+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoBlavikenReportážeKrátké zprávy, postřehy

Švédsko - Blaviken - Reportáže

Krátké zprávy, postřehy 27.10.2020

Okoun z BlavikenBlaviken 12.-19.9. 2020,
testovací výprava


Jezdíme na ryby většinou jako parta osmi rybářů minimálně na 14 dní. V ideálním případě kombinujeme dvě destinace. Týden v jedné a týden ve druhé. Letos jsme měli naplánováno, že vyrazíme koncem května, ale korona tomu chtěla jinak. Nakonec jsme vyrazili až v září.

Jedna skupina jela v termínu 12.-19.9. do Sundholmenu a my jeli do Blaviken. Na druhou polovinu švédské výpravy jsme se všichni sešli v Helesjo, kde to dobře známe a byli jsme tu několikrát.
Do Blaviken jsme dorazili v sobotu odpoledne a správce Tomas a průvodce Greger nás už čekali u domku. Po vyřízení lodí a zaplaceni povolenky na týden nám Tomas řekl, že lístky snad ani nepotřebujeme, neboť jsme zde aktuálnbě jediní rybáři. Z ostatních rybářů se stali lovci, protože akorát začala sezóna lovu losů.

Blaviken - sobi na břehuDruhý den dopoledne se nám věnoval Greger v zátoce před domem. Za dvě a půl hodiny jsme dohromady chytili celou jednu štiku. Ale pochopili jsme, že na volné vodě není nic.
Ryby byly v hloubce od 2 do 4 metrů, ale jedině pokud tam byly vodní rostliny.
Vzhledem k pozdnímu termínu nám na našich nástrahách určených do rostlin visela napůl uhnilá tráva skoro pořád. Třeba i jen za karabinku. Ale, když se to povedlo pár metrů popotáhnout, přišel úder a zamotaná šedesátka měla v trávě rázem nejmíň 90.

Domek BlavikenCelkem bylo uloveno v 5 rybářích 154 štik. Z toho 59 štik do 60 cm, nad 60 cm bylo 74 štik, nad 70 cm 19 ks a přes 80 cm měly dvě.
Největší rybu zdolal Honza, měla 96 cm. V hlubších zátokách s kamenitým dnem na nás čekali krásní okouni. Nad 30 cm jsme jich chytili 27, největší měl krásných 42 cm.
Jeden den celý propršel a to tak, že velmi, tak jsme jeli do Lycksele opravit píchlou pneumatiku.
Poslední den jsme se schovávali před větrem v zátokách a na ta místa, kde jsme na základě předchozích zkušeností čekali větší rybu jsme se již nedostali.

Revír je to veliký a rozmanitý a i přes to, že podle domácích už bylo po sezoně, tak jsme něco nachytali.

Vašek P.

Okoun z Blaviken