+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Diskuse o rybaření ve světě

Všechny příspěvky

V diskusi je celkem 2029 různých příspěvků. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.

Zdenek 29.04.2024 10:58
Zdenek

Nordqvist 28.4.2024
Předpověď počasí nelhala a dnes ráno bylo opravdu na pár hodin jasno a denní teplota se oproti předchozím dnům zvedla o cca 5 °C na 7-10°C. Večer se po 19. hodině opět ochladilo na 2°C, ale to nic nemění na skutečnosti, že jsme mohli celý den rybařit bez rukavic a teplota vody se v celém revíru začala zvedat z 5-6°C na 6-8°C. Žádná exploze jara se sice v přírodě ještě neodehrála, ale u chat v Nordqvist se objevily první jarní květy - žluté orseje a v příkopech u silnice kvetou modré ladoňky a jaterníky. Rovněž štikám se dnešní oteplení líbilo a projevovaly trochu větší zájem o naše nástrahy než v předchozích dnech. Většina ulovených štik je vytřená a některé při zdolávání vyvrhovaly sledě. Nejvyšší frekvence záběrů byla mezi 10.00-18.00 hodinou. Největší štiky 98 cm a 96 cm byly uloveny na velký jerk s gumovým ocáskem a na gumovou rybku délky 14 cm nedaleko rákosin na hloubce 1-2 m.
36 rybářů ulovilo 28.4. celkem 67 štik, z toho 23 bylo nad 60 cm, největší měřily 98 cm, 96 cm, 86 cm a 80 cm.
Z dnešních zajímavějších úlovků stojí ještě za zmínku: dva kýble sleďů ulovené v severní části revíru na hloubce 8-10 m. Spolu se sledi bylo uloveno i pár okounků 20-25 cm. V jižní části revíru „U rákosí“ byli opět podseknuti dva cejni.
V okolí se pohybuje několik hejn kormoránů, dohromady jich může být něco přes sto. Zdá se, že nocují na ostrůvku Ivarskär v sousedním revíru Bamböle, přes den jsme je viděli lovit prakticky na všech volných plochách, kde bývají sledi. V okolí chat dnes pobíhalo několik zajíců běláků, při rybaření je slyšet volání jeřábů, několikrát jsme viděli přelétat orla mořského, na větších vodních plochách se zdržují hejna protahujících kachen a morčáků.
Během večerního sepisování úlovků jsem se od skupiny alandských veteránů, kteří sem jezdí více než 10 let, dozvěděl o velmi kuriózním úlovku štiky: Bylo to v dobách, kdy se v revíru ještě smělo lovit na rybičku. Posádky dvou lodí chytaly u rákosí nedaleko severního vraku a jedné z nich došly nástražní rybičky. Protože se rybáři nechtěli vracet dříve než druhá posádka, přemýšleli, na co by mohli zkusit chytat. A protože nenašli nic jiného, než svačinu a v ní chleba s tlačenkou, napíchl Marián na háček kus tlačenky a nahodil. Ke všeobecnému úžasu se kačena vzápětí potopila a překvapený rybář zdolal štiku délky 86 cm! Bližší údaje k druhu tlačenky nemáme, ví se jen, že byla bez cibule a bez octa.

img
dubnové ráno v severní části revíru Nordqvist
img
dubnové ráno v severní části revíru Nordqvist
img
jaro na Alandu
img
stika 80 cm ulovena na fluozeleny shad 14 cm
Zdenek 27.04.2024 22:46
Zdenek

Nordqvist 27.4.2024
Ráno nás kolem šesté probudilo slunce! No, ale pak se zase rychle schovalo za mraky. Nicméně mírný vánek od východu a teplota 5-6°C, to je proti včerejšku přeci jen dobrá zpráva. Dnes byl první den, kdy jsem vydržel chytat bez rukavic.
Na Buzeráku a v zátoce U rákosí už je teplota vody 6°C, zatímco celá Svartsmara včetně Krakonošova má 5°C. Sever a západ revíru má teplotu vody jen 4-5°C. Teplota vody se dnes zcela jednoznačně promítla do úlovků. Posádky, které dnes zkoušely Svartsmaru, zůstaly bez ryby nebo dosáhly 1-2 štik za celý den. Kdo chytal na Buzeráku, resp. u rákosin západně od Buzeráku, tak si docela zachytal. Některé posádky zde hlásily 6 nebo 8 štik a jedna dokonce 16 štik. U těch rákosin se dnes rovněž ulovily největší štiky 84 cm, 78 cm, 77 cm, 76 cm… Všechny zde ulovené štiky už byly kupodivu vytřené. Uloveno zde bylo i pár okounů, jeden měl 39 cm. Většina ulovených štik byla na gumy 10-15 cm, ale hodně jich bylo i na wobblery a něco na plandavky. Nejvíce ryb bylo uloveno odpoledne mezi 13.00-16.00 hodinou, když se kolem 19.00 hodiny ochladilo, záběry úplně ustaly.
Celkem 36 rybářů ulovilo 27.4. celkem 75 štik, z toho 28 bylo nad 60 cm, největší měřila 84 cm.
Z dnešních zajímavějších úlovků stojí ještě za zmínku: okoun 39 cm na 12 cm gumu, jesen 50 cm ulovený na wobbler a dva podseknutí cejni.
Podle hejn lovících ptáků (kormoráni, rackové, rybáci a morčáci) na Buzeráku a u Posranýho kamene je zřejmě, že sledi jsou tu. Několikrát jsme viděli orla mořského a zajíce běláka.

img
vecerni navrat z rybolovu
img
alandska sedesatka
img
okoun 39 cm
img
okoun 39 cm
Zdenek 27.04.2024 11:06
Zdenek

26.4.2024
Dopoledne téměř bezvětří, přeháňky s jemným deštíkem a nemilosrdné 2°C. Většina posádek relaxuje a ladí formu pro odpoledne, které za chladného jarního počasí bývá obvykle produktivnější.
Jenže ani odpoledne o moc tepleji nebylo. Optimista by řekl: „ještě že nefouká vítr a zítra má být dokonce o celý jeden stupeň tepleji!“.
Mezi druhou a pátou odpoledne bylo na vodě relativně příjemně: mírný vánek od severozápadu a teplota kolem 5°C. Bylo to vidět i na frekvenci záběrů. No, žádný jatka to nebyly, ale přeci jen občas někdo ulovil nějakou štiku a někteří dokonce hned dvě! Těch pár štik se vesměs chytlo „u rákosí“ nebo jihovýchodně od „Průplavu“, východně od „Zdeňkova kolíku“ a jižně od „Krakonošova“. V Krakonošově nic. No, prostě bída, ale po šesté večerní se ochladilo na 1-2°C a to záběry přestaly úplně. Pokud vím, tak po ochlazení kolem šesté večer už se žádná štika nechytla.
Celkem 36 rybářů ulovilo 26.4. jen 18 štik a jen 4 byly nad 60 cm, největší měřila 68 cm. Většina z nás vyjela ne ryby jen na pár hodin dopoledne nebo odpoledne a byli i tací, kteří dnešek vynechali a ladili formu pro dny s příznivější předpovědí. Od zítřka se má pozvolna oteplovat, což by mělo mít pozitivní vliv na aktivitu štik.
Správce Nordqvist a rybářský průvodce Kjell, který od letoška oficiálně vykonává i funkci rybářské stráže v centrální části souostroví, objížděl náš i okolní revíry a konstatoval, že na vodě jsou jen naše lodě – za takhle mizerného počasí se nikdo z místních na vodu nežene (a to byla v pátek odpoledne většina chat v okolí plná – většina místních i chatařů si udělala prodloužený víkend před „pálením čarodějnic“ a „1.májem“.
Jedna z posádek byla dnes u „Hraničního ostrůvku“ a „Posranýho kamene“, kde už jsou hejna sleďů. Byla zde i hejna lovících racků a rybáků, ale ani v okolí sleďů se jim nic nepodařilo ulovit (teplota vody tam byla 4-5°C).
U ostrovů v jižní části „Krakonošova“ má jeden ze spolumajitelů revíru nataženou síť. Je to starej dědek a nikdo se s ním nechce hádat a nutit ho, aby ji stáhl (patří mu podstatná část revíru a kdyby se začal šprajcovat, mohlo by to být na škodu vzájemným vztahům). Síť je označená modrou a červenou bójkou, tak se do ní nezamotejte. On ji za pár dnů stáhne a kdo ví, jestli ji ještě někdy v budoucnu použije…

Zdenek 26.04.2024 13:27
Zdenek

Aland - Nordqvist 25.4.
Ten letošní duben byl plný překvapení. Začalo to tím, že na Alandu led zmizel dříve než obvykle a už v polovině měsíce se zdálo, že jaro bude velmi teplé. A pak to přišlo: stejně jako ve středu Evropy se i na souostroví Aland kolem 20.4. prudce ochladilo. Tady sice nikomu nezmrzly meruňky, ale teplota vody v zátokách klesla ze slibných 8°C na 5°C, tření štik se přerušilo a mezi kapkami deště se občas objevila i nějaká ta vločka. A právě do období vskutku nevlídného počasí jsme dorazili na Aland i my, čtyřicítka rybářů, vesměs příznivců přívlače a na několik výjimek všichni veteráni mnoha alandských výprav. Pár nás letělo v poledne do Stockholmu a dál jsme odpoledne pokračovali autem a večerním trajektem, většina přijela do chat Nordqvist z Čech a Moravy auty.

25.4.
Ráno foukal mírný větřík od severu, který při teplotě +2°C rychle zchladil naše nadšení a po hodině rybolovu nám připomněl, že alfou a omegou jarního pobytu v přírodě je počasí. I když si dáváte pozor, abyste si ruce a rukavice udrželi suché, při občasném vytažení nebo spuštění kotvy a neustálém čištění nástrah od vodních travin se kontaktu se studenou vodou nevyhnete a končíte s vlhkýma rukama, které nejprve zebou, pak bolí a pak už je to jedno.
Naše posádka vydržela dopoledne na vodě dvě hodiny, než nás počasí donutilo k ústupu. Navíc jsme byli bez záběru. Ruce jsem měl zmrzlé tak, že o výměně nástrahy jsem přestal přemýšlet po půlhodině rybaření. Odpoledne jsme strategicky vyrazili do závětří na plochu jihovýchodně od „Průplavu“. A sem do relativního závětří se uchýlila i většina ostatních lodí. My jsme vydrželi chytat zakotveni v podstatě na jednom místě, což se v kombinaci s lovem na menší gumy délky 12-16 cm ukázalo jako relativně úspěšná volba a po třech hodinách vláčení jsme měli na kontě 5 malých štik do 63 cm a jedna 75-80 cm nám spadla zdolaná u lodě. Řeknete se „nic moc“, ale za aktuálních podmínek to asi bylo maximum možného. Většina ostatních posádek končila to odpoledne s nulou a jen někteří rybáři si na konto připsali 1-2 štičky. Největší zdolaná štika prvního dne měla 74 cm.
Sauny byly večer v chatách v permanenci a někteří sáhli i po prostředcích tišících bolest a zahřívajících promrzlé končetiny.
Prognóza na zítřek je depresivní: 1-2°C (pravda nad nulou), mírný děšť nebo sníh s deštěm a vánek od severu. No, nebude to snadné…

Borek 12.04.2024 04:29
Borek

Indický oceán
Na závěr sezóny v Indickém oceánu se nám docela daří. Máme zdoláno spoustu krásných ryb včetně 135 cm tuňáka jednobarvého (dogtooth), trofejního chňapala velkého (101 cm), spousty velkých bonit, jednoho tuňáka žlutoploutvého, cejnovek, chňapalů, amberjacků (kranas dumerillův), žraloků... prostě druhová pestrost Indického oceánu je neuvěřitelná stejně jako bojovnost většiny šupinatých obyvatel. Vše chytáme na slowjigging na jiggy do 200g, což je asi nejméně namáhavá disciplína, která se tu dá provozovat. Přesto se každý den vracíme zničení, že sotva večer zvládneme vypít pár ginů s tonikem...

img
Chnapal velky 101 cm
img
Tunak jednobarvy-dogtooth 135 cm
img
Amberjack po utoku zraloka
img
Amberjack-kranas dumerillluv
neregistrovaný uživatel 08.04.2024 14:13

Lofoty-Molnarodden 26.3.-2.4.2024

Předně děkuji za aktuální informaci o rybách před naším příjezdem.
Z 6 chytacích dní jsme vyjeli pouze na 4 dny, vždy na cca 8 hodin. Jeden den foukalo 13 m/s, takže jsme jeli na výlet po ostrově, který jsme stejně plánovali a předčil naše očekávání o kráse přírody, Nusfjord, reine, A, sušárny atd...
Poslední den se dalo vyjet až od kolem poledne, což jsme s ohledem na nadcházející odjezd na trajekt do Moskenes vyhodnotili jako hektické (balení, zmrazení ryb..).
Od 2.dne jsme volili radši brzké výjezdy hned po svítání (6-7h), kolem poledne bylo spíše mrtvo. Foukalo ještě rozumně 6-7 m/s, později 9-10 m/s. Jezdili jsme hlavně na rozhraní sundu a Vestfjordu (figura 100m) a před ní směrem k sádkám (jak doporučil kolega Zajíček). Dál na moři jsme byli 2x, ale téměř neúspěšně.
Nejvíc braly tresky obecné 80-100 cm, pár kusů bylo větších, nejdelší 107 cm.
Bylo i pár kelerů cca 50-60 cm. Jednoskvrnka ani mníkovec žádný.
Na 2-3 hodinky jsme se zajeli na radu p.Pedersena schovat do zálivu nad most (na moři foukalo 12-13 m/s). Celý jsme ho prochytali, zkoušeli jsme halibuty, ale bez výsledku. Až na zpáteční cestě, po projetí soustavy tyčí, 100 m před mostem kolega chytil malého mořského ďase, cca 30 cm. Ale i takový malý zmetek udělal svým vzhledem radost...
Takže celý zájezd považujeme za úspěšný, každý ze 4 dní jsme nachytali 10-20 kusů velkých tresek.
Ale Lofoty autem nejsou jen o rybách. I cesta je cíl... Dlouhé přejezdy autem byly někdy únavné, ale ta krása Lofot vše vynahradila!!!!
Ještě jednou díky za spolupráci
Jarda K.

img
jarní úlovek tresek
CK PEPA 03.04.2024 10:40
CK PEPA

Velikonoce v Sundholmen 2024
Na Velikonoce mi opět přijely děti a vnoučata. Chlapi bydleli v chatě na ostrově Sundholmen a ženské s dětma obsadily dům.
Kromě sauny, večerních diskusí a pojídání-popíjení dobrot, byl na programu i jarní rybolov na dírkách. Na slunci bylo fajn, ale ráno bylo pořád -8°C a led má stále 50 cm tloušťku! Mimo jiné se synovi povedl tenhle parádní pstruh obecný o hmotnosti 5,2 kg, kterého jsme po zvážení a focení zase vrátili do jezera.
https://drive.google.com/file/d/127ZeERgvuUInsPtQg2OxvTbEkI1KthNX/view?usp=sharing

Veselé Velikonoce přeje
Gunnar

Borek 25.03.2024 21:26
Borek

Molnarodden 25.3.2024
Poslední den, poslední výjezd. Krásné počasí, slunce střídaly sněhové přeháňky, vítr mírný, jeden stupeň pod nulou.
Vyjeli jsme na stejná místa v ústí fjordu jako v minulých dnech, ale chytání bylo úplně jiné. Nejenže jsme ryby na echolotu viděli, ale konečně braly jak se sluší. Hned při prvním driftu jsem zdolal skrei 110 cm, Tonda za pár minut kontroval skrei 105 cm. Při dalších driftech jsme kolikrát zdolávali všichni tři naráz... tak to má být!
Za cca tři hodiny se do lodi podívala hezká řádka skrei kolem 90 cm, dva slušní keleři a pár jednoskvrnek. Opravdu povedený závěr výpravy značně vylepšující celkovou bilanci.
Hezké to bylo!

img
Skrei 110 cm
img
Skrei cca 90 cm
img
Skrei 105 cm
img
neregistrovaný uživatel 25.03.2024 08:55

Molnarodden 23. a 24.3.2024
V sobotu bylo víceméně celý den slušné počasí, s krátkou pauzou na oběd jsme byli na vodě celý den. Ryby jsme na echolotu viděli, ale ulovit je není jednoduché. Nežerou a naše nástrahy je moc nezajímají. Chytili jsme pár jednoskvrnek, pár kelerů do 70 cm a dvě skrei. V noci byla krásná polární záře.
V neděli jsme se vzbudili do sněhové vánice. Do rána napadlo cca 10 cm sněhu. Počasí se umoudřilo až po obědě a před třetí hodinou jsme vyrazili na vodu. Byly stále sněhové přeháňky a vítr do cca 6 m/s. Echolot ukazoval ryby skoro všude a občas se i nějaká nechala přemluvit. Chytali jsme skoro do tmy v ústí fjordu a domu se vrátili značně promrzlí.

img
Polarni zare
img
Jednoskvrnka 64 cm
img
Borek 22.03.2024 21:03
Borek

Molnarodden 21. a 22.3.2024
Ve čtvrtek ráno foukalo přiměřeně a my mohli zkusit místa dále od břehu ve Vestfjordu. Nic moc jsme tam ale neulovili. Pak se zase docela rozfoukalo, zpět jsme museli jet krokem. Do večera jsme chytali v ústí "našeho" fjordu. Přes to, že jsme na echolotu viděli dost ryb, úlovky nic moc. Chytili jsme dvě skrei, jednoskvrnku, mníkovce a dva cca 70 cm kelery. Ale bylo docela hezky, chvíli dokonce svítilo slunce. Viděli jsme epesní duhu.
Dnes, v pátek, od rána prší nebo sněží a fouká tak, že se nedalo vyjet, takže sedíme doma a vedeme plodné debaty.

img
Předchozí 1 2 3 203 Další