+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast FossenReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Fossen - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 22.7.2022

Zdolavani halibuta Začátek sezóny na poloostrově Fossen
První čeští rybáři dorazili do Roanu na poloostrově Fossen již koncem března a museli se poprat hlavně s počasím.
Lezavou zimu zpestřovaly pouze sněhové přeháňky.
Rybáři z Českých Velenic však vytrvali a odměnou jim bylo ulovení pěkného množství tresek (dokonce i přes 110 cm délky) a jako třešnička na dortu bylo ulovení slušného (nejen na střední Norsko) halibuta, který zabral 28.3. kousek pod lodí při stahování velké modrobílé gumy na 350 g těžké jigové hlavě. Pod lodí byla v tu chvíli hloubka přes 70 metrů.
Po urputném 45 minut trvajícícm boji (rybář se alespoň trochu zahřál) byl halibut zdolán.
Měření a vážení ukázalo 153 cm a 47 kg.
Slušná ryba!

halibut 153 cm a 47 kgZačátkem dubna začala údržba silnice č. 14 a okolních svahů mezi obcí Roan a obcí Hongsand. Silničáři museli silnici uzavřít a otevírali ji pouze v určené hodiny. Rozpis časů, kdy je silnice otevřená byl vyvěšen z obou stran uzavřeného úseku a také online na webové adrese vegvesen.no (norská správa silnic).
K včerejšímu datu (24.4.) už byla silnice mezi Roan a chatami Bergfjord průjezdná bez omezení a omezení trvá pouze v úseku od chat Bergfjord k obci Hongsand (cca 3 km úsek), kde jsou situovány apartmány Roan.

V Bergfjordu dostáli svým slibům a pořídili nové lodě.
Aktuálně jsou k dispozici hliníkové lodě Kverno délky 6 metrů (22 stop) vybavené nadstandardními echoloty s GPS (Garmin 92sv) a čtyřtaktními motory o výkonu 100 HP.
Halibut 153 cm a 47 kg
Halibut 153 cm a 47 kg
Halibut 153 cm a 47 kg
Halibut 153 cm a 47 kg
chyt a pust
chyt a pust
nova lod v Bergfjord
nova lod v Bergfjord
Bergfjord - echolot-GPS Garmin 92sv
Bergfjord - echolot-GPS Garmin 92sv28.3.2017 - halibut 47 kg v Roanu

Při stahování modrobílé gumy (jig 350 g) na hloubce asi 70 m mi ji pár metrů pod lodí vzal halibut.
Zdoláván 45 minut, délka ryby 153 cm, hmotnost 47 kg.
Jinak chytáme tady v okolí Roanu hlavně tresky, máme i něco přes 110 cm.
Fotky později.
A pozor, zase opravují silnici do Roanu a v některých hodinách je průjezd uzavřen, tak až sem pojedete, nechte si pár hodin raději rezervu.

J.T. a rybáři z Velenic


Roan konec března 2016
Do Roanu na poloostrově Fossen jsme přijeli zkusit rybařit na konci března a díky velmi větrnému počasí (vítr dosahoval v nárazech přes 17 m/s) nebylo ani trochu možné rybařit na obvyklých místech.
Per nám přemístil lodě do Skjorafjordu, asi 7 km jižně od apartmánů (10 minut autem).
Skjorafjord je přibližně 4 km dlouhý fjord poměrně dobře krytý před větrem a protože jsme prostě neměli na výběr, chytali jsme pouze tam.
Od místa, kde byly zakotveny lodě, jsme za rybami nemuseli jet déle než 5 minut. Velké překvapení pro nás bylo množství a velikost nachytaných ryb. Ulovili jsme spoustu tresek obecných s průměrnou hmotností cca 5 kg, ale největší měly až 11 kg a jako bonus jsme nachytali i pěkné tresky tmavé – kelery.
Děkujeme Perovi za to, že nám přemístil lodě a my měli díky tomu možnost vůbec jít na ryby, protože jinak by jsme seděli doma, hráli karty a smutně koukali z okna…

Andrej

11 kg treska tmava
11 kg treska tmava
tresky obecne
tresky obecne
dubleta
dubleta
dubleta keleru
dubleta keleru
orel na lovu
orel na lovu
je tam
je tam
vitr zveda vodu
vitr zveda vodu
Skjorafjord
Skjorafjord
skrei 11 kg
skrei 11 kg
zapad slunce nad Roanem
zapad slunce nad RoanemkajakRoan 17.-21.7.
V Roan a celém Norsku vládne velmi teplé počasí, přes den je teplota kolem 30 stupňů, což je sice dobré na koupání, ale rybám to příliš nevyhovuje.
Přes den spíme a na ryby jezdíme přes noc, kdyz je teplota snesitelná. Nejůspěšnější místa k lovu leží na otevřeném moři 14-18 km od pobřeží na vnějším šelfu u podvodních kopců či plošin s hloubkou 20-30 m.
Podařilo se nám ulovit na přívlač spousty polaků do cca 80 cm, tresky obecné chytáme spíš menší, kolem 70-80 cm, ale podařily se i dvě přes metr (největší 110 cm, na celého kelera).
Není problém nachytat spousty makrel na přívlač na pilkiny téměř kdekoliv. Byli uloveni i dva halibuti (96 a 121 cm). Ten větší (17 kg) byl uloven na celého malého kelera z rybářského kajaku v hloubce 28 m a kupodivu zdolávání bylo zcela bez problému, jen s vylovením musel pomoci kolega na druhém kajaku.

Borek

halibut 121 cm a 17 kg


silnice do Roanu - fixace uvolnene skaly nad silnici24. června, Roan

Večer v 19.00 byla silnice č. RV14 do Roanu konečně opět otevřena. Kromě odklizení balvanů sesunutých na silnici a opravy svodidel i vozovky, bylo především nutné zafixovat skalní bloky, které hrozily sesunutím.
Na fixaci skal se podílelo několik horolezců a posádka vrtulníku.
Silnice je sice prozatím otevřena, ale přesto se až do odvolání doporučuje návštěníkům Roanu ponechat raději vozidla před kritickým úsekem vozovky v Sumstadu. Co kdyby došlo k dalšímu sesuvu...


Roan 19. cervna - nakladani aut19. června, Roan

Majitel rybářských apartmá a obchodu Joker v Roanu, pan Per Gipling zajistil pro klienty Dinturu nákladní loď, která dopravila auta a jejich posádky z Roanu na silnici, odkud mohla vozidla i s turisty zamířit zpět domů.
Dlužno podotknout, že pouze 16 z celkové stovky 19. června evakuovaných turistů byli jeho zákazníci, ostatní byli hosté jiných ubytovacích zařízení.
Zatímco většina majitelů rybářských chat a kempů z okolí nepovažovala řešení problémů jejich zákazníků po ukončení pobytu za svůj problém, Per Gipling se postaral o své i jejich zákazníky.


silnice do Roanu po sesuvu skalniho masivu15. června, Roan

V důsledku sesuvu kamení na silnici RV14 u obce Roan je silnice dočasně uzavřena. V pondělí 17.6. začnou odklízecí práce a fixace skalního masivu nad vozovkou. Až bude průjezd bezpečný, bude silnice opět otevřena.
Přepravu osob z/do Roan do/z Sumstadu zajišťuje osobní lodní doprava. Přeprava vozidel touto dopravou není možná.
Bližší informace viz rubrika "cestování po Norsku" na stránkách www.rybareni-norsko.cz - odkaz na správu norských silnic "Vegvesen" a průběžné informace obce Roan - http://www.roan.kommune.no


cervnovy ulovek na privlacBergfjord-Roan 10.-17. června

Neměli jsme žádné vyloženě trofejní úlovky, ale zachytali jsme dobře: halibut 70 cm, platýz 40 cm, vlkouš-kočka 72 cm, tresky obecné, tresky tmavé, jednoskvrnné a polaci od 60 do 92 cm.
Největší rybou byl polak 92 cm ulovený na přívlač.
Vlastně velká část ryb byla na přívlač včetně halibuta a platýze.
Až příště pojedem, tak snad na silnici nespadne žádná skála...

Richard V.

Bergfjord - chaty na brehu more


polak z Bergfjordu-RoanBergfjord 18.-30.6.

Chystám sa Vám volať, no zatiaľ chvilinka absolútneho kľudu výrazne absentuje -
poznáte to, keď 17 dní ste mimo firmu...

Touto cestou Vám veľmi pekne ďakujem za sprostredkovanie rybárskeho pobytu v Bergfjorde. Ďakujem za servis a tak "samozrejmú" profesionálnu úroveň Vašich služieb.
Pobyt sme mali o pár dní posunutý do Júna ako roky predtým.
Nemalo to vplyv na počasie, bolo konštatne chladné, okolo 8 až 12 stupňov, vietor, daždivo, iba dva dni sa teplota dostala nad 20 stupňov.
Rôznorodá veková skladba našej skupiny 12 rybárov: od 14 do 70 rokov, rôznorodá profesionalita v oblasti morského rybolovu predurčili náš pobyt k hodnoteniu ako zaujímavého a veselého príbehu.
makrela - cervenec, TrondelagTým, že sme v danej oblasti boli druhýkrát, známe dobré miesta sme navštívili "naisto" a nemilo sme boli prekvapení, že početnosť ulovených tresiek obecných oproti minulému roku zaostávala.
Spestrením a adrenalínovým zážitkom bol lov makrel, kedy často obkľúčení týmito bojovnicami sme bojovali o naše nástrahy. Márne. Neprepadla pod ne žiadna, očakávaní trofejní polaci pod nimi boli iba snom a tak sme si doniesli domov okolo stovky makrel. Spracované v údiarni so zlatou kožou chutili výborne.
Chytili sme podstatne viac polakov ako minulý rok. V hĺbkach okolo 6-8 metrov zodpovedne účinné boli twistery tmavých farieb: hnedá, tmavomodrá, zelená, čierna. Nutné bolo riskovať a nahadzovať citlivo do travín a morských rastlín, ktoré husto pokrývali dno.
halibut z Bergfjordu / RoanPriamo pred domkami je vynikajúce miesto na lov halibutov, pieskové dno a hĺbka okolo 15 metrov. Ulovili sme tu kúsok s dĺžkou 95 cm, ďalší súboj sme prehrali, keď viac prekvapený rybár ako halibut nemal dostatočne povolenú cievku a sekundu pred zapichnutím gaffu sa halibut vyslobodil prudkým únikom pod loď.

Pani Lisa a pán Per veľmi ochotne pomáhali našej výprave s ubytovaním a servisom lodí. Lode sú kvalitné, dokonca na jednej lodi bol nainštalovaný celkom nový motor.

Dobrú sezónu praje
Alena V.

cervencova treska z kraje TrondelagVik 27.5.-7.6.
Po květnu, který byl z rybářského hlediska s ohledem na extrémně proměnlivé a chladné počasí velmi problematickým měsícem, přišel červen a vše bylo jinak. Počasí se částečně ustálilo a ryby aktivně žraly.

Skupina českých rybářů hlásí z pobřeží poloostrova Fossen:
Treska tmavá od 5 do 10 kg asi 100 ks
Treska obecná do 10 kg asi 100 ks
Treska polak 50-100 cm
A dále mníci mořští-leng, mníkovci-lumb, tresky jednoskvrné, halibut a vlkouš
Vyloženě trofejní ryby nebyly, ale byla spousta pěkných ryb od 70 cm a keler nebo polak kolem metru na přívlač na 60 g prut je velká zábava...
Zajímavými úlovky byli: mník mořský-leng délky 1 metr ulovený na kousek ryby a halibut ulovený na přívlač.

Jaroslav Š.


treska polak 90 cmBergfjord 20.-27.8.
Vážený pane,
lokalita Bergfjord mě nadchla krásnou přírodou i prostředím (včetně bydlení). Počasí jsme neměli nic moc, ale to k Norsku patří.
Jinak doopravdy spokojenost - lodě, domeček komunikace s majiteli atd.
Rád bych se do této lokality určitě vrátil.
Rybářsky také dobré - jezdili jsme převážně vláčet do mělčích vod a nachytali jsme hlavně polaky (i devadesátku a to na vláčecí prut, což je opravdu žůžo) a tresky obecné.
WIFI Tam zatím není, ale to mě až tak nevadí, alespoň mám částečný klid od práce.

S přáním krásného dne
Jirka Kunc


Vik 29.7.-6.8.
Rybolov se odehrával vesměs na volném moři, tudíž na větru, kde mohou být i značné vlny. Drift byl často okolo 3 km/hod a vyžadoval těžší nářadí.
Kvalita ubytování je dobrá, jedná se o nové budovy. Ložnice jsou však malé, připomínají lodní kajuty, s ohledem na nutnost zatemnění se tam i mizerně dýchá a může v nich být vedro. Běžně je tam od brzkého rána na terase a v okolí hluk (chrchlající kuřáci, odjíždějící a přijíždějící lodě...)
Zázemí pro rybaření dobrý - lodě jsou opravdu výborné, trochu větší je tam pobíhání mezi přístřeškem na čištění ryb, mytím a mrazením, ale to je maličkost.
My jsme na tom s úlovky byli bídně, protože jsme neměli potřebnou výbavu.
Pouze lehké přívlačové pruty, gumové nástrahy na přívlač, pilkry vesměs max. 200 g, což tak stačilo na tuny malých tresek tmavých (vraceli jsme je moři), pár zatoulaných makrel (ale obřích), pár mníkovců, pár tresek polack, a dojem trochu napravilo asi 10 velkých tresek obecných (největší 118 cm).
Loviště velkých tresek tmavých jsme navštívili pouze jednou, 300 metrů šňůry na kapitální kusy, které tam tahali sousední Němci absolutně nestačilo. Na velké mníky to kvůli větru a hloubkám taky nešlo.
Přívlač jsme mezi ostrůvky zkoušeli, ale těch pár minipolacků nás nevytrhlo.
Takže jestli někdy příště, tak 400 -700 g nástrahy (pilkry), 500 - 600 metrů šnůra, pořádné multiplikátory.
Největší treska obecná měřila 118 cm/cca 18 kg byla ulovena 4.8.2011 na pilkr 200 g s makkem na hloubce 50 m.

Zdeněk B.


Treska tmava, cervenVik 11.-18. června
Když je dobré počasí a berou ryby, pak Norsko nemá chybu.
Asi 85% úlovků byly tresky tmavé-keleři, zbytek polaci, tresky obecné, okouníci, mníkovci a makrely.
Největší polak ulovený na přívlač měřil 85cm, největší keler ulovený na pilkr 98 cm.
Ulovili jsme i dva velmi slušné okouníky - 52cm a 49cm.
Samotný pobyt, cesta i rybolov perfektní bez jediného nedostatku. Ochota správce i ubytování na velmi dobré urovni. Pouze malé zklamání z mrazících pultů, museli jsme přerovnávat maso z mrazáků do beden - větší mrazící box by mohl být lepším řešením, maso řádně promrzne a filety se dají rovnat rovnou do beden a nemusí se přerovnávat.

Stanislav P.


Bergfjord 31.5.-11.6.
S Vaším "tichým" doporučením sme strávili našu rybársku dovolenku
v období 31.05.-11.06.2011 v domkoch BERGFJORD na brehu stejnomenného fjordu
v oblasti Roan na poloostrove Fossen, cca 150 km od Trondheimu.
Na dopravu sme použili trajektové spojenie Frederikshavn-Oslo, loď spoločnosti Stena Line je štandartne vybavená, bufetová večera s nami vyhľadávanými darmi mora a lososom na všetky kulinárske spôsoby uspokojila každého. Po výdatných raňajkách na lodi naše jedno auto prešlo colnou kontrolou hladko, colník dokonca zaželal príjemný pobyt. Druhé auto sa stalo "vyvoleným" a nórska colníčka si nechala otvoriť všetky tašky, vrátane tých s nástrahami. Alkohol navyše v aute nebol,no uložiť späť starostlivo zabalenú batožinu zabralo dosť času.
halibut z pobrezi poloostrova Fossen, TrondelagDva veľmi útulné a priamo nad morom nádherne osadené domky v lone čistej a panenskej prírody boli naším zázemím celkom pre 9 osôb, z toho bol jeden 13-ročný chlapec. K dispozíci sme dostali tri pevné a stabilné člny dl. 5.6m s motormi 40hp a 30hp.
Domky sú pod kontrolou pani Lisy, člny pod kontrolou pána Pera. Obaja boli priateľskí, otvorení a ochotní poslúžiť do najmenších detailov.
Prvé štyri dni teplota nevystúpila nad 8 stupňov, väčšiu časť dňa fúkal silný vietor a boli vysoké vlny. Fjord nám dovolil chytať, no úspech bol takmer nulový. Sme skúsení rybári, no ryby jednoducho nebraly.
Chytili sme iba pár malých tresiek. Potom sa počasie ustálilo, teplota sa navýšila a my sme mali na prútoch čoraz väčšie ryby.
Prvú možnosť vyplávať mimo fjordu sme využili ihneď, odmenou mi bol polak 86 cm pri neďalekom ostrove a treska 84 cm na kraji fjordu. Ďalšie lode zdolávali ryby okolo 75 cm, dokonca sme chytili 4 halibutov / 57cm, 69cm, 70cm, 86cm / v bezprostrednej blízkosti domkov v hĺbke okolo 14m na klasický twister. V našej skupine prevládal lov na prívlač, gumené twistery s hlavičkami okolo 35g v hĺbke do 20m. Ak sme objavili húf kelerov, použili sme pilkre okolo 100g, ryby brali v hĺbke do 30m a boli všetky v rozmedzí 50-60cm. Keler je bojovná ryba, dôverne až živočíšne útočí na nástrahu a urputne bojuje. Nami ulovená najdlhšia treska merala 95cm.
Dva dni pred odchodom prišiel náhle letný deň s tropickou teplotou 27 stupňov.
Veľmi kľudné more nás vylákalo opäť na rybačku mimo fjordu, užívali sme si slnko a pokoj. O necelú hodinu sa náhle zmenil vietor, začal fúkať ľadový a ostrý a v diaľke sme registrovali biele mračná nabalené ako cukrová vata. Ryby nám vďačne brali, my sme podcenili tieto signály počasia a následne behom pár minút sa prihnala ostrá, silná morská búrka s vlnami o výške 3m, ktoré umocnené vetrom bičovali prúdy vody na naše telá a čln bol iba detskou hračkou v moci
silnej prírody, ktorá rozhodla nakoniec v náš prospech...ja sko vodič som zdolávala úsek asi 500m urputných , vysokých, valivých a nebezpečných vĺn, čln padal voľným pádom, moje ruky kŕčovito zvierali volant a mokrá hlava sa snažila byť chladnou...
ustricnik velky Po prekonaní nebezpečného úseku na otvorenom mori nás zakryl okraj fjordu a mohli sme sa dokĺzať do prístavu osady Roan. Tu nás našiel Per, spolu s nami "stroskotala" ešte jedna skupina nemeckých rybárov. Tí boli dlho v šoku a tuho fajčili. Per potvrdil, že on sám si nepamätá takúto silnú búrku...
Klasicky posledný deň pobytu nám priniesol nevšedné rybárske zážitky v podobe
ulovených v makrel , veľkého množstva polakov okolo 75cm a kelerov okolo 50cm.
Cestu domov nám skomplikovala kalamitná situácia rozvodnených nórskych riek
okolo hlavných cestných ťahov, museli sme použiť miestne cesty druhej a tretej triedy, aby sme sa včas dostali k odchodu trajektu do Osla.
Žiadna colná kontrola sa nekonala, no my sme mali poctivo iba povolený limit
rýb. Návrat domov bol šťastný, my všetci spokojní a už "naladení" na výpravu
do Nórska v roku 2012...

Ďakujem Vám za poskytnuté služby, ste zárukou serióznosti a predpokladom pre nadštandartnú spokojnosť klientov.

S úctou,
Alena Vladovičová, Slovensko


Bergfjord - květen