+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast FossenReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Fossen - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 22.7.2022

Západ slunce na poloostrově Fossen Roan 26.8.-3.9.2022
Makrel jsme ulovili nepočítaně.
Mníkovci od 50 do 80 cm asi 12ks.
Tresek obecných ve velikosti 40-90 cm uloveno cca 25ks.
Okouníci kolem 30 cm 2ks.
Keler 40 až 80 cm asi 26ks.

Příště jedeme zase do Roanu.

Milan F.


Roan 25.8.-4.9.2022
stručná statistika úlovků z letošního Roanu:
Treska obecná 4 ks, délka 75 až 109 cm.
Treska tmavá 10 ks, délka 70 až 80 cm.
Treska Polak 6 ks, délka 70 až 80 cm.
Okouník mořský 6 ks, délka 47 až 50 cm.
Halibut 1 ks, délka 90 cm.
Mník mořský 10 ks, délka 70 až 117 cm.

Petr S.


Okouníci z Roan Solvika-Beskeland 21.-28.8.2022
Loveny ryby v obvyklé sestavě: mník mořský, okouník, polak, makrely, tresky tmavé (mnoho).
Zajimavý byl úlovek okouníka délky 37 cm z hloubky 120 m.

A užili jsme si krásné západy slunce!

Václav Z.


Roan 1.-9. srpna 2022
Co se týká ubytování, lodi, cesty, zdraví - vše fungovalo dokonale, neměli jsme pražádný problém. Vše bylo dokonale naplánováno, a vyšlo podle plánu.
Co poněkud nevyšlo, bylo počasí (větrno a deštivo) a s tím prý (asi) souvisela i absence ryb na lovištích. Dokonce i majitel apartmánů v Roanu pan Per s námi občas vyjížděl na moře, aby nás případně navigoval na loviště, kde by to mohlo být lepší, ale taky nic.

Treska z RoanKonkurenční rybáři z Německa přiváželi rovněž jen jednotlivé mníkovce nebo polaky. O pořádnou tresku obecnou nebo tmavou (kromě čudlů) se nezavadilo.
Majitel Roan - Per Gipling to vysvětloval extrémním množstvím dešťových srážek a zakalenou vodou při pobřeží.
Pro vítr se bohužel nedalo vyjet dále na oceán za pásmo ostrovů. Takže co se týká rybolovu, bylo to poněkud zklamání, zvláště pro dva členy zájezdu, kteří byli na severu poprvé.

Ale partu jsme měli dobrou, a nějakou zábavu si také užili třeba s makrelami, ty byly všudypřítomné.

Zdeněk B.polak 88 cm uloveny na privlac v cervnu, Fossen-RoanRoan 12.-22.6.2022
Po dlouhých dvou letech čekání, způsobených pandemií covidu, jsme se konečně opět podívali do milovaného Norska. Již 3 roky jsme měli rezervaci na lokalitu Roan. Cesta tam proběhla bez problému, jeli jsme osvědčenou trasu – trajektem z Rostocku do Treleborgu (zde nás překvapilo opožděné vyplutí o 2 hod. a docela nepořádek v kajutách, s touto zkušeností tedy nedoporučuji TT line a příště jedem opět raději se Stenou), dále Švédskem, Norskem přes Oslo a dále po trojce a přeplutí Trondheim fjordu na poloostrov Fossen.
Začnu hodnocením kvality ubytování a poskytovaných služeb. Musím konstatovat, že takový přístup majitele jsme zatím nikdy předtím nezažili. Vše fungovalo bezvadně – apartmány perfektně uklizené, v kuchyni dostatek nádobí na vaření i na servis. Majitel Per dělá maximum pro zajištění bezpečnosti na vodě – aplikace Gofish mu poskytuje dokonalý přehled o všech lodích a v případě potřeby je schopen okamžitě zahájit záchrannou operaci, lodě Kasbol v perfektním stavu - každá měla 2 nádrže a záložní kanystr, celkem tedy k dispozici 60 paliva, na všech lodích funkční osvětlení. V případě problému vše řešeno téměř okamžitě a benzín doplňován dle potřeby. Ocenili jsme i možnost nákupu čehokoli chybějícího v dobře zásobeném obchodu v přízemí pod apartmány.
treska obecna 127 cm (17 kg) ulovena 15.6. na privlac (Savage Gear Cutbait Herring 270g)Nyní k vlastnímu rybolovu. Na lokalitě jsme byli poprvé, ale oblast známe z předchozí návštěvy níže položeného Harbaku. Přivítalo nás deštivé a větrné počasí, které nás první 2 dny nepustilo na vytypované horké lokality. Perem doporučovaná lovná místa při pobřeží nás zklamala, kromě malých kelerů a polaků do 60 cm jsme za 2 dny nezavadily o pořádnou rybu. Třetí den nás počasí pustilo za pás ostrovů na volné moře. Prochytávali jsme vytypovaná místa Ventaren a Revtaren , ale ani zde to žádná sláva nebyla, pár polaků do 70 cm a t. obecné do 80cm. Jsme všichni vláčkaři, chytáme tedy na podmořských horách a mělčinách, tak že naší cílovou rybou je polak, keler a t. obecná. První výrazný úspěch jsme zaznamenali až čtvrtý den pobytu při nočním rybolovu na šelfu (cca24 km) v oblasti Ranen. Ryby byly maximálně aktivní, během 5 hodin jsme nachytali na 2 lodích v 5 lidech cca 250 kg bedýnkových a větších ryb, keleři 70-90 cm, pěkné t. obecné – 9 ks přes metr, největší 127 cm, 17 kg, pár polaků 70-85 cm a halibut 8 kg.
Ryby jsme lovili na hloubkách do 40 m, nástrahy gumy Relex, Dufkovky a velké gumy Savage Gear. Další 2 dny nám opět foukalo, tak že šelf byl nedostupný, a navštívené lokality byly opět pouze o malých rybách. 7 den za téměř nulového dritu jsme opět navštívili šelf, ale ryby nebyly příliš aktivní, tak jsme chytili pouze několik větších kusů t. obecných a kelerů. Pěkné rybářské zážitky nám přinesl až předposlední den pobytu, kdy jsme na šelfu zaznamenali výrazný úspěch na Zoomy, polaci a t. obecné byli při chuti, tak že jsme s kolegou nachytali cca 80 kg bedýnkových ryb, nej polaci – 2 ks 88cm, nej t, obecná 98 cm. Poslední den pobytu nám opět foukalo, tak že jsme se symbolicky rozloučili s mořem lovem kelerů chyť a pusť (nej 90 cm) a kolegové na 2hé lodi narazili i na hejna makrel, z nichž 10 ks skončilo večer na grilu.
Závěrem tedy stručné hodnocení. Co se týká kvality ubytování, lodí a celkového servisu majitele dávám *****. Po rybářské stránce v daném termínu byla lokalita mírně problematická, pěkné ryby hodně daleko, dostupnost limitovaná příznivým počasím, dávám ***.

S pozdravem NORSKU ZDAR!!!
Libor Pitro

Roan - půlnoční návrat z rybRoan 17.-25.6.2022
Dokonce i naši nováčci nachytali plný váhový limit 18 kg, přitom tři z nich nikdy nebyli v Norsku a dva z nich nikdy nechytali ani v ČR...
Štěstí na větší ryby nám však tentokrát nepřálo, největší ryba byla pouze 92 cm treska obecná na přívlač. Z 8 dní pobytu 2 dny trvalý déšť a 1 den 32°C. Počasí se na nás vyřádilo.
Lovná místa nám doporučil výborný domácí Per, což nám tentokrát dost pomohlo.
Pavel P.

Roan 5-12 června 2022
Tak to hezké počasí, které bylo koncem května a začátkem června jsme letos propásli.
My byli na moři jen jeden den. Zbytek velký vítr. Ale na druhou stranu, ryby braly jak šílené. Za 3 hodiny byla plná loď.
Můj největší úlovek byla tentokrát treska obecná 127 cm.
Ulovena byla 10.6.2022 na 150 g pilkr.

Miroslav Z.


Hasvag z ptačí perspektivyRoan 31.5.2022
Počasí máme úplně parádní. Jenom mírný větřík a večer skoro bezvětří, celý den slunce.
Možná je toho slunce až moc, rozhodně rybám, zejména polakům, se to moc nelíbí, a tak jezdíme chytat až večer.
Většinou jezdíme na mělčiny na oceánu asi 40 minut od Roanu. Polaků 70-80 cm se tam dá na vláčku nachytat, co hrdlo ráčí a mezi nima i docela hezký tresky obecný a chytli jsme i pěkné tresky jednoskvrnné.
Večerní chytání je pohoda a půlnoční návraty jsou nádherné.

Peter C.


Hasvag 5.-12.5.2022
Velké obecňačky jako kdyby nebyly. Chytali jsme jen malé.
Celkem jsme ulovili:
treska obecná 12ks délky do 70 cm
treska tmavá 96ks délky do 75 cm
mník mořský 6 ks do 75 cm

Lubomír Š.


Roan - treska obecnáRoan 11.-21.4. 2022
Pobřeží u Roan je dobré členité místo, s možností chytání i v horším počasí, dobrá skladba ryb. Na rybolovu v Norských fjordech jsem byl po osmnácté a výběr lokality se nám tentokrát opravdu zdařil. Je to velmi příjemná-nenáročná lokalita s přiměřenými rybářskými zážitky.
My jsme za deset dnů rybaření neměli žádné vyloženě trofejní kusy, na to ani nejedem, ale máme radost z pěkných, pro většinu rybářů asi "jen" středních úlovků, zejména bojovných druhů jako je polak nebo halibut, případně treska tmavá větší velikosti. Naše úlovky letos v dubnu byly:
Polak 4ks od 55 do 82 cm
Halibut 2ks 105cm/10,5 kg a 110cm/12 kg, oba na twister 5cm
Mník long 1ks 86 cm, na maso
Mník lumb 3ks od 58 do 82 cm, na maso
Treska tmavá 2 ks á 51 cm, velké množství malých do 40 cm, peří a twister, vráceno vodě.
Treska obecná cca 60 ks od 60 do 90 cm, většina na přívlač - twister od 3 do 30 cm.

Miroslav K.

Halibut z Roanu
Halibut z Roanu
Roan - treska obecná
Roan - treska obecná
Roan - treska tmavá
Roan - treska tmavá
Roan - treska obecná slušné velikosti
Roan - treska obecná slušné velikosti
Roan - halibutek
Roan - halibutek

Roan - treska obecná 18 kg (119 cm)Roan 10.-20. července 2021

Hned první den na moři bylo krásně.
Zachytali jsme tresky obecné i tmavé a polaky.
Ze začátku jsme měli denně tak 10-20 okouníků.

Největší úlovek byla treska obecná 119 cm, 18 kg, ulovena 11.7.2021, na pilkr, 70 m hloubka.

Ale pak se počasí pokazilo, pršelo a foukal strašně silný vítr na pobřeží celé severní poloviny Norska. Skoro 6 dnů jsme se nedostali na vodu.

Miroslav Z.


Roan - treska tmaváFossen, konec sezóny 2020

Tak, a další (tentokrát dost nepovedená) sezóna je na konci. Ne každý, kdo se letos do Norska podívat chtěl, se tam nakonec podíval. Roan patřil k těm pár destinacím, kde byly umožněny pobyty v karanténním režimu. Všechny ubytovací kapacity v Roan byly obsazeny v podstatě do posledního dne před zazimováním lodí, které proběhlo později ,než obvykle. Počasí ale o prodloužení sezóny asi nevědělo a tak rybářům znepříjemňovalo pobyt na vodě. Ti optimističtější rybáři však správně poznamenali, že letos nebylo důležité vyhrát, ale zúčastnit se...

Roan 25.9.-5.10. 2020
Na výjezd na volné moře byly vhodné 3 dny a asi jsme měli jet ještě dál,cca 20km, kde byly rybářské lodě.
Ale nebyla k tomu na lodi dostatečná vůle...
Zájezd jsme brali spíš jako možnost se letos podívat do Norska, zúčastnit se.
Halibut se nepovedl,snad někdy příště.

Celkem jsme nakonec ulovili (4 rybáři):
treska obecná 30 ks, nej 95 cm
treska tmavá 100 ks
polak 30 ks, nej 75cm
makrela 70ks do 45cm

Zdeněk M.


Roan 10.9.
Místo pro rybolov velice dobré.
Tentokrát jsme bohužel netrefili dobré počasí, takže dobrá lovná místa cca 10 km od pobřeží byla pro nás nedostupná.
Snad příště.

Tomáš P.
Roan - tresky tmavé
Roan - tresky tmavé
Roan - treska obecná
Roan - treska obecná
Roan - štítník
Roan - štítník
Roan - treska obecná
Roan - treska obecná
Roan - los
Roan - los
Roan - letní polakSrpen 2020 na poloostrově Fossen

Letošní sezóna byla poznamenána pandemií a mnoho českých rybářů se do Norska nepodívalo díky uzavřeným hranicím. V tom krátkém období, kdy do Norska vycestovat šlo, zamířilo několik skupin rybářů do lokalit na poloostrově Fossen severně od Trondheimu.
Počasí luxusní, houby rostou, brusinek a borůvek plný les, ryby neochytané...

Roan 16.-21.8.2020

První den příprava a vítr, takže jen mezi ostrovy a nic. Následně dva dny jen krátké výjezdy za ostrovy jinak zase mezi nimi, ale nachytali jsme od každého něco, zejména středně velké tresky tmavé, ze dna mníci, pár středně velkých obecňaček a nějaké makrely.
Dnes si jel Per (majitel aparmá, kde bydlíme) taky nachytat, takže nám během dopoledne (bylo dobré počasí) ukázal vzdálená loviště na otevřeném moři. Tam jsme si konečně zachytali slušné polaky, mraky malých kelerů, spoustu slušných makrel a na stávající situaci i jednu dobrou obecňačku.
Po obědě začal vítr, teď už fičí docela řádně a vypadá to dle předpovědi nevalně. Předpověď hrozí silným větrem, takže se zase budeme muset schovávat mezi ostrovy, kde to je s větrem o dvě třídy lepší.
No uvidíme, ještě máme před sebou několik dní.
Ale je tady klid jako v Norsku...

Oldřich H.


Roan 8.-12.8. 2020

Cesta proběhla hladce, příjemná kontrola nám sdělila, že za 3 hodiny (po půlnoci z 7. na 8.7. začala platit nová pravidla pro vstup občanů ČR do Norska) bychom museli už do karantény.
I když jezdíme do Norska od roku 2008, je to letos poprvé co jedem bez zkušeností Tondy, který za normálních okolností celou skupinu víceméně šéfuje. Hlavně nikdo z nás nikdy neřídil člun. Per, majitel apartmánů Roan, nám vše ochotně vysvětlil a natrénoval s námi i přistávání. Zatím si ale radši netroufáme na volné moře.
Ryb si chytáme dost, tresky polak, tresky obecné i tmavé, a makrely. Dnes jsme dokonce chytili i halibuta, ale byl malý, takže jsme ho po změření (65 cm) vrátili do moře.
Máme krásné počasí a lesy jsou plné hub, brusinek a borůvek. Dovolenou si prostě užíváme a ještě máme 4 dny k dobru.
Per je výborný, již 2x u nás byl osobně se zeptat, zda je vše v pořádku a jak nám jde řízení lodě.

Jindřich Ch.


Roan - večer na voděRoan 1.-8.8.2020

Dva dny jsme se kvůli špatnému počasí nedostali na vodu, ale jinak byl rybolov velmi dobrý. Dost nám pomohlo, že jsme v roce 2018 byli v Solvice, která je nedaleko a jezdí se lovit v podstatě na stejná místa, která si pamatujeme.
Nej úlovky:
Treska obecná 127 cm (cca 11 kg) ulovena 06.08.2020, nástraha Makrela,
Mník mořský 102 cm, uloven 05.08.2020, nástraha Makrela
Treska tmavá-keler 103 cm, uloven 06.08.2020, nástraha pilkr
Treska polak 92 cm, ulovena 07.08.2020, nástraha jigstreamer "super polak", přívlač

Petr S.


Bergfjord 1.-9.8. 2020

Zajímavé bylo že ve fjordu letos nebyly téměř žádné ryby a pokud už se nějaká chytla, většinou byla menší. Takže když foukalo a nemohli jsme na otevřené moře, byly úlovky velmi skromné.
Zato na moři to byla bomba. Bylo hodně velkých kelerů (70+ cm), mraky polaků (50-70 cm, v hloubkách okolo 10 m, takže jsme je mohli pozorovat jak útočí - to byl vůbec největší letošní zážitek).
Bylo taky dost okouníku (40-50 cm) a poměrně málo tresek, ale když už se nějaká chytla stála za to (90+ cm).
Už teď se těšíme na příští rok, snad už pomine korona-krize.

Mirek J.

Roan - na vodě
Roan - na vodě
Brusinky
Brusinky
Houby
Houby
Zapad slunce
Zapad slunce
Roan - ulovek
Roan - ulovek
Roan 29.7.-9.8. 2019

Spíše preferujeme rybolov za ostrovy na volném moři, kde se nám zdá, že četnost úlovků je větší.
Nicméně letos nám větrné počasí dovolilo za ostrovy vyjet minimálně, asi tak 3-4x.
Takže jsme chytali více mezi ostrovy a pevninou a pak z boku ostrovů, kde jsme i v minulých létech měli celkem slušné úlovky.
Nicméně ve srovnání s předešlými léty byla aktivita ryb (především tresek) velmi nízká, což potvrzovaly i zprávy z okolních lokalit. Tak snad příště :-).

V osmi lidech jsme ulovili:
treska obecná - průměrná velikost cca 60-80cm
treska polak - 60-87cm
makrela - asi 50ks, průměr cca 45cm
mník - 1ks, 85cm
brosmy - asi 15ks, 50-105cm

Za zmínku stojí snad jen brosma 105cm/nevážena, ulovena 5.8., na nástrahu na mníka asi ve 140m.

Miroslav K.

Bergfjord 25.5.-3.6.2019

Měli jsme velmi špatné počasí, velké vlny a silný vítr.
Celkem jsme ulovili asi 60 tresek tmavých do 65 cm a asi 10 tresek obecných maximální délky kolem 80 cm.

Jindřich V.


Bergfjord 15-25 května 2019

Tentokrát bez trofejní ryby. 95% úlovků byli keleři, do max. 80 cm, ostatní mníkovci a v 9 rybářích tak max. 20 ks doršů do 80 cm. Ti tam dle místních ještě nebyli najetí.
Místo překrásné, klidné, chaty v čistotě, zařízené bez nejmenšího poškození, jen palí Lisa bere možnost pojištění jako povinnost, což je v rozporu s popisem, ale jinak byla velice vstřícná, a sama nás žádala, co bychom chtěli za vylepšení, že jí na tom záleží. Jinak byla perfektní. Toto místo bychom chtěli ještě navštívit, hlavně kvůli klidu a bez Němců, ale v pozdějším termínu, než byl tento.
Lodě bez připomínek.
Jan P.

Roan-Bergfjord 26.4.-3.5.2019

Prostředí a komfort na jedničku, ale rybaření mohlo být lepší.
Treska obecná se moc lovit nedařila. Bylo hodně mníkovců, mníků a kellerů. Také jsme chytili halibuta.

Martin H.


Halibut 102 cm a 11 kg Oblast Fossen, květen a červen 2018

Lokality na poloostrově Fossen patří mezi českými rybáři k velmi oblíbeným díky relativně dobré dostupnosti (z jihošvédského přístavu Trelleborg je vzdálenost cca 1300 km) i díky rybnatému moři.
Rybáři ubytovaní v Roan, Bergfjord nebo v Solvika, rybaří na stejných lovištích. Za dobrého počasí lze dojet až k hraně pevninského šelfu (cca 30 minut lodí), kde lze lovit nad podvodními kopci v hloubkách do 50 m velké tresky obecné, tmavé, žraloky ostrouny a během posledních let stoupají i úlovky halibutů, kteří byli ještě nedávno spojováni spíše s oblastmi více na severu Norska.
I přes silný vítr a teplotní pokles na přelomu května a června byli někteří rybáři schopni nachytat slušné ryby včetně halibutů a velkých mníků.
Solvika, mník 154 cm a 15 kg
Solvika, mník 154 cm a 15 kg
Fossen, halibut 134 cm a 30 kg
Fossen, halibut 134 cm a 30 kg
Roan, tresky obecné
Roan, tresky obecné
Solvika, treska obecná 15kg
Solvika, treska obecná 15kg
Solvika, mník 137 cm a 12 kg
Solvika, mník 137 cm a 12 kg