i ti policajti se divili proč to tak dopadlo. V pondělí nám do chaty nějaký místní policajt dovezl rozsudek a taky se omlouval, že on nic, ale takový zákon tam je. Jarda pro těch pár piv dostal za pašování alkoholu ze Švédska do Norska pokutu 4000 NOK.
Já jsem chytil první den 12 kg tresku a druhý den 13 kg 110 cm. Jinak braly spíš menší tak do 5 kg. Jarda utrhl halibuta tak kolem 20 kil a kluci v druhé lodi měli jen o něco menšího. První dva dny brali kelleři, běžný úlovek na jednoho rybáře byl tak 150 až 200 ryb. Další dny se pokazilo počasí a úlovky byly slabší.
Ubytování v Roan u Pera bylo jedno s nejlepších jaké jsem na toulkách za rybou zažil.
Kdyby ti norští kreténi zjistili, že v petkách od minerální vody máme 20 litrů slivovice, tak by to byl asi smutný týden, ale takhle jsme to prožili dobře i po stránce kulturní.
Na moři jsme byli každý den.

Teď tu mám problémy s velkou vodou, ale jak se to uklidní, zavolám Ti a dám ti ještě nějaké rybářské drby.
Zdraví Tě Břeťa

Respektujte při cestách do Norska aktuální celní předpisy.


5. května
Skupina tří severomoravských rybářů byla nedaleko Trondheimu kontrolována norskou policií. V autě vezli chlapi 5 kartonů piva a protože uvedli, že si je přivezli z Čech, čekala je nejen mastná pokuta, ale také několik hodin zdržení, vyplňování protokolu...
Norské celní předpisy jsou velmi striktní. Kdo má rád pivo a povolené množství 2 l mu nestačí, udělá dobře, když si pivo koupí až v Norsku...

Aktuální celní předpisy viz
http://www.toll.no/templates_TAD/Article.aspx?id=195294&epslanguage=en

Hasvag 24.4.-1.5.
Poslední dubnový týden se našim hostům opravdu vydařil: byla zima, občas sněžilo, ale ryby žraly jak nezavřené! Cestou domů měli díky bohatým úlovkům na letišti trochu problém s nadváhou. Halibuta, kterého ulovili poslední den pobytu, museli strčit do příručního zavazadla!

Hezkou rybářskou sezónu z Hasvag přejí
Birgit a Age


Duben

"Viděli jsme sice tresky obecné mezi 100-120 cm, ale my jsme žádnou z nich bohužel neulovili", hlásí z Vik skupina jihočeských rybářů. Za velkými rybami bylo nutné jezdit na otevřené moře, ale my jsme se drželi raději mezi osrůvky.
Kromě tresek obecných okolo 80 cm jsme zachytali i tresky jednoskvrnné a mníkovce. Ubytování a lodě super, jenom je nutné velmi pečlivě dělat závěrečný úklid. My jsme odjížděli z apartmá již večer a když si ráno majitel apartmá přebíral, tak kolegům naúčtoval za úklid našeho apartmá 80 Euro...

Srpen
Skupina pražských rybářů, která si přijela vyzkoušet loviště v okolí nového rybářskémo kempu Vik, hlásí dobré úlovky a naprostou spokojenost s prácí pana majitele Vik Brygge.
Ačkoli se počasí během jejich pobytu přiliš nepovedlo a neustále se měnil směr i intenzita větru, prakticky všechen čas od rána do večera trávili rybáři na vodě. Majitel chat a lodí přinesl do přístavu každé ráno nejnovější podrobnou předpověď počasí, kde si rybáři mohli hodinu po hodině prohlédnout, co je čeká a přizpůsobit tomu svůj program rybaření.
Nejvíce úlovků nebylo překvapivě uloveno na oceánu v okolí ostrovů a podmořských hor, ale na hloubkách okolo 70-90 m - při jižním břehu ostrova Kvaloya (Angh, západně od Vik) a o něco severnějí - na zlomu hloubek mezi ostrovy Litle a Store Hauken (na vnější i na vnitřní straně pobřeží).
Mezi úlovky bylo množství makrel, tresek tmavých (60-90 cm), polaků (50-70 cm), mníkovců a mníků (do 1,1 m). Příjemně potěšil úlovek okouníka délky 62 cm.
Velké překvapení čekalo na rybáře, kteří pro silný vítr nevyjeli jeden den lodí na moře. Zkoušeli chytat platýse z přístavního mola přímo u domku Vik. Kromě množství platýsů se jim mezi úlovky stále častěji objevovali i úhoři. Když zjistili, že se nejedná o náhodný, ale četný úlovek, uspořádali nakonec závody v lovu úhořů. Nejlepším výsledkem byl úlovek 11 úhořů za hodinu, přičemž délka ulovených ryb se pohybovala mzi 60-75 cm.
S ohledem na rostoucí poptávku a pozitivní ohlas mezi zákazníky chystá majitel Vik Brygge na příští sezónu rozšíření kapacity na celkem 5-6 apartmá.

treska obecna, privlac, cervenecpolak uloveny na privlac, cervenecČervenec 2008
Třetí červencový týden rybářům u Hasvag počasí opravdu přálo. Každý den bylo možné rybařit a jen jeden den byly na oceánu trochu větší vlny.
Jak řekl Ivoš "mraky polaků 60-90 cm, spousty obecňaček 5-6 kg, kvanta kelerů, a byl i jeden halibut 70 cm". Rybáři se v tomto týdnu věnovali především přívlači - lovu polaků a tresek obecných. Jako nejlepší byla vyhodnocena loviště v okolí podmořských hor (do 4 km z přístavu).
Bylo by dobré vyměnit v Hasvag echoloty - na větších hloubkách ukazují nesmysly a v současné době už by majitelé snad mohli koupit echolot s GPS-plotterem...

letni ulovekjednoho hezkeho cervencoveho dne...Červen 2007
Počátek července se na poloostrově Fossen povedl. Počasí připomínalo spíše Azurové pobřeží, než střední Norsko, ale ryby braly!
Úspěšný den zažil jden z německých hostů Zanzibar Inn. Dva patnáctikilové halibuty ulovit v jediném dni, to je úspěch!

Hasvag - mnik morsky (leng)Halibut 25 kg, Hasvag, cervenČerven 2007
Počátek června přinesl do Hasvag hezké slunečné počasí a moře umožňovalo rybaření na oceánu téměř každý den. V sobotu 9.6. se mezi ulovenými rybami objevili dokonce dva halibuti: 25 kg a 9 kg.

Květen 2007
Moravané, pravidelní návštěvníci Hasvaq, se letos potýkali se špatným počasím. Rozbouřené moře nedovolilo tři dny vyjet na vodu. Velkých ryb ulovila skupina výrazně méně než obvykle, především lov velkých tresek na přívlač znesnadňoval silný vítr. Přesto skupina ulovila šest metrových tresek tmavých, žraloka ostrouna délky 82 cm a mníkovce bělolemého (lumb) délky 110 cm!

Duben 2007
Velikonoční týden byl v Norsku ve znamení špatného počasí. Po několika týdnech slunečného a klidného počasí přišel týden větrných bouří, hustého sněžení a ochlazení. Zákazníci, kteří počátkem dubna pobývali v Hasvag, se sice "na vodu" dostali každý den, ale vydržet rybařit v extrémních podmínkách déle než 2-3 hodiny šlo jen těžko. Cestou domů museli dokonce zákazníci odjet na letiště o 12 hodin dříve, protože hrozilo, že se díky přívalům sněhu nedostanou autem z Hasvag včas do Trondheimu...

vecerni obloha, cervenecKvěten 2006
Skupina jihomoravských rybářů, která pravidelně navštěvuje norské rybářské revíry, vyměnila oblíbenou lokalitu Otnes protentokrát za severněji ležící Hasvag. Především na počátku pobytu, kdy panovalo teplé a slunečné počasí se zabývali lovem treskovitých ryb na přívlač. Kvanta malých tresek tmavých byla tlačena k hladině a do mělčin jejich velkými příbuznými a našim rybářům se na hloubkách do 30 metrů podařilo ulovit 28 kusů tresek tmavých délky nad 1 metr! Nejdelší treska tmavá měřila 107 cm a vážila přes 10 kg. Osvědčenou nástrahou byl tentokrát vláčený malý pilker o hmotnosti 60 g. Na rybářském úspěchu mělo jistě podíl i používání ultratenkých šňůr o průměru 0,06 mm. Kromě trofejních tresek tmavých se podařilo v okolí majáku ulovit i několik polaků délky cca 80 cm.

červenec 2005
Letošní léto je plné překvapení. Skupina středočeských rybářů již nesehnala volná místa v květnu a v červnu a tak se na poloostrov Fossen vypravila až začátkem července. "Nu což, tak vezmeme rodinu a namísto rybářské dovolené, uděláme z letošní výpravy do Norska dovolenou rodinnou". Tak nějak komentoval jeden z iniciátorů akce své rozhodnutí.
Jenže Atlantik letos vyslal velké tresky k pobřeží poněkud později. Zatímco v dubnu a květnu mnoho návštěvníků středního Norska zápolilo s větrným a deštivým počasím, červen přines příjemné počasí a červenec dokonce trofejní úlovky.
Slovy mistra prutu:"Tresky obecné délky nad jeden metr jsme přestali počítat třetí den. Chytili jsme dva dorše nad 20 kg a 20 tresek přes 10 kilo! Většinu jsme nachytali na rozhraní fjordů a volného moře"...

7.-14.5.2005
Dobrý den,
tak jsme se v pořádku vrátili z Norska, ze Seter Brygge. Na rozdíl od loňského výletu do Zanzibar Inn nám tento po rybářské stránce stoprocentně vyšel. Počasí bylo až na jeden den příznívé a po mnoha hodinách hledání a zkoušení zaručeně dobrých míst, která nám doporučili místní rybáři, jsme si sami našli perfektní loviště, ze kterého prakticky pochází většina našich úlovků.
Seter Brygge je po všech stránkách perfektní, má pouze jednu nevýhodu - když jsou hodně velké vlny, nemáte šanci vyjet s lodí z přístavu. Již se těšíme na příští rok![obr/1416/obr]
S pozdravem
Lintner


Setervika 24.5.-.4.6.2003

"Seter brygge" je bývalý přístav na konci malé rybářské vesničky Saetervika, která leží přímo na pobřeží oceánu při ústí fjordu Svesfjorden. Asi 80 km východně se nachází město Namsos a 200 km jižně město Trondheim. V okolí obce Saetervika lze vyzkoušet mnoho různých druhů sportovního rybolovu. Zdejší revír je hodně členitý, jsou zde i krátké hluboké fjordy, kde se dá chytat i za horšího počasí, kdy nelze vyjet na otevřené moře. Ideální loviště jsou v okolí malých ostrůvků s mělčinami vystupujícími z hlubin na volném moři. Opravdu bohaté rybářské úlovky samozřejmě skýtá otevřené moře, kam se za dobrého počasí vyplatí vydat.
V blízkosti vesnice se nacházejí rovněž místa vhodná k rybaření ze břehu a další rybářské možnosti poskytují vody okolních řek. Místní osadníci pořádají každé léto festival v mořském rybolovu s velkým rybářským závodem, který je velmi oblíben mezi sportovními rybáři z blízka i z daleka.
Ubytovali jsme se v jednom ze třech luxusních apartmá, které jsou v patře přístavního domku (v přízemí je restaurace). Ke každému apartmánu patří zcela nová loď o velikosti 6 x 2 m z nerez oceli, která je vybavena motorem 40 HP s plně hydraulickým ovládáním lodi a zabudovaným echolotem. Z každé lodě může pohodlně chytat 4-5 rybářů. Mohli jsme si vyzkoušet, že tato loď je bezpečná i ve zcela špatných povětrnostních podmínkách a při velkých vlnách. Je na místě konstatovat, že na svých dřívějších rybářských výpravách jsme se s tak pěknou a prostornou lodí ještě nesetkali.
Během našeho pobytu jsme se přesvědčili, že loviště jsou tu opravdu bohatá. Mezi ostrůvky a ve fjordech jsme chytali převážně tresku tmavou, tresku obecnou, tresku polak, ve fjordech navíc i vlkouše, na hlubších místech oceánu navíc i okouníky a ve velkém množství mníky lumb (4-5 kg). U mníků jsme však našli parazity a to nejen v játrech, ale i v mase. Větší ryby je třeba chytat v hloubce od 70 do 120 m. Při pilkrování se nejvíce osvědčily imitace červených červů o velikosti háčků 8, 10 a 12. Ideální zátěž pilkru je dle našich zkušeností 400 g, přičemž pletená šňůra je samozřejmostí. Na přívlač se nám osvědčily žluté, červené a modré twistery 6-10 cm dlouhé.
První dva dny jsme se seznamovali s lovišti v různých částech fjordu, které nám doporučil majitel budov, ve kterých jsme byli ubytováni. Podařilo se nám chytit asi 20 ks tresek tmavých, 15 ks tresek obecných, 3 ks tresky polak, 3 ks okouníka 4 ks mníka, 6 ks mníka lumb, všechny tyto úlovky se pohybovaly v rozmezí 2 až 5 kg váhy.
Následující tři dny se pro velký vítr dosahující 80-100 km/hod. nedalo vyjet na moře. Tuto nucenou přestávku v rybaření jsme vyplnili poznáváním zdejšího okolí. V okolí vesnice lze nalézt mnoho tras k příjemným procházkám a z okolních kopců lze vidět do dalekého okolí. Jeden den jsme se vydali na nedaleké jezero, kde jsme zkusili chytat pstruhy. Avšak vzhledem k tomu, že jsme s možností lovu pstruha nepočítali, neměli jsme s sebou až na pár běžných třpytek žádné pstruhařské vybavení. To se také odrazilo na konečném výsledku rybolovu: 2 ks pstruha okolo 45cm. I tak jsme ale prožili příjemný den v překrásném údolí jezera obklopeném horami.
Následující dva dny se vítr sice trochu utišil, ale chytání z lodě bylo problematické. Byly velice špatné podmínky na pilkrování, neboť vítr nás hnal po hladině rychle vpřed, a proto jsme se rozhodli, že budeme vláčet ze břehu. Nahazovalo se nám špatně, protože vítr bohužel foukal od moře přímo proti nám, ale přesto se nám podařilo chytit několik pěkných tresek tmavých. Tyto bojovné ryby nám při vláčení daly řádně zabrat. Celkem se nám podařilo ulovit asi 20 tresek tmavých, které měly kolem 2 kg váhy, jeden pěkný kousek dosahoval délky 82 cm. Malé kusy se samozřejmě pouštěly zpátky do vody.
Osmý až desátý den pobytu se počasí umoudřilo a dalo se opět vyjet na otevřené moře. Přesvědčili jsme se o tom, že místní lidé nelhali - na volném moři je možné opravdu chytit velké ryby. Tyto tři dny se opravdu vydařily, co se týče počasí i úlovků. Převážně jsme opět lovili tresky, v menší míře už okouníky a mníky, i když podle zdejších rybářů je zde možné chytit i 70centimetrového okouníka.
Podařilo se nám objevit místo, kde se mníkům pravděpodobně dařilo, neboť jsme jich zde nachytali víc než dost. Pro sebe jsme si toto místo pojmenovali "Za ponorkou", protože se nacházelo za ostrůvkem ve tvaru vynořené ponorky. Za jeden den jsme jich zde nachytali 28 ks o váze 2-5 kg a musíme dodat, že v takovém množství jsme se ještě s mníky nikde v Norsku nesetkali. Po prvním dnu chytání jsme už nemohli pouštět pilkr až na samé dno, protože po dvou až třech úderech tam byl až pětikilový mník.
Suma sumárum jsme za tyto poslední tři dny na moři ulovili 35 ks tresek tmavých, 32 ks tresek obecných, 6 ks tresky polak, 32 mníků a 3 okouníky. 6ks tresky tmavé bylo v rozmezí 80 - 97 cm, 8 ks tresky obecné v rozmezí 72 - 90 cm, 12 ks mníka lumb v rozmezí 65 - 75 cm a váze 5 - 6 kg. Dále jsme chytili velkou spoustu ryb, převážně tresek tmavých, do 1 kg, které jsme pouštěli zpátky do vody.
Kdo si chce skutečně dobře zarybařit a mít úlovky velkých rozměrů, je pro něj dle našeho názoru Sater-Brygge to správné místo v Norsku. Doporučujeme jen objednat si u cestovní kanceláře dobré počasí.
Zdraví
Jaroslav Blažíček