+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Diskuse o rybaření ve světě

Všechny příspěvky

V diskusi je celkem 2236 různých příspěvků. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.

Zdenek 02.12.2022 22:01
Zdenek

Poloostrov Nicoya, čtvrtek 1.12.2022
Celý den jasno, slunečno, teplota 25-29°C, vánek 1-2 m/s.
Obě lodě vyrazily krátce po sedmé ranní rovnou na oceán na rozhraní přikalené a čisté vody. Když narazily na hejna dorad, tak obě posádky střídavě trollovaly a vláčely. Nejlepší rybařina nás čekala v okolí bóje, kde byla úplně křišťálově čistá voda, průhlednost dosahovala nejméně 20 metrů. Chvílemi byla vidět pod lodí hejna drobných rybek a mezi nimi dorada zářící v poledním slunci odstíny zlaté, zelené a modré. Nádhera.
Trojice Luboš-Pavel-Ruda ulovila celkem 19 dorad (10 na přívlač a 9 na trolling), všechna dorada měla 115-128 cm. Luboš vyvláčel i jednoho půlmetrového tuňáčka albacore.
Trojice Peter-Peter-Silvester ulovila celkem 9 dorad (4x na přívlač-na poppy a 5x na přívlač) a nejméně 10 dorad jim spadlo nebo je utrhli (2x se jim stalo, že zdolávali dvě nebo tři dorada naráz a během zdolávání se jim překřížily a přeřízly šňůry…).
Bylo vidět desítky želv a hejna delfínů, docela velký druh, někteří delfíni měli kolem 2 metrů.
Krátce po poledni však aktivita dorad začala ustávat. Sice byla stále v okolí lodí vidět, ale kombinace téměř bezvětří-klidná hladina-ostré slunce zřejmě způsobila, že si ryby začaly dávat větší pozor. Za nástrahami sice stále vyrážely, ale nástrahy nedobíraly.
Po návratu z oceánu jsme si před západem slunce udělali výlet na želví pláž, kde se nachází stanice pro ostrahu želvích snůšek. Malé želvičky se dnes sice žádné nevylíhly, ale na pláži bylo vidět řadu stop po noční návštěvě želv, které zde zanechaly další snůšky vajec. O další pokolení mořských želv je snad postaráno. Cestou do pensionu jsme zastavili u jedné ze „sodas“ (místní restaurace), kde jsme paní kuchařce udělali radost naší žízní i chutí k jídlu a ona nás na oplátku potěšila parádními porcemi seviche, salátů a vepřovými i hovězími „casados“ příjemně šmrncnutými chutí Mexika.
Nevím, jak to ten nosorožík dělá, ale vždycky, když si před spaním nalijeme panáčka rumu, přiletí k nám na stůl. Může být brouk závislý na alkoholu? No, tady možná ano…

img
sojka stredoamericka - spolecnik pri snidani
img
dorado, mahimahi
img
dorado 125 cm ulovene na popp
img
vecerni prochazka po zelvi plazi
Zdenek 02.12.2022 20:54
Zdenek

Poloostrov Nicoya, středa 30.11.2022
Celý den polojasno nebo zataženo, občas krátká přeháňka, vánek 1-3 m/s, 25-27°C.
Kapitán Johny s Lubošem, Pavlem a Rudou na palubě zamířil ráno rovnou na oceán a v zóně cca 20 km od pobřeží, kde už nebyla voda přikalená vlivem dešťů, narazili při trollingu s hladinovými chobotničkami na dorada. Chvílemi byly i tři ryby na udici naráz a dalších několik jezdilo kolem. Celkem za celý den ulovili 17 dorad – jedno mělo 90 cm, většina byla 100-110 cm a čtyři největší dorada byla 130 cm-140 cm. Třetinu dorad ulovili na klasickou přívlač (jerk 14 cm a wobbler 15 cm), dvě třetiny dorad byly na trolling (plastové hladinové chobotničky různých barev – modrobílé, růžové, červené). Mezi dorady se na udici přimotal i jeden tuňák albacore 45 cm.
Loď kapitána Gregoryho jela podél pobřeží asi hodinu na jih a pak se postupně vracela, přičemž trio Peter-Peter-Silvester prochytávalo podmořské kopce a útesy na jig, případně vláčeli kolem útesů.
Na jig se jim podařilo ulovit 4x kranase oceánského-amberjack délky 65-80 cm, 4x kranase dvouskvrnného 60 cm a 74 cm, chňapala „roquero“ 45 cm a tři tuňáky albacore 50-55 cm. Jednoho z tuňáků jim při zdolávání atakoval chňapal cubera, asi minutu se s ním přetahovali a pak vytáhli jen okousaného a potrhaného tuňáka. Na jig zdolali i jednoho kohoutovce cca 110 cm, ale spadl při pokusu o šetrné podebrání do lodě. Záběrů a výjezdů na popp měli celou řadu, ale ryby nástrahy nedobíraly.
Stejně jako včera jsme jedno z ulovených dorad donesli do spřátelené restaurace Que Mas, kde kuchař zase dělal divy. Přestěhoval se před rokem do Kostariky z francouzského La Rochelle, kde pracoval pro jednu noblesní restauraci. A tak dnes, když nemá v lokálu narváno a někdo mu přinese čerstvou rybu, tak tvoří. A protože svou práci umí a ještě navíc ho i baví, výsledky jsou úžasné. Jako předkrm servíroval ceviche z dorada a hlavní chod byl filet z dorada na grilu s rýží a blanšírovaným celerem v omáčce z kokosového mléka a zeleného curry. Nádhera. Vlastně nevím, jestli bylo zajímavější ta dorada lovit nebo si užívat tu večerní kulinářskou exhibici.

img
dorado - mahimahi
img
dorado 123 cm
img
dorado 140 cm ulovene na privlac - jerk
img
dorado na grilu s celerem v kokosovem mlece se zelenym curry
Zdenek 01.12.2022 20:30
Zdenek

Pobřeží poloostrova Nicoya, úterý 29.11.2022
V 7.15 ráno jsme na pláži, kde už čekají naše dvě lodě s kapitány Gregorym a Johnym. Po minulém týdnu, kdy hodně pršelo, je při pobřeží dosti kalná voda a v předchozích dnech bylo rybaření v okolí břehů velmi slabé. Skupina osmi britských rybářů na dvou lodích měla předevčírem po celodenním chytání podél pobřeží jen jednoho kranase 80 cm, tři metrové jehlice a dvě španělské makrely 70-80 cm, zatímco včera zkoušeli trolling dále od pobřeží a narazili na pás plovoucích větví, trávy, starých beden, palet a různých nečistot, kde byla hejna dorad. Dohromady na dvou lodích ulovili 52 dorad (nejmenší 90 cm a největší – ulovené na klasickou přívlač na vlastnoručně vyrobený wobbler měřilo 147 cm!). Dvě třetiny dorad byly na trolling (mrtvé rybky a povrchové nástrahy) a třetina dorad byla na přívlač v okolí těch plovoucích nečistot (jerky a wobblery). Rozhodujeme se, že jedna z lodí (Luboš, Pavel a Ruda s kapitánem Johnym) zkusí rybaření při pobřeží a druhá loď (Peter, Peter a Silvester s kapitánem Gregorym) zkusí najít pásy čisté vody a plovoucích nečistot (větve, tráva, odpadky apod, kterých se obvykle drží dorada) dále od pobřeží. Pás plovoucích nečistot se Gregorymu podařilo najít (kolem už kroužily 4 další lodě), ale utrolovat se podařilo jen jedno dorado 120 cm, španělskou makrelu 75 cm a pěkného tuňáka černoploutvého 80 cm. Pak se slovenská posádka přesunula k pobřeží, kde se na popp podařilo ulovit dva kranasy dvouskvrnné – 80 cm a parádních 97 cm a na jig jednoho kranase vláknitého-pompano 50 cm.
Luboš s Pavlem a Rudou se trápili v pobřežní zóně. I když se kapitán Johny snažil, střídal loviště a na benzínu nešetřil, záběrů bylo jen velmi málo a spíše se jednalo o sledovačky než opravdové záběry. Na jig vydolovali jednu půlmetrovou španělskou makrelu a jen o málo většího kanice černého. Na popp byli zdoláni dva kranasi dvouskvrnní 65 cm a 82 cm, jedna metrová jehlice a při podebrání do lodě bohužel spadl asi devadesáticentimetrový kanic černý, kterého Pavel zdolal na wobbler Salmo 15 cm.
Angličané na lodích Contender a Boston Whaler lovili celý den kolem pásu plovoucích nečistot asi 20 km od pobřeží. Celkem jejich skupina 8 osob zdolalala 22 dorad délky 90-130 cm, většina byla na trolling a asi třetina na klasickou přívlač s wobblery, jerky a poppy.
Důstojným vyvrcholením dnešní rybařiny byla večeře v restauraci Que Más, kde nám upravili ulovené dorado (tartar s mangem a kapkou vanilky) a tuňáka (parádní medium-steaky v sezamové krustě s pestem z jarních cibulek, černého sezamu a česneku.
Během "schlaftruňku" nám na baru přistál nečekaný návštěvník - dvacetidekový nosorožík.

img
odpocivajici rybarska konkurence - pelikani
img
kanic cerny uloveny na jig
img
dorado - mahimahi
img
nosorozik
Zdenek 30.11.2022 19:18
Zdenek

Hranice Kostarika-Nikaragua, pondělí 28.11.2022
Dnes máme v plánu přesun na pobřeží poloostrova Nicoya. Slovenská posádka si dává od rybaření pauzu a jedou se projít kolem řeky Sapoá s cílem vidět nějaké opice, lenochody, kolibříky… Ruda s Pavlem si naordinovali procházku rybářskou vesnicí, hledání aligátorů v říčce a koupání na pláži. A tak na ryby vyrážíme jen dva.
Celý den bylo polojasno až jasno 25-28°C, jen jednou nás na pět minut chytla přeháňka.
Ráno je stále vysoká hladina přílivu a tak zkoušíme prochytávat s poppy mělké zátoky. Hned v první zátoce jsem zasekl pěkného kohoutovce kolem 120 cm, táhl jsem ho asi deset metrů a pak se bohužel vypnul. Kolem něj na nástrahu doráželi další dva kohoutovci, ale žádný z nich už poppa do tlamy nevzal. A to byli ten den jediní kohoutovci, které jsme viděli. V zátoce ulovil Luboš na popp metrovou jehlici a kranase dvouskvrnného 80 cm. Viděli jsme tam dvakrát lovit hejna velkých ryb, nad kterými se ihned objevili pelikáni a fregatky slídící po poraněných rybkách, ale než jsme k nim dojeli tak hejna zmizela. Před polednem jsme se přesunuli ze zátoky k útesům, na které naráží silný proud. Zde byla u hladiny vidět velká hejna ryb, měli jsme celou řadu sledovaček a útoků od jehlic a kranasů, ale bylo znát, že rybám se už moc žrát nechce a žádnou další se nám na hladinové nástrahy zaseknout nepodařilo. To už začínal odliv, proto jsme hladinovou přívlač vyměnili za vertikální. Kapitán zkušeně najížděl na podmořské útesy, které z hloubky kolem 70 m vystupují do necelých 40 m, docela pohodlně jsme chytali s jigy 90-200 g. Prakticky ihned jsme měli záběry, většinou ve sloupci a chytali jsme jednoho zubatého tuňáčka albacore (atun sierra) za druhým (dohromady jich bylo na palubě 15, vše mezi 55-69 cm) a ulovili jsme i dva kranasy dvouskvrnné 84 cm a 75 cm, kranasa velkookého 45 cm a dva čtyřiceticentimetrové kranásky „blue runner“. Úlovky na jig pak korunoval Luboš kranasem oceánským (amberjack 87 cm). Bylo i pár ryb, které nám ukously háček nebo se nám je nepodařilo zastavit a nástrahy se po chvilce zbavily. Kolem druhé odpolední jsme byli tak vyčerpaní, že už nás ani parádně vyzrálý ananas nedostal zpět do formy a tak krátce po třetí dáváme povel k návratu. V 16.00 jsme v přístavu, rychlá sprcha, nakládáme naše SUV a s přestávkou na večeři jsme krátce po osmé večerní na pobřeží poloostrova Nicoya, kde už nás čeká slovenská posádka s fotoúlovky lenochodů.

img
rybarska osada v usti reky
img
kranas - amberjack 87 cm uloveny na jig
img
tunak albacore - atun sierra uloveny na jig
img
pelikani cekaji az se v usti reky s prilivem objevi hejna rybek
Zdenek 29.11.2022 22:12
Zdenek

Pobřeží Pacifiku u hranice s Nikaraguou, neděle 27.11.2022
Ráno v 7.30 vyplouváme na třech lodích, je zataženo, nad pevninou prší, nad mořem jsou mraky roztrhané, ale chvílemi dopoledne prší i nad mořem. Odpoledne se vyjasnilo, chvílemi se udělalo vedro nad 30°C, ale jinak bylo většinu dne příjemně 26-28°C. Celý den foukal svěží vánek kolem 1-3 m/s, hladina nebyla úplně klidná, ale vlny byly do metru a dalo se jet rychle. Až u skalnatého mysu byly velké vlny kolem útesů.
Několikrát jsme viděli velryby – nejprve jen obláčky, jak vydechují a pak i siluety když se vynořovaly na hladinu nebo zanořovaly.
Zdeněk a Luboš jedou celý den jen vláčeli s poppy a jerky. Dopoledne měl každý na poppy a jerky asi pět výjezdů (většinou od jehlic), ale nepodařilo se zaseknout žádnou rybu. Po 14.00 hodině, když začíná příliv a aktivita ryb se výrazně zlepšuje, tak přicházejí záběry kranasů, jehlic a kohoutovců. Ale zdolat se podařilo jen dva kranasy dvouskvrnné 86 cm a 91 cm (jerk a popp 14 cm), kranasa velkookého 50 cm (popp 14 cm) a jehlici 135 cm (jerk 14 cm).
Při zdolávání jehlice na ni opakovaně útočil velký kohoutovec. To samé se pak opakovalo ještě jednou – zasekl jsem jehlici, ta uháněla s poppem v tlamě po hladině a za ní se hnal kohoutovec kolem 120 cm.
Pavel a Ruda jeli na lodi s mladou, ale docela šikovnou posádkou. Ulovili kranase dvouskvrnného 85 cm a malého půlmetrového kohoutovce
Peter, Peter a Silvester – do oběda chytali na poppy, ale měli jen výjezdy od kranasů a kohoutovců. Odpoledne chytali na jigy 100-150 g na hloubkách 40-50 m a ulovili celkem deset zubatých tuňáků "atun sierra" délky 50-70 cm.
Z jednoho bylo vynikající sashimi, o které se s námi ještě na oceánu neváhali podělit.

img
zdolavani kranase dvouskvrnneho
img
kranas dvouskvrnny 86 cm uloveny na jerk
img
kranas dvouskvrnny 91 cm uloveny na popp
img
cerstve sashimi z tunaka
Zdenek 29.11.2022 22:02
Zdenek

Pobřeží Pacifiku u hranice s Nikaraguou, sobota 26.11.2022
Celou noc pršelo, nad horami se drží mraky i celý den. Na moři bylo oblačno, chvílemi se ukázalo slunce a vydatná přeháňka nás na půl hodinky důkladně namočila jen jednou. Obvykle už touto dobou na kostarickém pobřeží Tichého oceánu silné deště nebývají, ale letos se období dešťů v Kostarice nějak protahuje. Místy jsou ve vnitrozemí dokonce záplavy. Na druhou stranu nic neobvyklého, na co by zdejší obyvatelé nebyli zvyklí. Nicméně v důsledku dešťů je i voda v oceánu nezvykle „studená“ a místo touto dobou obvyklých 27°C má jen kolem 24°C. Rozvodněné potoky a řeky valí do oceánu spousty kalné vody, což způsobuje zakalení vody podél pobřeží. Dá se čekat, že lepší rybařina bude dále od pobřeží, na druhou stranu drobný zákal není na škodu, protože kohoutovci, kteří mají skvělý zrak, alespoň tak snadno neprokouknou naše nástrahy. Horší bylo to bezvětří - většinu dne byla hladina oceánu jak na rybníku. A to pro hladinovou přívlač není nikdy dobré.
Častokrát jsme viděli vyskakovat nad hladinu manty, v některých zátokách byla hejna stovek mant, které se zde shromažďují před třením.
Luboš, Pavel a Ruda jeli na lodi s mladými lodníky, kteří moc schopní nejsou, víceméně jen kopírují, co dělá kapitán na druhé lodi se slovenskou posádkou.
Za celý den ulovena jen trubkotlamka 110 cm a jehlice 100 cm. Každý měl 3-5 záběrů či spíše sledovaček, ale nic nezaseklého. Tedy až na jednu mantu, kterou Ruda omylem podsekl a pak mu nezbylo, než ji zdolat.
Peter, Peter a Silvester jedou s trochu schopnější posádkou - chytali jen na jerky a poppy. Za celý den ulovili dvějehlice 70 cm a 110 cm a chňapal cubera 55 cm.
Začátek tedy nic moc. Uvidíme, jak se povede v dalších dnech.

img
pobrezi oceanu u hranice s Nikaraguou
img
vybaveni dobre, tak jeste ty ryby
img
jehlice 135 cm ulovena jednim z sikovnejsich lodniku
img
omylem ulovena manta
rybář 15.11.2022 12:45

Aland - Nordqvist 4.-11. listopadu 2022
V kempu jsme byli sami, na vodě jsme nepotkali ani jednu loď s rybáři.
Ve třech rybářích jsme ulovili asi 70 štik celkem a minimálně dalších 20 nám popadalo těsně u lodi. Většina štik byla menších, kolem 70 cm, ale dvě mohly mít možná i přes metr. Nevím, neměřili jsme je. Nelovíme rekordy, lovíme ryby.
Většinu štik jsme chytili severně od Nordqvist. Buď u severního vraku nebo hned naproti u rákosí. Celé to rákosí táhnoucí se od Buzeráku na sever bylo dobré. Hned u něj je celkem hloubka a to se štikám v tomto období líbilo.
Okouni přišli jenom dva, jeden mohl mít 35 cm, druhý s bídou 20 cm.
Bylo to hezký a povedený týden!

Antonín F.

img
Nordqvist - listopadová devadesátka
img
Nordqvist - štika cca 85 cm
img
Nordqvist - štika
img
Nordqvist - štika
neregistrovaný uživatel 15.11.2022 12:32

Aland - Nordqvist 10.-17.9.2022
Chytali jsme hlavně štiky a okouny. Štik bylo celkově okolo 40 ks, okounů o něco více. A přišel i jeden malý candát - asi 30cm.
Největší štiky měřily kolem 80 cm a největší okoun měl 42 cm.
Užili jsme si to a asi to nebyla naše poslední rosinná dovolená ve Skandinávii.

Renata H.

img
Okouni
img
Štika cca 80 cm
rybář 10.11.2022 13:55

Švédsko, Basunda 7-15 října 2022
Basunda je zázračné místo a určitě do něj příště pojedem opět. Je tam nepředstavitelný klid, za týden jsme viděli jednoho cyklistu a pár aut co jelo kolem (3-4 denně). Mluvili jsme s jediným člověkem, bratrem majitele chaty, který nám na začátku přinesl povlečení a na konci terminál na závěrečnou platbu.
Všechno tam fungovalo podobně skvěle jako posledně, když jsme před dvěma roky v Basundě byli naposledy. Navíc tam mají nové molo asi pro tři lodě.
Dvě lodě jsou hliníkové a jedna byla větší plastová (za příplatek 600 SEK). Vzali jsme si tu větší, což mělo své výhody ale jak jsme zjistili i možná nevýhody.
Co se nám letos nepovedlo, byly úlovky. Je několik teorií proč jsme nachytali tak málo štik (jen 10), ale hlavně žádná neměla nad 90 cm, což bylo hlavním naším zklamáním. Radili jsme se o tom s odborníky a zřejmě byla ještě teplá voda a rybičky byly aktivní a tak bylo hodně potravy.
Taky jsme možná neměli dost velké návnady. Dle odborníků to chtělo aspoň kolem 25 cm. Něco na tom asi i bylo, když jsme poslední den vzali naše největší gumy, tak jsme chytli naše největší štiky.
Co se nám moc líbilo, bylo to malé lesní jezírko, chytili jsme tam dvě štiky, majitel chtěl abychom je tam určitě nevraceli a pak ještě pěkné duháky.
Byl nádherný slunný den a tak to byl zážitek na který nezapomeneme. Jen bychom chtěli upozornit, že jedna veslice už nemá funkční upevnění vesla. My jsme si nějak poradili, ale zcela určitě by to měl majitel opravit. Stejně tak na druhé veslici bylo nalomené veslo a byli jsme rádi, že nám ten den na vodě vydrželo. Ale pocit z krásného dne na vodě uprostřed lesů nám to nezkazilo. Grilovací domeček u jezírka je absolutně nepřekonatelný, takže jsme se tam po rybaření příjemně ohřáli.
Celkový dojem z Basundy tedy suma sumárum fantastický.
Cesta tam i zpět bez problémů,
Takže tolik krátce z Basundy
Milan Š.

Komentář k tomuto příspěvku:
Zdenek 10.11.2022 13:58
Zdenek: S úlovky štik to bylo letos v září-říjnu relativně slabé všude ve Švédsku i ve Finsku. Podobně jako v Čechách byl i na severu Evropy poměrně teplý podzim a zatímco jindy tam už v druhé polovině září nad ránem běžně mrzne a v říjnu sněží, letos je tam podobné počasí jako v Čechách - zejména říjen byl velmi teplý.
Znám velmi dobře situaci na souostroví Aland a tam to v září i v říjnu vypadalo, jakoby štiky postihl nějaký mor - rybáři, kteří tam pravidelně jezdí chytali tak třetinu ryb, co jindy a teprve začátkem listopadu se začala voda ochlazovat a štiky se najednou objevily v mělčinách a úlovků přibylo.
V případě Basundy, resp. jezera Björkern určitě platí, že je to jezero svým charakterem předurčené k rybaření na volné vodě, nikoli v břehových partiích kolem rákosin, kde se většinu roku zdržuje jen málo dravců a spíše malé ryby. Díky populaci síhů se okouni i štiky zdržují spíše ve sloupci, často na hloubce, ale vždy v okolí hejn síhů. Takže na Björkernu jsou jednoznačně ve výhodě rybáři, kteří dovedou echolotem najít hejno síhů a pak chytat nad hejnem nebo v jeho okolí. Je to vlastně dost podobné lovu dravců v okolí hejn sleďů nebo jiných malých ryb na moři. Faktem je, že chytání na volné vodě není tak zábavné, jako přívlač v okolí rákosin a nám středoevropanům-suchozemcům připadá tenhle způsob rybaření takový divný. Ale na jezerech typu Björkern tudy jednoznačně vede cesta k úlovkům, zejména k úlovkům větších rozměrů.
Zdeněk
neregistrovaný uživatel 09.11.2022 14:06

Maledivy - říjen 2022
Normálně v říjnu ještě nejezdíme daleko od Male, protože bývá dost proměnlivé počasí, ale letos máme v listopadu, prosinci a vlastně celou zimu plno (samí Češi a Slováci) a tak zákazníci, kteří se neozvali včas, vzali nakonec říjnový termín. Většinu času jsme chytali v Male Atolu, jen na 4 dny jsme jeli dál, protože byla dobrá předpověď počasí. Foukalo jen každý třetí den a skoro celý týden nepršelo.
Na kranasy to byla dobrá výprava. Ona tahle parta s námi jezdí už asi 10 let. Vůbec netrolují, zajímá je pouze popping a jigging. Přes den jsme skoro pořád jen vláčeli kolem korálových útesů a několikrát i na volném oceánu. Největší GT měřilo 115 cm, největší vážené mělo 30 kg. Takže dobrý.
Už se těším, až zase přijedou staří známí z Československa.
Kapitán

img
kranas obrovský 30 kg
img
kranas obrovsky - GT uloveny na privlac
img
kranas obrovsky - GT uloveny na privlac
img
nejvetsi ryba rijna - 115 cm
Předchozí 1 41 42 43 44 45 224 Další