+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast FossenReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Fossen - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 13.7.2023

Nováčkovská radost z úlovku Roan 16.-23.6.2023

Celá výprava - 3 rybáři a jedna nerybářka vyjíždíme z Valašska jeden den dopředu, protože chceme s ogarama i dcerou jet na výpravu na pohodu severskou cestou a podívat se na Dalshnibu, Geiranger (tady máme zajištěný nocleh) a Trollí stezku na Trollstigenu. Druhý den už nás pak čeká jen 420 km a tři krátké trajekty krásnou Norskou přírodou mezi fjordy. Mimochodem je úplně jasno a je po celou cestu od 20 do 30°C.
Do Roanu jsme dorazili v 18 hod, takže tak akorát. Proběhlo předání ubytování a lodě, instruktáž od pana správce. Vše OK a jdeme se po pár pivech a po dlouhé cestě vyspat na zítřejší rybařinu.

První den na moři: na lodi rybaří má dcera Barča (co by má osobní paní doktorka která je poprvé v životě na rybách a navíc i poprvé na rybářské lodi na moři), jeden rybář se stejným rybářským rodokmenem Robin (takže taky poprvé) a jedno rybářské miminko Matteo (ten už byl se mnou loni na Somnesvice) a já Libor coby poloviční invalida s rukou v sádře po zranění s rozbrušovačkou. Skvadra na moře k pohledání...

Podle rady pana správce vyrážíme ráno na ryby a hádejte kdo chytil první rybu a kdo ten den největší ? Samozřejmě Barča!! Treska obecná 110 cm a 9,5 kg, slušné na prvničku... (dala mi hned na začátku na prdel, já jsem zatím větší tresku na moři nechytil). Ostatní zachytali podprůměrně, 4 ks tresky 70+ a 8 ks kelerů od 50 do 70 cm.
Chytili aspoň pár ryb, na kterých se večer učili hodinu filetovet. Takže za mě dobrý...

ZdolávačkaDen druhý. Včera jsme moc nezachytali. Když to přeženu tak deset ryb od 40-ti-do 60 cm. Byli jsme zklamaní. Večer mě napadlo zavolat o radu do Česka největšímu pardovi na Roan, Tondovi. Byl to určitě ten nejlepší nápad večera. Tonda byl ochotný nám vysvětlit a poradit po telefonu a nad mapou kde chytat, jek chytat a na co chytat.
Ráno se sice klukům nechtělo moc vstávat, ale nakonec jsme se v 8.30 vykopali na moře. První dvě místa podle Tondovy rady za moc nestála ale to třetí !!! Na každý drift 5 až 10 ryb o velikosti 60-85 cm. Nejvíc Kelerů (i dubleta 2x80cm z 90metrů, celkem dřina opět pro mou dceru) pár obecňaček, dva pěkní Polaci 60 a 70 cm. Dva Mníci 90 cm, polaky a jednu tresku zdolávám na vláčku za lodí já jednou rukou a za pomocí mé dcery. Moc zajímavý způsob zdolávání. Dcera točí kličkou na navijáku a já zdolávám jednou rukou a prutem. Šlo to!!
Nakonec odjíždíme po čtyřech hodinách se 70kg ryb do filetárny. Mimochodem je na Roanu i dnes 25°C, pere slunko a nefouká vítr. Neskutečné počasí !!
Tři hodiny mí svěřenci filetují a vypadají fakt zničeně, ale překvapí mně hláškou - zítra jedeme znovu a už v 7.00 hod. To jsem teda sám zvědavý, uvidíme zítra ...
Ještě jednou děkujeme Tondovi!

Den třetí. Dnes jsme konečně vstali dříve, než doposud, tj.kolem půl sedmé. Nicméně se výjezd na lov konal stejně až v 8.30, ale hlavně že jsme vyjeli.
Nabaženi včerejším rybolovem jedeme na stejné místo jako včera. Po cestě se zastavujeme na dvou jiných slibných místech, ale čtyři ryby za hodinu nám nestačí a proto upalujeme na „Tondovu špajzku“. Na špajzce ale vznikl malinký problém. Za prvé vůbec nefouká a tedy není drift a teplota je 30°C. V plovoucích oblecích začalo být doslova na zdechnutí. Moře má olejovou hladinu a navíc nám rybáři na nejúspěšnějším místě natáhli sítě.
Ale...
Pěkná rybářka, pěkná treskaTeplota, vítr, tlak, nemožnost dojet na vyvýšeninu jako včera, vše vypadá na pytel. Zastavuji loď a dcera Barča a Robin spouštějí nástrahy a začíná štabarc, který jsem ani já nikdy na moři nezažil. Maximálně na každý druhý nához na gumu a téměř na každý nához na pilkr s paprikami se tahá ryba za rybou. A žádné čudly. Nejsou vyjímkou dublety ani triplety. Ryby prostě doslova žerou jak divé. Keleři 50-95 cm, tresky obecné 60-80cm, polaci a i jeden větší mník se spletl. Já jednoručně zasekávám jednu obecňačku, jednoho polaka a největšího kelera dne. Vše ale za mně musí zdolat dcera, protože s jednou rukou v sádře to prostě nejde. Dvě a půl hodiny urputného rybolovu a 65 kg ryb (30 ks) se veze zpět do filetárny. Včera se Robin i Barča naučili celkem slušně filetovat, takže dnes měli za tři hodiny hotovo a šlo se na pozdní oběd.
Dnes odpoledne si odpočineme a zítra ráno znovu lovu zdar!!

Radost z každého úlovkuA ještě jeden kladný poznatek: kde najdu ryby na echolotu, tam taky jsou!! Malý obrazovkou, ale přesný a lze se na něj spolehnout. Umí ryby jak u dna, tak i ve sloupci a na metr sedí. Chytáme ryby podle echolotu i ve sloupci, což je pro mě po předchozích zkušenostech (spíš s bojem s echolotem) nevídané. Takže se letos bavím hlavně prací s echolotem a myslím si že se mi to celkem daří a mám radost, že chytá Robin, který je poprvé na moři, stejně jako má dcera Bára. Oba dva chytají tak 5x víc ryb jak já standardně. Ale myslím si pořád, že největší zásluhu na veškerých úspěších našich lovů má Tonda s top lokalitama. Asi ho budu muset vyznamenat řádem zlatého Kelera až v pátek dorazí na Roan.

Den čtvrtý. Na Roanu nic nového. Teplo jak sviňa-přes den 32°C, vstávat se nám pořád brzo ráno nechce, ale hlavně, ryby pořád koušou! Vstáváme v 6.00, vyjíždíme na ryby v 7.30 (lepší než včera), ale je to úplně jedno. Od 9 hodin nám berou mraky malých Kelerů, ale nedaří se nám hejnama prohodit ani extra těžké samostatné pilkry bez paprik. Půlkilový pilkr si při cestě ke dnu vezme dvaceti až třiceticentimetrový keler. U dna pod hejnem kelerů sem tam najdu větší ryby, ale dostat se k nim je opravdu nemožné. A to je pořád dokola až do dvanácti hodin, kdy vrcholí příliv. Psychicky to nezvládáme a odjíždíme z otevřeného moře opět do Tondovy špajzky. Vyvezl jsem posádku na 14-ti metrovou hloubku a velím vláčet!! Dvě gumy letí kolem mé hlavy a dopadají asi pět metrů od lodi. Třetí 50-ti gramový pilkr Robina dopadá asi dvacet metrů od lodi a já nevěřím vlastním očím. On to snad umí! Gumy pod lodí i stříbrný pilkr 50g slaví úspěch. Tři téměř nerybáři a tři ryby na prutě. Co víc si přát ! Nezamotali se a všechny tři zdolali. Dva pěkní Polaci 65 a 75 cm a Keler 80 cm.
Nedá mi to a pod loď spouštím jednoručně 15-ti centimetrovou gumovou rybku. Dvacet vteřin a hrčí mi brzda jak splašená. zkouším ji zdolat, ale jednoručně prostě nemám šanci. Opět mě vystřídá dcera Barča a zdolává Tresku Obecnou 97 cm, nádhera... Ze špajzky odjíždíme asi po dvou hodinách a bedna je skoro plná. Po cestě zpět se zastavujeme ještě na dvou slibných místech a Matteo zdolává mníka délky 120 cm a přibylo i pár obecňaček a kelerů od 70-ti do 90-ti centimetrů. Totálně zpocení a zničení rybolovem se vracíme zpět. Ještě mou posádku čeká dvě až tři hodiny filetování a pustím je domů na pivo.
To byl ale zase krásný den! Všichni jsou totálně zničení, ale hlavně spokojení, a to je to nejhezčí.
Zítra se nám má už zkazit počasí a má začít pršet a foukat. Možná se na to po týdenních vedrech i těšíme.

Den pátý:
Mělo sice poprchat, ale vítr předpovídali do 5m/s. O půl čtvrté ráno už ale foukalo 9m/s, tak jsme se otočili a vrátili se do postelí dospat. Teď prší, je 10°C a fouká 12m/s. Zítra má být ještě hůř. Dost brutální změna oproti včerejšku! Rozhodli jsme se, že pokud bude možné přebukovat trajekt, ukončíme rybařinu o den dříve, ať si nekazíme celkový dojem z letošního suprovního Roanu. A tak jsme také udělali. Na zpáteční cestě jsme zabukovali motel kousek od Atty, v klidu pojedli, popili, vyspali se a pokračovali ráno v 11 hod směr Trelleborg se zastávkou na Hollmenkolenu, v Oslu a v Goteborgu. Úplně něco jiného než jet na trajekt na sirky v očích. Prostě fakt pohoda.

Libor N.

Cestou do Roanu
Cestou do Roanu
První úlovky
První úlovky
Konečně lepší ryba
Konečně lepší ryba
Zdokumentování úspěšného lovu
Zdokumentování úspěšného lovu
Jedeme na loviště
Jedeme na loviště
Učí se rychle
Učí se rychle
Kde začít?
Kde začít?
Pobřeží u Roan
Pobřeží u Roan
Nachytáno. A teď do práce!
Nachytáno. A teď do práce!
Šichta po návratu z rybaření
Šichta po návratu z rybařeníNamsenfjord 9.-19.5.2023

Výprava byla celkem úspěšná, pan domácí je fajn chlap, zařídil mi i vytržení bolavého zubu o statním svátku.

Co se týče ryb, na oceánu byla spousta pěkných tresek tmavých. Tresek obecných bylo pomálu a bohužel nám utekli 2 pěkní halibuti. Ve fjordu nebyly téměř žádné ryby. Filetárna na molu bude prý prebudována, což je dle mého soudu potřeba.

Jindřich M.


Západ slunce na poloostrově Fossen Roan 26.8.-3.9.2022
Makrel jsme ulovili nepočítaně.
Mníkovci od 50 do 80 cm asi 12ks.
Tresek obecných ve velikosti 40-90 cm uloveno cca 25ks.
Okouníci kolem 30 cm 2ks.
Keler 40 až 80 cm asi 26ks.

Příště jedeme zase do Roanu.

Milan F.


Roan 25.8.-4.9.2022
stručná statistika úlovků z letošního Roanu:
Treska obecná 4 ks, délka 75 až 109 cm.
Treska tmavá 10 ks, délka 70 až 80 cm.
Treska Polak 6 ks, délka 70 až 80 cm.
Okouník mořský 6 ks, délka 47 až 50 cm.
Halibut 1 ks, délka 90 cm.
Mník mořský 10 ks, délka 70 až 117 cm.

Petr S.


Okouníci z Roan Solvika-Beskeland 21.-28.8.2022
Loveny ryby v obvyklé sestavě: mník mořský, okouník, polak, makrely, tresky tmavé (mnoho).
Zajimavý byl úlovek okouníka délky 37 cm z hloubky 120 m.

A užili jsme si krásné západy slunce!

Václav Z.


Roan 1.-9. srpna 2022
Co se týká ubytování, lodi, cesty, zdraví - vše fungovalo dokonale, neměli jsme pražádný problém. Vše bylo dokonale naplánováno, a vyšlo podle plánu.
Co poněkud nevyšlo, bylo počasí (větrno a deštivo) a s tím prý (asi) souvisela i absence ryb na lovištích. Dokonce i majitel apartmánů v Roanu pan Per s námi občas vyjížděl na moře, aby nás případně navigoval na loviště, kde by to mohlo být lepší, ale taky nic.

Treska z RoanKonkurenční rybáři z Německa přiváželi rovněž jen jednotlivé mníkovce nebo polaky. O pořádnou tresku obecnou nebo tmavou (kromě čudlů) se nezavadilo.
Majitel Roan - Per Gipling to vysvětloval extrémním množstvím dešťových srážek a zakalenou vodou při pobřeží.
Pro vítr se bohužel nedalo vyjet dále na oceán za pásmo ostrovů. Takže co se týká rybolovu, bylo to poněkud zklamání, zvláště pro dva členy zájezdu, kteří byli na severu poprvé.

Ale partu jsme měli dobrou, a nějakou zábavu si také užili třeba s makrelami, ty byly všudypřítomné.

Zdeněk B.polak 88 cm uloveny na privlac v cervnu, Fossen-RoanRoan 12.-22.6.2022
Po dlouhých dvou letech čekání, způsobených pandemií covidu, jsme se konečně opět podívali do milovaného Norska. Již 3 roky jsme měli rezervaci na lokalitu Roan. Cesta tam proběhla bez problému, jeli jsme osvědčenou trasu – trajektem z Rostocku do Treleborgu (zde nás překvapilo opožděné vyplutí o 2 hod. a docela nepořádek v kajutách, s touto zkušeností tedy nedoporučuji TT line a příště jedem opět raději se Stenou), dále Švédskem, Norskem přes Oslo a dále po trojce a přeplutí Trondheim fjordu na poloostrov Fossen.
Začnu hodnocením kvality ubytování a poskytovaných služeb. Musím konstatovat, že takový přístup majitele jsme zatím nikdy předtím nezažili. Vše fungovalo bezvadně – apartmány perfektně uklizené, v kuchyni dostatek nádobí na vaření i na servis. Majitel Per dělá maximum pro zajištění bezpečnosti na vodě – aplikace Gofish mu poskytuje dokonalý přehled o všech lodích a v případě potřeby je schopen okamžitě zahájit záchrannou operaci, lodě Kasbol v perfektním stavu - každá měla 2 nádrže a záložní kanystr, celkem tedy k dispozici 60 paliva, na všech lodích funkční osvětlení. V případě problému vše řešeno téměř okamžitě a benzín doplňován dle potřeby. Ocenili jsme i možnost nákupu čehokoli chybějícího v dobře zásobeném obchodu v přízemí pod apartmány.
treska obecna 127 cm (17 kg) ulovena 15.6. na privlac (Savage Gear Cutbait Herring 270g)Nyní k vlastnímu rybolovu. Na lokalitě jsme byli poprvé, ale oblast známe z předchozí návštěvy níže položeného Harbaku. Přivítalo nás deštivé a větrné počasí, které nás první 2 dny nepustilo na vytypované horké lokality. Perem doporučovaná lovná místa při pobřeží nás zklamala, kromě malých kelerů a polaků do 60 cm jsme za 2 dny nezavadily o pořádnou rybu. Třetí den nás počasí pustilo za pás ostrovů na volné moře. Prochytávali jsme vytypovaná místa Ventaren a Revtaren , ale ani zde to žádná sláva nebyla, pár polaků do 70 cm a t. obecné do 80cm. Jsme všichni vláčkaři, chytáme tedy na podmořských horách a mělčinách, tak že naší cílovou rybou je polak, keler a t. obecná. První výrazný úspěch jsme zaznamenali až čtvrtý den pobytu při nočním rybolovu na šelfu (cca24 km) v oblasti Ranen. Ryby byly maximálně aktivní, během 5 hodin jsme nachytali na 2 lodích v 5 lidech cca 250 kg bedýnkových a větších ryb, keleři 70-90 cm, pěkné t. obecné – 9 ks přes metr, největší 127 cm, 17 kg, pár polaků 70-85 cm a halibut 8 kg.
Ryby jsme lovili na hloubkách do 40 m, nástrahy gumy Relex, Dufkovky a velké gumy Savage Gear. Další 2 dny nám opět foukalo, tak že šelf byl nedostupný, a navštívené lokality byly opět pouze o malých rybách. 7 den za téměř nulového dritu jsme opět navštívili šelf, ale ryby nebyly příliš aktivní, tak jsme chytili pouze několik větších kusů t. obecných a kelerů. Pěkné rybářské zážitky nám přinesl až předposlední den pobytu, kdy jsme na šelfu zaznamenali výrazný úspěch na Zoomy, polaci a t. obecné byli při chuti, tak že jsme s kolegou nachytali cca 80 kg bedýnkových ryb, nej polaci – 2 ks 88cm, nej t, obecná 98 cm. Poslední den pobytu nám opět foukalo, tak že jsme se symbolicky rozloučili s mořem lovem kelerů chyť a pusť (nej 90 cm) a kolegové na 2hé lodi narazili i na hejna makrel, z nichž 10 ks skončilo večer na grilu.
Závěrem tedy stručné hodnocení. Co se týká kvality ubytování, lodí a celkového servisu majitele dávám *****. Po rybářské stránce v daném termínu byla lokalita mírně problematická, pěkné ryby hodně daleko, dostupnost limitovaná příznivým počasím, dávám ***.

S pozdravem NORSKU ZDAR!!!
Libor Pitro

Roan - půlnoční návrat z rybRoan 17.-25.6.2022
Dokonce i naši nováčci nachytali plný váhový limit 18 kg, přitom tři z nich nikdy nebyli v Norsku a dva z nich nikdy nechytali ani v ČR...
Štěstí na větší ryby nám však tentokrát nepřálo, největší ryba byla pouze 92 cm treska obecná na přívlač. Z 8 dní pobytu 2 dny trvalý déšť a 1 den 32°C. Počasí se na nás vyřádilo.
Lovná místa nám doporučil výborný domácí Per, což nám tentokrát dost pomohlo.
Pavel P.

Roan 5-12 června 2022
Tak to hezké počasí, které bylo koncem května a začátkem června jsme letos propásli.
My byli na moři jen jeden den. Zbytek velký vítr. Ale na druhou stranu, ryby braly jak šílené. Za 3 hodiny byla plná loď.
Můj největší úlovek byla tentokrát treska obecná 127 cm.
Ulovena byla 10.6.2022 na 150 g pilkr.

Miroslav Z.


Hasvag z ptačí perspektivyRoan 31.5.2022
Počasí máme úplně parádní. Jenom mírný větřík a večer skoro bezvětří, celý den slunce.
Možná je toho slunce až moc, rozhodně rybám, zejména polakům, se to moc nelíbí, a tak jezdíme chytat až večer.
Většinou jezdíme na mělčiny na oceánu asi 40 minut od Roanu. Polaků 70-80 cm se tam dá na vláčku nachytat, co hrdlo ráčí a mezi nima i docela hezký tresky obecný a chytli jsme i pěkné tresky jednoskvrnné.
Večerní chytání je pohoda a půlnoční návraty jsou nádherné.

Peter C.


Hasvag 5.-12.5.2022
Velké obecňačky jako kdyby nebyly. Chytali jsme jen malé.
Celkem jsme ulovili:
treska obecná 12ks délky do 70 cm
treska tmavá 96ks délky do 75 cm
mník mořský 6 ks do 75 cm

Lubomír Š.


Roan - treska obecnáRoan 11.-21.4. 2022
Pobřeží u Roan je dobré členité místo, s možností chytání i v horším počasí, dobrá skladba ryb. Na rybolovu v Norských fjordech jsem byl po osmnácté a výběr lokality se nám tentokrát opravdu zdařil. Je to velmi příjemná-nenáročná lokalita s přiměřenými rybářskými zážitky.
My jsme za deset dnů rybaření neměli žádné vyloženě trofejní kusy, na to ani nejedem, ale máme radost z pěkných, pro většinu rybářů asi "jen" středních úlovků, zejména bojovných druhů jako je polak nebo halibut, případně treska tmavá větší velikosti. Naše úlovky letos v dubnu byly:
Polak 4ks od 55 do 82 cm
Halibut 2ks 105cm/10,5 kg a 110cm/12 kg, oba na twister 5cm
Mník long 1ks 86 cm, na maso
Mník lumb 3ks od 58 do 82 cm, na maso
Treska tmavá 2 ks á 51 cm, velké množství malých do 40 cm, peří a twister, vráceno vodě.
Treska obecná cca 60 ks od 60 do 90 cm, většina na přívlač - twister od 3 do 30 cm.

Miroslav K.

Halibut z Roanu
Halibut z Roanu
Roan - treska obecná
Roan - treska obecná
Roan - treska tmavá
Roan - treska tmavá
Roan - treska obecná slušné velikosti
Roan - treska obecná slušné velikosti
Roan - halibutek
Roan - halibutek