+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoKarlskronaReportážeKrátké zprávy a postřehy

Švédsko - Karlskrona - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 28.6.2017

Leden 2018 - zimní lov štik na streamer z rybářských kajaků v revíru Karlskrona
FLY vs. JERK, film Kanalgratis z několika lokalit v Baltském moři včetně revíru Karlskrona
prvni den, bratrova prvni ryba Karlskrona 10.-17.6. 2017

Už 14 dní před odjezdem jsme nervózně koukal každý den na předpověď počasí, která stále tvrdila, že během našeho pobytu na jihu Švédska bude foukat nepříjemný vítr 8 až 12 m/s. V takovém větru se skoro nedá chytat, natož pádlovat na kajaku. Naštěstí se předpověď několik dní před odjezdem změnila k dobrému a nakonec byl vítr celkem v pohodě, tedy až na dva dny, kdy opravdu foukalo kolem 10 m/s. Jinak byl vítr maximálně 6m/s, což je naprosto v normě a těžko čekat na Baltu vítr slabší.

Cesta byla bez problémů a i moje stařičká kára (letos jí bude 18 let) se s tím nákladem (4 lidi, dva kajaky na střeše, rybařina, jídlo...) poprala statečně, až jsem se divil.
92 cm Po opuštění trajektu jsme se vydali za kulturou, už několikrát jsem plánoval navštívit místo zvané Ales Stenar nedaleko města Ystad. Toto mystické místo, je staré více než 1400 let. Na travnaté ploše nad útesem jsou vyskládány velké kameny do tvaru vikingské lodi a dle jejich pozice lze soudit, že se jedná o jakousi variantu kalendáře (asi podobně jako Stonehenge). Každopádně velmi zajímavé a mystické místo.

Po příjezdu do chaty jsme rychle nachystali pruty, vyzvedli u majitele kempu další dva kajaky a vyrazili na ryby do okolí kempu. Vzal jsem si jenom muškařské vybavení na štiky – první nához, první popotažení streamera a měl jsem první rybu – štiku cca 70 cm. A pak 4 hodiny bez záběru...

Během dalších dnů, kdy jsme projeli velkou část souostroví kolem Karlskrony jsme nebyli schopni přijít na to, proč na naše nástrahy štiky utočí jen velmi letmo a nástrahu nedobírají. Průměrný výsledek jsme měli 3 štiky na osobu a den, ale ryby tam byly, jen mi přišlo, že nástrahu spíš vyhánějí a nechtějí ji sežrat.

tatova nejvetsi... Asi nejlepší chytání jsme měli ve východní části souostroví, kam jsme se vydali s tím, že tam na ostrově jednu noc přespíme, kdyby otec tak nechrápal, byla by to naprostá paráda.
Přímo u otevřeného Baltu byly štiky o něco agresivnější a nástrahy braly poctivěji, takže jsme si zvedli denní půměr, ale nechytili jsme nic úplně velkého, největší měla 86 cm. Bylo tam krásně.
Poslední dny jsme se věnovali souostroví západně od Karlskrony a přezbrojili jsme na větší gumy. Gumy kolem 20 cm atakovaly štiky o něco spolehlivěji, než menší nástrahy. Poslední den měl Štěpán uloveno 10 štik, což byl nejlepší denní úlovek a chytil dokonce i největší štiku výpravy – 92 cm.

Po „trošku“ hektické cestě na trajekt, který jsme nakonec o chlup stihli a po pohodové cestě přes Německo jsme dorazili domů. Celý zbytek neděle jsem prospal a v pondělí jsem vstával do práce jen s největším sebezapřením (ale nakonec jsem vstal).
Podtrženo a sečteno: další povedená výprava je za námi a už vymýšlíme, kam vyrazíme příští rok. Tentokrát je skupinový požadavek na chytání v Norsku, tak už jen vymyslet kam a zarezervovat, dokud jsou v Norsku nějaká volná místa.

Borek Zajíček

Ales Stenar
Ales Stenar
stika kolem 70 cm
stika kolem 70 cm
sedesatka
sedesatka
je tam
je tam
Au, ale stane se, nakonec to ani nebolelo
Au, ale stane se, nakonec to ani nebolelo
po desti
po desti
Cilova rovinka proti vetru
Cilova rovinka proti vetru
Bourka, ktera nas obesla
Bourka, ktera nas obesla
porada
porada
Kde jsou?
Kde jsou?


Lov štik na streamer z rybářských kajaků v revíru Karlskrona
jarni stika od ostrova SenorenPřelom dubna a května 2016

Rozhodnutí vyrazit do Karlskrony už koncem dubna jsem v prvních dnech naší výpravy proklínal. Po 20. dubnu se ve Švédsku ochladilo, na lodi byla zima jak v psinci, ale to by až tak nevadilo. Horší bylo, že s poklesem teploty vody z 8°C na necelých 7°C přestaly štiky žrát. Za celý den házení měla naše trojice v prvních třech dnech pobytu 6-18 štik.
Vše se otočilo 1.5., kdy nás ráno uvítalo modré nebe a konečně přestal foukat vítr. Teplota vody šla každý den o kousek výš a štiky byly den ode dne aktivnější.
Celkem jsme ve třech rybářích v jedné lodi za sedm dní rybaření ulovili 250-300 štik, nejúspěšnější byl poslední den výpravy, kdy jsme dohromady měli v lodi 79 štik.
Nejúspěšnější nástrahy? V první polovině pobytu, když byla hodně studená voda, jsme se věnovali převážně lovu na mušky, resp. streamery a na gumy. Jak rostla aktivita ryb, stále častěji jsme chytali na jerky délky okolo 12 cm.
Zvláštní dík patří Gunnarovi za vzornou péči.

Vincent T.

kvetnova stika ulovena na gumu
kvetnova stika ulovena na gumu
kvetnova stika ulovena na jerk strike-pro
kvetnova stika ulovena na jerk strike-pro
dubnovy ulovek na streamer
dubnovy ulovek na streamer
dubnova stika ulovena na streamer
dubnova stika ulovena na streamer
dubnova stika ulovena na gumu
dubnova stika ulovena na gumuJKFO 2015JKFO 2015
31.10.-1.11. 2015
Jackson Kayak Fishing Open 2015 byl již druhý ročník závodů v lovu štik přívlačí z rybářských kajaků všech značek a typů, který se pořádal v souostroví Blekinge u jihošvédského města Karlskrona. A tak jako loni, i letos se zúčastnilo několik českých borců. A nejen českých, zastoupení byli kajakáři z 10 evropských zemí, z nichž valná část chytala štiky v brakických vodách jižního Švédska vůbec poprvé.
Jak probíhal tento svátek všech evropských kajakorybářů a jak dopadl český team se dozvíte na následujícím odkazu:
JKFO 2015 reportáž

Příprava na lov
Příprava na lov
Kristian z Německa v plném soustředění
Kristian z Německa v plném soustředění
Brífing před startem závodu
Brífing před startem závodu
Honza boduje
Honza boduje
Romantika na kajaku
Romantika na kajakustika z Karlskrony Karlskrona – letní sezóna 2015

Léto je za námi a na souostroví Blekinge padl podzim a my můžeme bilancovat, jaká ta letní sezóna 2015 vlastně byla. Tak jak mám informace od mých rybářských přátel z celého Švédska, tak skoro stejná jako všude jinde – někdy ryby braly dobře, někdy se jim moc nechtělo. Rozdíly v braní štik byly v jednotlivých částech sezóny větší, než bývá obvyklé. Asi za to zčásti může poněkud abnormální letní počasí. Každopádně kdo umí, ten umí a skoro vždy nachytá. Tak jako parta Belgičanů, která v šesti lidech úspěšně zdolala 1300 (ano, opravdu tisíctřista) štik za jeden týden a několikrát se dostali i přes metr (nej 107 cm).
Radost máme také z rostoucí populace okounů. Ještě před pár lety v celém souostroví moc okounů nebylo, ale teď je jich čím dál tím více a daří se chytat i pěkné kousky a to hlavně díky tomu, že velká část rybářů ryby pouští. Snad to tak vydrží.
Dorazily ke mě i zprávy o ulovených candátech, což mě velmi mile překvapilo a doufám, že jejich obsádka v souostroví bude dobře prosperovat a v budoucnu bude candát běžně lovenou rybou stejně jako štika a poslední dobou i okoun.

Z Karlskrony zdraví
Gunnar

stika z brakickych vod
stika z brakickych vod
okounek
okounek
stika
stika
stika
stika
stika
stikacervencova stikaČervenec 2015

A je tady zase srpen. Jestli nás v loňském roce v Karlskroně překvapily dobré úlovky štik v letním období, pak letošní červenec nebyl o nic horší.
Celé letošní léto bylo výrazně chladnější než obvykle bývá, což asi moc nepotěšilo ty, kdo se rádi povalují na pláži a koupou v moři, ale švédští rybáři měli důvod k radosti. Vlastně se v červenci chytalo více štik než v květnu a nechyběly ani metrové ryby. Navíc jsou letní štiky v lepší kondici než štiky lovené ve studené zimní či jarní vodě a při zdolávání předvádějí často skoky a prudké výpady.
Většina hostů chytala v červenci na velké plandavky tvaru jako je Abu Atom apod. Největší štiky byly uloveny na velké jerky a kombinace klasických dřevěných jerků s gumovými ocasy (tailbait, swimbait).
Co mne osobně velmi těší je zvyšující množství rybářů, které vídám na rybářských kajacích. Zatím v okolí Karlskrony pořád ještě převažují rybáři na motorových lodích, ale myslím, že jednou přijde doba, kdy tomu bude naopak.
Srpen, který bývá po rybářské stránce asi nejslabším měsícem sezóny, rychle uběhne a pak už tu bude září – voda se ochladí a drobné rybky i dravci se začnou stahovat do zátok a mezi ostrovy.
domek Jordbo pro 6-9 osobOd září máme pro naše hosty jednu novinku – nový domek Jordö na pobřeží nedaleko Ronneby. Jedná se o komfortní domek pro šest osob, který na vlastním pozemku na břehu zátoky nabízí soukromí a veškeré pohodlí. U domku je ještě chatka se třemi lůžky a u mola v kotvišti můžeme zajistit až 3 motorové lodě, takže skupinky 6-9 přátel mohou mít v novém domku kvalitní základnu.

Z letní Karlskrony zdraví
Gunnar
domek Jordo - pohled na pozemek a vyhled
domek Jordo - pohled na pozemek a vyhled
domek Jordo
domek Jordo
domek Jordo - vyhled z obyvaci mistnosti
domek Jordo - vyhled z obyvaci mistnosti
domek Jordo - pobrezi u domku
domek Jordo - pobrezi u domku
domek Jordo - kotvistě lodi
domek Jordo - kotvistě lodi
domek Jordo - kuchyne
domek Jordo - kuchyne
domek Jordo - obyvaci pokoj
domek Jordo - obyvaci pokoj
domek Jordo - obyvaci pokoj
domek Jordo - obyvaci pokoj
domek Jordo - loznice
domek Jordo - loznice
domek Jordo - koupelna
domek Jordo - koupelnaJackson Kayak Fishing Open – Karlskrona 1.-2.11. 2014
Erik jde na to! Start - predavani korytek na mereni Kuba v kajaku Kajakari Merení stiky Vyhlaseni vitezu
První listopadový víkend zorganizovali kluci z evropského Jackson Kayak Teamu nultý ročník závodu v lovu štik z kajaku. Gunnar, dealer JK kayaků a koordinátor švédského JK teamu, poskytl pro konání svůj rybářský kemp na ostrově Senoren východně od města Karlskrona na jihu Švédska. Na závod dorazilo 36 závodících kajakářů a několik dalších kajakářů přijelo jen na kukačku. Nejvíce pádlerů dorazilo logicky ze Švédska. Z Německa a Čech dorazila také až nečekaně velká skupina nadšenců a zastoupení měli i Finové nebo kluci z Rakouska.
Po příjezdu jsme se ubytovali v armádních stanech, které byly pro závodníky připraveny. Do stanu se vlezlo až 10 osob a když jsme přišli na to, jak rozdělat kamna s minimem kouře (první pokus vypadal, že jsme ze stanu udělali udírnu), byla pohoda maximální.
Závod probíhal v sobotu a v neděli, ale většina kajakářů dorazila již ve čtvrtek večer, aby si v pátek mohli „osahat“ vodu a věděli, do čeho jdou. Během pátku se chytilo několik slušných ryb, například já jsem si posunul osobáček štiky z kajaku na celkem pěkných 102 cm.
Závod měl velmi jednoduchá pravidla: bodují se dvě největší štiky za oba dny (1cm – 1bod) a kdo má nejvyšší součet, ten vyhraje. Minimální délka bodované ryby je 80 cm. K určení přesné délky ryby sloužila korýtka vyrobená z 140 cm dlouhých kusů okapu s nalepeným měřítkem a každý závodník byl povinnen bodovanou rybu v korýtku vyfotit tak, aby byla vidět celá i s měřítkem. Závod začínal v 8:00 a končil v 15:30. Start a cíl byl u rybářského obchodu v kempu a někteří vyráželi na lov v nejbližším okolí kempu, někdo se na start postavil s autem s naloženými kajaky a v 8:00 teprve vyrážel na vzdálenější spoty. Kdo chytal kolem kempu, maximálně využil vymezenou dobu lovu, kdo jel někam dál autem, ten ztrácel čas přejezdem a přípravou kajaku k lovu a samozřejmě i nakládkou kajaků po lovu. Kdo přijel do cíle po 15:30, byl mu odečten jeden bod za každou minutu zpoždění.
Počasí bylo po celou dobu příznivé, foukalo decentně, teplota kolem 10-12 stupňů byla ideální. Bohužel během závodu se rybám – těm větším – z vody moc nechtělo. Nebyl problém ulovit 10-15 štik za den, ale velikost byla většinou 50-75 cm. Větší ryby buď vůbec na nástrahu nereagovaly nebo ji jen pronásledovaly až k lodi. Po prvním dni závodu je jen jediný člověk, který má dvě bodované ryby – Petr Škarka z českého JK teamu. Petr nakonec celý závod vyhrál a byl jedním ze dvou kajakářů, kteří měli zapsané dvě ryby. Na třetím místě byl závodník s jednou 107 cm rybou. Kromě asi pěti rybářů skončili všichni s nulou i když ryb se chytlo dost.
Většina zúčastněných používala různé kajaky od firmy Jackson Kayak, ale bylo zde vidět i několik kajaků jiných značek. Bylo velmi zajímavé se s kajakáři bavit na téma kajaků – každý přesně ví, který typ kajaku mu vyhovuje a proč. Každý kajak má nějaké specifické vlastnosti a kolik lidí, tolik chutí.
V sobotu večer proběhlo losování cen formou tomboly a jednalo se o ceny hodnotné. Nejhodnotnější cena byl kajak JK Cruise 10, kterou si odvezl jeden z německých účastníků. Dále se losovali doplňky od firmy RAM (držáky prutů a echolotů, kotevní systémy…), exkluzivní ručně dělané nástrahy a šeky v hodnotě 75 a 100 USD na nákup rybářského vybavení. Až na čtyři smolaře si svou cenu vylosoval každý. Po tombole následoval doprovodný program. Honza Liska měl krátkou přednášku o tom, jak se na kajaku bezpečně kotvit i ve vlnách, Petr Škarka předvedl svůj vylovovač uvízlých nástrah (mimochodem super věc) a Joel Abrahamsson nám pustil film (premiéra) o tom, jak zdolal světový rekord – největší rybu z kajaku. Vidět onoho asi 165 cm vysokého dredatého blonďáka, jak z kajaku páčí žraloka grónského o hmotnosti cca 560 kg byl zážitek, který jsme hned potom šli zapít. A zapíjelo se fest, spát se šlo mezi druhou a třetí ráno a někteří nebyli zrovna nejčerstvější…
V neděli po závodě bylo slavnostní vyhlášení vítězů následované všeobecným veselím, debatami o všem možném, domlouváním rybářských tripů na příští rok atd. Část lidí odjíždí v neděli večer, zbytek v pondělí ráno. My odjeli kolem čtvrté ranní, aby nám neujel trajekt z Trelleborgu, který odjíždí v 7:30 ráno.
Chtěl bych poděkovat Gunnarovi a Antonovi za perfektně zorganizovanou akci a všem účastníkům za výbornou atmosféru. V podstatě všichni účastníci se shodli na tom, že to bylo super a že příští rok, na prvním regulérním ročníku Jackson Kayak Fishing Open, se opět všichni sejdeme.

Borek ZajíčekJackson Kayak Fishing OpenJackson Kayak Fishing Open
31.10.-2.11.2014


Na přelomu října a listopadu se ve Švédsku v Karlskroně koná první ročník Jackson Kayak Fishing Open. Je to závod v kayakfishingu v souostroví kolem ostrova Senoren.
Věcné ceny: trofej pro vítěze, kajak od Jackson Kayak, RAM a Yakkattack doplňky.
Veškeré věcné ceny se rozdělí tombolou mezi všechny účastníky.

Program závodu
Pátek 31.10.- registrace závodníků v rybářském obchůdku Pike Strike Sweden, ostrov Senoren, Karlskrona. GPS 56 ° 8’16 .99 „N, 15 ° 44’28 .97″ O
18-20h seminář o kayakfishingu v hlavní budově
20-??? grilovačka a mejdan all inclusive ve vikingské vesnici vedle kempu. Grilovačka za velmi rozumné ceny

Sobota 1.11.
7:00- brífink, závodníci dostanou korýtka, mapy a další vybavení pro závod.
8:30- start závodu
do 15:00- všichni závodníci musí být do třetí hodiny zpět v kempu a ohlásit svůj příjezd v centru závodu (rybářský obchod).
15:00-18:00- nahrávání fotek úlovků do závodní databáze
18:00-20:00- seminář o kayakfishingu v hlavní budově
20:00-??- mejdan a grilovačka za symbolické ceny ve vikingské vesničce.
Vyhlášení průběžných výsledků

Neděle 2.11.
7:00- brífink, závodníci dostanou korýtka, mapy a další vybavení pro závod.
8:30- start závodu
do 15:00- všichni závodníci musí být do třetí hodiny zpět v kempu a ohlásit svůj příjezd v centru závodu (rybářský obchod).
15:00-18:00- nahrávání fotek úlovků do závodní databáze
18:00- Vyhlášení výsledků, předání trofejí, tombola o kajak od JK
20:00- ?? závěrečný večírek s grilováním za symbolické ceny

Pravidla závodu
- celková délka dvou nejdelších štik je bodovým výsledkem každého závodníka. Minimální délka počitatelných ryb je 75cm
- závod chyť a pusť. Pokud je štika během zdolávání zraněna a rybář uzná, že má malé šance na přežití, je nutné štiku zabít. Bude snědena večer na grilu.
- měření ryb probíhá na podložce s korýtkem (dodáno organizátorem). Měří se od konce spodní čelisti po konec ocasní ploutve. K rybě se přiloží identifikační štítek a vyfotí se na foťák či telefon.
- loví se pouze na jeden prut, na kajaku jich můžete mít kolik chcete
- povolené techniky lovu: přívlač a muškaření
- lov na živou či mrtvou rybu a trolling je zakázán
- je povoleno se během závodu pohybovat po souostroví kolem Karlskrony autem, musí se dodržovat návrat do 15:00. Není povolen mothershipping (vození kajaků motorovou lodí)
- ryby musí být ulovené z kajaku nebo kanoe, brodění není povolené
- každý kajakorybář musí mít: vestu, píšťalku nebo jinou zvukovou signalizaci, mobilní telefon (číslo předat u registrace), kleště schopné přeštípnout háček

Registrace
- poplatek za registraci je 300 švédských korun. Poplatek se platí bankovním převodem, instrukce k platbě dostane závodník do mailu
- registrace přes email na pikestrike@hotmail.com v registraci uveďte jméno, národnost, typ kajaku a tým za který chytáte
- registrační poplatek zahrnuje: ubytování ve vytápěném armádním stanu, lístek do tomboly
- maximální počet závodníků je 60

Kontakty:
info@rybolov.com - rezervace míst v závodu a ubytování
pikestrike@gmail.com - hlavní organizátor Gunnar Ahlstrom
606 530 777 - Jan Liska, český organizátor a koordinátor dopravy automobily