+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceAmerikaAljaškaKenaiRybolov

Aljaška - Kenai - Rybolov

Rybářský revír
reka NinilchikKenai Clam Lodge stojí na útesu s výhledem na Cook Inlet mezi městy Homer a Soldotna.
Rybařit se jezdí autem na okolní řeky, případně na jezera nebo do Ninilchik, Anchor point nebo Homer, odkud vyplouvají lodě na moře. Výběr programu a lovišť, která leží 10-60 minut jízdy autem od lodge, závisí jen na požadavcích zákazníků a na tahu ryb.
Šířka řek, či spíše říček Ninilchik, Deep Creek, Starishki, Chakok, Anchor nebo Russian River se pohybuje od 5 do 20 metrů a na většině úseků jsou dobře broditelné. Muškařům na některých místech postačí holínky nad kolena, vláčet je místy možné i ze břehu.
reka Ninilchik v druhe polovine zariŘeky Kasilof, Kenai nebo Moose jsou mnohem větší, těžko broditelné, většinou se na nich rybaří pod vedením rybářského průvodce z motorových lodí, raftů nebo veslic.
Na některých jezerech je možné pronajmout lodě nebo belly-boaty.
V případě Ninilchik, Deep Creek, Starishki, Chakok a Anchor River se rybaří na dolních úsecích říček relativně krátkých, loví se zde často lososi čerstvě vytažení z moře, tedy ryby plné síly, které celkem ochotně atakují nabízené nástrahy a po záseku se nevzdávají snadno...

V případě mořského rybolovu je na každé lodi kabina, echolot-GPS, vysílačka, dalekohledy pro pozorování zvěře a vybavení i nástrahy pro mořský rybolov nebo přívlač.

zdolavani duhakaZpůsoby rybolovu, doporučené vybavení
Na řekách a jezerech se loví obvykle na přívlač nebo na umělou mušku.
Na moři se pilkruje, jiguje, případně vláčí nebo loví na položenou na nastražené kusy ryb.

Na menších řekách vystačí rybáři s relativně jemnějším vybavením.
Lososy kisuč-coho a steelheady je vhodné lovit s muškařskými pruty AFTMA 7-9 (plovoucí šňůra ev. sinktip, koncový návazec 0,3 mm), případně s vláčecími pruty délky 2,4-2,7 m s vrhací zátěží 15-40 g (vlasec 0,35 mm nebo šňůra typu Whiplash/Fireline apod. cca 0,15-0,25 mm s koncovým návazcem z monofilu o průměru cca 0,35 mm). Na ostatní menší druhy lososů (gorbuša, nerka), siveny a duháky vystačí muškařský prut AFTMA 5-7 nebo vláčecí prut délky 2,4 m o vrhací zátěži 5-30 g.
Lov lososů čavyča (king salmon, chinook), to je jiná kapitola. Pro přívlač potřebujete kvalitní smekací naviják, prut délky 2,4–2,7 m o vrhací zátěži 20-150 g, vlasec 0,4-0,5 mm. Muškaři budou potřebovat kvalitní naviják, prut délky 9-10 stop a třídy 9-11 AFTMA, plovoucí šňůru nebo sinktip, koncový vlasec cca 0,4 mm.
Nejosvědčenější nástrahy pro lov lososů na přívlač jsou rotačky velikosti č. 3-4 a plandavky 10-30 g (délka cca 5-10 cm).
Pro lov lososů se používá široká paleta lososích mušek, imitací jiker, korálků apod. Steelheadi se loví na imitace jiker nebo na streamery, klasikou je „pijavka s jikrou“.
V rychle tekoucích řekách je oblíbená montáž: imitace jikry + zátěž + signalizátor záběru nebo plovátko, čímž se muškaři i vláčkaři ocitnou na hranici plavané... Ale účel někdy světí prostředky.

ricka Ninilchik v zari
ricka Ninilchik v zari
ricka Ninilchik v zari
ricka Ninilchik v zari
ricka Ninilchik v zari
ricka Ninilchik v zari
reka Anchor river nad rybim prechodem (nad markrem)
reka Anchor river nad rybim prechodem (nad markrem)
Cook Inlet - zatoka mezi poloostrovem Kenai a pevninou a v pozadi mt.Redoubt
Cook Inlet - zatoka mezi poloostrovem Kenai a pevninou a v pozadi mt.Redoubt

cestou k receZapůjčení vybavení
V případě mořského rybaření nebo rybaření s průvodcem je k dispozici zpravidla veškeré vybavení včetně nástrah pro mořský rybolov a přívlač. V omezené míře je možné zapůjčení muškařského vybavení a brodicích kalhot nebo holínek nad kolena.
Půjčované vybavení je zpravidla velmi dobré kvality, odpovídá místním podmínkám a druhům lovených ryb. Méně zkušeným rybářům průvodci ochotně pomohou navázat udice, doporučí a zapůjčí vhodné nástrahy včetně mušek.

tazna forma - steelhead, navrat na svoboduPředpisy a pravidla
Omezení, kterými se řídí rybaření na Aljašce, nejsou složitá, ale s jejich rozsahem na konkrétním lovišti se každý rybář musí seznámit a zejména je dodržovat.
Denně si smí rybář dle předpisů ponechat jen omezené množství ryb – informace předá rybářům průvodce nebo je naleznou v brožuře „Sportfishing Regulations Summary, Southcentral Alaska “. Pravidla se na různých řekách, úsecích řek nebo na jezerech liší, každý rybář, resp. jeho průvodce je zodpovědný za striktní dodržování pravidel.
Pravidla se každoročně mění, někdy dochází k jejich úpravě i v průběhu sezóny, ale obvykle si rybář smí ponechat nejvýše jednoho lososa čavyča na den a celkem nejvýše dva na rok, dva lososy nerka nebo kisuč za den, dva halibuty za den apod. Duháci a steelheadi se loví metodou „chyť a pusť“, na některých řekách se musejí pouštět i všichni ulovení kingové. Části řek jsou sezónně uzavřené nebo určené jen pro lov ryb na umělou nástrahu s jednoháčkem apod.

zdolavani steelheada v zariV Kodiak Clam Lodge je možné uložení úlovku do mrazáku, případně grilování ulovených ryb nebo dle dohody s majiteli i další inspirativní kuchyňské zpracování úlovku. Majitelé lodge jsou mistři ve sběru mořských mlžů a v jejich úpravách.
Aljašští rybářští průvodci ulovené ryby zpravidla hostům vyfiletují, vakuově zabalí a případně i zamrazí.
Dle sezóny je možné vyuzení úlovku v profesionálních udírnách v Kodiak nebo Anchorage.

Ceny výprav na Aljašku nezahrnují povolenku, kterou je nutné zakoupit on-line na internetu (viz níže) nebo v místě pobytu. 14-denní povolenka včetně daní a týdenního příplatku za lov lososa královského stojí přibližně 150 USD.

POZOR! Na Aljašce je zakázáno používání brodicích bot s filcovou podrážkou.

Údaje o počtech táhnoucích lososů do jednotlivých řek Aljašky.

Aljaška - oficiální informace o rybolovu, předpisech, sezónách, tazích ryb, předpovědi na další sezónu, on-line nákup povolenek...