+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAmerikaAljaškaSplouvání řek - raftingReportážeRafting a rybaření na Aljašce

Aljaška - Splouvání řek - rafting - Reportáže

Rafting a rybaření na Aljašce 6.8.2014

Údaje o počtech táhnoucích lososů do jednotlivých řek Aljašky.

Aljaška - oficiální informace o rybolovu, předpisech, sezónách, tazích ryb, předpovědi na další sezónu, on-line nákup povolenek...


reka Lake CreekRaftem po Lake Creek, 7.-15.8.2011
Na řeku Lake Creek jsme v srpnu 2011 vyrazili ve třech. Celkem šest dní jsme pod vedením profesionálního rybářského a raftařského průvodce Boba putovali po proudu řeky a rybařili.
Na letišti v Anchorage nás průvodce Bob čekal s veškerým vybavením a o hodinu později už nás hydroplán unášel k severu, aby nás po necelé hodině letu vyložil i s vybavením uprostřed divočiny. Než jsme si stihli vypít pivo a navázat udice, měl už Bob postavený tábor a uvařenou kávu. A tak to šlo celý týden – my jsme si užívali rybařiny a divoké přírody a Bob se staral, abychom se my – zelenáči měli dobře. A dobře, to jsme se opravdu měli, protože nám přálo počasí a Bob neváhal uprostřed přírody vykouzlit i takové lahůdky, jako borůvkový koláč nebo večeři a-lá Mexiko!
Lake Creek - losos kisuc (coho) z letniho tahuAle k rybám. Na horním toku je řeka Lake Creek klidná a takové bylo i rybaření – klidné, spíše nic moc, občas nějaký lipan. Ale už druhý den jsme narazili na první skupiny lososů kisuč (coho) a to byla jiná káva! Spolu s lososy přibylo i duháků a lipanů. Bob zná řeku velmi dobře a tak nás stavěl na ta místa, kde věděl, že by měla stát ryba. A ona tam většinou stála. Protože jsme chtěli trávit více času rybařením, splouvali jsme každý den jen okolo 4-6 km řeky – většinou jsme vlastně šli řekou a chytali a Bob jel za námi s naloženým raftem, případně nás převezl přes úsek, kde věděl, že to s rybami bývá slabší.
reka Lake CreekRáno jsme větsinou na streamery a napodobeniny jiker chytali lososy a odpoledne, když se oteplilo a rostla aktivita ryb u hladiny (a když nás začaly od zdolávání ryb bolet ruce), jsme lososí pruty vyměnili za pětkové mušáky a chytali jsme na sucho lipany. Paráda! Občas nám to při chytání lipanů vzal i duhák, většina měla mezi 40-55 cm. Duháky jsme chytali také při lovu lososů – prakticky pod každou skupinou lososů stálo i několik duháků, kteří čekali, zda jim říční proud něpřinese pár jiker...
Lake Creek - pstruh duhovyČtvrtý den naší cesty jsme narazili na první skupiny kingů-lososů čavyča. Už se třeli a o naše nástrahy zájem nejevili. Nicméně i v okolí kingů se vždy toulali velcí duháci a lipani.
Celkem pětkrát jsme potkali medvěda – všechno to byli medvědi hnědí ů grizzly. O nás nejevili zájem – zajímali je pouze lososi a těch měli v řece dost.
Lake Creek - raft na receTěch šest dnů bez civilizace, telefonů, aut a televize uběhlo jako voda. Cestou jsme potkali jen několik jiných rybářů na raftech a teprve poslední den odpoledne jsme projížděli místy, kam jezdí rybáři na motorových lodích z kempu při ústí do řeky Yentna.
Ještě dva dny jsme pak trávili na dolním toku v Cottonwood lodge. Komfort v chatě a v restauraci byl fajn, ale rybaření se s tím, jaké jsme zažili během raftingu, nedalo srovnávat.
Lake Creek - rafting, tabor na brehu rekyPříště jedeme zase na rafty. Tentokrát však zkusíme jinou řeku a v červnu, když táhnou lososi nerka.

Děkujeme Bobovi za skvělý týden!
Petr
Lake Creek - lipani budou k obedu


Video z výpravy do Pumice Creek Lodge a do Národního parku Katmai
hydroplan Beaver - DeHavilland11.-17. červenec 2009 - rafting v Katmai
Super počasí, denně 20-45 medvědů a spousty, spousty lososů nerka.
Statistika úlovků:

Neděle, 12.7.
Jasno, slunečno. Ráno je okolo jezera mlha a teplota okolo 10°C, odpoledne vystoupí teplota přes 25°C.
Ulovené nerky byly stříbrné-čerstvě natažené a plné síly, většina měřila 60-70 cm (2-4 kg). Není divu, že nás v dalších dnech zachvátila „sockeye fieber“ – lososí horečka.
Já – 7x duhák do 55 cm (z toho 4 na potoce), 1x nerka
Saša – 3x duhák do 50 cm, 1x lipan 40 cm, štiky 85 a 52 cm, 5x nerka
Láďa – 4x duhák do 60 cm, 4x lipan do 40 cm, 2x nerka
Jirka – 4x nerka
Pavel – 1x duhák 45 cm, 1x siven 35 cm a 3x nerka na mušku. 6x duhák do 60 cm na přívlač.
Zdeněk – 1x nerka

rybareni s medvedy v Katmairybareni s medvedy v KatmaiPondělí 13.7
Ráno se budíme opět do jasného dne. Slunce ohřívá vzduch v říčním údolí na 25°C.
Celkem jsme během dne napočítali 45 medvědů a jeden z nich se při potápění za rybami dostal až na 5 metrů od muškařícího Ládi, který však neprojevil pochopení a odmítal pózovat při fotografování a filmování „na doskok“ od medvědí tlamy a drápů – medvěda odehnal a tak se sám připravil o hezké záběry…
Já – 3x nerka, 10x duhák do 50 cm
Saša – 2x nerka, 3x lipan do 42 cm, 10x duhák do 55 cm
Láďa – 8x nerka, 15x duhák do 50 cm
Jirka – 0
Pavel – 1x keta, 5x duhák
Zdeněk – 0

losos nerka - pritok jezera KukaklekÚterý 14.7.
Říční údolí se rozestoupilo a úbočí hor už jsou několik kilometrů od břehu. Řeka se rozšířila na 60-100 metrů, místy se větví do sítě ramen širokých 10-30 metrů. Ráno je zataženo nízkou oblačností, která se jen odpoledne na krátko protrhává. Chvílemi mží, ale teplota se stále drží nad 10°C.
Ráno jsem šel se Sašou napřed – rybařili jsme asi 1 km po proudu od tábora, když se před námi na vyvýšeném písčitém břehu na pár vteřin ukázal vlk, pozorující zvědavě medvěda lovícího lososy na druhé straně řeky. Odpoledne potkáváme několik motorových lodí, které po řece rozvážejí rybáře ubytované v lodge – rybářské základně. Občasný zvuk lodních motorů sice ubírá krajině na její nespoutanosti, ale stále je zde krásně. V průběhu dne jsme pozorovali celkem 20 medvědů.
Zatímco včera zachvátila „sockeye fieber“ mne a Láďu, dnes se lososy na systémek naučili chytat i ostatní, což se okamžitě odrazilo i na výsledcích rybaření.
Já – 7x duhák do 50 cm (většina duháků malých – do 20 cm)
Saša – 8x duhák do 20 cm, 10x nerka
Láďa – 1x keta 3 kg, 1x malý king (jack) cca 2 kg, 2x malý duhák, 14x nerka
Jirka – 15x nerka 65-75 cm (do 4 kg)
Pavel – 5x duhák do 50 cm, 16x nerka
Zdeněk – 1x keta, 1x nerka

lososi nerka tahnouci ke treniStředa 15.7.
Ráno mží, je zataženo. Během dne se oblačnost pomalu rozpouští a teplota se zvyšuje z 10 na 15°C.
Lososů nerka táhne tolik, že nezřídka vytvářejí v řece šedavý pruh rybích těl. Když se pak nad řekou rozléhá pokřik „už jedou, už jedou“, stačí se jen postavit ke břehu a po několika náhozech systémku je úlovek téměř jistý.
Medvědů jsme dnes viděli jen 15, ale vesměs samé větší samce. Medvědici s mladými už jsme neviděli žádnou. A tak tomu bylo až do konce naší cesty.
Já – 3x duhák do 30 cm, 1x nerka
Saša – 11x nerka, 2x duhák
Láďa – 20x nerka, 4x duhák
Pavel – 11x nerka, 2x duhák
Jirka – 11x nerka, 1x duhák
Zdeněk – 6x nerka
Vše na mušku

losos keta, Aljaska, cervenecČtvrtek 16.7.
Po dvou dnech, kdy nás slunce nechalo odpočinou, opět vylézáme ze stanů pod modrou oblohu. Během odpoledne teplota přesahuje 25°C a večer se v řece koupeme a plaveme. Užíváme si vodu stejně jako bobři, kteří mají svůj hrad postavený na druhém břehu.
Lososi čavyča, kterých letos na Aljašce táhlo méně než obvykle, se objevili teprve v závěrečné fázi plavby, v Braids. Zastavujeme u několika jam, kde se v čisté říční vodě prozářené paprsky slunce prohánějí vice než desetikiloví kingové, ale na naše nástrahy nereagují. A tak si užíváme alespoň při lovu lipanů, lososů keta a samozřejmě při drezůře nerek, jejichž poněkud snadný lov už nás nenaplňuje takovým nadšením jako v prvních dnech cesty. Pro jejich lov vymyslel Pavel anglický novotvar „easy-sockeye-fishing“.
Já – 3x malý duhák, 1x keta 3 kg
Saša – 3x duhák do 50 cm, 10x nerka
Láďa – 8x nerka, 2x keta 3-5 kg, 1x lipan, 2x malý duhák
Jirka – 6x nerka
Zdeněk – 1x nerka
Pavel – 7x nerka, 6x lipan do 48 cm, 5x duhák do 50 cm.