+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskooblast TromsoReportážeKrátké zprávy a postřehy

Norsko - oblast Tromso - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 12.10.2023

Vlkouš 100 cm z LarsengLarseng 7.-14.6.2019

Paní majitelka nám dala veškeré informace krásně strukturovaně a byla velmi ochotná, takže na jedničku.
Lodě nám předala naprosto čisté, ve výborném stavu včetně vybavení (kýbl, gafy na tresky, hák na halibuta atd. - není vždy pravidlem) a požadovala lodě takto i vrátit (vybavila nás houbičkami na nádobí a požadovala vydrhnout lodě i zvenčí).
Rozmrzele jsme také přijali povinnost registrovat výjezdy lodí a úlovků on-line (nepřijeli jsme administrovat), ale samozřejmě jsme to akceptovali a dodržovali. Výborně fungovalo doplňování benzínu. Chata byla dobře vybavená. Na saunu nebyl čas.

Ve vzdálenostech do 20min jízdy lodí byly úlovky podprůměrné (nikoli co do množství, ale co do velikosti). Chytali jsme sice 3 druhy tresek, ale tak 20-50 cm délky, ojediněle několik obecňaček nad 70 cm, vlkouše, halibuta. Nutno také dodat, že půlka výpravy byli nováčci.

treska tmavá 9 kg z LarsengTeprve 2 dny před odjezdem a asi při pohledu do mrazáků nás majitelka informovala o dobrém lovišti ve vzdálenosti 1 hodiny jízdy lodí na plný výkon (při dobrém počasí) u ústí řeky Malselva do Malangen fjordu, tam jsme to zlomili a na hloubkách na vertikální přívlač zdolali mnoho tresek tmavých 80-108 cm a pod hejny potěru, na kterém se svrchu živili racci, i mnoho tresek obecných a jednoskvrnek pěkných velikostí. Nakonec tedy bylo ryb požehnaně. S výjimkou jednoho větrnějšího dne , kdy jsme nevyjeli, skvěle vyšlo i počasí.

úlovky:
Tresek obecných délky 50-100 cm jsme chytili pres 40 ks.
Tresek tmavých 80-108 cm jsme chytili přes 30 ks.
Tresek jednoskvrnných 40-70 cmjsme chytili přes 20 ks.
Dále jsme ulovili jednoho vlkouše (100 cm), jednoho halibuta (90 cm) a jednoho okouníka (25 cm).

Nejdelší treska tmavá měřila 108 cm, vážila 9 kg a ulovena byla na pilkr 80 g.
Nejdelší obecňačka (100 cm) byla ulovena na pilkr z hloubky 30 m a vlkouše délky 100cm (5 kg) jsme chytili na přívlač na gumu z hloubky 15 m.

David K.
Treska tmava 108 cm
Treska tmava 108 cm
Treska obecná z Larseng
Treska obecná z Larseng
Oba snad dorostou
Oba snad dorostou
Vlkouš 100 cm z Lenangen
Vlkouš 100 cm z Lenangen
Treska tmava-keler z Larseng
Treska tmava-keler z Larseng


Larseng - vlkousKvěten 2019 v Larseng

Rybářský revír v okolí Larseng sice nevypadá na první pohled nijak extra zajímavě, ale svoje kvality jistojistě má.
Zatímco v jiných částech Norska byl květen poměrně problematický a některé výpravy měly problém vůbec něco kloudného chytit, v Larseng vše fungovalo tak, jak má.
K pravidelným úlovkům halibutů a velkých tresek tmavých v poslední době přibývají úlovky krásných vlkoušů, kteří se délkou často blíží jednomu metru.
Příkladná je i starostlivost paní Trine, majitelky Larseng, která vládne Larsengu pevnou rukou a dokonce rybaření rozumí lépe, než kdejaký mořem ošlehaný Nor. A když někomu poradí, kam má jet na ryby, ví, co říká!
Halibut v lodi
Halibut v lodi
Halibut
Halibut
Halibut z Larseng
Halibut z Larseng
"malej a placatej"
"malej a placatej"
Larseng - treska obecná
Larseng - treska obecná


Lenangen - úspěšná výpravaLenangen 18-27.5. 2019

Většinou jsme chytali hlavně tresky obecné délky kolem 90 cm, ale ulovili jsme i několik halibutů. Všichni halibuti měřili do 90 cm.
Úspěšně jsme zdolali i několik mníků mořských délky cca 1m a čtyři vlkouše-kočky kolem 80 cm.

Trofejní ryba tentokrát nebyla žádná, největší treska obecná měla 105 cm.

Záběry jsme měli hlavně při přílivu na hloubkách 50-80m na větší gumové nástrahy.

Vladimír K.










Koppangen 11.-18.5.2019

Kombinace vysokých hor a moře bývá často velmi působivá. Nepřekvapí tedy, že Koppangen je opravdu krásné místo na lyžování, nicméně dle mého názoru, v tomto ročním období ne úplně vhodné pro rybaření. Z důvodu tání sněhu, kterého ho tam bylo opravdu hodně (s námi tam bydleli ještě skialpinisti), byla teplota vody 2°C, což mělo, za následek skutečnost, že za rybami bylo nutno jet ven z fjordu za teplejší vodou. To by zas tak velký problém nebyl (dostali jsme tu největší větší loď, která tam je, protože ta námi objednaná nebyla připravená), ale bohužel celý týden bylo hrozné počasí. Sněžilo a pršelo, ale hlavně bylo hodně větrno, většinou byl nárazový vítr 8-12 m/s a vzhledem k velké vzdálenosti na otevřené moře byla taková cesta dost riskantní (u protějšího břehu se utopili dva rybáři z Ruska). Na vodu jsme se dostali třikrát a vzhledem k výše uvedenému jsme se pohybovali pouze v okolí a podél břehu na sever. Tam jsme chytili dvě malé tresky a středního mníka a to bylo bohužel vše.
Jinak majitel byl v pohodě, pravidelně kontroloval loď a družně s námi debatoval. Jak sám řekl, rybaření začátkem sezóny může být problematické, ryby do fjordu připlouvají později a dobře se tu dá rybařit do půlky září.
Nedá se nic dělat, rybaření není nákup v supermarketu, občas to prostě nevyjde.
V létě ještě jedeme do oblasti Mo I Rany, tak snad si to tam vynahradíme.
Josef T.

Amber - treska z konce březnaAmber 31.3.-7.4. 2019

Počasí nám nedovolovalo kromě jednoho dne vyjet někam dál, takže jsme chytali převážně v nejbližším okolí Amberu a nic moc.
Chytali jsme jen malé tresky kolem 50-60 cm. Ten jeden den, kdy nám počasí dovolilo vyjet blíže k otevřené vodě, jsme si zachytali celkem slušně, ulovili jsme něco málo přes desítku tresek velikostní kategorie 95-105 cm.
Zvláštní je, že kromě pár malých jikrnaček z okolí Amberu, byly všechny ulovené tresky mlíčáci.

Václav M.

Amber - březnový vlkoušAmber 26.3.-2.4. 2019

Počasí bylo neskutečně agresivní, zažili jsme husté sněžení i vítr kolem 25 m/s (90 km/h).
Lodě musely být převezeny přes zátoku do relativního závětří kotviště v Maribel.
Ve fjordu jsme skoro nic nechytili, první úlovky přišly až při výjezdu na otevřené moře. Jezdili jsme 18 km k posledním ostrovům u otevřeného moře pokud to počasí dovolilo.
Chytali jsme na hranách 50-110 m, tam kde dno přecházelo z větších hloubek kolem 150-200 m. Chytaly se tresky obecné do 5 kg a nebyly to skrei - na ty by asi bylo třeba jet až na šelf dalších 20 km a tam jsme se kvůli počasí nedostali.
Pořádně jsme zachytali až poslední dva dny. Kromě tresek obecných jsme ulovili i jednu kočku (vlkouše).
Ryby jsme si vezli domu nezamražené, letěli jsme letadlem a za 12 hodin jsme byli doma, takže k úhoně úlovku nedošlo.

Luboš D.


cervencovy halibut od ostrova KvaloyaAmber a Maribell 14.-20. července 2018

Společná britsko-holandská výprava do lokalit Amber a Maribell na ostrově Kvaloya měla v druhé polovině července na počasí i ryby opravdu štěstí.
Po extrémně větrném červnu byl červenec na pobřeží v kraji Troms k rybářům výrazně pozitivněji nakloněn. Vítr foukal jen ojediněle a denní teploty se na moři pohybovaly v příjemném rozmezí 10-20°C.
A když přeje rybářům počasí, stačí se jen trochu snažit a úspěch se časem dostaví. V druhé půli července sklízeli rybáři těch úspěchů při pobřeží ostrovů Kvaloya a Ringvassoy víc než obvykle. Na tresky obecné okolo metru narazily posádky obou lodí z Amber a Maribell prakticky denně a ty největší dosahovaly délky 125 cm.
letni treska tmava z kraje TromsAčkoli se na tresky tmavé nikdo z rybářů vyloženě nezaměřoval, přesto se několik pěkných kelerů délky 85-100 cm podařilo ulovit.
Ale hlavní slovo měly tentokrát sestavy pro lov halibutů a tomu odpovídaly i výsledky: největší halibut 148 cm, několik dublet (tedy dva halibuti ulovení z jedné lodě zároveň) a poukázka k návštěvě fyzioterapeuta. Inu každodenní zdolávání halibutů, to je pořádná fuška a kdo si nedá pozor, snadno ho chytnou záda, ramena...
Z vydařené výpravy se časem snad dočkáme i filmového zpracování.

zdolavani halibuta
zdolavani halibuta
zdolani halibuti u lode
zdolani halibuti u lode
cervencova dubleta od ostrova Kvaloya
cervencova dubleta od ostrova Kvaloya
cervencova dubleta od ostrova Kvaloya
cervencova dubleta od ostrova Kvaloya
treska tmava - keller od ostrova Kvaloya
treska tmava - keller od ostrova Kvaloya
letni treska od ostrova Kvaloya
letni treska od ostrova Kvaloya
cervencova treska od ostrova Kvaloya
cervencova treska od ostrova Kvaloya
cervencovy halibut od ostrova Kvaloya
cervencovy halibut od ostrova Kvaloya
pousteni halibuta
pousteni halibuta
pousteni halibuta
pousteni halibuta
15 kilo letní radosti od ostrova Kvaloya
15 kilo letní radosti od ostrova Kvaloya
letni halibut od ostrova Kvaloya
letni halibut od ostrova Kvaloya
letni hitparada halibutu od ostrova Kvaloya
letni hitparada halibutu od ostrova Kvaloya
letni halibut od ostrova Kvaloya
letni halibut od ostrova Kvaloya
cervencova pulnoc u ostrova Kvaloya
cervencova pulnoc u ostrova Kvaloya


Maribel - treska 143 cm a 34 kgOkolí Tromso, první polovina sezóny 2018

Maribell
Jet na ryby do Maribell ve druhém dubnovém týdnu je sice trochu risk, že se člověk bude koukat pouze z okna, ale také tam je šance na velkou, ale opravdu velkou rybu. Luboš Š. se se svou skupinou vydal do Maribel v termínu 11.-18.4. 2018 a za ten risk to stálo. Počasí vyšlo, na vodu se koukali z lodi, nikoliv z chaty, a navíc ulovili fakt slušnou tresku obecnou, která měřila 143 cm a váha ukázala 34 kg. A to nebyla jediná pěkná ryba. Dále bylo zdoláno cca 30 tresek obecných velikosti 110-120 cm, několik tresek tmavých (největší měla 110 cm), 3 vlkouši kolem 90 cm,

Lenangen 5.-15.5.
Já osobně jsem si připadal, jak na dovolené na přelomu dubna a května na Jadranu. Modré nebe, teploty na slunci kolem 20 st., ve stínu pak 7 st. Vítr pouze po ránu a večer. Teplota vody ve fjordech jen 2,5 st. (příliš rychlé tání sněhu), na moři pak 4°C.
Co se týká ryb, tak z 10-ti dnů byl jen jeden den úspěšný a to, když se přihnaly mraky a začalo drobně poprchávat. Samozřejmě jsme ze zoufalství sjezdili, co se dalo, byli jsme chytat i na oceánu (cca 2 hodiny jízdy), ale vše marné. Naše úlovky spočívaly v treskách obecných 60–80 cm, kočky, malí keleři, kterých tam jezdili koberce, občas vzala i malá treska jednoskvrnná a chytili jsme také asi 5 mníkovců.
Jinak majitel super, umožnil nám koupit si čerstvé krevety, lodě bez problémů a když byl problém, vždy ochotně přišel a případnou závadu okamžitě odstranil.
Závěrem chci konstatovat, že kdyby braly ryby, byla by to jedna z nejlepších výprav, které jsme do Norska podnikli.
Petr K.

Larseng
Že se v Larsengu pravidelně chytají halibuti je již známá věc a na místě se o tom přesvědčil i pan Ladislav R., který zde v prvním červnovém týdnu úspěšně zdolal halibuta délky 165 cm a o hmotnosti 45 kg. Parádní ryba a sen mnoha českých rybářů!
A parta německých rybářů jasně ukázala, že v Larsengu se loví nejen halibuti, ale že je to produkrivní lokalita i na vlkouše-mořské kočky.
Halibut z Larseng 165 cm a 45 kg
Halibut z Larseng 165 cm a 45 kg
Vlkouš z Larseng
Vlkouš z Larseng
Vlkouš z Larseng
Vlkouš z Larseng
Vlkouš z Larseng
Vlkouš z Larseng
Vlkouš z Larseng
Vlkouš z Larseng




Treska obecna 17 kg a o 10 kg lehci vlkous a treskaRotsund a Lyngenfjord - léto a podzim 2017

Poněkud komplikované a dokonce i na norské poměry až moc proměnlivé počasí provázelo rybáře v kraji Troms v celé první polovině sezóny a teprve v srpnu se začala karta obracet k lepšímu.
Podstatná část rybářů, kteří v letošním roce zamířili do vod Lyngenfjordu nakonec hledala loviště v zátokách i okolních menších fjordech a sundech, které skýtaly více ochrany před větrem. Především úlovky z Rotsundu zachraňovaly reputaci mnoha výprav.
Na snímku vpravo je treska obecná 17 kg a pro porovnání o 10 kg lehčí vlkouš a obecňačka.
Kromě tresek velikostní kategorie 10-20 kg bylo v Rotsundu uloveno několik desítek halibutů 30-60 kg, většina na vláčené gumové ryby a velké twistery. První velcí halibuti byli v Rotsundu uloveni koncem května, ale až v druhé polovině července a v srpnu byly úlovky halibutů na denním pořádku. Stejně jako v loňském roce, bylo na počet a velikost lovených halibutů velmi úspěšné září, kdy se mezi úlovky překvapivě objevilo i pár tresek obecných přes 20 kg (vesměs náhodně ulovených během lovu halibutů).
halibut 37 kg uloveny v Rotsundu
halibut 37 kg uloveny v Rotsundu
halibut 55 kg uloveny v Rotsundu
halibut 55 kg uloveny v Rotsundu
halibut z Rotsundu - skoro 40 kg
halibut z Rotsundu - skoro 40 kg
podzimni halibut z Rotsundu
podzimni halibut z Rotsundu
podzimni treska obecna 20 kg z Rotsundu
podzimni treska obecna 20 kg z Rotsundu



Halibut Tromso a okolí v červenci 2017

Po větrném květnu a jen o málo lepším červnu se počasí v červenci usadilo a svatý Petr začal rybářům přeci jen více přát.
Skoro každý den ulovil někdo z hostů Larseng halibuta nad 110 cm.
Jeden den dokonce jedna z lodí přivezla hned tři takové.
Sice žádný halibut nebyl vyloženě trofejní, ale i ryby kolem 135-145 cm se dají považovat za velmi dobrý úlovek.
Dále hosté Larseng ulovili slušné množství tresek obecných délky okolo 100-115 cm a uloveni byli také vlkouši slušné délky kolem jednoho metru.

Poslední červencový den byl v Larseng dnem s velkým D.
Rybáři z Německa a Francie zachytali metrové tresky, což nebylo nic zláštního, ale korunu tomu nasadili Finové, kteří přivezli halibuta délky 205 cm (cca 120 kg), což je to zatím první halibut délky přes 2 metry, kterého ulovili hosté Larseng.

Skupina českých rybářů, kteří každoročně navštěvují koncem července lokalitu Buvik, letos (stejně jako loni) žádného halibuta neulovili.
Počasí jim nepřálo, foukal severní vítr a teplota byla dost nízká, maximálně kolem 12 stupňů.
Nakonec se jim podařilo ulovit 11 tresek přes metr délky (menších nepočítaně).
Největší treska obecná měřila 111 cm (13 kg) a největší treska tmavá měřila 108 cm (10 kg).

Dle slov majitele Buviku ulovili hosté Buviku od začátku sezóny do konce července pouze 10 halibutů.
A to není mnoho!
Larseng-halibut
Larseng-halibut
Larseng-halibut
Larseng-halibut
Larseng-treska tmava
Larseng-treska tmava
Larseng-treska obecna
Larseng-treska obecna
Larseng-vlkous
Larseng-vlkous
Larseng-vlkous
Larseng-vlkous
Vlkous 95 cm, 8,5 kg
Vlkous 95 cm, 8,5 kg
Treska obecna
Treska obecna
Larseng-okounik
Larseng-okounik
Larseng-treska obecna
Larseng-treska obecna




mnik morsky - lengVannoya
5-15 června 2017


V Norsku, hlavně v severní části země, je to vždy o počasí. To bohužel nejde s ročním předstihem nikdy odhadnout. Nám to letos vyšlo dobře – v den příjezdu (let a obecně cesta v naprosté pohodě, nebyly žádné problémy se zavazadly ani s vypůjčením auta, takže jsme ráno v 9,00 hodin vyrazili z Jablonce a ve 23,00 hod jsme již seděli na terase ve Vannavalenu) byla teplota 5°C a déšť. Od druhého dne se začalo výrazně oteplovat až na 25°C. A nebe bez mráčků. Vítr se po celých 9 dní pohyboval mezi 3 – 6 m/s takže bez problémů.
Loď kaasbol a motorem 115 k perfektní a stabilní.
Trochu problém pro ryby byl ten náhlý teplotní zlom a tak první dny po oteplení se musely dost hledat.

zdolavani halibutaTop místo byl ostrov Fugloya (chráněná ptačí rezervace) cca hodina jízdy. V jeho okolí jsou rozmanité hloubky (až 400 m) a různé druhy dna. Tomu pak odpovídaly i druhy lovených ryb. Na podmořských horách v hloubkách cca 40 – 50 m tresky, v hloubkách pak mníci (jak jsem ti dříve psal, tak mne překvapil mník leng ve velikostech 1–1,25 m, celkem 4 kusy), okouníci a mezi tím i keleři a tresky obecné.
Na menších hloubkách a na písku halibuti – 5 kusů okolo 80 cm a pak ten větší - 153 cm a 43 kg chycen na 90 metrech a to dost kuriozně:
Kolegové se do sebe zamotali nástrahami, a jak to měli puštěný na dno a rozmotávali to, tak jednomu na to skočil ten halibut (na švédský pilkr 600 g).

okounik od ostrova FugloyaHodnocení :
Ubytování standartní na Norsko, tj. velmi dobré, pouze bych doplnil o mikrovlnou troubu. Celkově lze hodnotit účelnost a kompaktnost ubytování, kryté verandy (bezvadný!), místnosti na obleky, místa na čištění ryb a filetování a přístaviště lodí. Fakt dobrý, vše po ruce.
Lodě Kasboll perfektní, stabilní.

Servis ze strany domácího výborný, vše po dohodě zajistí i když moc asi rybolovu nehoví – dá mapy s doporučenými místy k rybaření, ale stejně je to jako všude o hledání.
Jak píšu, je domácí velice ochotný, ale asi má prioritu ve výletech za přírodou a focení (ptáci, tuleni, velryby, kosatky) a tomu se asi víc věnuje (celou dobu tam připravoval speciální loď na tyto výlety – takovej ten dlouhej nafukovací člun s 250-koňovým motorem).

Z Jablonce zdraví
Vláďa

halibut 153 cm, 43 kg
halibut 153 cm, 43 kg
treska obecna od ostrova Vannoya
treska obecna od ostrova Vannoya
okounik od ostrova Fugloya
okounik od ostrova Fugloya
treska obecna od ostrova Fugloya
treska obecna od ostrova Fugloya
vlkous - morska kocka
vlkous - morska kocka
osada Vannavallen
osada Vannavallen
pohled k jihu z ostrova Vannoya
pohled k jihu z ostrova Vannoya
pohled k jihovychodu z ostrova Vannoya
pohled k jihovychodu z ostrova Vannoya
kormorani na utesech
kormorani na utesech
ostrov Fugloya
ostrov Fugloya
mnik morsky - leng od ostrova Vannoya
mnik morsky - leng od ostrova Vannoya
okounik od ostrova Fugloya
okounik od ostrova Fugloya
suseni trescich hlav
suseni trescich hlav
suseni trescich hlav
suseni trescich hlav
suseni trescich hlav na ostrove Vannoya
suseni trescich hlav na ostrove Vannoya



cervnovy vlkousKvěten a červen 2016

První polovina května byla v kraji Troms ve znamení velmi chladného počasí. Úlovky tresek nebyly zdaleka tak zajímavé jako v březnu a dubnu, ale ulovila se celá řada halibutů (většinou 80-110 cm) a několik pěkných vlkoušů přes 90 cm.
Zatímco na počet ryb byla první polovina měsíce dobrá, chyběly trofejní kusy. Až koncem května se začaly častěji objevovat úlovky velkých halibutů nad 130 cm. Jenže pak nastalo několik dnů sice nádherného počasí, ale časté bylo úplné bezvětří. A když se na hladině udělal olej, s úlovky to bylo mizerné.
Naštěstí krásné počasí nemívá v Norsku dlouhé trvání a po 3.6. dorazila oblačnost, pár dní foukal dokonce vítr, který zněmožňoval rybaření na oceánu a rybáři byli rádi, když měli v dosahu fjord nebo závětří, kde se dalo schovat.
První půlka června pak byla ve znamení dobrých úlovků a několik rybářů se mohlo pochlubit i halibuty přes 150 cm (ten z Ringvassoy, resp. z Dafjordu měřil 170 cm).
Opravdové halibutí žně však začaly někdy okolo 20.6. První zpráva o velkém halibutovi dorazila 19.6. z Larseng (ten měřil 185 cm a vážil 68 kg). A pak v podstatě každý den byl v Larseng, Dafjordu, u ostrova Vannoya nebo v Lyngenfjordu uloven halibut 130-160 cm. Podle tabulek kolísání přílivu a odlivu měly nejlepší dny na halibuty být v okolí Tromso mezi 22.-24. červnem, ale úlovky byly nejlepší až po 26.6. Že by halibuti měli zpoždění?

halibut 142 cm, 38 kg
halibut 142 cm, 38 kg
halibut z Larseng - 155 cm, ale jen 38 kg
halibut z Larseng - 155 cm, ale jen 38 kg
halibut 128 cm, 25 kg
halibut 128 cm, 25 kg
halibut 125 cm, 24 kg
halibut 125 cm, 24 kg
halibut z Larseng - 185 cm, 68 kg
halibut z Larseng - 185 cm, 68 kg