+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaNorskořeky a jezera LaponskaMollisjok

Norsko - řeky a jezera Laponska - Mollisjok

Mollisjok - pohled z ptaci perspektivyRevír Mollisjok se nachází v centrální části náhorní plošiny Finnmarksvidda jihovýchodně od města Alta. Lokalita je dostupná helikoptérou, hydroplánem, na terénní čyřkolce nebo případně pěšky. Spojení s civilizací představuje satelitní telefon.
Zvlněná tundra je rozbrázděná koryty řek a potoků okolo kterých rostou zakrslé břízy.
Kromě stád sobů se v kraji můžete setkat s losy, medvědy, liškami, rosomáky, bělokury, orly, rarohy, četnými bahňáky, kachnami, husami a vzácně i sovicemi sněžnými.

Dobrodružnější rybáři se mohou ve společnosti profesionálních průvodců vydat na putování někonečnou tundrou a lesotundrou Finnmarky - k dispozici je několik alternativ výprav - od pěších přesunů mezi stanovými tábory po putování na jezerech a řekách na lodích a ponton-boatech.

Rybářská a lovecká základna Mollisjok je k dispozici návštěvníkům, kteří chtějí rybařit uprostřed liduprázdné severské divočiny, ale dají přednost relativnímu "komfortu" bydlení pod pevnou střechou.
K dispozici jsou jednoduché čtyřlůžkové chaty (dvoulůžkové ložnice, obývací místnost s kuchyňským koutem), jídelna, sauna a relaxační bazének.

Nehledejte v Mollisjok pohodlí a perfektní služby, protože tam nejsou. Mollisjok je výbornou vstupní branou do divočiny norského Laponska a jako hosté osady máte i jedinečnou šanci nahlédnout do stylu života a mentality tak trochu jiných Evropanů. Možná se jedná o poslední generaci Laponců, která ještě dovede žít v drsné přírodě Finnmarky.

Mollisjok - camp
Mollisjok - camp
Mollisjok - pohled na rybársky kemp
Mollisjok - pohled na rybársky kemp
Mollisjok - rybareni
Mollisjok - rybareni
Mollisjok - stan typu kota
Mollisjok - stan typu kota
Mollisjok - tundra
Mollisjok - tundra
Mollisjokk - krajina
Mollisjokk - krajina
Mollisjok - nocni rybareni
Mollisjok - nocni rybareni
Mollisjok - pulnocni slunce
Mollisjok - pulnocni slunce
Mollisjok - pstruh
Mollisjok - pstruh
lipan 52 cm
lipan 52 cm
pstruh obecny 52 cm
pstruh obecny 52 cm
lipan z Mollisjok
lipan z Mollisjok
siven z Mollisjok
siven z Mollisjok
majitel Mollisjok a pruvodce - Per
majitel Mollisjok a pruvodce - Per
Mollisjok - horni tok reky
Mollisjok - horni tok reky
Mollisjok - lipan
Mollisjok - lipan
Mollisjok - k obedu budou ryby
Mollisjok - k obedu budou ryby
Mollisjok - sauna na brehu reky
Mollisjok - sauna na brehu reky
reka u Mollisjok
reka u Mollisjok
reka v tundre u Mollisjok
reka v tundre u Mollisjok
reka v kanonu mezi skalami
reka v kanonu mezi skalami
standardni velikost pstruha z Mollisjok
standardni velikost pstruha z Mollisjok
vecerni reka u Mollisjok
vecerni reka u Mollisjok
reka u Mollisjok
reka u Mollisjok
reka v tundre u Mollisjok
reka v tundre u Mollisjok

Mollisjok - nocni rybareniRybářská sezóna je velmi krátká - od červa do srpna, nicméně, o co je sezóna kratší, o to jsou ryby po dobu jejího trvání aktivnější.
Průměrná velikost lovených lipanů se pohybuje okolo 40 cm, ale pravidelně jsou loveny exempláře 50-60 cm. Obvyklá délka lovených pstruhů se pohybuje od 35 do 45 cm, ale na jezerech nejsou zvláštností pstruzi a siveni délky okolo 60 cm.
V nižších polohách revíru je možné lovit i štiky, které zde na kvalitní dietě složené z lipanů dorůstají i metrových délek.
Exkluzivní práva rybolovu v revíru má rodina laponského majitele a její hosté.

Doporučené vybavení
Muškaři by se měli vybavit jedním prutem pro streamerování a rybaření na jezerech (AFTMA 6-7, délka 9-10 stop) a prutem pro lov lipanů a pstruhů na suchou mušku a muškaření na malých potocích (AFTMA 4-5, délka 9 stop).
Doporučená síla návaců - 0,14-0,24 mm.
Místně oblíbené vzoruy mušek jsou Daddy Longlegs, Streaking Caddies, Goddard Sedge, Elk Hair Caddies, Super Puppa apod, ale obecně platí, že vystačíte se základní sadou suchých mušek, nymf a streamerů vesměs přírodních barev (černá, hnědá, olivová apod). V krabičce by neměly chybět jepice na háčcích č. 12-18, střechatky (10-18), chrostíci (8-18), imitace larev komárů, pakomáři, pupy, streamery (muddler).

Mollisjokk - pstruhVláčkaři si vystačí s prutem délky 2,4-2,7 o vrhací zátěži 8-25 g. Doporučená síla vlasce je 0,18-0,25 mm. Oblíbené jsou rotačky matných nebo tmavších přírodních barev velikosti 1-3, případně plandavky (cca 10-15 g, 5-8 cm) a malé wobblery (3-8 cm).

Ve vybavení rybáře nesmí rovněž chybět brodicí prodyšné kalhoty, nepromokavá a prodyšná bunda, i v létě teplý svetr nebo fleece, čepice na uši, brýle proti slunci a samozřejmě repelent proti komárům a muchničkám.
Nad ránem mohou teploty rychle klesnout mírně pod bod mrazu a přes den může být za slunečného počasí i 30°C.

Varianta I - ponton boat
Cena 42.000 Kč zahrnuje dopravu z Alty do místa rybolovu a zpět včetně transferu hydropánem na severní břeh jezera, zapůjčení ponton-boatu, plovacích vest, služby profesionálního rybářského průvodce, stravu 3x denně, 6x nocleh ve stanu nebo laponském lavvu, týdenní rybářský lístek.
Uvedená cena je za osobu ve skupině 3-5 osob.
Navštívíte jedny z nejvyhledávanějších lovišť trofejních lipanů, pstruhů a sivenů v Laponsku. Po přítocích a zátokách jezera se budete pohybovat na bytelných ponton-boatech, které se snadno ovládají. Přes větší vodní plochy a rybářsky méně zajímavé úseky přetáhne skupinu průvodce za pomoci přívěsného motoru. Asi 40 km vodních toků a průtočných jezer bude k dispozici jen Vám.
Vše, co si potřebujete přivézt s sebou je spací pytel, oblečení a rybářské vybavení.
Nečekejte luxus, ale intenzivní zážitky, nespoutanou severskou přírodu a rybaření co hrdlo ráčí.

Mollisjok - lipanVarianta II - chata v Mollisjok
Cena 19.000 Kč zahrnuje transfer z Alty do místa pobytu a zpět včetně dopravy terénním autem od silnice do Mollisjok, týden ubytování v jednoduché chatě v Mollisjok včetně závěrečného úklidu chaty a týdenní povolenku k rybolovu.
Uvedena je cena za osobu ve skupině 3-4 osob.
Tato alternativa je vhodná pro rybáře, kteří sice rádi rybaří v naprosté divočině, ale dají přednost pohodlné posteli a určitému "komfortu" bydlení pod pevnou střechou.
K nejbližším řekám, resp. průtočným jezerům je to jen několik desítek metrů. Na vzdálenější loviště je možné si dohodnout transfer motorovou lodí.

V místě pobytu je po předchozí dohodě možné zajištění:
Profesionální rybářský průvodce: 2500,-NOK / den (8 hodin).
Doprava motorovou lodí z Mollisjok na loviště a zpět - cca 1.000 NOK / skupinu 2-4 osob.
Zapůjčení ponton-boatu - 200 NOK / den, resp. 1.290 NOK / týden.
Snídaně - 100 NOK za osobu a den
Plná penze (snídaně, oběd formou balíčku a večeře o jednom chodu) - cca 450 NOK za osobu a den.