+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaFinskoSouostroví AlandReportážeAlandy 15.5 – 22.5 2010

Finsko - Souostroví Aland - Reportáže

Alandy 15.5 – 22.5 2010 15.6.2010

kvetnove stiky z Nordqvist15.-22. květen 2010 - slovenský team
Dobrý deň.
Chcem sa aj ja podeliť o moje pocity z rybačky na Alande /15-22.05.2010/.
Cesta bola nekonečná,no tento rok sme ju zvládli celkom dobre.Zlé počasie z kontinentu a časti Švédska vystriedali neuveriteľné horúčavy na Alande.
Boli sme dosť prekvapení,ked som volal domov na Slovensko a manželka mi povedala,že stromy sú v pravom uhle a zapli radiátory. Ja som na severe stál v šľapkách a spodkoch.
Prvý deň som bol zaskočený. Ostal som bez ryby, pretože sme sa vybrali na sever revíru. Vravel som že balíme a ideme domov. Potom to však začalo. Na juhu sme začali chytať celkom pekné šťučky a hlavne veľa.
kvetnove stiky z NordqvistMotali sme sa v hĺbkach od 1,5 do 2,5 metrov, kde sme nachytali najväčší počet rýb. Náš čln /ja a otec / sme chytili 215 ks šťúk a kolegovia okolo 150 ks. Bola to parádna rybačka. Veľké množstvo šťúk malo od 60 – 90 cm. Najväčšia mala 105 cm a chytil som ju na wobler.
Trocha ma zaskočil počet člnov chytajúcich na plaváky. Neviem, či Česi tak majú radi šťučie mäso, ale miestami sme si pripadali ako na mäsiarskom zájazde. Pričom boli zabité šťuky zjavne okolo metra. Ja by som sa určite netrepal 2000 km aby som presedel v člne so štyrmi nahodenými plavákmi celý deň. Ale aspoň už viem, čo znamená, ak niekto napíše že chytil šťuku cez meter na ´KLASICKÚ PLANDAVKU´. Ale každý sme nejaký. Aj my sme tiež zabili nejaké tie šťuky. Myslím, že boli dve a boli dobre prepečené/trochu veľa kostí/-ostrieže sú najlepšie. Takže ak to zhodnotím, bola to najlepšia rybačka v mojom živote/a to po minulom roku som už na Aland nechcel ísť/. Budúci rok pôjdeme určite/ak sa bude dať.../, no skúsime asi Vastervik. Vraj je tam CHYŤ A PUSŤ, čo by sme určite uvítali aj na Alande. Asi sme divní, ale trochu nás bolelo, ak rybu hneď po vytiahnutí do člna tĺkli po hlave. Naša spokojnosť patrí taktiež Vašej cestovke. Všetko super zabezpečené, takže sa teším na budúcoročnú rybačku.
Lovu zdar a CHYŤ A PUSŤ zvlášť.
kvetnove stiky z Nordqvist
S pozdravom
Patrik Fecko
Košice,Slovensko


elegantne vybarvena stika 75 cm15.-22. květen 2010 - český a moravský team
Dodržuji tradici a posílám pár informaci o naší výpravě do Nordqvist v termínu 15.-22.5.2010.
Výprava počala jasným naplánováním termínu nad kterým se dlouze dumalo a po poradě zkušených odborníků (mně a Jarina) byl stanoven na toto datum a to jsme byli rádi za poslední dvě chaty (tímto děkuji Jarinovi, že mně dokopal abych na konci října chaty zarezervoval, jinak jsme plánovali zbytečně).

Tým byl sestaven jako vždy z moravské a české části, kde moravský tým byl vyšperkován o 2 slečny (dcérky) no a český tým draftoval jednoho moraváka pro zaplnění chaty (bohužel jsme ho nepředělali, byl zas moc slušný) a souboj v duchu tabulkové metody mohl začít a to naším českým pokřikem "Volové, gejové a lesbičky, jdeme na ně".

hubena stika 88 cmCelý zájezd měl tentokráte zajímavé hudební zpestření. Už cestou, která proběhla v klidu bez vážných komplikací, jsem pro ucelení týmu pro poslech zvolil příhodnou hudbu v duchu ruských národních písní, což přineslo ihned nejen zmiňované krásné počasí (píseň "buďvsekdá budět solnce" jak se zdá funguje dokonale), ale i menší rozkol v týmu. Ten se nakonec vyřešil a to z pozice mé, jako vedoucího zájezdu.
Dalším zpestřením byli dva koupači, Martin hned první den posílen alkoholem a radostí, že je mimo dosah velitelky, údajně předvedl ukázkového námořníka a díky němu jsme pak dostali přezdívku "chatka u potápěče".
Druhý den ho ovšem následoval můj parťák v lodi Jarda, kdy krom rybolovu si dlouhé chvilky zpestřoval hodem prutů do vody a pak následným flopem pro jejich záchranu (bohužel to nebylo jen jednou a nezmiňuju zlomení jeho hande made prutu), takže nemusím ani popisovat jaký stres jsem po zbytek zájezdu musel absolvovat a od toho se i odrážel můj konečný výsledek v prestižním souboji v naší lodi , který jsem nakonec prohrál .
stika 85 cm ulovena na wobblerNásledovala ještě další drobná zpestřeníčka: puštění Jarinovy štiky aj s gafíkem, skok štiky za voblerem přímo do lodi Tondy a Domči nebo chycení dvou štik na jednoho voblera (každá na jeden trojháček).

stika 86 cmTeď již konečně něco k rybám. S naším příjezdem jsme přivezli aj krásné počasí, které nás provázelo celý týden a vyvrcholilo středečními 25 oC ve stínu. Teplota vody se v severní části (u posranýho kamene) pohybovala na 18 oC a na jihu jsme ji pro jistotu radši ani neměřili.
Ryby začaly žrát pozvolna, ale intenzivně. Tolik dojezdů pod loď za nástrahami nepamatuji.
Zpočátku bylo chyceno do 10 ryb denně a spíše jen za kraj tlamy nebo zvenčí , což se ale zlepšovalo a ke konci týdne měly nástrahy bezpečně zhltlé a dosáhli jsme výsledku 37 štik na osobu a den.
Štiky jsme chytali jen v jižní části (Svatsmara - krakonošovo) a koncem týdne i ve vetší hloubce u horního vraku, kde byla také chycena největší štika naší výpravy 107cm. Zcela naprázdno vyšel sever kde krom sledíků jsme chytli jen pár malých štiček do 40 cm.
stika 98 cm, NordqvistŠtiky byly vytřené a plné sleďů, nejúspěšnější nástrahy byly menší voblery kolem 9cm a paradoxně velké gumové ryby, ale jedno prvenství musím přiznat Jardovi a jeho jerkům v mělké části rákosin u garáže, kdy mě doháněl k šílenství v počtu 15 štik od 70 do 90cm a já s voblerem pouze 5 kusů.

Celkem bylo naší výpravou uloveno 618 štik z toho 209 nad 60cm, 27 ryb nad 80cm, 8 nad 90cm a 2 nad 100cm.

Jinak jako obvykle češi porazili Moravu a to na hlavu v poměru 382 : 236 štik. Okouni byli bohužel zas pouze okrajovou záležitostí a největší měl pouhých 37cm.


stika 105 cm, NordqvistVýsledky jmenovitě…
Jarda D. (řečený terorista) - 160 kusů, 66 mírových, nej 105cm, 2x 98cm
Mirda - 146 kusů, 47 mírových, nej 92cm, 88cm
Jarin - 99 kusů, 16 mírových, nej 90cm
Tonda Janík - 30 kusů, 11 mírových, nej 81cm
Tonda Boček - 81 kusů, 40 mírových, nej 107cm
Martin (řečený potápěč) - 46 kusů, 16mírových, nej 92cm
Silva - 30 kusů, 6 mírových, nej 85 cm
Domča - 23 kusů, 7mírových, nej 77cm

Zdraví
Mirda Bulant, Litoměřice
sledi uloveni na systemek