+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast TingvollfjordReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Tingvollfjord - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 13.7.2021

Treska obecná z Einset - srpenEinset 8.-18.8.2020
Chytali jsme hlavně tresky obecné a makrely, ale občas se podařil i mník nebo keler.
Nej úlovek byl tentokrát keler 90 cm ulovený na přívlač 15.8.

Vladimír Š.


Einset 1.-8.8.2020
Byl jsem poprvé s manželkou (nerybářka) a mladším synem. Tři dny jsme podnikali výlety a zbytek týdne rybařili - já a desetiletý syn. Zaměřili jsme se na mělčiny do 40 m a vláčeli jsme většinou s malými pilkříky a makrelovými návazci. Hodně brali polaci a makrely. Třikrát jsem vyzkoušel chytat na cca 100 m na mrtvou menší makrelu. Pokaždé přišel záběr, povedl se z toho jeden menší mník 70 cm.
Celkově mám z letošního rybaření v Einsetu velice dobrý pocit, protože to nebylo jen o makrelách, ale i polacích a kelerech. Měli jsme spoustu záběrů, jednou jsme měli tři hodiny jeden záběr za druhým. Věnovat se vodě celý pobyt, věřím, že by přišla i velká ryba, třeba mník.

Co se týče cesty, nezaznamenali jsme žádný problém. Tam jsme jeli z Rostoku do Gedseru, přes most na Malmo a nejkratší cestou po Švédsku. Na celnici v Dánsku, Švédsku i Norsku zběžná kontrola dokladů, úsměv a přání klidné cesty. Zpět jsme použili trajekt z Osla do Kielu, celní kontrola žádná, na trajektu dodržování sociální odstupu, jinak vše normální včetně posezení v "Oslím baru".

Užili jsme si to maximálně! Největší vítězství pro mě je, že ještě než jsme opustili Norsko, prohlásil náš Honzík: "Tati, až sem pojedeme příští rok…".

úlovky (2 rybáři):
makrely 50 ks, polaci 40 ks, keleři 21 ks, tresky obecné 5 ks, mník mořský 3 ks, pyskoun 1 ks, jednoskvrnka 1 ks, štítník 3 ks, treska bezvousá 1 ks, sleď 1 ks

Václav M.


treska tmava, srpenTingvollfjord 28.7.-4.8.2018

S letním rybařením v Tingvollfjordu máme již několikátou sezónu dobré zkušenosti. O tom, že i rodinná dovolená v letním Norsku může být rybářsky velmi úspěšná svědčí naše úlovky z minulého týdne.
Zachytali jsme menší tresky obecné a okouníky a povedlo se několik pěkných kelerů - tresek tmavých. Tyhle ryby patří v červenci a srpnu spolu s mníkovci a mníky ke standardním úlovkům. Ale losos o hmotnosti 9 kg (95 cm), to je parádní bonus, který nikdo z nás nečekal.
losos 9 kg (95 cm) uloveny na pilkr 120 g v Tingvollfjordu Ulovil jsem ho ve fjordu přímo před Einsetem 30.7. krátce po poledni za slunečného počasí. Byl příliv a pilkroval jsem uprostřed fjordu v docela silném proudu. Když jsem vytahoval nástrahu nahoru, protože jsem ji chtěl pustit znovu, přišel záběr na modrého pilkra 120 g v asi 60 m hloubky.
Byl to pěkný souboj a nádherný zážitek. Myslel jsem si, že to bude treska tmavá. Jaké bylo naše překvapení, když se pod lodí objevil téměř metrový losos!

Miloš P.


kvetnova treska obecna z TingvollfjorduKvalvag 28.5.2018

Dnes největší rybu ulovila moje žena. Na místní poměry velmi pěkná treska obecná cca 117 cm (měřeno podle prutu), chycena na přívlač na pět centimetrů bílého twistera, vlasec 0.28, doba zdolávání 20 minut, vrácena vodě.

Pavel M.


makrely z EinsetuEinset v srpnu a září 2017

Několik hostů Einset (včetně zákazníků, kteří tam jezdí opakovaně) nám letos hlásilo velmi špatné rybaření v druhé polovině srpna a začátkem září. Do fjordu údajně téměř nezajížděly makrely a tím pádem se lovilo i výrazně méně tresek tmavých a štikozubců.

Některé ze skupin, které v tomto období navštivily Einset nebo některou z okolních destinací měly dokonce problém ulovit kloudnou rybu a během týdenního pobytu někteří rybáři sotva naplnili bednu, ve které se ryby vozí ke zpracování.

Většina těch, kdo nenachytali, byli přesvědčeni, že za to může nezvykle vysoká teplota vody pohybující se mezi 14°C a 18°C. A i Ole, majitel lokality Einset tvrdil, že takto teplou vodu v tomto období už dlouho nezažil.

Nicméně v termínu 2.-11.9. rybařil v Einset pan Jiří D. s dalšími pěti rybáři. Dle informací, které nám zaslal bylo makrel ve fjordu dostatek a tím pádem byli přítomni i štikozubci, kteří se makrelami živí. Ulovili i slušné množství polaků, kteří brali překvapivě i na větších hloubkách. Jediné, co se nedařilo, byl lov tresek obecných, které tam prostě z nějakého důvodu nebyly.
Celkově pan Jiří hodnotil pobyt jako „10 dní pěkného chytání“.
Těžko říci, kde byla chyba. Je pravděpodobné, že na chování ryb měla vliv vysoká teplota vody, ale i v době, kdy si pan Jiří D. užíval „pěkného chytání“, byla teplota vody relativně vysoká (14°C) a na aktivitu většiny ryb to nemělo negativní vliv.



stikozubec 96 cm, zari v TingvollfjorduZáří 2016 v Tingvollfjordu

V jižním Norsku, v oblasti okolo Tingvollfjordu nedaleko města Kristiansund bylo v letošním září rybářům přáno. Většinou jasné až polojasné počasí s teplotami kolem 15 stupňů a mírným větrem je pro mořský rybolov optimální, což potvrdila i slušná aktivita ryb.
Makrely byly skoro všude v hojném počtu, sice si rybáři ke konzumaci museli vybírat větší kusy, ale i tak nebyl problém nachytat ve třech rybářích i 80 ks „jedlých“ makrel za necelé 2 hodiny.
Tresky obecné se lovily v běžných velikostech přibližně do 85 cm, ale uloveny byly i větší kusy – největší, o které víme, měřila na místní poměry velmi slušných 118 cm (18 kg) a ulovena byla na klasický pilkr.
Tingvollfjord je kvalitním lovištěm tresek tmavých a i v září se návštěvníkům podařilo tyto ve vodním sloupci žijící ryby ulovit. Každý, kdo měl větší tresku tmavou na háčku ví, jak urputní bojovníci to jsou. Zvláště pokud se jejich délka blíží jednomu metru. Skupina rybářů pod vedením Libora P. se do velkých kelerů trefila a ulovili jich několik ve velikostní kategorii 85-100 cm, přičemž největší zářijový keler měřil 107 cm, 12 kg.
Mnoho rybářů se však zaměřovalo na jeden konkrétní druh ryby, a to na štikozubce. Štikozubci se v tomto období zdržují každoročně na stejných místech, které si stálí návštvníci již sami pojmenovali jako například „naproti kovošrotu“, „111“, „65“ a podobně. Každá ze skupin nalovila desítky štikozubců v průměrné velikosti kolem 75 cm, ale největší ulovení štikozubci měli bez pár centimetrů metr.
Na háčku skončilo i slušné množství polaků do 87 cm a několik mníků mořských. Největší mník měřil 88 cm, což je docela pěkná ryba, ale v oblasti jsou jindy běžné úlovky mníků délky hodně přes 100 cm.
Pozitivním překvapením bylo i několik ulovených halibutů délky 80-117 cm.
Kdo v průběhu letošního září vyrazil za rybami do jižního Norska, rozhodně neprohloupil.
Treska tmava 107 cm, 12 kg, zari v Einset
Treska tmava 107 cm, 12 kg, zari v Einset
treska tmava - keler
treska tmava - keler
treska obecna 118 cm a 18 kg
treska obecna 118 cm a 18 kg
stikozubec 97 cm, zari v Einset
stikozubec 97 cm, zari v Einset
stikozubec 96 cm, zari v Einset
stikozubec 96 cm, zari v Einset
keleri
keleri
stikozubec
stikozubec
stikozubci
stikozubci
polak 87 cm, zari v Einset
polak 87 cm, zari v Einset
halibut 117 cm, zari v Einset
halibut 117 cm, zari v Einset



Pozdrav z Einsetu 3.-13.9.2016

V letošním roce jsme červnové polakování na Vikně vyměnili za zářijový rybolov v osadě Einset na ostrově Aspoya poblíž Kristiansundu.

Cesta trasou Turnov-Rostock-Treleborg-Einset proběhla v pohodě. Na norských hranicích závora na dálnici a vše svedeno ke kontrole do celního prostoru, my však již roky jezdíme zónou pro deklaranty a nadlimit poctivě proclíváme.

zari v Einset - treska obecna 118 cmEinset nás přivítal oblačným počasím a teplotou 15 C, voda 13 C. Po vybalení jsme jeli nachytat makrely, kterých jsou všude kvanta, větší se musím trošku vybírat, potřebné množství 80 ks jsme měli nachytáno ve 3 za 2h.

V neděli jsme ráno vyjeli již na pořádné ryby, doporučovaná místa v okolí Aspoya na seie a polaky zklamala, tak jsme pokračovali k ostrovu Bergsoya a zkusili štikozubce na "111", několik jsme jich zde ulovili ale byli to pouze mlíčáci ve velikosti 70-75 cm a tak jsme pokračovali na tradiční štikáčové místo naproti kovošrotu u osady Hogset.
Štikáči byli na svých místech a během 3 hodin jsme ulovili 26 ks ve velikosti 70-97 cm s převahou menších mlíčáků.

polak 87 cm, zari v NorskuPondělní teplé počasí nebylo na ryby ideální, opět jsme skončili u Hosetu, štikozubci však příliš nespolupracovali po 5 ulovených kusech jsme jeli zkusit "65" u kovošrotu, kde kolega Vláďa dostal na nerez švéda krásně stavěnou t. obecnou 118 cm, 18 kg.

Včerejší den byl ve znamení rybářské euforie. Vydali jsme se z Einsetu na druhou stranu prověřit vody Arsundfjordenu a byla to dobrá volba, 27 štikozubců velikosti 75- 99 cm s převahou jikernaček nad 85 cm potěšilo, 6 tresek tmavých-seiů mezi 85 a 95 cm rovněž udělalo radost.
Od včerejšího večera fouká 10-ka, tak dnes vyrazíme na Atlantskou cestu a do Kristiansundu.

Po rozfoukané středě, kdy jsme si projeli Atlantskou cestu a navštívili Kristiansund, jsme se včera opět věnovali rybolovu. Volba loviště byla jasná – počátek Arsundfjordenu, štikozubci byli při chuti, naše loď jich ulovila 32, prům. velikost však byla menší než v úterý, většina byla mlíčáků do 80 cm, nej jikernačku jsem měl já – 97 cm, metr opět nepadl. Kolegové na 2 lodi měli rovněž 2 bedny štikáčů, úspěch slavil kamarád Dominik, který jedenáctileté zkušenosti rybolovu v Norsku zúročil krásným halibutem 117 cm, 22 kg.

treska tmava 107 cm, 12 kgDalší dny jsme dále úspěšně pokračovali v lovu štikozubců a občas i kelerů v Arsundfjordu. Štikáči standardních velikostí do metru, povedlo se i několik polaků nad 80 cm, největšího ulovil Tom – 87 cm, mě potěšil poslední den lovu keler 107 cm, 12 kg, zabral při vytahování systému na štikáče ve sloupci, k němu přistoupily další 2 bedýnkoví keleři(+75cm), tak to byla docela slušná jízda, 420gramová Charisma však nápor zvládla skvěle.

Celkově hodnotíme návštěvu Einsetu jako velmi úspěšnou, na danou polohu se podařilo ulovit několik velmi pěkných ryb, ubytování, lodě, nové motory 40HP vše na 1, jedinou závadou jsou nepříliš spolehlivě fungující echa s GPS, která se navíc doplácí.

Z Einsetu zdraví
Libor a spol.


okolni hory Einset 27.8.-3.9. 2016

Cena: Norsko je drahá zem, takže bohužel dle očekávání, ale v porovnání s ostatními destinacemi patří cenově Einset k nejnižší relaci. Vítám to, že v rámci ceny jsme získali již i echolot a nemuseli jsme jej platit zvlášť (na straně druhé, jakožto znalým Einsetu bychom už dokázali nachytat ryby asi i bez echa a GPS). V porovnání s ostatními destinacemi je v ceně ubytování i loď.

Loď: bezproblémová, spolehlivá, nový motor, s dostatečným výkonem i rychlostí

Ubytování: bezproblémové

Informace ze strany PEPA: plně dostačující

Rybolov: dle očekávání na Einset - pod hladinou makrely dle libosti, když si dal člověk práci a odméřil hloubku 40 m narazil na polaky ev. nějakou tu obecňačku do 90 cm a při dně mníci, 1 mníkovec a pár platýzů (kambal?). Jako rarita se u dna ulovil maličký žralok cca 80 cm, prý není k jídlu, tak šel do vody a pak ješté nějaký ten okouník. U mola jako obvykle "pánvičkoví" platýzi a kupodivu i poměrně často tam lovili polaci kolem 60 cm. Bedny naplněny, což ale není podmínkou našeho pocitu nespokojenosti či spokojenosti.
Na počasí se záruka nedává, bylo až na dva dny doslova hnusně, občas i nebezpečno.

Einset - domek SkjelvagShrnutí: Cestovní kancelář PEPA - nabízí splnitelné, své závazky plní, informace o vlastním pobytu, ale i cestě a turistických možnostech jsou dostatečné. Neočekával jsem ani více a ani méně.
Pan domácí: Říká se, že Noři jsou chladní a nepřístupní. Musím konstatovat, že pan domácí tuto "pravdu" nesplňuje, nechci zacházet do detailu, ale zachoval se více vstřícněji než bych očekával od profesionálního přístupu.
Myslel jsem, že letos pojedeme na Einset již naposledy. Při zpáteční cestě jsme probírali, kam se vydáme v roce 2017, pokud budeme živi a zdrávi a pokud vyděláme néjaký ten peníz použitelný na dovolenou. Kupodivu zaznělo, že kašlem na koridu, kašlem na husté červené víno ať již z Malagy či suché Chianti z Toskánska, v Turecku se střílí, v Chorvatsku je hodně lidí a plné dálnice, všichni jsou ulepení a upocení :-)))) .... kašlem na halíky, jestli to půjde, pojedeme zase do Norska na Einset.

Na závěr: Dělal jsem dnes vyúčtování, abych kamarádovi zaslal "fakturu na spoluúčast". Jestli Vás to zajímá zde je srovnání - jelo nás 7 ve Fordu Galaxy s přívěsem.
Týden jsme se toulali po horách vylezl jsem na vrchol Galdhoppigen po ledovci s průvodcem. Až tak hrozné to nebylo, Trolí Jazyk je horší. Zastihlo nás ale extrémně špatné počasí, takže výlet si mimořádně dobře zapamatuji. Pak jsme ješté vylezli na Jezero dvou barev. Navštívili jsme Bergen a Trondheim. Určitě lepší volba než výlet do Oslo...
Celý 14-denní pobyt (týden turistika a týden rybolov) s absolutně veškerými náklady - tzn. cena PEPA, nafta, všechny trajekty, mýto, parkovné, 3 x přespání v chatě v kempech, vstupenky , platba horskému vůdci + nějaké drobné (nepočítám v to samozřejmě jídlo, nástrahy a nutné "speciální" oblečení a ani amortizaci auta) nás vyšla dovolená prakticky přesně na 400 €/osobu a za 2 týdny. Najeli jsme 4410 km.

Porovnával jsem to s náklady, které měli moji známí s různými "rybími nájezdy" na fjordy, jeli autobusem (fakt je, že měli v ceně zapůjčení rybářské výzbroje, nemuseli řídit), byli taky na fjordech - u Trondheimu. Revír byl srovnatelný, myslím, že ubytovací komfort jsme měli lepší, soukromí bez debat hovoří v náš prospěch, tak oni ten týden pořídili za cca 520 €.

Jednou, až seženu někoho, kdo má zkušenosti s mořem, tak se vydám (možná, že to už nebude s celou rodinou, ale jen s těmi nejtvrdšími) dále na sever a zkusím chytnout svou životní rybu - aspoň 1,5 m dlouhého halíka. Takže Einset je fajn, ale jednou se mu asi vyhnu a budu mu nevěrný.

Mimochodem - vzpomněl jsem moře a obavy z jeho síly. Úplně na závěr dodávám, že letos jsme jednou projeli malou úžinou k majáku a lovili při opačném břehu - přibližně na úrovni lososí farmy. Vše bylo v klidu, vlny do 3/4 m, ale když jsme se chtěli vrátit zpět, tak uprostřed fjordu už byly pořádné vlny, velice těžko se to odhaduje, myslím že kolem 1,5 m a více měly a nejhorší bylo, že už začaly klopit vršky. Tehdy jsem ocenil silný motor, když jsme museli pod úhlem kolem 60 - 80° najíždět na vlny a pomaličku zcela mimo náš žádaný směr se blížit k opačnému břehu jakoby směrem k pontonovému mostu, abychom pod ochranou pobřeží dojeli ve zdraví zpět na náš rybník.

Václav P.



kambalatreska tmava - letni ulovek Einset 10.-20.srpna

Byli jsme na turisticko-rybářské dovolené, já jsem byl jediný rybář a tak možnosti rybolovu a použitých technik lovu byly omezené. Přesto za pět výletů na moře bylo nachytáno množství ryb.
Nevýhodou byla poměrně velká vzdálenost na lovná místa, kde byly větší ryby (na štikozubce jsme jezdili až k osadě Hogset).
Makrel konzumní velikosti nebylo problém ulovit jakékoli množství. Potěšili nás štikozubci u Hogsetu - uloveno přes 50 ks , velikost 65-80 cm. Nalovili jsme i tresky tmavé (nej 80cm), jednoskvrnné a mníky mořské-lengy.
Nejzajímavějším úlovkem byl platýs - asi kambala průsvitná, 55 cm, ulovena na maso při lovu štikozubců.

Libor P.

letni fjord

strikozubec (hejk) 5 kg uloveny na pilkr
Most-Naustbekken
23.8. – 30.8.


Nedá se to srovnat se zkušenostmi z rybaření v severním Norsku, kde jsme byli v minulých dvou letech, ale přesto se jedná o dobrý revír.
Ve vnitřních fjordech jsme málokdy narazili na zajímavější rybu (samé makrely a malé tresky tmavé), na volném moři byly úlovky mnohem pestřejší, bohužel jsme kvůli vlnám a nebo sviňuchám mohli na volné moře mezi skály k majáku pouze 2 - 3 dny. Nejvíce nás zaujal úlovek asi 10 ks štikozubců (největší 5 kg na pilker 50 g se zavěšenou krevetou). Jinak jsme lovili především tresky obecné do 5 kg, tresky jednoskvrné do 4 kg, mníkovce a samozřejmě makrely.
Ubytování bylo fantastické. Celkový dojem kazila pouze až fanatická snaha majitele chaty, který nás 3 dny před koncem chodil pravidelně přesvědčovat, že nedokážeme uklidit chatu dle jeho představ, a proto by jsme měli odjet co nejdříve ráno, aby stihl chatu dokonale uklidit. Myslím, že jsme jej nakonec zklamali, protože jsme dokázali splnit jeho požadavek "absolutely shiny" a připravili jej tak o 140 EUR za úklid :-)

David S.


Einset 30.8. – 6.9.

V Norsku jsme byli především obdivovat krásy tamní přírody a rybaření nebylo naší prioritou a úlovek odpovídá našim rybářským dovednostem (spíš nedovednostem :-) ). Polaky jsme lovili na přívlač na zelenou nebo průhlednou cca 5 cm gumu nebo na klasickou měděnou "lžičku" 10 cm - klasická přívlač jako na štiky, ale nástraha se nechala klesnout a vláčelo se od břehu nebo skal na otevřenou vodu. Tresky a mníky jsme chytali při dně na pilkry a návazec se zeleným peříčkem a kouskem makrely. Větší úspěch byl zaznamenáván na lehčí přívlačové pruty ( gramáž do 70 g ), makrely jsme chytali na "záložní" kaprový prut ve sloupci.
Celkem jsme ulovili 7 ks tresek obecných do 70 cm, 3 polaky do 75 cm, 10 mníků 60 - 75 cm, cca 150 makrel, pár okouníků cca 30 cm, štikozubce ... + několik podměrečných ryb výše uvedených.

Václav P.