+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAmerikaKanadaYukon - Dalton Trail LodgeReportážeKrátké zprávy a postřehy

Kanada - Yukon - Dalton Trail Lodge - Reportáže

Krátké zprávy a postřehy 26.9.2019

siven namaycush 103 cmstika 113cmČerven 2016
Dalton Trail Lodge


Díky poměrně mírné zimě jsme se mohli na letošní sezónu velmi důkladně připravit.
Opravili jsme co bylo třeba. Rozšířili jsme některé lávky přes močály, odvezli jsme loď k jednomu novému dobře schovanému jezeru, které je plné štik, co nikdy neviděly háček.
Nakonec jsme zkontrolovali a vyzkoušeli všechny lodě – prostě jsme si zajeli na ryby, takže když dorazili první letošní zákazníci, bylo vše připravené a my měli jasnou představu, jaké budou mít první letošní rybáři „zahájení“.
A dalo se čekat, že bude dobré, protože siveni namaycush, štiky, lipani a dokonce lososi kokanee se nám koncem května na nástrahy věšeli skoro sami.
Kokanee je stacionární-jezerní forma lososa nerka, jejíž populace zde byla téměř na vymření. Nesmíme se na jejich lov žádným způsobem zaměřovat s ohledem na jejich ochranu, přesto jsme je nachytali omylem při lovu sivenů namaycush, což svědčí o tom, že jejich populace utěšene vzrůstá. V minulých letech byly jejich úlovky ojedinělé. V roce 2014 bylo na trdlištích biology napočítano kolem 1000 kusů lososa kokaneee, v roce 2015 to bylo již téměř 5000 kusů a uvidíme, kolik jich napočítají letos. Doufám, že hodně, protože by konečně mohl být jejich cílený lov opět povolen.

lode siven namaycushPrvní letošní rybáři si rybaření užili opravdu naplno, nebylo výjimkou ani kolem 50 ks sivenů namaycush zdolaných na jedné lodi v jeden den a největší měřili těsně pod jeden metr. Přesmetrových štik bylo zdoláno několik a největší měla rovných 110 cm.
Zbytek června bylo vše skoro jako přes kopírák. Ulovených ryb hodně, jen na ty opravdu velké zatím čekáme. Sice se velikostní hranice ulovených sivenů a štik v posledním červnovém týdnu o pár cm posunula (štika 113 cm, siven namaycush 103 cm), ale víme, že tu jsou ještě větší.
Snad dobré počasí téměř bez deště a větru vydrží i do července a přijde nějaká ta pořádná šupinatá obluda.

Z Dalton Trail Lodge zdraví
Jacky

stika 105 cm
stika 105 cm
siven namaycush
siven namaycush
lipan 48cm
lipan 48cm
siven namaycush 100cm
siven namaycush 100cm
siven namaycush
siven namaycush
lososi kisuc uloveni v zari pri jednodennim vyletu na Aljasku14.-19. září 2015

No, některá rána už nám zima zalézala za nehty. Zvlášť, když jsme si zabrodili do řeky a muškařili, tak bylo jasné, že přes noc muselo mrznout. Teploty přes den sice nevystoupaly nad 10°C, ale odpoledne, bylo většinou jasn, slunečno a celkem příjemně. Chvílemi by si člověk i sundal bundu, ale když zafoukal vítr, bylo jasné, že léto je dávno pryč...
Několikrát přes noc napadl na horách sníh, ale přes den zase roztál.
Siveni i síhové z řeky zmizeli a začínají se vykrmovat v okolních jezerech před nadcházející zimou.
stika 118 cm, zari v Dalton Trail LodgeVýjimečné úlovky byly v tomto týdnu především mezi štikami, lipany a lososy. Trofejní štiky přes 105 cm se podařilo ulovit na jezerech Aishihik a na našem domácím jezeře, velké lipany okolo 45 cm zachytali naši hosté na obou řekách v okolí lodge. Ta štika na obrázku vypadá, že má metr a půl, ale měřila „jen“ poctivých 118 cm.
Po úspěšných výpravách za lososy v minulém týdnu jsme ve čtvrtek vyslali na Aljašku dvě letadla s nákladem muškařů a vláčkarů, aby se večer vrátila snad o metrák těžší díky uloveným lososům kisuč.
Byla to hezká sezóna, ale po pravdě řečeno už se těším na příští-závěrečný týden a pak na pár dní volna, kdy vyměním rybářské pruty za golfové hole a hurá na jih!

Váš
Hardy


siven namaycush uloveny v rece za podmraceneho podzimniho dne7.-12. září 2015

Tento týden jsme měli v Dalton plno – stejně jako každý rok k nám celá řada našich stálých zákazníků přijíždí tak nějak zakončit letní rybářskou sezónu. Prakticky všichni rybáři, kteří byli v tomto týdnu v lodge jsou naši štamgasti, někteří už neuvěřitelných 28 let!
Většina z nich jsou muškaři a volí tenhle termín pobytu kvůli dobrým šancím na úlovek sivenů namaycush v řece, kam se v září siveni stahují na hostinu – třou se zde totiž síhové a jejich jikry jsou vítanou pochoutkou pro stovky lipanů a sivenů.
Kromě muškařů, kteří se zaměřovali především na rybaření na řece, jsme zde měli i několik vláčkařů – ti se soustředili zejména na lov štik a velkých sivenů na jezerech.
Protože je letos dobrý tah lososů kisuč na aljašské straně hor, rozganizovali jsme dvě výpravy malými letadly na Aljašku, kde se hosté zásobili dostatečným možstvím čerstvých lososů, které vesměs vezou jako dárek domů do Evropy. V letošním roce vyšel dvoudenní výlet letadlem na Aljašku (s jedním přespáním na Aljašce, včetně letenek a povolenky) na 1.350 dolarů na osobu – není to tedy laciný špás, ale létání už asi nikdy levnější nebude...
V průběhu týdne se citelně ochladilo. Ranní teploty klesaly až k bodu mrazu a přes den nebylo více než nějakých 8-12°C. Dvakrát foukal v noci silný vítr - většina listí spadla ze stromů a udělala na zemi krásně barevný koberec.

Z Dalton zdraví
Jacky


siven obrovsky - namaycush uloveny za destiveho dneDalton – Yukon
1.-6. září 2015


Teplé a slunné léto je za námi, začal podzim. Teď odpoledne je 10°C a za celý den se teplota nevyšplhala výše. Počátkem týdne se zatáhlo, začalo pršet a pršelo s přestávkami skoro každý den.
Rybám však déšť nevadí, právě naopak. V průběhu prvního týdne měsíce září ulovili naši hosté pět sivenů obrovských délky přes 1 m (a množství ryb mezi 80-95 cm) a z velkých ryb si zaslouží zmínit i štika délky 115 cm.
Po úspěších s lipany z minulého týdne jsme vyzkoušeli několik potoků a říček, resp. jejich ústí do jezer, ale žádný z lipanů nepřekonal magickou hranici 48 cm.
siven obrovsky - namaycush uloveny za destiveho dneLipanů se při ústí potoků shromažďuje velké množství a kdybych měl věřit pranostikám Indiánů ze sousední vesnice, řekl bych, že nás čeká dlouhá a tuhá zima. No uvidíme. Do zimy je zatím daleko, ale listí v okolních lesích už zlátne. To znamená, že máme před sebou ještě 4-6 týdnů, kdy bude venku příjemně, pak se ranní mrazíky změní v noční mrazy a napadne první sníh. Zatím jsou lesy plné hříbků a část našich hostů neodolala a kombinuje rybaření s lovem pernaté - bělokurů a jeřábků. S těmi hříbky jsou vynikající...

Z podzimního Yukonu zdraví
Hardy


siven obrovsky - namaycush, ocasni ploutev Dalton – Yukon
23.-30 srpna 2015


Na konci srpna se Dalton Trail Lodge obvykle zaplní rybáři, kteří mají zájem o kombinaci lovu sivenů a pstruhů na našich vodách s lovem lososů na aljašské straně hor.
Nevím, jestli je to nějaký módní trend, ale zájemců o lov lososů je rok od roku méně a většina hostů se soustřeďuje na naše domácí ryby – obří siveny namaycush, duháky, lipany a štiky.
S příchodem prvních nočních či spíše ranních mrazíků se začalo barvit listí stromů na okolních horách a teplota vody v jezerech poklesla skoro o jeden stupeň. Možná i díky tomu jsme v minulém týdnu lovili více velkých sivenů mezi 90-100 cm a jednoho krasavce délky 106 cm. Chuť k jídlu se s nočním ochlazením asi vrací i štikám – na jezeře Kloo ulovila každá výprava tento týden několik ryb přes 95 cm, nejdelší zubatice měřila 107 cm.
Protože se v posledním týdnu sešla u nás parta tvořená většinou muškaři, více pozornosti bylo věnováno lipanům – chytalo se na přítocích jezera Kathleen a pak také na potocích a při ústí potoků do jezera v blízkosti lodge. Mezi celou řadou pěkných lipanů okolo 45 cm ulovených jen pár kroků od našeho kotviště lodí, se muškařům podařilo při ústí potoků ulovit i několik pořádných sivenů namaycush – viz foto.

Z Dalton zdraví
Jacky

lipan - navrat na svobodu
siven obrovsky - namaycush uloveny na musku behem lovu lipanu


10.-16.8. 2015
siven namaycush Dalton Trail Lodge


Období mezi letní a podzimní sezónou využíváme k údržbě okolí lodge, mapování dna a tipování nových rybářsky zajímavých míst na jednom odlehlejším jezeře.
Lov kingů skončil na konci července a stejně tak i ideální čas k lovu velkých sivenů a štik. V následujících přibližně 14 dnech očekáváme začátek tahu lososů kisuč na aljašské straně hor a přípravu síhů na tření – síhové vytáhnou z jezer do přítoků, za nimi plují siveni a další druhy ryb a hlavní muškařská sezóna může začít.

teplota vody: 8 – 15° C
teplota vzduchu: 15 – 25° C

Z Daltonu zdraví
Jacky


siven namaycush siven namaycush Dalton Trail Lodge
3.-10.8. 2015


Bez větru a bez kapky deště – tak by se dal charakterizovat uplynulý týden. Každý rybář ví, že absence větru není pro lov dobrá, ale i tak se dařilo. Dokonce se nám povedlo během lovu sivenů namaycush na jezeře Kathleen ulovit lososy kokanee, což je populace lososů nerka, kteřá byla v minulosti během tahu uvězněna ve sladkých vodách vlivem nově vzniklých překážek na cestě zpět do moře. Mnozí je považují za již vyhynulý poddruh lososa nerka, ale jak ukazují úlovky z letošní sezóny, kokanee v jezeře Kathleen stale ještě žíjí.
Na výpravě na čtyřkolkách k jednomu velmi vzdálenému jezeru ukázala ostatním rybářům teprve desetiletá Sabrina jak se loví lipani a její 49 cm dlouhý úlovek právem patří do naší síně slávy.

teplota vody: 8 – 15° C
teplota vzduchu: 15 – 25° C

Z Daltonu zdraví
Jacky


siven namaycush los Dalton Trail Lodge
27.7.-2.8. 2015


Až na pár bouřek panuje v okolí Daltonu velmi teplé, slunné a suché počasí stejně jako touto dobou v Evropě. Jen teploty zde dosahují maximálně cca 25 stupňů (to je pro nás stejné jako 35 stupňů pro středoevropana). Stav vody v řekách je dost pod průměrem, což znamená, že jsme museli trochu omezit provoz lodí a také naši průvodci raději berou do lodě pouze jen jednoho zákazníka kvůli ponoru. Na ryby jezdíme spíš do spodních částí řek, kde je vody přeci jen o něco více.
Na jezerech je vše v pořádku, což mimo jiné potvrzuje ulovení 115 cm sivena namaycush, což je druhý největší ulovený siven v historii lodge. Na jezerech zabodovali i hosté z Čech – Luboš a Adam (otec a syn), kteří úspěšně zdolali nádherné siveny 107 a 103 cm.
Začal tah lososů gorbuša a nerka na aljašské straně hor. První letošní výprava letadlem na lov lososů do oblasti Yakutat se vyvedla. Řeka byla plná lososů gorbuša a podařilo se chytit i několik lososů nerka.

teplota vody: 8 – 15° C
teplota vzduchu: 15 – 25° C

siven namaycush 115 cm

Z Daltonu zdraví
Jacky


115 cm zubaté krásyjeden z prvnich kingu sezony 2015 Dalton Trail Lodge
12.-19.7.2015


A je to tady! Lososi konečně dorazili do našich vod! Jedná se zatím o nepříliš velké množství, ale letošní tah je teprve na začátku a tak očekáváme každým dnem více a více lososů. I tak naši hosté nachytali “kingy” (losos čavyča) a lososy nerka (sockeye) v dobrých počtech.
Lov sivenů, lipanů, duháků a štik probíhá jako kdykoliv jindy v sezóně, když je dobré počasí – chytají se všechny zde obvyklé druhy ryb včetně těch trofejních, kterými v tomto týdnu byli čtyři siveni obrovští-namaycush délky 101-107 cm a jedna štika 115 cm.

teplota vody: 8–10°C
teplota vzduchu: 15–20°C

Z Dalton Trail Lodge
Jacky

jezero Kathleen v cervenci
jezero Kathleen v cervenci
medved hnedy - grizzly
medved hnedy - grizzly
medved cerny - baribal u silnice pred Dalton
medved cerny - baribal u silnice pred Dalton
losice na pastve v jezere
losice na pastve v jezere
siven obrovsky - namaycush z jezera Dezadeash
siven obrovsky - namaycush z jezera Dezadeash
lipan - cervenec v Dalton Trail Lodge
lipan - cervenec v Dalton Trail Lodge
siven obrovsky - namaycush uloveny v cervenci
siven obrovsky - namaycush uloveny v cervenci
siven obrovsky - namaycush uloveny v cervenci
siven obrovsky - namaycush uloveny v cervenci
siven obrovsky - namaycush z jezera Dezadeash
siven obrovsky - namaycush z jezera Dezadeash
jezero pred Dalton Trail Lodge
jezero pred Dalton Trail Lodge


namaycush namaycush Dalton Trail Lodge
29.6.-5.7.2015


Je za námi další úspěšný týden. Počasí bylo krásné, slunečné a vítr téměř nefoukal, což bylo příjemné, ale z rybářského hlediska nepříliš dobré.
Přesto jsme ulovili několik trofejních sivenů obrovských-namaycush délky 102-106 cm.
Letošní rok vypadá velmi dobře pro místní populaci losů – vídáme více losů s mladými, než v minulých letech.
Lososi čavyča - kingové do našich vod zatím nedorazili, ale očekáváme je tady každým dnem. Už se těšíme!

teplota vody: 8–10°C
teplota vzduchu: 20–25°C

Z Dalton Trail Lodge
Jacky


stika 112 cm namaycush Dalton Trail Lodge
22.-28.6.2015


Bezvětří a krásné počasí – tak by se dalo charakterizovat počasí v uplynulém týdnu. Kapacita lodge byla zcela obsazená a tak se dalo očekávat, že tato skutečnost bude vidět i na úlovcích. A to se potvrdilo! Celkem bylo uloveno 9 trofejních ryb (siveni namaycush – 100-107 cm, štika 112 cm, lipan 48 cm). V řece je velké množství lososů nerka a přes to, že se na jejich lov nezaměřujeme, chytili jsme jich opravdu mnoho. Zato se hodně těšíme na lov kingů (king salmon – losos čavyča). První kingové již propluli počítadlem dole na řece a my nedočkavě očekáváme až dorazí do „našich vod“.

teplota vody: 8 – 10°C
teplota vzduchu: 20 – 25°C

Z Dalton Trail Lodge
Jacky


stika 108 cm siven namaycush Dalton Trail Lodge
15.-21.6.2015


Pěkné počasí pokračuje stejně jako velmi dobrá aktivita ryb. Je jedno, jestli jsme byli chytat duháky a lipany na řekách, nebo se pokoušeli o trofejní štiku či sivena na jezerech. Všude jsme byli úspěšní. Jen v tomto týdnu se podařilo našim zákazníkům ulovit několik trofejních ryb – a nutno podotknout, že Češi na tom měli velké zásluhy a připsali si na svoje konto štiky 107 a 108 cm a sivena namaycush 102 cm. Koncem týdne se trochu zvednul vítr, ale nic, co by zastavilo rybáře v lovu. Na Frederic Lake nám zvědavý medvěd během naší nepřítomnosti zničil stan… prostě další týden v Daltonu.

teplota vody: 8-10°C
teplota vzduchu: 15-25°C

Z Dalton Trail Lodge
Jackysiven obrovsky - namaycush z jezera DezadeashYukon - červen 2015

S počátkem června se po zimní přestávce opět vrátili do Dalton Trail Lodge hosté-rybáři a naše usedlost na břehu jezera Dezadeash ožívá. Ačkoli byla letošní zima mírná a sněhu nebylo tolik jako v jiných letech, přeci jen jsme se na jaro všichni těšili – zvláště nám starším připadá každá zima až moc dlouhá...
V prvním červnovém týdnu bylo relativně chladno a denní teploty jen zřídka vystoupily nad 15°C. Štiky jsou po vytření pořádně hladové, a protože jejich lov přinášel dobré výsledky, většina rybářů se v prvním červnovém týdnu zaměřila právě na štiky – jen co já vím, byly uloveny 4 štiky mezi 108-115 cm a množství metrovek. Pouze čtyři hosté prvního červnového týdne byli muškaři a tak měli řeky a potoky sami pro sebe a mezi úlovky si zapsali řadu duháků okolo 50 cm, několik lipanů délky 43-47 cm a pár sivenů okolo 60 cm.
cervnova stika z Dalton Trail Lodgecervnova stika z Dalton Trail LodgeV druhém červnovém týdnu se výrazně oteplilo, několik dní po sobě bylo odpoledne před chatou 25°C a ve vzduchu je cítit léto. Martin bude na tenhle týden asi dlouho vzpomínat – podařilo se mu ulovit dvě trofejní štiky 113 cm a 107 cm. Ještě několik hostů si zapsalo trofejní štiky délky 105-108 cm, ale zatím se nepodařil žádný síven délky nad 1 metr. Sivenů namaycush mezi 60-90 cm bylo několik, ale metrová hranice do poloviny června odolávala.
siven obrovsky - namaycush 107 cmsiven obrovsky - namaycush 117 cmOpravdové žně trofejních ryb přišly mezi 15.-20. červnem. Počasí spolupracovalo, slunce svítilo, vítr nefoukal, ryby žraly – no co si máme přát víc! Všechno začal Ted, který v jediném dni ulovil sivena namaycush 112 cm a štiku délky 117 cm. A pak už to šlo jako na drátkách – siveni od 100 do 105 cm, štiky od 100 do 110 cm a pěkní lipani s jedním opravdovým mackem z přítoku jezera Kathleen délky 49 cm. Protože bylo mezi hosty více muškařů a sněhová voda už je dávno tatam, podnikli jsme i několik výprav do hor - k potokům a řece, které přitékají do jezera Kathleen. Kromě parádních lipanů a pěkných sivenů okolo 60 cm jsme ulovili i několik půlmetrových kokanee, což je vlastně jezerní forma lososa nerka. Kokanee žijí v jezeře Kathleen jako-by to bylo moře a v srpnu vytahují do přítoků, kde se třou.
Ještě jeden týden s takovýmhle počasím a budu muset zajet do Whitehorse dokoupit zásoby krému proti slunci, protože nám dochází...

Z letního Yukonu zdraví
Hardy, Trix a Jacky

trofejní siven z Dalton Trail Lodge