+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoOrmsjönReportážeKrátké zprávy a reportáže

Švédsko - Ormsjön - Reportáže

Krátké zprávy a reportáže 12.9.2019

stika z jezera AvatraskŠvédsko-Ormsjön 12.-14. června 2021

Cesta byla v pohodě, k jezeru Ormsjön jsme dorazili v sobotu.
V neděli bylo větrno, bylo těžké najit zavetri bez vln a zaroven stanoviště ryb.
Úspěšnější jsme byli az u výtoku z jezera Avatrask, 9 stik (nej 65) a 7 okounu (do 30) za 5 hodin házení a válčení na jezere.
V pondělí jsme byli okouknout říčku, ale cesta k velkému jezeru v lese konci a k jezeru z něhož říčka vytéká se asi musi z druhe strany.
na jezere AvatraskChytli jsme dva male pstruhy na malého woblera, okoukli dvě malá jezera v lesích a vratili se na podvečerní hodinku na Avatrask - 5 stik (do 75) a 10 okounu a 1 jelce. Vyhnal nás silný déšť.

Petr H.

Ormsjon 27.6.-4.7. 2020

Všechno fungovalo jak mělo s výjimkou ryb. Za celou dobu jsme ulovili pouze pár malých štik do 70 cm a několik okounů. Ani majitel domku, místní rybářský průvodce, nedokázal poradit. Voda v jezerech měla 26°C, prudce se měnilo počasí a ryby prostě přestaly žrát. Zkoušeli jsme chytat na žáby v rákosí, ale tam byly jen malé kudly do 50 cm, zkoušeli jsme i trolling na hloubkách podle echolotu, ale bez většího úspěchu.
Lepší byly řeky. Na přítoku do jezera Ormsjön jsme docela zachytali pstruhy a lipany a mně se povedl obrovský jesen, který měl skoro 70 cm. Dostat ho z toho proudu byla fuška. Jinak nic, co by stálo za řeč.
Ale máme z Ormsjön zážitek, který skvěle vystihuje severní Švédsko a jeho obyvatele:
Podařilo se nám hned v sobotu při příjezdu na mizerné silnici nedaleko domku prorazit tři pneumatiky naráz. Což je zde dost problém, protože k lodím se jezdí autem a nejbližší pneuservis otevíral až v pondělí. Z této na první pohled bezvýchodné situace se nám snažil pomoci majitel domku a nakonec vše vyřešila paní ze sousedního domku. Se slovy „přece si nebudete ničit vaše hezký auto na téhle strašné cestě“ nám půjčila klíčky od svého Volva z minulého tisíciletí s tím, že až budeme odjíždět, máme ho zase šoupnout do stodoly. Skvělá dáma!
Kde jinde na téhle planetě se něco takového může stát...

Protože to s rybama bylo na jezerech slabý, rozhodli jsme se opustit Ormsjön o den dříve a cestou domů se ještě na den zastavit na řece Vindelälven. Už jsme tam dříve chytali, když jsme bydleli v Gäddträsku, a tak jsme si řekli, že zkusíme lososy. Bylo to neuvěřitelný chytání, které už se asi nikdy nebude opakovat. Chytali jsme všichni čtyři na přívlač a měli jsme mezi třetí odpolední a třetí hodinou ranní na prutu 17 lososů! Osm z nich jsme zdolali, měřili mezi 89 cm a 106 cm. No prostě bomba.
Místní rybáři muškařili na druhý straně. Viděl jsem, že každých cca 20 minut někdo zasekl a zdolával rybu, ale nevím, jestli nějakého vytáhli. Myslím, že většinu utrhli. Většinou zasekli, pak následoval běh po proudu pod peřej a po pár minutách se rybář a převazoval návazec. Byli tam i místní vláčkaři, ale ti úspěšní nebyli a jen koukali. Asi neměli ty správné třpytky, respektive správně barevné. Po předchozích zkušenostech z této řeky jsme byli vybaveni množstvím nástrah v té správné (samozřejmě tajné) barvě, která zde byla úspěšná i při našich minulých návštěvách. Takže Vindalälven byla nakonec dost vydařená "náplast" na nepříliš úspěšný rybolov na jezerech.

Patrik B.


Metrovka z BellviksjonuOrmsjön 20.-27.6. 2020

Ulovili jsme velké množství okounů délky 25-45 cm. Minimálně 70 ks na osobu za týden pobytu. Braly nám i velmi pěkné štiky, hlavně v okolí trav na hladinové nástrahy. Velikost do 85 cm. Tři štiky 90 cm a dvě kolem metru. Velká spokojenost.
U přítoku do jezera Bellviksjön se kolegovi podařilo ulovit na rotačku (velikost č.4) potočáka délky 72 cm. Viděl ho zalovit a prvním náhozem ho měl na prutě. Měl silný prut na štiky a šňůru 0,22 mm. Obojí bylo na hraně, neskutečný tah v silném proudu. Podotýkám, že to byl klasický tmavý potočák s červenými tečkami, nikoli jezerní pstruh. Poté jsme v šesti další tři hodiny zkoušeli marně chytit dalšího.
Jinak je Ormsjon velmi zajímavý revír na okouny a štiky.

Martin Č.
Okoun
Okoun
pstruh 72 cm
pstruh 72 cm
Stika z rakosi
Stika z rakosi106 cm, nej ryba vypravyOrmsjön 17.-24.8. 2019

Návštěvu revíru Ormsjön jsme spojili s dvoudenním závodem v lovu štik na jezeře Bellviksjön ve švédském kraji Västerbotten nedaleko městečka Dorotea. Na místo jsme dorazili v pátek večer. V sobotu a v neděli se konal závod, takže jsme neměli ani chvíli čas na obhlédnutí jezera. Jezero Bellviksjön je velmi rozlehlé a členité. A bylo rozplašené. Značná část závodníků chytala na jezeře několik dní předem v rámci tréninku. Množství motorových lodí zapříčinilo to, že žádný z týmů neulovil během dvou dnů potřebných pět bodovaných štik. My jsme v sekci kajakářů nakonec dopadli dobře díky těm pár bodovaným rybám, co se nám podařilo ulovit. Naše tři týmy skončily na prvním, druhém a třetím místě v kategorii kajaků. Ale nadšení jsme nebyli.

lipan cca 40 cmV pondělí jsme se vydali na jezero Avaträsk. Prý tam jsou pěkní okouni. Okounů jsme chytili dost, ale žádný nebyl extra velký. Štik se ulovilo jen pár a ještě malých. Jinak je jezero krásné, členité a s mnoha ostrovy. A ti velcí okouni tam taky určitě někde budou.

Třetí den rybaření jsme strávili na řece, která vtéká do jezera Ormsjön. Cílem bylo ulovení pstruhů a lipanů. Zkusili jsme jak přívlač, tak mušku. Většina ulovených potočáků neměla ani 30 cm. Viděli jsme ale i padesátku, jak pronásleduje nástrahu, ale nakonec bez záběru.
Lipanů tam bylo celkem dost a i ve slušných velikostech, chytili jsme i nkolik kusů kolem 45 cm. Při muškaření reagovali velmi dobře na různé tmavé nymfy s tungstenem. Při přívlači byly nejúspěšnější malé gumy v tmavých barvách – hnědá, černá a „motoroil“.

okoun 41 cmNa další dva dny jsme si naplánovali jezero Bellviksjön s tím, že přespíme pod širákem u jednoho z přístřešků. Zvolili jsme část jezera u přítoku. Přímo na přítoku jsme si zachytali opravdu velmi slušně. Zdolali jsme spoustu okounů, a to i několik kolem 40 cm, štiky do 90 cm, jeseny, cejna na gumu za hubu... Ale jak jsme se dorazili na jezero, záběrů ubylo. Každý sice ještě nějakou rybu chytil, ale bylo znát, že jsou ryby výrazně opatrnější, než na přítoku, kde se při soutěži nechytalo.
Kolikrát jsme podle echolotu našli hejno okounů, ale po ulovení jednoho celé hejno zmizelo. Nebo ustaly záběry.
Ulovit štiku na večerní „štikopeč“ nebylo nakonec jednoduché, ale těsně před setměním se zadařilo a jedna sedmdesátka přišla o život, aby se ohřála na ohni.
Ani druhý den to nebylo výrazně lepší. Na echolotu bylo kolikrát vidět při vertikálním lovu, že nástraha ryby zajímá, ale záběr nepřišel. Navečer jsme to zabalili a jeli domu.

stika 91 cmNa poslední den jsme zvolili tip od jednoho z lokálních rybářů. Přítok do jezera Avaträsk. Kajaky jsme dali na vodu a vyrazili do spletité rozlitiny. Během chvíle chytil Karel stošestku na imitaci žáby taženou přes mělčinu s rostlinami. Nakonec jsme chytali na povrchovky všichni. Každý měl několik sedmdesátek a zdolali jsme i dvě ryby přes 90 cm. A trefili jsme konečně okouny, velké okouny. Ten nej měl 47 cm. Bylo neskutečně znát, že tady v minulých dnech nikdo nechytal.

Na jezeře Ormsjön jsme nakonec chytali jen pár minut ze břehu při obhlídce okolí domku. Tohle jezero se pro lov z kajaků nehodí. Je obrovské a nepříliš členité. Ale při chytání z motorové lodi tam je slušná šance na ulovení opravdu velké štiky nebo jezeráka na trolling.
Přítok OrmsjönuBellviksjön je sice také velké jezero, ale je výrazně členitější s množstvím ostrovů a členitým dnem s hloubkami i kolem 12 metrů. Kdyby nebyl na jezero před a při soutěži takový tlak, určitě by byl rybolov v našem případě mnohem úspěšnější. Kolik času je potřeba aby se ryby zase „hodily do klidu“ nevím, ale určitě jsme tou dobou už byli doma. Tohle jezero se nám fakt líbilo. Škoda těch nepříznivých podmínek.
Avaträsku jsme věnovali jediný den a výsledek zůstal za očekáváním. Naopak možnost tak dobrého lovu pstruhů a hlavně lipanů na řece asi 20 kilometrů od domku nás všechny příjemně překvapila. A kousek výše na řece jsou i čistě muškařské úseky. Povolenka se dá jednoduše koupit online.
Nakonec jsme se shodli, že sem klidně ještě někdy pojedeme. Ale v klidnějších časech.

Borek Zajíček
stika 92 cm
stika 92 cm
okoun z Avatrasku
okoun z Avatrasku
stika 93 cm ulovena na trolling
stika 93 cm ulovena na trolling
Bellviksjon-stika
Bellviksjon-stika
Stika 86 cm
Stika 86 cm
Stika  90+
Stika 90+
Zdolano
Zdolano
stika v podberaku
stika v podberaku
vyhled kajakare
vyhled kajakare
okoun
okoun