+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoTjuonajokkReportážeAktuality, novinky a krátké reportáže

Švédsko - Tjuonajokk - Reportáže

Aktuality, novinky a krátké reportáže 4.10.2019

Lipan z Tjuonajokk26.7.-3.8. 2008
Dvojice našich muškařů cestujících z Prahy do Tjuonajokk nezačala svou výpravu právě šťastně. Na pražském letišti jim zapomněli(!) naložit zavazadla do letadla a ačkoli to rybáři hlásili na ČSA už ve Stockholmu, když zavazadla nevyjela na pás, nedokázali mistři z ruzyňského letiště doručit zavazadla do Stockholmu ani následujícím spojem. Naštěstí jsou na podobné příhody se zavazadly Švédi zvyklí a zpozdilé batohy dorazily nakonec do Tjuonajokk jen s několikahodinovým zpožděním.
První dny v Tjuonajokk byly doslova rybářskými orgiemi. Během dne občas přišly chvíle, kdy bylo i deset hodů se záběrem! Každý den mohl muškař ulovit několik desítek lipanů délky 40-45 cm a ryby do 47 cm patřily k dennímu standardu. Největší lipan, kterého ulovili naši muškaři, měřil 49 cm. V tišinách mezi peřejemi Taivek a Kukkak zdolali i několik pstruhů obecných délky okolo 50 cm a jeden opravdu veliký pstruh (?nebo snad losos?) se po elegantním výskoku odporoučel po proudu Taiveku aniž dal rybáři šanci...
Ve středu se ochladilo a rybařina byla výrazně těžší, přesto se dalo dobře zachytat, i když bylo nutné častěji měnit mouchy.
Jak pravil jeden z rybářů:"Když jsem se přesvědčil, že se v Tjuonajokk dá opravdu platit kartou, neznala moje radost mezí - lahůdky ze sobů, losů nebo i tetřeva hlušce nás zlomily a s radostí jsme chodili na snidaně i večeře. Tjuonajokk jsme si opravdu užili se vším všudy."

Pstruh obecny, jezerni forma, 64 cm, cervenec v Tjuonajokk1.-17. července 2008
Máme za sebou první polovinu července a tím pádem i více než dva týdny letní rybářské sezóny v Tjuonajokk.
Samotný začátek července se odehrával za relativně chladného počasí a řeka byla trochu zvedlá v důsledu dešťů a zbytků sněhové vody. Ale už po 5.7. se stav vody vrátil k normálu a kromě deštivých dní jsme měli i nádherné letní dny s jasnou oblohou. Teplota vody se pohybuje mezi 8-13°C.
Rybaření je nadprůměrné. Uloveno bylo několik desítek lipanů délky 48-58 cm a také hodně pstruhů nad 45 cm. Nejdelší pstruh ulovený v první polovině července měřil 64 cm (nádherný jezerák - viz foto). Několik klientů navštívilo i jezero Leffa, ale ani největší ulovené štiky nebyly delší než 100 cm.
Jeden z našich hostů ulovil v peřeji Kuhkak malého lososa. Podle údajů z dolního toku řeky táhne letos do Kaitum abnormálně velké množství lososů a tak je téměř jisté, že celá řada z nich si najde cestu až k nám - do Tjuonajokk.

Lipan z Tjuonajokk, cervenecZ letního Laponska zdraví
Anneli a Ingemar

6.-13. července 2008
Na rybářské výpravy prostřednictvím CK PEPA do Švédska jsme se vydali již několikrát. Pokaždé jsme se při výběru destinace zastavili u revíru Tjuonajokk, ale vždy jsme návštěvu tohoto rybářského kempu odložili na později. Letos jsme se konečně rozhodli navštívit nejsevernější část Švédska – Laponsko a zamířili jsme na Tjuonajokk. Nelitovali jsme.
Termín 6.7. – 13.7. 2008 znamenal téměř počátek sezony, tak jsme byli zvědavi jak budou ryby brát a byli jsme připraveni zaplatit nováčkovskou daň. Naše minivýprava čítala pouze dvě osoby – mne a mého kamaráda Mirka, se kterým jezdíme na společné výpravy. Poslední část cesty – transport vrtulníkem z Kiruny na Tjuonajokk nám dala z ptačí perspektivy představu v jaké krajině se budeme následujících šest dnů pohybovat.
První překvapení se konalo po příletu. Majitelé kempu – Ingemar a Ann-Hellen Kristell nás osobně přivítali, včetně pěti chlapců ve věku cca 20 let, kteří zde formou brigády pečují o veškerý život, včetně rybářského průvodcovství či člunové taxislužby. Následovala prohlídka kempu a seznámení s pravidly chování. Teprve později jsme si uvědomili, co nás zaujalo a celou dobu pobytu v kempu a okolí provázelo. Byla to disciplína. Nikoli vojenská, ale dobrovolná disciplína, založená na úctě, obdivu a respektu k přírodě. Takové disciplíně jsme se rádi podřídili a sdíleli ji s ostatními rybáři v kempu.
Výjimku z respektu k přírodě jsme však nemohli udělit místním komárům, kterých po 14 denních deštích bylo opravdu hodně, nicméně kombinace různých repelentů, plácání rukama, vhodného oblečení, občasného ochlazení (pod 10 st. C), větru a častého pobytu uprostřed řeky vytvořila život snesitelnější než jsme původně předpokládali.
lipan z řeky Kaitumlipan z řeky KaitumPrvní den, kolem 14 hodiny, jsme na člunu vyrazili na nejbližší peřeje Taivek po proudu řeky Kaitumalven. Přibližně 15 min. jízdy na člunu nás přivedlo k pravému břehu řeky a následovaly první muškařské pokusy. Zatímco já jsem zkoumal dno řeky, jak bych se nejlépe dostal k dobré pozici v proudu, Mirek už držel na prutu prvního lipana – první švihnutí šňůrou a lipan hned něco přes 50 cm v poměrně klidnější části proudu. Jakmile jsme našli vhodnou nymfu, pochopili jsme, že jsme narazili na lipaní ráj. Do večera jsme měli každý k 15 lipanům v rozmezí 40 – 45 cm a spokojeně jsme kolem 23 hodiny ulehali za slunečního svitu ke spánku.
Druhý den jsme vyrazili hned ráno po snídani (doporučujeme v místní restauraci) proti proudu řeky jezerem Kaitumjaure k jednomu ze vtoků do jezera. Cesta lodí nám vzala více než hodinu a měli jsme co dělat, abychom hledané místo nalezli. Tentokrát jsem byl rychlejší já a na malého streamera jsem vytáhl 40 cm krásně zbarveného pstruha. Lipani rovněž brali, ale byli menší a rozhodně jich nebylo tolik jako předchozího dne. Nicméně krásný výlet lodí po celé délce jezera pod horami, na kterých leželo ještě dost sněhu, v nás rovněž zanechal úžasné dojmy.
Tjuonajokkcerstve ryby na brehu reky...Další čtyři dny se nesly ve střídavých návštěvách peřejí po proudu řeky a to jak s vlastní lodí nebo s využitím „lodní taxislužby“, se kterou bylo možné proplout obtížnými úseky řeky až po peřeje Kukkak. Mirkovi se podařilo chytit ještě jednoho velkého pstruha – kolem 50 cm, ovšem lipani, kteří střídavě brali jak v proudech, tak v tišinách i na suchou a dávali o sobě pořádně vědět, nás vždy přivedli rychle zpět k 16 silonu na konci a lipaní mušce. Na některých místech bylo rojení hmyzu natolik silné a lákadlo pro vyhladovělé lipany tak velké, že řeka doslova žila krásně se vlnícími červenými hřbetními a ocasními ploutvemi nádherných ryb. Mohli jsme si opravdu vybrat místo i způsob lovu a stále jsme byli úspěšní, jakoby se již zmíněná disciplína přenesla i na ryby do řeky – tak poctivě lipani brali. Můžeme potvrdit, že slova o tom, že se jedná pravděpodobně o nejlepší loviště lipanů v Evropě, ne-li na světě, nejsou přehnaná.
Tjuonajokk - kotviste lodiKromě ryb však stojí opravdu za zmínku celková harmonie kempu, mimořádná úroveň a kvalita místní restaurace. Rozhodně doporučujeme neminout a alespoň několikrát ochutnat připravované večeře, jakkoli čerstvou rybu na mřížce, připravovanou uprostřed přírody lze také doporučit.
Odjížděli jsme s velkou pokorou před silou a krásou laponské přírody, která poznamená každého jejího návštěvníka. Mimořádný příklad toho, jak se příroda dokáže člověku odvděčit, pokud nemá ambici ji pokořit a naopak pokud přijme její pravidla za své.
Luděk Zdražil

Proč jezdím na Tjuonajokk?:
"Kurva Zdenku já jsem na tom s tím casem uplne stejne jak ty. Nestíhám nic a k poste se dostanu az o den pozdeji. Vsechno platí, peníze ti poslu hned v pondelí.
Práve proto ze je to s tím casem tak hrozné, pojedu na Tjunajokk.
Vís co si na nem nejvíc cením? Ze tam není signál a nejde tam telefon!!!!
S pozdravem JN"

Personal Tjuonajokk dekuje ceskym zakaznikum za prijemnou spolecnostZáří 2007
V září přichází do Evropy podzim, ale u nás na severu Švédska je zima již za dveřmi. Břízy se zbarvily do žlutooranžova, rašeliniště a vřesoviště hrají všemi barvami a nakrátko napadl i první poprašek sněhu. Helikoptéry odvezly naše poslední letní zákazníky a také personál rybářského kempu Tjuonajokk se brzy odebere do civilizovanějších končin...

Ačkoli nám počasí tohoto léta příliš nepřálo, přesto patřila poslední rybářská sezóna mezi ty úspěšnější.

Je naší milou povinností poděkovat všem našim zákazníkům a partnerům za přízeň a spolupráci v roce 2007.
Ať už Vás osud a Vaše plány zanesou kamkoli, přejeme Vám úspěšnou zimní rybářskou sezónu a kdo ví, snad se opět u vody někdy setkáme.
Všichni sportovní rybáři, ať už naši stálí nebo noví zákazníci, budou opět vítání v Tjuonajokk v létě roku 2008!

Ingemar, Ann-Helen a team průvodců rybářského kempu Tjuonajokk

konec srpna - houbarska sezonaTjuonajokk - pstruh obecny uloveny na privlacSrpen-září 2007
Již potřetí jsem v posledním srpnovém týdnu navštívil revír Tjuonajokk. Opět to bylo skvělé avšak zase trochu jiné.
Poprvé jsem navštívil revír zacátkem července 2004 a řeka byla plná vody kvůli tání sněhu v horách. Ryby se držely pri březích a daly se chytit na cokoli. Bylo teplo, až 25 stupňů a všude mraky komárů a muchniček, jež dělaly z rybáře nedobrovolného dárce krve.
Vloni jsem navštívil řeku Kaitum s kamarády koncem srpna a reportáž si může každý prečíst na této internetové stránce.
pstruh obecny 71 cm, konec srpnapodzimni stika z TjuonajokkLetos to však bylo zase neco jiného. Už při mém příletu do kempu se Ann-Helen smála , že jsem v kraťasech. Druhý den jsem pochopil. Došlo tak jak všude v Evropě k prudké změně počasí a jestli do středy bylo zima a pršelo, ve středu večer začalo regulérně snežit a poprašek snehu vydržel až do našeho sobotního odletu. Sice nebyli komáři, ale podepsalo se to na rybách. Zatímco předchozí návštěvy se odehrávaly pomalu jako bych chytal nekde na sádkách, letos jsme se na rybu nadřeli. Zvlášte zdejší obrovská populace lipanů vytrvale ignorovala jakékoli naše nástrahy. Víc jak 20 za den se jich nedalo chytit ani v peřeji Šircam a to už bylo na pováženou. Zaměřili jsme se na jiné ryby a více času strávili na méně prochtávaných místech revíru, na rozlitinách a hlavně na jezeře Leffa. Zdejší okouni jsou při chuti stále, navíc jsme se dvakrát trefili do štik. Nic světoborného, nejvýš 85 cm, ale v nouzi poteší. Nakonec naše vytrvalost a dřina byla sv. Petrem odměněny a chytili jsme i pár pekných pstruhů. Nejpěknějšího chytil Zdenek a měl 71 cm. Byla to asi jediná slušná ryba. Nicméne si tak ted uvědomuju, kolik jsem asi naštval českých rybárů, když hovorím o slušné rybe až o takovém pstruhovi. Opravdu je to zde spíš slušný úlovek než rarita. Osobně jsem videl několik zde ulovených větších pstruhu. Lipani se pocítají na tisíce a chytit menšího jak 35 cm je problém. O okounech a štikách ani nemluvím. Drtivá vetšina zdejších rybáru je ani nechytá a hlavně muškarí lipany. I když se začíná ke konci sezony projevovat určitá prochytanost revíru, nemá to na populaci ryb žádný vliv. Rybári si zrídka kdy ponechají jednu rybu k prímé kozumaci a ryb nijak neubývá a ani nikdo nedosazuje. Příroda si poradí sama.
Nedovedu si predstavit jak by tento revír dopadl, kdyby si rybárské právo na něj od státu pronajala nekterá organizace ČRS. Já to odhaduju, že v srpnu už by nemělo smysl sem jezdit. Vždyt u nás povolených 7 kg ryb na hlavu a den by při české povaze udělalo z revírem své....
S pozdravem
Jiří Nauš

srpen - stika ulovena na muskupotapeci - scitani lipanu v rece KaitumSrpen 2007
Prakticky po celý srpen bylo velmi proměnlivé počasí, což pro tento měsíc není právě obvyklé. Jeden den už to vypadalo, že začíná podzim a druhý den zase pálilo slunce a teplota překročila i 25°C. Teplota vody v kotvišti lodí se pohybovala okolo 15°C, hladina vody v řece byla normální.
Rybaření bylo vynikající a jak se zdá, proměnlivé počasí rybám nijak nevadilo.
Už 9 let se Tjuonajokk podílí na výzkumném projektu, který se mimo jiné zabývá i populací ryb v řece Kaitum. Sčítání lipanů v křišťálově čisté vodě v okolí Tjuonajokk provádějí již tradičně potápěči. V letošním roce bylo na 800 metrů dlouhém úseku peřeje Taivek registrováno celkem 4.000 lipanů. Více než 60% ryb v peřeji je delších než 40 cm a jen několik lipanů bylo kratších než 25 cm.
Věříme, že i v posledních týdnech letošní letní rybářské sezóny bude pokračovat celkem příjemné počasí a naši hosté si vychutnají skvělé rybaření.

Z Tjuonajokk zdraví
Ann-Helen a Ingemar Kristell


Červenec 2007
stika ulovena na streamer, cervenecpstruh obecny 47 cm, cervenecV závěru července jsme si užili velmi nestálého počasí. Prakticky denně se střídala jasná obloha s deštěm, obvyklá denní teplota vzduchu se pohybovala mezi 15-20°C. Teplota vody v řece dosáhla téměř 15°C a hladina vody je mírně nad normálem.
Celkově lze o rybaření říci, že se dařilo.
Štiky začínají být sice mírně letargické a berou spíše opatrně, ale přesto bylo v průběhu posledního týdne uloveno několik zubatic délky přes 100 cm.
Pstruzi nejsou nikterak aktivní nebo se na jejich lov naši zákazníci možná málo zaměřují. Největší exempláře ulovené v posledním týdnu nedosáhly ani délky 50 cm. Ale jak jsem napsal výše - možná se naši zákazníci více zaměřují na lov lipanů. A není divu: v posledním týdnu si každý z našich zákazníků-rybářů ulovil alespoň jednoho lipana délky nad 50 cm! Jak říkají vinaři: letos je dobrý ročník.
Nejdelší lipan ulovený v minulém týdnu měřil 48 cm a ulovil ho návštěvník z Dánska.
Začaly růst houby a na rašeliništích dozrály morušky. To jsou u nás v Laponsku znamení blížícího se konce léta.

Z Tjuonajokk zdraví
Ann-Helen a Ingemar Kristell


Tjuonajokk - kotviste lodiKrátký e-mail jednoho z návštěvníků revíru Tjuonajokk nepotřebuje komentář:
... počasí nám sice nepřálo, ale počasí není všechno. Bylo to super.
Nejlepší rybaření v mém životě.
S pozdravem
Viktor Janauer

A těmito slovy hodnotil první návštěvu Tjuonajokk pan Doležal (7.-14.7.):
"Hodně se střídalo počasí. Ještě když jsme přiletěli, tak jsme věděli, že je léto, ale hned druhý den jsme si připadali jako v září nebo v říjnu. Bylo vesměs zataženo, občas pršelo a tu a tam do toho zasvítilo sluníčko.
No a když po dešti svítilo sluníčko, tak se líhly májovky a takové malé mušky - něco jako muchničky a to pak byla hladina v peřeji Kukak samá ryba. Lipani sbírali jako šílení, ale když žraly ty malé mušky, tak se nám nepodařilo najít žádnou naší mušku, kterou by ryby braly. Jinak jsme ale na suché žluté májovky i na nymfy, goldheady a streamery ulovili spousty lipanů, vesměs od 35 do 45 cm. Největší lipani a pstruzi měli 47 cm.
Řeka byla zvednutá a bylo nutné brodit opatrně. Silný proud hodně strhával - naštěstí ryby braly blízko břehů, takže to nebyl žádný problém.
Nejvíc ryb jsme nachytali na Taiveku a Kukaku. Na Tjirtjamu jsme byli jen jednou, brali tam vesměs malí lipani. Jeden den jsme muškařili i na jezeře Laeffa. Štik jsme v mělkých zátokách viděli spousty, některé měly i k metru. Ty velký vůbec nežraly - házeli jsme jim to až k hubě, ale marně. Chytili jsme každý několik štik od 60 do 75 cm a jedna velká nám upadla - ta kupodivu nevzala streamer, ale blešivce.
Jedno odpoledne chytali kluci na klasickou českou numfu. Švédově na druhé straně peřeje nevěřili vlastním očím, kolik ryb se dá z jednoho místa za chvilku vytáhnout. Nebyl problém chytit přes sto ryb za odpoledne...
Když pominu tu úžasnou rybařinu, tak polívka s tetřívčími klobáskami, řízečky ze soba a z losa podávané v místní restauraci, to byl výtvor, za který by se nemuseli stydět ani v Alcronu..."

rybar na brehu KaitumjaureUž v průběhu prvních dvou týdnů letošní sezóny byla v Tjuonajokk ulovena celá řada ryb z kategorie "nej, nej, nej...".
Však také počasí rybolovu přálo: první týden bylo slunečno a denní teploty se vyšplhaly až na 20-27°C. Druhý týden bylo sice často zataženo, občas pršelo a teploty klesly na 8-13°C, nicméně v pátek se opět oteplilo na 20°C.
Teplota vody se pohybovala mezi 8-12°C, což odpovídá obvyklému průměru.
V polovině července začal vlivem oteplení tát sníh v nejvyšších polohách hor a hladina řeky se mírně zvedla.
Počátek sezóny bývá často ve znamení "štičí horečky". Nejinak tomu bylo i letos - štik byla ulovena celá řada a jeden ze "štamgastů" Jean-Francois Michel ulovil na mušku štiku 112 cm.
Zatím největší ulovený pstruh letošní sezóny vážil něco přes 2 kg a byl po zdolání puštěn na svobodu.
Lipani jsou rovněž při chuti - denně jsou hlášeny úlovky lipanů v kategorii 45–50 cm.
Během týdne snad dozrají i plody ostružiníků morušek a to už bude u nás v Laponsku to pravé léto...

Z Tjuonajokk zdraví
Ann-Helen a Ingemar Kristell