+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast AveroyRybolov

Norsko - oblast Averoy - Rybolov

Mořský rybolov
Efjord - treska obecna, letni rybareni s detmiNejčastější způsoby lovu ryb na norském pobřeží jsou přívlač a pilkrování.
Přívlač je účinná především podél pobřeží, na mělčinách, v místech se zvýšeným prouděním vody a v blízkosti porostů řas a chaluh. Nejčastěji se vláčí těžké plandavky a gumové nástrahy.
Pilkrování spočívá ve spouštění a zdvihání zátěže (pilkru) o hmotnosti cca 80-1000 g, zpravidla napojeného na návazec s dalšími nástrahami (chobotnice, úhoříci, peříčka apod). Touto metodou je možné prochytávat nejen velké hloubky, ale bývá účinná rovněž při lovu ryb ve sloupci.
Další používané rybolovné způsoby jsou hlubinná přívlač - trolling, položená (lov ryb na přírodní nástrahy) a muškaření.

Rybáři-návštěvníku Norska je povoleno odvézt z Norska nejvýše jednu trofejní rybu (celou) a 15 kg vlastnoručně ulovených ryb nebo výrobků z mořských ryb.
Sladkovodní ryby včetně mořských pstruhů a lososů se do patnáctikilového limitu nepočítají.


Druhy lovených ryb
U pobřeží Norska se loví především tyto druhy ryb (norský název je v závorce): treska obecná (torsk), treska tmavá (sei), treska polak (lyr), treska jednoskvrnná (hyse), mník mořský (leng), mníkovec bělolemý (lumb), vlkouš obecný - mořská kočka (steinbitt), platýs kambala (flyndre), platýs obecný - halibut (kveite), okouník mořský (uer), makrela obecná (makrell), sleď obecný (sild), ďas mořský (breiflabb), pyskoun skvrnitý, štikozubec obecný (lysing), úhoř mořský (al), žralok ostroun (piggha), rejnok hladký a ostnatý.
Svátečními úlovky jsou lososi a mořští pstruzi.
Obecně platí, že směrem od jihu k severu roste zpravidla četnost a velikost úlovků (především tresek), ale výjimky mohou potvrzovat pravidlo...


severni Norsko - kveten v kraji polarniho dneLovné míry, doby hájení
Pro lov ryb udicí na norském pobřeží nejsou zavedeny žádné doby hájení, ale rybář musí respektovat zákonem stanovené minimální lovné míry. Lovné míry nejčastěji lovených druhů ryb jsou:
Treska obecná 44 cm
Treska tmavá 45 cm
Treska jednoskvrnná 40 cm
Platýs obecný - halibut 80 cm
ostatní druhy platýsů 25-29 cm
Žralok ostroun 70 cm
Mořský ďas 60 cm
Okouník 32 cm
Makrela 30 cm
Přesné znění zákona a minimální lovné míry naleznete na norských internetových stránkách Lovdata.

Předpisy a omezení platné pro sportovní rybolov na norském pobřeží dle oficiálních internetových stránek Norského úřadu pro rybolov (v českém jazyce).


morsky das (vpravo)Rybářská sezóna
V jižněji položených krajích Norska (Rogaland, Hordaland) a ve vnitřních fjordech končí rybářská sezóna často již v dubnu a začíná opět s tahem makrel až v srpnu.
V severněji položených krajích se rybaří téměř po celý rok.


Pronájem lodí
Při převzetí si loď vždy řádně zkontrolujte, seznamte se s obsluhou motoru, případně echolotu a GPS, s řízením lodi, dojednejte s majitelem způsob nákupu a tankování předepsaného paliva, případně pojištění lodě apod.
Loď máte zapůjčenou na určitou dobu a vracíte ji v dohodnutém termínu ve stejném stavu, jako při převzetí.
Po dobu pronájmu jste za veškerý pronajatý inventář plně zodpovědní. Poškození a znečištění lodi je nutné uhradit!
Množství informací o typech lodí, používání i bezpečnosti na moři naleznete na stránkách www.rybareni-norsko.cz v sekci rybářské lodě


Řízení motorových lodí
Řidiči lodí s datem narození 1.1.1980 nebo mladší musí v Norsku k řízení lodí delších než 8 metrů nebo vybavených motory o výkonu nad 25 HP být držiteli mezinárodně platného oprávnění k řízení motorových lodí výše uvedených parametrů (kapitánský průkaz), které obsahuje potvrzení o složení zkoušky z pobřežní navigace.
Oprávnění k řízení motorových lodí vydaná mimo Norsko, musí být v souladu s norskými předpisy a musí být v anglickém jazyce (případně v jazyce jedné ze skandinávských zemí).


Pojištění pronajatých lodí
Pojištění některých motorových lodí je možné sjednat v místě pobytu prostřednictvím majitele plavidla. Cena za týdenní pojištění motorové lodě se spoluúčastí ve výši cca 5.000 NOK se pohybuje zpravidla okolo 500 NOK (podle typu pojistky, lodě a motoru). V případě poškození pojištěné lodě hradí nájemce příslušnou spoluúčast, v případě poškození nepojištěné lodě hradí nájemce škodu v plné výši. O typu pojištění, rozsahu a plnění se informujte u majitele plavidla.


Sportovní rybolov kontra norské komerční rybářství
V posledních letech je rybářská turistika v Norsku na rychlém vzestupu. Rybářská turistika je důležitým zdrojem financí a faktorem pozitivně ovlivňujícím zaměstnanost na pobřeží Norska.
Na druhou stranu zvýšený počet turistů-rybářů vyvolal protesty mezi komerčními rybáři, kteří se obávají zvýšeného rybářského tlaku a poklesu množství ryb v pobřežních vodách. Norské úřady regulující mořský rybolov se proto snaží najít nástroje, kterými by omezily mořský rybolov (kromě již platných limitů 15 kg a minimální délky úlovku, které vstoupily v platnost v roce 2010).


Loppa - krajina v okoli Sor TverrfjordPočasí, příliv a odliv
Stránky Norského meteorologického instititu, stav a předpověď počasí v angličtině.
Z hlavní stránky doporučujeme přejít nejprve na stránku příslušného norského kraje a dále pak vybrat přímo obec nebo místo, které hledáte.

Stránky Norského kartografického instititu s přístupem k informacím o stavu hladiny oceánu (přílivu a odlivu, norsky "vannstand").
Případně naleznete přístup k informacím o přílivu a odlivu i na stránkách Sehavniva.no

Přehledy východu a západu slunce na Zemi. Zvolte nejprve světadíl, následně zemi a nejbližší město. Tabulky a grafy ukazují čas rozbřesku, východu a západu slunce i soumraku k vybranému datu.


Vybavení
Vybavení pro mořský rybolov včetně nástrah doporučujeme zakoupit v Čechách. Vybavení je možné rovněž zapůjčit v některém z rybářských obchodů, které se půjčováním rybářského vybavení zabývají - informace např. na tel. číslech: 224917196 a 476752661.
Cena desetidenního pronájmu jedné sady (prut, naviják, šňůra) se pohybuje okolo 800 Kč.
Raději nespoléhejte na vybavení, které nabízejí k zapůjčení některé ubytovací kapacity v Norsku, bývá často nižší kvality a důkladně opotřebované...


Dovoz ryb z Norska do zemí EU
Zpráva Komise Evropského Společenství ze dne 5. března 2009 o dovozu výrobků živočišného původu pro osobní spotřebu do zemí Evropského Společenství, kterou se upravuje zpráva číslo 136/2004

Evropské Společenství - Komise č. 206/2009 (EU ABl. Nr. L 77, 24.03.2009, S. 1):
4. Omezené množství výrobků z ryb pro osobní spotřebu
Je povoleno dovézt do EU pro osobní spotřebu omezené množství rybích výrobků (např. čerstvých, sušených, vařených, uzených nebo jinak upravených ryb), jestliže jsou splněny tyto podmínky:
- čerstvé ryby musí být vykuchány a
- hmotnost výrobků z ryb nepřekročí 20 kg.
(Ale pozor, zároveň musíte respektovat i norské předpisy, které povolují sportovnímu rybáři vyvézt z Norska nejvýše jednu trofejní rybu a 15 kg mořských ryb nebo výrobků z nich.)