+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAmerikaAljaškaAljaškaReportážeKrátké zprávy a postřehy

Aljaška - Aljaška - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 28.11.2013

losos cavyca-king, Cinder riverDuben 2011
Podle výkazů provedených ADFG (aljašský úřad pro lov a rybolov) bylo v roce 2010 flotilou aljašských komerčních rybářů uloveno do sítí 51.000 lososů královských - čavyča. Ryby byly obvykle uloveny při lovu treskovitých ryb jako "náhodný úlovek".
Aljašské úřady se snaží bojovat proti "náhodnému" lovu lososů čavyča a vytvořily kvótu na "maximální počet náhodně ulovených lososů čavyča" - pro rok 2011 je stanovena na 22.500 kusů lososů královských. Jen pro představu - to je asi polovina celkového počtu lososů čavyča táhnoucích do řek na poloostrově Kenai.
Jak toho chtějí úřady docílit? Na každé lodi bude jeden ADFG-certifikovaný inspektor, který po náhodném ulovení lososů královských rozhodne o změně loviště! Z těchto inspektorů asi aljašští komerční rybáři moc velkou radost mít nebudou. To jsem zvědav, kolik inspektorů "spadne" přes palubu. Kdyby takoví inspektoři pracovali na ruských lodích, asi by tam brzy spadli všichni...
My se můžeme těšit, že se toto opatření projeví na zvýšeném počtu lososů čavyča táhnoucích v červnu a červenci do aljašských řek.

Úspěšnou sezónu na Aljašce přeje
Zdeněk


srpnovy losos kisuc - cohoMoosehorn Lodge, srpen 2010
Zdravím po návratu z Aljašky!

Pár dní mi trvalo, než jsem se opět aklimatizoval v civilizaci a tak zasílám zprávu o našem pobytu v Moosehorn poněkud opožděně.
Do Moosehorn na lov lososů kisuč a nerka nás tentokrát cestovalo pět.
Pro mne to byla už několikátá cesta na Aljašku a letos asi nejhorší počasí, jaké jsem zde zažil. V podstatě celé dva týdny nás pronásledovala smůla a teprve posledních pár dní se vyčasilo.
Skoro deset dní opakovaně pršelo a všechny řeky byly zvednuté. Na druhou stranu lososů táhlo hodně a bylo jen otázkou techniky, jak se k nim dostat.
Na některých tocích byla voda vlivem zvýšeného průtoku zakalená a lososy jsme nemohli hledat vizuelně, bylo nutné jednotlivá loviště prostě prochytat. No a to byl kámen úrazu, protože pooly, které v jiných letech byly ideální, byly za vysoké vody k ničemu a naopak, ryby jsme často nacházeli tam, kde bych je nečekal.
Ale poradili jsme si. Díky dopravě letadlem nám náš průvodce vybíral loviště, která byla za vysokého stavu vody alespoň trochu chytatelná a každý den jsme si každý chytli několik lososů. Snažili jsme se chytat na mušku, ale když to nešlo, tak na jikry nebo na plandavky se vždy nějaké úlovky podařily. Ryb jsme chytali tolik, že jsme si v podstatě vždy mohli vybrat, kterého lososa pustíme a kterého vezmeme na vyuzení.
I když nás počasí potrápilo, všichni jsme byli s dovolenou spokojeni a musíme uznat, že majitelé Moosehorn se o nás skvěle starali. Výlet na Aljašku není právě levnou záležitostí, ale s Moosehorn jsme se loučili s pocitem, že každý dolar, který jsme zde utratili stál za to.

Zdraví
Robert K.


losos cavyca - king, 15 kgKingové v roce 2010
Jak to bylo s tahem "kingů" v roce 2010?
Drtivá většina profesionálních průvodců i rybářů zažila v roce 2010 jednu z nejhorších sezón tahu lososů čavyča na Aljašce. Relativně slabé úlovky potvrzují i statistiky z kontrolních odlovů a rybích přechodů. Někteří průvodci a rybáři si však stěžují na příliš opatrný a represivní přístup státní správy, která vydává omezení nebo zákazy lovu ryb.
Faktem je, že v roce 2010 byl na některých řekách Aljašky očekáván silnější tah lososů čavyča než v roce 2009 nebo 2008, ale nárůst počtu táhnoucích ryb se neprojevil nebo byl zaznamenán až později, v polovině července.
Řeky centrální Aljašky měly tak slabý tah, že byl lov kingů buď úplně zakázán nebo zásadně omezen. Na poloostrově Kenai byl nakonec lov kingů povolen, ale povolení bylo spíše výsledkem komerčních tlaků majitelů rybářských lodge a průvodců než přáním správců vod a státní správy.
Ostrov Kodiak, který patřil k "jistotám" lovců velkých lososů zažil nejslabší tah za posledních 20 let. Do některých řek nepřitáhli kingové vůbec, jinde klesly počty na méně než polovinu.
Prakticky jen na poloostrově Alaska Penninsula a na Aleutských ostrovech dosahoval tah v řekách ústících na sever očekávaných hodnot.
Naopak relativně silný tah lososů čavyča zaznamenali rybáři v severních částech Britské Kolumbie, v řekách Yukonu a jižní Aljašky v okolí Haines.
V roce 2011 se na Aljašce očekává stejná nebo jen o málo lepší situace než v roce 2010.
Uvidíme...


srpnovy ulovek lososu kisuc - cohoCottonwood Lodge, srpen 2010
Celkem osm nás vyrazilo na Aljašku, do Cottonwood Lodge. Většina z nás cestovala na Aljašku prvně a pro polovinu z nás to bylo první setkání s lososy.
Počátek pobytu vypadal dosti beznadějně - vysoká voda komplikovala rybaření a jeden den bylo vody tolik, že jsme si broďáky natahovali i když jsme šli z chaty na snídani!
V těch prvních dnech šli lososi prakticky jen na jikry a na těžké plandavky.
Ale pak se situace změnila, počasí se zlepšilo, voda v řece rychle klesla a my jsme přezbrojili na mušku. Na egg-sucking-leach skoro nešlo chytat, protože nám to pořád brali lososi keta a gorbuša. My jsme však chtěli chytat hlavně stříbrňáky - lososy kisuč. Nejvíce jsme jich nachytali na frobné imitace jiker a na bílé streamery (většinou na plovoucí šňůře s potápivým nástavcem nebo na sinktip).
Díky vysokému stavu vody v předchozích dnech bylo lososů v řece spousty a my jsme si špičkově zachytali. V podstatě každý den, kromě prvního jsme si každý chytli denně nejméně pět lososů kisuč, někteří z nás udělali každý den alespoň desítku.
Trochu nás překvapilo, že i tady, na řece dostupné jen hydroplánem a helikoptérou, jsme každý den potkávali jiné rybáře, ale takový je náš svět - i v aljašské divočině jsou lidé...

Zdraví
Andreas


Video z výpravy do Národního parku Katmai




Video z výpravy do Pumice Creek Lodge




Aljaska - letadlo ve kterem medved hledal potravu...Říjen 2009
Rybářská sezóna končí v Pumice Creek Lodge v polovině září. Ne snad, že by v dalších týdnech ve zdejších řekách už ryby nebyly, ale začíná sezóna lovecká a pro rybáře i lovce není v lodge dost místa. A rovněž z bezpečnostních důvodů je vhodnější, když se v době lovu pohybuje po okolí co nejméně lidí...
V okolí Pumice se loví losi, sobi, medvědi hnědí-grizzly a v návaznosti na předpisy i vlci.

Začátkem října se jeden z Garryho (majitele Pumice) přátel vracel z lovu do Anchorage s uloveným losem na palubě svého malého letadla. A protože se chtěl úlovkem pochlubit, navíc se schylovalo k večeru (a Garry měl dobrou zásobu české slivovice), rozhodl se přistát v Pumice Creek Lodge a přenocovat tam.
Zaparkoval letadlo před lodge, kde trávil příjemný večer i noc.
Jaké bylo jeho překvapení, když ráno uviděl své letadlo!
Vůně losího masa přilákala medvěda, který se snažil nějak k té pochoutce dostat. Ale otevřít letadlo není pro medvěda tak úplně snadné. Grizzly se nakonec k masu nedostal, ale poškodil kabinu i trup letadla a zničil kola.
Aljaska - opravene letadlo pozkozene medvedemPo několika hodinách práce s igelitovou plachtou a lepicí páskou však bylo letadlo opraveno a šťastně doletělo do Anchorage...
V divočině si každý musí poradit jak umí...




















hydroplan Beaver - DeHavilland11.-17. červenec 2009 - rafting v Katmai
Super počasí, denně 20-45 medvědů a spousty, spousty lososů nerka.
Statistika úlovků:

Neděle, 12.7.
Jasno, slunečno. Ráno je okolo jezera mlha a teplota okolo 10°C, odpoledne vystoupí teplota přes 25°C.
Ulovené nerky byly stříbrné-čerstvě natažené a plné síly, většina měřila 60-70 cm (2-4 kg). Není divu, že nás v dalších dnech zachvátila „sockeye fieber“ – lososí horečka.
Já – 7x duhák do 55 cm (z toho 4 na potoce), 1x nerka
Saša – 3x duhák do 50 cm, 1x lipan 40 cm, štiky 85 a 52 cm, 5x nerka
Láďa – 4x duhák do 60 cm, 4x lipan do 40 cm, 2x nerka
Jirka – 4x nerka
Pavel – 1x duhák 45 cm, 1x siven 35 cm a 3x nerka na mušku. 6x duhák do 60 cm na přívlač.
Zdeněk – 1x nerka

rybareni s medvedy v Katmairybareni s medvedy v KatmaiPondělí 13.7
Ráno se budíme opět do jasného dne. Slunce ohřívá vzduch v říčním údolí na 25°C.
Celkem jsme během dne napočítali 45 medvědů a jeden z nich se při potápění za rybami dostal až na 5 metrů od muškařícího Ládi, který však neprojevil pochopení a odmítal pózovat při fotografování a filmování „na doskok“ od medvědí tlamy a drápů – medvěda odehnal a tak se sám připravil o hezké záběry…
Já – 3x nerka, 10x duhák do 50 cm
Saša – 2x nerka, 3x lipan do 42 cm, 10x duhák do 55 cm
Láďa – 8x nerka, 15x duhák do 50 cm
Jirka – 0
Pavel – 1x keta, 5x duhák
Zdeněk – 0

losos nerka - pritok jezera KukaklekÚterý 14.7.
Říční údolí se rozestoupilo a úbočí hor už jsou několik kilometrů od břehu. Řeka se rozšířila na 60-100 metrů, místy se větví do sítě ramen širokých 10-30 metrů. Ráno je zataženo nízkou oblačností, která se jen odpoledne na krátko protrhává. Chvílemi mží, ale teplota se stále drží nad 10°C.
Ráno jsem šel se Sašou napřed – rybařili jsme asi 1 km po proudu od tábora, když se před námi na vyvýšeném písčitém břehu na pár vteřin ukázal vlk, pozorující zvědavě medvěda lovícího lososy na druhé straně řeky. Odpoledne potkáváme několik motorových lodí, které po řece rozvážejí rybáře ubytované v lodge – rybářské základně. Občasný zvuk lodních motorů sice ubírá krajině na její nespoutanosti, ale stále je zde krásně. V průběhu dne jsme pozorovali celkem 20 medvědů.
Zatímco včera zachvátila „sockeye fieber“ mne a Láďu, dnes se lososy na systémek naučili chytat i ostatní, což se okamžitě odrazilo i na výsledcích rybaření.
Já – 7x duhák do 50 cm (většina duháků malých – do 20 cm)
Saša – 8x duhák do 20 cm, 10x nerka
Láďa – 1x keta 3 kg, 1x malý king (jack) cca 2 kg, 2x malý duhák, 14x nerka
Jirka – 15x nerka 65-75 cm (do 4 kg)
Pavel – 5x duhák do 50 cm, 16x nerka
Zdeněk – 1x keta, 1x nerka

lososi nerka tahnouci ke treniStředa 15.7.
Ráno mží, je zataženo. Během dne se oblačnost pomalu rozpouští a teplota se zvyšuje z 10 na 15°C.
Lososů nerka táhne tolik, že nezřídka vytvářejí v řece šedavý pruh rybích těl. Když se pak nad řekou rozléhá pokřik „už jedou, už jedou“, stačí se jen postavit ke břehu a po několika náhozech systémku je úlovek téměř jistý.
Medvědů jsme dnes viděli jen 15, ale vesměs samé větší samce. Medvědici s mladými už jsme neviděli žádnou. A tak tomu bylo až do konce naší cesty.
Já – 3x duhák do 30 cm, 1x nerka
Saša – 11x nerka, 2x duhák
Láďa – 20x nerka, 4x duhák
Pavel – 11x nerka, 2x duhák
Jirka – 11x nerka, 1x duhák
Zdeněk – 6x nerka
Vše na mušku

losos keta, Aljaska, cervenecČtvrtek 16.7.
Po dvou dnech, kdy nás slunce nechalo odpočinou, opět vylézáme ze stanů pod modrou oblohu. Během odpoledne teplota přesahuje 25°C a večer se v řece koupeme a plaveme. Užíváme si vodu stejně jako bobři, kteří mají svůj hrad postavený na druhém břehu.
Lososi čavyča, kterých letos na Aljašce táhlo méně než obvykle, se objevili teprve v závěrečné fázi plavby, v Braids. Zastavujeme u několika jam, kde se v čisté říční vodě prozářené paprsky slunce prohánějí vice než desetikiloví kingové, ale na naše nástrahy nereagují. A tak si užíváme alespoň při lovu lipanů, lososů keta a samozřejmě při drezůře nerek, jejichž poněkud snadný lov už nás nenaplňuje takovým nadšením jako v prvních dnech cesty. Pro jejich lov vymyslel Pavel anglický novotvar „easy-sockeye-fishing“.
Já – 3x malý duhák, 1x keta 3 kg
Saša – 3x duhák do 50 cm, 10x nerka
Láďa – 8x nerka, 2x keta 3-5 kg, 1x lipan, 2x malý duhák
Jirka – 6x nerka
Zdeněk – 1x nerka
Pavel – 7x nerka, 6x lipan do 48 cm, 5x duhák do 50 cm.


Pumice Creek Lodge4.-11. červenec 2009 - Pumice Creek Lodge
Super počasí, denně jsem měl 4-8 kingů (lososů čavyča) na mouchu a ostatní kolegové až 19 kingů denně na přívlač + lososi keta, nerka, duháci... Lososi většinou stříbrní - krásně čerstvě natažení z moře.
Trvalo nám skoro dva dny, než jsme přišli na způsob jak ryby regulérně lovit a nepodsekávat, což ukazuje i statistika našich úlovků:

Pumice Creek LodgeNeděle 5.7., řeka Cinder
Pavel 5x nerka a 3x keta podseklé
Zdeněk – 1x nerka a 1x jack na přívlač
Jirka – 7x nerka, 1x keta – vše podseklé
Saša – 1x king, 1x nerka, 1x keta – vše podseklé
Láďa – 1x king na plandavku, 2x duhák (65-68 cm) moucha+přívlač, 2x jack (přívlač), 1x nerka podseklá
Já – 1x jack 40 cm

Pondělí 6.7., řeka Cinder
Pavel – 4x king 90-97 cm, vše na jikru
Zdenek 1x king 97 cm na jikry
Jirka – 10x king na jikry, 1x pink-gorbusa
Saša – 2x king na jikry (75-88 cm), 4x keta (podseklé), 7x nerka (podseklé)
Láďa – 4x keta na mouchu, 2x nerka-podseklá
Já – 2x nerka a 2x keta na mušku, 1x siven dolly na mušku 40 cm

losos cavyca-king, Meshik river, pruvodce GarryÚterý 7.7.
Řeka Cinder
Pavel – 2x duhák 60 cm na přívlač, 2x nerka přívlač a muška (do 70 cm), 1x king 80 cm na plandavku
Zdeněk – 1x king na jikry
Jirka – 2x king na jikry, 2x duhák na jikry+1x duhák na rotačku (do 68 cm), 1x gorbuša 35 cm
Řeka Meshik
Saša – 7x king (na přívlač, 1x na mušku), 1x nerka na mušku (60-70 cm)
Láďa – 2x king, 1x keta, 1x nerka – vše na mušku
Já – 7x king (na mušku-jigstreamer, 1x na přívlač), 1x keta, 2x nerka, 1x jack (vše muška)

losos keta - Cinder riverStředa 8.7.
Rybaříme všichni na Cinder river. Ráno je zataženo, chvílemi mží. V podvečer, když se vracíme z řeky, tak se vyjasňuje a opět se otevírá panorama hor od sopky Unumigmak ke kaldeře Aniakchak.
Viděli jsme u řeky jednoho soba karibu, orly bělohlavé a jeřáby.
Pavel – 2x duhák (cca 60 cm), 5x king, 1x gorbuša, 1x keta, 1x nerka – na plandavku
Zdeněk - 2x duhák (50 a 58 cm), 3x nerka, 2x keta, 2x jack
Jirka – 12x king, 1x keta, 2x nerka – na jikry a na plandavku
Saša – 4x king na jikry
Láďa – 5x king, 2x keta – vše na mušku
Já – 6x king, 3x jack, 3x keta úplně stříbrná – vše na mušku

losos cavyca-king, 12 kg - Cinder riverČtvrtek 9.7.
Rybaříme všichni na Cinder river. Ráno je mlha – nízká oblačnost. Čekáme do 9.00, než se mlha trochu zvedne a může se letět. Během dne se pak vyjasňuje a odpoledne je úplně jasno, večer v 19.00 je teplota před chatou 23°C ve stínu.
Odpoledne chytal Láďa asi 400 m nad námi, za zákrutou. Saša, který ho měl na dohled hlásil, že zdolával jednu ketu za druhou a pár si jich dal na písčitou kosu, ze které chytá. Protože už jsme naši kingovou jámu důkladně prochytali, nastupujeme do lodě a jedeme pro Láďu. Jen co vyjíždíme za zatáčku, naskýtá se nám neuvěřitelný pohled. Láďa zdolává rybu zabrozen po pás do vody a 50 metrů nad ním medvěd odnáší z písčité kosy lososa. Medvěd zmizel ve vysoké trávě na břehu dříve, než jsme stačili vyndat naše kamery a fotoaparáty. Láďa je docela rád, že jsme přijeli a zatímco zdolává lososa čavyču, líčí nám své setkání s míškem:“Nejdřív jsem na mělčině chytal kety a pak se mi vypnul jeden king v prohlubni u druhého b břehu. Tak jsem si zabrodil dál do vody a po pár náhozech jsem zasekl toho kinga, co ho mám furt na prutě. Chvilku se s ním přitahuju a najednou mám takovej ten pocit, že se na mne někdo dívá. Ohlídku se a u mejch lososů stojí medvěd a kouká na mě. Moh jsem od něj bejt dvacet, možná třicet metrů. Naštěstí king táhl po proudu dolů a tak jsem šel pomalu s ním, pryč od medvěda. No a to jste akorát přijeli vy.“ Náhle se medvěd znovu objevil a začal šmejdit na písčině, odkud před chvílí odnesl lososy. Rychle vytahujeme kamery a Láďa se snaží zdolat lososa, kterému se z vody nijak nechce. Naše přítomnost bručouna nijak nevzrušuje. Klidně si šmajdá po břehu tam a zpátky a hledá další ryby. Rudy, náš průvodce, má loď připravenou v pohotovostní poloze a Láďa během necelé čtvrthodinky zdolává svou rybu. Mohutný dvanáctikilový mlíčák lososa čavyča končí v podběráku a my raději odjíždíme k jiné jámě – tady už je rybářů na náš vkus trochu moc…
losos nerka 4 kg, Cinder riverPavel – 1x duhák 60 cm, 6x keta, 3x nerka – vše na mušku
Zdeněk – 4x king na jikry, 1x pink, 1x nerka – na přívlač
Jirka – 9x king na jikry, 2x keta a 1x jack
Saša – 1x keta na mušku (vše mu padalo)
Láďa – 1x king, 15x keta na mušku (z toho mu dvě kety sežral medvěd)
Já – 2x king, 7x keta na mušku

Pátek 10.7.
Jasno, slunečno. Ráno bylo chladno, okolo 10°C, ale přes den vystoupila teplota na 25°C ve stínu.
já s Láďou a Sašou chytáme na Cinder river a ostatní letí na Meshik.
Ryby v jasném počasí vůbec nebraly. Skoro všechny ryby ulovené na mušku byly dopoledne. Odpoledne už jsme pár ryb jen podsekli na soutoku, ale na nástrahy ryby nereagovaly.
Pavel – 3x king do 98 cm, 1x keta a 2x siven na přívlač
Zdeněk – 2x king a 1x nerka na rotačku, 5x king na jikry
Jirka – 2x king do 98 cm, 1x nerka a 1x siven na přívlač a 6x king na jikry
Saša – 1x nerka do 70 cm, 4x keta
Láďa – 1x nerka, 8x keta, 3x siven do 55 cm
Já – 2x keta do 75 cm, 2x duhák á 48 cm, 1x jack

Pohled na sopku Chiginagak od reky CinderNejúspěšnější vláčecí nástrahy byly plandavky pixie a rotačky. Pro lov lososů čavyča jsou bezkonkurenčně nejúspěšnější nástrahou jikry, nicméně i na mušky jsme dokázali ulovit hodně ryb, ale musely být aktivní. Z mušek se nejvíce osvědčily zatížené streamery s velkýma očima barvy tmavě fialové, případně svítivě zelené prezentované na suché šňůře na třímetrovém návazci 0,45 mm. Velmi důležité je vedení mušky, která by měla volně pohybovat směrem po proudu, případně vertikálně, ale ne proti proudu.


losos keta - zdolavani
Srpen 2003
Konečně se dostávám ke slíbenému reportu z naší dovolené. Do Anchorage jsme tentokráte doletěli bez problémů - včas a se všemi kufry.Tam už na nás čekal šestimístný hydroplán a po asi čtyřiceti minutách letu jsme na místě - v Cottonwood Lodge. Bydlíme v chatě se dvěma sympaťáky ze Švýcarska. Jeden z nich, děda Luis - organizátor, je zde již posedmé a tak se nás hned ujímá, instruuje nás o zvycích v kempu a první den rybaření jezdí na lodi s námi a dělá nám průvodce.
Tah lososů stříbrných - silverů - je právě v nejlepším, jsou zde též spousty lososů růžových -pinků, lososi psí -chumové- jsou tady taky, ale v menším množství. Další dny jezdíme rybařit do obou ramen Lake Creeku sami a zachytali jsme si opravdu dosytosti. Silveři brali nejvíce na jikry a třpytky. Pinkové a chumové zase více na strýmry a třpytky. Zkoušeli jsme též dost vláčet s twistery,chytily jsme na ně dost ryb,ale jen jedna byla chycena za ústa a všechny ostatní byly podseknuty někde za hřbet nebo ocas. Jak je to možné s twisterem, kde hrot háčku ční nahoru a ještě je víceméně chráněn olověnou hlavičkou, to jsme nepochopili.
Bylo tam též hodně pěkných duháků 35-45cm, ale ti moc chuti do braní neměli, protože byli nacpaní lososími jikrami k prasknutí.
Ještě poznámka k počasí,trefili jsme se tam zrovna do takových veder, jaká tam podle novin za posledních sto let nebyla. První týden dosahovaly teploty kolem 30 stupňů.Na řeku to ale mělo úplně opačný vliv než u nás.Táním sněhu a ledovců na horách se řeka tak rozvodnila, že jsme měli vodu i s lososím potěrem až pod chatou. Ta stála naštěstí na pilotech. Tato velká voda ale naštěstí větší vliv na braní ryb neměla.
Čtrnáct dní uběhlo v kempu jak voda a jsme opět v Anchorage, kde jsme si vyzvedli rezervovaný obytný automobil. Vyrážíme na sever povodím řeky Susitna, kde jsme během osmi dnů navštívili několik našich starých známých míst - Ship Creek, Caswel Creek, Little Susitna River, Sheep Creek a Willow Creek. Ryb tam bylo o něco méně než v Cottonwood Lodge, ale o to víc rybářů. Přesto i tam to byla skvělá rybařina.
Pro zajímavost uvádím, kolik jsme spolu se synem nachytali ryb:
losos stříbrný-coho.121 kusů
losos psí-chum .......82 kusů
losos růžový-pink..19O kusů
duhák....................30 kusů
mník........................2 kusy
parma........................1 kus
White fish..................1 kus
A jednoho Jacka-královského lososa,který necestuje do moře, měl tak 50cm.

Zdraví a hezký den přeje
Žák