+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaSlovinskoTolmin a BohinjRybolov

Slovinsko - Tolmin a Bohinj - Rybolov

Slovinsko - lipanRevír Tolmin
Součástí revíru je na 120 km tekoucích vod - řeky Soča a jejích přítoků - řek Tolminka, Nadiža, Učja, Bela, Bača, Idrijca, Trebuščica a přehrada Most na Soči.
Řeka Soča je místy široká až 30 metrů, místy ji lze v prsačkách přebrodit. Soča nad městečkem Bovec a ostatní řeky jsou široké zpravidla okolo 5 metrů, říčky okolo 3 m. I na malých říčkách jsou tůně hloubky přes 2 m. Pozor při brodění! Údolí řeky Soča v okolí městečka Tolmin patří bezpochyby k nejatraktivnějším alpským revírům.
Povoleno je pouze muškaření, na jedné udici smí být nejvýše 1 muška a to výhradně na háčku bez protihrotu!
Revír je rozdělen na dvě zóny, přičemž v zóně 2 (catch and release) se rybaří pouze metodou "chyť a pusť".

Revír Sava Bohinjka a Unec
Spojnici Bohinjského a Bledského jezera tvoří řeka Sáva Bohinjka. Sáva není tak známou řekou jako Soča, ale i zde může muškař zažít krásné chvíle při chytání na „suchou“ nebo na nymfu. Během pobytu u řeky Sáva (18 km dlouhý úsek řeky) doporučujeme rovněž návštěvu řeky Unec, která je mezi muškaři známá především masivním výskytem májových jepic. Právě v průběhu rojení májovek zde bývají loveny největší exempláře lipanů. Na nedaleké říčce Radovna se loví především pstruzi potoční, siveni a duháci.

Revír Savinja - Luče-Lubno
Řeka Savinja na horním toku mezi obcemi Luče a Lubno je horskou říčkou, která se prodírá vápencovým údolím na jihovýchodním okraji Savinjských Alp. Je dobře broditelná, téměř všude snadno dostupná ze silnice. Šířka řeky se pohybuje od 5 do 15 metrů. Součástí revíru jsou i některé přítoky. V řece se loví pstruzi obecní, pstruzi američtí duhoví a lipani. V části řeky se rybaří metodou "chyť a pusť", na zbytku je povoleno muškaření a ponechání nejvýše 1 ryby denně. Minimální míra lipana je 50 cm, pstruha 45 cm. Cena jednodenní povolenky je cca 40 Euro, třídenní 100 Euro. Místní rybářský klub provozuje rovněž pstruhové jezírko v obci Lubno (10 Euro /den). Povolenky je možné zakoupit v budově klubu v Lubnu nebo v penzionu Raduha v Luče.

Rybolov
V rybářském revíru je povolen pouze lov ryb na umělé mušky opatřené jednoháčkem bez protihrotu. Lov ryb je povolen od 1.4. do 31.10.
Sezóna lovu pstruhů mramorovaných končí již 30.9., lipani jsou hájeni do 15.5.
Rybářská sezóna vrcholí od května do poloviny června a od poloviny září do poloviny října.

Loví se zde především lipani, pstruzi potoční, pstruzi duhoví, pstruzi mramorovaní a kříženci pstruha potočního a pstruha mramorovaného.

Pstruh mramorovaný (Salmo trutta marmoratus, slovinsky „soška postrv“) je formou pstruha obecného (potočního), která se vyskytuje v povodí několika řek ústících do Jaderského moře. Povodí řeky Soča je známé relativně četným výskytem těchto nádherných ryb a úlovky trofejních exemplářů. Pstruh mramorovaný dorůstá délky až 1 m, každoročně jsou loveny exempláře délky přes 70 cm. Největší pstruh mramorovaný nalezený v Soči v roce 1997 je vypreparovaný u recepce v hotelu Hvala v městečku Kobarid. V první polovině našeho století byli v povodí Soči vysazeni i pstruzi formy potoční, kteří se se pstruhy fromy mramorované kříží, kříženci jsou plodní. V současné době tvoří „čistokrevní“ pstruzi mramorovaní jen asi 10% úlovků, zbytek jsou kříženci. Rybářské sdružení Tolmin provozuje vlastní líheň, kde produkují pstruhy mramorované a ve spolupráci s ichtyology se snaží o obnovu populace „čistokrevného“ pstruha mramorovaného v Soči a jejích přítocích.

Slovinsko - pstruh duhovyZpůsoby rybolovu
Povoleno je pouze muškaření s muškařským prutem a navijákem, na udici smí být pouze jedna muška opatřená jednoháčkem bez protihrotu, případně klasickým háčkem se zamáčknutým protihrotem. Povoleny jsou suché mušky, mokré mušky, nymfy, streamery. Na návazci nesmí být zátěž mimo samotnou mušku. Na přehradě Most na Soči je povoleno muškaření z loděk.

Vzhledem k naprosté čistotě vody se doporučují návazce o koncové síle cca 0,10 - 0,18 mm. Vhodné jsou pruty třídy AFTMA 5-6 a délky 8-9 stop. Obecně velmi úspěšné jsou malé suché CDC mušky na háčcích 12-16, pro večerní chytání chrostíci ze srnčí srsti a vždy se hodí i nějaké nymfy nebo goldkopf.

Další info napr. viz www.ribiska-druzina-tolmin.si