+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAsieMaledivyMaledivyReportážeAktuality a krátké zprávy

Maledivy - Maledivy - Reportáže

Aktuality a krátké zprávy 17.2.2020

kranas obrovsky - GT 86 cm uloveny na popp Maledivy 15.-23. ledna 2020

Tak jsme zase tady.
Pod tropickou oblohou.
Na palubě naší malé, ale útulné lodě.
Obklopeni nekonečnou modří Indického oceánu.
Ve společnosti kapitána, kuchaře a dvou lodníků, kteří jsou sice zcela jiného vyznání, z diametrálně odlišných sociálních i kulturních poměrů, ale milí, pohostinní a připravení pomoci.
Protože čas neúprosně běží a někteří s nás slaví letos kulaté, hodně kulaté narozeniny, dali jsme si sraz na lodi, kde jsme se s některými setkali poprvé před deseti lety.

Cesta probíhala podle osvědčeného schématu: v úterý 14.1. odpoledne jsme odletěli z Prahy do Emirátů, po půlnoci přestoupili na linku směřující na Maledivy a ráno 15.1. se probouzíme, když letadlo dosedá na rok od roku stále větší letiště v Male.

chnapal velky 60 cm uloveny na poppStředa
15.1.2020
O hodinu později už nás vítá kapitán Ibi, kuchař Šadíz a dva lodníci (jeden Rašíd a druhý pro změnu Šaríf). V poledne nastražujeme trolovací pruty, připravujeme pruty na povrchovou přívlač, do toho Šadíz servíruje rybu, kuře, zeleninu, špagety a chlazený meloun.
Okolo sluncem zalité modré vody atolu s prstýnky korálových útesů. Pravá lednová pohoda.
Mezi 15.00-16.00 se snažíme přesvědčit naše cestováním unavená a vánočním obžerstvím zmohutnělá těla, že je ten pravý čas chopit se těžkých vláčecích prutů a rozhýbat se v rytmu poppingu. A protože jsme se snažili, Neptun nás odměnil celou řadou záběrů, které jsme většinou (jak už to první den bývá) zmršili, ale pár rybek jsme přeci jen chytli:

vecere na palube obytne lodeJarda – 1x chňapal rudý 40 cm a 1x kranas obrovský-GT 60 cm, oba na 14 cm plastovou rybku s jednohákem (vlastně házecí kovoplastový jig) a dva neproměněné záběry. Večer na jig malý tuňák dogtooth 25 cm a malé barakudy.
Jirka J. – 1x kranas obrovský-GT 73 cm, 1x jehlice 75 cm, obě ryby na modrý jerk 15 cm
Jirka S. – 1x chňapal velký 60 cm na modrofialový popp 18 cm a dva pěkné záběry se nepodařilo proměnit
Michal – 1x kranas obrovský-GT 70 cm a 1x kranas modroploutvý-bluefin 55 cm na růžový jerk a o dvě pěkné ryby přišel, když mu na dálku zajely na mělčině do korálů.
Richard – 1x kranas obrovský GT 75 cm a dalších pět pěkných záběrů od kranasů, ale žádná ryba nezůstala na udici dlouho viset.
Zdeněk – věnoval se instruktáži

tunak jednobarvy - dogtooth 86 cm uloveny na jigČtvrtek
16.1.2020
Zas tak moc jsme toho dnes nechytli, ale hodně utrhli.
Ráno vstáváme za rozbřesku v 5.30 a trolujeme přes volný oceán do sousedního atolu. Mořský proud doprovázený asi dvoumetrovými vlnami jde proti nám a tak namísto běžné rychlosti okolo 7 uzlů se suneme vpřed rychlostí necelé 4 uzly. Trolujeme za lodí povrchové nástrahy – chobotnice. Dvě malé na tuňáky nebo dorada a dvě velké na mečouna nebo plachetníka. Snídáme okolo osmé a hned po snídani přichází záběr od plachetníka na jednu z menších chobotnic. Michal rybu asi 5 vteřin drží, ta pak vyskočí, zamává nám na rozloučenou mečem a je pryč. Pak máme ještě jeden záběr při dojezdu do sousedního atolu, ale ryba také padá.
Protože se blíží čas oběda, jdeme si zaplavat a zašnorchlovat v průlivu, kterým proudí voda z oceánu do atolu a zase zpátky. Viděli jsme žraloky útesové délky 1,5-2,5 m, bíle skvrnité rejnoky siba, hejna korálových ryb a za některými i jejich stráž – skoro metrové kanice a jen o málo menší kranasy obrovské-GT.
Po obědě se přesouváme trollingem kolem dlouhého rifu na růžek, kde se srážejí mořské proudy a kde obvykle bývají hejna tuňáků. Zrovna tu stojí loď lovců tuňáků, ze které rybáři do mořského proudu házejí kousky nasekaných rybek a za pomalu se pohybující lodí táhnou šňůru s desítkami nastražených háčků. Vidíme, jak do lodě vtahují malého plachetníka, asi desetikilového tuňáka, malé tuňáky, metrové dorado a jen o málo menší barakudu... My nic. Trolujeme wobblery i povrchové nástrahy, ale nemáme ani záběr.
jehlice 110 cm ulovena na poppObracíme loď a začínáme házet k útesu povrchové nástrahy – poppy a stickbaity. Michal, který dnes slaví padesátku, má po chvilce první rybu – chňapala rudého 60 cm. Richard, který je veteránem řady výprav do teplých moří a díky osvalení vesnického chasníka z jihočeské Bechyně háže i těžké poppy do vzdálenosti skoro 80 m, má dnes smůlu. Nahazuje krásně, popuje přímo předpisově, ale opakují se chyby v koncovce: několik parádních útoků na nástrahu sice měl, ale žádnou rybu se nedaří zaseknout. Další z jihočechů, Jirka Š., prochází na tomto výletě tropickým křestem. Už včera se docela rozházel a dnes se mu začíná dařit i docela stylově poppovat. Dva záběry kranase vycházejí sice na prázdno, ale nakonec se mu daří zaseknout a zdolat alespoň macatou jehlici délky 110 cm.
Jarda, Jirka J., a Zdeněk jsou bez záběru.
V šest večer přerušujeme popping a vyrážíme trollingem vpřed na kotviště. Potřebujeme dojet na místo ještě za světla, aby se nám snáze našla thila, u které chceme kotvit. Po chvilce má Michal záběr na fialový wobbler, rybu celkem bez potíží přitahuje blíže k lodi aniž by bylo nutné zvolnit, ale pak ryba vyskakuje opakovaně nad vody a daří se jí z háčku osvobodit. Byl to kranas duhový (rainbow runner) délky asi 60 cm.
kranas ostrovni 50 cm uloveny na jigNa kotviště dorážíme v 18.30, právě včas, abychom stihli zakotvit podle našich představ. Kotvíme na hloubce necelých 30 m, mořský proud nás drží jižně od kotvy a chytáme na parádních 45 metrech. Echolot ukazuje spousty ryb a brzy první i zasekáváme. Tuňáci jednobarví-dogtooth, kranasi velkoocí-bigeye, kranasi ostrovní, barakudy a asi i žraloci. Zdaleka ne každou zaseklou rybu se nám zdaří zdolat. Právě naopak. Skóre je jednoznačně na straně ryb. Jirka Š., který si chtěl vyzkoušet vertikální přívlač, má dva ukouslé jigy, než se mu daří zdolat první ryba – barakuda, ze které nakonec vytáhne na palubu jen půlku, protože tu druhou mu jiný dravec během zdolávání ukousl a sežral. Pak mění jigovací prut za těžký kalibr s multiplikátorem a skóre je ještě krušnější – dvě jízdy velké ryby a dva ukouslé návazce. Jarda nastražuje nejprve hlavu tuňáka a pomocí nafukovacího balónku ji pouští na hloubku asi 20 metrů. Záběr velké ryby, asi žraloka, přichází po hodině. Několikaminutová přetahovaná končí ve prospěch netvora z hlubin. Pak nastražuje Jarda hlavu z barakudy a opakuje se stejný scénář. Zdeněk na malý svítící jig 70 g tahá malé tuňáky dogtooth, kranasy velkooké a barakudy, Jirka J. kranasy velkooké, kranasa ostrovního a hezkého tuňáka jednobarvého-dogtooth 86 cm. Michal a Richard chytají převážně na kousky ryb nastražené u dna a představují ostatním několik barakud, chňapalů a chrochtalů do 2 kg a předvádějí i několik výjezdů, které končí vyprázdněním cívky a ve finále přetržením nebo ukousnutím návazce.

chnapal - red snapper  cm uloveny na jerkJarda – večer na kousky ryb nastražené u dna zvítězily ryby 4:0 (4x vymotaná celá cívka...) a pak konečně velké ryby odjely a Jarda si ulovil pár malých chňapalů a banánových rybek.
Jirka J. – večer na jig 1x tuňák jednobarvý-dogtooth 86 cm, 3x kranas ostrovní 45-55 cm, 2x kranas velkooký 40-45 cm, 1x barakuda a na maso nastražené u dna 1x chňapal rudý 45 cm, 1x červený pruhatec 40 cm a několik banánových rybek
Jirka S. – 1x jehlice 110 cm na fialový popp 23 cm a večer na jig několik barakud a několik ukouslých jigů
Michal - 1x chňapal rudý 60 cm na růžový stickbait BF140 a několik panáků whisky jako přípitek
Richard – večer na jig 3x barakuda 50-75 cm, 1x kranas velkooký 40 cm a banánovou rybku.
Zdeněk – Přes den se věnnoval coachingu – to není to válení na gauči, ale zdokonalování a hlavně kibicování méně zkušených kolegů. Večer na jig 2x kranas velkooký 40-45 cm, 3x barakuda 40-60 cm, 1x tuňák jednobarvý-dogtooth 40 cm.

pruhatec uloveny na jigPátek
17.1.2020
Po půlnočním chytání se nám nechce moc vstávat a zdviháme kotvy až po osmé ranní. Zkoušíme trollovat po vnější hraně atolu, ale je příliš silný vítr a velké vlny. Nakonec to musíme otočit a pokorně zajíždíme do atolu. Po dvou hodinách trollingu jsme měli jen jeden planý záběr.
Pak asi dvě hodiny vláčíme v okolí korálových útesů ve vnitřní části atolu, ale jedinou odměnou je nám jeden kranas modroploutvý a několik výjezdů velkých kranasů.
Přes poledne se jedeme podívat malou motorovou lodí na dlouhý ostrov Bangladéšanů.
Odpoledne jsme chtěli jet vláčet na oceán, ale je stále čerstvý vítr a velké vlny, proto zůstáváme uvnitř atolu a vláčíme okolo prstýnků korálových útesů. Máme několik planých výjezdů kranasů, Jirkovi jeden narovnal kroužek na jerku Made in China a nakonec jedinou odpoledne zdolanou rybou je Richardův kranas-GT 60 cm.
Kotvíme u ostrova v závětří na vnější hraně atolu na hloubce asi 40 m. Většina z nás se věnuje vertikální přívlači s jigy a pilkry. Úlovky v podobě malých barakud, kranasů velkookých a chňapalů na sebe nenechají dlouho čekat.

Jarda – 0, jen jeden kranas spadnul během přívlače
Jirka J. – 1x kranas modroploutvý-bluefin 50 cm a jen kranasem narovnaný kroužek u háčku
Jirka S. – 0, jen jeden záběr
Michal - 0, tří záběry při přívlači, jinak přes den nic
Richard – 1x kranas obrovský GT 60 cm
Zdeněk – celý den ležel a léčil si virózu, kterou si pořídil asi v letadle.

zdolavani kranase delky 73 cmSobota
18.1.2020
Celou noc foukal silný vítr a tak, ačkoli jsme stáli v závětří za ostrovem, rozvlněné moře s naší lodí vytrvale pohupovalo a dřevěná paluba svým vrzáním úspěšně sekundovala pochrupování rybářů.
Vstáváme po sedmé ranní, po té, co nás kuchař přeskupováním nádobí v kuchyni přesvědčil, že už je čas.
makrela Solandrova-wahoo 118 cmDopoledne trolujeme na závětrné oceánské straně atolu. Na jednom místě jsme viděli zalovit plachetníky, ale jinak se nic nedělo, nebyla vidět žádná hejna rybek nebo tuňáků. Během tří hodin trolingu jsme postupně ulovili tři makrely Solandrovy-wahoo 105 cm, 110 cm a 118 cm. Všechny tři byly na fialový wobbler 20 cm Yo-zuri. Na jiné wobblery ani na povrchové nástrahy-chobotnice jsme záběr neměli. Pak zkoušíme 20 minut jigovat u policejního ostrova. Jirka ulovil kranase 40 cm, ale jinak jsme neměli ani záběr.
chnapal velky 80 cm uloveny na jigŠnorchlujeme před obědem u ostrůvku, kde maledivský profesor oceánologie provozoval terénní stanici. Viděli jsme několik rejnoků, želvu, skoro metrového tuňáka dogtooth...
Odpoledne se přesouváme vnitřní částí atolu proti větru. Vytrvalý vítr od západu udělal i uvnitř atolu nepříjemné, krátké, ale asi metrové vlny. Ustát se to na palubě při poppingu dá, ale chvílemi je to pro otrlé. U každého korálového útesu uvnitř atolu máme 3-5 záběrů a 1-2 ulovené kranase-GT 73-95 cm.
Kotvíme chráněni před větrem východní hranou atolu a mezi 6.30-8.00 chytáme na jigy rybu za rybou. Jirka měl mezi 6.30-7.00 šest ryb – chňapala 80 cm, kranase-GT 55 a 60 cm, kanice... A několik ryb neotočil.
kranas obrovsky - GT 80 cm uloveny na poppPo chvilce propadají kouzlu večerního, či spíše nočního jiggingu všichni, včetně mne, takže další úlovky už nezapíšu, chci si taky zachytat.

Jarda – jen večer ryby na maso na položenou.
Jirka J. – na popp jen tři výjezdy, přes den na jig 1x kranas 40 cm. Večer na jig malé kanice, 2x kranas-GT 55 cm a 60 cm, chňapal velký 80 cm... celkem za půl hodiny šest ryb. Dál nepíšu, jdu chytat.
Jirka S. – 1x kranas obrovský-GT 73 cm a bonito 35 cm – na fialový popp. Večer na jig kranas obrovský-GT 60 cm...
Michal - 1x kranas obrovský-GT 74 cm na popp a několik planých útoků a 3x makrela Solandrova-wahoo 105 cm, 110 cm a 118 cm.
Richard – 1x kranas obrovský-GT 95 cm-12 kg a před tím další dva výjezdy od velkých kranasů.
Zdeněk - léčil si virózu, kterou si pořídil asi v letadle.

kranasi obrovsti-GT 95 cm (12 kg) a 74 cm Neděle
19.1.2020
Jarda s Jirkou J. se vzbudili už okolo šesté ranní a večerním velmi úspěšném jiggingu šli jigovat z lodní zádi. Během necelé hodiny rybaření, které ukončili ostatní účastníci výpravy skákáním do vody a plaváním okolo lodě, ulovili pět kranasů obrovských-GT 50-60 cm a jednoho velkého kranase šestipruhého délky 84 cm.
Po snídani vyplouváme na oceán zkusit popping. Fouká jen mírný vítr a metrové vlny jsou pravidelné. Hned po výjezdy na oceán máme jednoho kranase-GT 71 cm a asi půltuctu výjezdů, ale pak se k větru přidává proudu a vlny začínají být nepříjemně lámavé, takže se vracíme zpět do vnitřní části atolu. Tam poppujeme okolo korálových útesů, u každého máme 1-3 záběry, ale nejvýše jednu ulovenou rybu.
bonito 70 cm ulovene na wobbler-trollingKdyž přejíždíme na oběd k písčině máme na trolling (na chobotničku) nejprve jehlici a pak na fialový wobbler Rapala Magnum 18 cm parádní bonito délky 70 cm.
Šnorchlujeme u písčiny severně od ostrova Bangladéšanů, kde bývají v mělčině mezi korály malí žraloci útesoví. Ale je velmi silný odliv a mělčina je cela na suchu. Šnorchlujeme tedy při hraně kanálu, který zrovna proudí voda z oceánu do atolu. Pozorujeme spousty papouščích ryb-ploskozubců, jednoho žraloka černocípého cca 120-130 cm, metrovou želvu a na hloubce okolo 10 m i hezké korály.
Po obědě jedeme chytat na poppy opět ve vnitřní části atolu. Cestou narážíme na hejno bonit a na povrchovou nástrahu se nám daří ulovit jedno pěkné délky 66 cm. U každé z korálových útesů máme pak na poppy a jerky 1-2 záběry a občas i nějakého uloveného kranase, u posledního útesu dva GT.
Kotvíme na thile, kde jsme druhý večer pobytu měli velké množství záběrů a výjezdů se spoustou ukousnutých jigů a návazců. Netrvá dlouho a Michal tahá první barakudu délky 70 cm... A pak už je to jako před třemi dny: na jednu vytaženou rybku (barakudu 40-60 cm, kranase velkookého 40-50 cm nebo kanice či chňapala okolo 30 cm) jsou dvě velké ryby, které se nedaří otočit a buď ukousnou jig nebo vytočí celou zásobu šňůry v cívce a pak něco praskne. Takhle to jde až do deváté večerní. Pak barakudy zmizí, chytáme jednoho kranase velkookého za druhým a občas na maso nastražené u dna vezme něco, co se nám vůbec nedaří otočit.

kranas obrovsky - GT 80 cm uloveny na poppJarda – ráno na jig kranas šestipruthý 84 cm a 2x kranas obrovský-GT 60 cm
Jirka J. – na popp jen záběr, ale ryba spadla z malého háčku..., na trolling krásné velké bonito, rovných 70 cm (na fialový wobbler Rappala magnum) a večer plejáda utržených ryb na maso, které nešly zastavit.
Jirka S. – 1x kranas obrovský-GT 70 cm na fialový popp a na trolling 1x jehlice 102 cm a 1x velké bonito 66 cm (oba na povrchovou nástrahu, modrofialovou chobotnici) a večer na jig barakudy a kranasi velkoocí.
Michal – 2x kranas obrovský-GT 70 a 73 cm na jerk a večer na jig barakudy a kranasi velkoocí.
Richard – léčil si bolavé rameno a chytal jen půl dne: 1x kranas modroploutvý-bluefin 60 cm na oranžový jerk a večer na maso pár utržených nebo ukousnutých žraloků.
Zdeněk – 2x kranas obrovský-GT 71 a 80 cm na černorůžový popp a večer na jig 5x kranas velkooký a 3x barakuda.

kranas obrovsky - GT 86 cm uloveny na poppPondělí
20.1.2020
V noci přišel tropický liják, takže jsme částečně doplnili zásobu užitkové vody, ale protože máme nádrže na vodu prázdné, zdviháme ráno už před 7.00 kotvu a jedeme do kapitánovy vesnice dotankovat vodu. Cestou do vsi asi hodinu trolujeme za lodí wobblery a povrchové chobotnice, ale máme jen pár planých záběrů od barakud.
Ve vsi stojíme a tankujeme vodu asi půldruhé hodiny – snídáme, pak jdeme na procházku (ve vsi zrovna předělávají rozvody vody). Po desáté vyrážíme napříč atolem, protože odpoledne by se měl utišit vítr a chceme zkusit vláčet na vnější – oceánské straně atolu.
Šnorchlujeme a obědváme u ostrova Bangladéšanů a ve 14.00 zkoušíme vyjet na oceán. Ale vlny jsou stále velké a vítr nevypadá, že by se chtěl uklidnit, takže se po pár minutách pokorně vracíme do bezpečí atolu a vydáváme se vláčet okolo útesů uvnitř atolu. Ale i zde je silný vítr a místy více než metrové vlny. Záběry jsou jen sporadické. Jirka S. si zvyšuje svůj nováčkovský poppovací rekord kranase na hezkých 86 cm, Michal přidává jednoho bluefina a Jarda malého chňapala. Další tři pěkní kranasi nám spadli během zdolávání a to je za 3 hodiny usilovného poppingu vše.
Ještě před šestou kotvíme v relativním závětří u ostrova M. Zatímco kuchař kouzlí další dávku salátů, rýže a ryb na tři orientální způsoby, věnujeme se vertikální přívlači. Nejprve nám audienci poskytl uvítací výbor barakud (mínus tři jigy), pak přichází pár tuňáků dogtooth 45-64 cm, jeden ruby snapper 55 cm a později po osmé kranasi velkoocí okolo 40 cm a půlmetroví kranasi ostrovní. Jardovi standardně žraloci ukousli několikrát udici s nastraženou hlavou z tuňáka, ale nakonec si Jarda jednoho malého žraloka chytil na lehký jigový proutek. V osvětleném prostoru za lodí se shromažďuje hodně planktonu, do kterého najíždějí lovit olihně, drobné rybky a později po deváté i metrové manty. Chvílemi se za lodí prohání i sedm mant zároveň. Evidentně se nejen krmí, ale vzájemně se honí a hrají si. A tak nám vesele ubíhá večer až do desáté večer, kdy začínám usínat nad hrnkem čokolády.

kranas modroploutvy - bluefin uloveny na jerkJarda – 1x chňapal rudý 40 cm na oranžový jerk 12 cm a večer na jig jednu barakudu 40-60 cm za druhou, pár ukousnutých udic a 1x kranas ostrovní 50 cm
Jirka J. – 1x bonito 55 cm na trolling (fialový wobbler Rapala Magnum) a večer na jig barakudy a tuňák jednobarvý-dogtooth 60 cm
Jirka S. – na popp 1x kranas obrovský-GT 86 cm a dva pěkní kranasi mu spadli chvíli po záseku. Večer na jig barakudy a kranas ostrovní 50 cm
Michal - 1x kranas modroploutvý-bluefin 50 cm na růžový jerk BF140 a večer na jig barakudy, 2x tuňák jednobarvý-dogtooth 45 cm a 63 cm a ruby snapper 55 cm
Richard – na přívlač na stickbait bez záběru. Večer barakudy a kranas ostrovní 50 cm.
Zdeněk – na přívlač na popp bez záběru. Večer mezi 18.00-21.00 7x barakuda 40-60 cm, 1x kranas ostrovní 50 cm a 1x kranas velkooký 40 cm

kanic zlutoploutvy 48 cm uloveny na jerkÚterý
21.1.2020
Jsme dohodnuti, že s ohledem na předpověď počasí, která hlásí zesílení větru okolo deváté ranní, se budeme snažit přeplout přes oceán v časných ranních hodinách. Je před námi 4-6 hodin plavby po otevřeném moři a tak kapitán zdvihá kotvu již ve tři ráno. Oceán je klidný, táhlé třímetrové vlny posílené proudem jdou z boku a loď si to vesele šine rychlostí asi 15 km/h. V půl šesté se na obzoru objevují první náznaky svítání a v šest nastražuji za lodí čtyři pruty na trolling. Jak svítá a v půl sedmé vychází slunce, zesiluje vítr. Táhlé vlny se začínají lámat a všude kolem se začínají dělat vlnám pěnové čepice. Plavba je čím dál tím méně pohodlná. Nejprve padají židle, pak hrnky od kávy, které kdosi zapomněl na stole, pak se dává do pohybu i jídelní stůl. A když padá ze stojanu plná varná konvice a vesele poskakuje po schodech do podpalubí, začínají se budit i rybáři. V devět hodin se konečně dostáváme za malý atol, který nám poskytuje ochranu před vlnami. Tady máme konečně první dva záběry, ale obě ryby (asi bonita nebo malé barakudy) po chviličce padají.
kranas modroploutvy - bluefin 72 cm uloveny na poppPo snídani vláčíme v průlivech, kterými voda proudí do/z atolu North Male. Fouká sice silný vítr, ale v průlivech se chytat dá, protože se zde nevytvářejí velké vlny. Místy máme na každý druhý hod výjezd nebo záběr. Zrovna vrcholí příliv a ryby jsou velmi aktivní. Většinou se jedná o menší ryby – kranasi modroploutví 50-70 cm, kanici a chňapali 30-50 cm a mezi nimi občas nějaký ten kranas-GT 60-80 cm. Hezké chytání, jen ten vítr je protivný.
kanic toulavy a kanic mesicni uloveni na poppPřed obědem šnorchlujeme u písčiny nedaleko resortu Lux. Po obědě si dáváme hodinku na lůžku a pak vláčíme poppy a jerky okolo korálových útesů uvnitř atolu. Vítr zesílil na 35-40 km/h, což je sice fajn, že nám není vedro, ale nahazování a vedení nástrah v tomhle větru je docela fuška. Jirka S. se dostal do formy a díky hezkým, dlouhým hodům má tolik záběrů jako my ostatní dohromady a během hodiny nám předvádí pěknou sérii dvou kranasů-GT 65 a 86 cm a kanice (coraltrout) 68 cm. Přívlač v tom vichru je však velmi vysilující a po páté už musíme jet na kotviště u písčiny, kde jsme před několika lety po celodenním zdolávání fotili mečouna. Kotvíme na hloubce 35 metrů a začíná standardní večerní lov barakud, kranasů...

kanic uloveny na jerkJarda – 2x kanic měsíční 30-50 cm, 1x kanic žlutoploutvý 48 cm, vše na oranžový jerk 14 cm a spousty sledovaček – oranžový jerk se rybám evidentně líbil, ale zase ne tak moc, aby ho všechny chtěly sežrat...
Jirka J. – 3x kranas modroploutvý-bluefin 50-68 cm, vše na popp 16 cm a tři další ryby spadly, sledovaček nejméně deset.
Jirka S. – 3x kranas obrovský-GT 60-86 cm a 1x kanic (coral trout) 68 cm, vše na fialový popp 20 cm
Michal – 2x kanic měsíční 30-45 cm, 1x černý kanic 30 cm a dva kranasi mu spadli při zdolávání.
Richard – 1x kranas modroploutvý – bluefin 72 cm na popp 23 cm a čtyři pěkné ryby mu spadly hned po záseku.
Zdeněk - 1x kranas obrovský GT 80 cm.

kranas obrovsky - GT uloveny na poppStředa
22.1.2020
Zase krásný slunečný den, ale zase celý den východní vichr 25-40 km/h. Je docela těžké najít i uvnitř atolu místa, kde se dá dobře najet s lodí a zároveň vláčet okolo korálových útesů. Jakmile rybář neháže po větru, tak je nahazování i vedení nástrahy velký problém a to jsme nasadili ty nejtěžší poppy a jerky. Tomu odpovídá i počet ryb, který nám dnes spadl. Já měl dopoledne na prutu 4 ryby a vytáhl jsem jen jednu, ty ostatní po chviličce spadly, protože jsem je díky volné šňůře nedokázal pořádně zaseknout. Michal i Jirka na tom byli stejně a Richar dopadl 4:0 ve prospěch ryb...
Dopoledne chytáme na poppy okolo korálových útesů ve vnitřní části atolu mezi písčinou, kde jsme nocovali a písčinou s korálovým útesem ve tvaru motýla. Šnorchlujeme u korálového útesu ve tvaru motýla, ale pod hladinou je relativně špatná viditelnost – vlny zdvihají z mělčiny písek, který vodu kalí. Ryb bylo vidět hodně, také 2x rejnok-trnucha a podařilo se nám chytit do ruky asi desetikilovou želvu.
tunak jednobarvy - dogtooth 119 cm, 16,5 kg uloveny na jerkOdpoledne mezi 15.00-17.30 zkoušíme jigovat, ale v průlivu to nejde, protože tam jsou na přímém větru moc velké vlny a v závětří za Rithi-Rha zase neberou ryby. Měli jsme jen pár záběrů od menších ryb u dna a Jirka ulovil jedno bonito. Protože jsou velké vlny, kde jsme obědvali a chytáme na hloubce kolem 25 m.

Jarda – 2x kanic černý 30-35 cm a kanic měsíční 50 cm na oranžový jerk 14 cm a tři ryby mu spadly.
Jirka J. – na popp jen pár záběrů, ale vše spadlo. Přes den na jig 1x bonito 31 cm a 1x chňapal 25 cm. Večer na jig 1x chňapal 35 cm.
Jirka S. – na popp jen pár záběrů, ale vše spadlo. Na trolling 1x kranas obrovský-GT 68 cm (na povrchovou nástrahu-chobotnici).
Michal - na popp jen pár záběrů, ale vše spadlo.
Richard – 1x kranas obrovský GT 65 cm na popp a další čtyři ryby mu spadly po záseku, který se nepovedl.
Zdeněk – 1x tuňák jednobarvý-dogtooth 119 cm (16,5 kg) na 20 cm stickbait Sebile 200 g. A čtyři ryby mi spadly – v tom silném větru se nedařilo zaseknout.

kanic toulavy - coraltrout 68 cm uloveny na poppČtvrtek
23.1.2020
Závěrečný den první letošní výpravy jsme zahájili šnorchlováním u korálového útesu. Pak jsme vyrazili vláčet, ale sílící vítr nám jakékoli rybaření v podstatě znemožňoval. V poryvech dosahoval rychlosti přes 60 km/h, hladinu rozbrázdily krátké nepravidelné vlny s bílými chocholy a my byli rádi, že jsme alespoň třikrát na pár minut našli mezi útesy plochu, kde nebyly vlny příliš velké a zároveň tam šlo nahazovat alespoň částečně po větru. Nicméně vítr byl takový, že i když se podařilo dobře nahodit, vést aktivně nástrahu v těch vlnách bylo značně problematické. Po hodině chytání měli jen tři záběry. Protože už jsme v myšlenkách stejně na cestě domů, dáváme kapitánovi povel, aby vyrazil do Male.
Ve městě navštěvujeme tržnici, kde nakupujeme tuňáky žlutoploutvé (4 USD/kg tuňáka v celku + 2 USD za vyfiletování), pak obrazíme několik obchodů se suvenýry a po návratu na palubu lodě zbývá tak akorát čas na zabalení kufrů a odjezd na letiště, odkud nám v devět večer odlétá letadlo zpět domů...

chnapal velky 60 cm uloveny na jerk
chnapal velky 60 cm uloveny na jerk
chnapal velky 80 cm uloveny na jig
chnapal velky 80 cm uloveny na jig
kanic zlutoploutvy 48 cm uloveny na jerk
kanic zlutoploutvy 48 cm uloveny na jerk
kanic uloveny na jerk
kanic uloveny na jerk
kanic toulavy - coraltrout 68 cm uloveny na popp
kanic toulavy - coraltrout 68 cm uloveny na popp
kranasi modroploutvy - bluefin 72 cm a GT uloveni na popp
kranasi modroploutvy - bluefin 72 cm a GT uloveni na popp
kranas obrovsky - GT 73 cm uloveny na popp
kranas obrovsky - GT 73 cm uloveny na popp
kranas obrovsky - GT 86 cm uloveny na popp
kranas obrovsky - GT 86 cm uloveny na popp
kranasi obrovsti - GT 70 cm
kranasi obrovsti - GT 70 cm
kranasi obrovsti - GT 70 cm
kranasi obrovsti - GT 70 cm
kranasi obrovsti-GT 95 cm (12 kg) a 74 cm
kranasi obrovsti-GT 95 cm (12 kg) a 74 cm
kranas ostrovni 50 cm uloveny na jig
kranas ostrovni 50 cm uloveny na jig
chnapal - ruby snapper uloveny na jig
chnapal - ruby snapper uloveny na jig
zralucek uloveny na polozenou
zralucek uloveny na polozenou
tunak jednobarvy - dogtooth 86 cm uloveny na jig
tunak jednobarvy - dogtooth 86 cm uloveny na jig
tunak jednobarvy - dogtooth 119 cm, 16,5 kg uloveny na jerk
tunak jednobarvy - dogtooth 119 cm, 16,5 kg uloveny na jerk
tunak nepravy - bonito 66 cm
tunak nepravy - bonito 66 cm
tunak nepravy - bonito 70 cm, uloveny na wobbler-trolling
tunak nepravy - bonito 70 cm, uloveny na wobbler-trolling
jehlice 110 cm ulovena na popp
jehlice 110 cm ulovena na popp
pristav v rybarske vesnici
pristav v rybarske vesnici


Listopad 2019 - tropický křest

popy a poppyÚkol zněl jasně: jeho muži nesmí skončit bez ryby. Jenže jako spousta jiných věcí v životě i tohle se snáze řekne, než udělá. Zvláště, když někteří z nich nejsou tak docela rybáři a tím spíše, že žádný z nich v tropech zatím nerybařil. A když řekl Petr, že nesmí být bez ryby, tak tím nemyslel nějaké rybičky chycené na masíčko z lodě, ale pořádné ryby ulovené sportovním způsobem, tedy na povrchovou nebo vertikální přívlač, případně na trolling.

Když se chce, všechno jde. Tohle nebyla první firemní akce, kterou jsem za posledních dvacet let připravoval a nemohu říci, že by mne nějak zvlášť těšila představa, jak s kolegou Borkem učíme základy povrchové a vertikální přívlače devět nováčků. Dovedl jsem si živě představit, že někteří budou mít problém i jen nahodit dvacetidekové poppy, pro většinu bude velmi těžké naučit se stát na rozhoupané palubě ve vlnách, nemotat udice během trollingu a dostat se do správného rytmu při vertikální přívlači to také není otázka hodin, ale spíše dnů praxe. A my na to vše budeme mít jen šest dnů. Musíme toho zákazníky docela dost naučit, chovat se k nim zdvořile, ale zároveň je nutit k fyzickým výkonům v naprosto nových podmínkách. A ve finále by je to mělo bavit, v ideálním případě snad i nadchnout pro tropické rybaření. Už v minulosti jsem si při výuce tropické rybařiny vysloužil přezdívku „duce“ a představa drezůry devíti manažerů zápolících s novou rybolovnou technikou ve vlnách tropického oceánu mne nadšením právě nenaplňovala. Ale Petr mne svým zápalem pro zamýšlenou výpravu nějak nakazil a já s uspořádáním akce souhlasil. Musím uznat, že odhodlání Petrovým mužům rozhodně nechybělo. S téměř ročním předstihem jsme tedy začali konat nezbytné přípravy, aby si devět hostů pobyt na Maledivách náležitě užilo. Jako základna byla zvolena velká obytná loď, na které budou zákazníci bydlet a rybařit se bude z malé obytné lodě a motorové lodě.

obytna lod kategorie LUXPrvní a nakonec i poslední velký zádrhel přišel, když velká loď, se kterou obvykle vyrážíme na výpravy po maledivských atolech, byla ukradena. Nejednalo se o žádný pirátský přepad s pistolemi, noži a oběšenci na ráhnech, ale čistou administrativní práci, při které britský majitel lodě jednoho dne zjistil, že jeho loď si na sebe nechal přepsat maledivský obchodní partner. Loď se vzápětí dočkala drobných úprav exteriéru, obdržela nový nátěr, byla přejmenována a dnes ji mezi desítkami obytných lodí, které kotví v okolí Male, pozná jen málokdo. Naštěstí se jednalo jen o obytnou loď, která nám měla sloužit jako základna k ubytování a najít za ni náhradu nebyl velký problém.

ostrov v atoluPetr se svými muži nezahálel. Svolal opakovaně přípravnou schůzku, doplnil zásoby obratlíků, karabinek, kroužků, vlasců i nástrah a naším úkolem bylo zajistit šest sad vybavení pro povrchovou přívlač-popping a trolling a čtyři sady pro vertikální přívlač-jigging. Kvalitní vybavení pro tropické rybaření se začalo postupně přesouvat z asijských i amerických továren do České republiky. Cestovní pruty byly uloženy v tubusech, navijáky promazány, na cívkách nové šňůry, u nástrah vyměněny háčky a mohli jsme vyrazit.

mezi ostrovy jednoho z maledivskych atoluTermín v druhé polovině listopadu se znalcům tropické rybařiny nemusí zdát úplně ideální. Jenže v posledních letech se deštivá a větrná období od těch s „hezkým počasím“ nedají nikterak přesně oddělit a taková byla i realita – celý týden panovalo příjemné počasí s mírným vánkem, vlny byly přiměřené a jen jedno odpoledne jsme si užili pravý tropický liják.

A jak to celé probíhalo, se dočtete na následujících řádcích z našeho palubního deníku:

Sobota
16.11.2019
Přílet v 7.50 do Male, 15 minut lodním taxíkem na palubu našich lodí.
V 9.00 vyplouváme, skládáme pruty, navazujeme návazce, připravujeme nástrahy…
Mezi 13.30-14.30 šnorchlujeme a v 15.00 vyplouváme vnitřní částí atolu a poppujeme kolem thil až do 18.00, kdy připlouváme na místo noclehu u písčiny.
Varuji rybáře, že na základě zkušeností z minulých let nemohou první den očekávat nějaké reálné úspěchy v podobě úlovků. Spíše budou jen zápolit s technikou nahazování a práce s poppy. Ale někteří jsou učenlivější, než jsem čekal.
Petr D. – 1x chňapal rudý-red snapper 60 cm, cca 4,5 kg + něco spadlo
Arnošt – 1x kranas obrovský-GT 70 cm
Luboš několik útoků, jeden kranas i chvíli visel na udici, ale nakonec mu ryba při zdolávání spadla. Zdeněk – 3x útok, ale jen jedna ryba visela, ale padla po minutě zdolávání nic na palubě.

Večer chytáme na nasvícené jigy barakudy 40-65 cm a tuňáčky nepravé-bonito okolo 30 cm
Většina výpravy oslavuje šťastný přílet a první úlovky. Časový posun vykonal své a párty na přední palubě se protáhla do neděle. Důsledky oslavy pociťovali mnozí ještě v pondělí. Snad jsem zaslechl i něco jako „já už to víckrát neudělám…“

kranas obrovsky - GT uloveny na poppNeděle
17.11.2019
Vstáváme ráno v 6.00 a vyplouváme přes oceán k sousednímu atolu.
Hned po startu jsme na povrchovou nástrahu-chobotničku ulovili 70 cm barakudu. Pak 4 hodiny trollingu ani záběr. Ani jsme neviděli hejna rybek nebo lovící ryby či hejna ptáků. Oceán byl klidný a ryby měly jiné starosti než ochutnávat naše nástrahy. A to jsme jim na dvě chobotnice našili i filátka z tuňáka a wahoo.
Až po příjezdu k sousednímu atolu byla vidět hejna ptáků a měli jsme čtyři záběry na wobbler i na povrchové nástrahy-chobotničky.

13.00-14.00 šnorchlujeme (hodně rybek v okolí polámaných korálových polí), i jeden 130 cm žralok černocípý.
15.00-18.00 – na malé motorové loďce chytáme na jigy. 1x chňapal velký 60 cm a bonito 39 cm (Zdeněk), 1x kanic měsíční 50 cm (Luboš), 1x barakuda 50 cm (Standa) a 1x kranas duhový (rainbow runner 50 cm) spadnul Arnoštovi u lodě. Standa zdolával srdnatě jednu hodně velkou rybu, třikrát jela nekompromisně přes brzdu, 30-liberní prut Imax byl na doraz, ale vydržel. Nakonec ryba překousla obě šňůrky, na kterých visí háčky. Asi žralok nebo tuňák dogtooth, ale bylo to hezké divadlo. Každému nám upadlo několik ryb, většinou hned po záseku a každému alespoň jednu nástrahu něco ukouslo – buď barakuda nebo žralok.

Malá obytná loď jela s Borkem a pěti rybáři poppovat na vnější hradu atolu. Vlny byly jen přiměřené a šlo dobře nahazovat. Uloveni byli dva kranasi obrovští-GT 60-70 cm (Arnošt a ???).
Večer na maso lovil Borek malé rybky, ale dvakrát měl záběr i od velké ryby, kterou nezastavil. V obou případech ryba překousla 1 mm fluorcarbon. Podle rychlosti výpadů to vypadalo na tuňáky jednobarvé (dogtooth).

vertikalni privlac - jiggingPondělí
18.11.2019
6.20-9.00 rybaříme, jedna čtyřčlenná parta jiguje v průlivu do atolu a pět lidí jede trollovat a jigovat na vnější hranu atolu na oceán.
Jigujeme na hloubce od 20 do cca 100 m. Na mělké vodě berou hodně barakudy, ale bohužel i hodně jigů nám ukously. Celkem jsme ulovili asi 10 barakud 45-70 cm a další čtyři jsme přitáhli do lodě ve stavu trosky – z ryby nám zbyla jen hlava, protože to ostatní nám něco ukouslo. Petr K. vytáhnul i jednoho kanice, ale malého. Jednou jsme měli na prutu i tuňáka nebo žraloka – ryba se rychle rozjela, ujela asi 100 m a pak jsme vytáhli obé šňůrky assist-hooku překouslé. (Já vím Petře, že jsou ty háčky z Číny nebo Vietnamu, ale i kdyby byly z USA nebo Japonska, zubům žraloka, barakudy a tuňáka jednobarvého stejně neodolají).

Posádka malé obytné lodě, která jela s Borkem trollovat a poppovat. Ujela na trolling asi kilometr a měla útok tří ryb zároveň. Na jedné udici byl plachetník, dvakrát vyskočil a pak byl fuč. Na druhé udici byl asi tuňák jednobarvý-dogtooth, ryba úporně bojovala a ujížděla na hloubce pryč a pak překousla návazec z fluorcarbonu. Třetí ryba bylo wahoo cca 120 cm, které vzalo na wobbler (magnum RH 14 cm), dotáhli ho k lodi, ale tam se jim zamotalo do šňůry tažené za lodí a než to rozmotali, tak spadlo. Protože na oceánu byly jen malé vlny, chytali dál na popping. Na poppy měli několik výjezdů a na jednom místě ulovili kranasa obrovského-GT 80 cm a několik ryb spadlo.

delegaci privital sam starostaSnídáme mezi 9.00-10.00.
Po snídani jede velká obytná loď na exkurzi do vesnice, kde jim starosta a kapitánův syn organizují prohlídku zdravotního střediska, generátorovny-elektrárny, fotbalového hřiště, školky, nejstaršího domu ve vsi, staré studny…

Malá obytná loď jede poppovat na vnější hranu atolu, ale od východu docela fouká, jdou asi třímetrové vlny a od severu velmi silný proud. Poppovat se v těch vlnách nedá a tak trolujeme. Sice jedeme proti proudu jen rychlostí cca 4 uzly (7 km/h), ale záběry jsou. Petr K. zdolal na wobbler (magnum RH 14 cm) makrelu Solandrovu-wahoo 126 cm, Standa ulovil na povrchovou nástrahu-chobotnici dorado 105 cm (zlak nachový) a Luděk na wobbler (modrá makrela Magnum 18 cm) ulovil wahoo 98 cm. A v závěru ještě na jednu povrchovou nástrahu-chobotničku byl kranas duhový (rainbow-runner 60 cm). Měli jsme i 2x útok plachetníka, ale ani jednou nezůstal viset. Dvě chobotničky a jeden wobbler nám během trollingu něco ukouslo, asi wahoo.

Koupeme se a obědváme až mezi 14.30-16.00 u pláže ostrova Bagladéšanů. Při šnorchlování jsme tam viděli jednu želvu, nasbírali mušličky na pláži…
Odpoledne chytáme jen mezi 16.30-18.30 (protože jsme se na oběd zase trochu přejedli).
Malá obytná loď míří poppovat na oceán, ale jsou tak velké vlny, že se tam nedá skoro ani trollovat a tak se otáčí a poppují ve vnitřní části atolu okolo thil. Měli však jen dva výjezdy a žádný pořádný kontakt s rybou.

vertikalni privlac z motorove lodeZa to na jig v průlivu to byl mazec. Jigovali jsme v sestavě Standa, Luděk a Zdeněk a bylo to velmi dynamické. Chytali jsme jen na hloubce 20-40 m a skoro na každé druhé spuštění jigu jsme měli záběr nebo rybu. Ideální by bylo chytat s jigy cca 100-150 g, ale ty už nám díky ostrům zubům barakud došly a tak jigujeme s jigy 200 g-250 g, což je zbytečná dřina. Měli jsme celkem 4x kranase duhového-rainbow runner 50-60 cm, 1x kranase modroploutvého 48 cm, 1x cejnovku 45 cm, 2x velikou cejnovku 75-80 cm (cca 5 kg), jednu barakudu 60 cm. Bohužel ryby, které jsme zdolávali pomalu, nám během zdolávání vždy vzalo něco velkého (asi žralok) a buď to zdolávanou rybu překouslo nebo ji ukouslo i s jigem. Proud jde velmi rychle z atolu, takže průlivem prodriftujeme vždy za 10-15 minut, což je tak na 5x spuštění jigu. Jen jeden jig jsme utrhli na dně a o jeden jig a 200 m šňůry jsme přišli, když Zdeňkovi vzal na poslední spuštění jigu asi tuňák jednobarvý-dogtooth, vypálil na oceán a než stačit lodník nastartovat loď a vyrazit, tak vytočil celou šňůru z cívky a utrhl to. Zážitek hezký a rezervní šňůry máme na štěstí dost.

Večer nad námi přelétávalo z ostrova na ostrov množství kaloňů.
Přes noc kotvíme u ostrova Bangladéšanů a hloubce cca 25 metrů. Borek chytá jednoho kranase velkookého za druhým, všichni mají 30-45 cm. Celkem jich na 60 g svítící jig chytil 15. Ale nikoli na klasicky vertikálně pracující jig, ale na odhoz, nechat propadnout cca 5-10 m pod hladinu a pak vláčet k sobě.

Maledivy - pobrezi jednoho z pustych ostrovu
Maledivy - pobrezi jednoho z pustych ostrovu
Maledivy- porosty palem na brehu ostrova
Maledivy- porosty palem na brehu ostrova
Maledivy - zapad slunce and atolem
Maledivy - zapad slunce and atolem
Maledivy - pobrezi jednoho z neobydlenych ostrovu
Maledivy - pobrezi jednoho z neobydlenych ostrovu
Maledivy - na brehu ostrova
Maledivy - na brehu ostrova


Úterý
19.11.2019
6.00-8.30
Motorová loď s pěticí rybářů jede jigovat to průlivu u ostrova Bangladéšanů. Bohužel vůbec neteče proud a loď stojí na místě. Po hodině intenzivního chytání na hloubkách 20-40 m, kde jsme včera měli rybu za rybou, dnes není nic. Ani záběr. Pak vidíme asi 500 od průlivu na oceánu skákat hejno velkých tuňáků žlutoploutvých – odhadem ryby 80-120 cm. Ačkoli jsou na oceánu asi třímetrové vlny, jedeme tam, ale hejno odjíždí a my nemáme ani záběr. Pak jednoho z Petrů chytla mořská nemoc a v 8.00 jsme zpátky na lodí.
Malá obytná loď jela trolovat a poppovat na oceán. Nakonec jen trollovali a utrolovali na wobbler Rapala magnum 18 cm jednu makrelu Solandrovu-wahoo 129 cm + jeden ukouslý wobbler a měli i dva záběry na chobotnici, ale ryba spadla.

10.00-14.00
Borek se Standou a Luďkem chytali z motorové lodě 10.00-11.30 v průlivu. Voda už valila dovnitř atolu a byla znát určitá aktivita. Chytli celkem 2 a půl ryby: dva kranasy duhové-rainbow runner 50-60 cm a hlavu barakudy, kterou během zdolávání něco překouslo. A jeden ukouslý jig.

Malá obytná loď jela trolloat a poppovat na vnější oceánskou hranu atolu k jeho severní části, kde máme v plánu u ostrůvku přenocovat a zítra se tam Standa s Luďkem budou potápět.
Na wobbler Rapala magnum 18 cm ulovil Martin wahoo 118 cm, Petr B. wahoo 101 cm a Petr D. na fialovočernou povrchovou nástrahu-chobotničku 3x kranasa duhového 50-55 cm. Byly i dva záběry od plachetníka, ale vždy jen najel na nástrahu a pak ji nechal být.
Protože je malá obytná loď na místě plánovaného oběda a noclehu o hodinu dřív než velká obytná loď, věnujeme se ještě hodinku poppingu. Na popp Petr D. kranasa obrovského-GT 60 cm a Zdeněk dva kranasy obrovské-GT 60 cm a 73 cm.

zralok belocipy uloveny na jig16.30-18.00
Většina rybářů je unavená a po několikadenní pracovní abstinenci způsobené špatně fungující wifinou si někteří vyřizují e-maily. Na malé obytné lodi jedou jigovat jen Borek, Luděk, Standa a Zdeněk.
Borek měl na 200 g růžový VX-jig kanice měsíčního 55 cm a kranasa ostrovního 45 cm
Luděk zdolával rybu, kterou mu bafnul žralok, ale nakonec se žraloka, který zůstal viset krásně v koutku, podařilo zdolat. Byl to žralok útesový bělocípý a dokonce se nám podařilo ten jig i vyndat, aniž jsme žraloka vytáhli z vody. Měřil odhadem cca 150 cm.
Standa táhnul k hladině bonito a něco (asi wahoo nebo tuňák dogtooth) mu ho chytlo a pak vytočilo celou cívku šňůry. Pak šňůra praskla…
Zdeněk zdolával rybu odhadem cca 10-15 kg. Zdvihl ji ode dna, ryba pak vytočila asi 40 m, pak ji začal Zdeněk zase zdolávat, a když dobral těch ztracených 40 m, tak rybu bafnul žralok a rybu i s jigem ukousnul…

transport raneneho do nemocniceVečer kotvíme na hloubce 25 m. Echolot ukazuje spousty ryb, ale než stačíme začít chytat, volají v osm večer chlapi z druhé lodě, že Luděk ve snaze zachránit nastražený prut, který ryba stahovala do vody, skočil na mokrou podlahu na lodní zádi, kde před tím váleli po zemi uloveného štítovce, uklouznul a udělal si něco s nohou. Než jsme tam dojeli, už měl udělanou improvizovanou dlahu, nohu, resp. pravý kotník zpevněný a byl připravený k transportu.
Kapitán rychle zjišťuje, že nejbližší rentgen je v městečku asi hodinu jízdy od nás. Nakládáme Luďka na malou obytnou loď a valíme do nemocnice. Cestou kontaktujeme pojišťovnu, voláme do nemocnice, aby přistavili do přístavu sanitku… V nemocnici jsme v deset večer, dělají rentgen, který ukazuje zlomeninu pravé lýtkové kosti v kotníku. A kotník už je pěkně nateklý. Personál budí chirurga, který už spal doma, ale za chvíli přichází. Vysvětluje, že 2-3 dny bude trvat, než zmizí otok a pak bude možné provést operaci. Luděk dostává injekci proti bolesti, sadu prášků, které má brát 3x denně a jedny, které má brát před snídaní. Pak mu kotník stahují do škrobáku a upozorňují nás, že až otok splaskne, musíme tu nohu převázat a stáhnout více. Luděk snáší vše v pohodě, telefonicky konzultuje rentgenové snímky poslané přes WhatsApp se svým kamarádem ortopédem, který konstatuje, že místní doktor postupuje správně. Pak platí kapitán 120 USD za rentgen a léky a propouštějí nás z nemocnice. V 01.00 vyrážíme z městečka zpět ke kotvišti velké obytné lodě a krátce po druhé ranní jsme na místě. Ještě že má Luděk silné ruce a je celkově v super kondici. Jinak nevím, jak bychom metrákového chlapa dostávali ze sanitky do motorové lodě, z ní na obytnou loď a pak z jedné obytné lodě na tu větší a nakonec na horní palubu, kde Luďka před třetí hodinou ranní ukládáme do kajuty.

Středa
20.11.2019
Vzhledem k Luďkovu zranění rušíme naplánované potápění a v 9.00 vyrážíme rybařit. Přesouváme se k ostrovu Bangladéšanů, kde jsme nocovali včera. Malá obytná loď troluje po vnější hraně atolu a velká loď jede rovnou k ostrovu, kam připlouvá před 11. hodinou. Vezeme Arnošta a Petra na pláž a v sestavě Martin, Petr K., Standa a Zdeněk jedeme na motorové lodi jigovat do průlivu. Oceán je velmi klidný a vyjíždíme i na hloubku okolo 100 m, kde máme však jen jeden záběr. Během rybaření nás chytil pořádný slejvák a jsme úplně durch. Ale je teplo, takže to až tak nevadí, skoro to je příjemné. Až když ve 12.00 chceme s neúspěšným rybařením končit, zasekává Petr K. rybu a vzápětí ji zasekávám i já. Po chvilce jsou v lodi dvě barakudy 85 a 90 cm. Znovu všichni spouštíme jigy ke dnu, ale ani s jedním už se neshledáváme! Dva jigy ukously barakudy, ještě než dopadly na dno a další dva během jejich cesty k vodní hladině. Konstatujeme, že nám tím chce Neptun asi něco naznačit a vracíme se zpět k velké obytné lodi. Čeká nás ještě šnorchlování okolo korálových útesů a za necelou hodinu oběd.

na brehu jednoho z neobydlenych ostrovuZároveň s posádkou jiggerů připlouvá i malá obytná loď, která trollovala na oceánu. Také si projeli tropickým lijákem a měli celou řadu záběrů včetně jednoho útoku plachetníka, ale ryby padaly. Zdolána byla jen jedna barakuda 90 cm a wahoo 112 cm.

Zítra nás čeká přesun mezi atoly přes oceán do Male atolu a tak se odpoledne přesouváme k průlivu, kde je nejužší místo mezi atoly. Velká obytná loď jede vnitřkem atolu přímo na kotviště a malá obytná loď troluje po vnější hraně atolu. Všude se kupí mračna a déšť nás nemine. Asi kilometr od průlivu, kterým vyplouváme na oceán, vidíme u břehu želvu. Zdá se, že je zamotaná ve staré síti nebo v nějakých odpadcích. Jedeme ji tedy osvobodit, ale pak se ukazuje, že želvy jsou dvě, kopulují a vůbec nepotřebují osvobodit…
kdyz neberou, neni trolling namahavy, ale unavny zpusob rybolovuV průběhu další hodiny máme na malé povrchové chobotničky záběr za záběrem a zdoláváme jednoho kranasa duhového za druhým. Celkem jich na palubě končí 8, všichni mezi 45-65 cm.
Dvakrát jsme měli i záběr na velkou nástrahu, ale ani jedna z ryb (asi wahoo) nezůstala viset na nástraze. Pak hodinu poppujeme u výběžku atolu, ale máme jen jeden jediný záběr, jinak se ryby ani neukázaly. Prudce se mění počasí, zatahuje se celý obzor a bliží se bouřka. Když začíná hustě pršet, balíme popping a vracíme se opět k trollingu.
Máme ještě dva záběry od větší ryby, ale žádná z nich nezůstává viset na udici. Déšť přechází ve slejvák, chvílemi hřmí a potemnělý obzor osvětlují každou chvílku blesky. Střešními svody proudí dešťová voda do zásobníku užitkové vody a za necelou hodinu máme zásobník plný. Na kotviště připlouváme přesně v šest za hustého deště a viditelnosti asi 100 m.

Po zakotvení chytáme na jig barakudy, ale protože se zásoba jigů tenčí, raději toho necháváme a šetříme jigy na zajímavější úlovky, které nás snad čekají zítra.

Maledivy 5.45 rano - velka obytna lod
Maledivy 5.45 rano - velka obytna lod
Maledivy - na pridi male obytne lode
Maledivy - na pridi male obytne lode
Maledivy - strava lehka a pestra
Maledivy - strava lehka a pestra
rejnoci u brehu ostrova
rejnoci u brehu ostrova
Maledivy - pobrezi jednoho z neobydlenych ostrovu
Maledivy - pobrezi jednoho z neobydlenych ostrovu

Čtvrtek
21.11.2019
V 6.00 vyplouváme přes oceán k sousednímu atolu. Jedeme 6 hodin, máme na malé obytné lodi nastraženo pět povrchových nástrah (chobotnic) různých velikostí včetně dvou velkých s našitým bříškem z bonita a wahoo. Ani záběr. Ani potah. Nic. Oceán je naprosto klidný, až příliš klidný.

zdolavani tunaka z obytne lode standardKrátce po 12.00 zastavujeme u okraje atolu North Male a jigujeme z malé obytné lodě, protože čekáme, až nás dojede velká obytná loď. Skoro na každé spuštění jigu na hloubkách 60-95 metrů máme záběr nebo drbnutí. Během hodinky máme zdolaných několik kranasů duhových (rainbow runner) okolo 50 cm a stejně velkých chňapalů „ruby snapper“. Borek vytáhl pěkného kanice 60 cm, Standa cejnovku 62 cm a Petr D. předvedl hezký vítězný souboj s tuňákem jednobarvým (dogtooth) délky 94 cm, kterého zdolal na prut IMAX 80 lbs se smekacím navijákem Exceed a šňůrou na 30 kg. Chytali jsme na jigy 200-300 g.

relax v tropických vodáchPo poledni šnorchlujeme u písčiny, kde jsme před pár lety fotili zdolaného mečouna a po obědě pak Petr K, Standa, Arnošt a Zdeněk jedou jigovat na stejné místo. Záběrů je podstatně méně, ale Petr K. ulovil malého kanice a chňapala „ruby snapper“. V jednu chvíli se na nás až k lodi přijel podívat metrový žralok bělocípý, který asi sledoval jig miřící k lodi. Pak dva rybáři zdolávají menší rybu, ale sebere jim ji během zdolávání žralok nebo tuňák dogtooth a po padesátimetrové jízdě vždy překousne fluorcarbon, na kterém je navázaný jig.

Pak se vracíme k lodi, protože potřebujeme přejet na kotviště asi hodinu jízdy. Zjišťujeme, že velká obytná loď táhne malou obytnou loď, na které se vysypalo ložisko vodní pumpy chlazení. Na kotviště přijíždíme už za tmy v 19.30 a všichni si užívají relax na lodní přídi, kde pofukuje mírný větřík a v orosených sklenkách je vychlazené bílé…

Pátek
22.11.2019
V 6.00 jedou Arnošt, Petr D., Petr K,, Standa a Zdeněk jigovat na vnější hradu atolu u resortu „Octopus – Reethi Rha“ one and only. Po dvou hodinách jigování na hloubkách 50-90 m je většina bez záběru, Petrovi K. jedna ryba spadla a Petr D. zasekl opět tuňáka dogtooth, ale vytočil mu asi sto metrů šňůry z navijáku a pak překousnul šňůrku assist hooku.

V 8.00 jedeme na snídani a pak jdeme šnorchlovat, zatímco Arnošt, Borek, Martin a Standa jedou jigovat. Jsou výrazně úspěšnější než ranní směna, alespoň, co se záběrů týče. 2x velká ryba ukousla jig po několika minutách zdolávání a výpadech 50-100 m, 2x něco (asi barakuda nebo dogtooth ukouslo jig při propadávání) a Borek ulovil jednoho chňapala velkého cca 50 cm a o něco větší barakudu.

V 10.00 se všichni scházíme opět na palubě lodí a vyrážíme k Male.
Během plavby balíme a obědváme, ve 13.30 připlouváme k Male. Malou motorovou lodí se přepravujeme do centra, navštěvujeme tržnici, rybářskou tržnici a rybářský obchod. Je pátek, tedy pro muslimy sváteční den a v rybí tržnici je pouze pár prodejců, skoro všechny stánky jsou prázdné. V rybářském obchodě doplňuji zásoby jigů a jedu z majitelem lodě do nemocnice koupit Luďkovi berle.

V 15.00 se vracíme zpět na palubu velké obytné lodě. Rychlá sprcha a převlečení do cestovních šatů, taxiboat nás v 15,30 veze na letiště a v 16.00 se loučíme s hosty, kteří odlétají do Dubaje, kde je čeká pracovní program.

kanic 60 cm uloveny na jigJá s Borkem se vracíme zpět na malou obytnou loď, myjeme a uklízíme pruty. Asi třicet kilo prutů, navijáků a nástrah vezeme s sebou do Evropy, protože za týden je čeká výprava s další skupinou zákazníků mířící tentokrát na pacifické pobřeží Kolumbie. Skoro půl metráku prutů, navijáků, nástrah a materiálu necháváme na lodi. Už v lednu se na Maledivy vrátíme, protože začne každoroční sezóna, kdy se na malé obytné lodi střídá až do března jedna skupina rybářů z Čech a Slovenska za druhou.

V devět večer jedeme s Borkem na letiště, loučíme se s kapitánem a majiteli lodí a vracíme se zpět do Evropy. Ani nevíme, že letadlo odstartovalo. Oba spíme, jako když nás do vody hodí a budí nás až dosednutí letadla na přístávací dráhu v Dubaji.
vecerni odpocinek na palube lode standardBlahořečím zákazníkům, že mi zajistili letenku v obchodní třídě. Osmihodinové čekání v salónku Moët&Chandon na návazný let plánuji vyplnit přebíráním fotek z naší výpravy a ochutnávkou šampaňského. Realita je jiná. Z více než 800 fotografií jsem prošel necelou stovku a když se po šesti hodinách probouzím, je přede mnou stále plná sklenka, ze které jsem stačil jen ochutnat. Mám tak akorát čas, dát si šálek čaje a snídani, když začíná nástup do letadla směr Praha. Strašlivě mne bolí záda a pravé rameno. To se mi asi moje tělo snaží naznačit, že už je nejvyšší čas vzít zase do ruky rybářský prut a rozhýbat ztuhlé svalstvo…

vertikalni privlac z obytne lode standard
vertikalni privlac z obytne lode standard
tunak jednobarvy - dogtooth 94 cm uloveny na jig
tunak jednobarvy - dogtooth 94 cm uloveny na jig
kanic uloveny na jig
kanic uloveny na jig
cejnovka a chnapal ruby snapper uloveni na jig
cejnovka a chnapal ruby snapper uloveni na jig
kanic 60 cm uloveny najig
kanic 60 cm uloveny najig
kanic mesicni uloveny na jig
kanic mesicni uloveny na jig
vertikalni privlac z motorove lode
vertikalni privlac z motorove lode
tunak nepravy - bonito, uloveny na jig
tunak nepravy - bonito, uloveny na jig
zlak nachovy - dorado 105 cm ulovene na trolling
zlak nachovy - dorado 105 cm ulovene na trolling
makrela Solandrova - wahoo ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo 129 cm ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo 129 cm ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo 101 cm ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo 101 cm ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo 126 cm ulovena na trolling
makrela Solandrova - wahoo 126 cm ulovena na trolling
kranasi duhovi - rainbowrunner, uloveni na trolling
kranasi duhovi - rainbowrunner, uloveni na trolling
chnapal red snapper 60 cm uloveny na popp
chnapal red snapper 60 cm uloveny na popp
kranas obrovsky - GT uloveny na popp
kranas obrovsky - GT uloveny na popp
kranas obrovsky - GT uloveny na popp
kranas obrovsky - GT uloveny na popp
kranas obrovsky - GT uloveny na popp
kranas obrovsky - GT uloveny na popp