+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast TingvollfjordReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Tingvollfjord - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 16.5.2024

kambalatreska tmava - letni ulovek Einset 10.-20.srpna

Byli jsme na turisticko-rybářské dovolené, já jsem byl jediný rybář a tak možnosti rybolovu a použitých technik lovu byly omezené. Přesto za pět výletů na moře bylo nachytáno množství ryb.
Nevýhodou byla poměrně velká vzdálenost na lovná místa, kde byly větší ryby (na štikozubce jsme jezdili až k osadě Hogset).
Makrel konzumní velikosti nebylo problém ulovit jakékoli množství. Potěšili nás štikozubci u Hogsetu - uloveno přes 50 ks , velikost 65-80 cm. Nalovili jsme i tresky tmavé (nej 80cm), jednoskvrnné a mníky mořské-lengy.
Nejzajímavějším úlovkem byl platýs - asi kambala průsvitná, 55 cm, ulovena na maso při lovu štikozubců.

Libor P.

letni fjord

strikozubec (hejk) 5 kg uloveny na pilkr
Most-Naustbekken
23.8. – 30.8.


Nedá se to srovnat se zkušenostmi z rybaření v severním Norsku, kde jsme byli v minulých dvou letech, ale přesto se jedná o dobrý revír.
Ve vnitřních fjordech jsme málokdy narazili na zajímavější rybu (samé makrely a malé tresky tmavé), na volném moři byly úlovky mnohem pestřejší, bohužel jsme kvůli vlnám a nebo sviňuchám mohli na volné moře mezi skály k majáku pouze 2 - 3 dny. Nejvíce nás zaujal úlovek asi 10 ks štikozubců (největší 5 kg na pilker 50 g se zavěšenou krevetou). Jinak jsme lovili především tresky obecné do 5 kg, tresky jednoskvrné do 4 kg, mníkovce a samozřejmě makrely.
Ubytování bylo fantastické. Celkový dojem kazila pouze až fanatická snaha majitele chaty, který nás 3 dny před koncem chodil pravidelně přesvědčovat, že nedokážeme uklidit chatu dle jeho představ, a proto by jsme měli odjet co nejdříve ráno, aby stihl chatu dokonale uklidit. Myslím, že jsme jej nakonec zklamali, protože jsme dokázali splnit jeho požadavek "absolutely shiny" a připravili jej tak o 140 EUR za úklid :-)

David S.


Einset 30.8. – 6.9.

V Norsku jsme byli především obdivovat krásy tamní přírody a rybaření nebylo naší prioritou a úlovek odpovídá našim rybářským dovednostem (spíš nedovednostem :-) ). Polaky jsme lovili na přívlač na zelenou nebo průhlednou cca 5 cm gumu nebo na klasickou měděnou "lžičku" 10 cm - klasická přívlač jako na štiky, ale nástraha se nechala klesnout a vláčelo se od břehu nebo skal na otevřenou vodu. Tresky a mníky jsme chytali při dně na pilkry a návazec se zeleným peříčkem a kouskem makrely. Větší úspěch byl zaznamenáván na lehčí přívlačové pruty ( gramáž do 70 g ), makrely jsme chytali na "záložní" kaprový prut ve sloupci.
Celkem jsme ulovili 7 ks tresek obecných do 70 cm, 3 polaky do 75 cm, 10 mníků 60 - 75 cm, cca 150 makrel, pár okouníků cca 30 cm, štikozubce ... + několik podměrečných ryb výše uvedených.

Václav P.


halibut 115 cm, 17 kgMost
3.-17.5.2014


Musím konstatovat, že ubytování, služby a přístup majitelů je na nejvyšší úrovni. Pro letošní rok například doplnili výbavu o velkokapacitní mrazáky, kde se dají ryby zamrazit přímo v bedně, což je špičková možnost využití kapacity beden, ale i opatření k minimalizaci rozmrzání cestou.
Majitelé "Mostu" mluví anglicky, s němčinou se nepochodí, je dobře vzít anglický slovník pro ty, kteří angličtinu ovládají jako já. Voda je pitná a dobrá, stačí citron, či šťáva. K dispozici myčka nádobí a pračka, je však třeba vlastní mycí a prací prostředky do myčky i pračky, doporučuji vzít pár kapslí s sebou - při koupi na místě je zbytečné celé balení, kromě toho návod je v Norštině a cena vyšší.
Rybaření: Zkušenější vědí a nováčkům by bylo dobře sdělit, že se doporučuje vzít několik igelitových pytlů na odpadky a utěrek, včetně papírových. Ve výbavě kuchyně jsou, ale po dvou dnech jsou mokré. Jinak kuchyně vybavena špičkově, včetně překapávače a filtrů na kávu. Na mytí lodí Wapka, pokud se ostříkají po návratu z lovu, ušetří se náročnější mytí před odjezdem.
Kromě běžných úlovků tresek obecných, tmavých, mínků a mníkovců jsme ulovili i jednoho halibuta délky 115 cm (17 kg).
Pokud hledáte klidnou a bezproblémovou dovolenou s dostatečným množstvím ryb a trofejemi kolem metru, lze stoprocentně doporučit. Ve srovnání s destinacemi na severu jsou pochopitelně úlovky menší (proto hodnocení 2), ale v návaznosti na dopravu a ostatní komfort celkově 1!.

Jaroslav K.


treska obecna z kraje More-Romsdaltreska tmava ulovena na privlacEinset
10.-17.5.2013


Největší ulovené ryby naší týdenní výpravy byly: treska tmavá 105cm a treska obecná 107cm.
Další 4ks byly těsně pod metr.
Ve fjordu byla hejna kelerů 50-60cm, na jsme chytali mníky cca 80cm (asi 10x).
Překvapivým úlovkem byl pstruh mořský ulovený na přívlač na vlasec 0,2 mm. Nástrahou byl stříbrný pilkřík.
Treska tmavá délky 105 cm byla ulovena 12.5.2013, přívlač - vlasec 0,22, pilkřík 60g.

Martin Záhumenský

morsky pstruh uloveny ve fjordu


treska tmava 115 cm, kveten v TingvollfjorduTingvollfjord - Most
27.4.-11.5.2013


Tresky obecné do 95 cm a 6 kg váhy, největší treska tmavá 115 cm 13 kg.
Tresky obecné se chytaly v místech do 25 m hloubky v porostech chaluh na zelenou gumu. Tresky tmavé a obecné také na 80 –100g zlatý nebo červený pilkr a páter noster s papričkami se stříbrnými chvostíky, nebo na stříbrné makrelí návazce (bylo nutno ponechat nejvýše 2–3).
Teprve den před odjezdem začali do fjordů připlouvat sledi a za nimi zřejmě i větší množství velkých ryb, takže následující turnus zřejmě zažije „žně“ včetně větších halibutů – držíme palec.
Ještě poznámka – ryby braly prakticky jen večer od 18 hod. ale splehlivě. PŘES DEN A DO FJORDŮ NEMĚLO CENU ANI VYJÍŽDĚT – NĚMCI Z VEDLEJŠÍ CHATY NECHYTILI TÉMĚŘ NIC

Jaroslav K.


treska tmava - keller, uloveno na privlacTingvollfjord - Kvalvag 23.-30.6.2012

Nějak jsem podcenil informaci, že budeme ubytování uprostřed ovčí farmy, ale dalo se to vydržet. Koncem června ovce takřka nespí a nejlépe jim chutná asi v noci, takže když je majitel opatřoval zvonečky - chystaly se do hor - bylo kolem chalupy docela rušno...
Ale pan domácí na jedničku, informace o rybách, okolí, přílivy, o počasí - výpisy z netu na molu apod. Hodnotíme opět jako velmi podařenou výpravu - tentokrát zaměřenou na vláčení.
Na přiloženém obrázku kamarád (jinak nerybář) Jirka se svou největší treskou tmavou - tak vypadá radost po asi 10 minutách práce s poměrně měkkým prutem.

Celkem jsme ulovili:
treska obecná - do 80 cm (těch větších cca 40)
treska tmavá - okolo 80 cm cca 30 (1x 100 cm)
treska polak - 60-70 cm cca 20
okouníci kolem 30 cm - cca 15 ks

František J.


Most - Naustbekken, květen 2012



kraj More-Romsdal, treska tmava (sajda)Tingvollfjord - Most 5.5.-12.5.2012
Najely spousty ryb a je to paráda.
Lovili jsme hlavně tresky tmavé 80-100 cm, přes metr byly celkem tři a největší 110 cm. Šly nám i tresky obecné, hodně jich bylo mezi 90-100 cm.
Ryby samozřejmě nežraly pořád a ne všude. Dobrá rybařina byla ráno do 10.00 hodin a večer pak mezi 19.00-23.00. Nejvíc jsme zachytali na rozhraní fjordu a oceánu a v pásu do 1 km od pobřeží, resp. do 1 km do fjordu.

Jaroslav K.


Tingvollfjord - Skjevlingsnes 28.4-5.5.2012
Asi špatné období nebo počasí. I přes znalost okolí při druhém pobytu jsme byli 4 dny téměř bez ryby a poslední dva dny jsme jen trochu paběrkovali.
Celkem jsme ve čtyřech nachytali jen cca 30 kg ryb, většinou tresky tmavé a polaky, výjimečně obecňačky do 60 cm.

Richard U.


Tingvollfjord - Skjevlingsnes, Einset 6.-13.4.2012
Spousty sněhu a spousty ryb, hlavně tresek obecných a tmavých. Tentokrát to bylo díky počasí spíše cestovatelské dobrodružství. Aby někde napadlo půl metru sněhu přes noc, to se asi v Evropě hned tak nestává.

Zdraví
Milan


stikozubec delky 99 cm, hmotnost 6,5 kgTingvollfjord - Most 9.-16.7.2011
Most byl co do rozmanitosti druhů asi nejlepší revír, který jsme zatím navštívili.
Lovili jsme převážně tresky tmavé (okolo cca 70cm/3-4kg), mníkovce (60-80cm) a makrely.
Podařilo se nám ulovit i štikozubce - mořskou štiku délky 99cm (6,5kg) a na místní poměry pěknou tresku obecnou 105cm (7,5kg, 11/7/11, pilkr).
Mezi zajímavé úlovky bych zařadila štítníka (45 cm), mořskou kočku - vlkouše(75 cm) a samozřejmě výše uvedeného štikozubce - mořskou štiku (Seehecht).

Kateřina J.
treska obecna 105 cm, kraj Moretreska tmava, cervenec v kraji More


kvetnove tresky tmaveTingvollfjord - Most 7.-14.5.2011
...
Tyhle ryby jsme nachytali na přívlač, podél pobřeží zhruba ve 30-40 metrech. V průběhu týdne se nám podařilo chytit 10 ryb (treska tmavá) přes 1 metr kolem 10 - 14 kg. Dále hodně braly obecňačky.
Vedle nás byli ubytovaní ještě další kolegové z Čech, kteří zkoušeli pilkrovat, ale bohužel bez úspěchu.
Další soused z Holandska vyjížděl na moře cca 10 km a vozil obecňačky kolem 50-70 cm, ale tmavou metrovku jen jednu za celý týden.

Lovu zdar
Tomáš


Tingvollfjord-Einset květen




olihne 90-110 cm, cervenTingvollfjord 23.6.2010
Vážení kolegové rybáři!
Nachytali jsme tyto sépie. Délka cca 1 m. Nejdelší měla 110 cm.
Zajímalo by mne, zda s lovem těchto potvor jsou nějaké zkušenosti, zda se chytají normálně, zda chytil někdo i větší.
My jsme je dostali 23.6. 2010 v Norsku - Tingvoll

S pozdravem
Jiří Kamír


Einset 25.5.-5.6.2010
Dobrý den!
Pridám pár slov k aktuálnemu výsledku nášho pobytu u Oleho Einseta v termíne 25.5.-5.6.2010.
Použili sme trajekt Kiel-Oslo. Prvé naše auto odchytili nórski colníci, naši chlapci menej jazykovo zdatní však dostali zo seba základnú informáciu, že pivo vezú iba ALCOHOL FREE, colník ich odstavil bokom a nechal otvoriť kufor. Našťastie nealko Schlossgold pivo s jasným cudzojazyčným označením bolo ihneď pri dverách... Colník "išiel do kolien" a nedal príkaz prehľadať auto.
No keby tak učinil... ani si nepredstavujem čo by nasledovalo. Naše auto / s mojou osobou / prešlo fajn, lebo na otázky colníka som odpovedala v zmysle turistickej výpravy a tiež pomohol ubytovací voucher.

olihne 90-110 cm, cervenOleho tradične vynikajúci servis sa opätovne potvrdil, lode majú výkonné 40hp a 30 hp motory, lode sú opatrené novými nerezovými držiakmi na prúty.
Počasie bolo polojasné, teplota vody nízka - po príchode iba okolo 9 stupňov, aktivita rýb slabá. Postupne so zvyšovaním teploty vody a otepľovaním počasia sa aktivita rýb zlepšila a ku koncu pobytu sme slušne chytali: tresky okolo 80cm, kelery, chytili sme 2 chobotnice a nórskeho kalamára 55cm.
Absolvovali sme výlet do akvária v Alesunde, moc pekné, následne ame si prezreli mestečko.
Cesta domov prebehla bez problémov, platili sme iba pokutu 700,-NOK za nesprávne parkovanie cez 2 čiary v Osle.
Na spiatočnom trajekte pýtali od nás pasy a fyzicky v autách kontrolovali početnosti posádok.

Touto formou, Vám, vyslovujem našu vďaku za realizáciu tohoto pobytu a s určitosťou si nejaký zájazd to tejto nádhernej krajiny vyberieme u Vás aj v roku 2011.

S úctou Alena


polak z Tingvollfjordupyskoun - Norsko - rybolov pro celou rodinuKarihavet 25.5. - 5.6. květen 2010
Norsko - to je rybaření nejen pro zkušené rybáře, ale pro celou rodinu.
Fotografie z rybaření v Tingvollfjordu zaslali Fárovi.


treska tmava - Norsko, rybolov pro celou rodinuMost 22. - 29. květen 2010
Počasí skvělé a asi díky tomu absence ryb v samotném fjordu.
90% úlovků bylo z volného moře.
Úlovky (druh, délka/hmotnost, datum ulovení, nástraha/technika lovu):
Treska tmavá, 103 - 110cm, 3ks, přívlač 2ks na modrostříbrný pilker 100g, pilkerování 1ks na stříbrný pilker 250g, trofejní pro mou maličkost :-)
Ďas mořský, 56cm, 23.6.2010, přívlač, gumová rybka na jigu, vrácen do moře.

Jaroslav Kovář


Květen 2010
Ahoj!
Rybaření je v celém Tingvollfjordu i v Halsafjordu velmi dobré. Tresek obecných už je méně, ale do fjordů natáhlo množství tresek tmavých a loví se i hodně mníkovců a mníků. Také máme chycené první letošní polaky.
Zdáse, že spoustu dravců natáhla do fjordu velká hejna sleďů.
Na oceánu v okolí ostrovů Smøla a Averøy je prý ryb také letos relativně hodně.
Ještě lepší je situace v okolí Roanu, Bergfjordu a Viku na poloostrově Fossen.

Z Meisingset zdraví
Bjorn

mnik morsky 122 cm, 11 kgDuben 2010
Zdravíme z Most - Naustbekken!
Internet funguje velmi dobře. Ubytování na velmi vysoké úrovni, počasí zatím přeje (možná tu máme lepší počasí než je momentálně v Česku), ale od čtvrtka má být rapidní zhoršení.
Na ryby jsou místní vody zatím velmi skoupé, je to spíše o ježdění a hledání kde nějaká ryba je. Už se objevují černé tresky, polaci a obecných tresek je dost poskromnu.
Nicméně se v neděli 11.4. podařilo ulovit trofejního mníka, délka 122 cm, hmotnost 11 kg a úspěšným lovcem je pan Zdeněk Hruška.

Zdraví,
Martin Med a spol.

Tingvollfjord v rijnuŘíjen 2009
Podzimní počasí může mít v Norsku tisíce tváří. Mnozí z rybářů jistě zažili i v srpnu déšť se sněhem nebo v září silný vítr vylepšený chumelenicí.
Říjen 2009 byl však ve středním Norsku zcela jiného charakteru. Bylo několik deštivých dnů, ale převažovalo příjemné slunečné počasí s denními teplotami od -3°C do +10°C. Zatímco ráno bylo přístavní molo namrzlé, odpoledne se nezřídka rybařilo jen v košili.

Nádherného říjnového rybaření s kulisou zasněžených vrcholků hor v pozadí si v Norsku užívala i celá řada rybářů z Čech a Slovenska.
Kromě úlovků tresek, polaků a "kelerů" v kategorii 60-90 cm byl říjen v Tingvollfjordu především ve znamení úlovků metrových mníků mořských, bezpočtu sleďů a půlmetrových makrel.
Na několik rybářů se usmálo štěstí i v podobě úlovků méně častých - uloveni byli petře zbarvení pyskouni, elegantní štítníci a překvapivě také několik červených olihní.

Tingvollfjord v rijnu
Tingvollfjord v rijnu
Tingvollfjord - rijen, mnik 95 cm
Tingvollfjord - rijen, mnik 95 cm
olihen - rijnovy ulovek v Tingvollfjordu
olihen - rijnovy ulovek v Tingvollfjordu
pyskoun - rijnovy ulovek
pyskoun - rijnovy ulovek
stitnik - rijnovy ulovek
stitnik - rijnovy ulovek



treska tmava - TingvollfjordČerven 2009
Kdo si počká, ten se dočká - to platí na rybách stoprocentně. A platí to tím spíše, když rybář přijede do nové lokality, kde nezná loviště ani optimální doby lovu. Rybařit na moři aniž víte, zda je v dané lokalitě optimální příliv nebo odliv, případně aniž tušíte, kdy je příliv nebo odliv, to připomíná ruletu. A tak v neznámém lovišti nezbývá než chytat a chytat a chytat... dokud se něco nechytí. Nebo se můžete na rybářskou výpravu náležitě připravit, jako lovec této tresky tmavé z Tingvollfjordu.

Léto dorazilo do Norska v druhém červnovém týdnu. Snad vydrží alespoň do července...

Počátkem června bylo v Norsku počasí spíše špatné až mizerné. Část pobřeží zasáhla vichřice, která znemožňovala rybaření i v uzavřených fjordech a na otevřeném moři se nedalo chytat několik dní.
Ale ani v druhém květnovém týdnu nebylo rybaření snadné, jak dokládá ohlas jednoho z návštěvníků lokality Most:
Kraj More-Romsdal, treska polak14.6. jsme se v pořádku vrátili z Mostu od Lilleviků.
Destinace úžasná, chaty i lodě excelentní, majitelé báječní. Počasí jsme chytli spíše na opalovací dovolenou, přes den slunečno až horko, zataženo a trocha deště až poslední dva dny. Rybí úlovky mizerné, nejhorší za celou naši rybářskou historii. Ve dne se chytat nedalo, jezdili jsme na noc.
Němcům od sousedů se podařilo chytit na otevřeném moři na úpatí plata ve 100 metrech na 10dkg pilkříka tresku 32 kg (120cm), jinak vůkol se chytala jen samá mrňata, ponejvíce tresek obecných (40-60cm) a pár menších polaků. Táhla hejna malých kelerů, ale fakt malých, vytáhli jsme i dva červené okouníky, ale také miminka. Na přívlač to bralo na modré pilkiny a černé twistry, v hloubce jen na stříbrné pilkry a červené gumimaky, keleři na zelená pírka.
Nicméně jsme si trochu vyčistili hlavu...
Vít Popp

23.5.-6.6.2009
Dobrý den,
posílám Vám fotky z každoroční dovolené z chaty Kvalvag.
V roce 2009 se nám rybolov vydařil. Chytili jsme cca 90 kelerů o velikosti 90-100 cm. Dále 50 ryb nad 100 cm. Největší ryba - treska obecná 125 cm. Rybu jsme nevážili, ale hlava na preparaci vážila 9,5 kg.
Petrův zdar - rybáři z Plzeňska
morsky das z Tingvollfjordu, kveten
morsky das z Tingvollfjordu, kveten
treska obecna z Tingvollfjordu, kveten
treska obecna z Tingvollfjordu, kveten
treska tmava z Tingvollfjordu, kveten
treska tmava z Tingvollfjordu, kveten
Mnik morsky 121 cm, Tingvollfjord
Mnik morsky 121 cm, Tingvollfjord
kvetnova treska obecna z Tingvollfjordu
kvetnova treska obecna z Tingvollfjordu


Únor 2009
Majitel chat Einset zakoupil tři nové echoloty s GPS-plotterem, které je možné si pronajmout za cca 600 NOK/týden.

Červen 2008
Po několika teplých týdnech na přelomu května a června přišlo zase klasické norské počasí. Občas byl velmi nepříjemný vítr a jestliže ráno bylo slunce a modrá obloha, v poledne klidně mohlo zase lejt jak z konve. Ale občas se nějaká hezká ryba chytla, především o slušné tresky tmavé (70-90 cm) nebyla nouze.