+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAmerikaKubaSan AntonioReportážeKrátké zprávy a postřehy z Kuby

Kuba - San Antonio - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy z Kuby 28.7.2017

San Antonio 23.4.-1.5.

zdolany kanic po utoku zralokaOd naší rybářské výpravy na Kubu už uběhly skoro tři měsíce, ale až dnes se dostávám k tomu, že píšu pár řádek a zasílám statistiku úlovků, kterou jsme si pečlivě vedli.
Měli jsme trochu smůlu na počasí, kromě prvních dvou dnů neustále foukal silný vítr a proto jsme se nedostali na vzdálenější podmořské hory v oceánu a tak jsme chytali většinou na dohled od pobřeží, kde jsme věnovali všem druhům rybaření. Nejůspěšnější bylo jigování, při kterém jsme nachytali většinu ryb.

langusty - na Kube cerstvy a levny obedLet do Havany s přestupem v Amsterodamu proběhl bez problémů a přesun do hotelu též.
V hotelu v Havaně (nemůžu si vzpomenout na jméno) jsme si připadali jako v muzeu - ač byl postaven někdy v počátku minulého století, tak tam bylo vše původní, od vypínačů, kohoutků ve sprchách až po nábytek. Vše sice nebylo plně funkční, ale estetický zážitek to byl rozhodně. Též v Havaně se od naší minulé výpravy před dvěma roky vůbec nic nezměnilo. Člověk by předpokládal, že uvolnění vztahů s USA tam bude nějak viditelné - ale nic...

Druhý den jsme se přesunuli mikrobusem do San Antonio. Bydleli jsme ve stejných chatkách jako minule a opět jsme byli v celém zařízení úplně sami - až na poslední dva dny, kdy tam přijela mladá rodinka - z Čech!!! - pozorovat ptáky . Taky tady zůstalo vše při starém
- od chabého jídelníčku v restauraci, vrchního v restauraci, až po osádku na lodi. Jediná změna - několikanásobné zvýšení počtu divokých prasátek, která byla všudypřítomná. Vojáci si je tam notně přikrmují - na přilepšenou svého určitě chudého jídelníčku.

barakudaRybaření - proti minule se kapitán rozhodně zlepšil - umí hledat místa na jigging i popping a nemusili jsme ho ani moc popohánět. Dokonce ve službě nepil... Strava na lodi opět výborná - i s návštěvou výkupny langust u mangrovového ostrova , kde za hlt rumu jsme byli vybaveni na dva lukulské obědy.
Jak jsem už uvedl výše, nejúspěšnější bylo jigování, resp. vertikální přávlač.
Kvůli všudypřítomným žralokům jsme přišli tak nejméně o polovinu ryb a skoro všechny jigy - já jse ze zoufalosti nasadil i lanko, ale přesto mi z dvaceti jigů zůstali pouze dva...
V čem se nám ale vůbec nedařilo, byl popping . Ačkoliv jsme jezdili po tutových místech a občas měli i nějakou sledovačku, tak jsme na popp nechytili skoro nic.
Byli jsme též na tarponech v mangrovech a tam to mělo stejný scénář jako minule - pět tarponů na prutu, pár výskoků a zase všichni spadli...

Úlovkový lístek ( závorce vždy největší ryba v cm)

zralok uloveny na trolling23.4.
Roman : 4 x španělská makrela (111), jehlice (95), barakuda (103), 2x kanic, tuňák černoploutvý (68)
Vlastík : kanic (56), makrela (95), barakuda (90)
Saša : 4x kanic (103), 2x makrela (95), 1x pargo, 1x kranas velkooký

24.4.
Roman : 6x barakuda (111), žralok (cca 180 ) - na trolling
Vlastík: makrela, 4x kanic (109), kranas
Saša : 2x barakuda, 4x makrela, kranas (68)

25.4.
Roman : 1x kranas
Vlastík : kranas palometa (65), 2x tarpon na prutu
Saša : 2x barakuda, 3x kanic, 3x tarpon na prutu

kanic uloveny na jig26.4. Vyrazili jsme na Banco, ale tam byl silný vítr, že jsme to otočili raději hned zpět
Roman : 2x barakuda
Vlastík : 0
Saša : barakuda, kanic, kranas, jehlice, něco, co vypadalo jako úhoř (50)

27.4.
Roman : 3x barakuda
Vlastík : kanic, barakuda
Saša : 2x kanic (100), kranas
4x barakuda (111)

28.4.
Roman:4x barakuda, 1x kanic
Vlastík : 2x barakuda (115 , 107)
Saša : tuňák, 3x kanic ( o toho většího jsem se přetahoval se žralokem - viz foto), 1x makrela

spanelska makrela ulovena na trolling29.4. opět silný vítr
Roman: barakuda
Vlastík: 2x barakuda
Saša: kranas, barakuda, kranas

30.4.
Roman: 1x bonito
Vlastík: žralok (cca 190), bonito
Saša : kanic, 2x barakuda, 2x bonito, kranas,

kanic uloveny na jig1.5.
Roman: 3x tuňák černoploutvý
Vlastík 1x žralok (cca 230)
Saša: bonito, tuňák černoploutvý, barakuda

Výprava (až na ten popping) splnila očekávání. Kde jsme ale při poppingu dělali chybu, na to jsme nepřišli a to už máme nějakou tu hodinu napopováno...

Saša, Roman a Vlastatarpon uloveny v mangrovechSan Antonio v dubnu a květnu

Od druhé poloviny dubna do poloviny června se v San Antonio střídala jedna skupina rybářů za druhou. Většinou Francouzi, Švýcaři, Italové a Španělé.
Zatímco české výpravy na přelomu března a dubna bodovaly velkými kanici, chňapaly a širokou paletou kranasů včetně velkých amberjacků ulovených na popp, jig i trolling, rybaření od konce dubna do června silně ovlivňoval tah tuňáků černoploutvých. Tihle karibští tuňáci vypadají podobně jako tuňáci žlutoploutví, ale mají ploutve černé a ne tak dlouhé jako tuňáci žlutoploutví. Většina tuňáků byla jen 3-5 kg, ale každý druhý den se podařilo ulovit i tuňáky okolo 25 kg a dvě ryby měly přes 30 kg.
Lov tuňáků v hejnech byl velmi intenzivní a zábavný, ale občas se mezi tuňáky podařil i jiný druh – při trollingu to byly hlavně barakudy (největší 136 cm) a wahoo (největší 123 cm), při jiggingu kranasi ostrovní a amberjack. Na přívlač (malé wobblery a jerky) se v květnu zdařilo v mangrovech ulovit i několik tarponů, největší měli skoro 140 cm (necelých 30 kg).
Na počet lovených ryb byl díky tuňákům asi nejzajímavější poslední týden v dubnu a první v květnu.
Alex M.

chnapal - cubera snapper uloveny na jerk
chnapal - cubera snapper uloveny na jerk
tunak cernoploutvy uloveny na jig
tunak cernoploutvy uloveny na jig
barakuda ulovena na trolling
barakuda ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo ulovena na trolling
tarpon uloveny v mangrovech
tarpon uloveny v mangrovech