+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaFinskoSouostroví AlandReportážeKrátké zprávy a reportáže

Finsko - Souostroví Aland - Reportáže

Krátké zprávy a reportáže 4.5.2020

Bulant2018-107cmAland – květen 2018

Takto teplý a suchý květen Alandy skoro nepamatují. Led rozmrzl někdy kolem 19. dubna, v prvním květnovém týdnu došlo k drobnému ochlazení, ale již od druhého týdne panovalo na Alandu teplé počasí. Teploty kolem 25 °C byly přes den zcela běžné. Teplota vody se během května vyšplhala ke 20°C.
Pěkné počasí se líbilo i rybám a to jak štikám, tak i okounům. Okounů se lovilo celkem dost a ti největší byli zpravidla uloveni při lovu štik na větší nástrahy. Při zaměření na lov okounů s menšími nástrahami, byli loveni spíše menší okouni, většinou maximálně do 35 cm, zato ve velkém počtu.

11.-19. května
Rybářská skupina HOBR (16 rybářů) se tentokrát bohužel obešla bez trofejních úlovků a jak říká sám zakladatel skupiny Jaryn: „štikám jsme tentokrát moc neublížili“. Někteří ze skupiny nachytali jen pár štik a někteří několik desítek štik, ale nutno podotknout, že skupina HOBR si jezdí pobyt užít a rozhodně nejezdí lámat rekordy v počtu úlovků. cejn uloveny na privlacNavíc, přijde-li v průběhu pobytu zpráva, že se jeden z účastníků stal dědečkem, jde samozřejmě rybaření stranou a je potřeba příchod potomka pořádně přivítat...

11.-19. května
Karel B. byl letos na Alandu již po jedenácté. Za šest dní rybolovu se ve čtyřech rybářích na dvou lodích podařilo přemluvit 142 štik (do 96 cm) a 10 okounů s délkou převyšující 40 cm, největší okoun měřil 45 cm a byl uloven na rotačku.

19.-26. května
Dvojice rybářů z Budějického Borku hlásí v Nordqvist cca 50 štik na loď a týden, největší 91 cm, nejmenší kolem 40 cm.
Sleďů nepočítaně. Okouni nad 25 cm cca 15 ks.
Kombinovali jsme přívlač a plavanou. U přívlače bodovaly pouze bílé rotačky vel. 5, na gumu byl pouze jeden záběr, na woblery ani jeden (kromě toho cejna - viz foto). Třeli se cejni, v některých zátokách se doslova vařila voda, takže zajímavý byl cejn ulovený na přívlač, nebyl podseknutý, ale normálně za tlamku.

19.-26. května
Téměř neskutečného výsledku dosáhl Míra B. a jeho skupina polabských vyder, když ve čtyřech rybářích ulovili celkem 408 štik (z toho 258 štik nad 60 cm délky), zhruba 30 okounů (aniž by se na ně zaměřovali) a dokonce i dva candáty. Z celkového počtu ulovených štik jich bylo 20 ks v délce 80-89 cm, 8 ks 90-99 cm a tři ryby nad 100 cm – nejdelší štika měřila 107 cm.
Nejúspěšnější nástrahy byly woblery cca 7-9 cm dlouhé a dle vyjádření Míry B. i „zvonilky“ - ať už je to cokoliv – co to je, ví asi jen on sám...

stika
stika
candat 57 cm
candat 57 cm
HOBR v akci
HOBR v akci
stika delky 102 cm
stika delky 102 cm
alandsky vychod slunce
alandsky vychod sluncePrvní květnový týden 2018 v Nordqvist kamerou Jirky R.
prvni jarni metrovka - navrat na svoboduAland - Nordqvist 28.4.-1.5.2018

Zahájení sezóny lovu štik na souostroví Aland jsem s několika dalšími rybáři pojal jako prodloužený víkend - ve čtvrtek večer jsme přiletěli na Aland a ve středu po 1.máji jsme zase letěli domů.
Za pět dnů rybaření jsme si stihli užít krásné jarní počasí s hřejivým sluncem a teplotami nad 15°C i ochlazení kořeněné větrem a teplotou 5°C. Na rozdíl od loňského roku se nekonalo sněžení, takže pohoda. Na to, že led roztál na Alandech teprve týden před naším příletem, byla teplota vody překvapivě již 10-12°C. První zelené špičky nového rákosí se nad hladinou objevily 30. dubna, ale břízy, ty jsme tentokrát zažili zatím zcela bez listí a jen s velkou dávkou fantazie mohli optimisté v korunách bříz vidět náznak zelené barvy. Zatímco jindy bývají louky u Nordqvist plné petrklíčů, letos kvetly jen sasanky a v závěru pobytu se tu a tam objevila dymnivka.
Na okolních loukách jsem opakovaně pozoroval svatební tanec jeřábů, v zátokách se ve větrných dnech ukrývala hejna labutí zpěvných i velkých a hejna kachen a morčáků. Poslední dubnový den jsem na silnici do Nordqvist našel přejetou malou zmiji a ten večer jsem na terase před chatou zaplácl prvního komára. Jaro je tady!

Nordqvist, kdyz slunce 28.dubna rozpustilo ranni mlhuVe dnech, kdy panovalo teplé počasí, byly štiky velmi aktivní a každý jsme si chytili 3-5 štik denně (někteří naši extrémně šikovní a pracovití kolegové i 20 kousků denně...). Výborná byla velikost ryb - nadpoloviční většina ulovených štik byla nad 60 cm a denně 3-5 z 30 rybářů v Nordqvist hlásilo ulovení štiky délky nad 100 cm. Většina štik byla ulovena na gumy snad všech velikostních kategorií – od 7 cm do 25 cm. Podstatná část velkých štik délky nad 90 cm byla ulovena na jerky délky 10-18 cm, ale celá řada byla i na plandavky. Jinými slovy: podobně jako v jiných letech byly štiky loveny na ty nístrahy, které byly ve vodě v pravou chvíli.
stika 100 cm ulovena 28.dubna na twisterZatímco v prvních dnech našeho pobytu „fungovalo“ Krakonošovo, kde pravidelně projížděla hejna štik včetně těch velkých, v druhé polovině pobytu už bylo Krakonošovo téměř ztracenou vartou, kde se tu a tam ulovila nějaká malá nebo středně velká štika. Mnohem úspěšnější v druhé polovině pobytu byly plochy severně od Krakonošova, okolí „Zdeňkova kolíku“ a „Ptačích ostrovů“ (hloubky 3-4 metry). Pár slušných ryb a jedna metrovka se chytly i v „Novákovu“. Bohužel kromě prvního dne pobytu, kdy jsme podnikli výlet kolem celého revíru, nikdo nelovil v severní části revíru u „Hraničního ostrůvku“ a v okolí „Posranýho kamene“. Možná se štiky z Krakonošova přesunuly koncem dubna právě sem, ale kdo ví?

candát 82 cm uloveny na ripper 17 cmVelkým překvapením pak byli candáti - zatímco obvykle se během prvního týdne sezóny na přelomu dubna a května uloví v revíru celkem 1-3 candáti, tak letos to byli 2-4 candáti denně! A žádná vyžlata - parádně rostlé ryby délky 60-85 cm! Candáti byli uloveni víceméně náhodně při lovu štik v Krakonošovu, severně od Krakonošova a východně od „Ptačích ostrovů“, vesměs na gumy /včetně velkých dvaceticentimetrových gum).
Proč se v revíru v porovnání s předchozími lety náhle začalo lovit tolik candátů, není jasné. candat 82 cm, navrat na svoboduJednou z možností je zvýšení počtu candátů v revírech centrálního Alandu vlivem rostoucí populace tuleňů: Podle údajů místních obyvatel i úřadů se počty tuleňů v Baltu v okolí souostroví Aland rychle zvyšují a některé druhy ryb (například candáti) hledají před tuleni úkryt ve vnitřních zátokách centrální části souostroví, kam se tuleňům vzhledem k časté přítomnosti lidí a pohybu lodí moc nechce.

Zatímco asi polovina ulovených štik byla vytřená, okouni se teprve připravují na tření nebo se začínají třít. Kdo dal namísto velkých štikových nástrah přednost menším gumám, mohl si okouny okolo 30 cm velmi hezky zachytat např. u kamenitého břehu ostrůvků jižně od Krakonošova. Největší okouni ulovení v posledním dubnovém víkendu měřili 43 a 45 cm.
Mezi úlovky se objevilo i několik jelců jesenů okolo 40 cm délky a do cesty se woblerům připletlo i pár cejnů délky 45-55 cm

candat 82 cm, navrat na svoboduPoslední dva dny našeho pobytu se ochladilo na 5°C a chvílemi drobně pršelo. Teplota vody začala klesat z 10-12°C na 10°C, což se ihned projevilo na aktivitě ryb a počet lovených štik klesl na čtvrtinu. Na 1. máje vyrazila většina rybářů na vodu až po poledni, když přestalo pršet a mnozí se večer vraceli do přístavu s nulovým skóre. Mne ten den zachránila před nulou šedesáticentimetrová štička, která přišla v sedm večer (ale před tím jsem zkazil dva slušné záběry a při podebírání mi u lodě spadla metrovka). Holt, ne vždy se daří.

Nezdálo se mi, že by se aktivita ryb nějak zásadně měnila v průběhu dne. Nevím tedy, co se dělo na vodě mezi 4.00-10.00 ranní (tou dobou jsme ještě spali nebo se připravovali na rybolov), ale přes poledne, odpoledne a večer jsme dosahovali podobných výsledků. Úspěch závisel ani ne tak na denní době lovu, ale na setkání se skupinami lovících štik, které se pohybovaly po revíru a lovily sledě. Velká část ulovených štik a candátů během zdolávání a po zdolání sledě také dávila. V každém případě aktivita ryb znatelně poklesla během pondělního a úterního ochlazení. Jsem zvědav, jaké budou výsledky většiny rybářů, kteří budou v Nordqvist rybařit až do soboty 5.5.
Stejně jako každý rok bylo těch pár dnů v Nordqvist parádní relaxací a odpočinkem od každodenní práce. Už se těším na výpravu na souostroví Aland v roce 2019.

Zdeněk Edelmann

stika 100 cm ulovena 28.dubna na twister
stika 100 cm ulovena 28.dubna na twister
okoun 43 cm uloveny 27.dubna
okoun 43 cm uloveny 27.dubna
Nordqvist, kdyz slunce 28.dubna rozpustilo ranni mlhu
Nordqvist, kdyz slunce 28.dubna rozpustilo ranni mlhu
candat 82 cm uloveny na ripper 17 cm
candat 82 cm uloveny na ripper 17 cm
candat 82 cm, navrat na svobodu
candat 82 cm, navrat na svobodu


20. ledna 2018, Nordqvist - zatoka u kotviste lodiNordqvist
20. ledna 2018


Konečně i k nám dorazila pořádná zima, napadl sníh a všechny zátoky jsou zamrzlé. Posílám fotku z dnešního téměř slunečného poledne z kotviště lodí u našich chat.
Rozmrzlá je pouze hladina na severu Bergo, kde je hloubka přes 10 metrů a kde se vítr může rozběhnout po volné hladině a promíchat vodu.
V severní části revíru se nám už od prosince drží skupinky tuleňů, kteří zde loví sledě. Dříve tu v zimě byli 2-3 tuleni, letos jsme jich viděli najednou i 10. Až do 50. let byli tuleni loveni pro maso, tuk a kožešinu, ale po té, co skoro vyhynuli, byli hájeni. Dlouho se zdálo, že je to druh na vymření a ani ochrana je nezachrání, ale pak jich najednou v 90. letech začalo pozvolna přibývat a v posledních deseti letech už jich je tolik, že si komerční rybáři stěžují na poškozování sítí a sádek. Fakt je, že každý tuleň sežere 7-8 kg ryb denně a pokud se zaměří na něčí síť nebo se dokonce dostane do lososí sádky, je to problém.
Jejich regulovaný lov byl znovu povolen, ale většina lovců o ně zájem nemá - náboje jsou drahý, maso ani kožešinu nikdo za peníze nechce. Nám se pár tuleňů každou zimu hodí. Bertil s bráchou už jich 8 střelili, ale jejich lov je dost složitý. Jsou to chytrý potvory, musí se na ně čekat ve sněžným záhrabu nebo v krytu i přes hodinu a hlavně se musí střelit, když jsou na ledu, aby se nestihli potopit...

Ze zasněženého Alandu zdraví
Erja

zdolavana stikaNordqvist
9-16 září 2017


Na Aland jsme cestovali letecky přes Helsinki. V poledne z Prahy a večer už jsme byli v chatě.
Celkem jsme my dva rybáři ulovili v revíru Nordqvist za 6 dnů chytání asi 60 štik a 80 okounů.
Největší štika měřila rovných 110 cm, vážila 12 kg a byla ulovena na gumu 14.9.
Největší okoun měl 42 cm (cca 1 kg) a byl uloven na wobbler 12.9.
Jirka N.

My jsme jeli autem a celkem jsme (4 osoby) ulovili asi 100 štik, 2 candáty a 50 okounů. Trofejního tentokrát nic.
Ota S.

okoun uloveny na privlac - zari v Nordqvist
okoun uloveny na privlac - zari v Nordqvist
stika 110 cm ulovena 14. zari
stika 110 cm ulovena 14. zari
Nordqvist - kotviste lodi
Nordqvist - kotviste lodi
podzimni stika z Nordqvist
podzimni stika z Nordqvist
zdolavani stiky
zdolavani stiky


Nordqvist 25.8.-2.9.2017

Pro mne zatím nejlepší výprava na Aland, kterou jsem zažil. Kam se hrabe květen. Bylo super počasí, krásně teplo, okounů jsme nachytali mraky a štiky kupodivu taky žraly.
Každej jsme si za dopoledne chytli 5-6 štik přes 60 cm, přes oběd pěkně relaxace, pohoda a večer jsme šli zase na ryby. Největší štika 112 cm, takže super.

Ilja Š.


Ladova metrovkaNordqvist 23-30 června

Letos, opět jako již každoročně od roku 2008 jsme navštívili Aland, revír Nordqvist. Tentokráte v malinko pozměněné sestavě, já, Láďa, syn František a jeho přítelkyně Eva.
Vše bylo ze strany paní Nordqvistové vzorně připraveno již v sobotu 24.6., i když paní Nordqvistová se omluvila z důvodů oslav Midsommar a tak jsme se s ní setkali až v neděli v poledne. To už jsme ale měli za sebou první hodiny strávené na vodě i první úspěchy.
Štiky byly sice již dobře nacpané jarními sledi, ale i tak se daly celkem úspěšně provokovat k výpadům a útokům na naše nástrahy. Letos byly hlavním hitem 20-ti cm gumy a jerky slider (10 i 12 cm). Výjimka, potvrzující pravidlo, byla štika ulovená na zlatou plandavku 7 cm a také na "vlčí ocas" přišla jedna osmdesátka.
Nutno podotknout, že většinou jsme chytali pouze 2, já a Láďa. František se věnoval své přítelkyni, aby se nenudila a tak nám ve statistice pomohl pouze 1 štikou o velikosti 75 cm.
Počasí bylo velice rozmanité, od deštivého po slunečné dny, teplota kolísala mezi 11 °C a 20 °C na sluníčku. Nejstudenější byla středa, kdy sice krásně svítilo sluníčko, ale foukal ledový, severozápadní vítr. Ten se ve čtvrtek a pátek otočil na severovýchodní a postupně se měnil na východní a tím také jeho ledovosti dost ubylo. Přesto ale nárazy větru dosahovaly až 60km/hod. Především z těchto důvodů jsme většinu času trávili v závětří na jižní části revíru.
Celkově jsme ulovili 23 štik větších než 60cm. Menší jsme nepočítali, ale tentokrát jich nebylo tolik, velké byly jednoznačně aktivnější.
Z počtu 23 štik bylo:
14 větších 60 cm (nadpoloviční většina byla těsně pod 70 cm)
5 větších 70 cm (opět z toho 3 těsně pod 80 cm)
2 osmdesátky (80 cm a 81 cm)
2 "metrovky" (prý 96 cm a 100 cm)

cervnova metrovkaU Láďovy "metrovky" sice poctivě uvádím to, co on sám změřil a nahlásil, jenže den před tím zlomil metr a nějak ho slepil lepící izolační páskou. Štiku jsem osobně viděl a fotil a rozhodně mi menší než moje metrovka nepřišla a tu jsem před svědkem poctivě měřil. Ale to je nakonec jedno. Už jen sledovat ten nádherný souboj a pak si ho následující den prožít sám je úžasný zážitek.

Pro nás to byl opět týden relaxace, klidu a pohody. Nádherný týden strávený na lodi a chatě u Nordqvistů, kteří se vždy nenápadně, ale naprosto pečlivě o nás starají.

Taky díky za pečlivou a přesnou připravenost naší výpravy, na kterou jsme si ostatně velmi rádi za ty roky zvykli.

František N.


devadesatka z Alandu Aland – Nordqvist 27.5.-3.6. 2017

V sobotu po příjezdu na místo bylo nádherné pošasí. Foukal pouze slabý vítr a bylo slunečno. Neděle nám taky přála. V ponděli se ale rapidně ochladilo a začal foukat silnější vítr. Ve středu a ve čtvrtek jsme byli rádi, že jsme se dostali alespoň večer na chvíli na vodu - když se vítr trochu uklidnil.

V pátek se udělalo odpoledne trochu lépe. V sobotu (v den odjezdu) jsem vyrazil už v 5:15 ráno sám na poslední lov.
Voda byla bez vlnky a bylo jasno. Za 2 hoďky se mi povedlo na severu revíru zdolat 8 štik. Největší 71cm.
Celkem jsme za celý pobyt ve třech lidech chytili zhruba 140 - 150ks štik. Z toho jich pod 50 cm bylo cca 10. Většina ryb se pohybovala okolo 60-70cm.

stikaDvě největší ulovené štiky měřily 88 a 90 cm. Uloveny byly ve středu 31.5. ve 20:10 a ve 21:00 v jižní části revíru. Jedna byla ulovena u jižního vraku na 13 cm gumu modrostříbrné barvy a druhá v Krakonošovu na modrostříbrnou plandavku.
Okounům jsme se skoro vůbec nevěnovali ale i přesto jsme jich pár ulovili.

Jediné co mi trochu vadilo bylo to, že na jediných klidných místech (zátoky), kde se dalo chytat i za silného větru, byl zákaz rybolovu. Ale i tak je zde hodně zajimavých míst. Rybu si tu chytí snad úplně každý.
Ubytování bylo skvělé. Na týdenní pobyt zcela vyhovující plně vybavená chata.
Shrnutí: Příroda je zde opravdu krásná a doufám, že jsem zde nebyl naposledy.

Jiří R.


okounAland – Nordqvist 20.-27.5. 2017

Stejně jako v předchozích termínech, ani my jsme nenachytali moc ryb poblíž rákosí, ale v podstatě všechny ryby jsme „vyházeli“ z otevřené vody v jižní části revíru.

S kolegou jsme na jedné lodi měli uloveno cca 100 štik za šest dní chytání, což není ani málo a ani moc.

Největší ulovená štika měřila 87 cm a největší okoun 40 cm.
Podařilo se chytit i jednoho candáta, ten měl 65 cm.

Většinu času jsme vláčeli rotačky a plandavky.

Tomáš K.

pristaviste Nordqvist
pristaviste Nordqvist
zapad nad Alandem
zapad nad Alandem
stika
stika
v 5:15 posledni den
v 5:15 posledni den
Zapady slunce jsou na Alandu foceny velmi casto
Zapady slunce jsou na Alandu foceny velmi castokvetnova stika 93 cm Aland 13.-20.5. 2017

Musím souhlasit s kolegy, že letošní rybaření na Alandech bylo o píli a vytrvalosti. Zažili jsme dá se říci čtvero ročních dob, kdy po příjezdu bylo přes den pouze 6 stupňů a v noci mráz až po pátečních krásných 25 stupňů a téměř bezvětří.
Ryby jsme chytali pouze na Krakonošovu a na otevřené vodě s průměrným počtem 6 kusů na rybáře a den. Nejlepší dny byly středa a čtvrtek, kdy se počet kusů vyšplhal až na 16. Tedy počty nic moc, když to porovnám s minulými lety. Pozitivem bylo, že ulovené ryby byly v průměru kolem 75 cm.
Celkem jsme ulovili ve 4 lidech 153 štik, z toho bylo 135 kusů nad 60 cm. 19 kusů bylo nad 80 cm,13 kusů bylo nad 90 cm, 3 ryby 100+.
okoun 42 cm uloveny 18.kvetnaOkounů jsme ulovili jen velmi málo pouhých 20 kusů a největší měl 42cm.

Šampionem zájezdu byl Tonda, který ve čtvrtek zahájil rybaření lehkým spánkem na lodi a poté jako první úlovek dne započal štikou 100cm. Vše pak dovršil poslední štikou před odpolední pauzou a to štikou 105cm. Jak se říká z minima vytěžil maximum a ani mých 67 štik za týden a 6 kusů přes 90 na něj prostě nestačilo.

Zdraví Mirda