+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast SenjaReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Senja - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 16.11.2022

okounici od ostrova SenjaSenja – Rodsand,
červenec


Měli jsme velké štěstí, že tam bylo hodně krevet a tím pádem i hodně ryb.
Tresky tmavé jsme chytali ve sloupci kolem 60 - 90 metrů, byli od 95 cm do
116 cm.
Okouníky jsme chytali v hloubce 200 metrů. Já měla největšího 51 cm,
kamarádka Ivča 53 cm.

Problém byl, že mi upadl foťák na zem a nechtěl moc poslouchat. Bohužel je to na fotkách vidět.


Petru zdar!
Dagmar F.
mnik morsky od ostrova Senja
tresky tmave a okounici od ostrova Senja


treska tmava - keller, Senja, cervenecSenja – Rodsand 7.-17.7.

Největší výhodou našeho pobytu v Rodsand bylo, že jsme nemuseli nikam jezdit, protože ryby byly přímo "před domem".
Vše probíhalo podle plánu, jen paní domácí si chce doplňovat benzín sama a účtuje si 2 NOK za 1 litr benzínu navíc. To by nebyl problém, ale požaduje platbu hotově, což je potíž, protože většina z naší skupiny NOK vůbec neměnila. Všude se platí kartou a každý s tím už počítá. Všichni, kdo pojedou do Rodsand, musí mít s sebou hotovost v NOK na benzín!
Lovili jsme relativně málo tresek obecných, vesměs od 60 do 100 cm.
Naopak hodně bylo kellerů – tresek tmavých (největší 107 cm), občas nějaký mník a mníkovec.
okounik 53 cmOkouníky jsme chytali slušné – okolo 50 cm, největší měl 53 cm.
Vlkouš ani jeden a halibut také tentokrát žádný. Neměli jsme na něj štěstí, ale jsou tam, malé halibuty jsme viděli plavat pod lodí.
Největším úlovkem výpravy byly tresky tmavé 107 cm – ulovené v dubletě.

Ivana H.


treska obecna - Senjahalibut - SenjaSenja – Eidet 7.-14.7.
Dobrý den,
Chtěl jsem poděkovat za dobrou volbu, kterou jste nám nabídl.
Senja nezklamala. Ubytování i loď bylo velice dobré, označená místa na rybolov fungovala.
Příští rok bychom chtěli opět do Norska, ale ještě někam severněji. To bychom ale již všichni letěli a od vás bychom potřebovali doporučení nějaké ubytovací kapacity ne moc daleko od letiště, aby nestál transfer více než letenka...

Jiří Š.


polarni kruhSenja – Eidet 30.5.-7.6. aneb cesta za Napapiri

Celkem jsme ulovili asi 40 halibutů, největší měřil 125 cm ( 25 kg )
Treska obecná cca 30 ks 80 - 99 cm
Treska tmavá 3 ks 80 - 90 cm
Asi 20 vlkoušů délky 65 - 90 cm
Asi 30 mníkovců bělolemých 60 – 80 cm
Největší halibut byl 125 cm, 25 kg , uloven 4.6.2012 na gumového čolka na hloubce 15 m. nástraha byla v hloubce cca 5 m, použitý vlasec byl Ultra 0,28 mm.

Je 28. 5. ráno a z Prahy vyjíždějí dvě auta natěšených rybářů na sever , v Chomutově nabíráme posledního člena naší skupiny a hurá za hranice . Poslední pumpa , dotankovat a nepříjemné zjištění blinkry neblikají jak mají a ve výbavě ani na pumpě není náhradní žárovka! Ukazuje se , že vysmívaná časová rezerva přichází vhod a problém je odstraněn. Přejezd přes Německo je bezproblémový a na trajekt v Sassnitz se naloďujeme včas. Jízda Švédskem je pohoda, poloprázdné kvalitní silnice, přetneme polární kruh , což se neobejde bez fotografování , neboť většina z nás tak vysoko na severu nerybařila , večer přijíždíme ke Galivare , přespíme v kempu. Ráno ubíhá cesta severskou tundrou podle plánu a hranice do Norska skoro ani neregistrujeme. Po poledni přejíždíme most v Finnsnes a jsme na Senje , ještě pár kilometrů a vítá nás Eidet .
halibuti z ostrova SenjaUbytování probíhá bez problémů sympatický majitel předá lodě a po vybalení můžeme vyplout na průzkum revíru , jenom tak před barák na test , než se začne stmívat , chytáme tresky kolem 60 cm , pár jich bereme k večeři , jenom to stmívání nepřichází a tak po jedné hodině za sluníčka odjíždíme do přístaviště .
Druhý den se domlouváme , na chytání přívlačí na menších hloubkách. Při příjezdu jsme se ptali majitele na počasí odpověděl 2 - 20°C a měl pravdu , přišel i tak zvaný vodorovný déšť se sněhem . Tresky se chytají celkem dobře jenom velikost není přesvědčivá tak do 70 cm.
Další den počasí jako vymalované a navíc i dobrá předpověď počasí a hlavně větru , razíme dál od přístavu a prochytáváme nadějné lokality , na konci poloostrova na členité pláni je vlkouší ráj a tak chytáme zubaté obludy 60 - 90 cm v hloubkách do 40 metrů na pilkříky 60 - 100 gramů a občas na gumy , tresky zachovávají svou velikost.
Další den a opět počasí příznivé jedem prochytat okolí ostrova Dyroya , tady se zvedlo pár halibutů za gumovými kopyty a nechají se vydráždit k záběru v přímém přenosu což je úchvatná záležitost , sice jsou velikostí do 1 metru , ale boj na vláčecím prutě je adrenalinový zážitek , také zde trefujeme hejníčko polaků a při velikosti 80 - 90 cm je to docela mazec. V dalších dnech zkoušíme na hloubkách mníky ,chytají se mníkovci bělolemí do 85 cm kupodivu nejsou ani moc napadení hlísticí a tok jsou vhodnou náplní do vaniček na zmražení. Počasí občas nespolupracuje jak by se nám líbilo a tak jezdíme na vodu podle větru a né podle hodin , nebo přílivu. Díky tomu chytáme blíže a jak se ukázalo je to ku prospěchu úspěšnosti , zkoušíme trolink a přesvědčujeme několik obecňaček těsně pod metr k záběrům , velikost a váha halibutů se zvětšují , nakonec je největším našim halíkem kolegův 125 cm dlouhý a 25 kg vážící krasavec.
Ke konci pobytu se ještě ukázali tresky tmavé , ale jenom do 65 cm, škoda boj s velkou treskou tmavou je překrásný.

na silnicich severni Skandinavie pozor na sobyZávěrečné vyhodnocení by mohlo znít: rybolov nadstandardní, chyceno přes 40 halibutů ( 65 - 125 cm ). Samozřejmě, že jich pár skončilo v mrazáku, ale většina ještě plave. Tresky obecné do 1 metru, vlkouši a mníci do 90 cm, 3 tresky pollack do 90 cm a tresky tmavé. Odvážíme si každý bednu filetů a pár skleniček tresčích jater, nic se nemá přehánět ...
Cesta domů po E10 a E4 proběhla bez problémů a noc v kajutách na trajektu je příjemná. Kamarádi ještě vstřebávají dovolenou, plovoucí obleky ještě neuschly a já už zase plánuji kdy a kam vyrazíme, Senja byla hodně dobrá volba.

Josef Tomšů

pobrezi Norska - pohled od ostrova Senja


vlkous z ostrova Senja
Senja - Frovag 3.-12. července 2011
Vše vyšlo dobře, mohu Frovag jen doporučit.
Chytli jsme od každého něco, pro mne byl hodnotným úlovkem vlkouš severní 85 cm, celkem jsme ulovili 8 halibutů (50 cm - 118 cm) a 7 vlkoušů.
90% ryb chycenona gumové nástrahy.

Daniel J.


Senja - Eidet 11.-18. červen
Povedlo se počasí i ryby.
Celkem jsme chytli přes 250 tresek tmavých - kelerů různé délky, asi 200 tresek obecných, 10 halibutů a 10 vlkoušů-koček.
25 tresek tmavých měřilo přes 105cm - chytali jsme je na přívlač i pilkr
Halibuti byli do 1 metru, největší - 100 cm na přívlač.

Josef B.


okounik 84 cm, SenjaSenja 13. června
Trofejního okouníka délky 84 cm o hmotnosti 8,4 kg ulovil dne 13.6.2011 u severního pobřeží ostrova Senja pan Jaroslav Konrád z Třeboně.
Ryba zabrala na nastraženou tresku tmavou délky 15 cm na hloubce cca 90 m, byla zdolána na prut DAM 50 lb délky 2,1 m s elektrickým multiplikátorem Shimano 4000.
Škoda jen, že oslavující rybáři nebyli 13.6. schopní fotografování a úlovek zdokumentovali až následující den.



Senja, treska obecna 35 kg, dubenDuben 2010
Duben 2010 přál v celém severním Norsku (kraje Troms a Finnmark) lovcům velkých tresek. V dubnu dorazila ke tření na pobřeží hejna tresek délky nad 120 cm, mezi kterými byla celá řada ryb o hmotnosti 30-40 kg.
Tato 35 kg vážící treska byla ulovena v druhé polovině dubna u severního pobřeží ostrova Senja mezi Mefjord a Husoy.


Srpen 2009
Dobrý den!
Letošní výprava na Senju se vydařila a většina rybářů ulovila ryby nad 1 metr,
většinou tresky obecné.
Největší tresky: 21.5 kg-134 cm, 19.8 kg-128 cm.
Denně 8 až 15 tresek tmavých od 6 do 11 kg.
Bohužel jenom 7 halibutích miminek, největší 7,4 kg.
Pouze dva vlkouši a celkem asi 80 okouníků.
Velmi krásné prostředí, kde si mořští orlové přilétali pro ryby i na vzdálenost 15 m od lodě.
Počasí od 14 do 18 stupňů a voda 13.5.

Těšíme se s Vaší CK příští léto opět na sever.
Josef Boháč


halibut, Senja - kvetenhalibut, Senja - kveten16.-23. květen 2009
Dvojice rybářů z Německa třetí květnový týden ve Skrolsviku rozhodně nezahálela. Oba rybáři se zaměřili na lov halibutů (což se dalo snadno poznat už když do lodě odnášely nástrahy - plný kýbl jigheadů, jigů a gumových ryb v různých provedeních.
Musím říci, že i naši rybáři z vesnice se chodili dívat na jejich úlovky.
Nechytili sice žádného giganta, ale počet touhle dvojkou ulovených butů byl opravdu výjimečný. Uznejte sami - celkem chytili tyto halibuty:
halibuti nastrahy - jigy, jigheady, shady7,5 kg
7,0 kg
10 kg
8,5 kg
14,5 kg
8,5 kg
26,5 kg
30 kg (byl puštěn na svobodu, aby si ho chytli příště...)
5,0 kg,
4,5 kg,
4 kg,
2,5 kg,
2 kg

Obrázky úlovků zaslal Oliver Thaens

No, jsem zvědav, kdo tenhle výkon překoná...

Z ostrova Senja zdraví
Tor-Iver



9. květen 2009
Zasílám pár obrázků z počátku května ze Skrolsvik. Na lov halibutů je možná trochu brzo, ale protože snad každý náš host touží ulovit halibuta, tak se jim to nezřídka i splní. Tohoto ulovil Mirko Queissner a vážil 16 kg. Žádný obr, ale jsme teprve na začátku sezóny...
Senja - halibut 16 kg, 1.5.
Z ostrova Senja zdraví
Tor-Iver