+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast SteigenReportážeNa sever - měsíc v zemi trollů

Norsko - oblast Steigen - Reportáže

Na sever - měsíc v zemi trollů 2.12.2020

BergenBergen
Staré hanzovní město, kterému se právem přezdívá „brána fjordů“. Bryggen, tak se nazývá skupina šedesáti kupeckých budov, je právě tím klenotem, kvůli kterému stojí za to Bergen navštívit. Rybí trh, přístav a loubí těchto domů s kladkami, které sloužily k přepravě zboží do vyšších pater nad uličkami mezi domy, mají neopakovatelnou atmosféru.

Cesta č. 55 přes Jotunheimen
U Aurlandu si můžete cestu dál na sever zkrátit unikátním Laerdalským tunelem dlouhým 24,5 km, který je nejdelším na světě! Pokud si však nechcete nechat ujít vyhlídku Stegastein a fantastickou cestu č. 55, tunelem nejezděte. My jsme to tak udělali a cesta č. 55 byla jedním z největších zážitků cesty.

ledovcovy splaz Nigardsbreen ledovce JostedalsbreenLedovec Nigardsbreen
Když sjedete ze silnice č. 604, vlevo okamžitě narazíte na muzeum Breheimsenteret, kde je parkoviště. Můžete jet ještě necelé 3 km a dostanete se kilometr pod ledovec. My jsme však auto nechali u muzea, což se ukázalo jako dobré rozhodnutí. Slunečné počasí bylo ten den dalším dárkem osudu v řadě, teploty stoupaly ke 30 °C. Výšlapem jdete krásným údolím, pozorujete ledovcovou řeku, přecházející v průtočné jezero až přes hlaďoučké skály přímo pod ledovec, ze kterého se řítí obrovskou silou ledová voda.

vodopad VoringfossenVodopád Voringfossen
Spousty vodopádů v Norsku vidíte přímo z auta a můžete se zastavit přímo u nich. Jsou krásné, ale myslím, že krásu si musí člověk tak trochu zasloužit. Vodopád Voringfossen můžete sledovat z vyhlídek nad ním, kam se dá dojet autem. Ale my se rozhodli dojít pod něj rozeklaným kaňonem řeky Bjoreio.
Zastavili jsme na parkovišti před tunelem, nálada byla výborná a my 1,5 km poměrně náročného terénu zvládli s nadšením. Prostředí kaňonu má zvláštní, krásně brutální formu. Pozorovali jsme pstruhy, skály a balvany nalámané v řece, a když jsme se dostali k vodopádu, tak nás uchvátila jeho síla, umocněná relativně úzkým kotlem, kterým se voda řítí k zemi.

Podělte se o štěstí
Pro mě, Žanulu a Sofijku to byla jedna z nejkrásnějších dovolených. Takže, milý přátele Petrova cechu, pokud jste to ještě neudělali a možnosti vám to dovolí, určitě své blízké do této pohádkové krajiny vezměte, protože s vámi zažijí neopakovatelné dobrodružství a budete mít na co společně vzpomínat, stejně jako my.

Tip:
Když při rychlém driftu lodi nemůžete dosáhnout ani středních hloubek 40–60 m, potřebujete „přezbrojit“ na těžší pilker nebo jig o hmotnosti 150–250 g. Tyto hmotnosti však musí zvládnout i váš prut tak, aby byl dostatečně rychlý a tvrdý pro zásek, ale i citlivý k záběru. Mým favoritem se stal prut Black Cat Passion Pro DX / Vertical 180 / 230 g, který používám i při lovu sumců.

Reportáž sepsal Filip MAJER, 2.12.2020